v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
OOCup/2014 (5 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

BEGINNERS
1.Juraj Vukelić BEGINNERS OK MaksimirCRO  49:16 (1) 31:44 (1) 33:59 (1) 47:09 (1) 50:05 (2) 212:13
2.Marie Discher BEGINNERS Tout Azimut FameckFRA  109:39 (4) 64:26 (5) 59:35 (5) 75:31 (4) 73:06 (4) 382:17 +170:04
3.Laura Lüscher BEGINNERS OLK Argus LüscherSUI  73:23 (3) 60:28 (3) 47:05 (4) 101:47 (8) 101:12 (5) 383:55 +171:42
Bernadette Brecher BEGINNERS   78:01 (8) 77:44 (8) 76:23 (5) 45:20 (1) disq
Oksana Letychevska BEGINNERS O-club, KyivUKR  64:37 (6) disq
Rozaliya Houdini BEGINNERS Galilee O ClubISR  dnf dns disq
Petra Bohm BEGINNERS   45:54 (3) 81:02 (6) 61:10 (3) disq
Katka Bauman BEGINNERS Mariborski OKSLO  dnf dns disq
Lara Zupan BEGINNERS Orientacijski klub KomendaSLO  59:08 (2) 65:33 (7) disq
Mario Rex BEGINNERS Berliner TSCGER  78:15 (9) 74:38 (3) disq
Feliks Letychevskyy BEGINNERS O-club, KyivUKR  mp disq
Family Murner BEGINNERS OLG SkandiaSUI  77:33 (7) disq
Maša Bauman BEGINNERS Mariborski OKSLO  dnf dns disq
Jagoda Jesswein BEGINNERS   62:08 (6) 87:52 (7) disq
Sveta Guseva BEGINNERS St.PetersburgRUS  60:25 (2) dns 34:43 (2) 57:43 (2) dns disq
Tanya Jones BEGINNERS   disq
Blum Lukas BEGINNERS   61:02 (4) disq

M10
1.Hugo Coduri M10 Club des Sports de Montagne de RillieuxFRA  16:53 (1) 11:42 (2) 19:39 (2) 24:57 (2) 24:58 (1) 98:09
2.Mihkel Abram M10 SK Saue TammedEST  19:18 (2) 10:58 (1) 29:35 (6) 20:42 (1) 29:15 (3) 109:48 +11:39
3.Tobiáš Vedra M10 KOS Tesla BrnoCZE  19:22 (3) 16:17 (3) 41:45 (7) 37:31 (4) 26:00 (2) 140:55 +42:46
4.Kaspar Aadli M10 SK Saue TammedEST  31:24 (5) 40:17 (5) 21:19 (3) 44:29 (5) 44:49 (5) 182:18 +84:09
5.Tomas Dvoracek M10 SK OS Nové Město na MoravěCZE  48:38 (6) 65:58 (6) 27:46 (5) 25:12 (3) 32:36 (4) 200:10 +102:01
Louis Krekels M10 TROL BelgiumBEL  21:54 (4) mp 22:46 (4) dns dns disq
Vladimir Fujak M10 Kysucke Nove MestoSVK  dns dns dns dns dns disq
Luka Seljak M10 Orientacijski klub KomendaSLO  17:33 (4) 16:49 (1) disq
Célia Carette M10 Vallée de l'Ouche oRientationFRA  dns dns dns disq

M10-shadowed
1.Axel Örnhagen Jørgensen M10-shadowed OK SNABDEN  16:01 (1) 12:04 (1) 15:15 (1) 20:19 (2) 25:36 (1) 89:15
2.Robin Stadler M10-shadowed GTS GundelfingenGER  26:53 (2) 14:31 (3) 16:54 (2) 20:05 (1) 27:49 (2) 106:12 +16:57
3.Boyko Rachev M10-shadowed BrownteamBUL  29:42 (5) 15:37 (5) 17:56 (3) 22:34 (3) 30:30 (3) 116:19 +27:04
4.Oscar Rantala M10-shadowed Karkki-RastiFIN  27:10 (3) 22:56 (7) 24:30 (4) 31:36 (5) 37:57 (4) 144:09 +54:54
5.Olly Murphy M10-shadowed Deeside O.C.GBR  39:01 (6) 22:09 (6) 31:23 (5) 25:17 (4) 47:54 (5) 165:44 +76:29
6.Lukas Henriksson M10-shadowed Attunda OKSWE  74:27 (7) 34:23 (8) 50:13 (7) 45:31 (7) 78:51 (6) 283:25 +194:10
Vsevolod Stepanov M10-shadowed Zelax-ZelenogradRUS  28:16 (4) 15:00 (4) 31:37 (6) disq
Petr Gajda M10-shadowed SumperkCZE  44:41 (6) disq
Tilen Zupan M10-shadowed Orientacijski klub KomendaSLO  12:57 (2) 66:32 (8) disq

M12
1.Jakub Milan M12 KOS Tesla BrnoCZE  22:18 (1) 17:39 (2) 16:27 (2) 16:19 (2) 20:55 (1) 93:38
2.Šimon Mareček M12 KCTM VysočinaCZE  26:19 (3) 16:41 (1) 14:56 (1) 14:48 (1) 23:42 (2) 96:26 +02:48
3.Romain Discher M12 Tout Azimut FameckFRA  24:34 (2) 18:20 (3) 24:37 (8) 22:32 (4) 27:20 (3) 117:23 +23:45
4.Jonas Deubel M12 Naturfreunde WienAUT  26:39 (5) 20:01 (4) 20:05 (5) 22:59 (5) 28:17 (4) 118:01 +24:23
5.Stepan Kozina M12 SK PragaCZE  34:31 (8) 22:50 (5) 17:47 (4) 20:36 (3) 39:17 (7) 135:01 +41:23
6.Clément Montemont M12 ORIENTALPFRA  26:29 (4) 31:32 (8) 23:25 (6) 25:23 (6) 41:12 (8) 148:01 +54:23
7.Jan Gobec M12 OK VihorCRO  32:18 (7) 30:19 (7) 17:39 (3) 35:08 (8) 33:41 (5) 149:05 +55:27
8.Jan Studer M12 OLG MurtenSUI  31:52 (6) 29:18 (6) 30:32 (10) 34:47 (7) 37:33 (6) 164:02 +70:24
9.Martin Jevševar M12 OK BrežiceSLO  49:30 (10) 36:05 (10) 24:00 (7) 52:05 (12) 58:41 (11) 220:21 +126:43
10.Tervel Dragoev M12 orienteering club bgBUL  53:56 (11) 58:54 (11) 31:41 (12) 37:52 (10) 45:52 (9) 228:15 +134:37
11.Jakub Dvoracek M12 SK OS Nové Město na MoravěCZE  67:45 (12) 32:15 (9) 30:33 (11) 46:53 (11) 55:16 (10) 232:42 +139:04
12.Ivailo Dragoev M12 orienteering club bgBUL  48:58 (9) 64:49 (12) 29:13 (9) 37:50 (9) 64:34 (12) 245:24 +151:46
Jan Nechanický M12 KCTM VysočinaCZE  dns dns dns dns dns disq

M14
1.Morten Örnhagen Jørgensen M14 OK SNABDEN  26:35 (2) 25:24 (1) 22:12 (1) 39:06 (2) 24:17 (1) 137:34
2.Riccardo Casanova M14 OLG RegensburgGER  25:54 (1) 29:26 (2) 43:15 (7) 33:16 (1) 24:48 (2) 156:39 +19:05
3.Dmitry Tikhonov M14 OMEGA RUSSIARUS  32:50 (3) 33:41 (3) 26:14 (2) 42:19 (4) 31:15 (4) 166:19 +28:45
4.Tomas Milan M14 KOS Tesla BrnoCZE  36:00 (5) 35:07 (4) 30:08 (4) 42:11 (3) 28:51 (3) 172:17 +34:43
5.Matic Blaž M14 Orientacijski klub KomendaSLO  33:09 (4) 35:28 (5) 27:32 (3) 49:07 (7) 34:34 (6) 179:50 +42:16
6.Lucas Montemont M14 ORIENTALPFRA  37:42 (9) 39:18 (7) 45:58 (8) 49:34 (8) 36:20 (8) 208:52 +71:18
7.Joergen Deubel M14 Naturfreunde WienAUT  51:12 (13) 45:54 (10) 39:31 (6) 48:02 (6) 42:48 (9) 227:27 +89:53
8.Dmitry Skopinski M14 OMEGA RUSSIARUS  42:53 (10) 54:57 (12) 33:25 (5) 53:03 (9) 44:06 (10) 228:24 +90:50
9.Petr Čech M14 KCTM VysočinaCZE  43:40 (11) 41:59 (9) 50:02 (9) 59:25 (10) 34:43 (7) 229:49 +92:15
10.Jules Daverio M14 Tout Azimut FameckFRA  101:47 (14) 87:59 (13) 82:33 (10) 107:49 (12) 89:01 (12) 469:09 +331:35
Nikolay Babyev M14 O-Baby Team MoscowRUS  37:29 (7) 36:47 (6) dns 45:48 (5) 34:13 (5) disq
Valentin Mürner M14 OLG SkandiaSUI  49:05 (12) 49:51 (11) mp 102:58 (11) 51:19 (11) disq
Matjaz Kavcic M14 Orientacijski klub KomendaSLO  36:13 (6) mp dns dns dns disq
Nik Schneider M14 zelgSUI  37:35 (8) 39:40 (8) disq
Marko Mayer M14 LESOVIKSLO  mp dns 94:56 (11) dns dns disq

M16
1.Erik Döhler M16 German Orienteering TeamGER  27:11 (1) 42:44 (2) 21:25 (1) 51:56 (5) 36:14 (1) 179:30
2.Quirin Lehner M16 German Orienteering TeamGER  34:09 (7) 42:31 (1) 24:42 (3) 41:51 (1) 40:21 (4) 183:34 +04:04
3.Veit Slodowski M16 German Orienteering TeamGER  33:32 (4) 43:27 (4) 22:27 (2) 43:15 (2) 56:51 (18) 199:32 +20:02
4.Ondrej Hlavac M16 KOS Tesla BrnoCZE  32:41 (3) 48:42 (5) 39:56 (18) 46:49 (3) 39:57 (3) 208:05 +28:35
5.Tobias Spangenberg M16 German Orienteering TeamGER  31:24 (2) 42:49 (3) 29:42 (8) 74:29 (15) 37:41 (2) 216:05 +36:35
6.Franz Gawlitza M16 German Orienteering TeamGER  38:12 (11) 60:26 (11) 26:51 (4) 49:47 (4) 41:38 (6) 216:54 +37:24
7.Alasdair Pedley M16 East Pennine Orienteering ClubGBR  34:04 (5) 58:52 (8) 29:07 (7) 55:54 (7) 40:46 (5) 218:43 +39:13
8.Matej Škarabot M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  38:05 (10) 50:15 (6) 32:34 (10) 53:55 (6) 56:03 (16) 230:52 +51:22
9.Jonas Brütsch M16 OLG SchaffhausenSUI  39:49 (12) 54:22 (7) 33:55 (11) 60:30 (8) 42:58 (8) 231:34 +52:04
10.Patrik Ptáček M16 BETA URSUS BrnoCZE  35:22 (8) 59:30 (9) 27:27 (5) 67:55 (12) 47:20 (11) 237:34 +58:04
11.Juho Määttä M16 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  36:04 (9) 63:05 (13) 28:22 (6) 69:21 (14) 46:03 (10) 242:55 +63:25
12.Matěj Kafka M16 KCTM VysočinaCZE  39:55 (13) 64:56 (15) 31:17 (9) 81:38 (16) 42:33 (7) 260:19 +80:49
13.Dominic Studer M16 OLG MurtenSUI  42:30 (14) 65:34 (16) 39:11 (17) 64:11 (9) 49:39 (13) 261:05 +81:35
14.Joona Holappa M16 Vesaisen PojatFIN  45:41 (19) 61:29 (12) 37:52 (15) 64:24 (10) 60:02 (19) 269:28 +89:58
15.Ewen Heurtaux M16 Orientation caennaiseFRA  43:19 (15) 64:15 (14) 38:50 (16) 67:17 (11) 56:22 (17) 270:03 +90:33
16.Gašper Petrovič M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  45:29 (18) 60:09 (10) 57:11 (21) 68:56 (13) 53:54 (15) 285:39 +106:09
17.Christian Redtzer M16 Attunda OKSWE  45:14 (17) 78:16 (19) 34:27 (12) 83:12 (17) 44:51 (9) 286:00 +106:30
18.Mathis Legrand M16 OPA Montigny sur LoingFRA  43:54 (16) 70:46 (18) 37:33 (14) 90:39 (18) 51:37 (14) 294:29 +114:59
19.Jan Zanda M16 SK ChoteborCZE  57:23 (21) 102:18 (21) 43:27 (20) 91:05 (19) 90:32 (21) 384:45 +205:15
20.Tomáš Foltýn M16 KCTM VysočinaCZE  73:06 (22) 83:44 (20) 57:18 (22) 142:56 (20) 68:19 (20) 425:23 +245:53
Daniel Gotthardt M16 HSV SpittalAUT  45:54 (20) mp 43:26 (19) dns dns disq
Pedro Goncalves M16 GO´T-PortugalPOR  mp mp disq
Simon Krekels M16 TROL BelgiumBEL  34:05 (6) 65:59 (17) 36:59 (13) dns 47:34 (12) disq
Luka Mayer M16 LESOVIKSLO  dns dns dns dns dns disq
Colin Kolbe M16 German Orienteering TeamGER  dns dns dns dns dns disq
Lucijan Černelić M16 OK VihorCRO  145:10 (22) dns disq

M18
1.Matous Furst M18 Lokomotiva LiberecCZE  48:51 (5) 62:20 (1) 23:58 (1) 55:33 (1) 45:30 (2) 236:12
2.Jan Čech M18 KCTM VysočinaCZE  43:30 (1) 68:00 (2) 25:40 (7) 60:01 (2) 44:54 (1) 242:05 +05:53
3.Pavel Ptáček M18 BETA URSUS BrnoCZE  46:25 (3) 69:55 (3) 24:26 (4) 65:09 (4) 49:37 (5) 255:32 +19:20
4.Fryderyk Pryjma M18 KS Spojnia WarszawaPOL  45:28 (2) 75:37 (5) 24:16 (3) 64:54 (3) 48:24 (3) 258:39 +22:27
5.Žan Luka Šumečki M18 OK TivoliSLO  47:43 (4) 70:14 (4) 24:04 (2) 70:09 (5) 48:45 (4) 260:55 +24:43
6.Vojtěch Vacek M18 KCTM VysočinaCZE  54:45 (8) 81:31 (9) 33:52 (16) 80:46 (12) 49:43 (6) 300:37 +64:25
7.Linus Lehto M18 Karjaan UraFIN  56:47 (11) 77:18 (6) 29:52 (10) 80:00 (11) 57:24 (12) 301:21 +65:09
8.Roland Klüser M18 German Orienteering TeamGER  55:52 (9) 86:34 (12) 30:57 (12) 79:59 (10) 58:38 (14) 312:00 +75:48
9.Jan Bendák M18 Lokomotiva TrutnovCZE  61:07 (14) 87:20 (13) 39:53 (20) 74:49 (8) 54:48 (8) 317:57 +81:45
10.Thomas Chabance M18 Nature Orientation Saint EtienneFRA  56:58 (12) 92:56 (16) 32:07 (13) 72:48 (7) 64:55 (19) 319:44 +83:32
11.Colin Vavra M18 German Orienteering TeamGER  49:17 (6) 106:23 (22) 28:55 (9) 83:57 (13) 55:56 (10) 324:28 +88:16
12.Heinrich Salzmann M18 German Orienteering TeamGER  88:53 (25) 81:13 (8) 25:29 (6) 79:53 (9) 53:45 (7) 329:13 +93:01
13.Timothée Legrand M18 OPA Montigny sur LoingFRA  61:41 (15) 78:51 (7) 30:00 (11) 104:38 (20) 58:02 (13) 333:12 +97:00
14.Blaž Petrovič M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  62:11 (16) 93:26 (17) 32:17 (14) 86:21 (14) 59:39 (15) 333:54 +97:42
15.Andreas Aadli M18 SK Saue TammedEST  56:21 (10) 91:33 (15) 36:46 (18) 89:27 (16) 64:15 (18) 338:22 +102:10
16.Sebastian Fleiß M18 German Orienteering TeamGER  65:02 (18) 90:29 (14) 34:53 (17) 97:50 (19) 57:07 (11) 345:21 +109:09
17.Erősdi Zakariás M18 CSM "VSK Csíkszereda" Miercurea CiucROM  64:43 (17) 97:15 (19) 28:43 (8) 95:25 (18) 59:40 (16) 345:46 +109:34
18.Thomas Bousser M18 Tout Azimut FameckFRA  69:14 (20) 101:49 (21) 50:38 (25) 92:30 (17) 75:18 (21) 389:29 +153:17
19.Dominik Frýba M18 KCTM VysočinaCZE  82:42 (23) 127:16 (24) 39:08 (19) 87:36 (15) 61:14 (17) 397:56 +161:44
20.Tim Jolk M18 GTS GundelfingenGER  77:12 (22) 117:06 (23) 33:31 (15) 109:05 (23) 68:09 (20) 405:03 +168:51
21.Kelig Heurtaux M18 Orientation caennaiseFRA  83:25 (24) 98:56 (20) 48:20 (23) 104:42 (21) 79:57 (22) 415:20 +179:08
22.Victor Apostol M18 Nature Orientation Saint EtienneFRA  91:04 (26) 95:36 (18) 44:31 (21) 107:37 (22) 91:30 (25) 430:18 +194:06
23.Antoine Launois M18 Tout Azimut FameckFRA  77:04 (21) 133:45 (25) 51:25 (26) 130:17 (25) 90:07 (24) 482:38 +246:26
Jan Bořil M18 KCTM VysočinaCZE  53:09 (7) mp 53:21 (27) mp mp disq
Jiří Zacha M18 KCTM VysočinaCZE  68:25 (19) 139:05 (26) 47:18 (22) 126:40 (24) mp disq
Korbinian Lehner M18 German Orienteering TeamGER  dns 82:32 (10) 24:57 (5) 72:28 (6) 55:36 (9) disq
Andraž De Luisa M18 OK AzimutSLO  60:56 (13) 86:21 (11) disq
Markus Grätsch M18 German Orienteering TeamGER  dns mp 48:59 (24) dnf 88:23 (23) disq

M20
1.Joël Borner M20 OLV ZugSUI  51:47 (1) 69:18 (2) 25:03 (1) 68:18 (1) 46:31 (2) 260:57
2.Itay Manor M20 Modiin O clubISR  55:37 (2) 73:14 (3) 28:28 (4) 81:04 (3) 52:55 (3) 291:18 +30:21
3.Maxime Chabance M20 Nature Orientation Saint EtienneFRA  60:43 (3) 76:31 (4) 27:43 (3) 96:13 (5) 53:48 (4) 314:58 +54:01
4.Jan Málek M20 KCTM VysočinaCZE  69:37 (4) 85:17 (5) 41:28 (6) 94:08 (4) 65:40 (7) 356:10 +95:13
5.Clément Lecuyer M20 Tout Azimut FameckFRA  73:48 (5) 98:05 (6) 40:38 (5) 113:37 (6) 65:33 (6) 391:41 +130:44
6.Nils Holthoff M20 OLV SteinbergGER  77:33 (6) 112:09 (9) 47:31 (8) 121:42 (7) 80:22 (9) 439:17 +178:20
7.František Koumar M20 KCTM VysočinaCZE  99:47 (9) 110:28 (8) 47:25 (7) 142:43 (8) 63:52 (5) 464:15 +203:18
8.Thibaut Lecuyer M20 Tout Azimut FameckFRA  81:04 (8) 104:13 (7) 51:36 (9) 172:40 (9) 78:15 (8) 487:48 +226:51
Moritz Döllgast M20 German Orienteering TeamGER  dns 60:32 (1) 26:18 (2) 69:52 (2) 46:13 (1) disq
Elias Lehto M20 Karjaan UraFIN  79:34 (7) dns dnf dnf dns disq
Aljaž Borštnik M20 OK TivoliSLO  127:12 (10) 54:27 (10) disq

M21 ULTIMATE
1.Adam Chromy M21 ULTIMATE SK Zabovresky BrnoCZE  42:22 (1) 60:05 (1) 24:19 (1) 67:14 (1) 43:53 (1) 237:53
2.Jouni Kujala M21 ULTIMATE SK PohjantähtiFIN  49:31 (5) 68:16 (2) 26:17 (3) 78:59 (5) 49:16 (3) 272:19 +34:26
3.Tomas Udrzal M21 ULTIMATE OK Lokomotiva PardubiceCZE  48:46 (4) 73:30 (5) 26:32 (4) 75:03 (3) 49:30 (4) 273:21 +35:28
4.Lukáš Kettner M21 ULTIMATE TJ Sokol HostiviceCZE  50:30 (6) 68:49 (3) 31:50 (11) 80:51 (6) 51:26 (7) 283:26 +45:33
5.Jan Klusacek M21 ULTIMATE SK Zabovresky BrnoCZE  57:33 (10) 84:08 (10) 31:36 (9) 78:51 (4) 49:52 (5) 302:00 +64:07
6.Martin Lusticky M21 ULTIMATE OOB TJ TurnovCZE  48:26 (3) 73:08 (4) 30:20 (7) 99:57 (12) 54:53 (10) 306:44 +68:51
7.Ralph Körner M21 ULTIMATE OL-Team BayernGER  55:19 (8) 82:53 (9) 32:16 (13) 85:47 (7) 53:22 (9) 309:37 +71:44
8.Vojtěch Hora M21 ULTIMATE SK PragaCZE  61:19 (11) 79:39 (6) 30:45 (8) 106:41 (16) 53:03 (8) 331:27 +93:34
9.Andrew Lindsay M21 ULTIMATE Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  52:45 (7) 85:55 (11) 29:50 (6) 93:06 (10) 70:44 (22) 332:20 +94:27
10.Rob Kelly M21 ULTIMATE Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  62:58 (12) 92:13 (15) 32:11 (12) 91:17 (9) 56:28 (13) 335:07 +97:14
11.Jan Cervinka M21 ULTIMATE TurboŠnekCZE  63:45 (13) 86:18 (12) 36:54 (19) 105:28 (14) 55:54 (11) 348:19 +110:26
12.Michal Henek M21 ULTIMATE RBK BlanskoCZE  64:04 (14) 98:18 (18) 35:22 (16) 96:04 (11) 59:14 (17) 353:02 +115:09
13.Thomas Schöps M21 ULTIMATE OL-Team BayernGER  69:58 (19) 81:26 (7) 39:31 (25) 110:12 (17) 56:58 (14) 358:05 +120:12
14.Nicolò Liva M21 ULTIMATE Semiperdo Orienteering ManiagoITA  69:44 (18) 92:09 (14) 38:00 (23) 106:34 (15) 62:45 (20) 369:12 +131:19
15.Malte Rehbein M21 ULTIMATE OL-Team BayernGER  64:08 (15) 99:47 (20) 37:32 (20) 114:12 (18) 59:35 (18) 375:14 +137:21
16.Jindřich Kořínek M21 ULTIMATE OOB TJ TurnovCZE  64:35 (17) 105:42 (22) 31:48 (10) 100:08 (13) 75:14 (23) 377:27 +139:34
17.Thibaut Derenne M21 ULTIMATE Animation Sillery OrientationFRA  81:07 (25) 97:00 (17) 32:51 (15) 132:26 (21) 56:20 (12) 399:44 +161:51
18.Maurizio Todeschini M21 ULTIMATE Punto NordITA  71:55 (22) 98:32 (19) 39:01 (24) 144:14 (25) 58:50 (16) 412:32 +174:39
19.Lorenzo Pinna M21 ULTIMATE AGOROSSO BERGAMOITA  71:35 (21) 108:13 (23) 39:51 (26) 135:43 (23) 62:21 (19) 417:43 +179:50
20.Alessandro Giacchetto M21 ULTIMATE Semiperdo Orienteering ManiagoITA  64:30 (16) 104:18 (21) 37:46 (21) 144:25 (26) 82:55 (26) 433:54 +196:01
21.Marco Tamai M21 ULTIMATE Semiperdo Orienteering ManiagoITA  72:37 (23) 134:43 (25) 37:49 (22) 120:55 (19) 76:05 (24) 442:09 +204:16
22.Nicolas Spiliers M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  71:02 (20) 117:26 (24) 59:11 (29) 132:12 (20) 68:58 (21) 448:49 +210:56
23.Benjamin Hofmans M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  74:47 (24) 156:37 (28) 32:26 (14) 134:40 (22) 57:12 (15) 455:42 +217:49
24.Stefano Brambilla M21 ULTIMATE CO2ITA  104:18 (26) 135:01 (26) 48:06 (27) 142:41 (24) 82:43 (25) 512:49 +274:56
Gergerly Bugár M21 ULTIMATE BÖFHUN  88:02 (13) 35:31 (17) dns disq
Christoph Brandt M21 ULTIMATE Naturfreunde WienAUT  57:06 (9) 93:37 (16) 35:42 (18) dnf disq
Matthias Kretzschmar M21 ULTIMATE Post SV DresdenGER  82:42 (8) 29:24 (5) 88:07 (8) 50:44 (6) disq
Vojtěch Kettner M21 ULTIMATE TJ Sokol HostiviceCZE  45:16 (2) mp 25:26 (2) 72:55 (2) 45:42 (2) disq
Francesco Gatti M21 ULTIMATE Punto NordITA  mp 148:29 (27) 49:08 (28) 166:17 (27) 86:11 (27) disq

M21A LONG
1.Pascal Haas M21A LONG OLG SchaffhausenSUI  53:33 (1) 66:11 (1) 29:21 (2) 88:34 (5) 50:03 (1) 287:42
2.Dominik Haas M21A LONG OLG SchaffhausenSUI  55:04 (2) 70:45 (4) 33:50 (8) 82:23 (2) 56:37 (7) 298:39 +10:57
3.Shankara Isha Berger M21A LONG GTS GundelfingenGER  61:46 (7) 69:32 (2) 33:00 (7) 87:50 (4) 53:56 (4) 306:04 +18:22
4.David Vedra M21A LONG KOS Tesla BrnoCZE  55:48 (3) 76:42 (7) 31:33 (5) 92:19 (6) 53:09 (2) 309:31 +21:49
5.Andreas Kunzendorf M21A LONG GTS GundelfingenGER  63:01 (9) 71:01 (5) 38:48 (12) 82:27 (3) 54:49 (5) 310:06 +22:24
6.Ananda Berger M21A LONG GTS GundelfingenGER  58:28 (5) 87:13 (10) 35:47 (10) 92:56 (8) 55:30 (6) 329:54 +42:12
7.Thomas Rewig M21A LONG German Orienteering TeamGER  57:53 (4) 90:17 (11) 32:34 (6) 104:02 (11) 61:10 (9) 345:56 +58:14
8.Petr Suchy M21A LONG OK Lokomotiva PlzeňCZE  62:51 (8) 95:10 (13) 36:02 (11) 92:41 (7) 59:13 (8) 345:57 +58:15
9.Zdenek Mazal M21A LONG VBM BrnoCZE  61:01 (6) 74:17 (6) 30:42 (4) 117:22 (13) 62:44 (10) 346:06 +58:24
10.Tomáš Veverka M21A LONG OOB VamberkCZE  66:52 (10) 92:29 (12) 34:34 (9) 96:39 (10) 68:52 (13) 359:26 +71:44
11.Tomáš Matras M21A LONG KCTM VysočinaCZE  67:31 (11) 86:55 (9) 50:06 (15) 108:32 (12) 64:14 (12) 377:18 +89:36
12.Ville-veikko Nurminen M21A LONG Suosmeren SalpaFIN  71:08 (13) 95:29 (14) 40:13 (13) 118:06 (14) 64:13 (11) 389:09 +101:27
13.Pavel Koran M21A LONG VSK Mendelu BrnoCZE  77:20 (14) 100:01 (16) 42:46 (14) 125:00 (15) 76:55 (14) 422:02 +134:20
14.Francesco Sponza M21A LONG Punto K Orienteering ASDITA  96:10 (16) 145:32 (17) 52:58 (16) 141:09 (17) 94:04 (15) 529:53 +242:11
Tomas Zakouril M21A LONG SOK TurnovCZE  dns 70:38 (3) 27:08 (1) 82:08 (1) 53:35 (3) disq
Ian Jones M21A LONG   91:15 (15) 98:30 (15) 57:11 (17) 129:43 (16) dns disq
Martin Riebisch M21A LONG USV TU DresdenGER  68:58 (12) 81:23 (8) 30:09 (3) 95:59 (9) dns disq

M21A SHORT
1.Rikard Pentonen M21A SHORT IFK GöteborgSWE  36:00 (1) 45:55 (1) 27:41 (1) 49:44 (1) 44:02 (2) 203:22
2.Daniel Netz M21A SHORT IFK GöteborgSWE  36:04 (2) 47:10 (2) 29:11 (3) 55:31 (2) 37:57 (1) 205:53 +02:31
3.Jan Panovec M21A SHORT OB VizoviceCZE  38:55 (4) 59:01 (4) 28:35 (2) 73:34 (4) 47:44 (3) 247:49 +44:27
4.Michael Hofer M21A SHORT OLG AeschSUI  42:07 (5) 62:46 (5) 32:28 (4) 66:46 (3) 51:30 (4) 255:37 +52:15
5.Jan Přikryl M21A SHORT Severka ŠumperkCZE  51:15 (7) 75:30 (11) 36:06 (6) 79:04 (6) 54:27 (6) 296:22 +93:00
6.Frane Marković M21A SHORT OK JapeticCRO  52:50 (9) 67:50 (7) 40:35 (10) 84:12 (7) 57:45 (9) 303:12 +99:50
7.Marco Dorigo M21A SHORT Punto K Orienteering ASDITA  54:54 (12) 73:28 (9) 38:12 (7) 94:53 (12) 56:36 (8) 318:03 +114:41
8.Laurent Mouchette M21A SHORT Tout Azimut FameckFRA  53:32 (11) 73:56 (10) 39:22 (8) 84:14 (8) 67:01 (11) 318:05 +114:43
9.Peter Murphy M21A SHORT Deeside O.C.GBR  52:37 (8) 67:21 (6) 39:59 (9) 94:46 (11) 70:30 (13) 325:13 +121:51
10.Mathias Lüscher M21A SHORT OLK Argus LüscherSUI  50:44 (6) 73:24 (8) 40:38 (11) 99:03 (13) 64:43 (10) 328:32 +125:10
11.Gian Luca Poltéra M21A SHORT Quack OKSUI  60:03 (13) 84:41 (13) 54:06 (17) 76:33 (5) 54:17 (5) 329:40 +126:18
12.Milan Seitler M21A SHORT   53:14 (10) 96:07 (18) 35:40 (5) 93:54 (10) 54:38 (7) 333:33 +130:11
13.Dirk Deubel M21A SHORT Naturfreunde WienAUT  70:26 (17) 90:34 (16) 52:56 (15) 108:50 (14) 86:43 (15) 409:29 +206:07
14.Pau Batet Gomez Del Moral M21A SHORT Club Orientació CatalunyaESP  61:32 (14) 95:55 (17) 73:56 (19) 133:34 (16) 68:04 (12) 433:01 +229:39
15.Kiss Dénes M21A SHORT Jászapáti, Mészáros Lőrinc Gimnázium, Szakképző Iskola és KollégiumHUN  71:25 (18) 111:14 (19) 50:57 (13) 143:55 (18) 72:21 (14) 449:52 +246:30
16.Jaroslav Choutka junior M21A SHORT Sdružení organizátorů bankovních sportovních akcíCZE  79:10 (19) 123:51 (20) 53:19 (16) 92:26 (9) 114:11 (18) 462:57 +259:35
Diego Ruzzier M21A SHORT Punto K Orienteering ASDITA  63:36 (15) 88:05 (14) 52:50 (14) 133:40 (17) mp disq
Sebastian Moraweck M21A SHORT SG Zittau-SüdGER  90:00 (15) 124:50 (15) disq
Basil Dätwyler M21A SHORT OLG PfäffikonSUI  dns dns dns dns dns disq
Tomas Lazak M21A SHORT Lokomotiva TrutnovCZE  37:18 (3) 50:42 (3) mp mp 105:45 (17) disq
Roger Zehnder M21A SHORT OLG Schaffhausen ThayngenSUI  121:04 (20) dns 47:05 (12) dns 97:23 (16) disq
Gabriele Bauci M21A SHORT Punto K Orienteering ASDITA  64:57 (16) 82:19 (12) 58:40 (18) disq

M21B
1.Jan Hrouza M21B KOS KrnovCZE  39:21 (1) 46:16 (1) 31:42 (2) 59:40 (1) 49:34 (1) 226:33
2.Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  39:41 (2) 54:32 (2) 30:29 (1) 84:34 (2) 50:46 (2) 260:02 +33:29
3.Jan Hladílek M21B KCTM VysočinaCZE  45:46 (3) 63:08 (4) 35:07 (4) 84:35 (3) 60:23 (4) 288:59 +62:26
4.Horst Mayer M21B SSV Hallein-NeualmAUT  54:00 (4) 80:58 (8) 54:57 (8) 98:26 (4) 69:46 (5) 358:07 +131:34
5.Oliver Brütsch M21B OLG SchaffhausenSUI  56:07 (5) 72:46 (5) 53:23 (7) 109:31 (5) 87:19 (7) 379:06 +152:33
Ivan Yakhin M21B   dns dns dns dns dns disq
Johan Tinnert M21B Umeå OrienteringsklubbSWE  76:39 (8) 85:42 (10) 60:35 (10) dnf dns disq
Stefan Wernig M21B HSV VillachAUT  61:36 (7) 57:57 (3) 33:52 (3) disq
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  76:29 (7) 49:16 (6) disq
Roland Berner M21B SSV Hallein-NeualmAUT  56:50 (6) 81:16 (9) 55:26 (9) mp 80:37 (6) disq
Jan Bensch M21B SOK TurnovCZE  dns 73:43 (6) 37:58 (5) 119:20 (6) 58:28 (3) disq
Alessio Rozzi M21B SSD GAJAITA  103:09 (11) 70:47 (11) disq

M21E
1.Bjarne Friedrichs M21E German Orienteering TeamGER  48:24 (2) 70:37 (1) 26:47 (2) 80:50 (3) 47:56 (6) 274:34
2.Mathias Hallmén M21E Attunda OKSWE  48:48 (3) 73:01 (2) 25:44 (1) 80:15 (2) 47:11 (2) 274:59 +00:25
3.Simon Brändli M21E OLG St. Gallen / AppenzellSUI  47:51 (1) 76:29 (4) 28:45 (6) 84:14 (4) 52:52 (14) 290:11 +15:37
4.Leif Bader M21E OK KareSWE  49:14 (4) 76:47 (5) 28:15 (5) 88:29 (6) 50:26 (7) 293:11 +18:37
5.Tuomas Tervo M21E Rajamäen RykmenttiFIN  49:34 (7) 78:51 (6) 28:47 (7) 94:38 (10) 50:36 (8) 302:26 +27:52
6.Petr Losman M21E KCTM VysočinaCZE  50:31 (8) 81:39 (9) 29:50 (10) 93:22 (8) 47:12 (3) 302:34 +28:00
7.Vitek Pospisil M21E Praga PrahaCZE  53:05 (12) 80:08 (7) 31:25 (16) 85:40 (5) 52:56 (15) 303:14 +28:40
8.Simon Thrane Hansen M21E Søllerød OKDEN  49:24 (6) 82:49 (11) 29:06 (8) 97:58 (14) 53:13 (16) 312:30 +37:56
9.Conor Short M21E Curragh Naas Orienteering ClubIRL  55:19 (13) 80:57 (8) 34:22 (26) 93:45 (9) 57:32 (24) 321:55 +47:21
10.Petr Zverina M21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  64:33 (32) 85:16 (14) 27:32 (3) 92:45 (7) 52:10 (11) 322:16 +47:42
11.Christophe Bernard M21E O'Team BesançonFRA  55:41 (14) 85:48 (16) 31:43 (18) 96:34 (11) 55:36 (22) 325:22 +50:48
12.Colm Moran M21E Three Rock Orienteering ClubIRL  51:12 (9) 83:17 (13) 36:59 (30) 104:06 (19) 51:24 (10) 326:58 +52:24
13.Felix Späth M21E OLG SiegerlandGER  49:19 (5) 82:56 (12) 35:16 (28) 114:21 (27) 47:46 (5) 329:38 +55:04
14.Jernej Zorman M21E Orientacijski klub KomendaSLO  56:41 (15) 89:56 (21) 30:06 (11) 101:33 (16) 51:23 (9) 329:39 +55:05
15.Immanuel Berger M21E German Orienteering TeamGER  58:27 (20) 87:23 (18) 29:47 (9) 101:45 (17) 52:25 (12) 329:47 +55:13
16.Hans Welti M21E OLG PfäffikonSUI  60:26 (26) 85:58 (17) 31:41 (17) 98:04 (15) 59:47 (27) 335:56 +61:22
17.Andrew Barnett M21E BushflyersAUS  58:12 (19) 85:30 (15) 34:15 (25) 103:18 (18) 55:33 (21) 336:48 +62:14
18.Rémi Baudot M21E Nature Orientation Saint EtienneFRA  58:27 (20) 88:28 (20) 38:14 (34) 105:44 (21) 53:38 (18) 344:31 +69:57
19.Henrik Rindom M21E OK OTADEN  57:30 (17) 87:37 (19) 31:47 (19) 117:13 (28) 52:44 (13) 346:51 +72:17
20.Neil Kerrison M21E Southern NavigatorsGBR  59:52 (24) 93:13 (24) 32:27 (22) 105:56 (22) 63:16 (32) 354:44 +80:10
21.Boris Granovskiy M21E OK LinnéSWE  63:01 (29) 90:29 (22) 31:01 (15) 111:39 (25) 58:48 (26) 354:58 +80:24
22.Neil Dobbs M21E Helsingin SuunnistajatFIN  62:44 (28) 95:00 (26) 35:08 (27) 107:42 (23) 55:45 (23) 356:19 +81:45
23.Christian Bastin M21E Wildy PigsBEL  59:08 (22) 93:42 (25) 34:04 (24) 120:44 (30) 55:29 (20) 363:07 +88:33
24.Tobias Karlsmose Svarer M21E Orienteringsklubben EsbjergDEN  57:17 (16) 108:47 (33) 37:21 (31) 105:24 (20) 57:32 (24) 366:21 +91:47
25.Tim Beale M21E Southern NavigatorsGBR  59:16 (23) 102:48 (28) 32:21 (20) 113:45 (26) 63:09 (31) 371:19 +96:45
26.Eoin McCullough M21E Three Rock Orienteering ClubIRL  65:02 (33) 97:06 (27) 37:54 (32) 123:15 (32) 53:56 (19) 377:13 +102:39
27.Keith Agmen M21E Southern NavigatorsGBR  83:58 (38) 107:36 (30) 39:09 (35) 119:33 (29) 68:28 (35) 418:44 +144:10
28.Anton Kupriiets M21E O-club-1, KyivUKR  86:11 (40) 127:01 (36) 30:59 (14) 125:42 (33) 63:02 (30) 432:55 +158:21
29.Duncan Grassie M21E Grampian OrienteersGBR  63:58 (30) 132:11 (37) 40:53 (36) 141:33 (35) 68:19 (34) 446:54 +172:20
Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  84:07 (39) dns 46:56 (37) mp 70:53 (36) disq
Giacomo Barbone M21E   58:09 (18) 111:27 (35) mp dns disq
Matija Razum M21E OK JapeticCRO  mp 32:24 (21) disq
David Procházka M21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  30:36 (12) 97:41 (13) 46:32 (1) disq
JZ M21E   60:15 (25) dns dns dns dns disq
Florian Attinger M21E OL ZimmerbergSUI  dnf mp 27:57 (4) 97:03 (12) 53:23 (17) disq
Flavio Poltéra M21E Quack OKSUI  52:10 (11) 81:48 (10) dnf dns dns disq
Alexander Kuryshev M21E Ufa-unitedRUS  64:28 (31) mp 33:58 (23) 135:21 (34) 60:09 (28) disq
Todd Neve M21E Melbourne Forest RacersAUS  dns dns dns mp dns disq
Francois Hanzen M21E Wildy PigsBEL  74:19 (37) 103:36 (29) 37:58 (33) mp 61:20 (29) disq
Alexey Roztoptannyy M21E Ufa-unitedRUS  72:13 (36) 108:43 (32) 35:59 (29) mp 78:32 (37) disq
Olivier Blanc Tranchant M21E Orientation Haut-JuraFRA  51:54 (10) 74:03 (3) 79:22 (1) 47:33 (4) disq
Boštjan Čerin M21E OK TivoliSLO  67:06 (35) 110:32 (34) 111:21 (24) disq
Marvin Goericke M21E Berliner TSCGER  60:47 (27) 93:05 (23) 30:49 (13) dnf dns disq
Alex Rothman M21E South Yorkshire OrienteersGBR  66:12 (34) 108:40 (31) mp 122:41 (31) 63:19 (33) disq

M35
1.Andreas Kraas M35 SK Saue TammedEST  45:20 (1) 64:54 (1) 25:51 (1) 66:54 (1) 45:47 (1) 248:46
2.Erkki Aadli M35 SK Saue TammedEST  51:06 (2) 68:24 (2) 33:47 (4) 78:18 (2) 50:18 (2) 281:53 +33:07
3.Stefan Holthoff M35 OLV SteinbergGER  65:14 (6) 85:16 (5) 30:36 (2) 96:49 (3) 62:13 (4) 340:08 +91:22
4.Stefano Gottardi M35 Garigott-OITA  61:30 (5) 83:55 (4) 36:55 (5) 106:53 (7) 74:37 (13) 363:50 +115:04
5.Ray Ward M35 Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  60:51 (4) 90:32 (6) 50:17 (16) 101:32 (6) 64:33 (5) 367:45 +118:59
6.Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  70:12 (9) 93:13 (7) 49:56 (15) 99:10 (4) 66:26 (7) 378:57 +130:11
7.Ian Marsden M35 Devon Orienteering ClubGBR  75:53 (12) 101:44 (10) 38:47 (6) 113:36 (8) 65:17 (6) 395:17 +146:31
8.Roman Fiedler M35 OC FürstenfeldAUT  74:28 (10) 108:49 (12) 42:35 (10) 101:01 (5) 73:32 (11) 400:25 +151:39
9.Boyko Rachev M35 BrownteamBUL  67:38 (7) 102:12 (11) 43:20 (11) 124:08 (11) 67:43 (9) 405:01 +156:15
10.Denis Zhilin M35   83:28 (17) 94:55 (8) 45:52 (13) 117:24 (9) 74:28 (12) 416:07 +167:21
11.Peter Adorjan M35 Berliner TSCGER  80:35 (13) 101:15 (9) 44:12 (12) 157:25 (14) 77:02 (14) 460:29 +211:43
12.Thomas Rothauer M35 ASKÖ HenndorfAUT  82:24 (15) 109:50 (13) 41:06 (8) 153:11 (13) 78:59 (15) 465:30 +216:44
13.Ignacio Javier Mingorance Serrano M35 EntreBalizasESP  92:32 (19) 161:15 (17) 58:25 (18) 185:42 (15) 93:26 (17) 591:20 +342:34
Antonio Artabe Lopez M35 Club Orientació MallorcaESP  69:20 (8) 121:26 (16) 51:57 (17) mp 69:42 (10) disq
Toni Perez M35 Club Orientació MallorcaESP  125:52 (20) dnf 90:25 (19) mp 113:52 (18) disq
Martin Böhm M35 ASKÖ HenndorfAUT  74:28 (10) dns 40:37 (7) 117:46 (10) 66:55 (8) disq
Markus Henriksson M35 Linköpings OrienteringsklubbSWE  82:03 (14) 113:42 (14) 42:20 (9) mp 89:39 (16) disq
Tommy Rantala M35 Karkki-RastiFIN  55:15 (3) 71:01 (3) 32:52 (3) mp 58:20 (3) disq
Tomas Peñaranda Marcos M35 CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZAESP  87:45 (18) 118:31 (15) 46:15 (14) 149:45 (12) mp disq
Primož Mikložič M35 Mariborski OKSLO  82:51 (16) disq

M35 ULTIMATE
1.Jan Kocbach M35 ULTIMATE   47:47 (1) 66:15 (2) 26:15 (1) 69:08 (4) 41:57 (1) 251:22
2.Jurg Niggli M35 ULTIMATE Orientation Haut-JuraFRA  56:28 (6) 74:34 (6) 30:52 (7) 68:51 (3) 49:52 (7) 280:37 +29:15
3.Pavel Milan M35 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  60:44 (13) 71:23 (3) 31:27 (8) 70:59 (6) 48:41 (4) 283:14 +31:52
4.Tomáš Zrník M35 ULTIMATE KCTM VysočinaCZE  60:20 (12) 75:24 (9) 34:20 (14) 67:35 (2) 46:26 (2) 284:05 +32:43
5.Matthias Mahr M35 ULTIMATE Cool RunningsGBR  57:23 (10) 79:09 (12) 29:23 (3) 70:03 (5) 49:14 (6) 285:12 +33:50
6.Lino Legac M35 ULTIMATE OK JapeticCRO  53:28 (3) 74:38 (7) 29:20 (2) 84:18 (14) 50:40 (9) 292:24 +41:02
7.Bernhard Fink M35 ULTIMATE ASKÖ HenndorfAUT  57:00 (7) 77:11 (11) 33:01 (11) 76:29 (9) 49:09 (5) 292:50 +41:28
8.Plamen Ivanov M35 ULTIMATE BegunBUL  62:15 (15) 74:58 (8) 30:04 (4) 78:13 (13) 51:03 (11) 296:33 +45:11
9.Jens Leibiger M35 ULTIMATE Post SV DresdenGER  55:49 (5) 71:33 (4) 32:46 (10) 76:37 (10) 62:33 (17) 299:18 +47:56
10.Jiri Hlavac M35 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  57:04 (8) 75:59 (10) 32:08 (9) 77:27 (12) 59:41 (15) 302:19 +50:57
11.Petr Henych M35 ULTIMATE Slavia Liberec OrienteeringCZE  55:27 (4) 73:03 (5) 34:06 (12) 96:14 (19) 50:06 (8) 308:56 +57:34
12.Markus Theißen M35 ULTIMATE GTS GundelfingenGER  57:09 (9) 79:41 (14) 35:39 (15) 76:52 (11) 61:05 (16) 310:26 +59:04
13.Bojan Jevševar M35 ULTIMATE OK BrežiceSLO  60:55 (14) 79:09 (12) 36:52 (16) 86:55 (15) 55:20 (12) 319:11 +67:49
14.Nikolay Tikhonov M35 ULTIMATE OMEGA RUSSIARUS  74:58 (19) 89:29 (16) 34:09 (13) 93:33 (18) 58:21 (14) 350:30 +99:08
15.Kristian Bosisio M35 ULTIMATE OK TrzinSLO  71:27 (17) 94:17 (17) 37:40 (17) 87:55 (16) 69:59 (19) 361:18 +109:56
16.Antonin Procházka M35 ULTIMATE BETA URSUS BrnoCZE  68:16 (16) 101:53 (19) 48:44 (19) 91:59 (17) 76:04 (20) 386:56 +135:34
17.Tomas Sochor M35 ULTIMATE SKOB HAVÍŘOVCZE  87:33 (20) 118:05 (20) 56:48 (21) 144:22 (21) 66:56 (18) 473:44 +222:22
18.Zbynek Krejcik M35 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  106:16 (22) 142:25 (22) 52:26 (20) 151:29 (22) 79:30 (21) 532:06 +280:44
19.Vladimír Hora M35 ULTIMATE Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  99:21 (21) 120:34 (21) 58:14 (22) 211:21 (24) 96:24 (22) 585:54 +334:32
20.Roman Danek M35 ULTIMATE KOB Start BlanskoCZE  106:28 (23) 145:06 (23) 81:57 (24) 140:55 (20) 114:47 (24) 589:13 +337:51
21.Bruno Vandermeulen M35 ULTIMATE C.O.LiègeBEL  116:14 (24) 152:43 (24) 74:50 (23) 186:30 (23) 99:41 (23) 629:58 +378:36
Jan Dressler M35 ULTIMATE KOB Start BlanskoCZE  dns dns dns dns dns disq
Martin Brantner M35 ULTIMATE OL HSV Wiener NeustadtAUT  71:42 (18) 80:04 (15) 30:08 (5) 72:49 (8) dns disq
Toni Koichev M35 ULTIMATE BegunBUL  dns dns dns dns dns disq
Jiri Dvoracek M35 ULTIMATE SK OS Nové Město na MoravěCZE  dnf 94:36 (18) 40:00 (18) 71:02 (7) 57:18 (13) disq
Nikolay Babiev M35 ULTIMATE O-Baby Team MoscowRUS  51:45 (2) 65:29 (1) dns 66:49 (1) 46:52 (3) disq
Edi Ocvirk M35 ULTIMATE OK JapeticCRO  60:07 (11) dnf 30:31 (6) dnf 50:49 (10) disq
Bernhard Fink M35 ULTIMATE   dns dns dns dns dns disq

M40
1.Ilya Gusev M40 St.PetersburgRUS  43:54 (1) 72:22 (2) 24:42 (1) 65:28 (1) 49:50 (2) 256:16
2.Matti Karvonen M40 Kalevan RastiFIN  49:07 (3) 70:14 (1) 33:20 (12) 68:08 (3) 48:05 (1) 268:54 +12:38
3.Alar Abram M40 SK Saue TammedEST  53:32 (5) 77:44 (3) 24:54 (2) 67:35 (2) 52:19 (3) 276:04 +19:48
4.Milko Lehto M40 Karjaan UraFIN  47:51 (2) 79:38 (4) 30:39 (9) 73:03 (5) 54:42 (4) 285:53 +29:37
5.Tomas Henriksson M40 Attunda OKSWE  49:19 (4) 82:15 (6) 29:45 (4) 74:44 (6) 57:28 (6) 293:31 +37:15
6.Evaldas Jadenkus M40 AzuolasLTU  56:43 (10) 86:14 (8) 29:49 (5) 75:56 (7) 66:31 (12) 315:13 +58:57
7.Jordi Domènech M40 Unió Excursionista VicESP  55:45 (8) 95:44 (17) 30:31 (8) 79:21 (9) 68:50 (14) 330:11 +73:55
8.Sami Kaariainen M40   56:08 (9) 82:10 (5) 33:07 (11) 100:22 (19) 59:01 (7) 330:48 +74:32
9.Sami Kämäräinen M40 Länsi-Uudenmaan SuunnistajatFIN  61:02 (13) 87:28 (10) 30:10 (7) 87:17 (14) 66:14 (10) 332:11 +75:55
10.Damir Gobec M40 OK VihorCRO  65:14 (15) 92:23 (14) 30:05 (6) 80:12 (11) 65:55 (9) 333:49 +77:33
11.Kestutis Jokubauskis M40 Telsiai OKLTU  54:11 (6) 97:59 (18) 34:18 (15) 90:40 (16) 62:59 (8) 340:07 +83:51
12.Hannu Holappa M40 Vesaisen PojatFIN  57:39 (11) 91:18 (12) 39:40 (19) 90:25 (15) 66:49 (13) 345:51 +89:35
13.Nigel Wright M40 Northern NavigatorsGBR  55:14 (7) 86:03 (7) 41:43 (24) 95:28 (18) 70:22 (15) 348:50 +92:34
14.Sergey Skopinski M40 OMEGA RUSSIARUS  78:35 (21) 87:05 (9) 33:34 (13) 79:41 (10) 74:14 (16) 353:09 +96:53
15.Andreas Studer M40 OLG MurtenSUI  58:29 (12) 104:13 (20) 39:47 (20) 79:00 (8) 75:42 (17) 357:11 +100:55
16.Milen Dragoev M40 orienteering club bgBUL  64:15 (14) 99:15 (19) 36:50 (18) 84:40 (12) 81:24 (21) 366:24 +110:08
17.Per Forsberg M40 Southern NavigatorsGBR  73:08 (17) 91:30 (13) 41:41 (23) 102:28 (20) 66:25 (11) 375:12 +118:56
18.Gennadiy Kotelnikov M40 Zelax-ZelenogradRUS  77:39 (20) 90:21 (11) 39:49 (21) 107:38 (23) 78:56 (18) 394:23 +138:07
19.Plamen Jordanov M40 orienteering club bgBUL  74:39 (18) 107:26 (21) 33:50 (14) 90:57 (17) 88:19 (25) 395:11 +138:55
20.Andrey Nikiforov M40 TechnoPortRUS  82:54 (23) 93:10 (15) 34:34 (16) 106:08 (22) 85:55 (24) 402:41 +146:25
21.Pavel Nechanický M40 KCTM VysočinaCZE  84:09 (24) 113:37 (23) 41:24 (22) 110:17 (24) 80:24 (20) 429:51 +173:35
22.Klemens Janischowsky M40 OLG RegensburgGER  75:33 (19) 121:43 (24) 32:26 (10) 122:12 (25) 79:47 (19) 431:41 +175:25
23.Jaroslav Choutka M40 Sdružení organizátorů bankovních sportovních akcíCZE  81:34 (22) 113:07 (22) 49:32 (26) 103:51 (21) 95:46 (26) 443:50 +187:34
24.Jean-marc Discher M40 Tout Azimut FameckFRA  90:40 (26) 135:27 (25) 49:25 (25) 135:25 (26) 83:43 (23) 494:40 +238:24
Audrius Smilgius M40 AzuolasLTU  26:49 (3) 68:38 (4) 55:30 (5) disq
Artūrs Grīnbergs M40 Ozons OKLAT  67:31 (16) 93:26 (16) 34:46 (17) 85:47 (13) mp disq
Marcin Marszałek M40   197:37 (28) disq
Vadim Stepanov M40 Zelax-ZelenogradRUS  86:25 (25) dnf 50:24 (27) 136:21 (27) 81:59 (22) disq

M45
1.Flemming Jørgensen M45 OK SNABDEN  44:37 (1) 63:22 (1) 25:21 (1) 52:18 (1) 43:02 (1) 228:40
2.Nils Schmiedeberg M45 SV Turbine NeubrandenburgGER  60:10 (10) 70:58 (3) 27:13 (2) 75:05 (6) 43:35 (2) 277:01 +48:21
3.Peter Sinding Poulsen M45 Silkeborg OKDEN  54:44 (3) 82:15 (9) 31:30 (6) 71:55 (5) 49:49 (5) 290:13 +61:33
4.Paavo Rõigas M45   56:15 (4) 74:17 (5) 36:34 (9) 76:14 (8) 50:18 (6) 293:38 +64:58
5.Guttorm L Egge M45 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  58:27 (7) 74:43 (6) 39:46 (17) 82:36 (14) 53:38 (9) 309:10 +80:30
6.Stefan Bleidorn M45 Treptower SV 1949 BerlinGER  53:31 (2) 87:34 (11) 42:27 (25) 70:43 (4) 55:24 (12) 309:39 +80:59
7.Richard Baxter M45 South Yorkshire OrienteersGBR  59:10 (9) 88:27 (12) 39:51 (18) 78:14 (11) 54:11 (10) 319:53 +91:13
8.Petr Mareček M45 KCTM VysočinaCZE  69:25 (19) 86:41 (10) 34:45 (7) 76:45 (9) 53:07 (8) 320:43 +92:03
9.Pavel Ptáček M45 BETA URSUS BrnoCZE  62:32 (12) 95:43 (17) 35:40 (8) 78:42 (12) 62:01 (18) 334:38 +105:58
10.Vitalii Hlushenkov M45 O-club-1, KyivUKR  79:18 (28) 88:53 (13) 38:59 (15) 79:25 (13) 50:49 (7) 337:24 +108:44
11.Philippe Lavenne M45 Nature Orientation Saint EtienneFRA  86:28 (34) 78:55 (8) 42:12 (23) 75:08 (7) 58:33 (14) 341:16 +112:36
12.Dušan Petrovič M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  57:35 (6) 93:25 (15) 30:06 (5) 106:25 (32) 60:34 (17) 348:05 +119:25
13.Tomas Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  67:58 (17) 106:41 (23) 38:25 (14) 82:37 (15) 56:50 (13) 352:31 +123:51
14.Valerio Casanova M45 OLG RegensburgGER  61:24 (11) 107:04 (24) 42:28 (26) 85:02 (16) 59:58 (15) 355:56 +127:16
15.Peter Heim M45 OL-Team FilderGER  67:01 (15) 95:15 (16) 37:31 (13) 99:58 (24) 63:02 (19) 362:47 +134:07
16.Gert Lexen M45 SZ WiesbadenGER  67:49 (16) 90:04 (14) 40:24 (19) 100:17 (25) 66:17 (25) 364:51 +136:11
17.Richard Gathercole M45 ASKÖ HenndorfAUT  66:48 (14) 108:52 (26) 37:26 (11) 92:26 (17) 63:54 (21) 369:26 +140:46
18.Kaspars Kojalovičs M45 Ozons OKLAT  71:17 (21) 114:57 (29) 37:16 (10) 94:52 (19) 60:32 (16) 378:54 +150:14
19.Krasimir Kolev M45 orienteering club bgBUL  70:03 (20) 97:49 (19) 42:52 (27) 100:50 (26) 68:23 (29) 379:57 +151:17
20.Miha Škarabot M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  72:13 (23) 96:13 (18) 49:03 (36) 96:37 (22) 67:30 (28) 381:36 +152:56
21.Stefan Roehl M45 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  72:01 (22) 99:43 (20) 40:47 (20) 106:41 (33) 65:29 (24) 384:41 +156:01
22.Pavel Petrzela M45 Lokomotiva TrutnovCZE  77:44 (26) 103:18 (22) 44:56 (30) 101:04 (28) 67:07 (26) 394:09 +165:29
23.Jiří Parkan M45 KCTM VysočinaCZE  68:15 (18) 121:57 (33) 45:11 (31) 95:49 (21) 65:11 (23) 396:23 +167:43
24.Marco Giovannini M45 OK TrzinSLO  72:47 (24) 122:57 (34) 41:49 (22) 98:35 (23) 64:46 (22) 400:54 +172:14
25.Philippe Bousser M45 Tout Azimut FameckFRA  84:44 (33) 113:25 (28) 43:40 (29) 92:36 (18) 70:23 (30) 404:48 +176:08
26.Günther Rosenkranz M45 OL AndritzAUT  74:54 (25) 116:12 (30) 47:31 (35) 103:32 (30) 67:09 (27) 409:18 +180:38
27.Petr Bendák M45 Lokomotiva TrutnovCZE  93:55 (36) 116:12 (30) 46:33 (34) 101:26 (29) 63:08 (20) 421:14 +192:34
28.Dimitar Dimitrov M45 orienteering club bgBUL  63:04 (13) 118:53 (32) 61:20 (38) 101:02 (27) 86:13 (35) 430:32 +201:52
29.Robert Loge M45 Tout Azimut FameckFRA  89:55 (35) 110:21 (27) 43:23 (28) 103:42 (31) 92:23 (38) 439:44 +211:04
30.Pavel Hanuš M45 Lokomotiva TrutnovCZE  111:15 (38) 143:55 (38) 82:27 (42) 67:36 (2) 46:30 (3) 451:43 +223:03
31.Jan Zanda M45 SK ChoteborCZE  84:25 (32) 130:13 (36) 45:34 (32) 116:37 (37) 76:31 (31) 453:20 +224:40
32.Mürner Peter M45 OLG SkandiaSUI  83:31 (30) 164:08 (42) 45:57 (33) 116:50 (38) 88:23 (36) 498:49 +270:09
33.David Beldjilali M45 ConvergenceNCL  108:57 (37) 168:33 (43) 66:36 (39) 115:14 (36) 89:49 (37) 549:09 +320:29
34.Janez Šumečki M45   145:56 (41) 163:43 (41) 67:12 (40) 128:33 (39) 117:17 (39) 622:41 +394:01
35.Pascal Heurtaux M45 VikazimFRA  131:44 (40) 159:29 (39) 120:30 (43) 113:06 (35) 146:54 (40) 671:43 +443:03
Bo Simonsen M45 FIF HilleroedDEN  mp 70:09 (2) 39:43 (16) 69:04 (3) 48:10 (4) disq
Tom Krekels M45 TROL BelgiumBEL  78:31 (27) 124:13 (35) 49:56 (37) dns 84:11 (34) disq
Ales Furst M45 Lokomotiva LiberecCZE  83:58 (31) 102:34 (21) 37:26 (11) 109:43 (34) dns disq
Igor Bončina M45 OK AzimutSLO  dns 130:20 (37) 40:56 (21) mp 82:07 (33) disq
Marko De Luisa M45 SSD GAJAITA  114:26 (39) 160:16 (40) disq
Enrico Cignini M45 Punto K Orienteering ASDITA  dns dns dns dns dns disq
Stoyan Dachev M45 orienteering club bgBUL  83:03 (29) 107:26 (25) 42:19 (24) 95:34 (20) mp disq
Pascal Martin M45 SCAPA NANCYFRA  dns dns dns dns dns disq
Boris Bauman M45 Mariborski OKSLO  dns 76:57 (10) dns disq
Girts Linins M45 Ozons OKLAT  57:14 (5) 71:38 (4) 29:46 (3) dns 54:18 (11) disq
Radek Procházka M45 OK Lokomotiva PardubiceCZE  67:36 (41) mp 80:14 (32) disq
Herwig Allwinger M45 Mariborski OKSLO  58:37 (8) 78:12 (7) 29:58 (4) disq

M50
1.Tim Tett M50 South Yorkshire OrienteersGBR  47:37 (3) 56:51 (2) 25:03 (1) 63:41 (3) 41:59 (1) 235:11
2.Pertti Syrjälä M50 Keravan UrheilijatFIN  50:04 (7) 55:19 (1) 26:21 (2) 56:56 (2) 47:12 (3) 235:52 +00:41
3.Kimmo Määttä M50 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  44:38 (1) 63:33 (3) 33:12 (7) 54:56 (1) 43:35 (2) 239:54 +04:43
4.Raimo Itkonen M50 Suunta JyväskyläFIN  53:23 (10) 71:05 (8) 31:56 (4) 67:59 (4) 55:02 (9) 279:25 +44:14
5.Thomas Dätwyler M50 OLG PfäffikonSUI  52:55 (9) 71:24 (9) 33:37 (9) 73:23 (7) 55:51 (13) 287:10 +51:59
6.Jürg Hellmüller M50 OLG St. Gallen / AppenzellSUI  47:27 (2) 67:19 (4) 48:43 (28) 70:44 (6) 54:57 (8) 289:10 +53:59
7.Petr Kozina M50 SK PragaCZE  54:36 (12) 70:22 (6) 32:37 (5) 77:54 (9) 59:32 (17) 295:01 +59:50
8.Dirk Deijgers M50 hamokBEL  48:05 (4) 72:24 (11) 41:10 (24) 82:14 (13) 55:43 (10) 299:36 +64:25
9.Patrice Montemont M50 ORIENTALPFRA  62:05 (25) 78:48 (16) 36:26 (15) 68:00 (5) 56:38 (14) 301:57 +66:46
10.Ievgen Kholiavko M50 O-club-1, KyivUKR  48:53 (6) 70:06 (5) 38:29 (21) 101:54 (25) 52:57 (5) 312:19 +77:08
11.Rene Haas M50 OLG SchaffhausenSUI  53:30 (11) 83:06 (22) 33:26 (8) 79:17 (11) 64:04 (22) 313:23 +78:12
12.Håkan Redtzer M50 Attunda OKSWE  57:42 (14) 82:20 (20) 34:57 (12) 83:50 (14) 60:50 (18) 319:39 +84:28
13.Hagen Nieke M50 USV TU DresdenGER  59:12 (17) 74:38 (12) 36:11 (13) 94:12 (21) 55:44 (11) 319:57 +84:46
14.Petr Kaňák M50 KCTM VysočinaCZE  61:58 (23) 81:24 (18) 37:14 (19) 91:13 (18) 57:35 (15) 329:24 +94:13
15.Viktor Slavik M50 SK PragaCZE  58:15 (15) 77:59 (15) 36:59 (18) 96:13 (22) 61:39 (19) 331:05 +95:54
16.Martin Herzog M50 OLG OrtenauGER  66:25 (26) 77:48 (14) 36:26 (15) 87:48 (16) 68:17 (26) 336:44 +101:33
17.Pavel Veljacik M50 OK Sparta PrahaCZE  58:50 (16) 75:24 (13) 34:12 (10) 106:59 (27) 61:50 (20) 337:15 +102:04
18.Günter Kradischnig M50 OLC GrazAUT  60:48 (21) 87:10 (24) 36:25 (14) 85:18 (15) 75:46 (30) 345:27 +110:16
19.Pertti Itkonen M50 Lapin VeikotFIN  69:56 (27) 83:00 (21) 37:40 (20) 93:49 (20) 66:47 (24) 351:12 +116:01
20.Kari Maijala M50 Epilän EsaFIN  83:09 (36) 82:03 (19) 34:39 (11) 96:51 (23) 63:01 (21) 359:43 +124:32
21.Pavel Ioffe M50 Galilee O ClubISR  59:47 (19) 89:30 (25) 51:08 (32) 116:34 (30) 58:33 (16) 375:32 +140:21
22.Jan Pribik M50 SK PragaCZE  61:51 (22) 109:54 (29) 48:43 (28) 100:06 (24) 55:45 (12) 376:19 +141:08
23.Pavel Kettner M50 TJ Sokol HostiviceCZE  62:03 (24) 124:39 (35) 54:02 (34) 78:54 (10) 77:49 (31) 397:27 +162:16
24.Aleš Petráček M50 KCTM VysočinaCZE  71:52 (29) 100:44 (27) 47:17 (27) 114:16 (28) 65:56 (23) 400:05 +164:54
25.Oleksandr Mykhailichenko M50 O-club, KyivUKR  82:47 (35) 101:00 (28) 53:28 (33) 93:47 (19) 75:02 (29) 406:04 +170:53
26.Graham Watson M50 West Cumberland Orienteering ClubGBR  72:42 (30) 113:37 (31) 49:12 (30) 116:23 (29) 67:59 (25) 419:53 +184:42
27.Oleksandr Letychevskyi M50 O-club, KyivUKR  70:42 (28) 114:15 (32) 50:34 (31) 118:02 (31) 70:36 (27) 424:09 +188:58
28.Sergio Palusa M50 Polisportiva BesaneseITA  59:39 (18) 137:50 (37) 58:43 (36) 88:40 (17) 79:39 (32) 424:31 +189:20
29.Yaron Nechushtan M50 Modiin O clubISR  94:36 (39) 142:56 (38) 59:58 (37) 169:51 (36) 95:24 (33) 562:45 +327:34
30.Moshe Manor M50 Modiin O clubISR  85:42 (37) 147:31 (39) 62:26 (38) 156:36 (35) 115:30 (34) 567:45 +332:34
Amandio Goncalves M50 GO´T-PortugalPOR  159:30 (41) 170:28 (40) disq
Geoff Keenan M50 Devon Orienteering ClubGBR  77:41 (32) 110:53 (30) 54:15 (35) mp dns disq
Luigi Guzzo M50 Polisportiva BesaneseITA  89:04 (38) mp 72:11 (40) 152:37 (34) mp disq
Shimi Hovav M50 Modiin O clubISR  161:08 (42) 215:17 (41) 92:21 (41) mp 172:05 (35) disq
Dariusz Zebrowski M50   dns dns dns dns dns disq
Gianluca Di Stefano M50 CO2ITA  60:37 (20) 80:02 (17) 42:32 (25) 77:12 (8) mp disq
Tomasz Pryjma M50 KS Spojnia WarszawaPOL  95:02 (40) 134:00 (36) 40:37 (23) mp 71:20 (28) disq
Christian Gotthardt M50 HSV SpittalAUT  78:44 (33) 98:26 (26) 46:04 (26) dns dns disq
Aleš Čerin M50 OK TivoliSLO  79:21 (34) 115:06 (33) 122:36 (33) disq
Georg Biller M50 WSV BernriedGER  disq
Itai Shechory M50 Modiin O clubISR  dns dns dns dns dns disq
Mudarisov Marat M50 Ufa-unitedRUS  52:33 (8) mp 36:39 (17) 119:54 (32) 54:22 (7) disq
Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  48:34 (5) 71:46 (10) dns dns dns disq
Josef Polster M50 HSV SpittalAUT  dns 83:22 (23) 39:11 (22) dns dns disq
Matthias Müller M50 Post SV DresdenGER  55:05 (13) dns 33:05 (6) dns 51:02 (4) disq
Aleš Borštnik M50 OK TivoliSLO  76:10 (31) 118:42 (34) 66:59 (39) 105:33 (26) dnf disq
Mike Pedley M50 East Pennine Orienteering ClubGBR  mp 70:37 (7) 31:45 (3) 79:27 (12) 53:50 (6) disq

M55
1.Jyrki Routsi M55 HiisirastiFIN  40:31 (3) 58:05 (4) 34:38 (3) 62:59 (3) 49:25 (1) 245:38
2.Jarmo Lehto M55 Vehkalahden VeikotFIN  44:38 (6) 59:32 (6) 34:01 (2) 58:59 (1) 55:30 (3) 252:40 +07:02
3.Oleg Pakhomov M55 Ufa-unitedRUS  45:31 (7) 58:21 (5) 41:34 (14) 79:57 (9) 51:59 (2) 277:22 +31:44
4.Bernard Peissard M55 OLC SKOG FRIBOURGSUI  48:10 (8) 68:12 (11) 46:24 (22) 63:27 (4) 56:16 (4) 282:29 +36:51
5.Kati Cejka M55 OLC SKOG FRIBOURGSUI  52:35 (10) 74:38 (17) 36:10 (6) 76:05 (8) 62:41 (8) 302:09 +56:31
6.Ilkka Ojapalo M55 Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN  55:33 (16) 61:16 (7) 36:01 (5) 87:12 (18) 64:04 (10) 304:06 +58:28
7.Gila Poltéra M55 Quack OKSUI  56:17 (20) 79:59 (23) 38:39 (9) 71:13 (6) 58:34 (5) 304:42 +59:04
8.Denes Kerenyi M55 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  54:22 (13) 64:47 (9) 38:33 (8) 83:12 (13) 65:11 (13) 306:05 +60:27
9.Jiří Jirka M55 KOB ZPV ProstejovCZE  50:27 (9) 75:57 (19) 40:13 (11) 86:44 (17) 61:37 (6) 314:58 +69:20
10.Christian Garrec M55 CNSD FontainebleauFRA  56:10 (19) 75:36 (18) 43:38 (18) 80:29 (10) 62:49 (9) 318:42 +73:04
11.André Pierlot M55 C.O.LiègeBEL  56:34 (21) 71:01 (14) 42:55 (17) 87:23 (19) 66:54 (15) 324:47 +79:09
12.Werner Kraemer M55 Post SV DresdenGER  58:55 (22) 80:04 (24) 40:48 (13) 84:16 (16) 61:41 (7) 325:44 +80:06
13.Vladimír John M55 BETA URSUS BrnoCZE  65:43 (26) 70:11 (12) 42:11 (16) 82:46 (12) 65:42 (14) 326:33 +80:55
14.Mirek Novotný M55 OK Lokomotiva PardubiceCZE  55:44 (18) 93:33 (30) 50:04 (29) 68:01 (5) 67:29 (17) 334:51 +89:13
15.Gerrit Van De Riet M55 OLifantNED  54:08 (12) 72:53 (15) 37:50 (7) 106:15 (25) 64:07 (11) 335:13 +89:35
16.Bo Konring M55 Søllerød OKDEN  59:38 (24) 78:07 (22) 42:02 (15) 88:27 (20) 67:07 (16) 335:21 +89:43
17.Antti Uotila M55 Oriveden PonnistusFIN  68:35 (29) 70:22 (13) 46:56 (24) 84:02 (15) 75:01 (21) 344:56 +99:18
18.Bottemer Christian M55 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  59:33 (23) 84:39 (27) 45:35 (20) 92:56 (21) 68:51 (18) 351:34 +105:56
19.Crawford Lindsay M55 Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  52:37 (11) 81:28 (26) 48:28 (25) 110:07 (26) 64:13 (12) 356:53 +111:15
20.Zdeněk Blabla M55 BETA URSUS BrnoCZE  61:15 (25) 87:16 (28) 48:46 (27) 96:10 (22) 70:31 (20) 363:58 +118:20
21.Juhani Jaakola M55 Ylivieskan KuulaFIN  66:42 (28) 76:04 (20) 48:45 (26) 99:41 (24) 78:08 (23) 369:20 +123:42
22.Neil Barr M55 BendigoAUS  76:01 (32) 95:14 (31) 59:56 (32) 97:49 (23) 75:46 (22) 404:46 +159:08
23.Guy Demaison M55 Vesoul Haute-Saône OrientationFRA  71:56 (31) 90:33 (29) 55:53 (30) 125:54 (28) 82:51 (25) 427:07 +181:29
24.E Le Calvez M55   71:30 (30) 95:59 (32) 62:43 (35) 116:26 (27) 80:38 (24) 427:16 +181:38
25.Christian Legrand M55 OPA Montigny sur LoingFRA  82:07 (34) 104:20 (33) 46:51 (23) 140:46 (31) 89:01 (26) 463:05 +217:27
26.Gilles Ravier M55 Vesoul Haute-Saône OrientationFRA  81:16 (33) 120:08 (36) 62:12 (34) 131:55 (30) 98:25 (28) 493:56 +248:18
27.Felipe Martos Sanchez M55 Cercle d'Orientation du HainautBEL  105:23 (40) 142:58 (40) 89:45 (41) 152:42 (32) 120:24 (29) 611:12 +365:34
Noldi Schneider M55 zelgSUI  dnf 109:56 (34) 65:22 (36) 128:02 (29) dnf disq
Jari Järvinen M55 HämeenlinnantarmoFIN  55:09 (15) 67:12 (10) 45:56 (21) 83:28 (14) dns disq
Ari Linna M55 HämeenlinnantarmoFIN  66:05 (27) 77:17 (21) mp mp dns disq
Christian Hoyois M55 Care-Vevey OrientationSUI  93:41 (37) 129:39 (38) 67:59 (37) 158:33 (33) dns disq
Alain Sauty M55 Care-Vevey OrientationSUI  89:54 (36) 171:13 (42) 82:58 (39) disq
Martin Skorpil M55 Jiskra HoriceCZE  41:34 (5) 54:32 (1) 39:27 (10) 75:28 (7) dns disq
Jiří Gawel M55 BETA URSUS BrnoCZE  82:19 (35) 113:11 (35) 60:30 (33) mp dns disq
Luca Battistoni M55 VA-OITA  55:33 (16) 73:44 (16) 40:20 (12) mp 69:03 (19) disq
Ofer Yodfat M55 Modiin O clubISR  103:45 (39) 130:09 (39) 88:47 (40) dns 96:27 (27) disq
Almir Safin M55   54:31 (14) 81:03 (25) 43:42 (19) 82:35 (11) mp disq
Frank Kretzschmar M55 OLV WeimarGER  102:08 (38) 128:39 (37) 59:01 (31) 179:38 (34) dns disq
Bjorn-ove Pettersson M55 Attunda OKSWE  39:37 (2) 55:52 (3) 49:51 (28) dnf dns disq
Timo Partanen M55 Rasti-HyryFIN  39:24 (1) 55:40 (2) 30:59 (1) 62:20 (2) dns disq
Georg Biller Sen. M55 SV MietrachingGER  153:02 (41) 73:28 (38) disq
Bruno Scherr M55 HSV VillachAUT  40:38 (4) 63:35 (8) 35:05 (4) dns dns disq

M60
1.Jean-luc Cuche M60 Care-Vevey OrientationSUI  40:55 (1) 53:40 (1) 27:18 (1) 49:01 (1) 40:34 (1) 211:28
2.Vesa Tervo M60 Rajamäen RykmenttiFIN  43:26 (2) 57:15 (2) 32:04 (3) 60:58 (3) 41:03 (2) 234:46 +23:18
3.Henry Nyberg M60 OK OrientFIN  45:43 (4) 61:21 (3) 31:57 (2) 56:10 (2) 48:28 (4) 243:39 +32:11
4.Nicholas Dent M60 Central Coast OrienteersAUS  49:56 (7) 70:07 (7) 33:35 (5) 66:21 (4) 49:14 (5) 269:13 +57:45
5.Viacheslav Okin M60   53:44 (9) 69:30 (6) 39:55 (10) 69:02 (5) 54:36 (11) 286:47 +75:19
6.Anders Hallmén M60 Attunda OKSWE  50:12 (8) 73:07 (8) 34:10 (6) 79:18 (6) 52:15 (8) 289:02 +77:34
7.Jean-Marie Fath M60 SCAPA NANCYFRA  46:46 (5) 76:32 (11) 33:18 (4) 92:37 (14) 43:22 (3) 292:35 +81:07
8.Jan Hrouza M60 KOS KrnovCZE  48:29 (6) 66:44 (4) 40:32 (12) 90:21 (13) 59:50 (12) 305:56 +94:28
9.Juergen Ziesche M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  64:38 (15) 68:45 (5) 34:26 (7) 87:53 (9) 54:33 (10) 310:15 +98:47
10.Ludwig Genderjahn M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  57:25 (10) 84:19 (14) 37:22 (9) 81:15 (7) 50:35 (6) 310:56 +99:28
11.Wolfgang Germ M60 Naturfreunde KühnsdorfAUT  61:48 (12) 73:35 (9) 40:07 (11) 88:24 (11) 51:03 (7) 314:57 +103:29
12.Markku Nurminen M60 Suosmeren SalpaFIN  68:02 (18) 75:56 (10) 35:15 (8) 84:08 (8) 60:40 (15) 324:01 +112:33
13.Pauli Nieminen M60 VRU-HyvinkääFIN  63:54 (13) 80:09 (12) 51:28 (17) 95:57 (15) 60:15 (14) 351:43 +140:15
14.Martin Jelínek M60 JeleniCZE  67:42 (17) 84:07 (13) 47:50 (15) 88:02 (10) 74:18 (21) 361:59 +150:31
15.Günther Prommer M60 Naturfreunde St. VeitAUT  58:20 (11) 87:59 (16) 53:10 (18) 113:19 (20) 53:34 (9) 366:22 +154:54
16.Janko Lapajne M60 OK AzimutSLO  69:18 (19) 84:54 (15) 49:56 (16) 101:10 (16) 70:49 (18) 376:07 +164:39
17.Robert Locusse M60 Azimut MALANCOURTFRA  66:25 (16) 93:53 (17) 40:48 (13) 128:02 (23) 60:00 (13) 389:08 +177:40
18.Kurt Petersen M60 Odense Politi IdrætsforeningDEN  63:56 (14) 106:37 (21) 43:41 (14) 114:58 (22) 62:22 (16) 391:34 +180:06
19.Bill Griffiths M60 EborienteersGBR  74:15 (20) 102:54 (20) 56:36 (20) 101:34 (17) 72:42 (20) 408:01 +196:33
20.Andrzej Wysocki M60 Śląsk O-TeamPOL  81:56 (23) 98:52 (18) 69:18 (25) 112:13 (19) 71:25 (19) 433:44 +222:16
21.Roberto Odone M60 VIVAIOITA  75:27 (21) 130:41 (23) 61:57 (21) 109:52 (18) 68:35 (17) 446:32 +235:04
22.Jean Lafargue M60 Tout Azimut FameckFRA  90:15 (24) 144:07 (24) 55:20 (19) 114:48 (21) 98:04 (23) 502:34 +291:06
Josip Matijašić M60 OK VihorCRO  120:50 (26) dns dns dns dns disq
Ivano Benini M60 Polisportiva BesaneseITA  78:44 (22) 109:27 (22) 62:16 (22) 88:53 (12) dns disq
Franz Hartinger M60 LeibnitzerACAUT  44:38 (3) disq
Vlado Sedej M60 OK AzimutSLO  dns 101:31 (19) 65:51 (24) dns dns disq
Alain Mouchette M60 Tout Azimut FameckFRA  90:36 (25) 145:09 (25) 65:03 (23) mp 88:46 (22) disq

M65
1.Franz Wyss M65 OLregiooltenSUI  33:01 (1) 52:42 (2) 33:57 (1) 53:26 (1) 42:45 (1) 215:51
2.Max Moosberger M65 OLregiooltenSUI  38:28 (2) 49:25 (1) 37:43 (2) 57:19 (2) 43:36 (2) 226:31 +10:40
3.Neil Kane M65 Wellington Orienteering ClubNZL  43:23 (3) 56:50 (3) 58:02 (7) 71:43 (5) 49:52 (3) 279:50 +63:59
4.Lucian Galateanu M65 UNEFS BucharestROM  54:28 (9) 74:18 (10) 39:57 (4) 61:53 (3) 53:38 (4) 284:14 +68:23
5.Eduard Böhm M65 ASKÖ HenndorfAUT  46:48 (5) 65:19 (5) 38:25 (3) 76:23 (7) 58:12 (6) 285:07 +69:16
6.Markku Törmä M65 Kannuksen UraFIN  50:36 (7) 64:31 (4) 63:48 (10) 73:52 (6) 53:54 (5) 306:41 +90:50
7.Andras Zankay M65 Budapesti Egyetemi Atlétikai ClubHUN  45:11 (4) 70:52 (7) 53:02 (6) 106:15 (10) 70:49 (8) 346:09 +130:18
8.Jorma Ryynänen M65 PihkaniskatFIN  47:01 (6) 69:53 (6) 94:53 (13) 83:46 (9) 61:19 (7) 356:52 +141:01
9.Errol Pittet M65 OLG BreitseeSUI  53:18 (8) 74:13 (9) 67:49 (11) 82:15 (8) 82:22 (11) 359:57 +144:06
Leo Müller M65 ASKÖ HenndorfAUT  mp 72:12 (8) 45:30 (5) 66:07 (4) 71:21 (9) disq
Kari Hovi M65 Rasti-JyryFIN  dns 102:09 (11) 61:20 (8) mp 79:35 (10) disq
Markku Lehto M65 Karjaan UraFIN  73:41 (11) mp 63:43 (9) mp dns disq
Mark Van Bruggen M65 TROL BelgiumBEL  75:16 (12) 107:10 (12) mp dns 91:38 (12) disq
Pierangelo Bellotti M65 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  dns dns dns dns dns disq
Neil Croasdell M65 East Pennine Orienteering ClubGBR  60:46 (10) 112:30 (13) 87:28 (12) 117:27 (11) dns disq

M70
1.Reijo Haaja M70 Valkeakosken HakaFIN  34:15 (1) 42:08 (1) 31:40 (2) 42:43 (2) 47:37 (2) 198:23
2.Kurt Huber M70 SPOBOSUI  37:40 (2) 54:23 (2) 28:47 (1) 41:35 (1) 45:17 (1) 207:42 +09:19
3.Arne Grøndahl M70 Søllerød OKDEN  46:27 (4) 56:55 (3) 40:28 (3) 45:38 (3) 82:52 (6) 272:20 +73:57
4.John Pearce M70 Devon Orienteering ClubGBR  53:30 (7) 76:15 (9) 40:43 (4) 62:30 (4) 63:52 (3) 296:50 +98:27
5.Pavel Rusanov M70 PARUSRUS  40:57 (3) 57:45 (4) 86:27 (14) 89:33 (11) 65:18 (4) 340:00 +141:37
6.Christian Studer M70 OLG MurtenSUI  60:20 (8) 97:55 (12) 45:49 (7) 71:40 (6) 73:04 (5) 348:48 +150:25
7.Stelvio Manfrin M70 Orienteering PratoITA  60:42 (9) 95:06 (10) 61:23 (10) 85:17 (9) 85:36 (9) 388:04 +189:41
8.Olavi Heinonen M70 Karkki-RastiFIN  67:50 (11) 75:07 (7) 74:31 (12) 87:33 (10) 83:40 (7) 388:41 +190:18
9.Adolf Kempf M70 KTV AltdorfSUI  79:13 (14) 102:05 (13) 59:47 (9) 85:06 (8) 90:49 (10) 417:00 +218:37
10.Henri Repond M70 Care-Vevey OrientationSUI  62:26 (10) 107:59 (15) 73:14 (11) 127:17 (14) 85:27 (8) 456:23 +258:00
11.Peter Dobos M70 Stars Orienteering ClubCAN  108:03 (15) 97:47 (11) 81:37 (13) 124:34 (13) 100:12 (11) 512:13 +313:50
Pentti Kämäräinen M70 HiidenkiertäjätFIN  51:08 (6) 68:44 (5) 44:38 (6) 74:16 (7) mp disq
Ezio Milizia M70 ASD Unione LombardaITA  165:23 (16) dnf 124:37 (16) dnf dns disq
Bertil Ingemarsson M70 HESTRA IFSWE  49:20 (5) 74:06 (6) 41:01 (5) 69:12 (5) dns disq
Nikolay Makhalov M70 St.PetersburgRUS  75:13 (13) 107:30 (14) 57:33 (8) 103:34 (12) dns disq
Markus Frigo M70 OLV ZugSUI  68:12 (12) 75:29 (8) 103:46 (15) dns dns disq

OPEN A
1.Katharina Palmer OPEN A   112:57 (6) 134:27 (7) 76:46 (11) 166:18 (5) 114:10 (5) 604:38
Axel Wradhe OPEN A Attunda OKSWE  43:57 (6) disq
Harald Henriksson OPEN A JARLA OrienteeringSWE  35:52 (5) disq
Luca Nemeth OPEN A KamaraerdoHUN  130:13 (6) 45:12 (7) 104:11 (4) disq
Janez Pretnar OPEN A Kamniški orientacijski klubSLO  47:00 (1) 70:40 (1) 56:23 (3) disq
Martin Dahlgren Rosen OPEN A JARLA OrienteeringSWE  35:19 (4) disq
Csaba Nemeth OPEN A KamaraerdoHUN  112:00 (5) 46:40 (8) 102:40 (3) disq
Jakob Redtzer OPEN A Attunda OKSWE  47:54 (9) disq
Boris Eržen OPEN A Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 73:53 (4) disq
Martin Gelinder OPEN A Attunda OKSWE  30:51 (3) disq
Jan Polasek OPEN A OK PostalwalruzCZE  51:43 (2) 84:03 (2) disq
Jiri Hruška OPEN A   61:09 (3) 55:51 (2) disq
Joakim Bystrom OPEN A Hejkanim OKSWE  26:04 (2) disq
Agnes Harreither OPEN A OLC WienerwaldAUT  71:47 (5) 104:27 (4) 51:10 (10) 90:21 (1) dns disq
Matej Čerin OPEN A   201:28 (8) disq
Piotr Cych OPEN A Śląsk O-TeamPOL  71:32 (4) 86:45 (3) 93:55 (2) 54:47 (1) disq
Assar Hellstrom OPEN A OK RavinenSWE  25:59 (1) dns dns disq

OPEN B
1.Mikael Köykkä OPEN B Koskenkorvan UrheilijatFIN  56:40 (2) 88:02 (2) 46:24 (4) 97:24 (3) 52:58 (2) 341:28
2.Sebastien Coduri OPEN B Club des Sports de Montagne de RillieuxFRA  73:44 (4) 119:46 (5) 62:19 (7) 144:08 (6) 76:07 (6) 476:04 +134:36
3.Zdeněk Olexa OPEN B BETA URSUS BrnoCZE  75:26 (5) 136:14 (6) 73:39 (10) 126:16 (5) 64:37 (4) 476:12 +134:44
Agnieszka Cych OPEN B Śląsk O-TeamPOL  89:09 (6) 116:13 (4) disq
Bernhard Strasser OPEN B ASKÖ HenndorfAUT  dns mp 59:41 (5) disq
Roman Sladič OPEN B OK PerkmandeljcSLO  73:07 (9) dns dns disq
Tanja Pretnar OPEN B Kamniški orientacijski klubSLO  107:25 (4) disq
Ajda Flašker OPEN B Orientacijski klub KomendaSLO  dnf 36:15 (1) disq
Anka Kuzmin OPEN B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  56:46 (3) disq
Kate Rantala OPEN B Karkki-RastiFIN  109:31 (9) mp 82:51 (11) dns 107:29 (8) disq
Zdenka Hruškova OPEN B   99:55 (8) 133:25 (10) disq
Weronika Cych OPEN B Śląsk O-TeamPOL  49:33 (1) 88:25 (3) 56:14 (1) 53:38 (3) disq
Klemen Kenda OPEN B OK AzimutSLO  83:36 (1) 37:07 (2) disq
Mario Vaffo OPEN B Aarhus 1900 OrienteringDEN  75:32 (5) disq
Matej Čerin OPEN B   220:38 (7) disq
Lenka Csakvaryova OPEN B KOB Start BlanskoCZE  mp dns 62:10 (6) dns 96:27 (7) disq
Nik Mathys OPEN B zelgSUI  44:08 (3) 85:35 (2) 49:38 (1) disq
Alenka Škarabot OPEN B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns 99:48 (12) dns dns disq
Lenka Choutkova OPEN B   63:26 (8) disq
Irma Pretnar OPEN B Kamniški orientacijski klubSLO  98:35 (7) 157:16 (7) 127:31 (9) disq

OPEN C
1.Michelle Haas OPEN C OLG SchaffhausenSUI  63:24 (6) 47:28 (3) 37:29 (1) 50:43 (1) 74:59 (5) 274:03
2.Erika Polgar OPEN C Berliner TSCGER  69:00 (8) 90:28 (10) 54:15 (4) 77:44 (6) 98:50 (9) 390:17 +116:14
3.Jitka Hanušová OPEN C Lokomotiva TrutnovCZE  86:29 (15) 85:25 (9) 62:38 (7) 121:51 (7) 99:32 (10) 455:55 +181:52
Monika Logar OPEN C   75:37 (13) 97:52 (11) mp 126:54 (8) 129:28 (12) disq
Vsevolod Stepanov OPEN C Zelax-ZelenogradRUS  74:52 (10) disq
Tanya Jones OPEN C   195:00 (17) 192:36 (14) 125:11 (13) dns disq
Laura Siegl OPEN C Orientacijski Klub PolarisSLO  73:35 (6) mp 98:14 (8) disq
Domen Sagadin OPEN C   68:55 (5) disq
Alexander Bilanenko OPEN C O-Baby Team MoscowRUS  36:04 (1) 41:35 (1) dns 53:25 (2) 42:13 (1) disq
Marks Kojalovics OPEN C   mp disq
Keijo Rantala OPEN C Karkki-RastiFIN  95:53 (16) mp 58:34 (6) dns 76:28 (6) disq
Mikael Autio OPEN C Karkki-RastiFIN  73:22 (12) mp 72:46 (9) dns mp disq
Isabelle Coco OPEN C Orientation caennaiseFRA  57:29 (4) 92:44 (12) 64:34 (4) disq
Gregor Zupan OPEN C Orientacijski klub KomendaSLO  99:47 (12) 77:18 (11) disq
Peter Kissling OPEN C OLG SchaffhausenSUI  52:50 (3) 81:17 (7) 63:02 (8) mp 55:55 (3) disq
Galina Yakhina OPEN C KolesoRUS  dns dns dns dns dns disq
Maud Dieudonne OPEN C Tout Azimut FameckFRA  81:39 (14) 127:35 (13) dnf 158:42 (9) 126:42 (11) disq
Elodie Bousser OPEN C Tout Azimut FameckFRA  59:29 (5) mp 55:45 (5) 60:51 (4) 84:00 (7) disq
Kristyna Melicharkova OPEN C OK PostalwalruzCZE  52:49 (2) 47:06 (2) disq
Jirina Hrouzova OPEN C KOS KrnovCZE  65:09 (7) mp 45:26 (2) dns 55:37 (2) disq
Bernhard Strasser OPEN C ASKÖ HenndorfAUT  dnf dns disq
Martina Kolackova OPEN C OK PostalwalruzCZE  69:16 (9) 63:10 (5) disq
Anke Schmiedeberg OPEN C SV Turbine NeubrandenburgGER  71:03 (11) 83:45 (8) 54:05 (3) 59:42 (3) dns disq
Merja Jaakola OPEN C   mp disq
Ota Miksl OPEN C OK PostalwalruzCZE  69:33 (10) 63:05 (4) disq

W10
1.Maya Hampshirewright W10 Northern NavigatorsGBR  18:51 (1) 10:40 (1) 27:37 (3) 16:40 (1) 19:45 (1) 93:33
2.Katya Guseva W10 St.PetersburgRUS  30:04 (4) 18:28 (3) 18:38 (2) 32:58 (5) 24:31 (2) 124:39 +31:06
3.Dora Vukelić W10 OK MaksimirCRO  32:06 (5) 23:37 (5) 15:39 (1) 34:00 (6) 40:21 (3) 145:43 +52:10
4.Ema Marečková W10 KCTM VysočinaCZE  24:41 (2) 16:59 (2) 38:52 (5) 26:42 (2) 42:13 (4) 149:27 +55:54
5.Lucie Hlavacova W10 KOS Tesla BrnoCZE  122:17 (7) 23:12 (4) 29:49 (4) 28:19 (3) 49:02 (5) 252:39 +159:06
Babyeva Elizaveta W10 O-Baby Team MoscowRUS  27:03 (3) dns dns 29:05 (4) 56:05 (6) disq
Veera Holappa W10 Vesaisen PojatFIN  36:42 (6) mp 61:56 (7) disq

W10-shadowed
1.Iris Abram W10-shadowed SK Saue TammedEST  18:49 (1) 11:04 (1) 16:42 (1) 13:56 (1) 26:12 (1) 86:43
2.Yolanda Hampshire Wright W10-shadowed Northern NavigatorsGBR  35:36 (7) 22:36 (3) 29:17 (3) 18:33 (2) 31:06 (2) 137:08 +50:25
3.Agata Pribikova W10-shadowed SK PragaCZE  29:25 (4) 25:35 (6) 28:23 (2) 31:37 (4) 35:40 (3) 150:40 +63:57
4.Jana Dvorackova W10-shadowed SK OS Nové Město na MoravěCZE  28:55 (3) 24:36 (5) 32:42 (4) 32:06 (5) 37:36 (4) 155:55 +69:12
5.Lise Mouchette W10-shadowed Tout Azimut FameckFRA  34:45 (5) 24:01 (4) 32:58 (5) 29:33 (3) 49:55 (5) 171:12 +84:29
6.Harriet Keenan W10-shadowed Devon Orienteering ClubGBR  35:22 (6) 27:39 (7) 33:06 (6) 41:44 (6) 57:08 (6) 194:59 +108:16
Manon Mouchette W10-shadowed Tout Azimut FameckFRA  27:12 (2) 14:42 (2) dns dns dns disq
Michaela Gajdova W10-shadowed SumperkCZE  28:20 (8) disq
Hannah Moraweck W10-shadowed SG Zittau-SüdGER  37:12 (9) dnf disq

W12
1.Alina Niggli W12 Orientation Haut-JuraFRA  30:27 (4) 19:05 (1) 15:34 (1) 21:33 (1) 25:39 (1) 112:18
2.Daria Galateanu W12 UNEFS BucharestROM  29:28 (3) 21:05 (3) 18:30 (3) 25:58 (5) 27:01 (3) 122:02 +09:44
3.Nanna Lysemose Poulsen W12 Silkeborg OKDEN  28:48 (2) 20:49 (2) 19:48 (5) 24:26 (4) 30:31 (6) 124:22 +12:04
4.Siri Simonsen W12 FIF HilleroedDEN  25:48 (1) 23:39 (4) 18:19 (2) 29:59 (7) 28:16 (4) 126:01 +13:43
5.Ana Pia Pogačar W12 Orientacijski klub KomendaSLO  33:03 (5) 24:54 (5) 22:23 (8) 24:23 (3) 26:53 (2) 131:36 +19:18
6.Eva Örnhagen Jørgensen W12 OK SNABDEN  35:56 (6) 27:17 (6) 19:35 (4) 21:39 (2) 34:28 (7) 138:55 +26:37
7.Ela Vedrová W12 KOS Tesla BrnoCZE  36:01 (7) 28:38 (7) 21:22 (7) 29:46 (6) 30:12 (5) 145:59 +33:41
8.Jeneba Hampshirewright W12 Northern NavigatorsGBR  44:40 (9) 30:14 (8) 25:00 (9) 35:59 (10) 34:51 (8) 170:44 +58:26
9.Sophie Lüscher W12 OLK Argus LüscherSUI  51:07 (10) 31:38 (10) 20:39 (6) 33:04 (8) 47:26 (11) 183:54 +71:36
10.Stella Cignini W12 Punto K Orienteering ASDITA  54:07 (13) 37:53 (13) 30:56 (10) 34:23 (9) 80:44 (14) 238:03 +125:45
11.Mahé Daverio W12 Tout Azimut FameckFRA  55:20 (14) 37:10 (12) 49:09 (13) 49:57 (11) 50:57 (12) 242:33 +130:15
12.Emilia Autio W12 Karkki-RastiFIN  52:09 (11) 32:03 (11) 40:31 (11) 71:08 (14) 51:24 (13) 247:15 +134:57
13.Ana Heurtaux W12 Orientation caennaiseFRA  41:50 (8) 71:09 (14) 73:39 (14) 63:02 (12) 40:56 (9) 290:36 +178:18
Julia Krekels W12 TROL BelgiumBEL  mp dns 43:56 (12) dns dns disq
Melinda Auer W12 LeibnitzerACAUT  56:54 (15) disq
Evdokia Babyeva W12 O-Baby Team MoscowRUS  52:45 (12) 31:01 (9) dns 64:52 (13) 46:39 (10) disq
Christine Williams W12 South Yorkshire OrienteersGBR  70:36 58:52 45:43 mp dns disq

W14
1.Katerina Grycova W14 KOS Tesla BrnoCZE  33:42 (1) 37:07 (2) 27:27 (2) 39:04 (2) 34:01 (1) 171:21
2.Adela Galateanu W14 UNEFS BucharestROM  35:35 (2) 38:38 (4) 29:03 (4) 33:44 (1) 38:49 (2) 175:49 +04:28
3.Katja Brütsch W14 OLG SchaffhausenSUI  36:58 (3) 35:33 (1) 27:05 (1) 44:50 (4) 40:59 (5) 185:25 +14:04
4.Klára Nechanická W14 KCTM VysočinaCZE  37:36 (4) 40:33 (5) 28:23 (3) 50:31 (5) 44:01 (6) 201:04 +29:43
5.Anezka Hlavacova W14 KOS Tesla BrnoCZE  52:55 (8) 37:29 (3) 34:51 (6) 53:05 (6) 39:10 (3) 217:30 +46:09
6.Natalja Niggli W14 Orientation Haut-JuraFRA  39:31 (5) 47:03 (8) 40:18 (7) 40:09 (3) 58:52 (9) 225:53 +54:32
7.Adéla Zrníková W14 KCTM VysočinaCZE  49:00 (7) 46:47 (7) 51:32 (9) 62:29 (9) 39:19 (4) 249:07 +77:46
8.Sarah Pedley W14 East Pennine Orienteering ClubGBR  41:39 (6) 43:18 (6) 69:29 (13) 64:48 (10) 49:09 (7) 268:23 +97:02
9.Veronica Redtzer W14 Attunda OKSWE  60:09 (11) 57:57 (10) 34:45 (5) 61:04 (8) 65:27 (13) 279:22 +108:01
10.Luca Eszter Adorjan W14 Berliner TSCGER  59:18 (10) 58:46 (11) 45:45 (8) 54:42 (7) 63:52 (12) 282:23 +111:02
11.Eva Foltýnová W14 KCTM VysočinaCZE  67:22 (14) 54:27 (9) 66:40 (12) 65:27 (11) 51:01 (8) 304:57 +133:36
12.Daniela Stoklasová W14 KCTM VysočinaCZE  62:20 (12) 64:24 (12) 53:21 (11) 70:35 (12) 62:50 (10) 313:30 +142:09
13.Iida Holappa W14 Vesaisen PojatFIN  66:25 (13) 76:06 (13) 90:21 (14) 77:49 (14) 94:03 (14) 404:44 +233:23
Mihala Korelc W14 Orientacijski klub KomendaSLO  55:15 (9) disq
Ronja Auer W14 LeibnitzerACAUT  100:10 (15) disq
Cvetomila Dragoeva W14 orienteering club bgBUL  dns mp 51:42 (10) 76:29 (13) 63:45 (11) disq
Jedert Jevševar W14 OK BrežiceSLO  dns dns dns dns dns disq

W16
1.Tereza Čechová W16 KCTM VysočinaCZE  26:25 (1) 30:19 (1) 24:53 (1) 35:03 (1) 26:23 (1) 143:03
2.Birte Friedrichs W16 German Orienteering TeamGER  30:32 (2) 33:28 (2) 26:37 (2) 43:08 (3) 28:48 (3) 162:33 +19:30
3.Annika Simonsen W16 FIF HilleroedDEN  30:53 (3) 33:43 (3) 28:28 (3) 45:43 (4) 32:15 (5) 171:02 +27:59
4.Ellen Klüser W16 German Orienteering TeamGER  32:28 (4) 44:03 (14) 33:48 (10) 42:14 (2) 27:06 (2) 179:39 +36:36
5.Veronika Grycova W16 KOS Tesla BrnoCZE  33:48 (5) 38:34 (7) 32:54 (8) 45:46 (5) 33:02 (7) 184:04 +41:01
6.Sara Lysemose Poulsen W16 Silkeborg OKDEN  36:56 (7) 37:41 (6) 32:01 (5) 47:49 (8) 29:56 (4) 184:23 +41:20
7.Pia Ocvirk W16 OK JapeticCRO  33:55 (6) 34:55 (4) 32:50 (7) 68:15 (16) 39:21 (10) 209:16 +66:13
8.Emily Keenan W16 Devon Orienteering ClubGBR  43:08 (10) 40:01 (10) 39:02 (13) 47:13 (7) 44:40 (17) 214:04 +71:01
9.Alena Voltrova W16 OK RoztokyCZE  44:16 (11) 40:17 (11) 33:53 (11) 63:02 (14) 42:33 (14) 224:01 +80:58
10.Paula Mühlstein W16 German Orienteering TeamGER  49:51 (14) 45:12 (15) 32:34 (6) 59:07 (12) 39:48 (11) 226:32 +83:29
11.Anna Furstova W16 Lokomotiva LiberecCZE  41:36 (8) 55:51 (18) 33:45 (9) 53:48 (10) 43:20 (15) 228:20 +85:17
12.Anna Vacková W16 KCTM VysočinaCZE  46:39 (13) 50:26 (16) 40:30 (14) 53:48 (10) 41:50 (13) 233:13 +90:10
13.Kristýna Petráčková W16 KCTM VysočinaCZE  54:34 (17) 56:54 (19) 42:34 (15) 65:50 (15) 43:26 (16) 263:18 +120:15
14.Julie Dundáčková W16 KCTM VysočinaCZE  51:52 (15) 55:23 (17) 47:38 (17) 82:57 (18) 50:43 (19) 288:33 +145:30
15.Jeanne Loge W16 Tout Azimut FameckFRA  74:13 (18) 63:11 (20) 51:48 (20) 82:29 (17) 64:31 (20) 336:12 +193:09
Ekaterina Babyeva W16 O-Baby Team MoscowRUS  41:45 (9) 39:22 (9) dns 46:41 (6) 40:54 (12) disq
Nanu Itkonen W16 Suunta JyväskyläFIN  82:04 (19) dns 85:21 (21) dns 74:09 (21) disq
Marei Lehner W16 German Orienteering TeamGER  dns 37:15 (5) 38:06 (12) 51:36 (9) 34:08 (8) disq
Mareike Seeger W16 German Orienteering TeamGER  dns 39:04 (8) 30:18 (4) 59:31 (13) 35:52 (9) disq
Annika Holthoff W16 OLV SteinbergGER  54:25 (16) 64:55 (21) 50:26 (19) mp 50:30 (18) disq
Brina Foški W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  45:39 (12) 40:41 (12) 48:39 (18) disq
Isabel Seeger W16 German Orienteering TeamGER  mp 41:25 (13) 43:06 (16) mp 32:34 (6) disq

W18
1.Tereza Nováková W18 OOB Kotlarka PrahaCZE  48:08 (4) 64:05 (2) 25:26 (2) 57:10 (2) 41:04 (1) 235:53
2.Leonore Winkler W18 German Orienteering TeamGER  47:33 (3) 71:34 (4) 30:33 (4) 56:09 (1) 43:14 (2) 249:03 +13:10
3.Anna Šňupárková W18 OOB Kotlarka PrahaCZE  54:13 (7) 63:12 (1) 30:38 (5) 59:23 (3) 45:06 (3) 252:32 +16:39
4.Zuzana Kozinova W18 SK PragaCZE  48:14 (5) 68:25 (3) 33:46 (7) 70:52 (4) 47:59 (6) 269:16 +33:23
5.Paula Starke W18 German Orienteering TeamGER  46:02 (1) 79:08 (6) 24:55 (1) 76:35 (6) 62:39 (9) 289:19 +53:26
6.Hana Veljacikova W18 OK Sparta PrahaCZE  47:29 (2) 84:07 (8) 30:27 (3) 97:22 (10) 47:40 (5) 307:05 +71:12
7.Patricia Siegert W18 German Orienteering TeamGER  55:08 (8) 83:31 (7) 44:48 (10) 76:10 (5) 47:35 (4) 307:12 +71:19
8.Hana Voltrova W18 OK RoztokyCZE  63:20 (9) 93:48 (9) 50:18 (12) 97:09 (9) 58:44 (8) 363:19 +127:26
9.Veronika Peňázová W18 KCTM VysočinaCZE  63:44 (10) 108:10 (12) 45:56 (11) 77:45 (7) 69:10 (10) 364:45 +128:52
10.Veronika Parkanová W18 KCTM VysočinaCZE  70:09 (11) 97:05 (10) 44:28 (9) 106:35 (11) 58:21 (7) 376:38 +140:45
11.Irene Cibin W18 Punto K Orienteering ASDITA  80:00 (13) 107:54 (11) 42:00 (8) 111:28 (12) 77:25 (11) 418:47 +182:54
Silvie Slavikova W18 SK PragaCZE  51:56 (6) 79:03 (5) 33:12 (6) 81:24 (8) dns disq
Martina Palusa W18 Punto K Orienteering ASDITA  75:25 (12) dnf dns dns dns disq

W20
1.Nicoline Friberg Klysner W20 FIF HilleroedDEN  39:08 (1) 71:04 (1) 25:35 (1) 55:26 (1) 46:22 (1) 237:35
2.Rona Lindsay W20 Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  48:39 (2) 77:39 (2) 33:01 (2) 73:44 (2) 47:09 (2) 280:12 +42:37
3.Anne Edsen W20 Aarhus 1900 OrienteringDEN  53:26 (3) 94:18 (3) 38:18 (3) 93:29 (3) 59:40 (3) 339:11 +101:36
Ines Goncalves W20 GO´T-PortugalPOR  78:12 (5) mp disq
Rebeka Kadocsa W20 Berliner TSCGER  62:08 (4) 101:29 (4) 41:26 (4) 99:17 (4) dns disq

W21 ULTIMATE
1.Christiane Trösse W21 ULTIMATE   42:00 (1) 65:59 (1) 29:13 (3) 58:44 (1) 45:14 (2) 241:10
2.Marie Procházková W21 ULTIMATE SK KameniceCZE  45:17 (2) 87:06 (4) 28:20 (1) 67:00 (2) 46:29 (4) 274:12 +33:02
3.Alena Voborníková W21 ULTIMATE KCTM VysočinaCZE  47:10 (4) 76:58 (2) 28:33 (2) 77:50 (3) 44:59 (1) 275:30 +34:20
4.Marie Krejcikova W21 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  46:22 (3) 82:02 (3) 37:02 (6) 86:15 (4) 48:55 (5) 300:36 +59:26
5.Kristýna Hlubučková W21 ULTIMATE SK KameniceCZE  56:04 (5) 112:50 (8) 36:34 (4) 88:51 (5) 46:23 (3) 340:42 +99:32
6.Nina Döllgast W21 ULTIMATE German Orienteering TeamGER  58:06 (7) 106:11 (7) 36:37 (5) 91:55 (6) 53:39 (6) 346:28 +105:18
7.Valerie Kamererova W21 ULTIMATE SK KameniceCZE  66:19 (8) 102:23 (6) 41:13 (7) 102:02 (7) 60:31 (8) 372:28 +131:18
8.Ewa Haltof W21 ULTIMATE TurboŠnekCZE  57:45 (6) 90:58 (5) 41:23 (8) 129:32 (9) 66:49 (9) 386:27 +145:17
9.Petra Hegerova W21 ULTIMATE RBK BlanskoCZE  80:59 (9) 114:34 (9) 49:28 (10) 210:58 (10) 77:26 (10) 533:25 +292:15
Margot Vandemeulebroek W21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  mp 136:26 (10) 43:59 (9) 104:18 (8) 58:49 (7) disq

W21A LONG
1.Paula Iso-markku W21A LONG Kalevan RastiFIN  39:16 (1) 60:23 (4) 28:49 (1) 56:08 (1) 46:59 (2) 231:35
2.Lenka Kocianova W21A LONG VSK Mendelu BrnoCZE  61:46 (12) 57:16 (1) 33:52 (3) 60:49 (2) 46:40 (1) 260:23 +28:48
3.Anna Kozinova W21A LONG SK PragaCZE  50:02 (3) 58:41 (3) 33:52 (3) 67:02 (3) 53:35 (5) 263:12 +31:37
4.Riina Rintamäki W21A LONG SK UusiFIN  53:55 (7) 70:46 (7) 37:57 (6) 79:03 (4) 51:47 (3) 293:28 +61:53
5.Adela Chroma W21A LONG SK Zabovresky BrnoCZE  48:54 (2) 63:28 (5) 38:10 (7) 89:23 (8) 56:09 (6) 296:04 +64:29
6.Josephine Greiner W21A LONG Naturfreunde WienAUT  54:17 (8) 57:39 (2) 44:52 (12) 89:30 (9) 52:53 (4) 299:11 +67:36
7.Zora Jelinkova W21A LONG JeleniCZE  53:38 (5) 71:44 (8) 46:13 (13) 80:46 (6) 60:35 (9) 312:56 +81:21
8.Maria Itkonen W21A LONG Espoon SuuntaFIN  53:09 (4) 75:49 (10) 42:18 (11) 80:22 (5) 68:08 (11) 319:46 +88:11
9.Corinna Nieke W21A LONG USV TU DresdenGER  53:48 (6) 69:58 (6) 46:52 (14) 102:22 (12) 60:27 (8) 333:27 +101:52
10.Šárka Jelínková W21A LONG JeleniCZE  54:19 (9) 73:30 (9) 42:03 (10) 95:54 (11) 73:04 (14) 338:50 +107:15
11.Johanna Tervo W21A LONG Rajamäen RykmenttiFIN  54:43 (10) 87:59 (14) 36:11 (5) 92:43 (10) 73:15 (15) 344:51 +113:16
12.Magdalena Choutkova W21A LONG Sdružení organizátorů bankovních sportovních akcíCZE  58:39 (11) 81:25 (12) 41:21 (8) 109:26 (14) 61:59 (10) 352:50 +121:15
13.Camilla Scolini W21A LONG Punto K Orienteering ASDITA  67:43 (14) 85:29 (13) 59:24 (16) 105:41 (13) 68:17 (12) 386:34 +154:59
Veronika Dankova W21A LONG KOB Start BlanskoCZE  64:52 (13) dns 58:22 (15) 110:35 (15) 72:13 (13) disq
Anna Biller W21A LONG SV MietrachingGER  78:07 (11) 33:26 (2) disq
Rasa Ivanauskaite W21A LONG AzuolasLTU  41:52 (9) 82:48 (7) 57:43 (7) disq

W21A SHORT
1.Maria Gustafsson W21A SHORT Sävedalens AIKSWE  41:08 (2) 52:54 (2) 34:22 (1) 48:53 (2) 46:14 (3) 223:31
2.Khrystyna Bogomiagkova W21A SHORT OdessaUKR  38:53 (1) 53:59 (3) 38:54 (9) 58:01 (6) 43:32 (1) 233:19 +09:48
3.Pavla Smutná W21A SHORT OOB VamberkCZE  42:29 (3) 60:00 (7) 35:14 (3) 53:02 (4) 46:33 (4) 237:18 +13:47
4.Christine Gathercole W21A SHORT ASKÖ HenndorfAUT  43:04 (4) 58:17 (5) 36:19 (5) 50:50 (3) 51:33 (7) 240:03 +16:32
5.Tiina Uotila W21A SHORT Oriveden PonnistusFIN  43:28 (6) 61:39 (9) 37:06 (7) 59:17 (8) 49:51 (5) 251:21 +27:50
6.Corina Ringli W21A SHORT OLG SchaffhausenSUI  44:11 (7) 56:29 (4) 42:53 (12) 55:30 (5) 55:12 (10) 254:15 +30:44
7.Anne Bader W21A SHORT USV TU DresdenGER  46:51 (9) 60:05 (8) 36:27 (6) 62:15 (9) 51:15 (6) 256:53 +33:22
8.Dominika Ježková W21A SHORT SK PragaCZE  43:23 (5) 59:38 (6) 42:28 (11) 64:24 (11) 56:02 (11) 265:55 +42:24
9.Vladislava Muselíková W21A SHORT KOB Moira BrnoCZE  55:19 (13) 67:37 (13) 43:49 (13) 63:21 (10) 56:45 (13) 286:51 +63:20
10.Kadri Limberg W21A SHORT SK Saue TammedEST  67:47 (25) 64:17 (11) 35:59 (4) 66:22 (12) 53:44 (9) 288:09 +64:38
11.Sabrina Mouchette W21A SHORT Tout Azimut FameckFRA  50:33 (10) 62:09 (10) 47:21 (15) 69:40 (14) 58:53 (14) 288:36 +65:05
12.Mirja Pavić W21A SHORT OK JapeticCRO  52:40 (11) 64:31 (12) 40:24 (10) 91:25 (22) 51:54 (8) 300:54 +77:23
13.Therese Alfredsson W21A SHORT Sävedalens AIKSWE  44:22 (8) 78:02 (17) 37:53 (8) 82:19 (20) 60:51 (16) 303:27 +79:56
14.Anna Hallmén W21A SHORT Umeå OrienteringsklubbSWE  53:31 (12) 81:58 (21) 52:57 (20) 59:12 (7) 77:11 (22) 324:49 +101:18
15.Karyn Burns W21A SHORT Southern NavigatorsGBR  65:23 (23) 73:14 (15) 55:20 (23) 86:45 (21) 56:32 (12) 337:14 +113:43
16.Céline Lemercier W21A SHORT Tout Azimut FameckFRA  56:54 (16) 81:44 (20) 45:41 (14) 73:06 (16) 82:08 (25) 339:33 +116:02
17.Tereza Fasurova W21A SHORT KOB Moira BrnoCZE  56:50 (15) 83:17 (22) 52:48 (19) 81:07 (19) 65:37 (19) 339:39 +116:08
18.Alessandra Gariboldi W21A SHORT Garigott-OITA  56:47 (14) 70:44 (14) 67:35 (28) 79:58 (18) 68:18 (20) 343:22 +119:51
19.Johanna Lexen W21A SHORT SZ WiesbadenGER  58:39 (20) 79:26 (18) 47:25 (16) 99:57 (25) 60:16 (15) 345:43 +122:12
20.Alexandra Studer W21A SHORT OLG MurtenSUI  68:37 (26) 89:39 (24) 63:11 (25) 96:03 (23) 64:32 (18) 382:02 +158:31
21.Alice Kozumplíková W21A SHORT RBK BlanskoCZE  58:32 (19) 75:03 (16) 74:50 (29) 76:28 (17) 97:28 (29) 382:21 +158:50
22.Klára Horová W21A SHORT SK PragaCZE  58:13 (18) 85:17 (23) 59:31 (24) 120:20 (27) 71:41 (21) 395:02 +171:31
23.Alessia Albano W21A SHORT Punto K Orienteering ASDITA  66:01 (24) 91:24 (25) 53:01 (21) 98:13 (24) 96:21 (28) 405:00 +181:29
24.Kristina Krznar W21A SHORT OK VihorCRO  63:48 (22) 110:14 (28) 66:55 (27) 123:04 (28) 77:35 (23) 441:36 +218:05
25.Jen Murphy W21A SHORT Deeside O.C.GBR  76:35 (27) 92:50 (26) 82:52 (30) 111:31 (26) 88:16 (27) 452:04 +228:33
26.Allison Brown W21A SHORT OK LinnéSWE  59:20 (21) 116:50 (29) 65:21 (26) 138:13 (30) 80:52 (24) 460:36 +237:05
Marta Trojecka W21A SHORT AZS WAT WARSZAWAPOL  69:03 (13) disq
Karolin Moraweck W21A SHORT SG Zittau-SüdGER  53:01 (21) 85:07 (26) disq
Irena Hacin Kölner W21A SHORT Orientacijski klub KomendaSLO  101:43 (28) 126:42 (30) mp 131:03 (29) 148:55 (30) disq
Andrea Strasser W21A SHORT ASKÖ HenndorfAUT  dns 49:46 (1) 34:22 (1) 47:20 (1) 44:35 (2) disq
Marie Avaux W21A SHORT Wildy PigsBEL  dns mp mp dns dns disq
Kamila Zakourilova W21A SHORT SOK TurnovCZE  dns 95:34 (27) 51:48 (18) 71:49 (15) 62:01 (17) disq
Petra Germ W21A SHORT Naturfreunde KühnsdorfAUT  57:35 (17) 81:02 (19) 51:25 (17) disq

W21B
1.Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  45:48 (1) 49:41 (4) 37:23 (3) 52:51 (5) 52:59 (5) 238:42
2.Jana Šenkýřová W21B OOB TJ TurnovCZE  56:14 (8) 50:01 (5) 33:24 (1) 48:42 (2) 50:27 (3) 238:48 +00:06
3.Barbara Giuganino W21B CO2ITA  51:00 (5) 46:28 (1) 45:06 (7) 46:35 (1) 49:44 (2) 238:53 +00:11
4.Ekaterina Ioffe W21B Galilee O ClubISR  57:28 (9) 47:46 (2) 37:13 (2) 49:56 (4) 50:50 (4) 243:13 +04:31
5.Yveta Veverková W21B OOB VamberkCZE  49:58 (4) 54:35 (7) 43:02 (6) 65:04 (8) 62:43 (9) 275:22 +36:40
6.Anja Brütsch W21B OLG SchaffhausenSUI  53:08 (6) 52:30 (6) 50:14 (9) 53:58 (6) 66:25 (10) 276:15 +37:33
7.Barbara Kmetec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  58:09 (10) 58:06 (8) 46:07 (8) 61:34 (7) 55:59 (6) 279:55 +41:13
8.Merle Aadli W21B SK Saue TammedEST  55:19 (7) 63:13 (11) 67:37 (15) 67:46 (9) 67:59 (11) 321:54 +83:12
9.Silvia Casanova W21B OLG RegensburgGER  69:35 (12) 49:33 (3) 63:41 (14) 81:24 (11) 59:02 (8) 323:15 +84:33
10.Christiane Studer W21B OLG MurtenSUI  61:22 (11) 61:04 (10) 61:30 (12) 71:27 (10) 71:36 (12) 326:59 +88:17
11.Claire Rominger W21B CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  69:47 (13) 63:54 (12) 53:18 (10) 93:28 (13) 71:40 (13) 352:07 +113:25
12.Veronika Dätwyler W21B OLG PfäffikonSUI  88:32 (14) 71:44 (13) 62:16 (13) 136:46 (14) 80:01 (14) 439:19 +200:37
13.Judith Leyimangoye W21B C.O.LiègeBEL  125:07 (16) 126:10 (16) 121:01 (19) 90:42 (12) 80:37 (15) 543:37 +304:55
14.Sandra Palmer W21B Club Orientació MallorcaESP  97:23 (15) 135:13 (17) 83:25 (18) 181:43 (15) 133:00 (16) 630:44 +392:02
Lorenza Pravato W21B SSD GAJAITA  121:44 (15) 73:37 (17) disq
Alzbeta Jirickova W21B KOS KrnovCZE  47:39 (3) mp 40:58 (5) 49:43 (3) 58:57 (7) disq
Andrea Handlová W21B   46:14 (2) 40:16 (4) 47:28 (1) disq
Migdalia Bellart Berges W21B Club Orientació CatalunyaESP  60:52 (9) 68:32 (16) disq
Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  83:53 (14) 56:28 (11) disq

W21E
1.Zuzana Hermanová W21E KCTM VysočinaCZE  47:56 (3) 71:43 (3) 30:30 (2) 70:04 (3) 45:10 (1) 265:23
2.Martina Zverinova W21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  48:49 (4) 72:47 (4) 28:43 (1) 68:54 (2) 46:52 (3) 266:05 +00:42
3.Claire Ward W21E Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  46:31 (1) 67:48 (1) 37:48 (9) 68:43 (1) 50:21 (5) 271:11 +05:48
4.Susen Lösch W21E German Orienteering TeamGER  52:22 (7) 69:10 (2) 31:41 (3) 74:13 (5) 46:00 (2) 273:26 +08:03
5.Mojca Flerin W21E Kamniški orientacijski klubSLO  54:41 (11) 76:19 (5) 38:27 (10) 70:51 (4) 52:16 (8) 292:34 +27:11
6.Mirjam Hellmüller W21E OLG St. Gallen / AppenzellSUI  47:19 (2) 78:20 (6) 39:53 (13) 79:19 (10) 48:53 (4) 293:44 +28:21
7.Rachael Rothman W21E South Yorkshire OrienteersGBR  53:09 (9) 78:20 (6) 33:28 (6) 77:36 (8) 53:35 (9) 296:08 +30:45
8.Lucie Krafkova W21E OOB TJ TurnovCZE  53:05 (8) 81:40 (10) 35:40 (7) 76:50 (7) 51:26 (7) 298:41 +33:18
9.Kim Baxter W21E South Yorkshire OrienteersGBR  53:57 (10) 79:56 (8) 33:20 (5) 78:06 (9) 55:23 (11) 300:42 +35:19
10.Pavla Udrzalova W21E OK Lokomotiva PardubiceCZE  51:43 (5) 80:36 (9) 32:34 (4) 87:10 (11) 50:51 (6) 302:54 +37:31
11.Anne Kunzendorf W21E GTS GundelfingenGER  58:56 (13) 82:23 (11) 37:31 (8) 94:09 (12) 57:46 (12) 330:45 +65:22
12.Sisa Dorottya W21E Jászapáti, Mészáros Lőrinc Gimnázium, Szakképző Iskola és KollégiumHUN  80:32 (16) 136:13 (12) 60:23 (15) 135:04 (15) 81:10 (15) 493:22 +227:59
Abi Weeds W21E Cool RunningsGBR  55:02 (12) dnf 45:33 (14) dns dns disq
Ruth Holmes W21E Southern NavigatorsGBR  61:08 (14) dnf 39:42 (12) 95:40 (13) 66:10 (13) disq
Charlotte Watson W21E EUOCGBR  52:06 (6) mp dns 74:26 (6) 53:40 (10) disq
Clizia Zambiasi W21E Semiperdo Orienteering ManiagoITA  73:13 (15) disq
Christ Sarah W21E ADOCFRA  38:42 (11) 112:09 (14) 76:48 (14) disq

W35
1.Arisha Trofimchik W35 St.PetersburgRUS  56:05 (4) 84:10 (3) 39:02 (3) 74:13 (1) 59:48 (5) 313:18
2.Daniela Nechanická W35 KCTM VysočinaCZE  63:08 (12) 82:57 (2) 41:45 (7) 79:23 (3) 56:44 (1) 323:57 +10:39
3.Veronika Ondráčková W35 SumperkCZE  62:39 (10) 94:32 (6) 39:19 (4) 75:20 (2) 56:48 (2) 328:38 +15:20
4.Jindriska Milanova W35 KOS Tesla BrnoCZE  54:54 (3) 99:46 (8) 40:57 (6) 82:53 (4) 57:12 (3) 335:42 +22:24
5.Anastasia Saranen W35 HiisirastiFIN  61:04 (8) 91:00 (4) 44:21 (8) 88:38 (5) 57:38 (4) 342:41 +29:23
6.Helen Marsden W35 Devon Orienteering ClubGBR  59:18 (6) 111:47 (10) 40:13 (5) 95:20 (7) 62:07 (7) 368:45 +55:27
7.Kateřina Marečková W35 KCTM VysočinaCZE  58:07 (5) 91:06 (5) 50:03 (11) 103:25 (8) 68:32 (8) 371:13 +57:55
8.Mirjam Rotzler W35 OLG AeschSUI  48:43 (1) 97:53 (7) 38:22 (2) 127:05 (11) 77:59 (12) 390:02 +76:44
9.Evija Karlsone W35 Ozons OKLAT  62:42 (11) 109:08 (9) 45:11 (9) 106:48 (9) 70:13 (9) 394:02 +80:44
10.Jana Dvorackova W35 SK OS Nové Město na MoravěCZE  60:42 (7) 128:23 (12) 49:39 (10) 116:31 (10) 75:38 (11) 430:53 +117:35
11.Vilma Balciunaite-jokubauskiene W35 Telsiai OKLTU  89:31 (16) 145:23 (15) 64:29 (14) 143:08 (12) 60:03 (6) 502:34 +189:16
12.Lucia Turcanu W35 Attunda OKSWE  76:44 (14) 135:02 (14) 79:28 (15) 189:33 (16) 86:08 (14) 566:55 +253:37
13.Cristina Mayordomo Mernes W35 EntreBalizasESP  65:04 (13) 155:38 (16) 104:15 (17) 150:50 (13) 94:38 (15) 570:25 +257:07
14.Maica Perez Ramos W35 CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZAESP  94:11 (17) 165:35 (17) 80:54 (16) 180:31 (15) 114:02 (17) 635:13 +321:55
Maryna Druzhynina W35 O-club, KyivUKR  dns dns disq
Severine Bovero W35 Nature Orientation Saint EtienneFRA  49:39 (2) 82:16 (1) 36:52 (1) 93:36 (6) mp disq
Nataliya Nikiforova W35 TechnoPortRUS  61:52 (9) 113:31 (11) 60:58 (13) dns 71:47 (10) disq
Belen Albaladejo Fernandez W35 Club Orientació MallorcaESP  82:17 (15) 130:55 (13) dnf 176:02 (14) 112:14 (16) disq
Roos Van Bruggen W35 TROL BelgiumBEL  dns dns 52:58 (12) dns 79:28 (13) disq

W35 ULTIMATE
1.Kristina Gajdová W35 ULTIMATE SumperkCZE  54:41 (2) 90:09 (1) 35:29 (1) 93:54 (1) 53:46 (1) 327:59
2.Magda Horová W35 ULTIMATE Universitni Sportovni Klub PrahaCZE  58:20 (3) 93:43 (2) 45:15 (4) 110:17 (2) 64:56 (3) 372:31 +44:32
3.Metka Udovic W35 ULTIMATE OK TrzinSLO  52:06 (1) 111:05 (3) 41:08 (2) 118:35 (3) 62:32 (2) 385:26 +57:27
4.Daria Niggli W35 ULTIMATE Orientation Haut-JuraFRA  68:34 (4) 119:32 (4) 41:14 (3) 185:27 (5) 66:36 (4) 481:23 +153:24
5.Monika Krejcikova W35 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  81:35 (5) 136:45 (5) 56:48 (5) 142:22 (4) 81:45 (5) 499:15 +171:16

W40
1.Lucie Rothauer W40 ASKÖ HenndorfAUT  43:43 (1) 55:49 (1) 23:03 (1) 50:55 (1) 38:22 (1) 211:52
2.Ljudmila Goceva W40 orienteering club bgBUL  46:07 (3) 56:47 (2) 29:13 (3) 68:54 (4) 46:26 (2) 247:27 +35:35
3.Eva Lüscher W40 OLK Argus LüscherSUI  45:00 (2) 74:51 (7) 26:34 (2) 58:06 (2) 46:40 (3) 251:11 +39:19
4.Anastasia Skopinskaya W40 OMEGA RUSSIARUS  47:38 (4) 73:39 (6) 29:41 (4) 67:10 (3) 48:59 (4) 267:07 +55:15
5.Jana Kozinova W40 SK PragaCZE  49:02 (5) 68:29 (3) 34:21 (6) 74:57 (6) 51:59 (5) 278:48 +66:56
6.Audrun Utskarpen W40 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  52:58 (6) 69:52 (4) 34:03 (5) 73:42 (5) 59:04 (6) 289:39 +77:47
7.Anica Hribar W40 OK BrežiceSLO  55:27 (7) 82:08 (8) 35:47 (7) 77:09 (7) 63:03 (8) 313:34 +101:42
8.Eva Ocvirk W40 OK JapeticCRO  57:36 (9) 84:31 (9) 36:23 (8) 88:18 (10) 64:08 (9) 330:56 +119:04
9.Ivana Gobec W40 OK VihorCRO  55:42 (8) 86:58 (11) 39:45 (10) 86:05 (9) 64:44 (10) 333:14 +121:22
10.Zuzana Henychova W40 Slavia Liberec OrienteeringCZE  60:43 (10) 73:14 (5) 59:17 (14) 79:51 (8) 60:27 (7) 333:32 +121:40
11.Tanja Autio W40 Karkki-RastiFIN  65:02 (11) 86:46 (10) 38:09 (9) 98:47 (11) 72:04 (12) 360:48 +148:56
12.Katerina Slavikova W40 SK PragaCZE  65:45 (12) 90:25 (12) 41:57 (11) 116:45 (13) 71:23 (11) 386:15 +174:23
13.Monika Pribikova W40 SK PragaCZE  77:23 (15) 122:22 (15) 51:59 (12) 113:29 (12) 72:32 (13) 437:45 +225:53
14.Alena Petrzelova W40 Lokomotiva TrutnovCZE  68:55 (13) 111:48 (13) 53:58 (13) 143:44 (16) 82:22 (14) 460:47 +248:55
15.Zane Kojalovica W40 Ozons OKLAT  75:33 (14) 118:47 (14) 61:49 (17) 122:47 (14) 92:47 (15) 471:43 +259:51
16.Regina Ježková W40 SK PragaCZE  84:01 (16) 132:25 (16) 60:05 (16) 132:55 (15) 102:23 (18) 511:49 +299:57
17.Janna Samarin W40 Galilee O ClubISR  105:49 (18) 136:14 (17) 59:47 (15) 149:43 (17) 97:16 (17) 548:49 +336:57
Sarka Hlavacova W40 KOS Tesla BrnoCZE  98:09 (17) dns 65:07 (18) dns dns disq
Claire Franet W40 ADOCFRA  91:30 (19) mp 92:48 (16) disq

W45
1.Ulrika Örnhagen Jørgensen W45 OK SNABDEN  40:18 (1) 49:49 (1) 31:35 (2) 60:33 (1) 49:19 (8) 231:34
2.Ursina Mathys W45 zelgSUI  47:08 (5) 61:04 (2) 32:08 (3) 61:36 (2) 48:17 (6) 250:13 +18:39
3.Elena Kapitonova W45 Ufa-unitedRUS  45:30 (3) 68:08 (4) 30:10 (1) 71:24 (4) 47:38 (4) 262:50 +31:16
4.Francine Repond W45 Care-Vevey OrientationSUI  44:42 (2) 72:24 (7) 40:18 (9) 67:32 (3) 47:52 (5) 272:48 +41:14
5.Olena Baglyk W45 O-club-1, KyivUKR  47:06 (4) 64:30 (3) 40:23 (10) 83:28 (12) 48:57 (7) 284:24 +52:50
6.Elena Tikhonova W45 OMEGA RUSSIARUS  53:14 (8) 78:29 (12) 35:48 (4) 71:29 (5) 52:09 (10) 291:09 +59:35
7.Sandra Simonsen W45 FIF HilleroedDEN  50:27 (7) 72:20 (6) 41:59 (12) 80:54 (10) 47:04 (2) 292:44 +61:10
8.Zuzana Čechová W45 KCTM VysočinaCZE  56:52 (12) 72:48 (8) 45:33 (15) 79:21 (8) 46:19 (1) 300:53 +69:19
9.Tina Holthoff W45 OLV SteinbergGER  56:40 (11) 83:44 (17) 37:12 (6) 76:26 (6) 52:32 (12) 306:34 +75:00
10.Dunja Van De Riet W45 OLifantNED  59:12 (14) 74:46 (10) 39:08 (8) 81:18 (11) 59:46 (20) 314:10 +82:36
11.Jana Grycova W45 KOS Tesla BrnoCZE  60:32 (17) 80:27 (14) 45:00 (14) 77:03 (7) 59:31 (19) 322:33 +90:59
12.Milena Grifoni W45 OLG RegensburgGER  56:10 (10) 85:02 (20) 56:45 (25) 79:24 (9) 49:23 (9) 326:44 +95:10
13.Birgit Spangenberg W45 OLG RegensburgGER  58:04 (13) 82:00 (15) 44:12 (13) 88:24 (14) 57:20 (17) 330:00 +98:26
14.Claire Valchera W45 ORIENTALPFRA  59:52 (15) 82:13 (16) 46:42 (16) 102:26 (17) 52:11 (11) 343:24 +111:50
15.Lenka Kettnerová W45 TJ Sokol HostiviceCZE  62:52 (19) 87:49 (21) 47:33 (17) 89:49 (15) 56:06 (16) 344:09 +112:35
16.Inga Grende W45 Ozons OKLAT  64:42 (20) 73:10 (9) 58:40 (28) 94:10 (16) 56:00 (15) 346:42 +115:08
17.Eva Voborníková W45 KCTM VysočinaCZE  60:19 (16) 77:04 (11) 51:56 (22) 105:51 (20) 68:08 (24) 363:18 +131:44
18.Barbara Keenan W45 Devon Orienteering ClubGBR  56:02 (9) 90:37 (22) 58:03 (26) 103:56 (18) 58:46 (18) 367:24 +135:50
19.Rikke Lysemose Poulsen W45 Silkeborg OKDEN  60:38 (18) 70:29 (5) 41:03 (11) 140:24 (30) 54:59 (14) 367:33 +135:59
20.Marketa Veljacikova W45 OK Sparta PrahaCZE  72:16 (25) 101:05 (25) 48:26 (18) 87:03 (13) 68:51 (25) 377:41 +146:07
21.Elvina Ivanova W45 orienteering club bgBUL  68:13 (21) 84:46 (19) 37:15 (7) 147:41 (33) 71:53 (26) 409:48 +178:14
22.Inguna Kupca W45 Ozons OKLAT  70:43 (24) 112:49 (28) 51:19 (21) 110:09 (22) 65:37 (21) 410:37 +179:03
23.Cristina Ruini W45 Punto K Orienteering ASDITA  74:33 (28) 108:00 (26) 53:53 (23) 109:43 (21) 76:39 (31) 422:48 +191:14
24.Katerina Furstova W45 Lokomotiva LiberecCZE  99:50 (33) 95:17 (24) 48:33 (19) 117:25 (24) 65:45 (22) 426:50 +195:16
25.Stephanie Beldjilali W45 ConvergenceNCL  73:26 (26) 90:45 (23) 54:23 (24) 137:00 (29) 73:37 (29) 429:11 +197:37
26.Kirsten Møller W45 Søllerød OKDEN  68:38 (23) 131:15 (33) 58:23 (27) 129:26 (27) 72:19 (27) 460:01 +228:27
27.Ulrike Gabriella Wagner W45 OL AndritzAUT  68:33 (22) 119:23 (30) 58:52 (29) 147:25 (32) 67:30 (23) 461:43 +230:09
28.Toninaina Santamaria Villalonga W45 Unió Excursionista VicESP  79:37 (29) 125:52 (32) 68:12 (32) 112:43 (23) 93:25 (33) 479:49 +248:15
29.Sophie Loge W45 Tout Azimut FameckFRA  85:52 (30) 111:37 (27) 69:03 (33) 119:47 (25) 97:15 (35) 483:34 +252:00
30.Margarita Angelova W45 orienteering club bgBUL  73:40 (27) 124:52 (31) 87:21 (35) 127:58 (26) 92:48 (32) 506:39 +275:05
Jacqueline Goericke W45 Berliner TSCGER  94:42 (31) mp 66:40 (31) mp dns disq
Pety Dimitrova W45 orienteering club bgBUL  dns dns dns dns dns disq
Martina Mudrová W45 TJ Sokol HostiviceCZE  mp 119:02 (29) 75:56 (34) 145:13 (31) 95:13 (34) disq
Petra Janischowsky W45 OLG RegensburgGER  mp 162:26 (34) 64:25 (30) mp 73:42 (30) disq
Kate Hampshire W45 Northern NavigatorsGBR  mp 83:50 (18) 49:57 (20) 136:09 (28) 53:32 (13) disq
Ludwina Redtzer W45 Attunda OKSWE  94:51 (32) mp dns 104:23 (19) 72:54 (28) disq
Natalia Tsymbalenko W45 O-club, KyivUKR  dns dns dns dns dns disq
Anke Mueller W45 Post SV DresdenGER  48:24 (6) 79:10 (13) 35:49 (5) dns 47:35 (3) disq

W50
1.Isabelle Hellmüller W50 OLG St. Gallen / AppenzellSUI  40:52 (1) 59:08 (1) 34:49 (1) 53:41 (1) 42:34 (1) 231:04
2.Ana Pribaković Borštnik W50 OK TivoliSLO  45:03 (2) 60:02 (2) 41:20 (4) 58:30 (2) 50:34 (2) 255:29 +24:25
3.Sari Maijala W50 Epilän EsaFIN  50:34 (5) 66:36 (4) 38:40 (2) 64:54 (4) 53:49 (3) 274:33 +43:29
4.Karin Kraemer W50 Post SV DresdenGER  56:56 (8) 64:11 (3) 42:02 (5) 67:01 (5) 56:40 (5) 286:50 +55:46
5.Svatava Voltrova W50 OK RoztokyCZE  46:01 (3) 71:34 (8) 40:13 (3) 86:54 (10) 56:24 (4) 301:06 +70:02
6.Marita Väärälä W50 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  48:35 (4) 81:28 (13) 54:15 (11) 60:26 (3) 59:37 (6) 304:21 +73:17
7.Tamara Denysenko W50 CardinalUKR  55:18 (7) 71:32 (7) 51:25 (8) 67:07 (6) 60:31 (9) 305:53 +74:49
8.Doris Haas W50 OLG SchaffhausenSUI  63:46 (11) 79:00 (11) 49:00 (7) 76:26 (7) 73:10 (13) 341:22 +110:18
9.Pascale Martin W50 Raid Orientation ParisFRA  51:44 (6) 70:49 (6) 69:39 (19) 93:12 (13) 59:37 (6) 345:01 +113:57
10.Daniela Putzu W50 VA-OITA  62:45 (10) 73:01 (9) 60:54 (14) 82:28 (8) 67:37 (11) 346:45 +115:41
11.Kathrin Borner W50 OLV ZugSUI  64:35 (13) 74:56 (10) 68:25 (18) 83:31 (9) 60:02 (8) 351:29 +120:25
12.Pavla Mrázová W50 BETA URSUS BrnoCZE  65:09 (14) 68:40 (5) 52:43 (9) 100:33 (16) 67:20 (10) 354:25 +123:21
13.Anna Lindskog-pettersson W50 Attunda OKSWE  67:02 (16) 85:29 (14) 57:46 (13) 95:29 (14) 68:12 (12) 373:58 +142:54
14.Tatiana Pakhomova W50 Ufa-unitedRUS  65:53 (15) 106:54 (20) 53:42 (10) 96:45 (15) 79:20 (15) 402:34 +171:30
15.Lilian Kissling W50 OLG SchaffhausenSUI  68:19 (17) 97:53 (17) 79:11 (21) 102:17 (17) 81:50 (17) 429:30 +198:26
16.Hana Sochorova W50 SKOB HAVÍŘOVCZE  73:59 (19) 106:46 (19) 57:43 (12) 118:52 (19) 90:50 (18) 448:10 +217:06
17.Miluše Procházková W50 BETA URSUS BrnoCZE  64:07 (12) 115:18 (21) 62:50 (15) 130:38 (21) 76:12 (14) 449:05 +218:01
18.Helen Pedley W50 East Pennine Orienteering ClubGBR  89:57 (21) 100:07 (18) 62:52 (16) 128:11 (20) 81:37 (16) 462:44 +231:40
Tuija Järvinen W50 HämeenlinnantarmoFIN  68:46 (18) 80:15 (12) 48:09 (6) 87:30 (11) dns disq
Linda Hayles W50 East Pennine Orienteering ClubGBR  83:50 (20) 88:15 (15) mp mp dns disq
Maja Cvitković W50 OK VihorCRO  mp dnf 65:52 (17) 106:53 (18) 128:01 (20) disq
Ruth Nativ W50 Modiin O clubISR  119:19 (23) 150:03 (22) 92:51 (22) dns 113:27 (19) disq
Odile Hoyois W50 Care-Vevey OrientationSUI  103:19 (22) mp 99:20 (23) 142:11 (22) dns disq
Tuija Jurvakainen W50 Rasti-HyryFIN  57:58 (9) 97:17 (16) 70:03 (20) 91:50 (12) dns disq
Amália Goncalves W50 GO´T-PortugalPOR  170:19 (24) 178:35 (23) disq

W55
1.Alena Rosecká W55 KCTM VysočinaCZE  47:37 (4) 60:13 (1) 37:37 (1) 64:19 (1) 59:25 (3) 269:11
2.Marita Saari W55 Suosmeren SalpaFIN  43:25 (1) 68:07 (2) 38:08 (2) 72:52 (6) 55:01 (1) 277:33 +08:22
3.Taina Itkonen W55 Lapin VeikotFIN  47:35 (3) 73:05 (4) 43:58 (4) 68:55 (3) 61:26 (4) 294:59 +25:48
4.Agota Muzsnai W55 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  44:50 (2) 99:10 (13) 39:33 (3) 65:19 (2) 55:42 (2) 304:34 +35:23
5.Sally Lindsay W55 Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  51:19 (7) 76:28 (6) 46:54 (5) 71:03 (5) 65:32 (5) 311:16 +42:05
6.Pia Luovula W55 Suosmeren SalpaFIN  47:45 (5) 71:57 (3) 57:42 (11) 70:17 (4) 67:13 (7) 314:54 +45:43
7.Ulla Lehto W55 Vehkalahden VeikotFIN  53:46 (11) 84:11 (7) 59:31 (13) 84:53 (7) 70:07 (8) 352:28 +83:17
8.Jolanta Wysocka W55 Śląsk O-TeamPOL  54:57 (12) 88:36 (9) 51:31 (6) 85:24 (8) 80:00 (12) 360:28 +91:17
9.Ágnes Takács W55 Szegedi Vasutas SEHUN  51:29 (8) 75:35 (5) 54:11 (8) 122:55 (19) 72:26 (9) 376:36 +107:25
10.Camille Cuche W55 Care-Vevey OrientationSUI  62:38 (14) 94:02 (12) 63:37 (15) 91:53 (10) 77:28 (10) 389:38 +120:27
11.Jiřina Novotná W55 OK Lokomotiva PardubiceCZE  78:54 (21) 87:24 (8) 60:09 (14) 111:21 (17) 80:23 (13) 418:11 +149:00
12.Debbie Watson W55 West Cumberland Orienteering ClubGBR  62:40 (15) 123:27 (19) 76:19 (20) 91:32 (9) 66:28 (6) 420:26 +151:15
13.Julie Flynn W55 BendigoAUS  52:52 (9) 114:05 (15) 71:46 (17) 126:51 (20) 77:52 (11) 443:26 +174:15
14.Anneli Ojapalo W55 Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN  63:37 (16) 131:33 (21) 53:06 (7) 115:33 (18) 90:23 (15) 454:12 +185:01
15.Christine Tauzin-lamy W55 Vesoul Haute-Saône OrientationFRA  70:47 (17) 124:33 (20) 79:18 (22) 107:51 (14) 123:34 (17) 506:03 +236:52
Terhi Uotila W55 Oriveden PonnistusFIN  75:17 (18) mp 96:48 (24) 130:49 (21) 106:19 (16) disq
Radana Jelínková W55 JeleniCZE  75:38 (19) dnf 82:09 (23) 95:26 (11) 82:32 (14) disq
Ute Kretzschmar W55 OLV WeimarGER  60:10 (13) 122:47 (18) 57:00 (10) mp dns disq
Daniela Frigerio W55 Polisportiva BesaneseITA  77:49 (20) 118:32 (16) 76:19 (20) 99:18 (12) mp disq
Arja Lehto-Linna W55 HämeenlinnantarmoFIN  82:12 (22) mp 72:18 (18) 103:07 (13) dns disq
Karin Bengtsson W55 Visborgs orienteringsklubbSWE  53:14 (10) 102:59 (14) 69:22 (16) 108:45 (16) dnf disq
Hilary Wood W55 Central Coast OrienteersAUS  50:58 (6) 93:36 (11) 55:37 (9) dns dns disq
Esther Moosberger W55 OLregiooltenSUI  dns 91:45 (10) 73:31 (19) 108:41 (15) 142:05 (18) disq
Anna Riva W55 Polisportiva BesaneseITA  89:47 (23) 119:02 (17) 59:13 (12) 136:21 (22) dns disq

W60
1.Susan Key W60 Melbourne Forest RacersAUS  38:09 (1) 52:41 (1) 39:39 (1) 51:18 (1) 50:50 (1) 232:37
2.Elena Rusanova W60 PARUSRUS  43:18 (2) 78:45 (9) 43:09 (2) 60:28 (2) 57:30 (3) 283:10 +50:33
3.Arja Pajunen W60   49:56 (4) 65:31 (3) 59:59 (7) 74:33 (5) 53:52 (2) 303:51 +71:14
4.Margrith Hofer W60 OLG BreitseeSUI  86:01 (13) 65:30 (2) 47:56 (3) 76:00 (7) 72:06 (4) 347:33 +114:56
5.Eliisa Ryynänen W60 PihkaniskatFIN  59:24 (8) 76:48 (7) 69:20 (12) 74:13 (4) 82:00 (5) 361:45 +129:08
6.Kaisa Yliniemi W60 Nivalan suunnistajatFIN  60:03 (9) 78:18 (8) 60:00 (8) 81:59 (8) 82:11 (6) 362:31 +129:54
7.Maia Camerini W60 VIVAIOITA  62:21 (11) 71:32 (4) 51:40 (4) 93:21 (11) 86:59 (8) 365:53 +133:16
8.Martha Prommer W60 Naturfreunde St. VeitAUT  52:53 (6) 75:25 (6) 73:35 (14) 75:44 (6) 95:06 (10) 372:43 +140:06
9.Leubov Lapushner W60 Galilee O ClubISR  50:32 (5) 81:17 (11) 72:03 (13) 107:16 (12) 86:02 (7) 397:10 +164:33
10.Régine Mouchette W60 Tout Azimut FameckFRA  64:25 (12) 89:45 (13) 64:13 (10) 88:46 (9) 96:39 (11) 403:48 +171:11
11.Bernadette Vandermeulen W60 C.O.LiègeBEL  58:21 (7) 83:09 (12) 53:26 (5) 112:02 (14) 99:28 (12) 406:26 +173:49
12.Marie José Berger W60 Azimut MALANCOURTFRA  61:02 (10) 146:14 (14) 63:05 (9) 90:00 (10) 99:42 (13) 460:03 +227:26
13.Margaretha Hallmén W60 Attunda OKSWE  136:22 (15) 80:30 (10) 68:17 (11) 110:15 (13) 88:50 (9) 484:14 +251:37
Marjatta Karisto-Nieminen W60 VRU-HyvinkääFIN  128:28 (14) mp 115:05 (15) mp 153:31 (14) disq
Lucia Sacilotto W60 ASD Unione LombardaITA  44:43 (3) 73:13 (5) 57:06 (6) 63:41 (3) dns disq
Rozaliya Houdini W60 Galilee O ClubISR  dnf dns dns dns disq

W65
1.Ritva Kajava W65 Hämeenlinnan SuunnistajatFIN  41:31 (2) 73:55 (4) 50:09 (6) 60:13 (2) 41:32 (1) 267:20
2.Carol Pearce W65 Devon Orienteering ClubGBR  47:38 (7) 60:34 (1) 44:34 (3) 68:21 (5) 53:43 (4) 274:50 +07:30
3.Paula Kämäräinen W65 HiidenkiertäjätFIN  39:45 (1) 105:10 (10) 44:52 (4) 44:06 (1) 57:33 (6) 291:26 +24:06
4.Ritva Mononen W65 Hämeenlinnan SuunnistajatFIN  45:58 (4) 88:21 (6) 42:21 (2) 65:08 (4) 53:29 (3) 295:17 +27:57
5.Seija Hurskainen W65 Valkeakosken HakaFIN  46:36 (5) 65:50 (2) 61:25 (11) 71:17 (7) 60:22 (7) 305:30 +38:10
6.Tuula Haase W65 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  64:38 (13) 81:20 (5) 48:10 (5) 64:34 (3) 46:55 (2) 305:37 +38:17
7.Tetiana Gorbunova W65 O-club-1, KyivUKR  43:03 (3) 68:27 (3) 59:54 (10) 80:24 (9) 63:47 (8) 315:35 +48:15
8.Vilhelmine Berzupe W65 SeniorLAT  49:16 (8) 99:01 (9) 51:51 (7) 69:09 (6) 67:59 (10) 337:16 +69:56
9.Kalcich Licia W65 Polisportiva BesaneseITA  54:30 (10) 97:23 (8) 41:18 (1) 83:10 (11) 76:57 (11) 353:18 +85:58
10.Marja-Liisa Lehto W65 Karjaan UraFIN  47:11 (6) 109:19 (12) 55:38 (9) 96:01 (15) 63:52 (9) 372:01 +104:41
11.Ulla Lindsten W65 Rasti-JyryFIN  52:40 (9) 106:37 (11) 87:55 (14) 91:23 (13) 83:08 (13) 421:43 +154:23
12.Ilona Dobos W65 Stars Orienteering ClubCAN  59:25 (12) 96:24 (7) 117:50 (16) 78:57 (8) 82:23 (12) 434:59 +167:39
13.Nicole Bastien-fath W65 SCAPA NANCYFRA  91:38 (15) 137:18 (13) 101:53 (15) 127:56 (16) 112:49 (15) 571:34 +304:14
Enid Ingemarsson W65 HESTRA IFSWE  57:52 (11) mp 85:37 (13) 84:45 (12) dns disq
Dorothy Kane W65   66:13 (14) mp 54:42 (8) 92:38 (14) 57:00 (5) disq
Brigitte Müller W65 ASKÖ HenndorfAUT  dns mp 68:25 (12) 81:13 (10) 111:32 (14) disq

W70
1.Eeva Tanska W70 Espoon SuuntaFIN  40:59 (1) 97:32 (4) 42:05 (1) 55:36 (2) 57:25 (1) 293:37
2.Aira Mylly W70 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  49:45 (3) 67:51 (1) 54:47 (3) 53:43 (1) 80:34 (4) 306:40 +13:03
3.Pirkko Tahvanainen W70 HU-76FIN  64:31 (4) 82:41 (3) 47:23 (2) 79:49 (3) 61:29 (2) 335:53 +42:16
Puhakka Sisko W70 Helsingin Työväen HiihtäjätFIN  45:25 (2) 81:40 (2) 67:46 (4) mp 69:30 (3) disq
Maria Laj - Bellotti W70 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  dns dns dns dns dns disq
Ellaida Stepanenko W70 O-club, KyivUKR  dns dns dns dns dns disq