v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica Open 2014 (5 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Veronika Koiser Beginners OL HSV Wr. NeustadtAUT  49:14 (16) 55:11 (18) 47:04 (1) 68:21 (2) 75:21 (2) 295:11
2.Regina Kumair Beginners OLC GrazAUT  72:31 (21) 44:02 (14) 65:57 (3) 86:02 (3) 57:47 (1) 326:19 +31:08
Ilaria Sossi Beginners SSD GAJAITA  46:14 (15) dns disq
Sara Durn Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  24:04 (2) 46:09 (15) disq
Aleks Pahor Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  26:54 (4) 32:08 (3) disq
Jonas Springer Beginners OLC Union ViktringAUT  43:44 (13) dns disq
Roberto Covacich Beginners SSD GAJAITA  20:57 (1) dns disq
Alina Lovracic Beginners SSD GAJAITA  58:25 (20) 46:47 (17) disq
Tina Stifter Beginners OC FürstenfeldAUT  27:59 (6) 33:10 (4) disq
Márk Bujdosó Beginners Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq
Andreja Peršič Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  27:37 (5) 33:31 (5) disq
Kaja Bratina Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  25:56 (3) 29:56 (2) disq
Michela Dini Beginners Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Alexander Jeindl Beginners OC FürstenfeldAUT  mp 34:24 (7) disq
Jan Kaltenegger Beginners OC FürstenfeldAUT  mp 34:24 (7) disq
Elias Dobnik Beginners OLC Union ViktringAUT  dns dns disq
Gašper Zgonec Beginners OK TivoliSLO  dns 24:24 (1) disq
Mojca Kunc Beginners OK TivoliSLO  dns disq
Rebeka Kamšek Beginners OK TivoliSLO  32:18 (9) disq
Gabriele Giudici Beginners ORIENTEERING TRIESTEITA  52:09 (18) 75:01 (20) disq
Tinka Ferenc Beginners OK TivoliSLO  44:17 (14) 34:07 (6) disq
Manuela Crepaz Beginners U.S. Primiero A.S.DITA  43:39 (12) 61:52 (19) disq
Mauro Renzo Beginners Vicenza Orienteering TeamITA  53:10 (19) mp disq
Mirko Tisljar Beginners OK OrionCRO  51:52 (17) dns disq
Alvina Venhauer Beginners OLC Union ViktringAUT  39:20 (11) 41:49 (11) disq
Laura Venhauer Beginners OLC Union ViktringAUT  37:13 (10) 39:01 (10) disq
Vanessa Renzo Beginners Vicenza Orienteering TeamITA  28:41 (7) 43:47 (13) disq
Fedja Močnik Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Lara Bratina Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 46:18 (16) disq
Fiammetta Bertoli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  31:12 (8) dns disq
Lara Deržek Beginners   108:20 (21) disq
Anja Humar Beginners OK AzimutSLO  mp disq
Petra Trček Beginners OK AzimutSLO  dns mp disq
Hans Tatzer Beginners   dnf 79:23 (3) disq
Tjaša Kogovšek Beginners OK AzimutSLO  dns mp disq
Marit Aas Beginners   dnf 36:23 (9) 55:50 (2) dns dns disq
Daniel Hediger Beginners thurgorienta1SUI  dns mp 58:48 (1) mp disq
Matija Deržek Beginners   42:27 (12) disq

M10
Alexander Basa M10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  25:21 (8) disq
Luka Seljak M10 Orientacijski klub KomendaSLO  dns 11:23 (2) disq
Thomas Basa M10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  17:27 (6) disq
Domen Petrovič M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  20:33 (2) 12:26 (4) disq
Luka Anderluh M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  mp 19:17 (7) disq
Martin Jevševar M10 OK BrežiceSLO  25:06 (3) 11:24 (3) disq
Nicolo Mantese M10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  45:57 (9) disq
Matevž Kunc M10 OK TivoliSLO  dns 13:03 (5) disq
Martin Gajda M10 PrahaCZE  09:56 (1) 07:41 (1) disq
Denis Gregorc M10 Orientacijski klub KomendaSLO  26:25 (4) mp disq

M12
1.Stanisław Pachnik M12 UKS "TUKAN" IwinyPOL  11:49 (1) 19:47 (3) 41:18 (1) 35:14 (1) 30:52 (1) 139:00
Maj Jurij Miklavec M12 OK TivoliSLO  dnf dns disq
Filip Grad M12 OK TivoliSLO  dns mp disq
Jonas Deubel M12 Naturfreunde WienAUT  12:17 (2) 15:01 (1) disq
Andrej Lakovich M12 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  28:16 (8) disq
Rok Hernec M12 OK TivoliSLO  dns 22:29 (5) disq
Uli Weiß M12 OC FürstenfeldAUT  mp dns disq
Filip Petrovič M12 Orientacijski Klub PolarisSLO  29:04 (9) 22:17 (4) disq
Giovanni Gaio M12 G.S. Pavione - ImèrITA  22:45 (7) 34:34 (11) disq
Alessio Jerman M12 ORIENTEERING TRIESTEITA  44:22 (12) 28:39 (9) disq
Jan Gobec M12 OK VihorCRO  16:43 (5) 18:21 (2) disq
Max Pietsch M12 Naturfreunde WienAUT  28:11 (8) 35:15 (12) disq
Luca Fontanot M12 Punto K Orienteering ASDITA  13:54 (3) 23:00 (6) disq
Elia Budicin M12 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  mp disq
Anže Mirtič M12 Orientacijski klub KomendaSLO  mp mp disq
Kristjan Kalc M12 SSD GAJAITA  38:51 (11) 31:41 (10) disq
Erik Gregorc M12 Orientacijski klub KomendaSLO  21:32 (6) 37:05 (13) disq
Goran Polojaz M12 SSD GAJAITA  14:57 (4) dns disq
Tamir Sedmak M12 SSD GAJAITA  35:42 (10) 27:54 (7) disq

M14
1.Dmitry Tikhonov M14 OMEGA RUSSIARUS  45:38 (8) 29:51 (3) 27:37 (2) 40:42 (2) 28:58 (1) 172:46
2.Erik Bonek M14 Naturfreunde WienAUT  35:52 (4) 28:05 (1) 47:01 (5) 37:49 (1) 31:04 (2) 179:51 +07:05
3.Thierry Odermatt M14 OLG Basel OberwilSUI  54:44 (12) 41:53 (11) 38:04 (4) 58:52 (3) 47:05 (4) 240:38 +67:52
Jan Gajda M14 PrahaCZE  42:34 (7) 28:42 (2) disq
Gregor Kunc M14 OK TivoliSLO  dns 84:38 (23) disq
Nikolay Babyev M14 O-Baby Team MoscowRUS  35:25 (2) 33:42 (7) 32:03 (3) mp 38:30 (3) disq
Matjaz Kavcic M14 Orientacijski klub KomendaSLO  130:50 (21) 59:19 (19) disq
Joergen Deubel M14 Naturfreunde WienAUT  57:10 (14) 49:03 (15) disq
Luca Libardoni M14 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  87:53 (20) 45:20 (14) disq
Jakob Wolfram M14 Naturfreunde WienAUT  35:48 (3) 33:15 (6) disq
Jura Kukec M14 OK VihorCRO  58:53 (16) 32:51 (5) disq
Pietro Palumbo M14 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  dns dns disq
Matic Blaž M14 Orientacijski klub KomendaSLO  37:35 (5) 29:54 (4) disq
Žan Ravnikar M14 Orientacijski klub KomendaSLO  38:01 (6) mp disq
Robert Babin M14 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  50:11 (10) 43:05 (13) disq
Sebastian Fabian M14 OC FürstenfeldAUT  61:45 (18) 36:51 (8) disq
Tobias Micko M14 ÖFOL YouthAUT  51:04 (11) dns disq
Zoltán Bujdosó M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq
Matic Soban M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp 75:41 (21) disq
Samo Fučka M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp 79:58 (22) disq
Martin Rode M14 Orientacijski klub KomendaSLO  dns 56:37 (17) disq
Sebastiano Valente M14 Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Leo Holper M14 OC FürstenfeldAUT  59:45 (17) 58:35 (18) disq
Stefan Rainer M14 ÖFOL YouthAUT  58:23 (15) 40:03 (10) disq
Jaka Grad M14 OK TivoliSLO  dns mp disq
Saš Močnik M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  63:39 (19) dns disq
Peter Zupan M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 52:26 (16) disq
Matej Matousek M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  35:02 (1) 38:02 (9) 25:47 (1) disq
Silvio Gaio M14 G.S. Pavione - ImèrITA  55:26 (13) 42:56 (12) disq
Samuel Kremshofer M14 OC FürstenfeldAUT  45:43 (9) 62:59 (20) disq

M16
1.Vojtech Sykora M16 TJ Slovan LuhačoviceCZE  29:22 (4) 31:51 (1) 25:35 (1) 42:01 (4) 29:16 (1) 158:05
2.Ormay Mihály M16 Siralyok Se.HUN  29:52 (5) 35:19 (4) 29:29 (2) 38:47 (1) 35:58 (2) 169:25 +11:20
3.Dávid Rajkó M16 MOM BudapestHUN  32:32 (9) 48:31 (15) 37:25 (4) 39:52 (2) 38:33 (4) 196:53 +38:48
4.Patrik Ptáček M16 BETA URSUS BrnoCZE  42:58 (25) 46:20 (14) 43:02 (5) 41:47 (3) 37:41 (3) 211:48 +53:43
Georg Groell M16 ÖFOL YouthAUT  27:01 (1) 54:45 (22) disq
Mark Bogataj M16 OK AzimutSLO  38:03 (18) disq
Clemens Wolfram M16 ÖFOL YouthAUT  28:20 (3) mp disq
Sašo Škvarč M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns mp disq
Nicolas Kastner M16 ÖFOL YouthAUT  32:11 (8) 35:55 (5) disq
Gašper Rejec M16 OK AzimutSLO  dns 59:52 (27) disq
Daniel Gotthardt M16 HSV Spittal/DrauAUT  72:17 (44) mp disq
Otakar Hirs M16 SK Zabovresky BrnoCZE  37:12 (14) 33:37 (3) disq
Erik Nielsen M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  48:57 (33) dns disq
Aljaž Pavšič M16 OK AzimutSLO  46:02 (27) disq
Niklas Brantner M16 ÖFOL YouthAUT  35:48 (11) mp disq
Jannis Bonek M16 ÖFOL YouthAUT  27:24 (2) 38:22 (7) disq
Simon Stanonik M16 OK AzimutSLO  30:05 (6) disq
Matic Močnik M16 OK AzimutSLO  48:58 (34) mp disq
Herwig Jun. Allwinger M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  53:53 (40) 43:56 (12) disq
Jonas Muller M16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  36:05 (12) 42:40 (11) 33:57 (3) disq
Matej Škarabot M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  52:12 (37) 55:40 (23) 45:52 (6) disq
Ondrej Sramek M16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  38:35 (22) 52:55 (18) 56:12 (7) disq
Gašper Petrovič M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  38:33 (21) 68:01 (31) disq
Ondrej Jilek M16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  47:28 (32) 56:11 (24) 57:26 (8) disq
Vince Weiler M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  42:21 (24) dns disq
Leonardo Bonfiglioli M16 SSD GAJAITA  dns 126:12 (41) disq
Jan Šalamun M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  46:31 (30) 82:47 (35) disq
Paolo Gaio M16 G.S. Pavione - ImèrITA  36:18 (13) 41:11 (9) disq
Lora Hristova M16 Regionalkader OÖAUT  dns dns disq
Bernhard Lerchegger M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  37:19 (15) 57:46 (25) disq
Francesco Gulic M16 SSD GAJAITA  dns mp disq
Andro Vladimir Štambuk M16 Ivan MerzCRO  47:00 (31) 66:26 (30) disq
Michele Ciliberti M16 ATLETICA INTERFLUMINAITA  97:37 (45) 98:25 (39) disq
Szuromi Mátyás M16 Pécsi Vasutas SKHUN  31:08 (7) 32:06 (2) disq
Barnabás Kovács M16 Pécsi Vasutas SKHUN  37:41 (16) 42:30 (10) disq
Giovanni Dalla Gasperina M16 G.S. Pavione - ImèrITA  mp 49:43 (16) disq
Maurizio Castellaz M16 G.S. Pavione - ImèrITA  43:54 (26) 71:24 (33) disq
Jan Ritter M16 OC FürstenfeldAUT  46:25 (29) 53:32 (20) disq
Florian Nestelberger M16 OC FürstenfeldAUT  57:03 (42) 60:41 (28) disq
Aljoša Pogačar M16 Orientacijski klub KomendaSLO  83:03 (36) disq
Raphael Stadlober M16 OC FürstenfeldAUT  59:56 (43) 83:18 (37) disq
Martin Krenn M16 OC FürstenfeldAUT  42:17 (23) 54:04 (21) disq
Andreas Zechner M16 OC FürstenfeldAUT  46:08 (28) 70:07 (32) disq
Antun Tisljar M16 OK OrionCRO  54:07 (41) 75:45 (34) disq
Roman Schuh M16 WiN TeamAUT  48:59 (35) 58:49 (26) disq
Carlo Felicetti M16 U.S. Primiero A.S.DITA  53:06 (38) mp disq
Jernej Vidali M16 SSD GAJAITA  dns 134:14 (42) disq
Erik Nicolao M16 U.S. Primiero A.S.DITA  50:13 (36) 83:26 (38) disq
Markus Adenstedt M16 WiN TeamAUT  53:39 (39) 62:27 (29) disq
Mattia Rosin M16 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  dnf 53:31 (19) disq
Christopher Pedenzini M16 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  131:35 (46) 107:21 (40) disq
Fabio Brunet M16 U.S. Primiero A.S.DITA  37:56 (17) 50:54 (17) disq
Dominik Jandl M16 WiN TeamAUT  32:37 (10) 36:51 (6) disq
Gabriele Bizzarri M16 U.S. Primiero A.S.DITA  38:32 (20) 46:00 (13) disq
Balázs Gyenizse-nagy M16 Pécsi Vasutas SKHUN  38:21 (19) 39:17 (8) disq

M18
1.Balázs Miavecz M18 MOM BudapestHUN  32:18 (3) 50:32 (4) 27:25 (1) 35:56 (1) 42:15 (4) 188:26
2.Adrián Tóth M18 Tipo Orienteering ClubHUN  30:34 (1) 52:28 (9) 28:14 (2) 40:38 (3) 39:33 (1) 191:27 +03:01
3.Peter Tušar M18 OK AzimutSLO  33:30 (5) 52:55 (11) 31:37 (3) 37:43 (2) 39:36 (2) 195:21 +06:55
4.Pavel Ptáček M18 BETA URSUS BrnoCZE  33:43 (7) 57:06 (14) 38:51 (5) 45:21 (4) 40:41 (3) 215:42 +27:16
5.Hajdu Erik M18 Tipo Orienteering ClubHUN  40:15 (22) 60:30 (21) 35:16 (4) 47:14 (6) 49:08 (7) 232:23 +43:57
6.Maximilian Lerchegger M18 Austrian junior teamAUT  37:31 (16) 62:40 (25) 42:20 (7) 50:23 (7) 48:50 (6) 241:44 +53:18
7.Gergely Bogya M18 C.S. TranSilva ClujROM  37:14 (14) 79:04 (36) 44:33 (8) 46:48 (5) 50:04 (8) 257:43 +69:17
8.Brian Odermatt M18 OLG Basel OberwilSUI  49:57 (32) 77:46 (35) 44:53 (9) 59:56 (9) 64:53 (10) 297:25 +108:59
9.Tommaso Carlini M18 Corsaorientamento Club RomaITA  68:25 (41) 92:59 (42) 42:06 (6) 74:37 (10) 71:44 (11) 349:51 +161:25
Filip Grahn M18 HESTRA IFSWE  33:34 (6) 50:43 (5) disq
Andreas Mayer M18 OLC WienerwaldAUT  71:28 (44) 102:06 (44) disq
Andraž Rupnik M18 OK AzimutSLO  69:40 (43) 91:09 (41) disq
Max Rudlof M18 SU Schöckl GrazAUT  69:13 (42) 124:41 (45) disq
Samuel Plumppu M18 HESTRA IFSWE  38:19 (19) 54:47 (13) disq
Filip Wadsten M18 OK LandehofSWE  32:46 (4) 46:41 (1) disq
Richard Gremmel M18 HSV PinkafeldAUT  56:00 (36) 68:32 (28) disq
Markus Larsson M18 HESTRA IFSWE  43:33 (23) 54:26 (12) disq
Linus Landergren M18 HESTRA IFSWE  43:34 (24) 50:55 (6) disq
Joakim Andén M18 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  39:30 (21) 59:18 (18) disq
Michael Sittlinger M18 HSV Spittal/DrauAUT  58:38 (38) 87:05 (40) disq
Lucas Johanson Sundblad M18 Eksjö SOKSWE  37:38 (17) 73:43 (31) disq
Niccolo' Del Missier M18 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  55:12 (35) dns disq
Andraž De Luisa M18 OK AzimutSLO  46:27 (29) 69:23 (30) disq
Mattias Johansson M18 Stångenäs AISSWE  36:31 (12) 61:08 (23) disq
Erik Dymbe M18 IL GneistNOR  78:42 (45) dnf disq
Jesper Sjöblom M18 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  57:35 (37) 100:44 (43) disq
Olle Andersson M18 Tullinge SKSWE  38:03 (18) 49:03 (2) disq
Øyvind Johannessen M18 IL GneistNOR  45:51 (28) 79:38 (37) disq
Oskar Lind M18 Eksjö SOKSWE  35:30 (10) 65:07 (27) disq
Samuele Tait M18 Junior Team TrentinoITA  44:26 (26) 58:50 (17) disq
Emanuel Braun M18 Austrian junior teamAUT  39:24 (20) 60:30 (21) disq
Rafael Dobnik M18 Austrian junior teamAUT  48:43 (31) 59:23 (19) disq
Mathias Peter M18 Austrian junior teamAUT  30:37 (2) 50:26 (3) disq
Stefan Kubelka M18 Austrian junior teamAUT  53:12 (34) 58:33 (16) disq
Florian Kurz M18 Austrian junior teamAUT  37:09 (13) 58:32 (15) disq
Marcin Wieczorek M18 UKS "TUKAN" IwinyPOL  45:35 (27) 63:27 (26) mp 52:04 (8) 54:06 (9) disq
Valentin Hellmayr M18 OC FürstenfeldAUT  63:30 (39) 68:32 (28) disq
Ivar Sörqvist M18 Markbygdens OKSWE  36:21 (11) 62:27 (24) disq
Blaž Petrovič M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  48:22 (30) 75:03 (33) 48:14 (5) disq
Matic Močnik M18 OK AzimutSLO  dns disq
Greci Cristian M18 ATLETICA INTERFLUMINAITA  49:58 (33) 76:06 (34) disq
Aljaž Pavšič M18 OK AzimutSLO  mp disq
Samuele Canella M18 GRUPPO SPORTIVO MONTE GINER A.S.D.ITA  dns dns disq
Simon Stanovnik M18 OK AzimutSLO  81:56 (38) disq
Simone Bettega M18 G.S. Pavione - ImèrITA  43:50 (25) 74:09 (32) disq
Johan Lenning M18 Skåneslättens OLSWE  37:25 (15) 52:25 (8) disq
Oskar Lindqvist M18 Sävedalens AIKSWE  33:56 (8) 60:02 (20) disq
Heino Ollin M18 Sävedalens AIKSWE  mp 51:27 (7) disq
Vilmos Weiler M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  64:02 (40) 85:56 (39) disq
Albin Lillieström M18 OK RoxenSWE  34:57 (9) 52:39 (10) disq

M20
1.Thomas Polster M20 Austrian junior teamAUT  33:00 (13) 80:07 (24) 38:26 (2) 41:10 (2) 49:56 (3) 242:39
2.Jakub Hruška M20 SK Zabovresky BrnoCZE  39:29 (30) 78:05 (23) 40:57 (3) 43:14 (3) 47:28 (1) 249:13 +06:34
Jan Grundmann M20 Czech Junior teamCZE  32:12 (8) 64:56 (8) disq
Snorre Lunde M20 IL GneistNOR  57:22 (37) 118:50 (31) disq
Vojtech Kettner M20 Czech Junior teamCZE  36:21 (22) 61:22 (5) disq
André Dyrstad M20 IL GneistNOR  56:13 (36) dnf disq
Ondrej Semik M20 Czech Junior teamCZE  32:51 (10) 64:01 (6) disq
Arvid Henriksson M20 Järla OrienteringSWE  33:46 (17) dns disq
Marek Minar M20 Czech Junior teamCZE  29:45 (2) 59:30 (1) disq
Jan Pavlovec M20 Czech Junior teamCZE  30:42 (4) 66:22 (9) disq
Bertalan Kovács M20 Pécsi Vasutas SKHUN  36:28 (23) 68:00 (10) disq
Patrik Horak M20 Czech Junior teamCZE  33:20 (15) 69:01 (12) disq
Michael Siemmeister M20 OC FürstenfeldAUT  dns dns disq
Matous Fürst M20 Czech Junior teamCZE  mp 74:30 (19) disq
Björn Cederberg M20 OK PAN KristianstadSWE  30:41 (3) 60:01 (2) disq
Arvid Vag M20 Lerums SOKSWE  33:42 (16) 72:20 (15) disq
Rasmus Svantesson M20 OK PAN KristianstadSWE  mp mp disq
Michael Tanzer M20 WiN TeamAUT  51:31 (35) 116:29 (30) disq
Andrea Melioli M20 Team ItaliaITA  dns dns disq
Fabiano Bettega M20 Team ItaliaITA  35:01 (19) 72:04 (14) disq
Matthias Griener M20 WiN TeamAUT  44:32 (33) 103:17 (27) disq
Mattia Debertolis M20 Team ItaliaITA  dns dns disq
Samuele Curzio M20 Team ItaliaITA  33:05 (14) 73:54 (18) disq
Jonas Falck Weber M20 Eksjö SOKSWE  35:06 (20) 76:42 (22) disq
Martin Hunhammar M20 OK RavinenSWE  32:47 (9) 69:11 (13) disq
Carl Broman M20 Västerås SOKSWE  38:41 (27) 73:42 (17) disq
Anton Nilsson M20 Ok TrananSWE  37:12 (25) dnf disq
Emil Granqvist M20 OK Ravinen - NackaSWE  29:15 (1) 60:44 (3) disq
Stefano Raus M20 Junior Team TrentinoITA  43:40 (32) 104:30 (28) disq
Žiga Brenčič M20 Orientacijski klub KomendaSLO  78:07 (40) dnf disq
Matej Štambuk M20 Ivan MerzCRO  39:28 (29) 92:22 (26) disq
Walter Bettega M20 G.S. Pavione - ImèrITA  41:38 (31) 88:54 (25) disq
Mattia Salvioni M20 Polisportiva BesaneseITA  58:00 (38) 104:46 (29) disq
Alexandr Jordanov M20 SK Zabovresky BrnoCZE  59:23 (39) 135:52 (33) disq
Gregor Hvala M20 OK AzimutSLO  dns dns disq
Oskar Lundqvist M20 OK OrionSWE  32:57 (12) 64:08 (7) disq
Xander Berger M20 Austrian junior teamAUT  34:05 (18) 72:59 (16) disq
Andreas Waldmann M20 Austrian junior teamAUT  37:22 (26) mp disq
Jonas Hubaček M20 TJ Slovan LuhačoviceCZE  35:07 (1) disq
Stepan Mudrak M20 TJ Slovan LuhačoviceCZE  32:56 (11) mp 37:01 (1) 43:43 (4) 49:12 (2) disq
Felix Hartlieb M20 Austrian junior teamAUT  36:10 (21) dnf disq
Jakob Pauser M20 Austrian junior teamAUT  31:37 (7) 74:41 (20) disq
Matthias Gröll M20 Austrian junior teamAUT  36:56 (24) mp disq
Erik Andersson M20 OK OrionSWE  31:23 (5) 61:21 (4) disq
Stefan Falk M20 Austrian junior teamAUT  39:17 (28) 75:55 (21) disq
Michele Maritano M20 Polisportiva BesaneseITA  51:16 (34) 126:03 (32) disq
Matthias Reiner M20 Austrian junior teamAUT  31:27 (6) 68:32 (11) disq

M21A
1.Gunther Deferme M21A HAMMEGABEL  41:16 (6) 68:04 (3) 49:18 (8) 50:49 (2) 48:20 (1) 257:47
2.Jiri Martan M21A Slavia Liberec OrienteeringCZE  46:56 (8) 83:57 (8) 53:18 (12) 49:17 (1) 53:03 (2) 286:31 +28:44
3.Michel Van Dongen M21A NMOLTNED  52:45 (13) 92:36 (13) 47:33 (7) 63:38 (5) 53:40 (3) 310:12 +52:25
4.Marc Kerkchofs M21A HAMMEGABEL  58:09 (18) 95:34 (14) 47:00 (6) 54:27 (3) 62:46 (7) 317:56 +60:09
5.Matteo Zoppè M21A   52:36 (12) 97:57 (16) 50:53 (9) 72:28 (8) 55:30 (5) 329:24 +71:37
6.Aljosa Pecar M21A Mariborski OKSLO  49:48 (10) 116:03 (20) 38:24 (2) 61:11 (4) 71:46 (10) 337:12 +79:25
7.Pim Van De Nouwelant M21A NMOLTNED  74:03 (27) 103:22 (17) 46:30 (5) 64:49 (6) 63:05 (8) 351:49 +94:02
8.Herfried Trummer M21A OC FürstenfeldAUT  59:04 (20) 107:19 (18) 58:53 (14) 76:38 (10) 68:00 (9) 369:54 +112:07
9.Jan Land M21A NMOLTNED  61:07 (21) 114:02 (19) 51:51 (10) 92:35 (11) 76:37 (11) 396:12 +138:25
Lukáš König M21A SK Zabovresky BrnoCZE  dns dns disq
Zdenek Janu J. M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  49:30 (9) 63:09 (2) 43:46 (4) disq
Federico Bacci M21A Polisportiva G.MasiITA  55:52 (15) 88:56 (10) disq
Petr Turczer M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  37:39 (3) 72:26 (4) 43:14 (3) disq
Szabolcs Bojtor M21A Siralyok Se.HUN  73:06 (15) 65:36 (7) 62:34 (6) disq
Jakub Jilek M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  mp mp 56:04 (13) disq
Nejc Močnik M21A OK AzimutSLO  56:51 (17) 140:03 (25) disq
Armin Mariacher M21A SU Schöckl GrazAUT  54:19 (14) 90:28 (11) disq
Enrico De Noni M21A Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  58:35 (19) dns disq
Giovanni Sonna M21A GRUPPO SPORTIVO MONTE GINER A.S.D.ITA  dns dns disq
Fabio Daves M21A Junior Team TrentinoITA  41:52 (7) 91:51 (12) disq
Henrik Mårtensson M21A Modum OLNOR  mp mp mp disq
Nicola Pilotto M21A Semiperdo Orienteering ManiagoITA  72:38 (26) 97:46 (15) disq
Pieter Geldere Van M21A NMOLTNED  70:18 (25) mp 52:43 (11) 75:54 (9) 54:01 (4) disq
Andreas G Polden M21A IL GneistNOR  39:55 (5) 76:28 (6) disq
Sturle Nordeide M21A IL GneistNOR  62:42 (22) 121:42 (21) disq
Libor Zridkavesely M21A Austrian junior teamAUT  37:25 (2) 77:46 (7) disq
Alessandro Giacchetto M21A Semiperdo Orienteering ManiagoITA  56:12 (16) 126:41 (24) disq
Ivo Kete M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  69:42 (24) 151:47 (26) dns 121:41 (12) dns disq
Nicolò Liva M21A Semiperdo Orienteering ManiagoITA  38:21 (4) 74:42 (5) disq
Aljaž Černe M21A OK TivoliSLO  125:45 (22) disq
Frane Marković M21A OK JapeticCRO  51:32 (11) 87:19 (9) disq
Radim Ondracek M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  34:46 (1) 60:23 (1) 33:24 (1) disq
Stanko Čufer M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  64:38 (23) 126:39 (23) disq

M21B
1.Gerhard Jöbstl M21B OLC GrazAUT  43:28 (13) 47:43 (5) 35:56 (3) 48:53 (1) 42:49 (1) 218:49
2.Zoltan Kovacs M21B Siralyok Se.HUN  43:35 (14) 54:17 (11) 43:53 (6) 53:26 (3) 48:40 (3) 243:51 +25:02
3.Marco Leoni M21B SSD GAJAITA  76:58 (27) 85:09 (28) 75:28 (11) 89:03 (4) 79:57 (4) 406:35 +187:46
Adriano Maggi M21B SSD GAJAITA  dns mp disq
Vladan Vukajlovič M21B OK AzimutSLO  dns 95:39 (30) disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  84:39 (29) 166:53 (35) disq
Thomas Hudax M21B OC FürstenfeldAUT  33:00 (1) 51:06 (7) disq
Boris Eržen M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  52:54 (20) 70:35 (17) disq
Gombkötő Péter M21B Tipo Orienteering ClubHUN  36:19 (4) 72:31 (18) 39:22 (5) disq
Daniel Ekhlas M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  81:16 (28) 78:02 (25) disq
Blaž Kovačič M21B OK AzimutSLO  dns 74:32 (21) disq
Olaf Sedmak M21B SSD GAJAITA  159:30 (33) dns disq
Dragan Krivičić M21B OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  56:12 (23) 130:22 (34) disq
Konrad Baumann M21B OLC GrazAUT  75:39 (26) 102:48 (32) disq
Kiss Péter M21B Paksi SportegyesületHUN  38:48 (7) 51:00 (6) disq
Christoffer Raa M21B IL GneistNOR  61:38 (24) mp disq
Piero Giudici M21B ORIENTEERING TRIESTEITA  85:17 (31) 90:45 (29) disq
Herwig Allwinger M21B Mariborski OKSLO  36:21 (5) 44:08 (1) disq
Michele Cafagna M21B ORIENTEERING TRIESTEITA  dns 96:36 (31) disq
Andrea Sponza M21B SSD GAJAITA  dns disq
Niccolo' Giovannoni M21B Orienteering Prato a.s.d.ITA  mp mp disq
Erich Peter M21B OLC GrazAUT  97:17 (32) 114:44 (33) disq
Attila Molnár M21B Tipo Orienteering ClubHUN  48:16 (18) 68:37 (16) 50:24 (8) disq
Davide Zuin M21B Vicenza Orienteering TeamITA  40:08 (11) 66:30 (15) disq
Edi Grbac M21B OK TorpedoCRO  39:26 (9) dns disq
Elio Golja M21B Orientacijski Klub PolarisSLO  55:47 (22) 56:04 (12) disq
Zdenek Janu S. M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  73:24 (25) 63:52 (13) 67:27 (10) disq
Pavel Matl M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  34:47 (2) 44:53 (2) 37:37 (4) disq
Lukas Ruzicka M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  39:36 (10) 46:53 (4) 34:16 (2) disq
Laták Rudolf M21B KFKI Petőfi SKHUN  46:15 (15) 72:33 (19) 47:39 (7) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  dns 52:37 (9) 31:23 (1) 53:18 (2) 43:46 (2) disq
Ben Rejeb Alain M21B ATLETICA INTERFLUMINAITA  42:37 (12) 53:02 (10) disq
Milos Hecl M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  35:14 (3) 52:07 (8) 55:46 (9) disq
Milan Matousek M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  36:30 (6) 66:24 (14) mp disq
Szabolcs Bojtor M21B Siralyok Se.HUN  39:23 (8) 46:06 (3) disq
Matjaž Koprivc M21B OK AzimutSLO  dns 74:54 (22) disq
Emil Kacin M21B OK AzimutSLO  dns 75:15 (23) disq
Roland Berner M21B SSV Hallein-NeualmAUT  53:54 (21) 73:45 (20) disq
Franz Prach M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:12 (19) 78:20 (26) disq
Horst Mayer M21B SSV Hallein-NeualmAUT  48:14 (17) 80:37 (27) disq
Mirko Montibeller M21B Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  47:14 (16) 77:31 (24) disq
Markus Springer M21B OLC Union ViktringAUT  84:59 (30) dns disq

M21E
1.Radek Nožka M21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  37:58 (26) 94:05 (27) 35:01 (4) 45:00 (7) 54:35 (2) 266:39
2.David Procházka M21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  37:41 (24) 98:25 (35) 33:00 (1) 46:42 (16) 56:16 (3) 272:04 +05:25
3.Matěj Kamenický M21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  39:33 (34) 107:49 (47) 34:05 (3) 49:05 (22) 56:21 (4) 286:53 +20:14
4.Bogya Tamas M21E CS Unirea Alba IuliaROM  40:27 (45) 104:25 (43) 35:35 (5) 54:01 (30) 57:19 (6) 291:47 +25:08
5.Honza Flašar M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  40:01 (40) 108:03 (48) 38:29 (7) 53:19 (28) 59:59 (8) 299:51 +33:12
6.Duncan Archer M21E Cleveland Orienteering KlubGBR  45:02 (72) 110:39 (51) 36:42 (6) 54:08 (31) 60:34 (9) 307:05 +40:26
7.Jernej Zorman M21E Orientacijski klub KomendaSLO  39:50 (38) 106:53 (46) 39:28 (9) 60:22 (42) 61:49 (10) 308:22 +41:43
8.Ákos Kisvölcsey M21E MOM BudapestHUN  41:35 (48) 113:24 (54) 41:59 (13) 53:57 (29) 64:36 (13) 315:31 +48:52
9.Jan Kolin M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  53:58 (91) 100:05 (38) 39:38 (10) 59:20 (40) 62:44 (11) 315:45 +49:06
10.Francois Van der Ouderaa M21E Belgian Military TeamBEL  43:21 (61) 112:04 (52) 49:30 (26) 55:22 (35) 64:10 (12) 324:27 +57:48
11.Geert Simkens M21E Belgian Military TeamBEL  42:11 (51) 125:57 (68) 39:04 (8) 55:05 (33) 73:36 (24) 335:53 +69:14
12.Martin Nyvlt M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  42:24 (54) 120:52 (63) 49:04 (24) 60:08 (41) 67:40 (17) 340:08 +73:29
13.Nicholas Barber M21E Cleveland Orienteering KlubGBR  48:06 (81) 118:30 (59) 40:19 (11) 65:13 (47) 69:39 (20) 341:47 +75:08
14.Joe Taunton M21E North Gloucestershire Orienteering ClubGBR  43:15 (60) 130:21 (74) 49:11 (25) 54:47 (32) 64:51 (14) 342:25 +75:46
15.Giacomo Nisi M21E Corsaorientamento Club RomaITA  46:35 (75) 114:35 (57) 56:05 (32) 59:09 (38) 70:41 (21) 347:05 +80:26
16.Wojtek Pachnik M21E UKS "TUKAN" IwinyPOL  43:53 (64) 129:57 (73) 40:25 (12) 68:32 (50) 65:04 (16) 347:51 +81:12
17.David Rihtarič M21E Mariborski OKSLO  42:52 (57) 131:56 (76) 43:15 (15) 68:46 (51) 67:55 (18) 354:44 +88:05
18.Martin Janda M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  41:59 (50) 117:19 (58) 46:50 (22) 62:32 (45) 94:35 (35) 363:15 +96:36
19.Radim Hošek M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  50:45 (86) 128:27 (72) 50:06 (27) 65:37 (48) 71:25 (22) 366:20 +99:41
20.Bart Delobel M21E Belgian Military TeamBEL  42:34 (56) 139:59 (80) 42:00 (14) 67:26 (49) 75:34 (26) 367:33 +100:54
21.Serge Dusza M21E Belgian Military TeamBEL  44:39 (71) 144:03 (85) 45:48 (19) 60:58 (44) 78:32 (30) 374:00 +107:21
22.Petr Suchy M21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  47:34 (80) 119:07 (61) 45:57 (20) 84:33 (60) 77:40 (29) 374:51 +108:12
23.Tommy Janssens M21E Belgian Military TeamBEL  71:52 (109) 144:38 (86) 44:36 (18) 57:11 (36) 64:54 (15) 383:11 +116:32
24.Jo Linten M21E Belgian Military TeamBEL  56:46 (95) 137:33 (79) 44:15 (17) 71:22 (53) 80:33 (31) 390:29 +123:50
25.Leon Kropivšek M21E Mariborski OKSLO  48:39 (84) 141:33 (81) 52:33 (29) 76:27 (56) 76:47 (28) 395:59 +129:20
26.Denis Kokelj M21E Kamniški orientacijski klubSLO  49:26 (85) 135:34 (78) 64:47 (35) 70:58 (52) 109:28 (39) 430:13 +163:34
27.Sven Karstaedt M21E German Military TeamGER  62:00 (103) 158:21 (91) 51:53 (28) 87:59 (62) 75:38 (27) 435:51 +169:12
28.Manuel Reichert M21E German Military TeamGER  63:10 (105) 160:53 (95) 63:31 (34) 73:18 (55) 93:51 (34) 454:43 +188:04
29.Peter Weinig M21E OC MünchenGER  59:14 (100) 159:45 (93) 53:33 (31) 82:07 (59) 106:07 (38) 460:46 +194:07
30.Björn Frieling M21E German Military TeamGER  66:53 (107) 179:52 (99) 75:42 (36) 94:49 (64) 104:20 (36) 521:36 +254:57
31.Mike Sintoni M21E Corsaorientamento Club RomaITA  52:48 (90) 180:45 (100) 108:03 (37) 90:20 (63) 91:26 (33) 523:22 +256:43
Sampo Rahko M21E SK PohjantähtiFIN  36:05 (12) 104:07 (41) disq
Axel Koppert M21E OLC GrazAUT  54:20 (93) 142:30 (82) disq
Jouni Kujala M21E SK PohjantähtiFIN  41:42 (49) 130:22 (75) disq
Trond Einar Moen Pedersli M21E Team NorwayNOR  mp 118:30 (59) 52:01 (27) disq
Gaute Hallan Steiwer M21E Team NorwayNOR  mp 91:25 (18) 51:23 (25) disq
Massimo Brida M21E CUS BOLOGNAITA  58:56 (99) dns disq
David Čufer M21E Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dnf disq
Jan Procházka M21E Team Czech RepublicCZE  32:56 (2) 91:18 (17) 49:10 (23) disq
Matija Razum M21E OK JapeticCRO  39:56 (39) dns mp 62:37 (46) mp disq
Werner Péter M21E Pécsi Vasutas SKHUN  48:28 (82) 148:02 (88) disq
Daniel Heininger M21E German Military TeamGER  67:29 (108) 166:08 (97) mp 84:45 (61) 88:06 (32) disq
Olav Lundanes M21E Team NorwayNOR  38:12 (28) 75:26 (1) 39:25 (1) disq
Pavel Kubát M21E Team Czech RepublicCZE  32:42 (1) 81:59 (2) 43:04 (4) disq
Mario Štambuk M21E Ivan MerzCRO  54:07 (92) 143:09 (83) disq
Thomas Natvig Årstad M21E Team NorwayNOR  37:46 (25) 91:17 (16) 45:44 (10) disq
Borger Melsom M21E Team NorwayNOR  46:50 (77) mp 58:20 (37) disq
Jan Petržela M21E Team Czech RepublicCZE  34:37 (6) 89:10 (9) 45:49 (11) disq
Magne Dæhli M21E Team NorwayNOR  40:22 (43) 86:58 (6) 45:02 (8) disq
Yngve Skogstad M21E Team NorwayNOR  dns 94:27 (30) 46:31 (15) disq
Markus Plohn M21E HSV OL Wiener NeustadtAUT  39:32 (33) 108:46 (50) disq
Sindre Rønning M21E Team NorwayNOR  44:32 (70) 94:16 (29) 46:46 (17) disq
Martin Vister M21E Team NorwayNOR  44:14 (68) 97:07 (34) 42:42 (3) disq
Bjørn Ekeberg M21E Team NorwayNOR  43:55 (66) 87:01 (7) 55:14 (34) disq
Tomáš Kubelka M21E Team Czech RepublicCZE  39:29 (31) 93:13 (26) 51:43 (26) disq
Eirik Kamstrup Hovin M21E Team NorwayNOR  43:30 (63) 86:40 (5) 41:20 (2) disq
Øystien Kvaal Østerbø M21E Team NorwayNOR  39:02 (30) 90:08 (11) dns disq
Adam Chloupek M21E Team Czech RepublicCZE  38:03 (27) 89:43 (10) 44:06 (5) disq
Håkon Jarvis Westergård M21E Team NorwayNOR  39:29 (31) mp 48:00 (18) disq
Eskil Kinneberg M21E Team NorwayNOR  47:02 (78) 84:49 (3) 46:14 (14) disq
Miloš Nykodým M21E Team Czech RepublicCZE  39:38 (36) 90:59 (13) 48:05 (19) disq
Richard Patek M21E SK Zabovresky BrnoCZE  60:00 (102) 177:03 (98) disq
Vit Kasal M21E SK Zabovresky BrnoCZE  58:03 (97) dnf disq
Manu Jurado M21E OK TivoliSLO  40:26 (44) 114:17 (56) disq
Michal Henek M21E Radioklub BlanskoCZE  42:27 (55) 128:11 (71) 43:57 (16) 60:39 (43) mp disq
Pavel Brlica M21E SK Zabovresky BrnoCZE  43:28 (62) 125:07 (67) disq
Pavel Kosarek M21E Czech Junior teamCZE  43:08 (59) 106:03 (44) disq
Adam Chromy M21E SK Zabovresky BrnoCZE  33:21 (3) 85:23 (4) disq
Jan Zhanal M21E SK Zabovresky BrnoCZE  44:16 (69) 127:07 (69) disq
Boštjan Čerin M21E OK TivoliSLO  55:33 (94) 159:02 (92) disq
Modestas Bacys M21E OSK SAKASLTU  40:50 (47) 100:02 (37) disq
Ionut Zinca M21E Universitatea CraiovaROM  36:20 (15) dns 33:57 (2) 45:58 (13) 54:19 (1) disq
Máté Baumholczer M21E Pécsi Vasutas SKHUN  34:42 (7) 96:53 (33) disq
Philipp Schiel M21E Ulricehamns OKSWE  37:36 (23) dnf disq
Aljaž Borštnik M21E OK TivoliSLO  dns dns disq
Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  45:58 (73) mp disq
Ivan Boyadzhiev ml. M21E Mariborski OKSLO  42:23 (53) 127:26 (70) 46:03 (21) disq
Giacomo Barbone M21E Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  46:20 (74) 112:14 (53) disq
Jeroným Kamenický M21E SK OS Nové Město na MoravěCZE  42:20 (52) mp 48:51 (23) 78:47 (58) 74:22 (25) disq
Erik Nilsson Simkovics M21E OLC WienerwaldAUT  40:07 (42) 92:40 (22) disq
Kilian Jörg M21E OLC WienerwaldAUT  46:49 (76) 143:15 (84) disq
Herbert Schiel M21E OLC WienerwaldAUT  72:17 (110) mp disq
Matthias Poell M21E OLC WienerwaldAUT  59:21 (101) 155:49 (90) disq
Andraž Hribar M21E OK BrežiceSLO  57:06 (5) disq
Benjamin Anciaux M21E Belgian Military TeamBEL  38:51 (29) dnf mp 48:21 (20) 59:06 (7) disq
Henrik Sulz M21E OLC WienerwaldAUT  dns dns disq
Luigi Giuliani M21E Polisportiva BesaneseITA  52:19 (88) mp disq
Tibor Mrak M21E OK AzimutSLO  dns 147:17 (87) disq
Michal Hubáček M21E Team Czech RepublicCZE  37:24 (22) 99:23 (36) 50:03 (24) disq
Daniel Hájek M21E Team Czech RepublicCZE  36:06 (13) 94:13 (28) 45:53 (12) disq
Juraj Bencur M21E TJ Slovan LuhačoviceCZE  mp mp mp 72:38 (54) 73:28 (23) disq
Vojtěch Král M21E Team Czech RepublicCZE  33:21 (3) 87:51 (8) 45:31 (9) disq
Jan Šedivý M21E Team Czech RepublicCZE  34:57 (10) 91:10 (14) 44:37 (6) disq
Michal Jirásek M21E Team Czech RepublicCZE  58:41 (98) dns 77:48 (57) disq
Filip Hadač M21E Team Czech RepublicCZE  37:08 (20) mp 48:50 (21) disq
Marek Schuster M21E Team Czech RepublicCZE  39:39 (37) 106:27 (45) dns disq
Joakim Hederskog M21E IK HakarpspojkarnaSWE  37:09 (21) 92:55 (24) disq
Uroš Burič M21E Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  52:42 (89) 148:26 (89) disq
Christoph Egli M21E KRK TrainingcampSUI  78:57 (111) 160:08 (94) disq
Bugár Gergely M21E BÖFHUN  48:36 (83) 121:25 (64) disq
Olivier Blanc Tranchant M21E O'JuraFRA  34:56 (9) 91:40 (20) disq
Sebastian Inderst M21E Team ItaliaITA  40:42 (46) 96:23 (32) disq
Scalet Tommaso M21E Team ItaliaITA  44:08 (67) 100:23 (39) disq
Ivano Bettega M21E Team ItaliaITA  47:13 (79) 114:10 (55) disq
Daniel Steiger M21E German Military TeamGER  62:52 (104) mp 58:11 (33) 132:33 (65) 105:19 (37) disq
Aaron Gaio M21E G.S. Pavione - ImèrITA  mp 124:05 (65) disq
Sergiy Muchidinov M21E U.S. Aldo Moro PaluzzaITA  43:53 (64) 134:24 (77) dns 59:09 (38) 69:29 (19) disq
Áron Bakó M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  36:41 (16) 92:53 (23) disq
Fabian Janischowski M21E German Military TeamGER  56:54 (96) 162:47 (96) 53:31 (30) mp dns disq
Lorenzo Pinna M21E AGOROSSO BERGAMOITA  64:05 (106) mp disq
Ábel Györgyi M21E MOM BudapestHUN  43:01 (58) 124:26 (66) disq
Marton Mets M21E MOM BudapestHUN  50:54 (87) 119:49 (62) disq
Sandro Schachner M21E SU Schöckl GrazAUT  mp mp disq
Helmut Gremmel M21E HSV PinkafeldAUT  36:50 (17) 108:38 (49) disq
Marco Seppi M21E Team ItaliaITA  33:48 (5) 93:08 (25) disq
Alessio Tenani M21E Team ItaliaITA  36:55 (19) 91:10 (14) disq
Simon Brändli M21E KRK TrainingcampSUI  36:52 (18) 104:03 (40) disq
Manuel Negrello M21E Team ItaliaITA  40:05 (41) 90:35 (12) disq
Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  dns dnf disq
Michele Caraglio M21E Team ItaliaITA  34:50 (8) 95:15 (31) disq
Klaus Schgaguler M21E Team ItaliaITA  dns dns disq
Giacomo Zagonel M21E Team ItaliaITA  39:36 (35) 104:11 (42) disq
Roberto Dallavalle M21E Team ItaliaITA  35:42 (11) 91:25 (18) disq
Emiliano Corona M21E Team ItaliaITA  36:16 (14) 92:22 (21) disq

M35
1.Janez Pretnar M35 Kamniški orientacijski klubSLO  47:08 (16) 80:01 (2) 37:05 (2) 44:35 (1) 46:24 (2) 255:13
2.Nikolay Babiev M35 O-Baby Team MoscowRUS  36:58 (2) 93:50 (10) 36:10 (1) 46:32 (2) 44:23 (1) 257:53 +02:40
3.Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  44:16 (11) 93:05 (9) 47:11 (4) 63:20 (7) 55:51 (3) 303:43 +48:30
4.Stanislav Kustec M35 Mariborski OKSLO  48:50 (21) 101:54 (14) 49:01 (6) 63:09 (6) 67:12 (6) 330:06 +74:53
5.Petr Klimeš M35 Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  47:18 (18) 112:54 (22) 51:30 (10) 60:21 (5) 62:39 (4) 334:42 +79:29
6.Norbert Deixler M35 OC MünchenGER  50:40 (23) 113:27 (24) 51:03 (9) 58:40 (4) 63:52 (5) 337:42 +82:29
7.Janez Cimerman M35 OK AzimutSLO  63:09 (31) 131:08 (30) 70:43 (12) 68:01 (8) 72:32 (7) 405:33 +150:20
Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  48:10 (20) 103:24 (15) disq
Nagy Gábor M35 KFKI Petőfi SKHUN  52:46 (25) 132:48 (31) 48:21 (5) disq
Dario Pedrotti M35 Junior Team TrentinoITA  37:54 (3) 85:32 (5) disq
Simone Grassi M35 Sportclub MeranITA  45:24 (13) dns disq
Kőszegvári Tibor M35 KFKI Petőfi SKHUN  45:34 (15) 107:27 (17) 45:40 (3) disq
Jožko Jazbar M35 OK AzimutSLO  dns 112:13 (21) disq
Klemen Kenda M35 OK AzimutSLO  44:12 (10) 99:41 (12) disq
Aleš Poljanšek M35 OK AzimutSLO  dns dns disq
Roland Pin M35 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  42:43 (9) dns disq
Gregor Anderluh M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  41:14 (6) 100:43 (13) 50:41 (8) disq
Dušan Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  42:22 (8) 92:05 (7) disq
Edoardo Cortellazzi M35 CUS Parma OrienteeringITA  mp 106:16 (16) disq
Robert Benko M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  69:59 (34) mp 107:51 (14) 115:44 (10) 94:34 (9) disq
Griša Močnik M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  68:29 (32) dns disq
Jan Šidla M35 Team Czech RepublicCZE  44:24 (12) dns 47:33 (3) disq
Boris Bauman M35 Mariborski OKSLO  45:25 (14) 92:56 (8) dns disq
Primož Mikložič M35 Mariborski OKSLO  dns 127:40 (29) disq
Brian Mccarthy M35   54:18 (27) 114:02 (25) disq
Stefano Brambilla M35 CUS Parma OrienteeringITA  69:33 (33) 116:05 (26) 52:16 (11) 84:27 (9) dns disq
Eddy Sandri M35 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns 85:23 (4) disq
Massimiliano Cavara M35 CUS BOLOGNAITA  47:38 (19) mp disq
Tomislav Varnica M35 OK VihorCRO  49:07 (22) 118:03 (27) disq
Philippe MOTTU M35 Raid tourist lifeFRA  89:36 (36) 263:35 (35) disq
Christophe LOPEZ M35 Raid tourist lifeFRA  dns disq
Norbert Bozsó M35 Maccabi VAC - HungaryHUN  57:32 (30) 108:50 (18) disq
Peter Ferluga M35 SSD GAJAITA  96:42 (37) 171:53 (33) 73:51 (13) mp 73:24 (8) disq
Kristian Bosisio M35 OK TrzinSLO  47:09 (17) 110:33 (20) disq
Andreas Öhman M35 Malax IFFIN  50:44 (24) 110:09 (19) 49:30 (7) disq
Paolo Mario Grassi M35 Sportclub MeranITA  36:32 (1) 80:19 (3) disq
Alessio Rozzi M35 SSD GAJAITA  83:08 (35) 202:01 (34) dnf disq
Edi Ocvirk M35 OK JapeticCRO  38:57 (5) 88:58 (6) disq
Andrea Rivetta M35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  54:37 (29) 118:53 (28) disq
Hannes Wenzel M35 OLC Union ViktringAUT  53:51 (26) 134:29 (32) disq
Andrea Gobber M35 U.S. Primiero A.S.DITA  42:02 (7) 95:11 (11) disq
Lino Legac M35 OK JapeticCRO  mp dns disq
Michael Stockmayer M35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  38:00 (4) 78:25 (1) disq
Miran Kolman M35 Kamniški orientacijski klubSLO  54:26 (28) 113:26 (23) disq

M40
1.Alex Odermatt M40 OLG Basel OberwilSUI  42:32 (2) 65:40 (4) 36:19 (1) 50:06 (1) 52:49 (1) 247:26
2.Remo Madella M40 CUS Parma OrienteeringITA  43:23 (4) 79:54 (6) 43:25 (2) 53:25 (2) 54:54 (2) 275:01 +27:35
Alberto Grilli M40 CUS Parma OrienteeringITA  73:00 (9) 98:21 (8) disq
Alessandro Pacasso M40 Sci club UdineITA  45:54 (6) 100:26 (9) disq
Uroš Petrovič M40 Orientacijski Klub PolarisSLO  51:39 (7) 89:15 (7) disq
Sören Olsen M40 Eksjö SOKSWE  mp 63:05 (2) disq
Damir Gobec M40 OK VihorCRO  45:09 (5) 71:11 (5) disq
Stefano Galletti M40 ASD Unione LombardaITA  77:35 (10) dnf 74:44 (4) 85:22 (3) 105:25 (3) disq
Robert Fredriksen M40 Notodden OLNOR  55:25 (8) 117:07 (10) 43:48 (3) disq
Martin Veitsberger M40 OLT TransdanubienAUT  38:41 (1) 61:38 (1) dns dns disq
Bernhard Venhauer M40 OLC Union ViktringAUT  42:54 (3) 64:23 (3) disq
Robert Erber M40 Orienteering KlosterneuburgAUT  92:34 (11) mp disq

M45
1.Wiet Laenen M45 hamokBEL  37:18 (4) 45:10 (6) 30:31 (1) 34:28 (1) 44:45 (4) 192:12
2.Wim Vervoort M45 hamokBEL  37:25 (5) 44:12 (4) 34:13 (4) 37:13 (3) 45:39 (6) 198:42 +06:30
3.Jurg Niggli M45 Orientation Haut-JuraFRA  41:01 (10) 48:05 (10) 32:19 (2) 35:35 (2) 44:25 (3) 201:25 +09:13
4.Werner Pietsch M45 ÖFOL YouthAUT  36:34 (1) 45:08 (5) 38:27 (8) 39:48 (6) 42:47 (1) 202:44 +10:32
5.Nikolay Tikhonov M45 OMEGA RUSSIARUS  37:10 (3) 42:13 (2) 34:25 (5) 49:24 (13) 43:21 (2) 206:33 +14:21
6.Zoltán Miháczi M45 Tipo Orienteering ClubHUN  41:49 (11) 50:40 (16) 36:51 (6) 38:22 (5) 51:09 (9) 218:51 +26:39
7.Tamas Toth M45 Tipo Orienteering ClubHUN  39:33 (8) 48:46 (11) 41:01 (10) 47:22 (11) 45:35 (5) 222:17 +30:05
8.Attila Dalos M45 Tipo Orienteering ClubHUN  42:40 (12) 54:53 (24) 38:18 (7) 44:04 (8) 51:33 (10) 231:28 +39:16
9.Arno Huss M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  49:51 (24) 50:12 (15) 48:50 (16) 40:36 (7) 48:47 (7) 238:16 +46:04
10.Dariusz Pachnik M45 UKS "TUKAN" IwinyPOL  59:41 (38) 53:54 (20) 50:34 (17) 37:50 (4) 51:37 (11) 253:36 +61:24
11.Peter Heim M45 OL-Team FilderGER  53:51 (32) 64:06 (32) 43:16 (13) 44:36 (9) 50:07 (8) 255:56 +63:44
12.Marco Giovannini M45 OK TrzinSLO  52:22 (28) 55:31 (25) 53:38 (20) 47:15 (10) 61:29 (16) 270:15 +78:03
13.Roland Reisenberger M45 Orienteering KlosterneuburgAUT  61:26 (39) 61:27 (30) 38:44 (9) 55:06 (15) 59:35 (15) 276:18 +84:06
14.Stefan Roehl M45 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  54:00 (34) 65:45 (34) 55:20 (21) 71:16 (18) 55:18 (13) 301:39 +109:27
15.László Ipsics M45 Tipo Orienteering ClubHUN  53:55 (33) 67:26 (36) 51:05 (19) 72:14 (19) 70:45 (18) 315:25 +123:13
16.Igor Boncina M45 OK AzimutSLO  59:17 (37) 60:01 (29) 64:09 (24) 70:25 (17) 71:12 (19) 325:04 +132:52
17.Mátyás Paskuj M45 Maccabi VAC - HungaryHUN  76:19 (45) 90:48 (47) 93:04 (25) 89:38 (20) 82:52 (20) 432:41 +240:29
Christoph Schaffer M45 HSV Ried im InnkreisAUT  50:12 (26) 53:54 (20) disq
Miha Škarabot M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  72:46 (43) 73:56 (42) 63:20 (23) disq
Boris Kastner-jirka M45 Naturfreunde WienAUT  45:26 (17) 62:15 (31) disq
Martin Gruenberger M45 WiN TeamAUT  46:41 (21) 48:48 (13) disq
Robert Kalcher M45 HSV PinkafeldAUT  56:21 (36) 69:46 (39) disq
Valter Foški M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  48:38 (22) 65:44 (33) disq
Samo Gjerek M45 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  128:09 (50) 125:46 (50) disq
Roland Kohlbacher M45 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  49:58 (25) 57:05 (27) disq
Jan Hindér M45 Tolered Utby OLSWE  53:21 (31) 48:52 (14) disq
Lado Draksler M45 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  dns disq
Josef Hilbert M45 LC Erste BankAUT  87:31 (48) 96:38 (49) disq
Antonin Procházka M45 Expres Czech TeamCZE  50:13 (27) 52:35 (17) 47:23 (14) 48:11 (12) mp disq
Marko De Luisa M45 SSD GAJAITA  83:24 (46) 71:54 (40) disq
Thomas Hlosta M45 LC Erste BankAUT  44:01 (14) 47:11 (9) disq
Silvij Močnik M45 OK AzimutSLO  dns 52:48 (19) disq
Mirek Hadac M45 Czech Junior teamCZE  37:28 (6) 42:10 (1) disq
Vojko Kacin M45 OK AzimutSLO  52:58 (30) 75:18 (43) disq
Margus Kesa M45 AzuolasLTU  69:28 (41) 57:20 (28) 48:13 (15) mp 56:56 (14) disq
Nikolaus Adenstedt M45 Orienteering KlosterneuburgAUT  63:27 (40) 66:01 (35) disq
Jussi Borgenström M45 Hyvinkään RastiFIN  37:00 (2) 48:47 (12) 33:21 (3) disq
Mauro Sergas M45 Punto K Orienteering ASDITA  55:49 (22) 56:14 (16) 53:30 (12) disq
Emanuel Braun M45 HSV OL Wiener NeustadtAUT  46:04 (18) 45:52 (7) disq
Markus Sterba M45 WiN TeamAUT  89:38 (49) 93:33 (48) disq
Pataki Gabor M45 Pécsi Vasutas SKHUN  44:17 (16) 52:44 (18) disq
Reinhard Groell M45 OLC GrazAUT  39:52 (9) 45:57 (8) disq
Lars Erik Gjein M45 Sandefjord OKNOR  42:51 (13) 54:16 (23) 41:32 (12) disq
Ivo Tisljar M45 OK OrionCRO  70:33 (42) 86:37 (46) disq
Helmut Lerchegger M45 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:44 (29) 67:54 (37) mp 52:53 (14) 63:35 (17) disq
Horányi György M45 Paksi SportegyesületHUN  84:26 (47) 80:56 (44) disq
Ferenc Viniczai M45 Pécsi Vasutas SKHUN  38:05 (7) 43:45 (3) disq
Ilian Dyankov M45 Mariborski OKSLO  46:26 (20) 55:52 (26) 41:18 (11) disq
Erik Adenstedt M45 WiN TeamAUT  46:20 (19) mp disq
Robert Orehoci M45 OK BjelovarCRO  44:06 (15) 54:07 (22) disq
Günther Rosenkranz M45 OL AndritzAUT  54:31 (35) 68:53 (38) disq
Lars Løe M45 Notodden OLNOR  73:56 (44) mp 50:54 (18) disq
Aleš Zupan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:43 (23) 72:28 (41) disq
Renato Bettin M45 OR SWALLOWSITA  dns 82:29 (45) disq

M50
1.Luc Melis M50 hamokBEL  45:41 (12) 44:12 (2) 34:45 (2) 37:54 (1) 43:31 (1) 206:03
2.Jan Kaplan M50 OK Lokomotiva PardubiceCZE  38:54 (3) 48:09 (6) 31:31 (1) 44:08 (6) 44:07 (2) 206:49 +00:46
3.Miro Šalamun M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  43:29 (9) 49:08 (8) 35:44 (3) 41:41 (3) 48:00 (6) 218:02 +11:59
4.Manu Verpoorten M50 Belgian Military TeamBEL  42:53 (7) 53:48 (13) 40:30 (8) 40:16 (2) 44:53 (3) 222:20 +16:17
5.Günter Kradischnig M50 OLC GrazAUT  44:25 (10) 51:54 (11) 44:36 (9) 41:44 (4) 53:58 (9) 236:37 +30:34
6.Patrice MONTEMONT M50 ORIENTALPFRA  46:51 (13) 49:04 (7) 36:41 (4) 59:26 (13) 47:47 (5) 239:49 +33:46
7.Herwig Proske M50 OC FürstenfeldAUT  43:26 (8) 51:40 (9) 40:15 (7) 53:38 (8) 51:30 (8) 240:29 +34:26
8.Klaus Krischan M50 EnnstalAUT  60:14 (25) 54:51 (14) 38:37 (5) 42:02 (5) 45:33 (4) 241:17 +35:14
9.Belskiy Vladimir M50 Ust-KamenogorskKAZ  53:29 (18) 67:13 (22) 39:16 (6) 52:38 (7) 54:59 (10) 267:35 +61:32
10.Anders Ovegren M50 Ljusdals OKSWE  60:51 (27) 55:09 (15) 50:02 (13) 58:12 (12) 48:27 (7) 272:41 +66:38
11.Paolo Pizzamus M50 SSD GAJAITA  44:27 (11) 60:03 (19) 54:23 (16) 55:15 (9) 60:33 (11) 274:41 +68:38
12.Tommy Östh M50 Ljusdals OKSWE  58:06 (24) 70:58 (26) 55:06 (17) 56:35 (11) 67:14 (12) 307:59 +101:56
13.Jan-erik Skyttner M50 Ljusdals OKSWE  56:50 (23) 71:53 (27) 51:10 (14) 61:16 (14) 78:28 (14) 319:37 +113:34
14.Hans Joachim Riehl M50 German Military TeamGER  73:20 (33) 69:07 (25) 70:40 (19) 81:57 (15) 68:06 (13) 363:10 +157:07
Peter Skyttner M50 Ljusdals OKSWE  52:33 (17) 58:19 (17) 46:17 (11) 56:24 (10) mp disq
Anders Nilsson M50 Täby OKSWE  46:52 (14) 52:45 (12) 46:30 (12) disq
Peter Bonek M50 Naturfreunde WienAUT  35:15 (1) 41:40 (1) disq
Armin Friessnig M50 OC FürstenfeldAUT  82:00 (37) 75:54 (29) disq
Ivan Mrak M50 OK AzimutSLO  dns 94:26 (38) disq
Pavel Rejec M50 OK AzimutSLO  dns 84:06 (34) disq
Miklos Mets M50 MOM BudapestHUN  51:45 (15) 57:12 (16) disq
Wolfgang Pietsch M50 Naturfreunde WienAUT  38:41 (2) 44:43 (3) disq
Roman Sladič M50 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  74:31 (34) 79:24 (30) disq
Rudolf Koeller M50 SPORTUNION KlagenfurtAUT  71:43 (32) 68:50 (24) dns dns disq
Andrea Maccà M50 Vicenza Orienteering TeamITA  60:32 (26) 82:06 (33) disq
Erwin Köck M50 HSV OL Wiener NeustadtAUT  40:59 (5) 47:03 (5) disq
Mauro Vecellio M50 Vicenza Orienteering TeamITA  94:04 (39) 118:21 (40) disq
Josef Tanzer M50 WiN TeamAUT  75:23 (35) 82:03 (32) disq
Christian Gotthardt M50 HSV Spittal/DrauAUT  mp 81:52 (31) disq
Gottfried Scheikl M50 OC FürstenfeldAUT  56:44 (22) 51:41 (10) disq
Josef Polster M50 HSV Spittal/DrauAUT  dns dns dns dns disq
Corrado Arduini M50 ATLETICA INTERFLUMINAITA  51:59 (16) 58:48 (18) disq
Livio Predonzani M50 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns dns 46:12 (10) disq
Fiorenzo Ruzzier M50 SSD GAJAITA  88:30 (38) dns disq
Roman Volčič M50 OK TivoliSLO  dns 74:19 (28) disq
Maths Carlsson M50 Tolered Utby OLSWE  41:28 (6) mp disq
Mauro Clemente M50 SSD GAJAITA  61:33 (28) 100:31 (39) disq
Aleš Čerin M50 OK TivoliSLO  63:44 (30) 84:45 (35) disq
Aleš Borštnik M50 OK TivoliSLO  69:22 (31) 88:41 (36) disq
Franco Vaccari M50 OTIS TriesteITA  61:59 (29) dns dns dns dns disq
Zsolt Weiler M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:49 (20) 63:36 (20) disq
Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  39:36 (4) 45:09 (4) disq
Ivan Boyadzhiev M50 Mariborski OKSLO  79:07 (36) 94:03 (37) 67:47 (18) disq
István Bujdosó M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq
Andreas Cart M50 OLC WienerwaldAUT  54:32 (19) 67:59 (23) disq
Massimo Mosca M50 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns dns dns disq
Martin Greiner M50 TSV GrünwaldGER  56:42 (21) 66:18 (21) 51:51 (15) dns dns disq

M55
1.Anders Björklund M55 Sävedalens AIKSWE  32:57 (4) 41:45 (4) 28:09 (2) 37:35 (1) 35:42 (2) 176:08
2.Karolis Mickevicius M55 AzuolasLTU  34:27 (7) 46:06 (6) 30:08 (4) 51:54 (9) 33:04 (1) 195:39 +19:31
3.Kjell Boman M55 Söderhamns OKSWE  31:52 (2) 48:29 (10) 30:58 (5) 45:00 (4) 41:47 (7) 198:06 +21:58
4.Gerrit Van De Riet M55 OLifantNED  35:18 (8) 61:15 (19) 29:21 (3) 45:43 (6) 36:35 (3) 208:12 +32:04
5.Alastair Mackenzie M55 Darlington OrienteersGBR  38:09 (10) 46:31 (8) 40:28 (10) 44:57 (3) 42:16 (8) 212:21 +36:13
6.Vladimir John M55 Expres Czech TeamCZE  38:25 (12) 53:44 (14) 37:50 (8) 48:12 (7) 38:55 (4) 217:06 +40:58
7.Cesare Tarabocchia M55 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  35:34 (9) 56:56 (17) 39:20 (9) 45:16 (5) 41:33 (6) 218:39 +42:31
8.Srečo Pirman M55 Škofjeloški orientacijski klubSLO  46:03 (24) 64:26 (24) 42:37 (12) 49:41 (8) 42:52 (9) 245:39 +69:31
9.Arne Heikoop M55 NMOLTNED  49:58 (30) 65:17 (25) 41:54 (11) 61:20 (10) 40:22 (5) 258:51 +82:43
10.Zdeněk Blabla M55 Expres Czech TeamCZE  43:10 (18) 55:47 (16) 47:46 (15) 62:13 (11) 52:32 (11) 261:28 +85:20
11.Philippe Sinaeve M55 Belgian Military TeamBEL  44:24 (21) 68:46 (28) 45:43 (14) 68:13 (14) 49:54 (10) 277:00 +100:52
12.Jure Gawel M55 Expres Czech TeamCZE  54:34 (32) 77:45 (31) 62:15 (18) 88:15 (17) 57:22 (13) 340:11 +164:03
13.Gerhard Koiser M55 OL HSV Wr. NeustadtAUT  75:36 (40) 84:13 (35) 53:55 (17) 66:52 (13) 59:36 (15) 340:12 +164:04
14.Janko Lapajne M55 OK AzimutSLO  63:02 (35) 85:47 (37) 53:33 (16) 87:00 (16) 54:45 (12) 344:07 +167:59
15.Vlado Sedej M55 OK AzimutSLO  69:00 (38) 78:39 (32) 67:31 (19) 75:36 (15) 64:53 (16) 355:39 +179:31
Luciano Zagonel M55 U.S. Primiero A.S.DITA  66:35 (36) 103:16 (40) disq
Adriano Wendler M55 Sci club UdineITA  dns dns disq
Conci Alessandro M55 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  52:41 (31) 69:09 (29) disq
Josip Matijašić M55 OK VihorCRO  95:59 (43) 118:10 (41) disq
Dario Štambuk M55 Ivan MerzCRO  40:11 (15) 59:46 (18) disq
Arnulf Wolfram M55 WATAUT  72:57 (39) 92:22 (38) disq
Kóger Gyula M55 PVM PécsHUN  44:01 (19) 54:22 (15) disq
Ewald Mayer M55 OL HSV Wr. NeustadtAUT  49:36 (29) 80:38 (34) mp 65:47 (12) 58:29 (14) disq
Bruno Scherr M55 HSV VillachAUT  42:27 (17) 46:17 (7) disq
Luca Battistoni M55 VA-OITA  44:37 (22) 61:24 (20) disq
Damir Jasprica M55 OK TorpedoCRO  114:09 (44) 144:31 (42) disq
Valentin Pidner M55 ÖFOL YouthAUT  44:05 (20) 47:21 (9) disq
Piero Taufer M55 U.S. Primiero A.S.DITA  61:53 (34) 65:37 (26) disq
Marco Ongaro M55 U.S. Primiero A.S.DITA  46:27 (25) mp disq
Fulvio Pacor M55 SSD GAJAITA  39:56 (14) dns disq
Frederic Genevois M55 Naturfreunde WienAUT  45:30 (23) 62:11 (22) disq
Giorgio Ghersi M55 ORIENTEERING TRIESTEITA  dns dnf disq
Eugen Kainrath M55 HSV PinkafeldAUT  48:44 (28) 80:00 (33) disq
Ciliberti Pasquale M55 ATLETICA INTERFLUMINAITA  59:05 (33) 84:43 (36) disq
Jörgen Mårtensson M55 Modum OLSWE  26:59 (1) 41:43 (3) 25:58 (1) disq
Rudolf Wernig M55 Naturfreunde KühnsdorfAUT  67:13 (37) 93:24 (39) disq
Phill Batts M55 Darlington OrienteersGBR  41:38 48:39 34:31 49:55 43:40 disq
Kristian Leonhardt M55 OC FürstenfeldAUT  48:13 (27) 61:35 (21) dns disq
Kjell Einar Andersen M55 Varteig OLNOR  34:00 (6) 48:43 (11) 33:04 (6) disq
Manfred Huemer M55 SPORTUNION KlagenfurtAUT  87:06 (42) 72:36 (30) dns dns disq
Joachim Friessnig M55 OC FürstenfeldAUT  33:44 (5) 41:23 (2) disq
Hannes Pacher M55 SU Schöckl GrazAUT  32:22 (3) 40:20 (1) disq
Iain Rochford M55 OC FürstenfeldAUT  dns 44:37 (5) 43:19 (13) 43:14 (2) mp disq
Reino Kurkela M55 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  38:17 (11) 52:12 (12) 37:24 (7) disq
Roberto Cereatti M55 Friuli MTB & OrienteeringITA  83:26 (41) dns disq
Günther Dobnik M55 OLC Union ViktringAUT  46:37 (26) 65:49 (27) disq
Adriano Bettega M55 G.S. Pavione - ImèrITA  41:02 (16) 62:20 (23) disq
Stefano Zonato M55 Lessinia OrienteeringITA  38:30 (13) 53:31 (13) disq

M60
1.Manuel Dias M60 Lisboa OKPOR  31:35 (1) 31:26 (1) 31:28 (2) 31:31 (1) 32:44 (1) 158:44
2.Juergen Ziesche M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  39:58 (11) 54:37 (20) 38:32 (7) 39:23 (2) 41:07 (2) 213:37 +54:53
3.Ludwig Genderjahn M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  46:21 (18) 45:05 (9) 39:31 (8) 40:31 (3) 43:19 (3) 214:47 +56:03
4.Valerio Leso M60 Lessinia OrienteeringITA  38:55 (8) 48:51 (15) 43:02 (10) 42:49 (4) 44:24 (4) 218:01 +59:17
5.Franz Ponweiser M60 OL HSV Wr. NeustadtAUT  36:24 (4) 48:40 (14) 33:23 (4) 62:41 (7) 50:19 (6) 231:27 +72:43
6.Robert Mayrhofer M60 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  41:36 (12) 48:07 (13) 44:56 (14) 52:52 (5) 48:13 (5) 235:44 +77:00
7.Karl Pongratz M60 HSV PinkafeldAUT  48:38 (20) 65:30 (25) 50:32 (15) 59:30 (6) 58:16 (7) 282:26 +123:42
Sergio Caveggion M60 Vicenza Orienteering TeamITA  92:38 (33) 67:42 (26) disq
Lars Hogedal M60 Vänersborgs SKSWE  37:17 (7) 41:41 (6) 31:09 (1) disq
Rudolf Hudax M60 OC FürstenfeldAUT  47:46 (19) 55:52 (22) disq
Wolfgang Germ M60 Naturfreunde KühnsdorfAUT  44:47 (15) 45:55 (10) disq
Günther Prommer M60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  52:12 (23) 70:10 (28) disq
Tomislav Paravić M60 OK TorpedoCRO  65:09 (30) 86:14 (30) disq
Giancarlo Dell'eva M60 GRUPPO SPORTIVO MONTE GINER A.S.D.ITA  dns dns disq
Lorenzo Depaoli M60 U.S. Primiero A.S.DITA  36:45 (5) 41:56 (7) disq
Kalle Lindqvist M60 Växjö OKSWE  37:16 (6) mp disq
Magyar János M60 BÖFHUN  74:03 (31) 62:59 (24) disq
Bugar Jozsef M60 BÖFHUN  45:25 (17) 52:30 (17) disq
Gottfried Lang M60 NF SteiermarkAUT  39:54 (10) 37:25 (5) disq
Anders Bjørkaas M60 Askvoll & Holmedal ILNOR  61:42 (27) 55:37 (21) 62:54 (19) disq
Gianfranco Siega M60 SSD GAJAITA  63:17 (28) dns disq
Lars Owe Ström M60 Täby OKSWE  63:56 (29) 60:10 (23) 53:43 (17) disq
David Rosen M60 SROCGBR  49:40 (21) 46:19 (11) 43:02 (10) disq
Martti Alilonttinen M60 MS ParmaFIN  41:51 (13) 50:51 (16) 43:57 (12) disq
Are Eriksen M60 OSINOR  32:08 (2) 33:16 (2) 31:39 (3) disq
Peter Koolmeister M60 Tamperen PyrintöSWE  81:03 (32) 72:57 (29) 83:08 (20) disq
Nigel Foley-Fisher M60 MNAV, IrelandGBR  57:22 (25) 68:14 (27) 54:05 (18) disq
Keith Dawson M60 InterlopersGBR  dns dns dns dns dns disq
Walter Dravetz M60 OLC GrazAUT  33:15 (3) 35:05 (3) disq
Mikko Mannonen M60 Turun SuunnistajatFIN  60:19 (26) 54:10 (19) 40:03 (9) disq
Leo Johansson M60 VandrarringenSWE  42:43 (14) 42:45 (8) 37:50 (6) disq
Stein Turtumøygard M60 Måren OKNOR  45:00 (16) 46:49 (12) 44:23 (13) disq
Lars Silvervret M60 OK HedströmmenSWE  39:51 (9) 35:53 (4) 36:09 (5) disq
Charles Nelson M60 OK AzimutSLO  50:37 (22) dns disq
Lennart Tägtström M60 DomnarvetSWE  53:11 (24) 53:13 (18) 52:09 (16) disq

M65
1.Franz Wyss M65 OLregiooltenSUI  30:50 (2) 32:57 (1) 24:35 (1) 22:21 (1) 45:03 (3) 155:46
2.Max Moosberger M65 OLregiooltenSUI  33:28 (4) 40:03 (5) 27:22 (2) 25:44 (3) 42:43 (2) 169:20 +13:34
3.Roy Dawson M65 GAFAPOR  39:40 (12) 67:25 (24) 31:07 (3) 22:24 (2) 41:20 (1) 201:56 +46:10
4.Egil Repvik M65 OL TrollelgNOR  41:36 (16) 49:40 (12) 38:29 (8) 31:11 (5) 54:29 (4) 215:25 +59:39
Franz Käfer M65 OC FürstenfeldAUT  53:25 (21) 47:12 (8) disq
Renzo Bernabè M65 Orienteering PergineITA  43:46 (17) 52:35 (17) disq
Sven-Olov Wiklund M65 Arboga OKSWE  29:24 (1) 45:02 (7) 35:27 (6) disq
Timo Vienanlinna M65 Turun SuunnistajatFIN  mp 54:17 (18) 43:07 (13) disq
Wolf Eberle M65 HSV AigenAUT  54:44 (23) 64:39 (21) disq
Hubert Lukadeder M65 WiN TeamAUT  34:34 (9) 49:50 (13) disq
Svein Glendrange M65 Stavanger OKNOR  34:06 (8) 52:15 (16) mp disq
Wilhelm Grabenhofer M65 HSV PinkafeldAUT  33:48 (6) 48:35 (11) disq
Robert Benedek M65 HSV PinkafeldAUT  48:05 (19) 64:13 (20) disq
Johnny Karlsson M65 Uddevalla OKSWE  40:18 (13) 52:01 (15) 42:37 (12) disq
Gino Vivian M65 Orienteering PergineITA  37:54 (11) 47:16 (9) disq
Claes Nideborn M65 Stora Tuna OKSWE  33:30 (5) 40:16 (6) 46:53 (16) disq
Ilmars Limbens M65 Sigulda OKLAT  48:23 (20) 50:30 (14) 45:08 (15) disq
Juha Penttinen M65 MesikämmenetFIN  35:32 (10) 40:01 (4) 34:15 (5) 27:04 (4) mp disq
Stefan Larsson M65 OK NjudungSWE  32:59 (3) 39:47 (3) 33:17 (4) disq
Rolf Gustafsson M65 Helsingborgs SOKSWE  53:57 (22) 80:35 (26) 65:13 (18) disq
Nils Olav Vennevik M65 FreidigNOR  44:25 (18) 47:49 (10) 51:47 (17) disq
Gottfried Tobler M65 OL HSV Wr. NeustadtAUT  66:14 (26) 81:05 (27) mp 48:58 (7) 72:55 (5) disq
Odd Hauger M65 BKOKNOR  58:14 (24) 63:05 (19) 42:13 (11) disq
Jens Viggo Limstrand M65 B&OINOR  40:23 (14) 64:43 (22) 39:45 (9) disq
Oistein Aasmul M65 TrollelgNOR  40:24 (15) mp 44:39 (14) disq
Seppo Väli-Klemelä M65 Paimion RastiFIN  34:03 (7) 36:15 (2) 39:55 (10) disq
Svein Hove M65 Byåsen IL orienteringNOR  58:49 (25) 67:00 (23) 38:17 (7) 32:46 (6) mp disq
Luigino Sibillin M65 Vicenza Orienteering TeamITA  75:06 (27) 79:29 (25) disq

M70
1.Ernst Bonek M70   47:42 (12) 35:28 (6) 43:41 (10) 34:32 (1) 40:27 (1) 201:50
2.Janos Toth M70 Tipo Orienteering ClubHUN  56:39 (20) 49:19 (19) 42:20 (9) 36:10 (2) 64:26 (2) 248:54 +47:04
3.Pieter Mulder M70 OLG GoldauSUI  70:16 (25) 73:23 (24) 112:12 (18) 71:04 (3) 69:47 (3) 396:42 +194:52
Folke Sjöberg M70 Lunds OKSWE  48:54 (13) 87:53 (25) 62:23 (17) disq
Asbjørn Bræck M70 Kongsberg OLNOR  38:16 (8) 57:56 (21) 60:55 (16) disq
Magne Klovning M70 Porsgrunn OLNOR  50:02 (15) 40:10 (14) 38:58 (5) disq
Ole K. Throndsen M70 Kongsberg OLNOR  58:01 (22) 38:17 (9) 38:04 (4) disq
Ivan Ernvid M70 Ulricehamns OKSWE  62:55 (23) 38:21 (11) mp disq
Juhani Jokinen M70 Maarian MahtiFIN  29:53 (3) 32:13 (3) 33:18 (2) disq
Gunnar Riddervold M70 Heming OrienteringNOR  69:25 (24) 52:06 (20) 49:49 (12) disq
Henrik Hvoslef M70 IK SternNOR  26:33 (1) 27:24 (1) 30:43 (1) disq
Lasse Vråle M70 IF SturlaNOR  38:32 (9) 37:45 (7) 48:25 (11) disq
Heinrich Czembirek M70 MTV HernalsAUT  51:52 (18) 47:54 (18) disq
Paul Ziermann M70 HSV PinkafeldAUT  57:56 (21) 65:38 (23) disq
Carl Ove Berg M70 OK SkeidiNOR  37:20 (6) 38:16 (8) 60:54 (15) disq
Stelvio Manfrin M70 Orienteering Prato a.s.d.ITA  49:13 (14) 64:01 (22) disq
Giancarlo Gozzer M70 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  50:31 (16) 40:39 (15) disq
Otto Venhauer M70 OLC Union ViktringAUT  30:07 (4) 32:13 (3) disq
Magnus Landstad M70 FreidigNOR  47:01 (11) 38:32 (12) mp disq
Erland Ling M70 Jönköpings OKSWE  37:43 (7) 39:15 (13) 52:37 (13) disq
Rolf Skoglund M70 Hellas OrienteringSWE  41:55 (10) 28:58 (2) 36:17 (3) disq
Egil Ronæss M70 Porsgrunn OLNOR  51:33 (17) 40:54 (16) 53:00 (14) disq
Trygve Fosse M70 Gimle IFNOR  53:49 (19) 46:08 (17) 39:23 (7) disq
Arne Grøndahl M70 Søllerød OKDEN  32:23 (5) 38:20 (10) 39:10 (6) disq
Rune Raadestroem M70 Snättringe SKSWE  29:04 (2) 32:48 (5) 41:02 (8) disq

M75
Carl Bamse Bjørseth M75 Bodø & Omegn IFNOR  39:30 (4) 33:27 (1) 43:45 (1) disq
Lars Kjellman M75 VandrarringenSWE  37:05 (2) 49:23 (4) 71:08 (4) disq
Ulf Eskilsson M75 OK SödertörnSWE  45:58 (7) 48:36 (3) 50:08 (2) disq
Tor Drage M75 HaugerudNOR  40:22 (5) 54:43 (5) 55:47 (3) disq
Burne Nilsson M75 OK TorfinnSWE  57:30 (8) 75:12 (8) 90:00 (5) disq
Gerfried Hoch M75 NF SteiermarkAUT  44:58 (6) 56:20 (6) disq
Sture Nilsson M75 Stockholmspolisens IFSWE  33:52 (1) 58:52 (7) mp disq
Arne Chr. Scheie M75 Østmarka OKNOR  38:34 (3) 36:39 (2) mp disq

M80
Arnfinn Bujordet M80 Kristiansand OKNOR  48:00 (3) 41:23 (1) 58:57 (1) disq
Einar Jørundland M80 OK SørNOR  43:59 (2) 55:21 (4) mp disq
Thor Eggen M80 MårenNOR  103:15 (4) dns dnf disq
Kjell Andersen M80 Varteig O-lagNOR  mp 51:09 (3) 69:33 (3) disq
2Kjell H. Eriksen M80 FossumNOR  43:54 (1) 47:05 (2) 62:13 (2) disq

OPEN
1.Pavel Ptáček OPEN BETA URSUS BrnoCZE  35:53 (1) 43:38 (1) 34:46 (2) 44:52 (1) 40:16 (1) 199:25
2.Armin Kösegi OPEN TV 1895 Bad Rappenau eVGER  44:46 (6) 99:10 (25) 47:42 (3) 125:36 (4) 61:25 (4) 378:39 +179:14
3.Zdeněk Olexa OPEN Expres Czech TeamCZE  98:18 (28) 80:04 (18) 61:06 (4) 106:43 (3) 70:00 (5) 416:11 +216:46
Giulia Bernardi OPEN Punto K Orienteering ASDITA  102:36 (29) 109:46 (28) disq
Eva Primus OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  62:15 (19) 94:32 (23) disq
Markus Babin OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  44:58 (7) 53:16 (4) disq
Peter Babin OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  56:28 (14) 60:54 (8) disq
Luka Plavčak OPEN   84:47 (25) 103:57 (26) disq
Markus Seppele OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  46:34 (8) 48:12 (2) disq
Marco Dorigo OPEN Punto K Orienteering ASDITA  39:51 (3) 58:12 (6) disq
Gert Wallas OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  67:43 (20) dns disq
Alessandro Bellese OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  mp 128:44 (33) disq
Dirk Deubel OPEN Naturfreunde WienAUT  42:21 (4) 56:03 (5) disq
Jan Gajda OPEN PrahaCZE  59:17 (16) 73:49 (15) disq
Doris Schiel OPEN OLC WienerwaldAUT  mp 132:54 (34) disq
Cristiano Colombo OPEN Semiperdo Orienteering ManiagoITA  116:23 (31) disq
Francesco Raimondo OPEN Orienteering PergineITA  83:09 (23) 64:39 (9) disq
Denis Bortoluzzi OPEN Orienteering PergineITA  55:07 (13) 65:59 (10) disq
Enrico Ferigutti OPEN Semiperdo Orienteering ManiagoITA  87:13 (20) disq
Agneta Janzon OPEN Söderhamns OKSWE  dns dns dns dns disq
Iva Kunzová OPEN BETA URSUS BrnoCZE  71:03 (21) 81:38 (19) 70:43 (5) mp 73:51 (6) disq
Sara Simonetti OPEN Sci club UdineITA  dnf 175:20 (35) disq
Stefania Chialchia OPEN Sci club UdineITA  125:46 (32) dns disq
Giulio Ceccone OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns dns disq
Martin Kunz OPEN BETA URSUS BrnoCZE  37:23 (2) 49:56 (3) dns 45:32 (2) 46:11 (3) disq
Klemen Kenda OPEN OK AzimutSLO  34:44 (1) 44:59 (2) disq
Igor Del Puppo OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  171:12 (34) mp disq
Marta Pacor OPEN SSD GAJAITA  dns dns disq
Barbara in Žiga Kušar OPEN   85:30 (26) 117:35 (32) 92:00 (7) disq
Monika Logar OPEN   dnf dns disq
Tiziana De Monte OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  134:35 (33) dns disq
Mariagiulia Travan OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  mp dns disq
Lucia Zacchigna OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  mp dns disq
Cristina Ruini OPEN Punto K Orienteering ASDITA  83:35 (24) 112:35 (30) disq
Diego Ruzzier OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns 66:47 (11) disq
Maddalena Zupin OPEN Punto K Orienteering ASDITA  51:05 (10) 70:32 (14) disq
Andrea Ceschin OPEN Punto K Orienteering ASDITA  103:54 (30) 87:35 (21) disq
Franca Crevatin OPEN Punto K Orienteering ASDITA  113:01 (31) dns dns disq
Filippo Kovacic OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns 107:30 (27) disq
Enrico Cignini OPEN Punto K Orienteering ASDITA  53:38 (12) 69:38 (13) disq
Antonio Di Bartolomeo OPEN Punto K Orienteering ASDITA  57:51 (15) mp dns disq
Margherita Ruzzier OPEN Punto K Orienteering ASDITA  61:42 (18) 110:59 (29) disq
Andrea Bernardi OPEN Punto K Orienteering ASDITA  95:46 (27) 96:02 (24) disq
Daniele Fontanot OPEN Punto K Orienteering ASDITA  44:41 (5) 79:38 (17) disq
Luca Ruini OPEN Punto K Orienteering ASDITA  61:09 (17) 67:03 (12) disq
Alessia Albano OPEN Punto K Orienteering ASDITA  52:26 (11) 77:48 (16) disq
Clemens Loidolt OPEN OC FürstenfeldAUT  47:40 (9) 58:16 (7) disq
Ágnes Tóth OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  78:29 (22) 92:01 (22) disq

W10
1.Lea Martanova W10 Slavia Liberec OrienteeringCZE  10:10 (1) 08:32 (1) 16:42 (1) 24:14 (1) 27:05 (1) 86:43
Stella Cignini W10 Punto K Orienteering ASDITA  16:20 (2) 12:57 (3) disq
Iris Aurora Pecorari W10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns 21:20 (6) disq
Emily Adenstedt W10 Orienteering KlosterneuburgAUT  20:29 (4) mp disq
Zala Ferenc W10 OK TivoliSLO  16:29 (3) 26:00 (7) disq
Nastja Ferluga W10 SSD GAJAITA  mp 11:24 (2) disq
Marta Kukec W10 OK VihorCRO  50:51 (5) 33:30 (8) disq
Silvia Ferigutti W10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  15:30 (4) disq
Anna Budicin W10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  21:00 (5) disq
Miriam Veitsberger W10 OLT TransdanubienAUT  93:23 (6) 787:45 (9) dns dns disq

W12
1.Elin Martanova W12 Slavia Liberec OrienteeringCZE  11:52 (1) 16:36 (1) 32:04 (1) 37:39 (1) 23:51 (1) 122:02
Colombo Iris W12 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  24:12 (4) disq
Joshna Pipolo W12 SSD GAJAITA  dns 23:10 (3) disq
Pataki Virag Lara W12 Pécsi Vasutas SKHUN  13:27 (2) 43:31 (8) disq
Ana Pia Pogačar W12 Orientacijski klub KomendaSLO  20:11 (4) 18:24 (2) disq
Elisa Cafagna W12 ORIENTEERING TRIESTEITA  dns 45:47 (10) disq
Carina Veitsberger W12 OLT TransdanubienAUT  29:10 (6) mp dns dns disq
Katja Zgonec W12 OK TivoliSLO  dns 31:58 (7) disq
Ivana Mužina W12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  23:56 (5) 27:52 (6) disq
Nika Ravnikar W12 Orientacijski klub KomendaSLO  15:46 (3) 26:15 (5) disq
Veronika De Luisa W12 SSD GAJAITA  39:42 (8) dns disq
Neža Zupan W12 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 45:25 (9) disq
Katarina Eva Anderluh W12 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Anja Škarabot W12 Orientacijski Klub PolarisSLO  35:50 (7) 96:17 (11) 41:33 (2) disq

W14
1.Csilla Gárdonyi W14 MOM BudapestHUN  29:53 (3) 20:27 (1) 25:41 (1) 17:02 (1) 24:32 (1) 117:35
2.Jana Peterová W14 Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  27:43 (1) 22:39 (2) 32:52 (2) 24:51 (2) 36:33 (2) 144:38 +27:03
Ylvi Kastner W14 ÖFOL YouthAUT  37:55 (6) 27:02 (4) disq
Lea Hnilica W14 WiN TeamAUT  51:45 (10) 35:32 (8) disq
Elena Zeiner W14 ÖFOL YouthAUT  28:35 (2) 27:43 (5) disq
Julija Ferenc W14 OK TivoliSLO  34:06 (5) 43:08 (10) disq
Anna Auermullerova W14 SK Zabovresky BrnoCZE  54:42 (11) 26:43 (3) disq
Anna Lueger W14 SU Schöckl GrazAUT  32:06 (4) 33:04 (7) disq
Pia Gruenberger W14 WiN TeamAUT  45:52 (8) 62:11 (12) disq
Zala Zavrl W14 Orientacijski klub KomendaSLO  62:18 (13) 32:00 (6) disq
Teresa Pezze' W14 Junior Team TrentinoITA  108:49 (17) 87:29 (16) disq
Daša Harej W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns disq
Nika Poljanšek W14 OK AzimutSLO  60:24 (12) 46:34 (11) disq
Laura Sladek W14 SU Schöckl GrazAUT  68:47 (14) 39:35 (9) disq
Katarina Kušar W14   100:40 (16) 69:53 (14) dns 92:27 (3) disq
Ana Tisljar W14 OK OrionCRO  45:08 (7) 84:39 (15) disq
Jedert Jevševar W14 OK BrežiceSLO  49:59 (9) 69:40 (13) disq
Tjaša De Luisa W14 SSD GAJAITA  72:28 (15) dns disq

W16
1.Ekaterina Babyeva W16 O-Baby Team MoscowRUS  28:05 (4) 23:47 (3) 21:21 (1) 34:46 (2) 32:01 (1) 140:00
2.Zsófia Sárközy W16 MOM BudapestHUN  32:56 (7) 24:10 (4) 38:24 (2) 31:15 (1) 32:41 (2) 159:26 +19:26
Makovinyi Dorottya W16 Paksi SportegyesületHUN  50:01 (22) 46:59 (24) disq
Réka Dalida Pataki W16 Pécsi Vasutas SKHUN  27:54 (3) 23:02 (2) disq
Hannah Kalcher W16 HSV PinkafeldAUT  36:48 (14) 30:00 (10) disq
Monika Ravnikar W16 Orientacijski klub KomendaSLO  37:44 (15) 29:04 (8) disq
Szuromi Hanga W16 Pécsi Vasutas SKHUN  27:44 (2) 25:15 (5) disq
Hannah Hoffmann W16 LZ OMAHAAUT  37:55 (16) 38:03 (20) disq
Magdalena Kalcher W16 HSV PinkafeldAUT  47:02 (20) 33:26 (13) disq
Sabrina Campestrin W16 Junior Team TrentinoITA  97:31 (32) 89:20 (31) disq
Alice Talignani W16 ATLETICA INTERFLUMINAITA  65:10 (27) 50:44 (26) disq
Agnes Scheikl W16 OC FürstenfeldAUT  47:44 (21) 44:28 (21) disq
Rosa Trummer W16 ÖFOL YouthAUT  35:39 (12) 29:55 (9) disq
Jasmina Gassner W16 ÖFOL YouthAUT  25:09 (1) 21:44 (1) disq
Tina Tiefenboeck W16 ÖFOL YouthAUT  34:09 (10) 30:21 (11) disq
Ines Schaffer W16 ÖFOL YouthAUT  33:56 (9) 25:15 (5) disq
Veronika Svancarova W16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  30:34 (5) 26:12 (7) mp disq
Antonia Erhart W16 ÖFOL YouthAUT  33:44 (8) 33:18 (12) disq
Jana Kete W16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  82:25 (31) dns disq
Pia Ocvirk W16 OK JapeticCRO  38:36 (17) 37:29 (19) disq
Anni Berger W16 ÖFOL YouthAUT  41:05 (18) 34:55 (16) disq
Nina Črnigoj W16 Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 63:32 (29) disq
Marketa Firesova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  30:42 (6) mp disq
Doris Prach W16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  44:11 (19) 60:38 (28) disq
Lena Kohlbacher W16 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  71:17 (30) 45:58 (23) disq
Veronica Dalla Santa W16 G.S. Pavione - ImèrITA  67:22 (28) 76:24 (30) disq
Giulia Maschio W16 U.S. Primiero A.S.DITA  53:28 (24) 48:25 (25) disq
Eva Malivankova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  53:06 (23) 34:29 (14) disq
Lara Gantar W16 OK AzimutSLO  63:38 (26) 37:11 (17) disq
Michela Jerman W16 ORIENTEERING TRIESTEITA  70:56 (29) 45:10 (22) disq
Marjeta Lipužič W16 Orientacijski klub KomendaSLO  36:05 (13) 34:41 (15) disq
Brina Foški W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  34:49 (11) 37:27 (18) disq
Antonella Fantoni W16 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  63:19 (25) 53:51 (27) disq

W18
1.Andrea Papugova W18 TJ Slovan LuhačoviceCZE  37:51 (17) 59:40 (21) 39:29 (1) 48:54 (1) 45:42 (1) 231:36
2.Reka Schwendtner W18 Siralyok Se.HUN  43:21 (27) 58:31 (19) 48:19 (2) 55:16 (2) 48:00 (2) 253:27 +21:51
Gerda Prach W18 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:05 (35) dnf disq
Sara Fend W18 SU Schöckl GrazAUT  59:59 (43) 61:13 (23) disq
Sara Kindlund W18 Ok TrananSWE  55:35 (37) 42:24 (8) disq
Vilde Hopland Skage W18 IL GneistNOR  49:22 (32) 61:51 (26) disq
Gabriella Gustafsson W18 IK HakarpspojkarnaSWE  dns dns disq
Elisa Lucian W18 U.S. Primiero A.S.DITA  40:08 (22) mp disq
Sophie Peroutka W18 WiN TeamAUT  dns dns disq
Marija Tisljar W18 OK OrionCRO  93:47 (47) dns disq
Katrine Molvik W18 IL GneistNOR  68:40 (45) 79:01 (33) disq
Hanna Åberg W18 OK LandehofSWE  35:44 (13) 43:39 (10) disq
Sigrid Søvik W18 IL GneistNOR  mp 63:15 (27) disq
Borbála Kézdy W18 MOM BudapestHUN  45:18 (30) 44:21 (11) disq
Francesca Taufer W18 U.S. Primiero A.S.DITA  37:53 (18) 59:24 (20) disq
Virág Weiler W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  31:10 (6) 50:29 (16) disq
Julia Kohlbacher W18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  56:46 (39) 81:19 (34) disq
Irene Cibin W18 Punto K Orienteering ASDITA  59:08 (41) 64:51 (28) disq
Tilda Johansson W18 OK OrionSWE  29:23 (3) 38:06 (3) disq
Lenka Koporová W18 SK Zabovresky BrnoCZE  dns dns disq
Isabel Schaffer W18 Regionalkader OÖAUT  39:40 (21) 1490:25 (37) disq
Martina Palumbo W18 Junior Team TrentinoITA  57:27 (40) 61:50 (25) disq
Nuša Jeram W18 OK AzimutSLO  36:16 (14) 49:52 (14) disq
Manca Cvek W18 OK AzimutSLO  51:29 (34) dns disq
Carina Polzer W18 Austrian junior teamAUT  31:46 (7) 44:41 (13) disq
Josefine Kristiansson W18 Trollhättans SOKSWE  33:16 (10) mp disq
Elvira Björklund W18 Trollhättans SOKSWE  36:24 (15) 44:33 (12) disq
Annalisa Gadler W18 Junior Team TrentinoITA  44:32 (29) 60:17 (22) disq
Judith Pirklbauer W18 Regionalkader OÖAUT  42:51 (25) 54:49 (18) disq
Kajsa Hedin W18 Hjärnarps GHOLSWE  34:21 (12) 43:29 (9) disq
Tinnyei Petra W18 Paksi SportegyesületHUN  83:01 (46) 102:22 (36) disq
Roberta Orehoci W18 OK BjelovarCRO  42:02 (24) 61:32 (24) disq
Ema Radovan W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:53 (33) dns disq
Becze Rita W18 Pécsi Vasutas SKHUN  36:29 (16) 67:33 (29) disq
Moa Pettersson W18 OK DackeSWE  39:23 (20) 38:21 (4) disq
Csenge Viniczai W18 Pécsi Vasutas SKHUN  30:34 (4) 41:39 (6) disq
Luca Szuromi W18 Pécsi Vasutas SKHUN  29:09 (2) 37:55 (1) disq
Chiara Dalla Santa W18 G.S. Pavione - ImèrITA  55:37 (38) 71:07 (32) disq
Hanna Lindström W18 Ok TrananSWE  33:02 (8) 50:14 (15) disq
Emma Nilsson W18 Ok TrananSWE  46:39 (31) mp disq
Katjuša Poljanšek W18 OK AzimutSLO  59:57 (42) dns disq
Urša Beguš W18 OK AzimutSLO  52:24 (36) 97:52 (35) disq
Linnéa Golsäter W18 Eksjö SOKSWE  30:40 (5) 38:05 (2) disq
Line Cederberg W18 Vänersborgs SKSWE  39:05 (19) dns disq
Hanna Karlsson W18 Markbygdens OKSWE  mp mp disq
Amanda Falck Weber W18 Eksjö SOKSWE  28:17 (1) dnf disq
Marta Scapin W18 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  65:12 (44) 70:50 (30) disq
Anna Kindlundh W18 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  33:33 (11) 41:28 (5) disq
Jeanette Jönsson-hellstadius W18 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  43:28 (28) mp disq
Denisa Hlosta W18 Austrian junior teamAUT  40:35 (23) 50:40 (17) disq
Marlene Berger W18 Austrian junior teamAUT  43:01 (26) 70:56 (31) disq
Ida Pauser W18 Austrian junior teamAUT  dns dns disq
Anika Gassner W18 Austrian junior teamAUT  33:08 (9) 41:55 (7) disq

W20
1.Simona Chládková W20 OK Lokomotiva PardubiceCZE  46:15 (18) 59:25 (2) 35:31 (1) 61:34 (2) 44:05 (1) 246:50
2.Eliška Kulhavá W20 OK Lokomotiva PardubiceCZE  46:54 (19) 69:57 (13) 42:02 (2) 65:16 (3) 45:42 (2) 269:51 +23:01
Felicia Stuhlhofer W20 OK LandehofSWE  37:43 (5) 62:46 (6) disq
Hanna Östenberg W20 Eksjö SOKSWE  61:34 (26) mp disq
Anna Caglio W20 Team ItaliaITA  50:34 (22) 65:14 (7) disq
Martina Walch W20 Austrian junior teamAUT  44:08 (15) 71:07 (16) disq
Sara Hagström W20 Falköpings AIK OKSWE  52:26 (23) 56:12 (1) disq
Lena Stromberger W20 Austrian junior teamAUT  dns disq
Lisa Pacher W20 Austrian junior teamAUT  40:42 (9) 71:33 (17) disq
Beatrice Baldi W20 Team ItaliaITA  37:19 (3) 73:18 (18) disq
Arianna Taufer W20 Team ItaliaITA  48:18 (20) 79:13 (20) disq
Eleonora Donadini W20 Team ItaliaITA  43:47 (14) 90:57 (22) disq
Lisa Pirker W20 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  83:24 (27) 101:06 (24) disq
Ingelinn Molvik W20 IL GneistNOR  58:28 (24) 103:01 (25) disq
Klara Prochazkova W20 Czech Junior teamCZE  44:48 (17) 68:31 (12) disq
Pavla Horova W20 Czech Junior teamCZE  44:14 (16) 61:33 (5) disq
Katerina Dolezelova W20 Czech Junior teamCZE  40:38 (8) 79:26 (21) disq
Kristyna Hlubuckova W20 Czech Junior teamCZE  38:33 (6) 65:22 (8) disq
Matilda Martinsson W20 Falkenbergs OKSWE  41:46 (11) 70:57 (14) disq
Maren Herrgesell W20 OLC GrazAUT  43:41 (13) 77:49 (19) disq
Marie Dymbe W20 IL GneistNOR  119:45 (28) 229:17 (27) disq
Marie Prochazkova W20 Czech Junior teamCZE  42:35 (12) 71:05 (15) disq
Karolina Borankova W20 Czech Junior teamCZE  39:21 (7) 67:27 (10) disq
Marketa Tesarova W20 Czech Junior teamCZE  41:39 (10) 68:04 (11) disq
Martina Papugova W20 TJ Slovan LuhačoviceCZE  61:18 (25) mp 52:50 (4) 75:37 (4) disq
Tajda Foški W20 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:38 (21) 98:56 (23) disq
Lenka Svobodova W20 Czech Junior teamCZE  36:50 (1) 59:46 (3) disq
Katerina Chroma W20 Czech Junior teamCZE  37:34 (4) 60:05 (4) disq
Marcela Tesarova W20 TJ Slovan LuhačoviceCZE  mp 105:49 (26) 49:30 (3) 57:38 (1) 58:04 (3) disq
Anna Stickova W20 Czech Junior teamCZE  37:15 (2) 65:45 (9) disq

W21A
1.Verka Peterová W21A Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  55:48 (11) 77:06 (6) 43:22 (3) 50:25 (3) 51:34 (2) 278:15
2.Anett Kovács W21A Siralyok Se.HUN  63:13 (17) 86:29 (10) 46:12 (4) 48:37 (2) 61:43 (4) 306:14 +27:59
3.Alice Kozumpliková W21A Radioklub BlanskoCZE  62:06 (15) 97:22 (14) 57:11 (6) 75:22 (6) 60:42 (3) 352:43 +74:28
4.Suzana Drevenšek W21A Kamniški orientacijski klubSLO  75:07 (21) 116:40 (19) 64:57 (7) 67:35 (5) 74:52 (6) 399:11 +120:56
Nausica Paris W21A Junior Team TrentinoITA  48:21 (4) 92:16 (12) disq
Urša Tomažin W21A OK AzimutSLO  66:06 (18) 106:11 (16) disq
Ljuba Lippert W21A Ust-KamenogorskKAZ  73:29 (20) mp 67:17 (8) 80:21 (7) 84:16 (8) disq
Evelina Grigaite W21A OSK SAKASLTU  40:51 (1) 70:23 (1) disq
Martina Erber W21A Orienteering KlosterneuburgAUT  59:57 (14) 107:57 (18) disq
Sabrina Rinaldi W21A Junior Team TrentinoITA  53:01 (8) mp disq
Adela Chroma W21A SK Zabovresky BrnoCZE  43:39 (2) 73:13 (2) disq
Mariell Arntzen W21A IL GneistNOR  62:21 (16) mp disq
Federica Negri W21A Polisportiva BesaneseITA  84:02 (22) 118:05 (20) disq
Jana Jiráčková W21A SK Zabovresky BrnoCZE  56:24 (12) 83:37 (7) disq
Sara Liparesi W21A CUS BOLOGNAITA  57:12 (13) 93:00 (13) disq
Lucie Schutznerová W21A Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  101:52 (23) mp 57:06 (5) 65:16 (4) 65:51 (5) disq
Geke Bakker W21A NMOLTNED  mp 128:39 (21) 77:10 (10) 93:39 (8) 81:17 (7) disq
Jerca Bernik W21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  52:26 (7) 84:48 (9) disq
Nevija Leljak W21A OK KapelaCRO  53:53 (9) 105:25 (15) disq
Anja Slapničar W21A Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  69:02 (19) 107:01 (17) disq
Agnes Harreither W21A OLC WienerwaldAUT  55:25 (10) 90:20 (11) disq
Josephine Greiner W21A TSV GrünwaldGER  73:42 (3) 41:37 (1) 44:01 (1) disq
Sarka Hnilicova W21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  46:38 (3) 74:08 (4) 40:39 (1) disq
Veronika Ondrackova W21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  50:45 (5) 76:42 (5) 40:51 (2) disq
Hana Janu W21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  52:09 (6) 84:18 (8) 73:58 (9) disq

W21B
1.Lidija Hribar W21B Kamniški orientacijski klubSLO  39:42 (1) 44:11 (2) 35:29 (1) 45:44 (2) 46:04 (1) 211:10
2.Ana Plavčak W21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  86:27 (18) 51:47 (3) 45:19 (2) 43:28 (1) 75:20 (3) 302:21 +91:11
3.Lorenza Pravato W21B SSD GAJAITA  98:51 (22) 130:12 (27) 149:01 (8) 113:45 (4) 88:14 (5) 580:03 +368:53
Bernardica Stipic W21B OK VihorCRO  115:16 (25) 104:25 (24) disq
Marjana Rejec W21B OK AzimutSLO  dns 140:00 (28) disq
Maja Kušt W21B OK VihorCRO  mp 98:28 (21) disq
Ina Hopland Skage W21B IL GneistNOR  65:29 (9) 60:44 (11) disq
Barbara Kmetec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  87:10 (21) 53:15 (4) disq
Tina Zagorc W21B Kamniški orientacijski klubSLO  62:23 (7) mp disq
Karolina Kukec W21B OK VihorCRO  dnf dns disq
Marjanca Poljanšek W21B OK AzimutSLO  dns dns disq
Jasminka Vlahović W21B OK VihorCRO  62:19 (6) 80:16 (18) disq
Francesca Severi W21B Vicenza Orienteering TeamITA  66:38 (12) 86:30 (20) disq
Helena Svancarova W21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  73:38 (14) 57:35 (6) 67:45 (5) disq
Gorana Cindrić W21B OK TorpedoCRO  79:14 (17) 118:41 (26) disq
Jana Ruzickova W21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  46:02 (2) 58:42 (9) 45:59 (3) disq
Mirja Pavić W21B OK JapeticCRO  59:18 (4) 67:12 (12) disq
Martina Perani W21B CUS BOLOGNAITA  73:25 (13) dns disq
Manuela Margiore W21B ORIENTEERING TRIESTEITA  142:28 (26) 58:32 (8) disq
Kristina Krznar W21B OK VihorCRO  66:31 (11) 67:29 (13) disq
Jasna Mandac W21B OK VihorCRO  mp 106:26 (25) disq
Giuliana Zoppè W21B Panda Orienteering ValsuganaITA  62:52 (8) 68:30 (14) disq
Valerija Lovrec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  86:34 (19) mp disq
Petra Germ W21B Naturfreunde KühnsdorfAUT  56:54 (3) 42:58 (1) disq
Maruša Debeljak W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Petra Šiler W21B   dns dns disq
Julia Deutscmann W21B German Military TeamGER  dnf 79:38 (17) 118:36 (7) 74:52 (3) 76:46 (4) disq
Jana Vackova W21B SK Zabovresky BrnoCZE  77:52 (16) 102:50 (23) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  175:16 (27) 57:40 (7) 58:12 (4) mp 54:30 (2) disq
Arianna Ridolfo W21B Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  86:35 (20) 77:52 (16) disq
Alda Grassi W21B ATLETICA INTERFLUMINAITA  114:31 (24) 82:32 (19) disq
Elisa Ciliberti W21B ATLETICA INTERFLUMINAITA  102:30 (23) 70:33 (15) disq
Andrea Rass - Venhauer W21B OLC Union ViktringAUT  dns dns disq
Theresa Reinisch W21B Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  65:45 (10) 57:27 (5) disq
Andreja Strnad W21B OK TivoliSLO  mp disq
Sonja Springer - Venhauer W21B OLC Union ViktringAUT  61:04 (5) 60:36 (10) disq
Alenka Škarabot W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  77:22 (15) 98:29 (22) 79:17 (6) disq

W21E
1.Šárka Svobodná W21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  43:09 (20) 80:51 (27) 45:14 (5) 49:06 (14) 48:47 (1) 267:07
2.Adrienne Brandi W21E Team ItaliaITA  43:05 (19) 80:48 (26) 43:04 (3) 56:44 (20) 55:42 (5) 279:23 +12:16
3.Pippa Archer W21E Cleveland Orienteering KlubGBR  48:25 (32) 82:10 (29) 44:09 (4) 54:04 (17) 57:54 (6) 286:42 +19:35
4.Małgorzata Szeliga W21E UKS "TUKAN" IwinyPOL  43:23 (23) 95:58 (42) 47:59 (6) 55:58 (19) 58:49 (7) 302:07 +35:00
5.Mojca Flerin W21E Kamniški orientacijski klubSLO  47:55 (30) 84:26 (34) 53:32 (8) 65:40 (23) 54:19 (4) 305:52 +38:45
6.Andrea Zinca W21E Universitatea CraiovaROM  55:12 (50) 101:54 (44) 52:40 (7) 76:38 (25) 63:45 (8) 350:09 +83:02
7.Andreina Brandi W21E Team ItaliaITA  62:20 (55) 121:54 (50) 56:24 (10) 80:27 (26) 71:18 (10) 392:23 +125:16
Filoména Kovács W21E Pécsi Vasutas SKHUN  43:21 (22) 84:46 (35) disq
Martina Zvěřinová W21E Team Czech RepublicCZE  38:46 (9) 65:11 (7) 46:16 (8) disq
Száva Zsigmond W21E MOM BudapestHUN  48:49 (35) 82:20 (30) disq
Iva Kosarkova W21E Czech Junior teamCZE  45:04 (26) 81:18 (28) disq
Yana Sandieva W21E CS Unirea Alba IuliaROM  47:28 (29) 90:14 (40) 40:59 (1) mp mp disq
Lucia Curzio W21E Polisportiva G.MasiITA  48:38 (33) 82:41 (31) disq
Dana Šafka Brožková W21E Team Czech RepublicCZE  38:44 (8) 66:58 (10) 44:55 (6) disq
Nancy Wenderickx W21E HAMMEGABEL  49:17 (38) 105:51 (46) 73:04 (12) mp 64:26 (9) disq
Liesbeth Vandevelde W21E HAMMEGABEL  54:18 (48) 102:06 (45) mp 95:03 (27) 54:08 (3) disq
Tone Wigemyr W21E Team NorwayNOR  46:56 (28) 67:55 (12) 60:41 (22) disq
Heidi Bagstevold W21E Team NorwayNOR  44:25 (25) mp dns disq
Heidi Mårtensson W21E Team NorwayNOR  50:22 (42) 77:45 (24) 53:58 (16) disq
Petra Koporova W21E SK Zabovresky BrnoCZE  49:18 (39) 89:11 (39) disq
Mari Fasting W21E Team NorwayNOR  dns dns dns disq
Nathanaëlle Gerbeaux W21E OLC WienerwaldAUT  49:55 (40) mp disq
Dominika Plochová W21E Vyspely jih Čech (a okoli)CZE  54:21 (49) 108:38 (47) 59:58 (11) 57:03 (21) mp disq
Iveta Duchová W21E Team Czech RepublicCZE  38:28 (6) 61:42 (2) 48:33 (10) disq
Gunvor Hov Høydal W21E Team NorwayNOR  50:40 (43) 68:05 (13) 48:46 (11) disq
Barbora Hruskova W21E SK Zabovresky BrnoCZE  42:30 (18) 85:36 (36) disq
Ida Marie Næss Bjørgul W21E Team NorwayNOR  40:59 (14) 68:56 (15) dns disq
Kine Hallan Steiwer W21E Team NorwayNOR  42:03 (16) 64:53 (6) 42:34 (2) disq
Ingjerd Myhre W21E Team NorwayNOR  52:35 (46) 84:08 (33) 46:21 (9) disq
Metka Udovic W21E OK TrzinSLO  55:39 (52) 130:52 (51) disq
Mathilde Rundhaug W21E Team NorwayNOR  49:02 (36) 73:44 (19) 53:08 (15) disq
Amilia Björklund W21E Sävedalens AIKSWE  37:04 (3) 79:40 (25) dns 45:29 (7) 51:49 (2) disq
Ana Pribaković Borštnik W21E OK TivoliSLO  55:30 (51) 115:40 (48) disq
Marte Narum W21E Team NorwayNOR  43:48 (24) 61:03 (1) 49:02 (12) disq
Jenni Hesselberg Indby W21E Team NorwayNOR  60:21 (54) mp mp disq
Maren Janson Haverstad W21E Team NorwayNOR  43:17 (21) 73:45 (20) 44:15 (5) disq
Carlotta Scalet W21E Team ItaliaITA  38:18 (5) 66:57 (9) disq
Nicole Scalet W21E Team ItaliaITA  40:31 (11) 76:59 (22) disq
Tanja Pretnar W21E Kamniški orientacijski klubSLO  62:37 (56) 132:24 (52) disq
Eva Juřeníková W21E Team Czech RepublicCZE  dns dns dns disq
Michaela Omová W21E Team Czech RepublicCZE  40:07 (10) 64:47 (3) 41:07 (1) disq
Ajda Flašker W21E Orientacijski klub KomendaSLO  57:07 (53) 99:25 (43) 55:48 (9) 67:54 (24) mp disq
Jona Mirnik W21E Orientacijski klub KomendaSLO  72:38 (57) 120:23 (49) disq
Michela Guizzardi W21E Team ItaliaITA  41:40 (15) 70:04 (16) disq
Viola Zagonel W21E Team ItaliaITA  46:25 (27) 77:16 (23) disq
Heike Torggler W21E Team ItaliaITA  48:41 (34) 65:40 (8) disq
Vendula Horčičková W21E Team Czech RepublicCZE  40:33 (12) 74:41 (21) 49:02 (12) disq
Eva Kabáthová W21E Team Czech RepublicCZE  49:04 (37) 64:51 (4) 44:14 (4) disq
Patrizia Stögerer W21E HSV PinkafeldAUT  dnf dnf disq
Jana Knapová W21E Team Czech RepublicCZE  36:24 (2) 68:50 (14) 43:44 (3) disq
Josephine Greiner W21E TSV GrünwaldGER  52:30 (45) 41:23 (2) disq
Franziska Dörig W21E KRK TrainingcampSUI  37:34 (4) 70:22 (17) disq
Thalia Bertschinger W21E KRK TrainingcampSUI  52:50 (47) 94:15 (41) disq
Mirjam Hellmüller W21E KRK TrainingcampSUI  38:32 (7) 71:42 (18) disq
Regula Müller W21E KRK TrainingcampSUI  51:52 (44) 89:01 (38) disq
Salome Weber W21E KRK TrainingcampSUI  40:38 (13) 83:35 (32) disq
Barbara Giuganino W21E CUS Parma OrienteeringITA  50:17 (41) 150:59 (53) 74:46 (13) mp dns disq
Ursula Kadan W21E OC FürstenfeldAUT  35:47 (1) 64:51 (4) disq
Lenka Knapová W21E Team Czech RepublicCZE  42:12 (17) 67:49 (11) 55:14 (18) disq
Radka Sklenářová W21E OLC WienerwaldAUT  48:11 (31) 88:23 (37) disq

W35
1.Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  37:58 (2) 49:21 (2) 32:39 (1) 51:03 (3) 43:22 (1) 214:23
2.Daria Niggli W35 Orientation Haut-JuraFRA  52:35 (15) 59:42 (8) 45:18 (2) 45:14 (1) 55:43 (4) 258:32 +44:09
3.Ursula Odermatt W35 OLG Basel OberwilSUI  43:19 (6) 62:24 (12) 59:15 (5) 55:13 (4) 48:23 (2) 268:34 +54:11
4.Bettina Deixler-Thier W35 OC MünchenGER  59:23 (18) 78:00 (16) 63:46 (6) 75:59 (7) 55:23 (3) 332:31 +118:08
Ingrid Adenstedt W35 Orienteering KlosterneuburgAUT  48:40 (12) 56:49 (7) disq
Saša Žižek W35 OK AzimutSLO  dns 86:01 (18) disq
Mojca Foški W35 Orientacijski Klub PolarisSLO  53:17 (16) 56:43 (6) disq
Ester Manfrin W35 Orienteering Prato a.s.d.ITA  58:24 (17) 61:50 (11) disq
Anka Kuzmin W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  61:28 (19) 60:32 (9) 49:35 (4) 47:53 (2) mp disq
Ivana Gobec W35 OK VihorCRO  45:33 (10) 64:37 (14) disq
Chiara Sepin W35 SSD GAJAITA  72:06 (20) 89:31 (20) 91:39 (7) mp 63:30 (5) disq
Marija Anderluh W35 Orientacijski Klub PolarisSLO  51:31 (14) 78:00 (16) disq
Judit Allwinger W35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  40:09 (4) 50:10 (3) disq
Tünde Allwinger W35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  46:53 (11) 62:41 (13) disq
Irma Pretnar W35 Kamniški orientacijski klubSLO  79:31 (21) 96:51 (21) disq
Marirosa Hechich W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  43:48 (7) 60:59 (10) 61:15 (5) disq
Helga Bertoldi W35 Junior Team TrentinoITA  40:14 (5) 52:28 (5) disq
Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  45:09 (9) 51:43 (4) disq
Irena Hacin Kölner W35 Orientacijski klub KomendaSLO  93:51 (22) 133:12 (24) disq
Ebinger Monika W35 KFKI Petőfi SKHUN  44:05 (8) 65:03 (15) 46:49 (3) disq
Hanne Staff W35 Team NorwayNOR  31:30 (1) 41:42 (1) dns disq
Sara Gaion W35 ORIENTEERING TRIESTEITA  dns 88:06 (19) disq
Erzsebet Kanasz-Nagy W35 Maccabi VAC - HungaryHUN  49:28 (13) 113:28 (23) mp 65:13 (6) 70:33 (6) disq
Angelika Aschacher W35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  dns dns disq
Linda Nordin W35 Eksjö SOKSWE  38:29 (3) mp disq
Alenka Vuga Seljak W35 Orientacijski klub KomendaSLO  dns 106:04 (22) disq

W45
1.Guni Palme W45 Orienteering KlosterneuburgAUT  50:10 (8) 71:16 (10) 36:52 (1) 52:32 (1) 54:14 (3) 265:04
2.Elena Tikhonova W45 OMEGA RUSSIARUS  44:03 (6) 60:38 (5) 54:20 (5) 58:30 (3) 49:06 (2) 266:37 +01:33
3.Dunja Van De Riet W45 OLifantNED  54:05 (9) 59:11 (4) 43:45 (4) 58:14 (2) 60:00 (4) 275:15 +10:11
4.Claudia Greiner W45 TSV GrünwaldGER  49:37 (7) 62:30 (6) 54:40 (6) 69:00 (4) 43:31 (1) 279:18 +14:14
5.Antónia Holper W45 Tipo Orienteering ClubHUN  62:48 (12) 101:38 (13) 59:45 (7) 85:10 (5) 61:08 (5) 370:29 +105:25
Cristina Grabar W45 U.S. Primiero A.S.DITA  44:00 (5) 68:06 (8) disq
Urša Draksler W45 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  221:10 (16) 171:44 (14) disq
Sabine Hilbert W45 LC Erste BankAUT  123:19 (15) disq
Ulrike Gabriella Wagner W45 OL AndritzAUT  69:39 (13) 69:26 (9) disq
Susi Veitsberger W45 OLT TransdanubienAUT  56:40 (11) 82:25 (11) dns dns disq
Kirsi Viitanen W45 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  43:26 (4) 56:05 (3) 42:36 (2) disq
Mateja Gjerek W45 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  mp 179:43 (15) disq
Christine Gruenberger W45 WiN TeamAUT  69:54 (14) mp disq
Hedwig Berger W45 ÖFOL YouthAUT  38:23 (2) 47:27 (1) disq
Mirta Pacher W45 Junior Team TrentinoITA  54:48 (10) 85:31 (12) disq
Claudia Bonek W45 Naturfreunde WienAUT  38:04 (1) 50:24 (2) disq
Katri Haataja W45 OHFIN  42:44 (3) 63:58 (7) 43:26 (3) disq

W50
1.Greta Mols W50 hamokBEL  47:05 (7) 56:13 (4) 44:25 (5) 31:32 (1) 51:18 (1) 230:33
2.Lippert Yelena W50 Ust-KamenogorskKAZ  48:33 (9) 59:25 (5) 49:33 (6) 31:33 (2) 55:33 (3) 244:37 +14:04
3.Caroline Mackenzie W50 Darlington OrienteersGBR  40:51 (4) 68:02 (9) 42:19 (2) 65:19 (5) 54:35 (2) 271:06 +40:33
4.Galina Belskaya W50 Ust-KamenogorskKAZ  67:07 (12) 72:24 (12) 53:53 (7) 68:15 (6) 66:09 (5) 327:48 +97:15
5.Silvia Pietsch W50 ÖFOL YouthAUT  75:42 (14) 93:13 (14) 72:46 (8) 48:47 (3) 82:04 (6) 372:32 +141:59
Lory Meri Savorgnano W50 Vicenza Orienteering TeamITA  90:35 (15) dnf disq
Maria Pia Virgolini W50 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  74:13 (13) 65:54 (8) disq
Daniela Putzu W50 VA-OITA  39:35 (3) 68:13 (10) disq
Elsie Brenne W50 Varteig OLNOR  53:14 (10) 60:49 (6) 42:55 (3) disq
Hilde Krols W50 hamokBEL  44:27 (5) 61:06 (7) mp 51:50 (4) 56:44 (4) disq
Gro Hege Ludvigsen W50 Måren OKNOR  47:39 (8) 68:18 (11) 43:57 (4) disq
Päivi Annila W50 Tampereen PyrintöFIN  38:21 (2) 51:04 (2) 34:50 (1) disq
Maria Claudia Doff Sotta W50 U.S. Primiero A.S.DITA  37:01 (1) 49:34 (1) disq
Antonella Marcantoni W50 U.S. Primiero A.S.DITA  46:03 (6) 53:44 (3) disq
Maja Cvitković W50 OK VihorCRO  54:35 (11) 75:16 (13) disq
Antonella Mantovani W50 Sci club UdineITA  dns dns disq

W55
1.Vroni Akeret W55 ThurgorientaSUI  46:08 (5) 40:37 (6) 47:06 (3) 52:29 (1) 55:54 (4) 242:14
2.Miluše Procházková W55 Expres Czech TeamCZE  65:33 (10) 50:06 (9) 50:15 (8) 53:47 (2) 50:19 (1) 270:00 +27:46
3.Christine Ponweiser W55 OL HSV Wr. NeustadtAUT  57:31 (8) 50:31 (10) 48:38 (6) 61:17 (3) 55:49 (3) 273:46 +31:32
4.Ines Mayrhofer W55 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  80:48 (15) 62:43 (17) 47:33 (4) 67:19 (4) 80:46 (6) 339:09 +96:55
5.Elisabeth Steinlechner W55 OC FürstenfeldAUT  74:53 (13) 58:05 (15) 65:11 (12) 70:16 (5) 81:51 (7) 350:16 +108:02
6.Luise Oswald W55 HSV PinkafeldAUT  110:19 (19) 79:04 (19) 75:51 (15) 73:33 (6) 56:40 (5) 395:27 +153:13
7.Lorraine Batts W55 Darlington OrienteersGBR  105:09 (18) 116:58 (21) 73:00 (14) 122:55 (8) 82:11 (8) 500:13 +257:59
Karin Irk W55 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Lise Hørtvedt W55 Kongsberg olagNOR  mp 83:18 (20) 81:25 (16) disq
Solveig Gadd W55 Helsingborgs OKSWE  96:18 (16) 72:35 (18) 101:25 (17) disq
Kirsi Hakomäki W55 Espoon SuuntaFIN  38:30 (2) 34:48 (3) 56:01 (10) disq
Eva Karlsson W55 Uddevalla OKSWE  46:55 (6) 36:27 (4) 53:56 (9) disq
Anna-Lena Mårtensson W55 SMOLSWE  100:30 (17) 58:16 (16) 49:54 (7) disq
Outi Borgenström W55 Ikaalisten Nouseva-VoimaFIN  35:17 (1) 34:40 (2) 33:29 (2) disq
Sandra Hoffer W55 Orienteering PergineITA  75:44 (14) 54:03 (13) disq
Kristil Kristensen W55 OK SkeidiNOR  70:37 (12) 44:36 (7) 72:44 (13) disq
Paola Spinelli W55 SSD GAJAITA  dnf 122:03 (22) disq
Paola Viliotti W55 Orienteering PergineITA  56:02 (7) 51:16 (12) disq
Siren Greve W55 BTNOR  45:42 (4) 38:38 (5) 30:54 (1) disq
Esther Moosberger W55 OLregiooltenSUI  118:15 (20) 57:13 (14) 48:09 (5) 102:49 (7) mp disq
Gertraud Leonhardt W55 OC FürstenfeldAUT  69:49 (11) 51:10 (11) dns disq
Anne Brearley W55 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns dns 62:23 (11) mp 52:41 (2) disq
Tazia Lorenzet W55 U.S. Primiero A.S.DITA  63:32 (9) 45:57 (8) disq
Elisabeth Knapp W55 Orienteering KlosterneuburgAUT  41:29 (3) 34:33 (1) disq

W60
1.Traude Fesselhofer W60 HSV OL Wiener NeustadtAUT  45:18 (7) 40:12 (2) 49:55 (5) 46:26 (1) 46:03 (1) 227:54
2.Catherine Dawson W60 GAFAPOR  47:20 (10) 50:06 (11) 81:08 (9) 54:09 (2) 53:22 (2) 286:05 +58:11
Svatava Henková W60 Radioklub BlanskoCZE  mp dns disq
Gerti Schandor W60 OC FürstenfeldAUT  49:53 (12) 74:10 (16) disq
Anna Karin Johansson W60 VandrarringenSWE  32:12 (2) 35:29 (1) 44:30 (3) disq
Ivana Zotta W60 Junior Team TrentinoITA  39:26 (5) 45:42 (8) disq
Gunnel Nilsson W60 OLC WienerwaldAUT  45:18 (7) 49:28 (10) disq
Anneli Bergström W60 Espoon SuuntaFIN  58:07 (13) 46:01 (9) 43:15 (2) disq
Anne Berit Vikhals W60 B&OI orienteringNOR  84:57 (16) 59:43 (14) mp disq
Elle Melbye W60 Heming OrienteringNOR  36:11 (3) 40:24 (3) 42:55 (1) disq
Martha Prommer W60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  47:36 (11) 44:37 (7) disq
Jenei Margit W60 BÖFHUN  46:13 (9) 51:59 (12) disq
Barbara Foley-Fisher W60 MNAV, IrelandGBR  60:45 (14) 62:02 (15) 66:55 (6) disq
Eva Nordin W60 Gustavsberg OKSWE  mp 76:22 (17) 70:58 (8) disq
Ingrid E Ström W60 Täby OKSWE  29:33 (1) 40:59 (4) 49:53 (4) disq
Reingild Linhart W60 HSV OL Wiener NeustadtAUT  77:25 (15) 43:33 (5) dns dns dns disq
Edit Kühn W60 PVM PécsHUN  45:09 (6) 54:11 (13) disq
Gunilla Hogedal W60 Vänersborgs SKSWE  36:48 (4) 43:38 (6) 67:55 (7) disq

W65
1.Barbara Tobler W65 OL HSV Wr. NeustadtAUT  45:07 (9) 68:24 (17) 49:18 (6) 69:48 (1) 63:59 (1) 296:36
Annamaria Abram W65 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  58:18 (16) 53:16 (14) disq
Haldis Glendrange W65 Stavanger OKNOR  31:38 (1) 36:10 (3) 52:45 (8) disq
Maritta Vienanlinna W65 Turun SuunnistajatFIN  40:14 (7) 52:31 (11) mp disq
Maj-Britt Gustafsson W65 Helsingborgs SOKSWE  dns dns 90:07 (15) disq
Mona Hauger W65 BKOKNOR  37:39 (4) 30:54 (1) 38:44 (1) disq
Cristina Chiettini W65 Junior Team TrentinoITA  57:30 (15) 42:37 (7) disq
Torill N. Mikkelsen W65 Berger og Svelvik OLNOR  38:40 (6) 39:48 (6) 55:15 (10) disq
Margareta Larsson W65 OK NjudungSWE  53:33 (13) 53:08 (13) mp disq
Toril Riddervold W65 Heming OrienteringNOR  70:19 (18) 60:11 (16) 55:35 (11) disq
Rudite Limbena W65 Sigulda OKLAT  50:21 (11) 37:11 (5) 58:04 (14) disq
Miriam Rosen W65 SROCGBR  44:27 (8) 37:08 (4) 43:46 (2) disq
Ulla Ling W65 Jönköpings OKSWE  69:26 (17) 55:18 (15) 48:48 (5) disq
Donatella Gratton W65 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns dns 110:23 (16) dns disq
Margareta Sjöberg W65 Lunds OKSWE  54:51 (14) 44:37 (8) 55:58 (13) disq
Gry B. Vråle W65 IF SturlaNOR  47:26 (10) 80:37 (18) 55:43 (12) disq
Elisabeth Primus W65 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  74:08 (19) 53:01 (12) disq
Kirsten Bakke W65 Gjøvard OLNOR  37:43 (5) 51:07 (10) 50:00 (7) disq
Karen M. Bjørseth W65 Bodø & Omegn IFNOR  52:18 (12) 47:54 (9) 45:41 (3) disq
Turid Nystrøm W65 Stavanger O-klubbNOR  35:36 (3) dns 47:41 (4) disq
Inger Glans W65 OK TorfinnSWE  32:42 (2) 31:23 (2) 53:00 (9) disq

W70
1.Liz Mulder W70 OLG GoldauSUI  34:26 (2) 58:36 (12) 76:56 (10) 38:44 (1) 42:04 (1) 250:46
Eva Kjellman W70 VandrarringenSWE  29:29 (1) 40:21 (9) 63:22 (6) disq
Dietlinde Venhauer W70 OLC Union ViktringAUT  47:55 (9) 44:13 (10) disq
Hanne Bræck W70 Kongsberg OLNOR  42:44 (7) 39:42 (8) mp disq
Anne-Britt Nilsen W70 Kjelsås ILNOR  36:04 (3) 33:27 (2) 57:26 (5) disq
Kerstin Ernvid W70 Ulricehamns OKSWE  36:49 (4) 35:58 (5) 54:47 (2) disq
Birgitta Stenström W70 Vänersborgs SKSWE  37:11 (5) 30:47 (1) dnf disq
Turid Bratland W70 FossumNOR  53:21 (12) 45:40 (11) 55:05 (3) disq
Eli Jorid Klovning W70 Porsgrunn OLNOR  mp 39:25 (7) 53:15 (1) disq
Åste Eggen W70 MårenNOR  81:36 (13) 76:51 (14) 74:00 (9) disq
Ragnhild Krogvig W70 Kolbotn & SkimtNOR  40:54 (6) 34:15 (4) 71:33 (8) disq
Anneliese Bonek W70 Naturfreunde WienAUT  46:57 (8) 34:01 (3) 76:26 (2) disq
Inger Døhlen W70 Raumar orienteringNOR  50:04 (10) 39:23 (6) 69:26 (7) disq
Ulla Lindhe W70 IK SternNOR  mp dns dns disq
Kristina Skoglund W70 Hellas OrienteringNOR  51:19 (11) 60:25 (13) 56:43 (4) disq

W75
Gunvor Granath W75 Nynäshamns OKSWE  55:59 (3) 43:31 (3) 62:43 (4) disq
Unni Drage W75 HaugerudNOR  40:41 (1) 33:05 (2) 51:33 (1) disq
Edda Nilsson W75 Stockholmspolisens IFSWE  56:11 (4) 50:28 (4) 59:45 (2) disq
Eva Bujordet W75 Kristiansand OKNOR  71:39 (5) 69:29 (6) 65:19 (5) disq
Anne-Lise Ronæss W75 Porsgrunn OLNOR  98:19 (6) 55:34 (5) 73:49 (6) disq
Gudveig Jørundland W75 OK SørNOR  47:51 (2) 33:04 (1) 61:44 (3) disq