v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Bubo cup 2014->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

BEGINNERS
Alvina Venhauer BEGINNERS OLC Union ViktringAUT  80:07 (1) mp dns disq
Laura Venhauer BEGINNERS OLC Union ViktringAUT  87:59 (2) mp dns disq
Feliks Letychevskyy BEGINNERS O-club, KyivUKR  dns mp disq
Oksana Letychevska BEGINNERS O-club, KyivUKR  mp disq

M10
1.Ondrej Gryc M10 KOS Tesla BrnoCZE  11:05 (1) 18:39 (1) 10:55 (1) 16:21 (1) 16:31 (1) 73:31

M12
1.Jakub Milan M12 KOS Tesla BrnoCZE  14:24 (1) 25:55 (1) 14:29 (1) 13:06 (1) 16:19 (1) 84:13
2.Clément Montemont M12 ORIENTALPFRA  22:15 (2) 62:13 (3) 19:55 (4) 20:34 (3) 21:46 (2) 146:43 +62:30
3.Mattia Vannutelli M12 Corsaorientamento Club RomaITA  56:04 (5) 52:59 (2) 20:41 (5) 25:29 (4) 41:08 (4) 196:21 +112:08
Jan Oncirk M12 SKOB OstrovCZE  23:53 (3) dnf 19:12 (3) disq
Martin Jevševar M12 OK BrežiceSLO  37:20 (4) 96:58 (4) 19:04 (2) mp 24:07 (3) disq
Jan Gobec M12 OK VihorCRO  dns 23:53 (6) 17:21 (2) disq
Oleh Muzychenko M12 MuzaUKR  dns disq

M14
1.Dmitry Tikhonov M14 OMEGA RUSSIARUS  44:35 (1) 28:38 (2) 41:05 (2) 24:20 (1) 34:23 (1) 173:01
2.Tomas Milan M14 KOS Tesla BrnoCZE  46:18 (2) 28:22 (1) 38:57 (1) 26:48 (3) 39:18 (3) 179:43 +06:42
3.Nikolay Babyev M14 O-Baby Team MoscowRUS  53:02 (3) 28:45 (3) 51:18 (5) 29:43 (4) 42:40 (4) 205:28 +32:27
4.Vojtech Gryc M14 KOS Tesla BrnoCZE  66:37 (5) 43:51 (5) 45:46 (3) 25:20 (2) 38:15 (2) 219:49 +46:48
5.Lorenzo Corazza M14 Corsaorientamento Club RomaITA  69:03 (6) 76:30 (6) 67:21 (7) 63:57 (6) 58:42 (6) 335:33 +162:32
6.Matteo Lucarelli M14 Corsaorientamento Club RomaITA  189:22 (7) 92:24 (7) 64:32 (6) 50:27 (5) 67:57 (7) 464:42 +291:41
Lucas Montemont M14 ORIENTALPFRA  59:18 (4) 32:50 (4) 47:04 (4) mp 56:37 (5) disq

M18
Jérémy Brédo M18 OLV EifelBEL  65:06 (2) 68:27 (2) 102:03 (2) 83:45 (2) mp disq
Grégoire Chatelain M18 O'Team BesançonFRA  41:39 (1) 50:38 (1) 57:47 (1) 44:13 (1) dns disq

M21 ULTIMATE
1.Loïc Capbern M21 ULTIMATE   39:59 (1) 46:01 (1) 51:34 (1) 39:56 (1) 63:40 (1) 241:10
2.Olivier Sutter M21 ULTIMATE Course d'Orientation Buhl et FlorivalFRA  42:03 (2) 47:28 (2) 52:43 (2) 44:43 (2) 84:33 (6) 271:30 +30:20
3.Andrew Quin M21 ULTIMATE IFK Lidingö SOKSWE  49:13 (4) 54:46 (3) 62:37 (4) 45:48 (3) 69:58 (3) 282:22 +41:12
4.Florentin Body M21 ULTIMATE Espace Chambéry OrientationFRA  47:17 (3) 57:41 (5) 64:53 (5) 46:23 (4) 68:25 (2) 284:39 +43:29
5.Boris Granovskiy M21 ULTIMATE OK LinnéSWE  52:56 (5) 55:56 (4) 62:26 (3) 48:43 (5) 82:13 (5) 302:14 +61:04
6.Neil Dobbs M21 ULTIMATE Helsingin SuunnistajatFIN  62:27 (6) 63:44 (7) 66:25 (6) 51:54 (6) 72:24 (4) 316:54 +75:44
7.Morten Schou M21 ULTIMATE OK SNABDEN  63:37 (7) 71:38 (8) 82:04 (8) 60:48 (8) 89:56 (7) 368:03 +126:53
8.Thomas Brédo M21 ULTIMATE OLV EifelBEL  89:27 (9) 62:48 (6) 75:13 (7) 70:47 (10) 95:22 (8) 393:37 +152:27
9.Benjamin Hofmans M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  69:39 (8) 72:44 (9) 89:03 (10) 59:05 (7) 114:15 (10) 404:46 +163:36
10.Thibaut Derenne M21 ULTIMATE Animation Sillery OrientationFRA  107:20 (10) 108:49 (11) 87:48 (9) 70:05 (9) 100:07 (9) 474:09 +232:59
11.Nicolas Spiliers M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  119:43 (11) 74:09 (10) 91:36 (11) 73:37 (11) 121:08 (11) 480:13 +239:03

M21B
1.Anton Kupriiets M21B O-club-1, KyivUKR  35:55 (1) 40:42 (1) 47:49 (1) 42:23 (1) 40:24 (1) 207:13
2.Martin Margold M21B OOB Kotlarka PrahaCZE  54:19 (5) 60:29 (5) 69:00 (6) 60:15 (4) 49:53 (3) 293:56 +86:43
3.Anton Kosorukov M21B Vyborg OrientirRUS  47:41 (3) 59:42 (4) 76:58 (7) 58:48 (3) 56:53 (4) 300:02 +92:49
4.Andrey Pavlov M21B MetallKomplektRUS  60:53 (6) 78:57 (7) 95:30 (8) 69:02 (7) 66:42 (6) 371:04 +163:51
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  48:15 (4) 59:05 (3) 60:15 (5) dns dns disq
Petr Lepsik M21B BT teamCZE  52:58 (2) 44:39 (2) 45:21 (2) disq
Matis Pääslane M21B IlvesEST  66:17 (7) mp mp 63:15 (5) 64:30 (5) disq
Igor Boncina M21B OK AzimutSLO  76:31 (6) mp 64:52 (6) 84:14 (7) disq
Michal Pavlik M21B TJ Cingov Spiska Nová vesSVK  46:48 (2) 48:55 (2) 57:45 (4) mp dns disq
Stefan Wernig M21B HSV VillachAUT  54:22 (3) disq

M21E
1.Alexander Minakov M21E Orienta-MosCompassRUS  41:01 (1) 57:05 (1) 70:11 (2) 46:49 (2) 79:40 (1) 294:46
2.Andrés Del Bustio Díaz M21E Astur Extrem Club de OrientaciónESP  62:09 (3) 74:53 (3) 102:00 (6) 59:35 (7) 102:42 (2) 401:19 +106:33
3.Jose Amador Real M21E KFUM Örebro OrienteringSWE  81:46 (4) 112:50 (6) 138:01 (10) 93:00 (9) 136:08 (6) 561:45 +266:59
Boštjan Čerin M21E OK TivoliSLO  87:52 (5) 88:45 (5) 128:09 (5) disq
Vit Braveny M21E Lejzcek OKCZE  65:10 (1) 46:12 (1) dnf disq
Sergiy Muchidinov M21E Unione Sportiva Aldo MoroITA  dns dns disq
Jakub Kamenicky M21E Lejzcek OKCZE  75:19 (3) 54:23 (6) 108:53 (3) disq
Karim Azeb M21E Lejzcek OKCZE  103:52 (7) dnf 118:43 (4) disq
David Franko M21E TJ Cingov Spiska Nová vesSVK  41:41 (2) 69:16 (2) dns 52:46 (4) mp disq
Ondřej Švirák M21E Lejzcek OKCZE  114:28 (9) 52:50 (5) dnf disq
Adam Bravený M21E Lejzcek OKCZE  84:27 (4) 50:08 (3) dnf disq
Marco Della Vedova M21E Polisportive UnitedITA  85:32 (4) 112:01 (8) 62:56 (8) disq

M35
1.Denis Zhilin M35   63:21 (2) 84:12 (2) 90:17 (2) 70:13 (3) 87:26 (2) 395:29
2.Ray Ward M35 Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  59:13 (1) 82:32 (1) 106:43 (3) 62:35 (1) 84:40 (1) 395:43 +00:14
Yurii Muzychenko M35 MuzaUKR  dns disq
Olha Muzychenko M35 MuzaUKR  dns disq
Damir Gobec M35 OK VihorCRO  dns 86:02 (1) 65:52 (2) disq
Tomislav Varnica M35 OK VihorCRO  129:47 (5) 78:59 (4) dns disq
Andrea Rivetta M35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  114:58 (4) disq
Tomas Peñaranda Marcos M35 CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZAESP  87:54 (3) 127:35 (3) mp 105:27 (5) mp disq

M35 ULTIMATE
1.Pavel Milan M35 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  51:51 (2) 53:46 (1) 56:39 (2) 49:54 (1) 68:43 (1) 280:53
2.Nikolay Babiev M35 ULTIMATE O-Baby Team MoscowRUS  48:13 (1) 58:27 (2) 55:10 (1) 56:03 (3) 71:15 (2) 289:08 +08:15
3.Kim Baxter M35 ULTIMATE South Yorkshire OrienteersGBR  61:07 (3) 62:53 (3) 66:46 (5) 53:10 (2) 80:34 (4) 324:30 +43:37
4.Stefano Brambilla M35 ULTIMATE CO2ITA  84:19 (6) 81:25 (5) 102:38 (7) 75:34 (5) 97:40 (6) 441:36 +160:43
5.Tomas Sochor M35 ULTIMATE SKOB HAVÍŘOVCZE  102:08 (8) 92:13 (6) 90:14 (6) 82:16 (7) 118:29 (7) 485:20 +204:27
6.Henning Schou M35 ULTIMATE OK SNABDEN  89:17 (7) 96:46 (7) 105:33 (8) 76:14 (6) 124:39 (8) 492:29 +211:36
Richard Baxter M35 ULTIMATE South Yorkshire OrienteersGBR  61:08 (4) mp 65:17 (4) 60:00 (4) 83:45 (5) disq
Martin Brantner M35 ULTIMATE OL HSV Wiener NeustadtAUT  mp dns dns dns dns disq
Bojan Jevševar M35 ULTIMATE OK BrežiceSLO  61:46 (5) 77:50 (4) 60:44 (3) mp 79:49 (3) disq

M45
1.Bo Simonsen M45 FIF HilleroedDEN  46:10 (1) 52:37 (1) 59:48 (1) 46:42 (1) 62:43 (1) 268:00
2.Priit Pääslane M45 IlvesEST  52:07 (2) 61:24 (3) 66:28 (4) 51:11 (2) 64:09 (2) 295:19 +27:19
3.Guttorm L Egge M45 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  52:21 (3) 62:37 (4) 66:27 (3) 56:56 (4) 64:31 (3) 302:52 +34:52
4.Nikolay Tikhonov M45 OMEGA RUSSIARUS  54:28 (4) 62:59 (6) 66:11 (2) 53:23 (3) 73:48 (5) 310:49 +42:49
5.Vitalii Hlushenkov M45 O-club-1, KyivUKR  73:02 (7) 57:48 (2) 68:34 (5) 57:13 (5) 69:01 (4) 325:38 +57:38
6.Jan Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  61:26 (6) 71:10 (7) 95:05 (6) 79:50 (6) 76:46 (6) 384:17 +116:17
7.Gianluca Vannutelli M45 Corsaorientamento Club RomaITA  97:03 (8) 112:26 (8) 114:50 (7) 96:40 (7) 144:31 (7) 565:30 +297:30
Boris Bauman M45 Mariborski OKSLO  60:35 (5) 62:41 (5) dns disq
Raimondas Olisauskas M45 LVB LeipzigGER  dns dns dns disq

M50
1.Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  52:16 (1) 52:54 (2) 62:25 (2) 50:42 (2) 71:28 (4) 289:45
2.Patrice Montemont M50 ORIENTALPFRA  58:59 (2) 55:06 (3) 65:17 (4) 65:21 (5) 69:01 (2) 313:44 +23:59
3.Martin Egger M50 OLV HindelbankSUI  61:52 (4) 61:42 (4) 68:49 (5) 65:16 (4) 70:35 (3) 328:14 +38:29
4.Pavel Veljacik M50 OK Sparta PrahaCZE  61:09 (3) 61:51 (5) 73:31 (6) 66:49 (6) 83:46 (5) 347:06 +57:21
5.Rais Bayburin M50 Ufa-unitedRUS  68:01 (6) 68:29 (7) 93:52 (9) 69:47 (7) 86:36 (8) 386:45 +97:00
6.Bretislav Wurzel M50 SK OS Nové Město na MoravěCZE  88:28 (8) 79:47 (10) 100:15 (11) 77:18 (9) 101:03 (10) 446:51 +157:06
7.Oleksandr Letychevskyi M50 O-club, KyivUKR  93:13 (9) 82:12 (11) 99:40 (10) 78:33 (10) 99:54 (9) 453:32 +163:47
8.Marco Lucarelli M50 Corsaorientamento Club RomaITA  83:35 (7) 123:50 (13) 125:17 (12) 96:47 (11) 113:28 (11) 542:57 +253:12
Aleš Čerin M50 OK TivoliSLO  106:25 (12) 132:09 (13) 86:07 (7) disq
Lars Palmqvist M50 Järfälla OKSWE  45:21 (1) 52:34 (1) 45:17 (1) disq
Oleksandr Mykhailichenko M50 O-club, KyivUKR  67:30 (5) 69:33 (8) 85:56 (8) mp 85:22 (6) disq
Ievgen Kholiavko M50 O-club-1, KyivUKR  mp 65:35 (6) 64:46 (3) 57:19 (3) 58:52 (1) disq
Paolo Pizzamus M50 SSD GAJAITA  84:22 (7) 76:22 (8) disq
Matias Mieth M50 USV JenaGER  74:44 (9) dns disq

M55
1.Timo Partanen M55 Rasti-HyryFIN  38:21 (1) 45:25 (1) 47:45 (1) 44:55 (1) 55:10 (2) 231:36
2.Michele Guglielmetti M55 GOLD SavosaSUI  41:00 (2) 50:19 (2) 53:41 (2) 59:56 (3) 50:06 (1) 255:02 +23:26
3.Mats Strandhagen M55 Göteborg-Majorna OKSWE  50:50 (3) 62:43 (4) 65:49 (4) 56:28 (2) 59:29 (3) 295:19 +63:43
4.Bo Konring M55 Søllerød OKDEN  64:14 (5) 62:42 (3) 73:28 (5) 66:32 (4) 71:49 (5) 338:45 +107:09
5.Bottemer Christian M55 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  60:23 (4) 85:41 (5) 80:48 (6) 67:37 (5) 63:29 (4) 357:58 +126:22
Bruno Scherr M55 HSV VillachAUT  dns dns 60:05 (3) dns dns disq

M60
1.Peter Andres M60 OLG BonaduzSUI  47:39 (1) 43:02 (1) 49:45 (1) 41:14 (2) 51:40 (2) 233:20
2.Konrad Tonn M60 SSV Planeta RadebeulGER  51:09 (2) 45:33 (2) 50:21 (2) 39:51 (1) 55:21 (3) 242:15 +08:55
3.Jean-Marie Fath M60 SCAPA NANCYFRA  59:02 (4) 48:43 (3) 52:41 (3) 43:02 (3) 50:49 (1) 254:17 +20:57
4.Tomas Babicky M60 Rozmaryn LitomericeCZE  59:59 (5) 48:58 (4) 70:17 (6) 50:17 (5) 69:29 (5) 299:00 +65:40
5.Martin Checkley M60 Totana NomadsESP  75:18 (10) 60:56 (7) 62:36 (4) 56:47 (9) 67:07 (4) 322:44 +89:24
6.Giovanni Visetti M60 Gruppo Orientisti SubiacoITA  55:15 (3) 64:54 (9) 69:53 (5) 72:17 (10) 73:29 (6) 335:48 +102:28
7.Jean Brédo M60 OLV EifelBEL  65:59 (8) 67:12 (10) 78:10 (7) 47:49 (4) 79:05 (7) 338:15 +104:55
8.Janko Lapajne M60 OK AzimutSLO  67:02 (9) 59:38 (6) 100:51 (9) 56:26 (7) 79:46 (8) 363:43 +130:23
9.Robert Locusse M60 Azimut MALANCOURTFRA  62:59 (6) 58:38 (5) 104:47 (10) 53:03 (6) 94:20 (10) 373:47 +140:27
10.Vlado Sedej M60 OK AzimutSLO  64:50 (7) 63:23 (8) 107:05 (11) 56:39 (8) 82:22 (9) 374:19 +140:59
Leonardo La Barbera M60 Corsaorientamento Club RomaITA  104:28 (11) 85:28 (11) 83:13 (8) 73:20 (11) dns disq

M65
1.Carl Malling M65 Randers OKDEN  49:41 (1) 55:32 (1) 58:26 (1) 46:01 (1) 62:28 (2) 272:08
2.Juha Penttinen M65 MesikämmenetFIN  77:42 (3) 64:40 (3) 67:54 (3) 49:24 (2) 55:45 (1) 315:25 +43:17
3.Lucian Galateanu M65 UNEFS BucharestROM  62:45 (2) 59:08 (2) 73:43 (4) 53:46 (3) 69:18 (3) 318:40 +46:32
4.Errol Pittet M65 OLG BreitseeSUI  84:16 (6) 71:12 (4) 78:25 (5) 55:59 (4) 99:11 (6) 389:03 +116:55
5.Pierangelo Bellotti M65 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  80:36 (4) 75:27 (5) 83:30 (6) 66:44 (5) 88:13 (5) 394:30 +122:22
Serge Dery M65 OLV EifelBEL  81:00 (5) mp 67:14 (2) 68:36 (6) 80:56 (4) disq

M70
1.Pavel Rusanov M70 PARUSRUS  50:13 (2) 42:46 (1) 48:38 (3) 60:24 (4) 61:46 (2) 263:47
2.Basil Baldwin M70 Goldseekers Orienteering ClubAUS  56:50 (3) 51:43 (2) 44:26 (2) 45:37 (2) 65:46 (3) 264:22 +00:35
3.Nikolay Makhalov M70 St.PetersburgRUS  68:39 (6) 72:04 (5) 59:06 (5) 60:13 (3) 84:14 (7) 344:16 +80:29
4.Peter Dobos M70 Stars Orienteering ClubCAN  61:38 (5) 100:47 (6) 79:47 (6) 65:33 (6) 77:42 (6) 385:27 +121:40
5.Stelvio Manfrin M70 Orienteering PratoITA  106:41 (7) 63:37 (4) 99:45 (7) 65:00 (5) 93:40 (8) 428:43 +164:56
Albert Glechner M70 HSV Ried im InnkreisAUT  45:13 (1) mp 36:20 (1) 42:03 (1) 66:31 (4) disq
Christian Studer M70 OLG MurtenSUI  57:20 (4) 52:41 (3) 54:15 (4) mp 67:45 (5) disq
Arne Grøndahl M70 Søllerød OKDEN  60:04 (1) disq

OPEN A
Zsolt Podolyak OPEN A Southern NavigatorsGBR  186:29 (4) dns disq
Christian Gotthardt OPEN A HSV SpittalAUT  129:04 (3) 86:52 (2) disq
Josef Polster OPEN A HSV SpittalAUT  90:20 (2) 97:44 (2) 77:13 (1) disq
Boris Eržen OPEN A Škofjeloški orientacijski klubSLO  135:41 (4) disq
Bernhard Venhauer OPEN A OLC Union ViktringAUT  68:55 (1) 78:58 (1) dns disq
Attila Szucz OPEN A Hidegkuti SpartacusHUN  159:42 (3) dns disq

OPEN B
1.Alberto Grilli OPEN B CUS Parma OrienteeringITA  53:33 (1) 72:01 (1) 72:59 (1) 57:29 (2) 75:25 (1) 331:27
2.Eugenio Corazza OPEN B Corsaorientamento Club RomaITA  147:04 (5) 160:19 (5) 183:16 (4) 139:49 (6) 160:36 (2) 791:04 +459:37
Jiří Hájek OPEN B SKOB OstrovCZE  54:18 (2) 75:09 (2) 79:24 (2) disq
Miha Škarabot OPEN B Orientacijski klub PolarisSLO  64:02 (3) disq
Monika Lisá OPEN B SKOB OstrovCZE  89:07 (4) 88:07 (4) mp disq
Matej Škarabot OPEN B Orientacijski klub PolarisSLO  54:07 (1) disq
Miroslav Tauber OPEN B TJ Cingov Spiska Nová vesSVK  60:53 (3) 84:22 (3) dns dns mp disq
Andrea Rass - Venhauer OPEN B OLC Union ViktringAUT  mp mp dns disq
Ana Plavčak OPEN B Škofjeloški orientacijski klubSLO  disq
Tiziana Rossi OPEN B Corsaorientamento Club RomaITA  mp disq
Enrico Ferigutti OPEN B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  136:16 (3) 89:55 (5) disq
Gotthardt Daniel OPEN B HSV SpittalAUT  mp 67:17 (4) disq

OPEN C
1.Pavlina Wurzelova OPEN C SK OS Nové Město na MoravěCZE  92:45 (2) 44:38 (1) 76:12 (1) 47:53 (2) 64:22 (2) 325:50
Claire Rominger OPEN C CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  130:45 (3) 53:45 (3) mp 57:11 (3) 87:58 (3) disq
Cecilia Revessi OPEN C Corsaorientamento Club RomaITA  mp disq
Tiziana Rossi OPEN C Corsaorientamento Club RomaITA  101:26 (6) 117:30 (5) 82:41 (5) 121:40 (5) disq
Cecilia Revessi OPEN C Corsaorientamento Club RomaITA  101:17 (5) 116:12 (4) 80:07 (4) 119:49 (4) disq
Alexander Bilanenko OPEN C O-Baby Team MoscowRUS  80:22 (1) 45:17 (2) mp 30:02 (1) 48:29 (1) disq
Jedert Jevševar OPEN C OK BrežiceSLO  mp dns dnf dns dns disq
Thomas Basa OPEN C Semiperdo Orienteering ManiagoITA  mp disq
Giulia Tosi OPEN C Corsaorientamento Club RomaITA  179:59 (4) 92:37 (4) 113:42 (3) mp 122:43 (6) disq
Bernardica Stipić OPEN C OK VihorCRO  104:35 (2) dnf disq

W10
1.Elizaveta Babyeva W10 O-Baby Team MoscowRUS  22:25 (1) 48:52 (1) 14:09 (1) 13:03 (1) 23:03 (1) 121:32
2.Iris Aurora Pecorari W10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  55:44 (2) 55:20 (2) 21:39 (2) 16:54 (2) 25:10 (2) 174:47 +53:15

W10-guided
Silvia Ferigutti W10-guided Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns disq

W12
1.Siri Simonsen W12 FIF HilleroedDEN  17:23 (1) 36:17 (2) 17:06 (1) 15:58 (2) 18:52 (1) 105:36
2.Daria Galateanu W12 UNEFS BucharestROM  20:21 (2) 33:42 (1) 19:17 (2) 13:46 (1) 19:00 (2) 106:06 +00:30
3.Evdokia Babyeva W12 O-Baby Team MoscowRUS  60:11 (4) 59:39 (3) 24:45 (3) 47:06 (3) 33:11 (3) 224:52 +119:16
Colombo Iris W12 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  37:39 (3) 88:09 (4) 31:53 (4) mp 34:47 (4) disq

W18
1.Annika Simonsen W18 FIF HilleroedDEN  49:18 (1) 53:48 (3) 47:30 (1) 41:32 (1) 46:04 (1) 238:12
2.Hana Veljacikova W18 OK Sparta PrahaCZE  62:05 (5) 49:31 (1) 49:55 (2) 41:39 (2) 59:01 (3) 262:11 +23:59
3.Elena Pezzati W18 Società Corse d'Orientamento MendrisioSUI  50:27 (2) 52:53 (2) 50:21 (3) 53:10 (6) 57:15 (2) 264:06 +25:54
4.Ekaterina Babyeva W18 O-Baby Team MoscowRUS  52:48 (3) 58:35 (4) 58:06 (4) 47:36 (4) 59:01 (3) 276:06 +37:54
5.Eleonore Robinson W18 ASUB OrientationBEL  59:01 (4) 66:06 (7) 68:04 (8) 48:21 (5) 59:25 (5) 300:57 +62:45
6.Adela Galateanu W18 UNEFS BucharestROM  75:03 (8) 67:20 (8) 62:00 (6) 47:32 (3) 59:47 (6) 311:42 +73:30
7.Claudia Rooman W18 TROL BelgiumBEL  75:37 (9) 59:05 (5) 60:58 (5) 53:13 (7) 67:55 (7) 316:48 +78:36
8.Debora Egger W18 OLV HindelbankSUI  68:01 (7) 65:41 (6) 66:42 (7) 68:44 (8) 70:36 (8) 339:44 +101:32
9.Coline Ceulemans W18 C.O.LiègeBEL  67:33 (6) 69:22 (9) 83:16 (9) 71:20 (9) 88:28 (9) 379:59 +141:47

W21 ULTIMATE
1.Verena Aschacher W21 ULTIMATE HSV OL Wiener NeustadtAUT  64:17 (1) 100:10 (1) 68:51 (1) 68:03 (2) 100:37 (1) 401:58
Tatiana Grebenets W21 ULTIMATE Vyborg OrientirRUS  80:48 (2) 120:59 (2) mp 65:51 (1) 119:34 (2) disq

W21B
1.Khrystyna Bogomiagkova W21B OdessaUKR  50:08 (1) 34:31 (1) 45:43 (1) 39:06 (5) 40:20 (1) 209:48
2.Barbora Franková W21B TJ Cingov Spiska Nová vesSVK  57:20 (2) 38:50 (3) 49:29 (2) 29:37 (1) 45:09 (2) 220:25 +10:37
3.Egle Pääslane W21B IlvesEST  59:49 (3) 37:47 (2) 52:23 (3) 33:14 (2) 48:53 (3) 232:06 +22:18
4.Nedvidkova Iva W21B Rozmaryn LitomericeCZE  72:36 (4) 53:01 (6) 54:09 (4) 36:03 (3) 56:56 (8) 272:45 +62:57
5.Alexandra Studer W21B OLG MurtenSUI  89:15 (5) 47:40 (4) 56:29 (5) 37:03 (4) 55:10 (6) 285:37 +75:49
6.Allison Brown W21B OK LinnéSWE  97:07 (7) 51:18 (5) 60:42 (6) 47:00 (6) 59:14 (9) 315:21 +105:33
7.Eva Suarez Zapico W21B Astur Extrem Club de OrientaciónESP  104:32 (8) 68:14 (7) 68:54 (8) 53:55 (8) 53:41 (5) 349:16 +139:28
8.Kalinova Lucie W21B Rozmaryn LitomericeCZE  90:01 (6) 72:49 (8) 95:56 (9) 55:51 (9) 55:18 (7) 369:55 +160:07
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  mp dns 63:15 (7) dns dns disq
Eva Setínková W21B BT teamCZE  dns 51:57 (7) 51:23 (4) disq

W21E
1.Claire Ward W21E Edinburgh Southern Orienteering ClubGBR  46:41 (1) 55:23 (1) 60:02 (1) 43:48 (1) 60:12 (1) 266:06
2.Mojca Flerin W21E Kamniški orientacijski klubSLO  64:03 (6) 59:44 (3) 61:39 (2) 52:47 (4) 70:14 (4) 308:27 +42:21
3.Barbora Margoldova W21E OOB Kotlarka PrahaCZE  48:43 (2) 76:08 (8) 77:16 (6) 53:30 (6) 62:36 (2) 318:13 +52:07
4.Alicia Gil Sánchez W21E C.E. ColivencESP  56:18 (3) 74:11 (6) 68:56 (3) 50:01 (3) 68:53 (3) 318:19 +52:13
5.Clizia Zambiasi W21E Semiperdo Orienteering ManiagoITA  61:01 (5) 73:13 (5) 83:12 (8) 62:32 (8) 85:13 (8) 365:11 +99:05
6.Margot Vandemeulebroek W21E Belgian Big Fat GuysBEL  74:50 (7) 76:02 (7) 96:22 (11) 71:02 (9) 107:02 (9) 425:18 +159:12
Violeta Feliciano Sanjuan W21E C.E. ColivencESP  88:41 (8) 86:33 (9) mp 74:22 (12) mp disq
Lenka Svobodova W21E Lejzcek OKCZE  94:36 (10) 52:48 (5) 80:05 (6) disq
Nina Azebová W21E Lejzcek OKCZE  89:08 (9) 72:28 (10) 81:15 (7) disq
Denisa Kosová W21E Lejzcek OKCZE  71:12 (4) 45:44 (2) mp disq
Kateřina Kamenická W21E Lejzcek OKCZE  dns dns dns disq
Lucia Curzio W21E Polisportive UnitedITA  59:01 (2) 81:22 (7) 56:08 (7) disq
Ekaterina Minakova W21E Orienta-MosCompassRUS  59:20 (4) 67:00 (4) 73:27 (5) 72:38 (11) mp disq
Margaux Hummel-azaïs W21E O'Team BesançonFRA  dns dns dns dns dns disq
Tereza Novotna W21E Lejzcek OKCZE  101:36 (13) 77:38 (5) disq

W35
1.Jindriska Milanova W35 KOS Tesla BrnoCZE  54:01 (2) 60:57 (3) 64:28 (2) 73:11 (6) 53:40 (1) 306:17
2.Audrun Utskarpen W35 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  60:02 (4) 58:22 (1) 65:13 (3) 56:49 (2) 69:50 (4) 310:16 +03:59
3.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  50:45 (1) 70:57 (5) 63:56 (1) 54:12 (1) 71:16 (5) 311:06 +04:49
4.Petra Grycova W35 KOS Tesla BrnoCZE  56:41 (3) 65:55 (4) 69:00 (4) 65:12 (4) 63:09 (2) 319:57 +13:40
5.Anka Kuzmin W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  61:18 (5) 76:15 (6) 72:10 (6) 65:10 (3) 65:29 (3) 340:22 +34:05
6.Marirosa Hechich W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  64:09 (6) 78:28 (7) 90:49 (8) 84:42 (7) 79:24 (6) 397:32 +91:15
Ivana Gobec W35 OK VihorCRO  dns 83:13 (7) 65:26 (5) disq
Ute Pein W35 LVB LeipzigGER  dns dns dns disq
Maja Kušt W35 OK VihorCRO  mp 137:27 (8) disq
Maica Perez Ramos W35 CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZAESP  120:49 (7) dns mp mp mp disq
Johanna Hakala-kähäri W35 Peräkylän PonnistusFIN  59:03 (2) 69:32 (5) disq

W35 ULTIMATE
1.Angelika Aschacher W35 ULTIMATE HSV OL Wiener NeustadtAUT  70:04 (1) 90:37 (1) 79:46 (1) 64:24 (1) 100:33 (1) 405:24
2.Helle Schou W35 ULTIMATE OK SNABDEN  104:16 (2) 125:31 (2) 105:18 (2) 77:57 (2) 135:47 (2) 548:49 +143:25

W45
1.Sandra Simonsen W45 FIF HilleroedDEN  58:47 (2) 58:52 (1) 62:18 (2) 49:42 (1) 61:26 (4) 291:05
2.Elena Tikhonova W45 OMEGA RUSSIARUS  62:26 (3) 62:43 (2) 61:55 (1) 54:02 (3) 59:32 (1) 300:38 +09:33
3.Olena Baglyk W45 O-club-1, KyivUKR  58:37 (1) 68:38 (5) 67:35 (5) 50:31 (2) 60:08 (2) 305:29 +14:24
4.Dana Wurzelova W45 SK OS Nové Město na MoravěCZE  77:47 (6) 63:15 (3) 65:53 (4) 56:24 (5) 60:40 (3) 323:59 +32:54
5.Claire Valchera W45 ORIENTALPFRA  66:39 (4) 72:32 (6) 69:26 (6) 97:01 (7) 71:34 (5) 377:12 +86:07
6.Kirsten Møller W45 Søllerød OKDEN  105:41 (7) 84:39 (7) 81:24 (7) 97:17 (8) 93:17 (6) 462:18 +171:13
Minija Pääslane W45 IlvesEST  66:47 (5) 68:22 (4) 65:40 (3) 55:56 (4) mp disq
Donatella Vecchies W45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  85:06 (8) 66:53 (6) disq

W50
1.Dilya Bayburina W50 Ufa-unitedRUS  58:01 (2) 55:24 (2) 62:10 (2) 50:54 (2) 67:50 (1) 294:19
2.Elisabeth Strandhagen W50 Göteborg-Majorna OKSWE  57:18 (1) 59:31 (4) 63:13 (3) 53:15 (3) 74:04 (3) 307:21 +13:02
3.Marketa Veljacikova W50 OK Sparta PrahaCZE  71:12 (3) 77:06 (6) 82:00 (4) 61:29 (5) 68:25 (2) 360:12 +65:53
4.Tuija Jurvakainen W50 Rasti-HyryFIN  76:24 (5) 77:07 (7) 83:52 (5) 61:07 (4) 93:34 (5) 392:04 +97:45
5.Hana Sochorova W50 SKOB HAVÍŘOVCZE  77:54 (6) 70:33 (5) 86:43 (6) 77:57 (7) 85:31 (4) 398:38 +104:19
Barbara Egger W50 OLV HindelbankSUI  73:19 (4) 56:18 (3) mp 50:47 (1) 105:27 (6) disq
Manuela Manganelli W50 Corsaorientamento Club RomaITA  mp 83:05 (8) 99:13 (7) 74:02 (6) dns disq
Berit Aslaksen W50 Järfälla OKSWE  53:07 (1) 61:06 (1) mp disq

W55
1.Iris Andres W55 OLG BonaduzSUI  56:46 (2) 41:50 (2) 53:25 (2) 35:27 (1) 49:49 (1) 237:17
2.Judith Checkley W55 Totana NomadsESP  56:01 (1) 39:49 (1) 63:12 (4) 37:14 (2) 55:34 (3) 251:50 +14:33
3.Gisela Tonn W55 SSV Planeta RadebeulGER  63:37 (3) 43:50 (3) 57:57 (3) 51:52 (6) 57:35 (4) 274:51 +37:34
4.Gerda Guglielmetti W55 GOLD SavosaSUI  76:20 (5) 49:16 (6) 48:00 (1) 51:22 (5) 52:33 (2) 277:31 +40:14
5.Elena Rusanova W55 PARUSRUS  77:20 (6) 49:41 (7) 65:49 (5) 43:35 (3) 64:42 (5) 301:07 +63:50
6.Margrith Hofer W55 OLG BreitseeSUI  78:15 (7) 44:09 (4) 67:34 (6) 46:14 (4) 66:10 (6) 302:22 +65:05
7.Bea Arn W55 Società Corse d'Orientamento MendrisioSUI  68:57 (4) 47:14 (5) 76:12 (7) 53:32 (7) 76:07 (8) 322:02 +84:45
8.Marie José Berger W55 Azimut MALANCOURTFRA  120:23 (8) 121:10 (9) 79:11 (8) 60:38 (8) 68:19 (7) 449:41 +212:24
9.Jitka Nedvídková W55 Rozmaryn LitomericeCZE  140:23 (9) 80:04 (8) 136:48 (9) 91:58 (9) 117:52 (9) 567:05 +329:48

W65
1.Vilhelmine Berzupe W65 SeniorLAT  66:35 (3) 53:59 (2) 60:55 (4) 58:13 (4) 66:05 (1) 305:47
2.Jean Baldwin W65 Goldseekers Orienteering ClubAUS  52:20 (1) 72:30 (4) 61:43 (5) 57:56 (3) 88:26 (3) 332:55 +27:08
3.Ilona Dobos W65 Stars Orienteering ClubCAN  81:04 (5) 87:56 (5) 75:25 (6) 77:25 (5) 97:23 (4) 419:13 +113:26
4.Maria Laj - Bellotti W65 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  87:38 (6) 93:20 (6) 60:07 (3) 86:38 (6) 105:01 (5) 432:44 +126:57
5.Nicole Bastien-fath W65 SCAPA NANCYFRA  99:47 (7) 97:07 (7) 119:29 (7) 152:41 (7) 85:49 (2) 554:53 +249:06
Ulrike Roder W65 HSV Ried im InnkreisAUT  54:38 (2) 53:11 (1) 49:56 (1) 55:00 (2) mp disq
Tetiana Gorbunova W65 O-club-1, KyivUKR  71:08 (4) 55:26 (3) 51:59 (2) 53:01 (1) mp disq