v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Easter4->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time

Beginners
1.Veronika Dätwyler Beginners OLG PfäffikonSUI  46:25 (3) 55:33 (7) 56:16 (6) 36:17 (5) 194:31
2.Anna Maria Mazza Beginners Eridano Adventure A.S.D.ITA  76:26 (4) 49:44 (6) 91:17 (10) 62:57 (6) 280:24 +85:53
Martina Korenika Beginners   dnf disq
Dejan Bernetič Beginners   57:17 (8) disq
László Német Beginners Dva Kuku OrienteeringHUN  29:41 (1) 38:01 (2) 18:51 (2) disq
Duška Radovan Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  51:19 (5) dns disq
Heidi Skory Beginners CO Lausanne-JoratSUI  mp 42:15 (3) 85:05 (9) 25:03 (3) disq
Zdenko Pavlič Beginners   85:54 (10) dns disq
Linda Keyserlingk Beginners SV MietrachingGER  59:10 (8) disq
Anissa Badis Beginners Dva Kuku OrienteeringHUN  44:00 (5) 41:54 (4) 14:36 (1) disq
Jozef Pelessoni Beginners Team Friuli Venezia GiuliaITA  31:03 (2) disq
Nejc Zorko Beginners OK BrežiceSLO  43:08 (4) 40:29 (3) 31:20 (4) disq
Sebastian Kriscjak Beginners Team Friuli Venezia GiuliaITA  30:22 (1) disq
Claire Yaremchuk Beginners OLG ChurSUI  mp 64:39 (9) 59:00 (7) dns disq
Lara Zupan Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  31:19 (2) 34:05 (1) disq

M10
1.Bálint Gergő M10 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  32:24 (1) 22:42 (1) 53:57 (1) 10:43 (1) 119:46

M12
1.Bálint Ádám M12 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  22:49 (2) 19:45 (1) 26:36 (2) 22:35 (3) 91:45
2.Otto Allwinger M12 Mariborski OKSLO  27:34 (3) 22:47 (2) 29:47 (3) 15:21 (2) 95:29 +03:44
Martin Jevševar M12 OK BrežiceSLO  32:50 (4) mp 33:12 (4) 15:16 (1) disq
Tilen Zupan M12 Orientacijski klub KomendaSLO  26:37 (3) 25:03 (1) disq
Goran Polojaz M12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  21:32 (1) 28:56 (4) disq
Sandor Pelessoni M12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  mp disq

M14
1.Anton Uller M14 Kils OKSWE  27:36 (1) 22:38 (2) 39:46 (2) 38:46 (5) 128:46
2.Bálint Benedek M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  30:54 (4) 27:07 (3) 39:11 (1) 32:10 (1) 129:22 +00:36
3.Johan Lundbäck M14 Järfälla OKSWE  29:17 (2) 22:16 (1) 53:12 (5) 34:35 (3) 139:20 +10:34
4.Jonas Deubel M14 Naturfreunde WienAUT  29:33 (3) 29:55 (5) 48:58 (4) 33:09 (2) 141:35 +12:49
5.Angyal Dániel M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  32:53 (5) 28:09 (4) 48:20 (3) 38:26 (4) 147:48 +19:02
6.Rudi Frison M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  38:34 (6) 36:31 (6) 72:02 (7) 39:31 (6) 186:38 +57:52
7.Luca Fontanot M14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  48:02 (7) 37:49 (7) 97:29 (10) 45:13 (7) 228:33 +99:47
Kristjan Kalc M14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  83:14 (10) 57:13 (9) 93:18 (9) dns disq
Simone Mancassola M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  57:57 (8) mp 84:00 (8) 45:16 (8) disq
Oskar Nilsson M14 Järfälla OKSWE  mp 43:12 (8) mp mp disq
Gloch Zalán M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  dns dns dns dns disq
Vass Bence M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  mp mp mp mp disq
Dario Brandolese M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp 59:41 (10) 71:05 (6) 63:13 (9) disq
Maurizio Grillo M14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  75:15 (9) 94:09 (11) 76:03 (10) disq

M16
1.Matic Blaž M16 Orientacijski klub KomendaSLO  25:22 (2) 26:24 (1) 45:13 (3) 33:15 (1) 130:14
2.Lukas Olm M16 Kils OKSWE  23:46 (1) 32:09 (5) 48:00 (4) 34:48 (2) 138:43 +08:29
3.Fabian Aebersold M16 ol.biel.seelandSUI  28:03 (4) 26:42 (2) 43:24 (1) 40:50 (4) 138:59 +08:45
4.Joergen Deubel M16 Naturfreunde WienAUT  34:35 (7) 36:41 (6) 64:34 (7) 41:06 (5) 176:56 +46:42
5.Jonathan Uller M16 Kils OKSWE  35:11 (8) 30:19 (4) 73:26 (9) 51:05 (7) 190:01 +59:47
6.Linus Albinsson M16 Järfälla OKSWE  42:59 (9) 51:09 (9) 61:09 (6) 49:55 (6) 205:12 +74:58
7.Bácskai Péter M16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  43:12 (10) 49:44 (8) 65:51 (8) 54:10 (9) 212:57 +82:43
8.Etlinger András M16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  43:48 (11) 68:44 (12) 54:25 (5) 68:53 (13) 235:50 +105:36
9.Pietro Scalzotto M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  53:45 (13) 67:14 (11) 102:59 (13) 57:49 (10) 281:47 +151:33
10.Giacomo Guarda M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  51:29 (12) 92:00 (15) 94:35 (12) 67:53 (12) 305:57 +175:43
Simen Spets Storhov M16 Freidig - StorhovNOR  27:23 (3) 38:04 (7) dnf 37:17 (3) disq
Gašper Čopi M16 OK AzimutSLO  dns dns 77:14 (10) dns disq
Filippo Bisoni M16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  63:11 (14) 83:18 (14) dnf dns disq
Žiga Taljat M16 OK AzimutSLO  dns dns 124:13 (15) dns disq
Mattia Gründler M16 Suunta JyväskyläFIN  28:14 (5) dns dns dns disq
Fabio Nardo M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  94:24 (15) mp mp 64:54 (11) disq
Andrea Nardo M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp dns mp mp disq
Giacomo Bolla M16 Arces Orienteering KlubbITA  mp 82:00 (13) 113:32 (14) 80:03 (14) disq
Mattia Gambini M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp 63:37 (10) 82:58 (11) 54:09 (8) disq
Vesa Nokka M16 Rasti 88FIN  29:13 (6) 29:46 (3) 44:13 (2) mp disq

M18
1.Dominik Kirin M18 OK JapeticCRO  37:13 (1) 30:08 (1) 63:07 (2) 49:04 (1) 179:32
2.Oskar Spets Storhov M18 Freidig - StorhovNOR  40:15 (2) 32:47 (2) 58:06 (1) 49:07 (2) 180:15 +00:43
3.Mark Bogataj M18 OK AzimutSLO  40:28 (3) 36:13 (3) 67:58 (3) 52:18 (3) 196:57 +17:25
4.Lukáš Račko M18 ARDF team SlovakiaSVK  63:18 (5) 73:34 (6) 126:52 (6) 97:07 (8) 360:51 +181:19
Timo Wettstein M18 OL ZimmerbergSUI  89:57 (10) 54:36 (5) mp disq
Samuel Budai M18 ARDF team SlovakiaSVK  70:16 (7) mp 169:59 (8) 93:25 (7) disq
Ján Cuninka M18 ARDF team SlovakiaSVK  78:04 (8) mp 135:23 (7) 92:02 (6) disq
Gašper Petrovič M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  51:43 (4) 78:33 (4) 67:57 (5) disq
Andrea Lorenzato M18 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  87:34 (9) mp 204:06 (9) mp disq
Leonardo Bonfiglioli M18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  64:55 (6) disq
Matej Škarabot M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  mp 48:52 (4) 78:40 (5) 64:50 (4) disq

M20
1.Andrin Gründler M20 Vaajakosken TeräFIN  31:58 (1) 35:33 (1) 65:00 (2) 47:02 (1) 179:33
2.Peter Tušar M20 OK AzimutSLO  37:13 (2) 38:08 (2) 59:04 (1) 55:42 (2) 190:07 +10:34
3.Ludwig Bergfalk M20 Järfälla OKSWE  53:55 (7) 50:42 (3) 81:44 (4) 65:34 (6) 251:55 +72:22
4.Brenno Pastò M20 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  52:02 (6) 55:43 (4) 94:15 (5) 62:09 (5) 264:09 +84:36
5.Alessio Brandolese M20 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  50:50 (5) 57:26 (5) 98:51 (6) 76:21 (7) 283:28 +103:55
Blaž Petrovič M20 Orientacijski Klub PolarisSLO  40:23 (3) 81:36 (3) 57:39 (3) disq
Adam Král M20 ARDF team SlovakiaSVK  50:20 (4) mp 109:11 (7) 62:03 (4) disq

M21A
1.Fabian Ringli M21A OLG SchaffhausenSUI  40:26 (2) 35:15 (1) 50:44 (1) 45:03 (1) 171:28
2.Pascal Haas M21A OLG SchaffhausenSUI  40:33 (3) 36:47 (3) 57:25 (2) 48:12 (2) 182:57 +11:29
3.Urs Utzinger M21A OL ZimmerbergSUI  40:37 (4) 41:34 (8) 64:16 (6) 55:17 (5) 201:44 +30:16
4.Jan Cervinka M21A OK 24 PrahaCZE  47:30 (8) 38:10 (5) 64:39 (8) 55:55 (7) 206:14 +34:46
5.Raphael Neukom M21A OL ZimmerbergSUI  44:00 (6) 43:44 (11) 64:01 (5) 54:52 (4) 206:37 +35:09
6.Vid Bogovič M21A OK BrežiceSLO  49:55 (11) 37:54 (4) 64:37 (7) 57:36 (8) 210:02 +38:34
7.Daniel Rohr M21A OL ZimmerbergSUI  41:54 (5) 39:28 (7) 63:24 (4) 68:52 (14) 213:38 +42:10
8.Michele Cera M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  47:41 (9) 45:28 (13) 72:34 (11) 54:18 (3) 220:01 +48:33
9.Simon Hatt M21A OL ZimmerbergSUI  50:50 (12) 42:36 (10) 71:41 (10) 63:07 (11) 228:14 +56:46
10.Andreas Herzog M21A OLG SchaffhausenSUI  48:25 (10) 42:10 (9) 78:53 (14) 60:12 (9) 229:40 +58:12
11.Jakub Kuriak M21A ARDF team SlovakiaSVK  55:35 (16) 56:46 (17) 82:39 (15) 65:14 (12) 260:14 +88:46
12.Atte Nokka M21A Rasti 88FIN  64:10 (19) 50:57 (14) 94:07 (17) 55:30 (6) 264:44 +93:16
Jan Hug M21A OL ZimmerbergSUI  51:43 (13) mp 73:09 (13) 60:33 (10) disq
Petr Hanovec M21A   55:21 (15) 52:51 (15) 90:09 (16) dns disq
Gregor Zupan M21A Orientacijski klub KomendaSLO  65:45 (18) 101:51 (18) disq
Roger Fluri M21A OL ZimmerbergSUI  53:37 (14) 56:00 (16) 105:19 (19) mp disq
Eugenio Trevisan M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  56:45 (17) 44:27 (12) dnf 65:45 (13) disq
Jonas Fischer M21A OL ZimmerbergSUI  78:53 (20) 91:25 (19) disq
Dominik Haas M21A OLG SchaffhausenSUI  46:28 (7) 35:19 (2) 60:45 (3) mp disq
Nik Schneider M21A zelgSUI  61:08 (18) mp 72:38 (12) mp disq
Juha Suntila M21A Turun MetsänkävijätFIN  40:03 (1) 38:31 (6) 68:12 (9) dns disq

M21B
1.Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  46:54 (2) 50:23 (2) 54:50 (1) 42:51 (1) 194:58
2.Paul Pacher M21B SU Schöckl GrazAUT  42:16 (1) 51:23 (3) 58:58 (2) 46:19 (2) 198:56 +03:58
3.Martin Košut M21B ARDF team SlovakiaSVK  48:08 (3) 43:26 (1) 67:39 (3) 48:47 (3) 208:00 +13:02
4.Alessio Rozzi M21B SSD-AŠZ GAJAITA  100:02 (5) 103:48 (5) 136:46 (7) 83:19 (7) 423:55 +228:57
Jonas Fischer M21B OL ZimmerbergSUI  90:47 (5) 55:05 (4) disq
Luka Plavčak M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  87:06 (4) 61:57 (5) disq
Marco Mancini M21B ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  71:31 (4) 112:34 (6) disq
Manolo Zanella M21B O-92 Piano di MagadinoSUI  mp 69:24 (4) mp 76:47 (6) disq
Simon Čopi M21B OK AzimutSLO  dns dns 92:42 (6) dns disq

M21E
1.Max Peter Bejmer M21E IFK GöteborgSWE  34:33 (1) 30:17 (1) 54:33 (1) 46:31 (3) 165:54
2.Matthias Leonhardt M21E OC FürstenfeldAUT  38:56 (2) 35:08 (6) 60:46 (3) 46:17 (2) 181:07 +15:13
3.Antti Parjanne M21E Turun MetsänkävijätFIN  41:27 (5) 33:05 (3) 60:07 (2) 51:22 (8) 186:01 +20:07
4.Santeri Sainio M21E Kangasala SKFIN  39:57 (3) 35:06 (5) 64:21 (8) 48:39 (6) 188:03 +22:09
5.Martin Hunhammar M21E OK Ravinen - NackaSWE  44:30 (11) 36:38 (9) 65:07 (9) 48:07 (5) 194:22 +28:28
6.Janis Kums M21E Turun MetsänkävijätFIN  42:56 (8) 40:15 (14) 64:00 (6) 47:50 (4) 195:01 +29:07
7.Marco Seppi M21E CUS BOLOGNAITA  42:06 (6) 39:02 (13) 63:25 (5) 52:01 (9) 196:34 +30:40
8.Edgars Bertuks M21E Turun MetsänkävijätFIN  57:30 (20) 31:39 (2) 61:34 (4) 61:04 (13) 211:47 +45:53
9.Esa Huttunen M21E Turun MetsänkävijätFIN  40:26 (4) 37:13 (10) 64:14 (7) 70:02 (18) 211:55 +46:01
10.Rasmus Palmqvist Aslaksen M21E IFK Lidingö SOKSWE  48:01 (15) 35:16 (7) 67:45 (10) 61:28 (14) 212:30 +46:36
11.Matthias Bryner M21E OLK ArgusSUI  52:16 (18) 41:39 (17) 72:48 (13) 55:13 (10) 221:56 +56:02
12.Lukas Frei M21E OLK ArgusSUI  51:54 (16) 40:15 (14) 74:22 (14) 63:11 (15) 229:42 +63:48
13.Axel Wrådhe M21E Attunda OKSWE  45:48 (12) 43:37 (19) 90:26 (17) 55:35 (11) 235:26 +69:32
14.Oliver Lienhard M21E OLK ArgusSUI  52:10 (17) 53:45 (22) 77:45 (15) 66:18 (16) 249:58 +84:04
15.Silvio Vassalli M21E ASCO LuganoSUI  54:27 (19) 61:15 (24) 83:22 (16) 56:16 (12) 255:20 +89:26
16.Joakim Berg M21E Bromma-Vallingby SOKSWE  71:28 (22) 51:48 (21) 125:16 (20) 68:46 (17) 317:18 +151:24
17.Tapani Mäkinen M21E Turun MetsänkävijätFIN  83:21 (23) 67:40 (25) 109:40 (19) 100:18 (20) 360:59 +195:05
Miika Kirmula M21E   42:40 (7) 34:50 (4) dns 44:33 (1) disq
Seljo Beljo M21E   46:38 (20) disq
Jonn Are Myhren M21E IFK Lidingö SOKSWE  mp 41:04 (16) dns dns disq
Jernej Zorman M21E Orientacijski klub KomendaSLO  43:38 (9) 35:25 (8) 99:26 (18) disq
Jan Kocbach M21E Fana ILNOR  46:15 (13) 38:14 (12) 71:40 (12) mp disq
Erik Thorsson M21E Turun MetsänkävijätFIN  mp 42:30 (18) mp dns disq
Malte Rehbein M21E SV MietrachingGER  59:03 (21) 54:30 (23) dnf dns disq
Žan Ravnikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  72:53 (19) disq
Scott Fraser M21E Turun MetsänkävijätFIN  43:53 (10) 37:18 (11) dns dns disq
Assar Hellström M21E OK Ravinen - NackaSWE  46:31 (14) mp 67:45 (10) 51:14 (7) disq

M35
1.Benet Totusaus M35 Badalona OrientacióESP  38:13 (2) 41:07 (2) 65:35 (1) 54:54 (3) 199:49
2.Mario Ruggiero M35 Nirvana VerdeITA  52:06 (8) 39:08 (1) 66:59 (2) 54:29 (2) 212:42 +12:53
3.Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  42:08 (3) 42:31 (3) 85:37 (3) 65:21 (6) 235:37 +35:48
4.Kristian Bosisio M35 OK TrzinSLO  44:42 (4) 54:46 (7) 89:06 (5) 67:14 (7) 255:48 +55:59
5.Vicenç Clarena Riera M35 Unió Excursionista VicESP  51:34 (7) 47:58 (4) 91:38 (6) 64:49 (5) 255:59 +56:10
6.Stefano Brambilla M35 CO2ITA  49:37 (6) 48:32 (5) 85:52 (4) 73:53 (11) 257:54 +58:05
7.Juli Serrat Grané M35 Unió Excursionista VicESP  89:02 (10) 70:17 (9) 114:08 (9) 70:56 (10) 344:23 +144:34
Martin Baier M35 OOB TJ TurnovCZE  31:15 (1) 48:35 (1) disq
Gregor Anderluh M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  58:28 (4) disq
Zoltán Weibl M35 Dva Kuku OrienteeringHUN  68:13 (8) 92:44 (7) 69:51 (9) disq
Roberto Larotella M35 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  75:06 (9) 101:20 (10) disq
Klemen Kenda M35 OK AzimutSLO  69:17 (8) disq
Pau Mari M35 Badalona OrientacióESP  46:07 (5) 54:30 (6) 99:17 (8) disq

M40
1.Jørn Sundby M40 Larvik OrienteringsklubbNOR  34:46 (1) 31:45 (1) 58:58 (1) 46:53 (1) 172:22
2.Edi Ocvirk M40 OK JapeticCRO  44:48 (2) 34:13 (2) 71:02 (2) 53:25 (2) 203:28 +31:06
3.Peter Viskup M40 ARDF team SlovakiaSVK  53:04 (5) 42:15 (4) 76:46 (3) 59:30 (3) 231:35 +59:13
4.Alexander Borachenko M40 TitanRUS  46:25 (3) 41:12 (3) 85:53 (4) 71:13 (7) 244:43 +72:21
5.Jordi Arumi Casadevall M40 Unió Excursionista VicESP  51:15 (4) 47:10 (5) 92:22 (6) 70:51 (5) 261:38 +89:16
6.Alberto Grilli M40 Punto NordITA  68:13 (8) 51:16 (7) 88:42 (5) 71:07 (6) 279:18 +106:56
7.Chris Kim M40 OLG ChurSUI  90:17 (9) 48:23 (6) 125:00 (8) 63:26 (4) 327:06 +154:44
8.Matthias Rütti M40 OLG HerzogenbuchseeSUI  65:59 (7) 94:55 (10) 121:14 (7) 83:04 (9) 365:12 +192:50
Peter Ferluga M40 SSD-AŠZ GAJAITA  dns 70:00 (9) disq
Cristian Bellotto M40 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  53:57 (6) dnf dnf dns disq
Gregor Pavlič M40 SSD-AŠZ GAJAITA  69:27 (8) 73:27 (8) disq

M45
1.Stefano Maddalena M45 O-92 Piano di MagadinoSUI  31:55 (1) 26:53 (1) 42:17 (1) 35:24 (1) 136:29
2.Per Nilsson M45 Järfälla OKSWE  34:21 (3) 30:44 (3) 51:42 (4) 40:53 (4) 157:40 +21:11
3.Tiziano Boiani M45 O-92 Piano di MagadinoSUI  43:49 (7) 28:11 (2) 48:19 (3) 37:42 (2) 158:01 +21:32
4.Janez Pretnar M45 Kamniški orientacijski klubSLO  40:41 (6) 35:15 (6) 47:04 (2) 40:34 (3) 163:34 +27:05
5.Herwig Allwinger M45 Mariborski OKSLO  33:53 (2) 32:00 (4) 52:29 (5) 48:22 (11) 166:44 +30:15
6.Ilkka Nokka M45 Rasti 88FIN  38:11 (4) 38:06 (8) 55:10 (7) 41:14 (5) 172:41 +36:12
7.Mats Lundbäck M45 Järfälla OKSWE  39:49 (5) 36:07 (7) 57:38 (9) 43:53 (7) 177:27 +40:58
8.Peter Albinsson M45 Järfälla OKSWE  49:51 (14) 34:18 (5) 53:10 (6) 46:08 (8) 183:27 +46:58
9.Vass Tibor M45 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  44:16 (8) 41:17 (12) 57:48 (10) 41:49 (6) 185:10 +48:41
10.Miha Škarabot M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  46:56 (11) 38:29 (9) 61:59 (11) 58:00 (14) 205:24 +68:55
11.Zoltán Miháczi M45 Tipo Orienteering ClubHUN  46:00 (10) 41:11 (11) 62:53 (12) 56:14 (13) 206:18 +69:49
12.Jozef Král M45 ARDF team SlovakiaSVK  45:43 (9) 42:16 (13) 67:06 (14) 58:15 (15) 213:20 +76:51
13.Ulf Nilsson M45 Järfälla OKSWE  48:24 (12) 47:43 (15) 69:46 (15) 58:15 (15) 224:08 +87:39
14.Markus Bianchi M45 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  58:24 (18) 45:35 (14) 73:49 (17) 50:23 (12) 228:11 +91:42
15.Marco Brandolese M45 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  58:59 (19) 40:10 (10) 71:00 (16) 69:27 (21) 239:36 +103:07
16.Igor Bončina M45 OK AzimutSLO  54:21 (16) 58:22 (17) 80:23 (18) 59:04 (17) 252:10 +115:41
Aleš Poljanšek M45 OK AzimutSLO  dns dns dns dns disq
Simone Gambini M45 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  54:19 (15) mp 63:34 (13) 64:17 (20) disq
Thomas Höjsgaard M45 Domnarvets GoIFSWE  56:02 (17) 56:07 (16) mp 46:26 (9) disq
Aleš Zupan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  101:11 (20) disq
Dalibor Radovan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  96:46 (19) 62:15 (19) disq
Balázs Mentler M45 Dva Kuku OrienteeringHUN  60:13 (18) mp 59:45 (18) disq
Dušan Petrovič M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:40 (13) 55:54 (8) 47:28 (10) disq

M50
1.Jens Even Storhov M50 Freidig - StorhovNOR  37:24 (6) 28:42 (1) 44:52 (1) 38:01 (2) 148:59
2.Christian Aebersold M50 ol.biel.seelandSUI  35:53 (3) 30:24 (2) 45:25 (2) 40:12 (3) 151:54 +02:55
3.Knut Edvard Helland M50 Østmarka OKNOR  39:39 (7) 31:37 (5) 49:55 (5) 37:21 (1) 158:32 +09:33
4.Ivo Novak M50 OK 24 PrahaCZE  36:08 (5) 32:42 (7) 51:52 (6) 42:23 (4) 163:05 +14:06
5.Wolfgang Pietsch M50 NF WienAUT  34:59 (2) 30:50 (3) 49:22 (4) 51:50 (9) 167:01 +18:02
6.Roland Meister M50 OLG DachsenSUI  36:04 (4) 34:35 (9) 54:38 (8) 42:56 (5) 168:13 +19:14
7.Jarmo Lehto M50 Vehkalahden VeikotFIN  40:30 (9) 34:59 (10) 62:24 (9) 45:21 (6) 183:14 +34:15
8.Marcel Ruppenthal M50 OLG ChurSUI  46:08 (13) 34:09 (8) 68:39 (11) 51:24 (8) 200:20 +51:21
9.Guttorm L Egge M50 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  45:45 (11) 31:57 (6) 54:18 (7) 75:25 (18) 207:25 +58:26
10.Markus Gründler M50 OLG PfäffikonSUI  46:13 (14) 45:04 (12) 64:35 (10) 54:36 (11) 210:28 +61:29
11.Markku Paija M50 Lounais-Hämeen RastiFIN  47:15 (15) 53:55 (15) 83:51 (14) 53:51 (10) 238:52 +89:53
12.Paolo Pizzamus M50 SSD-AŠZ GAJAITA  55:38 (16) 54:03 (16) 79:01 (12) 55:07 (12) 243:49 +94:50
13.Alberto Albarello M50 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  58:57 (17) 51:22 (14) 80:50 (13) 58:50 (14) 249:59 +101:00
14.Georg Pregartner M50 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  71:05 (21) 65:29 (20) 89:57 (16) 60:32 (15) 287:03 +138:04
15.Németh Zsolt M50 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  76:39 (23) 55:55 (18) 94:46 (17) 69:06 (16) 296:26 +147:27
Peter Gehriger M50 ol.biel.seelandSUI  34:41 (1) 30:59 (4) 49:09 (3) mp disq
Peter Badertscher M50 OL ZimmerbergSUI  86:51 (24) 71:07 (24) mp 73:16 (17) disq
Rolf Wettstein M50 OL ZimmerbergSUI  61:55 (18) 69:08 (21) 101:06 (19) disq
Janez Zavrl M50 Orientacijski klub KomendaSLO  69:35 (22) 98:17 (18) disq
Siegfried Opetnik M50 HSV-KLAGENFURTAUT  40:10 (8) mp dns dns disq
Renato Pelessoni M50 SSD-AŠZ GAJAITA  71:51 (22) disq
Noldi Schneider M50 zelgSUI  62:24 (19) 55:33 (17) dnf 79:02 (19) disq
René Haas M50 OLG SchaffhausenSUI  43:49 (10) 45:56 (13) mp 47:06 (7) disq
Peter Laager M50 OL ZimmerbergSUI  107:28 (25) 62:26 (19) dns 101:19 (20) disq
Veli-Matti Heinonen M50 Rajamäen RykmenttiFIN  46:03 (12) 39:35 (11) mp 56:07 (13) disq
Massimo Sartori M50 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  68:59 (20) 70:37 (23) 84:53 (15) mp disq

M55
1.Lars Palmqvist M55 Järfälla OKSWE  23:54 (1) 26:58 (1) 41:41 (1) 37:41 (1) 130:14
2.Hannes Pacher M55 SU Schöckl GrazAUT  32:23 (2) 33:30 (2) 50:14 (2) 42:03 (4) 158:10 +27:56
3.Thomas Dätwyler M55 OLG PfäffikonSUI  43:19 (6) 39:42 (4) 52:52 (3) 41:15 (2) 177:08 +46:54
4.Rune Teigland M55 Østmarka OKNOR  41:21 (5) 43:57 (5) 54:12 (4) 42:02 (3) 181:32 +51:18
5.Hannu Kottonen M55 LynxFIN  44:01 (7) 44:39 (6) 72:03 (7) 48:30 (7) 209:13 +78:59
6.Luca Battistoni M55 VAOITA  46:55 (8) 51:37 (8) 72:42 (8) 46:53 (6) 218:07 +87:53
7.Urs Brühwiler M55 OLG ChurSUI  40:50 (4) 50:21 (7) 69:58 (6) 78:35 (9) 239:44 +109:30
8.Jozef Fekiač st M55 ŠK VAZKA BratislavaSVK  74:58 (9) 78:11 (9) 91:08 (10) 63:58 (8) 308:15 +178:01
9.Perry Fleury M55 CO Lausanne-JoratSUI  83:11 (11) 84:11 (10) 111:19 (11) 95:38 (10) 374:19 +244:05
Sönke Bandixen M55 OLG PfäffikonSUI  33:56 (3) 39:10 (3) 59:11 (5) dnf disq
Giorgio Skory M55 CO Lausanne-JoratSUI  79:46 (10) mp dns dns disq
Mauro Clemente M55 SSD-AŠZ GAJAITA  81:57 (9) 43:23 (5) disq

M60
1.Jean Dermine M60 dauphiné orientationFRA  36:11 (1) 34:18 (1) 44:09 (1) 32:21 (1) 146:59
2.Rauli Helkkula M60 Turun MetsänkävijätFIN  38:09 (3) 35:44 (2) 50:49 (2) 36:53 (2) 161:35 +14:36
3.Martin Howald M60 OLG HerzogenbuchseeSUI  39:21 (5) 44:07 (5) 52:34 (3) 41:59 (7) 178:01 +31:02
4.Peter Andres M60 OLG BonaduzSUI  38:51 (4) 38:00 (3) 59:34 (6) 44:56 (9) 181:21 +34:22
5.Augusto Cavazzani M60 Orienteering PergineITA  37:46 (2) 48:31 (8) 58:20 (5) 39:45 (4) 184:22 +37:23
6.Kristian Leonhardt M60 OC FürstenfeldAUT  39:25 (6) 43:10 (4) 58:00 (4) 55:26 (15) 196:01 +49:02
7.Urs Josi M60 OLG HerzogenbuchseeSUI  42:25 (7) 57:22 (13) 61:42 (8) 46:36 (10) 208:05 +61:06
8.Charles Nelson M60 OK AzimutSLO  50:48 (11) 51:45 (9) 65:17 (9) 53:50 (14) 221:40 +74:41
9.Robert Mayrhofer M60 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  46:13 (8) 44:49 (6) 66:23 (10) 65:44 (19) 223:09 +76:10
10.Pentti Malinen M60 Kajaanin SuunnistajatFIN  60:59 (15) 53:15 (11) 66:35 (11) 43:01 (8) 223:50 +76:51
11.Thomas Schoepf M60 OLG HerzogenbuchseeSUI  47:20 (9) 62:39 (16) 61:40 (7) 67:33 (21) 239:12 +92:13
12.Bill Griffiths M60 EborienteersGBR  57:25 (14) 61:54 (15) 74:22 (14) 58:22 (18) 252:03 +105:04
13.Alberto Zambiasi M60 Punto K Orienteering ASDITA  52:16 (13) 74:56 (18) 84:53 (16) 49:30 (11) 261:35 +114:36
14.Janko Lapajne M60 OK AzimutSLO  63:35 (17) 71:31 (17) 76:50 (15) 55:30 (16) 267:26 +120:27
15.Gianfranco Siega M60 SSD-AŠZ GAJAITA  64:17 (18) 52:42 (10) 119:24 (18) 50:30 (12) 286:53 +139:54
16.Dario Allegretti M60 Eridano Adventure A.S.D.ITA  62:07 (16) 60:14 (14) 113:29 (17) 52:19 (13) 288:09 +141:10
17.Giuliano Michelotti M60 A.S.D. Arco di cartaITA  77:39 (20) 90:28 (19) 131:24 (19) 66:22 (20) 365:53 +218:54
Marco Ongaro M60 U.S. Primiero A.S.DITA  52:14 (12) 54:30 (12) dnf 41:48 (6) disq
Vlado Sedej M60 OK AzimutSLO  67:07 (19) mp 68:46 (12) 55:33 (17) disq
Anders Widén M60 OLG SäuliamtSUI  82:40 (21) mp dns mp disq
Fulvio Pacor M60 SSD-AŠZ GAJAITA  47:49 (10) mp dns 39:59 (5) disq
Stefano Zonato M60 Puolangan RyhtiFIN  46:56 (7) 69:14 (13) 37:51 (3) disq

OPEN
1.Lars Nordström OPEN Kils OKSWE  32:28 (1) 40:20 (2) 56:47 (1) 39:29 (2) 169:04
2.Diego Ruzzier OPEN Punto K Orienteering ASDITA  44:04 (10) 44:10 (3) 67:47 (2) 44:39 (4) 200:40 +31:36
3.Bálint Bence OPEN Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  37:06 (3) 44:26 (4) 79:17 (7) 50:03 (6) 210:52 +41:48
4.Dirk Deubel OPEN Naturfreunde WienAUT  43:25 (7) 48:03 (9) 70:56 (3) 49:57 (5) 212:21 +43:17
5.Zuzana Sukeníková OPEN TJ Loko KrnovCZE  43:30 (8) 47:43 (8) 78:10 (5) 52:38 (7) 222:01 +52:57
6.Elis Norsdström OPEN Kils OKSWE  43:56 (9) 47:10 (7) 92:09 (12) 54:41 (8) 237:56 +68:52
7.Matti Aronen OPEN IIsalmen VisaFIN  63:34 (18) 58:14 (12) 78:13 (6) 65:03 (11) 265:04 +96:00
8.Andras Zempleni OPEN ZempleniHUN  50:45 (12) 65:49 (14) 82:39 (9) 66:04 (12) 265:17 +96:13
9.Katja Nokka OPEN Rasti 88FIN  54:45 (14) 86:27 (20) 99:20 (13) 64:21 (10) 304:53 +135:49
10.Anna Uller OPEN Kils OKSWE  54:55 (15) 85:48 (19) 128:18 (17) 67:19 (14) 336:20 +167:16
11.Csilla Hajas OPEN ZempleniHUN  57:59 (16) 78:44 (18) 110:16 (14) 99:07 (16) 346:06 +177:02
12.Minna Aronen OPEN IIsalmen VisaFIN  92:58 (20) 90:40 (22) 114:46 (15) 106:15 (17) 404:39 +235:35
Pako Delgado OPEN OK VihorCRO  53:37 (11) 89:08 (11) dns disq
Johannes Dreier OPEN FC ForsternGER  70:27 (19) 77:06 (17) dns 63:14 (9) disq
Cristina Ruini OPEN Team Friuli Venezia GiuliaITA  dnf dns dns dns disq
Ivo Kete OPEN Planinsko društvo AjdovščinaSLO  49:39 (10) 80:34 (8) disq
Boris Eržen OPEN Škofjeloški orientacijski klubSLO  40:49 (4) disq
Licia Kalcich OPEN Polisportiva BesaneseITA  126:42 (16) 83:13 (15) disq
Stanko Čufer OPEN Planinsko društvo AjdovščinaSLO  43:03 (6) 46:31 (6) 74:23 (4) disq
Monika Müller OPEN FC ForsternGER  dnf dnf dns mp disq
Jan Bogovič OPEN OK BrežiceSLO  166:35 (21) dns dns dns disq
Tomaž Pust OPEN OK AzimutSLO  69:05 (15) disq
David Čufer OPEN Planinsko društvo AjdovščinaSLO  85:17 (10) disq
Žan Luka Šumečki OPEN OK TivoliSLO  32:49 (2) 39:38 (1) dns 34:00 (1) disq
Marketa Muellerova OPEN LuhacoviceCZE  88:17 (21) dns dns disq
Petra Lundbäck OPEN Järfälla OKSWE  60:14 (17) 74:17 (16) mp 66:41 (13) disq
Kjell Hobøl OPEN Østmarka OKNOR  41:14 (5) 46:00 (5) disq
Gunvor Aslaksen Ruud OPEN Østmarka OKNOR  53:30 (13) disq
Tore Ruud OPEN Østmarka OKNOR  mp 59:51 (13) disq
Anders Westlund OPEN Kils OKSWE  44:30 (11) dns 44:07 (3) disq

W10
1.Kim Vassalli W10 ASCO LuganoSUI  28:46 (1) 29:21 (1) 39:11 (1) 19:51 (1) 117:09

W12
1.Mathea Spets Storhov W12 Freidig - StorhovNOR  21:42 (1) 24:09 (3) 20:45 (1) 13:57 (1) 80:33
2.Stella Cignini W12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  31:12 (3) 23:57 (2) 26:49 (2) 14:46 (2) 96:44 +16:11
3.Nastja Ferluga W12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  31:35 (4) 20:50 (1) 43:53 (4) 20:16 (3) 116:34 +36:01
4.Iris Pecorari W12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  28:41 (2) 57:47 (5) 42:51 (3) 29:47 (4) 159:06 +78:33
Veronika Starc W12 Team Friuli Venezia GiuliaITA  42:46 (5) 57:03 (4) disq
Maryam Jadaan W12 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp mp 59:11 (5) 65:06 (5) disq

W14
1.Lilla Zempleni W14 ZempleniHUN  23:41 (2) 26:57 (2) 27:40 (1) 21:44 (1) 100:02
2.Annick Meister W14 OLG DachsenSUI  22:39 (1) 28:44 (3) 31:52 (2) 22:39 (2) 105:54 +05:52
3.Nora Holmgård W14 Kils OKSWE  24:07 (3) 21:34 (1) 50:15 (6) 25:59 (3) 121:55 +21:53
4.Annarita Scalzotto W14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  41:19 (5) 32:57 (4) 40:04 (4) 27:46 (4) 142:06 +42:04
5.Giulia Gambini W14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  45:00 (7) 41:51 (5) 37:05 (3) 39:24 (7) 163:20 +63:18
6.Bácskai Eszter W14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  51:13 (10) 46:36 (7) 71:37 (9) 35:25 (5) 204:51 +104:49
7.Anja Škarabot W14 Orientacijski Klub PolarisSLO  52:36 (11) 51:38 (9) 59:07 (7) 45:10 (9) 208:31 +108:29
8.Alice Hallmen W14 Järfälla OKSWE  51:08 (9) 63:50 (11) 59:53 (8) 37:17 (6) 212:08 +112:06
Lisa Olm W14 Kils OKSWE  42:09 (6) 42:54 (6) mp 45:01 (8) disq
Zala Špenko W14 Orientacijski klub KomendaSLO  62:40 (12) 81:25 (11) dns disq
Iris Colombo W14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  37:56 (4) 49:56 (8) dns dns disq
Klara Nordström W14 Kils OKSWE  64:00 (13) 79:27 (12) 79:17 (10) mp disq
Rebecka Westlund W14 Kils OKSWE  49:43 (8) 60:46 (10) 46:14 (5) mp disq

W16
1.Ella Nordström W16 Kils OKSWE  31:02 (1) 30:01 (3) 45:46 (2) 30:29 (2) 137:18
2.Joëlle Meister W16 OLG DachsenSUI  36:51 (2) 32:36 (4) 40:07 (1) 41:35 (8) 151:09 +13:51
3.Amanda Mellerdal W16 Kils OKSWE  41:25 (4) 35:22 (6) 49:27 (4) 28:19 (1) 154:33 +17:15
4.Jonna Lundbäck W16 Järfälla OKSWE  42:30 (5) 29:46 (2) 50:54 (5) 36:54 (6) 160:04 +22:46
5.Mérő Dominika W16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  45:54 (6) 27:52 (1) 55:17 (6) 32:42 (3) 161:45 +24:27
6.Thea Bad W16 Kils OKSWE  51:10 (7) 43:03 (9) 45:56 (3) 36:42 (5) 176:51 +39:33
7.Nika Poljanšek W16 OK AzimutSLO  40:53 (3) 36:56 (7) 64:02 (9) 41:48 (9) 183:39 +46:21
8.Patricija Primožič W16 Orientacijski klub KomendaSLO  51:34 (8) 35:20 (5) 62:56 (8) 41:24 (7) 191:14 +53:56
9.Linn Lugne W16 Kils OKSWE  56:05 (9) 47:19 (10) 57:56 (7) 33:14 (4) 194:34 +57:16
Zala Zavrl W16 Orientacijski klub KomendaSLO  42:40 (8) 70:17 (10) disq

W18
1.Anine Lome W18 Hamar orienteringsklubbNOR  33:40 (1) 33:29 (1) 64:44 (3) 38:31 (2) 170:24
2.Siri Nyfeler W18   53:25 (6) 39:53 (2) 50:22 (1) 37:30 (1) 181:10 +10:46
3.Lara Gantar W18 OK AzimutSLO  43:48 (4) 49:45 (6) 80:10 (4) 58:40 (4) 232:23 +61:59
4.Emmy Albinsson W18 Järfälla OKSWE  41:22 (2) 45:42 (4) 82:37 (5) 65:30 (5) 235:11 +64:47
5.Barbora Filová W18 ARDF team SlovakiaSVK  78:09 (8) 74:30 (7) 145:16 (6) 72:48 (6) 370:43 +200:19
Pia Ocvirk W18 OK JapeticCRO  43:33 (3) 42:03 (3) 63:54 (2) mp disq
Polona Jezeršek W18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:13 (5) 48:53 (5) 46:32 (3) disq
Michela Jerman W18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  54:24 (7) disq

W20
1.Nuša Jeram W20 OK AzimutSLO  36:59 (1) 38:25 (1) 68:06 (1) 60:09 (2) 203:39
2.Mariya Perepelytsya W20 OK AzimutSLO  45:02 (2) 45:06 (2) 74:54 (2) 59:38 (1) 224:40 +21:01
3.Katarína Košutová W20 ARDF team SlovakiaSVK  45:40 (3) 59:21 (3) 89:02 (3) 64:31 (3) 258:34 +54:55
4.Siri Dobler W20 OLG SchaffhausenSUI  64:12 (4) 63:34 (4) 109:15 (4) 80:31 (4) 317:32 +113:53

W21A
1.Réka Zempléni W21A ZempleniHUN  43:06 (2) 43:20 (1) 74:43 (1) 53:48 (1) 214:57
2.Karin Leonhardt W21A OC FürstenfeldAUT  43:07 (3) 46:17 (3) 79:26 (2) 61:58 (5) 230:48 +15:51
3.Patrizia Köpfli W21A OL ZimmerbergSUI  42:39 (1) 44:21 (2) 88:57 (4) 56:20 (2) 232:17 +17:20
4.Ladina Feucht W21A OLG SchaffhausenSUI  49:50 (6) 53:36 (5) 87:30 (3) 75:07 (7) 266:03 +51:06
5.Lena Mathys W21A zelgSUI  44:33 (4) 49:22 (4) 112:44 (7) 60:19 (4) 266:58 +52:01
6.Barbara Kmetec W21A Kamniški orientacijski klubSLO  66:44 (8) 78:46 (8) 119:05 (8) 75:50 (8) 340:25 +125:28
7.Irene Saggin W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  54:55 (7) 85:35 (10) 150:46 (9) 86:51 (10) 378:07 +163:10
Tanja Pretnar W21A Kamniški orientacijski klubSLO  55:42 (7) 95:17 (6) 82:04 (9) disq
Annika Kottonen W21A LynxFIN  mp 80:43 (9) 94:44 (5) 70:02 (6) disq
Corina Ringli W21A OLG SchaffhausenSUI  48:04 (5) 53:57 (6) mp 58:20 (3) disq

W21B
1.Ewa Haltof W21B OK 24 PrahaCZE  53:38 (4) 41:01 (1) 56:01 (1) 41:32 (1) 192:12
2.Veronika Dolníková W21B ARDF team SlovakiaSVK  53:04 (3) 44:44 (2) 104:17 (5) 45:01 (2) 247:06 +54:54
3.Annika Schindler W21B OLG SchaffhausenSUI  96:18 (8) 58:59 (3) 78:15 (3) 56:55 (4) 290:27 +98:15
4.Daniela Chovanová W21B ARDF team SlovakiaSVK  71:08 (5) 63:28 (5) 111:03 (6) 57:54 (6) 303:33 +111:21
5.Alenka Škarabot W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  78:00 (6) 77:04 (8) 95:37 (4) 68:30 (7) 319:11 +126:59
6.Claudia Brandolese W21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  90:22 (7) 118:46 (9) 130:12 (7) 104:46 (11) 444:06 +251:54
Karin Bianchi W21B LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  dns 68:14 (7) 76:16 (2) 57:19 (5) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  49:48 (2) 64:21 (6) dns 47:20 (3) disq
Romana Zupan W21B Orientacijski klub KomendaSLO  62:09 (4) dns disq
Marija Anderluh W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  79:49 (9) disq
Linda Keyserlingk W21B SV MietrachingGER  mp mp mp dns disq
Lorenza Pravato W21B SSD-AŠZ GAJAITA  133:12 (9) dnf 179:47 (8) 103:56 (10) disq
Damjana Jerše W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Martina Jirku W21B OOB TJ TurnovCZE  43:51 (1) 68:40 (8) disq

W21E
1.Simona Aebersold W21E ol.biel.seelandSUI  33:10 (1) 33:34 (1) 53:26 (1) 46:15 (1) 166:25
2.Janka Macinská W21E ARDF team SlovakiaSVK  41:21 (3) 37:26 (4) 61:35 (2) 53:17 (3) 193:39 +27:14
3.Synnøve Bråten W21E Vegårshei ILNOR  38:46 (2) 38:48 (5) 64:36 (4) 53:20 (4) 195:30 +29:05
4.Karolina Höjsgaard W21E Domnarvets GoIFSWE  50:57 (8) 34:36 (2) 65:45 (5) 63:26 (8) 214:44 +48:19
5.Mojca Flerin W21E Kamniški orientacijski klubSLO  42:37 (4) 40:27 (7) 78:38 (9) 56:51 (5) 218:33 +52:08
6.Eleonora Donadini W21E SCOM MendrisioSUI  60:48 (11) 38:55 (6) 73:02 (8) 59:07 (6) 231:52 +65:27
7.Irene Pozzebon W21E Polisportiva BesaneseITA  53:29 (9) 52:16 (11) 68:26 (6) 62:48 (7) 236:59 +70:34
8.Clizia Zambiasi W21E Semiperdo Orienteering ManiagoITA  54:54 (10) 53:26 (12) 86:39 (10) 85:13 (9) 280:12 +113:47
9.Barbara Giuganino W21E CO2ITA  91:35 (13) 77:26 (14) 110:54 (11) 101:08 (10) 381:03 +214:38
Magdalena Cermakova W21E LuhacoviceCZE  43:43 (5) 41:09 (9) dns 52:52 (2) disq
Elis Masopustova W21E SK PragaCZE  73:57 (12) 64:17 (13) mp dns disq
Lisa Pacher W21E SU Schöckl GrazAUT  43:45 (6) 44:03 (10) 68:43 (7) mp disq
Eneja Osterman W21E Orientacijski Klub PolarisSLO  36:19 (3) disq
Christiane Trösse W21E SV TU IlmenauGER  46:55 (7) 40:32 (8) 64:29 (3) mp disq

W35
1.Elin Bjerva W35 Larvik OrienteringsklubbNOR  27:52 (1) 32:47 (1) 53:30 (1) 42:58 (3) 157:07
2.Annika Östman W35 Domnarvets GoIFSWE  32:11 (2) 34:56 (2) 57:11 (2) 38:29 (1) 162:47 +05:40
3.Metka Udovic W35 OK TrzinSLO  42:52 (6) 38:51 (3) 59:10 (4) 48:53 (5) 189:46 +32:39
4.Ursi Ruppenthal W35 OLG ChurSUI  49:34 (12) 42:22 (4) 57:45 (3) 41:41 (2) 191:22 +34:15
5.Audrun Utskarpen W35 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  38:47 (4) 43:22 (5) 70:20 (7) 48:39 (4) 201:08 +44:01
6.Adela Illamola Colome W35 Unió Excursionista VicESP  38:19 (3) 45:51 (7) 67:14 (6) 53:37 (7) 205:01 +47:54
7.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  52:01 (14) 44:25 (6) 75:17 (9) 58:05 (8) 229:48 +72:41
8.Silvia Novoa W35 Badalona OrientacióESP  43:24 (7) 59:18 (14) 74:04 (8) 64:26 (14) 241:12 +84:05
9.Anka Kuzmin W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  41:34 (5) 47:42 (9) 90:46 (14) 63:13 (12) 243:15 +86:08
10.Natalia Kunitskaya W35 TitanRUS  43:45 (8) 60:31 (15) 75:56 (10) 63:25 (13) 243:37 +86:30
11.Jane Pulford W35 OLifantNED  46:30 (9) 57:04 (13) 88:18 (13) 59:15 (9) 251:07 +94:00
12.Virginia Guell Rovira W35 Unió Excursionista VicESP  54:03 (15) 52:30 (12) 85:10 (12) 59:34 (10) 251:17 +94:10
13.Antónia Holper W35 Tipo Orienteering ClubHUN  54:41 (16) 75:42 (22) 81:08 (11) 59:56 (11) 271:27 +114:20
14.Alba Serrat Grané W35 Unió Excursionista VicESP  48:49 (11) 62:25 (16) 97:49 (16) 68:24 (15) 277:27 +120:20
15.Tünde Allwinger W35 Mariborski OKSLO  50:01 (13) 65:44 (18) 95:45 (15) 81:07 (18) 292:37 +135:30
16.Emanuela Titoli W35 Nirvana VerdeITA  61:49 (19) 63:07 (17) 100:09 (17) 78:23 (17) 303:28 +146:21
17.Malin Albinsson W35 Järfälla OKSWE  63:09 (20) 66:24 (19) 100:18 (18) 83:39 (19) 313:30 +156:23
Ida Baluskova W35 OK 24 PrahaCZE  66:24 (21) 71:25 (21) dnf 77:19 (16) disq
Pilar Vidal W35 Badalona OrientacióESP  61:10 (18) 68:26 (20) 102:50 (19) disq
Ursina Mathys W35 zelgSUI  mp 46:02 (8) 63:35 (5) 51:26 (6) disq
Cuki Vassalli W35 ASCO LuganoSUI  58:39 (17) 52:09 (11) mp mp disq
Margareta Pavlič W35 SSD-AŠZ GAJAITA  88:37 (23) mp disq
Chiara Sepin W35 SSD-AŠZ GAJAITA  48:27 (10) 50:17 (10) disq

W45
1.Sabrina Meister W45 OLG DachsenSUI  32:55 (1) 41:15 (3) 52:05 (1) 40:14 (3) 166:29
2.Mirjam Gründler W45 OLG PfäffikonSUI  38:21 (2) 37:25 (1) 56:03 (2) 38:52 (1) 170:41 +04:12
3.Torunn Spets Storhov W45 Freidig - StorhovNOR  44:25 (4) 39:23 (2) 64:04 (4) 39:21 (2) 187:13 +20:44
4.Gaby Aebersold W45 ol.biel.seelandSUI  44:43 (5) 46:23 (5) 67:35 (6) 57:52 (8) 216:33 +50:04
5.Isabelle Dermine W45 dauphiné orientationFRA  48:39 (6) 53:25 (10) 64:02 (3) 52:06 (5) 218:12 +51:43
6.Zsoltné Németh W45 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  40:41 (3) 56:56 (11) 69:28 (7) 56:00 (6) 223:05 +56:36
7.Cristina Grabar W45 U.S. Primiero A.S.DITA  50:16 (8) 53:10 (9) 77:34 (9) 49:05 (4) 230:05 +63:36
8.Doris Haas W45 OLG SchaffhausenSUI  57:20 (11) 52:19 (7) 64:58 (5) 57:14 (7) 231:51 +65:22
9.Miriam Králová W45 ARDF team SlovakiaSVK  51:48 (9) 59:00 (12) 87:10 (13) 60:26 (11) 258:24 +91:55
10.Marirosa Hechich W45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  49:34 (7) 52:25 (8) 100:00 (15) 60:11 (10) 262:10 +95:41
11.Päivi Klemelä W45 Lounais-Hämeen RastiFIN  63:30 (17) 59:34 (13) 76:21 (8) 66:03 (20) 265:28 +98:59
12.Priska Badertscher W45 OL ZimmerbergSUI  53:50 (10) 70:23 (16) 82:42 (10) 64:39 (18) 271:34 +105:05
13.Cristina Turolla W45 Polisportiva BesaneseITA  61:28 (14) 51:38 (6) 100:26 (16) 62:26 (14) 275:58 +109:29
14.Silvia Mantega W45 Orienteering PergineITA  62:17 (16) 65:51 (15) 84:53 (11) 65:13 (19) 278:14 +111:45
15.Sunghee Kim W45 OLG ChurSUI  81:47 (22) 83:13 (18) 95:45 (14) 60:46 (12) 321:31 +155:02
16.Brigitte Maget W45 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  96:24 (24) 74:03 (17) 87:05 (12) 78:51 (22) 336:23 +169:54
17.Therese Hohl W45 ol.biel.seelandSUI  59:29 (13) 114:58 (26) 102:24 (17) 64:30 (17) 341:21 +174:52
18.Elena Poli W45 Polisportiva BesaneseITA  62:14 (15) 83:37 (19) 145:24 (22) 57:59 (9) 349:14 +182:45
19.Maria Pia Virgolini W45 Polisportiva BesaneseITA  66:29 (18) 94:08 (23) 132:13 (20) 75:23 (21) 368:13 +201:44
20.Marlies Laager W45 OL ZimmerbergSUI  72:00 (19) 110:15 (25) 113:32 (18) 99:05 (26) 394:52 +228:23
21.Irma Pretnar W45 Kamniški orientacijski klubSLO  88:26 (23) 89:33 (20) 145:02 (21) 82:03 (25) 405:04 +238:35
22.Sandrine Pache W45 CO Lausanne-JoratSUI  117:14 (25) 93:59 (22) 114:55 (19) 79:32 (23) 405:40 +239:11
Berit Aslaksen W45 Järfälla OKSWE  mp 42:33 (4) mp 61:18 (13) disq
Angela Zindel W45 OLG ChurSUI  57:23 (12) 91:02 (21) mp 63:05 (16) disq
Nicole Wespi W45 OLG HerzogenbuchseeSUI  73:48 (20) 61:54 (14) dns mp disq
Gerhild Pacher W45 SU Schöckl GrazAUT  79:01 (21) mp dns 62:26 (14) disq
Sabine Brühwiler W45 OLG ChurSUI  dnf 110:11 (24) mp 81:00 (24) disq

W55
1.Erja Raiko W55 Hyvinkään RastiFIN  40:12 (1) 31:24 (1) 48:59 (1) 36:49 (3) 157:24
2.Annariitta Kottonen W55 LynxFIN  43:37 (3) 32:15 (2) 51:51 (2) 35:38 (1) 163:21 +05:57
3.Raili Liimatainen W55 Hyvinkään RastiFIN  53:53 (10) 33:30 (3) 55:05 (3) 36:25 (2) 178:53 +21:29
4.Daniela Putzu W55 VAOITA  51:08 (8) 36:27 (4) 57:42 (4) 40:11 (7) 185:28 +28:04
5.Silvia Baumann W55 OL ZimmerbergSUI  43:13 (2) 41:03 (7) 63:01 (6) 43:17 (9) 190:34 +33:10
6.Francesca Guarato W55 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  44:44 (5) 46:31 (10) 60:50 (5) 39:13 (5) 191:18 +33:54
7.Barbara Lehmann W55 OLG HerzogenbuchseeSUI  44:28 (4) 38:57 (5) 78:31 (9) 39:39 (6) 201:35 +44:11
8.Paula Malinen W55 Kajaanin SuunnistajatFIN  60:54 (13) 44:46 (9) 64:57 (8) 40:40 (8) 211:17 +53:53
9.Gertraud Leonhardt W55 OC FürstenfeldAUT  52:31 (9) 46:36 (11) 83:08 (11) 70:19 (12) 252:34 +95:10
10.Mária Fekiačová W55 ŠK VAZKA BratislavaSVK  84:11 (14) 74:45 (13) 93:35 (12) 88:21 (13) 340:52 +183:28
Ines Mayrhofer W55 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT  58:12 (11) 64:39 (12) mp 68:37 (11) disq
Ulla Lehto W55 Vehkalahden VeikotFIN  48:11 (6) 39:03 (6) 80:32 (10) mp disq
Paola Spinelli W55 SSD-AŠZ GAJAITA  96:22 (14) dnf disq
Marianne Bandixen W55 OLG PfäffikonSUI  48:12 (7) 42:51 (8) dns 46:48 (10) disq
Iris Andres W55 OLG BonaduzSUI  59:06 (12) mp 64:35 (7) 39:03 (4) disq