v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica open 2017 (5 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Tereza Števičová Beginners Farmaceut BratislavaSVK  22:42 (2) 31:34 (16) 37:44 (3) 42:20 (5) 15:59 (3) 150:19
2.Gyöngyi Dalos Beginners Tipo Orienteering ClubHUN  29:06 (9) 33:01 (19) 45:13 (6) 30:09 (1) 24:43 (5) 162:12 +11:53
Suzana Debeljak Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  46:03 (32) disq
Fiammetta Bertoli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  36:57 (24) disq
Francesca Paone Beginners Polisportiva G.MasiITA  87:01 (33) 34:22 (21) disq
Emma Minio Beginners Punto K Orienteering ASDITA  40:02 (28) disq
Giulio Fucci Beginners Punto K Orienteering ASDITA  44:02 (30) disq
Ruben Tič Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  25:56 (5) disq
Beatrice Buttol Beginners Punto K Orienteering ASDITA  64:28 (47) disq
Diego Pernich Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  57:39 (43) disq
Giusto Almerigogna Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  133:39 (54) disq
Chiara Bertoli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  35:19 (19) disq
Lorenzo Miot Beginners Punto K Orienteering ASDITA  29:36 (12) disq
Franko Pečar Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  dnf disq
Maria Benedetta Olgiati Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  58:14 (44) disq
Katharina Ettl Beginners SU Schöckl GrazAUT  47:50 (35) disq
Sandor Pelessoni Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  dns dns disq
Paula Kundörfer Beginners SU Schöckl GrazAUT  47:18 (34) disq
Daniele Murador Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  36:54 (23) disq
Massimiliano Furlan Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  24:49 (3) disq
Camilla Aigmüller Beginners SU Schöckl GrazAUT  43:38 (23) 31:41 (17) disq
David Križmančič Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  25:21 (4) disq
Jozef Pelessoni Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Giulio Notarstefano Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  60:05 (45) disq
Orsolya Pataki Beginners OC FürstenfeldAUT  32:49 (15) 25:58 (6) disq
Dora Musola Beginners Lessinia OrienteeringITA  dnf 23:37 (1) disq
Victoria Peischl Beginners OC FürstenfeldAUT  32:48 (14) 38:01 (26) disq
Theresa Berghofer Beginners OC FürstenfeldAUT  24:09 (4) 28:35 (9) disq
Fiamma Musola Beginners Lessinia OrienteeringITA  dns dns disq
Bugar Jozsef Beginners BÖFHUN  29:29 (11) 29:58 (12) 26:57 (2) 40:54 (3) mp disq
Gabriele Giudici Beginners ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  67:36 (50) disq
Marcella Poggioli Beginners Semiperdo Orienteering ManiagoITA  50:28 (36) disq
Paolo Zoppè Beginners A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  50:29 (28) 55:26 (42) disq
Eric Mirolo Beginners Semiperdo Orienteering ManiagoITA  37:23 (25) disq
Carlotta Baccaro Beginners Semiperdo Orienteering ManiagoITA  44:45 (31) disq
Stefano Sossi Beginners Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  23:48 (3) 24:38 (2) disq
Vimonsiri U-sueaphanao Beginners UWC AdriaticITA  dns 67:57 (51) disq
Gabi Kapeller Beginners Orienteering KlosterneuburgAUT  42:54 (22) 72:09 (52) disq
Hoa Lai Ho Nhat Beginners OLC WienerwaldAUT  35:13 (18) 33:36 (20) disq
Paola Rovis Beginners Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Hanan Nahhas Beginners UWC AdriaticITA  mp disq
Franz Winkler Beginners SPORTUNION KlagenfurtAUT  35:04 (17) 47:07 (33) disq
Karoline Neubauer Beginners OC FürstenfeldAUT  32:52 (16) 30:43 (13) disq
Martin Ferenc Beginners OK TivoliSLO  49:38 (27) 65:21 (49) disq
Giancarlo Pasquotto Beginners Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  35:29 (6) disq
Andreja Perčič Beginners OK TivoliSLO  dns dns disq
Martina Aigmüller Beginners SU Schöckl GrazAUT  43:47 (24) 32:17 (18) disq
Nina Saksida Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  55:16 (40) disq
Anže Kölner Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  48:24 (26) 50:54 (37) disq
Lara Zupan Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  30:52 (13) 40:36 (29) disq
Maja Zarnik Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  55:18 (41) disq
Petra Paradiž Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  31:20 (15) disq
Alvina Venhauer Beginners OLC Union ViktringAUT  42:06 (21) dns disq
Marelis Mederos Beginners OK Variopintos ZGESP  91:36 (34) disq
Rodrigo Gil Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  61:04 (32) mp disq
Ožbej Malus Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  56:20 (30) dnf disq
Karl Kolmanics Beginners HSV KLAGENFURTAUT  42:38 (5) disq
Delania Holzer Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  56:36 (31) disq
David Lojk Beginners   46:20 (25) disq
Tereza Pružincová Beginners Farmaceut BratislavaSVK  18:44 (1) 28:05 (8) mp 37:39 (2) 13:07 (1) disq
Astrid Kolmanics Beginners HSV KLAGENFURTAUT  41:53 (4) disq
Jitka Nedvedkova Beginners ZOOB RumburkCZE  75:37 (53) 77:54 (8) disq
Tamino Holzer Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  28:13 (8) disq
Emese Haraszti Beginners   28:38 (10) 24:48 (1) 42:15 (4) 15:20 (2) disq
Jerca Kurinčič Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  29:52 (11) disq
Doris Gon Beginners GO-Cai MonfalconeITA  53:02 (39) disq
Carlos Ayala Martinez Beginners GO-Cai MonfalconeITA  26:31 (5) dnf disq
Patricija Kern Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  51:11 (38) disq
Nika Eržen Beginners OK AzimutSLO  26:34 (6) 27:11 (7) disq
Amelie Kriscjak Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  dns dns disq
David Sedej Beginners OK AzimutSLO  dns 64:28 (47) disq
Francesco Paina Beginners Vicenza Orienteering TeamITA  27:21 (7) 31:09 (14) disq
Luna Henry Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  dnf disq
Michele Carollo Beginners Vicenza Orienteering TeamITA  29:09 (10) 35:05 (22) disq
Špela Trunk Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  dnf disq
Denise Hoelzer Beginners X-OLGER  18:06 (4) disq
Nik Lap Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  40:39 (20) 38:29 (27) disq
Herwig Hierzegger Beginners WATVAUT  55:04 (7) disq
Leonardo Frausin Beginners GO-Cai MonfalconeITA  51:22 (29) 63:14 (46) disq
Ute Hierzegger Beginners WATVAUT  mp 67:32 (6) disq

M10
1.Bence Urge M10 Tipo Orienteering ClubHUN  12:15 (2) 14:08 (3) 14:28 (1) 16:34 (2) 10:16 (2) 67:41
2.Márk Bujdosó M10 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  10:55 (1) 12:38 (1) 24:09 (5) 14:56 (1) 09:23 (1) 72:01 +04:20
3.Daniel Šmelík M10 TJ Slovan LuhačoviceCZE  15:29 (3) 14:24 (4) 23:12 (4) 23:54 (5) 10:40 (3) 87:39 +19:58
4.Martin Tóth M10 Tipo Orienteering ClubHUN  18:01 (6) 16:12 (6) 18:15 (2) 22:34 (4) 13:21 (5) 88:23 +20:42
5.Antonín Světnický M10 SKI-OB SternberkCZE  25:37 (11) 16:05 (5) 21:25 (3) 18:42 (3) 12:52 (4) 94:41 +27:00
6.Artur Biro M10 Budapest MixHUN  24:01 (10) 25:53 (13) 34:03 (6) 24:05 (6) 23:42 (6) 131:44 +64:03
Mátyás Pavlovics M10 Pécsi Vasutas SKHUN  dnf 22:47 (12) disq
Martin Zridkavesely M10 SK Zabovresky BrnoCZE  25:50 (12) 20:28 (8) disq
Nejc Trunk M10 Orientacijski klub KomendaSLO  104:30 (14) disq
Felix Zollner M10 SPORTUNION KlagenfurtAUT  18:00 (5) 20:35 (9) disq
Rado Kalc M10 SSD-AŠZ GAJAITA  22:32 (9) 18:38 (7) disq
Tobias Angermann M10 SPORTUNION KlagenfurtAUT  17:56 (4) 20:35 (9) disq
Rok Ilovar M10 OK TivoliSLO  21:42 (8) 22:35 (11) disq
Rok Bogataj M10 OK AzimutSLO  20:13 (7) 13:55 (2) disq

M12
1.Elias Monsberger M12 OC FürstenfeldAUT  20:26 (6) 17:54 (1) 28:00 (6) 24:39 (3) 12:48 (1) 103:47
2.Nejc Turk M12 Orientacijski klub KomendaSLO  20:15 (5) 27:19 (9) 20:57 (2) 24:01 (2) 12:49 (2) 105:21 +01:34
3.Roberts Ķirkums M12 OK KapaLAT  22:30 (9) 21:11 (3) 21:03 (3) 26:35 (5) 15:02 (4) 106:21 +02:34
4.Markus Grasis M12 Auseklis IKLAT  18:53 (3) 22:09 (7) 24:55 (5) 36:52 (6) 15:15 (5) 118:04 +14:17
5.Andris Kovács M12 C.S. TranSilva ClujROU  24:13 (10) 21:58 (6) 33:13 (8) 37:42 (7) 18:26 (6) 135:32 +31:45
6.Emīls Lecinskis M12 OK KapaLAT  22:24 (8) 48:56 (16) 28:47 (7) 25:51 (4) 14:18 (3) 140:16 +36:29
Diego Scalet M12 G.S. PavioneITA  35:31 (14) 29:36 (11) disq
Enrico Sossi M12 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  35:31 (14) 43:03 (15) disq
Tilen Zupan M12 Orientacijski klub KomendaSLO  28:05 (13) 21:30 (5) 24:20 (4) 23:05 (1) mp disq
Otto Allwinger M12 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  19:04 (4) 21:15 (4) disq
Márton Veszelszki M12 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  21:22 (7) 35:16 (14) 20:02 (1) disq
Florian Pfeifer-Wilfinger M12 OC FürstenfeldAUT  dnf 35:12 (13) disq
Chris Franceschinel M12 G.S. PavioneITA  18:23 (2) 31:09 (12) disq
Miklavž Grum M12 Orientacijski klub KomendaSLO  24:44 (12) 27:47 (10) disq
Theo Pietsch M12 NF WienAUT  24:14 (11) 22:26 (8) disq
Timi Petrič M12 OK AzimutSLO  dns disq
Žan Gnezda M12 OK AzimutSLO  dns disq
Gabriele Pozza M12 Vicenza Orienteering TeamITA  36:09 (16) mp disq
Adam Zridkavesely M12 SK Zabovresky BrnoCZE  18:13 (1) 18:46 (2) disq

M14
1.Jakub Milan M14 KOS Tesla BrnoCZE  26:56 (1) 31:33 (1) 30:11 (1) 28:13 (1) 21:20 (1) 138:13
2.Ondrej Ehl M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:01 (6) 42:19 (6) 39:33 (5) 31:53 (2) 31:08 (4) 179:54 +41:41
3.Peter Brabek M14 OC FürstenfeldAUT  40:06 (10) 45:33 (10) 44:13 (12) 32:44 (3) 27:24 (2) 190:00 +51:47
4.Joel Prutsch M14 OC FürstenfeldAUT  34:50 (5) 64:39 (26) 35:59 (2) 40:42 (5) 35:10 (6) 211:20 +73:07
5.Jakob Zrim M14 OC FürstenfeldAUT  45:11 (16) 47:55 (14) 42:51 (9) 57:42 (9) 32:46 (5) 226:25 +88:12
6.Tomaj Fazekas M14 Siralyok Se.HUN  45:21 (17) 58:22 (18) 41:36 (6) 46:00 (6) 42:03 (7) 233:22 +95:09
7.Nándor Csis M14 C.S. TranSilva ClujROU  42:42 (13) 57:17 (16) 43:42 (11) 36:39 (4) 53:12 (14) 233:32 +95:19
8.Laszlo Pocsi M14 Siralyok Se.HUN  59:44 (23) 60:52 (20) 49:40 (14) 51:04 (8) 44:25 (11) 265:45 +127:32
9.Rok Kern M14 Orientacijski klub KomendaSLO  71:11 (30) 63:30 (25) 56:55 (15) 67:06 (10) 52:25 (13) 311:07 +172:54
10.Felix Annerer M14 OC FürstenfeldAUT  58:05 (22) 78:11 (33) 92:12 (17) 48:49 (7) 43:26 (9) 320:43 +182:30
11.Tilen Žvanut M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  71:22 (31) 106:27 (40) 41:42 (7) 85:17 (14) 43:16 (8) 348:04 +209:51
Martin Jevševar M14 OK BrežiceSLO  dnf 57:26 (17) disq
Matevž Kunc M14 OK TivoliSLO  44:21 (15) 62:34 (23) disq
Filip Grad M14 OK TivoliSLO  80:18 (32) 61:24 (21) disq
Luka Anderluh M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  61:27 (24) 44:56 (9) disq
Tobias Zollner M14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  114:33 (34) 90:40 (37) disq
Tommaso Brunelli M14 Lessinia OrienteeringITA  mp dnf disq
Péter Molnár M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  42:47 (14) mp 37:17 (3) disq
Urban Krkoč M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  64:04 (28) 101:12 (39) 98:35 (18) 73:12 (13) dnf disq
Nik Gregorič M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 98:16 (38) mp 69:16 (11) 43:34 (10) disq
Jachym Hojny M14 Tolar Jindrichuv HradecCZE  mp 40:31 (5) disq
Barnabás Attila Hargitai M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:55 (19) 47:01 (11) 41:43 (8) disq
Jakob Steinwender M14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  57:16 (21) 47:09 (12) disq
Karel Dundacek M14 Tolar Jindrichuv HradecCZE  41:36 (12) 67:59 (27) disq
Vojta Pobuda M14 Tolar Jindrichuv HradecCZE  38:34 (9) 43:30 (8) disq
Julijan Kavčič M14 OK AzimutSLO  59:30 (19) disq
Tit Katarič M14 OK AzimutSLO  dns dns disq
Jakob Brus M14 OK AzimutSLO  dns 122:51 (43) disq
Natan Maj Poženel M14 OŠ Dušana Muniha Most na SočiSLO  48:01 (13) 95:08 (15) 29:30 (3) disq
Goran Polojaz M14 SSD-AŠZ GAJAITA  41:02 (11) 52:45 (15) disq
Jozef Pelessoni M14 SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Sebastjan Pečar M14 SSD-AŠZ GAJAITA  109:36 (41) disq
Giorgio Cereser M14 Corivorivo Orienteering ASDITA  dnf disq
Adam Štábl M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  37:50 (8) 42:39 (7) 43:25 (10) disq
Mario Leitner M14 OLT TransdanubienAUT  63:21 (27) 81:51 (35) disq
Nejc Zorko M14 OK BrežiceSLO  mp 80:36 (34) disq
Stepan Stryk M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  33:06 (3) mp 38:26 (4) disq
Francesco Pozza M14 Vicenza Orienteering TeamITA  61:44 (26) 47:20 (13) disq
Daniel Chiocca M14 GO-Cai MonfalconeITA  135:46 (35) disq
Ondrej Gryc M14 KOS Tesla BrnoCZE  32:42 (2) 40:06 (4) mp disq
Enej Logar M14 OK AzimutSLO  74:53 (31) disq
Tihon Salopek M14 OK AzimutSLO  36:45 (7) 38:47 (2) disq
Kelen Klement M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  33:59 (4) 39:02 (3) disq
Giacomo Bracesco M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp 75:25 (32) disq
Alessandro Bedin M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  54:43 (20) 71:03 (29) disq
Alessandro Rivetta M14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  68:18 (29) 71:10 (30) disq
Matteo Mirolo M14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  70:46 (28) disq
Aljaž Čelik M14 OK AzimutSLO  51:17 (18) 61:55 (22) disq
Natan Maj Poženel M14 OK AzimutSLO  mp disq
Aljaž Obid M14 OK AzimutSLO  89:16 (33) 129:08 (44) disq
Pietro Fracca M14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  61:33 (25) 63:07 (24) disq
Jani Bratož M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  117:24 (42) disq
Uroš Tozan M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dnf disq
Samo Vetrih M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp 83:23 (36) 82:36 (16) 72:09 (12) 49:18 (12) disq

M16
1.Zoltán Bujdosó M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  32:19 (1) 42:19 (1) 35:02 (1) 34:55 (1) 35:24 (4) 179:59
2.Balazs Egei M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  37:45 (2) 43:38 (2) 35:11 (2) 44:05 (8) 34:28 (3) 195:07 +15:08
3.Jiri Kostka M16 SCM Hanacke oblastiCZE  39:16 (4) 47:55 (3) 48:51 (9) 39:31 (3) 33:57 (2) 209:30 +29:31
4.Lőrinc Pályi M16 MOM BudapestHUN  39:31 (5) 51:27 (10) 42:27 (4) 40:07 (5) 36:15 (5) 209:47 +29:48
5.František Světnický M16 Karlskrona SOKSWE  44:39 (11) 71:43 (25) 37:27 (3) 38:50 (2) 29:44 (1) 222:23 +42:24
6.Tomas Milan M16 KOS Tesla BrnoCZE  44:17 (10) 50:47 (7) 44:18 (6) 39:35 (4) 43:29 (12) 222:26 +42:27
7.Simon Lukasak M16 SCM Hanacke oblastiCZE  46:50 (12) 51:19 (9) 44:48 (7) 40:18 (6) 41:42 (9) 224:57 +44:58
8.Loránd Vígh M16 C.S. TranSilva ClujROU  41:55 (7) 51:18 (8) 46:12 (8) 45:51 (9) 40:18 (8) 225:34 +45:35
9.Radim Kligl M16 SCM Hanacke oblastiCZE  51:20 (18) 59:56 (15) 49:15 (11) 42:15 (7) 39:41 (7) 242:27 +62:28
10.Soma Gárdonyi M16 MOM BudapestHUN  47:31 (14) 51:30 (11) 49:26 (12) 53:17 (11) 42:08 (11) 243:52 +63:53
11.Csongor Szikszai M16 C.S. TranSilva ClujROU  54:38 (24) 67:58 (22) 51:38 (13) 48:15 (10) 36:50 (6) 259:19 +79:20
12.Soma Tálas M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  55:05 (26) 67:48 (21) 53:37 (16) 62:55 (13) 50:42 (15) 290:07 +110:08
13.Tobias Teichmann M16 SU Schöckl GrazAUT  67:00 (38) 76:01 (32) 52:33 (14) 74:54 (15) 41:57 (10) 312:25 +132:26
14.Kilian Zapf M16 OC FürstenfeldAUT  69:33 (40) 77:52 (33) 63:02 (20) 78:26 (16) 46:07 (13) 335:00 +155:01
15.Matyas Dolezal M16 SCM Hanacke oblastiCZE  58:58 (28) 108:12 (43) 77:33 (21) 59:52 (12) 61:54 (16) 366:29 +186:30
Barnabás Schauermann M16 Pécsi Vasutas SKHUN  40:24 (6) 70:13 (24) disq
Jachym Coufal M16 SK Zabovresky BrnoCZE  59:46 (30) 48:51 (5) disq
Rocco Franceschini M16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  63:44 (34) 66:57 (20) disq
Nils Döhrn M16 SU Schöckl GrazAUT  61:49 (31) 120:37 (47) disq
Ebster Peter M16 ASKÖ HenndorfAUT  86:55 (44) 97:58 (39) disq
Maurizio Grillo M16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  121:28 (48) disq
Federico Piccin M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  106:11 (41) disq
Stefano Viel M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  dns disq
Riccardo Pavetta M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  97:10 (37) disq
Matteo Bernardi M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  132:56 (52) disq
Alessandro Citron M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  107:21 (42) disq
Elias Dobnik M16 OLC Union ViktringAUT  109:34 (46) 129:48 (51) disq
Kristjan Kalc M16 SSD-AŠZ GAJAITA  mp disq
Frantisek Dostal M16 SCM Hanacke oblastiCZE  51:52 (19) 93:13 (35) mp 67:52 (14) 50:01 (14) disq
Leon Ebster M16 ASKÖ HenndorfAUT  63:23 (33) 75:12 (29) disq
Domen Kavčič M16 Orientacijski klub KomendaSLO  54:38 (17) mp mp disq
Raphael Marth M16 OC FürstenfeldAUT  81:59 (42) 97:44 (38) disq
Gregor Kunc M16 OK TivoliSLO  dns dns disq
Tobia Musola M16 Lessinia OrienteeringITA  84:02 (43) 127:48 (50) disq
Mattia Valbusa M16 Lessinia OrienteeringITA  63:04 (32) 112:46 (44) disq
Simone Occhi M16 Polisportiva BesaneseITA  65:58 (37) 116:01 (45) disq
Tommaso Bari M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  64:21 (35) 119:12 (46) disq
Peter Smrekar M16 OK TivoliSLO  127:05 (49) disq
András Balogh M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:17 (23) 75:43 (30) 58:33 (19) disq
Pietro Palumbo M16 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  42:51 (8) 72:56 (28) disq
Rudi Frison M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  55:09 (27) 71:50 (26) disq
Pietro Scalzotto M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  68:30 (39) mp disq
Zoltán Bognár M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:36 (15) 60:22 (17) 52:38 (15) disq
Bálint Szele M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  58:59 (29) 65:17 (19) 49:12 (10) disq
Maximilian Steinwender M16 SPORTUNION KlagenfurtAUT  54:06 (22) 60:21 (16) disq
Áron Szuromi M16 Pécsi Vasutas SKHUN  49:52 (17) 62:15 (18) disq
Gábor Szuhán M16 Pécsi Vasutas SKHUN  53:27 (20) 75:46 (31) disq
Frantisek Hecl M16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  47:49 (16) 57:27 (13) 55:31 (18) disq
Bendegúz Werner M16 Pécsi Vasutas SKHUN  81:20 (41) 68:31 (23) disq
Jakub Novak M16 Tolar Jindrichuv HradecCZE  88:32 (45) 72:49 (27) disq
Vojtech Gryc M16 KOS Tesla BrnoCZE  39:07 (3) 48:04 (4) 43:00 (5) disq
Fabio Nardo M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  dnf 101:16 (40) disq
Florian Jandl M16 Naturfreunde WienAUT  54:48 (25) 49:41 (6) disq
Erik Bonek M16 Naturfreunde WienAUT  47:28 (13) 52:58 (12) disq
Luca Fontanot M16 Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Andrea Nardo M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  mp mp disq
Jan Gobec M16 OK VihorCRO  53:48 (21) 94:33 (36) disq
Jura Kukec M16 OK VihorCRO  65:52 (36) 85:54 (34) disq
Lukas Novak M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  43:25 (9) 57:41 (14) disq

M18
1.Mihály Ormay M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:03 (2) 51:48 (2) 38:46 (1) 49:38 (2) 31:33 (1) 209:48
2.Erik Kálmán M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  37:13 (1) 54:16 (3) 40:43 (5) 52:34 (5) 34:53 (3) 219:39 +09:51
3.Vit Horcicka M18 SCM Hanacke oblastiCZE  40:22 (7) 58:31 (7) 40:05 (4) 50:58 (4) 36:11 (7) 226:07 +16:19
4.Matic Blaž M18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:33 (12) 60:22 (10) 39:51 (2) 49:37 (1) 34:40 (2) 229:03 +19:15
5.Leo Holper M18 OC FürstenfeldAUT  42:12 (9) 63:37 (12) 39:55 (3) 50:27 (3) 34:56 (4) 231:07 +21:19
6.Levente Szalay M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  52:45 (21) 74:29 (19) 47:53 (9) 54:17 (6) 35:34 (5) 264:58 +55:10
7.Vince Weiler M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  53:52 (22) 67:15 (13) 51:12 (12) 60:55 (8) 35:41 (6) 268:55 +59:07
8.Žan Ravnikar M18 Orientacijski klub KomendaSLO  39:03 (5) 74:16 (18) 61:17 (17) 66:30 (9) 38:56 (9) 280:02 +70:14
9.Péter Knobloch-Esztergár M18 C.S. TranSilva ClujROU  56:14 (26) 89:09 (28) 43:47 (8) 60:50 (7) 37:27 (8) 287:27 +77:39
10.Gergely Barta M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  61:45 (31) 74:49 (20) 50:49 (11) 76:16 (13) 45:09 (11) 308:48 +99:00
11.Elias Wachmann M18 OC FürstenfeldAUT  55:09 (23) 87:19 (26) 56:48 (16) 70:06 (11) 48:53 (13) 318:15 +108:27
12.Jan Ritter M18 OC FürstenfeldAUT  72:26 (34) 96:10 (35) 51:57 (13) 67:17 (10) 45:19 (12) 333:09 +123:21
13.Florian Nestelberger M18 OC FürstenfeldAUT  98:12 (39) 96:10 (35) 77:32 (18) 97:38 (14) 68:06 (16) 437:38 +227:50
14.Christian Haider M18 OC FürstenfeldAUT  110:12 (40) 104:16 (40) 82:46 (19) 105:41 (15) 70:58 (17) 473:53 +264:05
Luca Libardoni M18 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  85:13 (37) 85:35 (25) disq
Ondrej Jilek M18 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  43:14 (11) 69:51 (16) mp disq
Barnabás Kovács M18 Pécsi Vasutas SKHUN  49:44 (17) 63:07 (11) disq
Lukas Patscheider M18 SeleSuedtirolITA  43:02 (10) 54:39 (4) disq
Lovro Sirc M18 Orientacijski klub KomendaSLO  dns 166:48 (45) disq
András Ortmann M18 Pécsi Vasutas SKHUN  51:23 (20) 90:12 (31) disq
Giacomo Guarda M18 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  58:52 (29) 93:43 (32) disq
Gašper Petrovič M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  55:25 (24) 83:00 (24) disq
Jure Kavčič M18 Orientacijski klub KomendaSLO  mp 118:37 (43) disq
Carlo Patini M18 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  116:26 (42) disq
Giorgio Tonda M18 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  66:56 (32) mp disq
Marco Tonetto M18 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  87:40 (27) disq
Enrico Mannocci M18 Polisportiva G.MasiITA  49:34 (16) mp disq
Gašper Čopi M18 Gimnazija TolminSLO  mp 75:34 (12) 55:59 (15) disq
Ondrej Sramek M18 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  39:05 (6) 59:14 (9) 42:46 (7) disq
Matej Matousek M18 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  45:19 (13) 69:04 (15) 41:27 (6) disq
Stefano De Eccher M18 Friuli MTB & OrienteeringITA  93:49 (33) disq
Herwig Jun. Allwinger M18 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  50:37 (18) 97:03 (37) disq
Jannis Bonek M18 Naturfreunde WienAUT  38:20 (3) 50:42 (1) disq
Leonardo Bonfiglioli M18 SSD-AŠZ GAJAITA  78:38 (35) 114:17 (41) disq
Alessandro De Biasi M18 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  89:39 (30) disq
Maks Rodman M18 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  97:46 (38) 95:05 (34) disq
Thomas Kohlbacher M18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  55:51 (25) 67:32 (14) disq
Karlo Težak M18 OK VihorCRO  79:31 (36) 103:48 (39) disq
Georg Groell M18 OLC GrazAUT  38:48 (4) 56:45 (6) disq
Matej Škarabot M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  51:19 (19) 78:54 (22) disq
Jan Komenda M18 SK Zabovresky BrnoCZE  56:48 (27) mp disq
Jakub Dekret M18 SK Zabovresky BrnoCZE  41:40 (8) 55:30 (5) disq
Gašper Čopi M18 OK AzimutSLO  81:32 (23) disq
Ondřej Hlaváč M18 SK Zabovresky BrnoCZE  46:27 (14) 58:53 (8) disq
Tjaž Gantar M18 OK AzimutSLO  48:07 (15) 89:38 (29) 52:48 (14) dns 40:24 (10) disq
Iztok Hadalin M18 OK AzimutSLO  mp 165:31 (44) disq
Barnabás Veszelszki M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  57:08 (28) 78:25 (21) 49:57 (10) disq
Mátyás Vozár M18 Pécsi Vasutas SKHUN  67:23 (33) 70:40 (17) disq
Ambrož Rupnik M18 OK AzimutSLO  61:43 (30) 97:35 (38) 55:43 (15) dns 50:53 (14) disq

M20
1.Rafael Dobnik M20 OLC Union ViktringAUT  49:05 (6) 54:01 (1) 39:17 (1) 51:31 (1) 37:24 (3) 231:18
2.Máté Dalos M20 Tipo Orienteering ClubHUN  42:44 (1) 58:03 (2) 46:38 (5) 57:22 (3) 31:52 (1) 236:39 +05:21
3.Emi Minoiu M20 Universitatea CraiovaROU  49:51 (7) 63:46 (7) 45:30 (3) 58:45 (4) 39:35 (6) 257:27 +26:09
4.Márk Porgányi M20 Tipo Orienteering ClubHUN  50:31 (8) 84:39 (15) 43:37 (2) 60:57 (6) 39:09 (4) 278:53 +47:35
5.Patrik Egei M20 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  50:43 (9) 103:30 (19) 46:29 (4) 60:44 (5) 34:36 (2) 296:02 +64:44
6.Valentin Shishkov M20 Bulgaria National TeamBUL  56:42 (13) 76:40 (13) 73:52 (8) 56:08 (2) 41:34 (7) 304:56 +73:38
7.Stefan Yordanov M20 Bulgaria National TeamBUL  60:46 (15) 75:37 (12) 57:12 (6) 79:42 (7) 39:14 (5) 312:31 +81:13
8.Martin Krenn M20 OC FürstenfeldAUT  74:38 (18) 106:42 (20) 59:38 (7) 98:03 (8) 51:50 (8) 390:51 +159:33
Mark Bogataj M20 OK AzimutSLO  disq
Bernhard Lerchegger M20 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  65:47 (17) 80:46 (14) disq
Simon Stanonik M20 OK AzimutSLO  52:17 (10) 69:19 (10) disq
Richard Gremmel M20 HSV PinkafeldAUT  48:25 (5) 66:50 (9) disq
Florian Kurz M20 Austrian junior teamAUT  46:22 (3) 58:28 (3) disq
Egor Egorov M20 Northern WindRUS  dns dns dns dns dns disq
Erik Nielsen M20 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  63:59 (16) 85:16 (16) disq
Dominik Kirin M20 OK JapeticCRO  53:25 (11) 61:29 (5) disq
Jan Šalamun M20 Orientacijski Klub PolarisSLO  mp disq
Márton Zacher M20 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  46:24 (4) 63:19 (6) disq
Vladimir Kelbl M20 SK Zabovresky BrnoCZE  60:06 (14) 66:26 (8) disq
Niccolo' Del Missier M20 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  87:26 (17) disq
Emanuel (jun) Braun M20 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  dns dns disq
Fulvio Fabris M20 Punto K Orienteering ASDITA  dnf disq
Nicolas Kastner M20 Austrian junior teamAUT  44:40 (2) 59:25 (4) disq
Simone Bettega M20 G.S. PavioneITA  53:32 (12) 71:14 (11) disq
Andraž De Luisa M20 OK AzimutSLO  96:19 (18) disq

M21A
1.Jiri Ehl M21A KOS Tesla BrnoCZE  44:02 (2) 61:58 (1) 42:53 (1) 62:45 (4) 37:49 (4) 249:27
2.Martin Janda M21A Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  46:39 (3) 64:56 (2) 47:44 (8) 62:50 (5) 36:37 (2) 258:46 +09:19
3.Michal Henek M21A Expres Czech TeamCZE  49:02 (6) 68:41 (4) 44:48 (2) 62:18 (2) 43:02 (11) 267:51 +18:24
4.Dan Novák M21A Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  48:40 (5) 70:40 (5) 47:28 (7) 64:32 (6) 38:54 (5) 270:14 +20:47
5.Zdeněk Stachoň M21A Expres Czech TeamCZE  48:04 (4) 77:49 (14) 49:39 (12) 60:42 (1) 39:33 (7) 275:47 +26:20
6.Jan Skoupy M21A SCM Hanacke oblastiCZE  54:08 (11) 77:38 (13) 47:24 (6) 66:25 (8) 35:45 (1) 281:20 +31:53
7.Jiri Martan M21A Slavia Liberec OrienteeringCZE  67:11 (29) 75:47 (11) 46:53 (5) 65:00 (7) 41:17 (9) 296:08 +46:41
8.Milan Pidrman M21A Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  54:31 (12) 74:44 (9) 55:01 (16) 69:36 (11) 45:22 (13) 299:14 +49:47
9.Marc Kerckhofs M21A Belgian Military Orienteering TeamBEL  59:11 (16) 78:09 (15) 52:21 (14) 80:14 (13) 40:17 (8) 310:12 +60:45
10.Tomas Hanzl M21A Sportcentrum JicinCZE  58:42 (15) 88:06 (27) 48:55 (10) 82:44 (15) 45:21 (12) 323:48 +74:21
11.Jaroslav Hlavač M21A Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  60:58 (20) 115:52 (45) 46:31 (4) 73:44 (12) 37:13 (3) 334:18 +84:51
12.Imre Boros M21A Siketek Sport ClubHUN  67:02 (28) 87:03 (26) 50:58 (13) 90:44 (17) 50:39 (16) 346:26 +96:59
13.Ondrej Dolezel M21A SCM Hanacke oblastiCZE  63:47 (24) 83:14 (22) 72:40 (22) 91:16 (18) 53:37 (18) 364:34 +115:07
14.Jan Urban M21A Expres Czech TeamCZE  75:53 (34) 90:43 (29) 57:11 (18) 82:35 (14) 61:21 (19) 367:43 +118:16
15.Lóránt Burian M21A MOM BudapestHUN  84:49 (40) 97:54 (35) 57:16 (19) 83:36 (16) 49:02 (15) 372:37 +123:10
Szabolcs Bojtor M21A Siketek Sport ClubHUN  mp 82:06 (19) 56:34 (17) 67:58 (10) 42:02 (10) disq
Petr Nouza M21A Tolar Jindrichuv HradecCZE  55:22 (14) 101:27 (38) disq
Clemens Loidolt M21A OC FürstenfeldAUT  78:51 (36) mp 76:31 (23) 93:32 (19) 62:15 (21) disq
Roman Daněk M21A Expres Czech TeamCZE  65:04 (26) 89:07 (28) 52:51 (15) mp 45:52 (14) disq
Aljaž Černe M21A OK TivoliSLO  dns disq
Andreas Mayer M21A OLC WienerwaldAUT  95:43 (44) 130:31 (51) disq
Aleš Zobavnik M21A Kamniški orientacijski klubSLO  95:09 (31) disq
Dimitar Dimitrov M21A Sarnena GoraBUL  mp 105:41 (40) 65:30 (21) mp disq
Tihomir Despetović M21A OK BjelovarCRO  80:24 (37) 95:34 (32) disq
Francesco Raimondo M21A Orienteering PergineITA  96:30 (45) 123:19 (49) disq
Aljaž Borštnik M21A OK TivoliSLO  108:49 (46) 157:55 (54) disq
Pavel Ptáček M21A BETA URSUS RosiceCZE  50:29 (9) 66:13 (3) disq
Vito Satrapa M21A OLC WienerwaldAUT  86:07 (42) 80:55 (18) disq
Silvano Daves M21A AD Trento OrienteeringITA  76:57 (35) 79:08 (16) 48:14 (9) mp 61:34 (20) disq
Matteo Civillini M21A Polisportiva BesaneseITA  mp 82:50 (20) disq
Jaka Pišljar M21A Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Gregor Zupan M21A Orientacijski klub KomendaSLO  62:02 (22) 96:57 (33) mp 52:32 (17) disq
Gergely Kain M21A Pannon SuperSonicsHUN  63:47 (24) 77:37 (12) 46:06 (3) disq
Nejc Močnik M21A OK AzimutSLO  65:32 (27) 102:18 (39) disq
Luca Rosato M21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  71:25 (31) 84:07 (24) disq
Vjeran Horvat M21A OK MaksimirCRO  122:27 (48) disq
Lobel Horvat M21A OK MaksimirCRO  153:58 (53) disq
Matteo Zoppè M21A Panda Orienteering ValsuganaITA  59:46 (18) 85:00 (25) disq
Peter Tušar M21A OK AzimutSLO  43:00 (1) dns disq
Elio Golja M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  63:42 (23) 107:27 (42) disq
Ivan Šeperić-Grdiša M21A OK JelenCRO  85:14 (41) 120:31 (47) disq
Franc Knap M21A OK AzimutSLO  109:34 (43) disq
Simon Kurinčič M21A Orientacijski klub KomendaSLO  127:18 (50) disq
Federico Navarra M21A Polisportiva BesaneseITA  95:28 (43) 106:58 (41) disq
Zdenek Janu S. M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  82:54 (24) disq
Zdenek Janu J. M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  54:47 (13) 79:57 (17) 49:30 (11) disq
Edoardo De Vallier M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  61:37 (21) 83:02 (21) disq
Michele Cera M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  59:24 (17) 75:37 (10) disq
Diego Roveri M21A SSD-AŠZ GAJAITA  97:01 (34) disq
Lorenzo Bartulovich M21A SSD-AŠZ GAJAITA  71:19 (30) 116:31 (46) disq
Brenno Pastò M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  51:58 (10) 91:38 (30) disq
Urban Gregorc M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  83:34 (39) 147:17 (52) disq
Tomas Tichy M21A Tolar Jindrichuv HradecCZE  49:50 (8) 72:49 (8) disq
Vid Bogovič M21A OK BrežiceSLO  49:44 (7) 70:44 (6) dns 62:40 (3) 38:55 (6) disq
David Čufer M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  81:42 (38) 114:54 (44) disq
Alvise Rumor M21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  73:28 (32) 84:01 (23) disq
Ivan Boyadzhiev ml. M21A Mariborski OKSLO  60:30 (19) 71:25 (7) disq
Jaroslav Tomeš M21A Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  75:32 (33) 100:37 (37) 58:15 (20) 67:08 (9) mp disq
Boris Eržen M21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  98:07 (36) disq
Oskari Mikkola M21A Helsingin SuunnistajatFIN  mp disq

M21B
1.Herwig Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  35:58 (2) 53:48 (2) 39:59 (1) 42:24 (1) 33:13 (2) 205:22
2.Hannes Pacher M21B SU Schöckl GrazAUT  39:15 (4) 54:33 (3) 43:05 (2) 50:36 (3) 29:42 (1) 217:11 +11:49
3.Janis Salins M21B OK KapaLAT  50:55 (10) 70:34 (9) 45:20 (4) 49:25 (2) 37:11 (5) 253:25 +48:03
4.Áron Dalos M21B Tipo Orienteering ClubHUN  65:29 (19) 63:46 (7) 48:14 (5) 55:11 (4) 35:33 (3) 268:13 +62:51
5.Jirka Hrazdil M21B SK Zabovresky BrnoCZE  64:19 (18) 89:26 (25) 54:21 (7) 67:04 (5) 35:58 (4) 311:08 +105:46
6.Rudolf Laták M21B Tipo Orienteering ClubHUN  63:10 (16) 76:43 (11) 58:53 (8) 75:41 (11) 40:42 (6) 315:09 +109:47
7.István Dankó M21B Tipo Orienteering ClubHUN  58:54 (14) 79:39 (13) 71:27 (13) 69:06 (7) 44:51 (9) 323:57 +118:35
8.Márk Gárdonyi M21B Orvosegyetem SCHUN  52:41 (11) 92:37 (27) 60:59 (10) 72:17 (9) 49:36 (11) 328:10 +122:48
9.Attila Molnár M21B Tipo Orienteering ClubHUN  67:49 (23) 87:24 (22) 67:34 (12) 72:15 (8) 52:54 (12) 347:56 +142:34
Zoltan Kovacs M21B Siralyok Se.HUN  55:32 (13) 74:04 (10) 51:36 (6) mp mp disq
Silvo Babič M21B Orientacijski klub KomendaSLO  mp 175:04 (40) disq
Erik Schwedtner M21B Siralyok Se.HUN  mp 88:45 (24) mp 82:56 (12) 47:46 (10) disq
Franc Malus M21B Orientacijski klub KomendaSLO  107:15 (34) 130:52 (35) disq
Piero Zoglia M21B ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  110:38 (36) disq
Pierantonio Pretto M21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  74:57 (26) 86:55 (21) disq
Rinaldo Luin M21B SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Davide Ukmar M21B SSD-AŠZ GAJAITA  125:53 (32) disq
Luca Iennaco M21B Polisportiva BesaneseITA  103:05 (33) dnf disq
Alessio Roveri M21B SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  108:39 (35) 85:16 (18) disq
Erik Logar M21B OK AzimutSLO  91:28 (26) disq
Daniel Fabijanić M21B OK JelenCRO  60:45 (15) 82:43 (15) disq
Petr Turczer M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  32:30 (1) 48:50 (1) dns disq
Guido Almerigogna M21B SSD-AŠZ GAJAITA  dnf disq
Diego Milani M21B Orient-Express VeronaITA  52:50 (12) 85:17 (19) disq
Matjaž Koprivc M21B OK AzimutSLO  dns disq
Domagoj Pavlin M21B OK VihorCRO  117:46 (38) 156:06 (38) disq
Dalibor Stankovski M21B OK JelenCRO  84:43 (28) 128:44 (34) disq
Michele Cafagna M21B ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  87:16 (29) disq
Emil Kacin M21B OK AzimutSLO  84:19 (17) disq
Jakub Vanik M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  66:28 (20) 108:23 (29) 79:41 (14) disq
Luka Karavidović M21B OK VihorCRO  93:13 (31) 158:39 (39) disq
Diego Ruzzier M21B Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Paul Pacher M21B SU Schöckl GrazAUT  47:05 (8) 62:48 (6) disq
Horst Mayer M21B SSV Hallein-NeualmAUT  80:51 (27) mp disq
Riccardo Kriscjak M21B SSD-AŠZ GAJAITA  113:00 (37) 111:38 (31) disq
Franz Mages M21B SSV Hallein-NeualmAUT  73:24 (25) mp disq
Armin Mariacher M21B SU Schöckl GrazAUT  43:25 (6) 57:12 (4) disq
Valentin Eržen M21B OK AzimutSLO  38:54 (3) 66:38 (8) disq
Jan Dressler M21B Expres Czech TeamCZE  64:14 (17) dns 62:02 (11) 68:34 (6) 41:18 (7) disq
Jan Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  mp dns dns dns dns disq
Boštjan Bogataj M21B OK AzimutSLO  71:25 (24) 85:29 (20) disq
Rainer Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  90:44 (30) 127:38 (33) disq
Flavio Mattioni M21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  111:30 (30) disq
Johannes Renz M21B SU Schöckl GrazAUT  47:29 (9) 81:20 (14) disq
Marko Germani M21B SSD-AŠZ GAJAITA  dns 146:33 (37) 53:36 (13) disq
Denis Mitri M21B Friuli MTB & OrienteeringITA  83:25 (16) disq
Max Rudlof M21B SU Schöckl GrazAUT  45:51 (7) 88:21 (23) disq
Christopher Immervoll M21B SU Schöckl GrazAUT  dns 59:30 (9) 72:42 (10) 44:35 (8) disq
Martin Faccinelli M21B SU Schöckl GrazAUT  67:44 (22) 79:24 (12) disq
Davide Chiocca M21B GO-Cai MonfalconeITA  95:00 (32) dns disq
Luka Plavčak M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  66:58 (21) 93:05 (28) disq
Dino Bonan M21B GO-Cai MonfalconeITA  143:41 (36) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  41:14 (5) 60:19 (5) 44:31 (3) disq

M21E
1.Bartosz Pawlak M21E Polish Military TeamPOL  41:41 (1) 65:07 (1) 35:59 (1) 55:10 (8) 30:33 (2) 228:30
2.Kiril Nikolov M21E Bulgaria National TeamBUL  43:21 (2) 68:57 (5) 36:58 (4) 52:36 (2) 31:42 (6) 233:34 +05:04
3.Áron Bakó M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:01 (3) 68:38 (3) 37:43 (6) 52:45 (3) 30:31 (1) 233:38 +05:08
4.Rafal Podzinski M21E Polish Military TeamPOL  44:18 (4) 70:34 (9) 36:50 (3) 56:32 (10) 30:38 (3) 238:52 +10:22
5.Wojciech Kowalski M21E Polish Military TeamPOL  44:45 (7) 66:00 (2) 39:14 (11) 52:19 (1) 37:16 (23) 239:34 +11:04
6.Ivan Sirakov M21E Bulgaria National TeamBUL  45:31 (10) 72:10 (15) 39:09 (10) 53:15 (4) 35:02 (15) 245:07 +16:37
7.Matthias Leonhardt M21E OC FürstenfeldAUT  48:44 (23) 71:37 (13) 37:01 (5) 56:51 (11) 31:25 (4) 245:38 +17:08
8.Mateusz Wenslaw M21E Polish Military TeamPOL  44:27 (5) 71:02 (10) 41:23 (13) 54:58 (6) 34:31 (12) 246:21 +17:51
9.Michal Olejnik M21E Polish Military TeamPOL  47:05 (19) 71:29 (12) 37:45 (7) 58:54 (13) 31:52 (7) 247:05 +18:35
10.Artjoms Rekunenko M21E Latvia NAFLAT  46:06 (15) 74:15 (17) 38:40 (8) 61:01 (17) 34:32 (13) 254:34 +26:04
11.Martins Sirmais M21E Latvia NAFLAT  45:22 (9) 70:25 (8) 56:34 (32) 54:35 (5) 32:08 (8) 259:04 +30:34
12.Lauri Pohjola M21E Suunta JyväskyläFIN  49:03 (25) 82:43 (27) 41:57 (15) 59:46 (15) 36:06 (18) 269:35 +41:05
13.Honza Flašar M21E Co kde Radim posbiral (CZE)CZE  49:39 (26) 77:42 (21) 43:40 (18) 61:37 (18) 37:08 (21) 269:46 +41:16
14.Sven Aschwanden M21E OLG GoldauSUI  50:00 (27) 69:54 (7) 44:27 (19) 71:14 (28) 34:25 (11) 270:00 +41:30
15.Pauli Leinonen M21E Suunta JyväskyläFIN  51:09 (28) 84:59 (32) 49:22 (23) 59:34 (14) 34:53 (14) 279:57 +51:27
16.Alexandru Blejdea M21E Universitatea CraiovaROU  56:12 (43) 84:09 (30) 48:02 (22) 60:07 (16) 36:44 (20) 285:14 +56:44
17.Tomy Janssens M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  55:15 (40) 79:55 (24) 41:20 (12) 71:43 (29) 38:44 (24) 286:57 +58:27
18.Adrián Tóth M21E Tipo Orienteering ClubHUN  53:02 (33) 91:02 (44) 46:53 (21) 62:52 (19) 36:03 (17) 289:52 +61:22
19.Pavol Bukovác M21E Farmaceut BratislavaSVK  46:35 (17) 80:50 (25) 43:33 (17) 67:25 (24) 52:32 (37) 290:55 +62:25
20.Krisztián Liszka M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  55:47 (42) 85:34 (35) 55:44 (31) 65:09 (22) 34:02 (10) 296:16 +67:46
21.Marko Tölli M21E Suunta JyväskyläFIN  54:37 (39) 110:22 (60) 39:00 (9) 55:41 (9) 40:02 (26) 299:42 +71:12
22.Vít Zakouřil M21E OOB TJ TurnovCZE  53:13 (35) 91:50 (45) 53:52 (28) 68:21 (25) 39:36 (25) 306:52 +78:22
23.Jo Linten M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  60:17 (50) 88:13 (38) 53:24 (26) 63:51 (20) 43:34 (29) 309:19 +80:49
24.Dimitar Zhelyazkov M21E Bulgaria National TeamBUL  66:27 (57) 88:20 (39) 57:45 (35) 64:41 (21) 35:54 (16) 313:07 +84:37
25.Guntis Māliņš M21E Latvia NAFLAT  61:36 (52) 90:19 (43) 61:14 (37) 65:34 (23) 37:10 (22) 315:53 +87:23
26.Serge Dusza M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  58:04 (46) 97:42 (52) 55:12 (30) 71:12 (27) 40:21 (27) 322:31 +94:01
27.Ferenc Mihalyi M21E Siketek Sport ClubHUN  66:55 (58) 98:37 (54) 53:50 (27) 74:17 (31) 42:41 (28) 336:20 +107:50
28.Daniel Heininger M21E OC MünchenGER  64:24 (55) 115:17 (63) 52:53 (25) 76:12 (32) 43:36 (30) 352:22 +123:52
29.Mihai Andrei Tintar M21E Universitatea CraiovaROU  74:18 (70) 107:56 (59) 50:49 (24) 68:52 (26) 59:05 (41) 361:00 +132:30
30.Jyri Rantala M21E KooveeFIN  68:08 (60) 104:51 (57) 54:54 (29) 92:03 (38) 47:33 (32) 367:29 +138:59
31.Peter Krampiltz M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  72:19 (66) 121:24 (67) 62:32 (38) 72:16 (30) 59:00 (40) 387:31 +159:01
32.Peter Weinig M21E OC MünchenGER  72:44 (68) 120:50 (66) 64:21 (39) 88:03 (36) 53:22 (38) 399:20 +170:50
33.Denis Kokelj M21E Kamniški orientacijski klubSLO  73:54 (69) 122:42 (70) 72:05 (41) 85:39 (35) 48:15 (33) 402:35 +174:05
34.Ronny Natho M21E OC MünchenGER  82:06 (75) 114:07 (62) 72:59 (42) 83:33 (34) 51:06 (36) 403:51 +175:21
35.Jan Schliebener M21E OLV UslarGER  72:25 (67) 123:37 (71) 67:36 (40) 134:21 (41) 50:09 (35) 448:08 +219:38
36.Björn Kramer M21E TSG CreidlitzGER  98:27 (77) 137:36 (73) 76:58 (43) 121:42 (39) 59:24 (42) 494:07 +265:37
Federico Venezian M21E Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  55:27 (41) 98:20 (53) disq
Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  86:40 (36) disq
Luděk Finstrle M21E SK Zabovresky BrnoCZE  67:13 (59) 117:08 (65) disq
Giacomo Zagonel M21E U.S. Primiero A.S.DITA  47:46 (21) 71:18 (11) disq
Luigi Giuliani M21E Polisportiva BesaneseITA  64:54 (56) mp disq
Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  86:59 (76) dns disq
Gregor Hvala M21E OK AzimutSLO  96:24 (51) disq
Antti Lindqvist M21E PihkaniskatFIN  dnf 126:59 (72) dns 91:18 (37) 49:00 (34) disq
Stanislav Mokry M21E SK Zabovresky BrnoCZE  52:32 (31) 83:20 (28) disq
Roland Pin M21E Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  dns disq
Michael Siemmeister M21E OC FürstenfeldAUT  53:30 (37) 91:57 (46) disq
Boštjan Čerin M21E OK TivoliSLO  68:14 (61) 103:50 (56) disq
Boris Eržen M21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 123:41 (40) 66:24 (43) disq
Petr Prikryl M21E SK Zabovresky BrnoCZE  57:36 (45) 95:17 (50) disq
Sergiy Muchidinov M21E Friuli MTB & OrienteeringITA  51:43 (30) 76:34 (20) disq
Agostino Bernardi M21E Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  dns 154:27 (74) disq
Ben Windsor M21E DrongOGBR  dns dns dns disq
Daniel Safka M21E DrongOGBR  80:12 (72) 112:36 (61) 60:13 (36) disq
Henrik Sulz M21E OLC WienerwaldAUT  53:52 (38) 89:48 (42) disq
Erik Nilsson Simkovics M21E OLC WienerwaldAUT  45:49 (14) 76:09 (19) disq
Jakob Pauser M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  45:36 (11) 84:28 (31) disq
Rajko Kračun M21E Kamniški orientacijski klubSLO  56:38 (44) 88:56 (40) disq
Samuele Curzio M21E Polisportiva G.MasiITA  47:31 (20) dns disq
Andraz Hribar M21E OK BrežiceSLO  53:06 (34) 94:51 (49) disq
Libor Zridkavesely M21E SK Zabovresky BrnoCZE  58:34 (47) 89:24 (41) disq
Christian Wartbichler M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  46:07 (16) 72:24 (16) disq
Enrico De Noni M21E Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  60:53 (51) disq
Karl Bengtson M21E Umeå OKSWE  71:00 (64) mp disq
Jakob Andersson M21E OK LinnéSWE  44:41 (6) 72:01 (14) disq
Tuukka Senttula M21E Suunta JyväskyläFIN  58:57 (48) mp 57:27 (34) mp 44:05 (31) disq
Michele Franco M21E ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  63:07 (53) 83:31 (29) disq
Ákos Kisvölcsey M21E MOM BudapestHUN  53:18 (36) 82:00 (26) mp dns dns disq
Jakub Hruška M21E SK Zabovresky BrnoCZE  59:34 (49) 94:17 (48) disq
István Zsebeházy M21E Pannon SuperSonicsHUN  52:50 (32) 79:18 (23) 42:53 (16) disq
Gergely Bugár M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  80:17 (74) dns 41:32 (14) 57:30 (12) 33:55 (9) disq
Bogdan Rodionov M21E Northern WindRUS  dns dns dns dns dns disq
Sandro Grasso M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  70:55 (63) 103:22 (55) 83:58 (44) mp 55:36 (39) disq
Leon Kropivšek M21E Mariborski OKSLO  69:09 (62) 106:38 (58) 56:53 (33) disq
Andrej Cimerman M21E Orientacijski Klub PolarisSLO  80:13 (73) 116:59 (64) disq
Helmut Gremmel M21E HSV PinkafeldAUT  44:55 (8) mp disq
Zdenek Rajnosek M21E Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  49:02 (24) 84:59 (32) 45:29 (20) disq
Thomas Polster M21E HSV Spittal/DrauAUT  76:24 (71) 93:38 (47) disq
Arturs Paulins M21E Latvia NAFLAT  45:44 (12) 68:51 (4) dns mp 31:37 (5) disq
Mathias Peter M21E OLC GrazAUT  45:45 (13) 74:31 (18) disq
Michele Caraglio M21E AgorossoITA  48:36 (22) 87:32 (37) disq
Peter Tušar M21E OK AzimutSLO  85:33 (34) disq
Hajdu Erik M21E Tipo Orienteering ClubHUN  63:11 (54) 122:25 (69) mp 80:39 (33) 36:42 (19) disq
Lorenzo Pinna M21E AgorossoITA  71:54 (65) 121:33 (68) disq
Matthias Reiner M21E Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Pavel Brlica M21E SK Zabovresky BrnoCZE  51:26 (29) 78:24 (22) disq
Andris Jubelis M21E Latvia NAFLAT  47:03 (18) 69:09 (6) 36:33 (2) 55:02 (7) mp disq

M35
1.Marcin Richert M35 Polish Military TeamPOL  44:01 (1) 53:18 (1) 40:39 (1) 56:24 (1) 33:00 (1) 227:22
2.Jozef Chupek M35 Slavia ZU ZilinaSVK  58:16 (6) 71:31 (6) 49:05 (3) 70:53 (4) 37:22 (2) 287:07 +59:45
3.Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  60:01 (10) 66:53 (3) 58:26 (7) 71:00 (5) 40:57 (4) 297:17 +69:55
4.Stefan Schwarzenberger M35 LG StettlenSUI  58:38 (8) 75:27 (8) 49:41 (4) 73:09 (6) 45:22 (7) 302:17 +74:55
5.Vitali Savanovich M35 OK EridanBLR  86:14 (24) 70:37 (5) 44:44 (2) 67:26 (3) 43:08 (5) 312:09 +84:47
6.Lyonel Ehrl M35 Sunnubiina VispSUI  58:21 (7) 83:47 (16) 52:40 (5) 78:18 (7) 44:45 (6) 317:51 +90:29
7.Stefano Brambilla M35 CO2ITA  70:05 (16) 78:44 (11) 59:39 (8) 83:53 (10) 46:54 (9) 339:15 +111:53
Roberto Larotella M35 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  126:56 (27) 118:44 (30) 64:30 (10) disq
Gregor Anderluh M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  59:58 (9) 82:08 (14) disq
Samo Cokan M35 OK Slovenj GradecSLO  178:29 (34) disq
Grega Raj M35 OK Slovenj GradecSLO  100:34 (21) disq
Matej Sedej M35 OK AzimutSLO  122:11 (31) disq
Dušan Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  71:29 (17) 106:58 (25) disq
Tomaž Kremžar M35 Orientacijski klub KomendaSLO  72:13 (18) 112:37 (28) disq
Petar Delić M35 OK MaksimirCRO  74:39 (21) 76:03 (9) disq
Primož Savinšek M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  115:22 (29) disq
Andreas Grote M35 OLC SKOG FRIBOURGSUI  62:02 (12) 83:05 (15) 55:23 (6) disq
Joel Perarnau M35 Club Orientació BerguedàESP  73:14 (19) 104:55 (24) mp 80:27 (8) disq
Jordi Vilaredes Solé M35 Club Orientació BerguedàESP  74:37 (20) 85:14 (17) 65:31 (10) 93:06 (11) disq
Tihomir Salopek M35 OK AzimutSLO  57:21 (5) mp 45:45 (8) disq
Alexander Kroboth M35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  mp 94:14 (19) disq
Boris Bauman M35 Mariborski OKSLO  mp 80:53 (12) disq
Alessio Rozzi M35 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  170:48 (29) dnf disq
Miran Kolman M35 Kamniški orientacijski klubSLO  77:30 (23) 122:43 (32) disq
Janez Pretnar M35 Kamniški orientacijski klubSLO  62:41 (13) 71:33 (7) disq
Kristian Bosisio M35 OK TrzinSLO  95:10 (26) 101:10 (22) disq
Stefano Collodet M35 Friuli MTB & OrienteeringITA  167:51 (33) disq
Ingemar Neuhauser M35 SeleSuedtirolITA  63:49 (14) 82:00 (13) disq
Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  60:58 (11) 77:28 (10) disq
Marko Obid M35 OK AzimutSLO  143:29 (28) 110:48 (27) disq
Aleš Poljanšek M35 OK AzimutSLO  76:53 (22) 102:27 (23) dns 82:50 (9) disq
Pavel Milan M35 KOS Tesla BrnoCZE  51:12 (3) 67:51 (4) mp 64:25 (2) 40:47 (3) disq
Jiri Hlavac M35 KOS Tesla BrnoCZE  56:43 (4) 86:58 (18) 60:23 (9) disq
Markus Plohn M35 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  48:07 (2) 57:54 (2) disq
Arnost Komarek M35 Tolar Jindrichuv HradecCZE  90:27 (25) 110:43 (26) disq
Klemen Kenda M35 OK AzimutSLO  69:57 (15) 96:20 (20) disq

M40
1.Janusz Porzycz M40 Polish Military TeamPOL  47:12 (6) 62:17 (3) 45:48 (2) 59:13 (1) 39:50 (1) 254:20
2.Robert Binar M40 SCM Hanacke oblastiCZE  51:38 (7) 77:57 (14) 50:48 (6) 62:35 (2) 43:17 (2) 286:15 +31:55
3.Juraj Šmelík M40 TJ Slovan LuhačoviceCZE  52:23 (9) 68:32 (6) 53:20 (8) 66:10 (5) 46:49 (5) 287:14 +32:54
4.Martin Smolka M40 SCM Hanacke oblastiCZE  59:36 (17) 75:51 (11) 52:26 (7) 63:24 (4) 50:21 (7) 301:38 +47:18
5.Ingus Grasis M40 Auseklis IKLAT  60:42 (18) 77:36 (13) 56:12 (10) 67:00 (6) 44:20 (3) 305:50 +51:30
6.Péter Kálmán M40 Budapest MixHUN  58:23 (16) 80:00 (18) 62:10 (12) 77:39 (9) 45:57 (4) 324:09 +69:49
7.Szlávik Zoltán M40 Tipo Orienteering ClubHUN  62:28 (20) 90:22 (21) 74:58 (15) 75:20 (8) 52:48 (9) 355:56 +101:36
8.Georgi Dalakov M40 Sarnena GoraBUL  80:01 (26) 90:58 (22) 66:31 (13) 85:11 (12) 52:11 (8) 374:52 +120:32
9.Peter Ferluga M40 SSD-AŠZ GAJAITA  74:41 (25) 95:29 (24) 69:27 (14) 95:30 (14) 58:57 (10) 394:04 +139:44
10.David Smekal M40 SCM Hanacke oblastiCZE  73:35 (24) 113:13 (28) 77:14 (16) 82:40 (10) 66:02 (11) 412:44 +158:24
11.Mihaly Kovacs M40 C.S. TranSilva ClujROU  93:07 (28) 121:18 (29) 87:04 (19) 137:09 (16) 73:56 (13) 512:34 +258:14
12.Jiří Svoboda M40 OK RoztokyCZE  105:46 (30) 156:49 (31) 83:27 (18) 100:28 (15) 72:13 (12) 518:43 +264:23
Hannes Wenzel M40 OLC Union ViktringAUT  57:40 (15) 87:07 (19) disq
István Nagy M40 Pannon SuperSonicsHUN  38:42 (2) 65:53 (5) 43:13 (1) disq
Jaromir Sramek M40 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  52:03 (8) 71:51 (8) 48:10 (4) disq
Bernhard Venhauer M40 OLC Union ViktringAUT  45:43 (4) 63:59 (4) disq
Markus Moerth M40 OLT TransdanubienAUT  95:06 (29) mp disq
Cristian Bellotto M40 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  dns dns disq
Milos Hecl M40 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  53:30 (11) 78:53 (16) 46:18 (3) disq
Lorenzo Frizzera M40 AD Trento OrienteeringITA  69:45 (23) 78:58 (17) disq
Zhivko Duchev M40 Sarnena GoraBUL  81:14 (27) 110:24 (27) 78:33 (17) 89:45 (13) disq
Igor Gavrilov M40 Pro-Sport OKRUS  76:47 (12) 48:14 (5) 62:45 (3) 50:04 (6) disq
Bernhard Fink M40 ASKÖ HenndorfAUT  43:01 (3) 60:09 (2) disq
Gregor Pavlič M40 SSD-AŠZ GAJAITA  68:02 (22) 106:58 (26) 85:02 (11) disq
Eddy Sandri M40 Panda Orienteering ValsuganaITA  54:04 (12) 75:46 (10) disq
Pavel Matl M40 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  54:19 (13) 78:20 (15) 54:31 (9) disq
Michael Stockmayer M40 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  38:31 (1) 57:56 (1) disq
Martin Veitsberger M40 OJE WapplerAUT  46:38 (5) 69:36 (7) disq
Herfried Trummer M40 OC FürstenfeldAUT  61:48 (19) 92:15 (23) disq
Todor Pedev M40 Bulgaria National TeamBUL  52:39 (10) 88:49 (20) dnf dns dns disq
Petr Skyva M40 SCM Hanacke oblastiCZE  56:54 (14) 74:10 (9) 58:41 (11) 75:12 (7) mp disq
Petr Blazek M40 Tolar Jindrichuv HradecCZE  62:48 (21) 100:25 (25) disq
Simone Frappa M40 Friuli MTB & OrienteeringITA  137:24 (30) disq

M45
1.Hajdu Martin M45 Tipo Orienteering ClubHUN  37:44 (1) 56:42 (2) 35:53 (1) 47:04 (1) 30:31 (1) 207:54
2.Vesa Klemettinen M45 Suunta JyväskyläFIN  39:49 (2) 53:30 (1) 36:41 (2) 47:43 (2) 38:56 (2) 216:39 +08:45
3.Klaus Krischan M45 OC FürstenfeldAUT  43:48 (3) 65:01 (5) 47:42 (5) 56:50 (4) 42:26 (7) 255:47 +47:53
4.Martin Kunz M45 BETA URSUS RosiceCZE  45:43 (4) 71:48 (10) 47:39 (4) 63:50 (7) 39:34 (5) 268:34 +60:40
5.Sergey Cherniavsky M45 OC MünchenGER  65:02 (26) 66:24 (6) 50:43 (7) 55:01 (3) 39:24 (4) 276:34 +68:40
6.Tamas Toth M45 Tipo Orienteering ClubHUN  51:28 (9) 81:53 (21) 52:54 (8) 63:07 (6) 42:01 (6) 291:23 +83:29
7.Nicolas Greff M45 co amberieuFRA  59:36 (19) 77:43 (16) 47:56 (6) 78:13 (12) 39:12 (3) 302:40 +94:46
8.Uwe Röhner M45 OLV OstGER  58:42 (15) 77:32 (14) 53:52 (9) 69:25 (8) 43:42 (8) 303:13 +95:19
9.Stefan Röhl M45 OLV OstGER  61:52 (23) 91:37 (30) 55:59 (13) 72:24 (11) 44:44 (9) 326:36 +118:42
10.Stanislav Kustec M45 Mariborski OKSLO  60:35 (22) 83:35 (23) 54:27 (10) 78:38 (13) 49:29 (12) 326:44 +118:50
11.Petr Kunz M45 Expres Czech TeamCZE  71:23 (34) 87:50 (27) 55:53 (11) 72:17 (10) 48:51 (10) 336:14 +128:20
12.Attila Dalos M45 Tipo Orienteering ClubHUN  59:32 (18) 100:21 (35) 69:17 (15) 70:48 (9) 58:47 (15) 358:45 +150:51
13.Dave Dorling M45 Dartford OKGBR  71:06 (33) 102:09 (39) 71:19 (16) 91:09 (14) 49:19 (11) 385:02 +177:08
14.Feridun Takis M45 Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  69:39 (32) 101:30 (38) 72:41 (17) 96:52 (16) 52:09 (14) 392:51 +184:57
Markus Sterba M45 Orienteering KlosterneuburgAUT  mp 135:36 (48) disq
Tomas Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  52:39 (11) 72:02 (11) 58:59 (14) disq
Oleksandr Ievstafiev M45   51:39 (10) 72:19 (12) disq
Miha Škarabot M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  51:04 (8) 74:55 (13) disq
Igor Bončina M45 OK AzimutSLO  65:49 (28) dns 51:45 (13) disq
Peter Ebster Sen. M45 ASKÖ HenndorfAUT  77:31 (39) dnf disq
Roland Reisenberger M45 Orienteering KlosterneuburgAUT  58:44 (16) 84:22 (24) disq
Aleš Zupan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  102:48 (40) disq
Valter Foški M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  77:44 (40) 93:15 (31) disq
Jožko Jazbar M45 OK AzimutSLO  90:58 (29) disq
Jan Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  52:40 (12) 70:35 (9) mp disq
Martin Bogensperger M45 ASKÖ HenndorfAUT  71:45 (35) 80:31 (20) disq
Robert Orehoci M45 OK BjelovarCRO  58:10 (14) 82:06 (22) disq
Robert Kalcher M45 HSV PinkafeldAUT  72:44 (36) 90:45 (28) disq
Gábor Pavlovics M45 Pécsi Vasutas SKHUN  mp mp disq
Marko Dudic M45 OK Slovenj GradecSLO  dnf disq
Marijan Bogović M45 OK JelenCRO  74:40 (38) 100:51 (37) disq
Tomaž Pust M45 Orientacijski klub KomendaSLO  95:11 (32) disq
Luca Ruini M45 Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Andrea Foschian M45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  60:15 (20) 100:28 (36) disq
Dennis Dalla Santa M45 G.S. PavioneITA  47:31 (5) 59:28 (3) disq
Maurizio Marussig M45 Friuli MTB & OrienteeringITA  145:41 (49) disq
Hans Borsitzky M45 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  65:29 (27) 78:03 (17) disq
Valerii Tereshchenkov M45 O-SmolenskRUS  47:48 (6) 66:40 (7) 44:07 (3) 61:36 (5) dns disq
Andrea Bettega M45 G.S. PavioneITA  67:58 (29) 103:09 (41) disq
Tomislav Kaniški M45 OK MaksimirCRO  61:26 (4) disq
Ariano Gon M45 GO-Cai MonfalconeITA  mp disq
Robert Kunc M45 OK TivoliSLO  62:51 (25) 86:11 (26) disq
Ana Pribaković Borštnik M45 OK TivoliSLO  62:34 (24) 99:28 (34) disq
Andrea Bernardi M45 Punto K Orienteering ASDITA  mp 118:38 (45) disq
Mauro Sergas M45 Punto K Orienteering ASDITA  68:21 (30) 118:13 (44) 74:45 (18) dns dns disq
Josef Hilbert M45 Naturfreunde WienAUT  81:00 (41) 112:02 (42) disq
Milan Dundacek M45 Tolar Jindrichuv HradecCZE  dns dns disq
Jan Benes M45 Tolar Jindrichuv HradecCZE  49:03 (7) 79:15 (18) disq
Andrej Smerke M45 OK MaksimirCRO  112:24 (43) disq
Aleš Borštnik M45 OK TivoliSLO  89:58 (42) 122:50 (46) disq
Simone Gambini M45 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  58:45 (17) 84:26 (25) disq
Martin Tichy M45 Tolar Jindrichuv HradecCZE  60:33 (21) 77:42 (15) disq
Markus Thoman M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  73:45 (37) 98:45 (33) disq
Helmut Lerchegger M45 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  68:33 (31) 79:34 (19) 55:56 (12) 95:34 (15) mp disq
Piero Giudici M45 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  132:59 (47) disq
Damir Gobec M45 OK VihorCRO  55:12 (13) 70:06 (8) disq

M50
1.Michael Finkenstaedt M50 OSC HamburgGER  43:38 (1) 59:27 (2) 36:17 (1) 47:33 (1) 33:30 (1) 220:25
2.Jurg Niggli M50 O'JuraFRA  48:02 (8) 55:48 (1) 37:39 (2) 50:54 (2) 34:30 (2) 226:53 +06:28
3.Werner Pietsch M50 NF WienAUT  43:46 (2) 62:30 (6) 47:20 (3) 52:11 (3) 38:13 (4) 244:00 +23:35
4.Tamas Egei M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:02 (11) 69:26 (11) 51:39 (5) 68:25 (6) 40:25 (6) 278:57 +58:32
5.Miro Šalamun M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  60:05 (23) 73:49 (13) 54:06 (6) 64:53 (5) 43:48 (7) 296:41 +76:16
6.Robert Hegi M50 ol.biel.seelandSUI  57:29 (20) 89:22 (24) 54:06 (6) 71:14 (8) 37:37 (3) 309:48 +89:23
7.Ross Burnett M50 Yukon Orienteering AssociationCAN  60:55 (25) 77:59 (16) 65:47 (11) 77:05 (11) 48:58 (12) 330:44 +110:19
8.Martin Braendli M50 OLG ZürichSUI  53:23 (16) 95:45 (27) 62:09 (9) 71:00 (7) 68:02 (18) 350:19 +129:54
9.Alastair Mackenzie M50 Darlington OrienteersGBR  54:42 (17) 110:09 (37) 71:00 (15) 73:07 (9) 44:05 (8) 353:03 +132:38
10.Frank Braatz M50 SV IHW Alex 78 BerlinGER  68:37 (34) 99:20 (28) 63:27 (10) 77:49 (13) 51:17 (13) 360:30 +140:05
11.Jonathan Gilbert M50 Norfolk OCGBR  67:22 (33) 104:11 (34) 68:59 (14) 76:26 (10) 48:30 (11) 365:28 +145:03
12.Robert Lines M50 Southdowns OrienteersGBR  72:02 (36) 116:15 (38) 66:30 (13) 77:29 (12) 44:31 (9) 376:47 +156:22
13.Robert Benko M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  100:22 (44) 149:45 (47) 73:08 (16) 95:36 (14) 57:11 (15) 476:02 +255:37
Armin Friessnig M50 OC FürstenfeldAUT  66:23 (30) 122:27 (42) disq
Georg Pregartner M50 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  86:15 (42) 102:16 (32) disq
Harald Zeiner M50 OLC GrazAUT  78:09 (39) 117:07 (39) disq
Gottfried Scheikl M50 OC FürstenfeldAUT  49:50 (12) 69:08 (10) disq
Thomas Täuber M50 OLT TransdanubienAUT  52:00 (15) 76:04 (14) disq
Alberto Albarello M50 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  66:03 (29) 101:10 (31) disq
Simon Čopi M50 OK AzimutSLO  144:16 (46) disq
Wolfgang Pietsch M50 NF WienAUT  48:37 (10) 64:58 (8) disq
Christian Gotthardt M50 HSV Spittal/DrauAUT  67:12 (32) 93:22 (26) disq
Andrea Maccà M50 Vicenza Orienteering TeamITA  114:08 (45) 125:27 (43) disq
Reinhard Kasper M50 HSV PinkafeldAUT  60:34 (24) mp disq
Jan Hindér M50 Tolered Utby OLSWE  57:54 (21) 79:28 (19) mp 61:14 (4) 51:47 (14) disq
Andrej Korelc M50 Orientacijski klub KomendaSLO  175:14 (50) disq
Ivo Tišljar M50 OK OrionCRO  65:55 (28) 92:25 (25) disq
Alexandr Světnický M50 SK HANA orienteeringCZE  79:21 (40) 153:04 (49) mp 102:30 (15) 63:32 (17) disq
Pataki Gabor M50 Pécsi Vasutas SKHUN  55:42 (18) 71:44 (12) disq
Christian Matitz M50 SPORTUNION KlagenfurtAUT  152:58 (48) disq
Sakari Mikkola M50 Helsingin SuunnistajatFIN  69:54 (35) disq
Darko Merunka M50 OK MaksimirCRO  dns disq
Elvio Cereser M50 Corivorivo Orienteering ASDITA  103:57 (33) disq
István Bujdosó M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  67:05 (31) 100:56 (30) 61:11 (8) mp 60:13 (16) disq
Ferenc Viniczai M50 Pécsi Vasutas SKHUN  48:17 (9) 80:36 (21) disq
Marco Giovannini M50 OK TrzinSLO  60:59 (26) 77:49 (15) mp dns mp disq
Peter Gehriger M50 ol.biel.seelandSUI  46:38 (6) 60:05 (3) 48:37 (4) dnf 39:06 (5) disq
Andrea Rivetta M50 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  51:45 (14) 83:14 (22) disq
Martin Gruenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  61:56 (27) 68:33 (9) disq
Sergio Palusa M50 Punto K Orienteering ASDITA  76:53 (38) 83:59 (23) disq
Enrico Casagrande M50 Orienteering PergineITA  56:53 (19) mp disq
Massimo Mosca M50 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  105:00 (35) disq
Pavel Ptáček M50 BETA URSUS RosiceCZE  51:05 (13) 79:14 (18) disq
Peter Bonek M50 Naturfreunde WienAUT  45:57 (4) 63:52 (7) disq
Livio Predonzani M50 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns disq
Luca Patini M50 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  73:18 (37) 131:00 (44) disq
Ewald Glatz M50 OLC GrazAUT  45:41 (3) 79:03 (17) disq
Paolo Pizzamus M50 SSD-AŠZ GAJAITA  99:22 (29) 66:06 (12) dns 47:06 (10) disq
Renato Pelessoni M50 SSD-AŠZ GAJAITA  89:45 (43) 142:41 (45) dns dns dns disq
Andrea Margiore M50 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  118:10 (40) disq
Marko De Luisa M50 SSD-AŠZ GAJAITA  118:48 (41) disq
Roland Kohlbacher M50 ASKÖ HenndorfAUT  58:03 (22) 80:19 (20) disq
Emanuel Braun M50 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  47:23 (7) 61:51 (5) disq
Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  46:05 (5) 61:26 (4) disq
Radovan Markovic M50 OK JasenicaSRB  79:45 (41) 109:30 (36) disq

M55
1.Maths Carlsson M55 Tolered Utby OLSWE  37:54 (1) 39:09 (1) 36:17 (1) 33:19 (1) 36:03 (2) 182:42
2.Martin Sacher M55 kilroySUI  38:58 (2) 44:57 (2) 43:04 (3) 36:14 (2) 34:24 (1) 197:37 +14:55
3.Árpád Tőkés M55 C.S. TranSilva ClujROU  47:00 (5) 55:19 (8) 46:24 (4) 39:11 (4) 36:29 (3) 224:23 +41:41
4.Alex Bor M55 TitanRUS  44:01 (3) 62:01 (15) 41:37 (2) 42:00 (6) 36:45 (4) 226:24 +43:42
5.Klemens Jörger M55 TV KippenheimGER  47:17 (6) 63:04 (16) 46:58 (5) 42:51 (7) 39:28 (5) 239:38 +56:56
6.Libor Hirš M55 Expres Czech TeamCZE  48:49 (8) 57:57 (12) 50:55 (8) 47:26 (9) 42:46 (9) 247:53 +65:11
7.Phill Batts M55 Darlington OrienteersGBR  62:22 (19) 56:10 (10) 52:31 (9) 41:12 (5) 52:54 (12) 265:09 +82:27
8.Jaroslav Korpas M55 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  54:57 (14) 58:15 (13) 56:00 (10) 58:28 (13) 44:02 (10) 271:42 +89:00
9.Zdeněk Blabla M55 Expres Czech TeamCZE  66:32 (20) 70:49 (21) 59:04 (11) 46:20 (8) 42:12 (8) 284:57 +102:15
10.Mauro Clemente M55 SSD-AŠZ GAJAITA  55:02 (15) 68:27 (20) 69:58 (15) 50:15 (11) 49:24 (11) 293:06 +110:24
11.Emilian Minoiu M55 Universitatea CraiovaROU  59:54 (17) 67:32 (19) 65:55 (13) 50:00 (10) 56:33 (13) 299:54 +117:12
12.Mark Collins M55 Dartford OKGBR  66:32 (20) 63:34 (17) 70:40 (16) 74:32 (15) 40:18 (6) 315:36 +132:54
13.Stanko Čufer M55 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  61:32 (18) 65:07 (18) 49:22 (6) 102:12 (17) 61:02 (14) 339:15 +156:33
14.Ivo Kete M55 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  57:13 (16) 91:58 (27) 67:34 (14) 57:59 (12) 73:36 (16) 348:20 +165:38
Roman Sladič M55 Škofjeloški orientacijski klubSLO  79:40 (22) 81:25 (23) 66:21 (14) 74:42 (17) disq
Paolo Scarpa M55 GO-Cai MonfalconeITA  dns dns 124:06 (18) disq
Robert Mandl M55 SPORTUNION KlagenfurtAUT  52:31 (13) 61:07 (14) disq
Aleš Čerin M55 OK TivoliSLO  71:45 (22) disq
Mauro Vecellio M55 Vicenza Orienteering TeamITA  90:49 (25) 97:39 (28) disq
Ivan Boyadzhiev M55 Mariborski OKSLO  85:51 (23) 86:35 (24) disq
Anders Larsson M55 Tolered Utby OLSWE  50:05 (11) 54:28 (6) 64:25 (12) mp mp disq
Josef Zapletal M55 Naturfreunde WienAUT  49:44 (9) 55:03 (7) disq
Joachim Friessnig M55 OC FürstenfeldAUT  mp 53:19 (5) 49:56 (7) 38:26 (3) 42:08 (7) disq
Vlado Sedej M55 OK AzimutSLO  88:29 (25) 84:10 (17) 81:19 (16) 67:44 (15) disq
Josef Polster M55 HSV Spittal/DrauAUT  51:24 (12) 56:52 (11) disq
Silvij Močnik M55 OK AzimutSLO  48:36 (7) 55:25 (9) disq
Günter Kradischnig M55 OLC GrazAUT  44:03 (4) 52:42 (4) disq
Erwin Koeck M55 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  49:56 (10) 50:21 (3) disq
Janko Lapajne M55 OK AzimutSLO  dns dns dns dns dns disq
Fiorenzo Ruzzier M55 SSD-AŠZ GAJAITA  157:10 (30) disq
Cesare Tarabocchia M55 OK AzimutSLO  dns dns dns dns dns disq
Črtomir Knap M55 OK AzimutSLO  86:28 (24) 91:43 (26) disq
Pavel Rejec M55 OK AzimutSLO  142:47 (29) disq

M60
1.Anders Björklund M60 Sävedalens AIKSWE  30:24 (1) 34:56 (1) 35:59 (2) 36:32 (3) 40:51 (8) 178:42
2.Alain Juan M60 ANCOSUI  32:25 (2) 41:30 (5) 32:37 (1) 40:09 (7) 34:51 (2) 181:32 +02:50
3.Christian Biland M60 OLG CORDOBA BASELSUI  34:39 (3) 42:44 (7) 37:04 (5) 38:18 (4) 34:08 (1) 186:53 +08:11
4.Arnfinn Pedersen M60 Gjø-Vard o-lagNOR  35:49 (4) 35:59 (2) 38:58 (7) 35:46 (2) 43:25 (11) 189:57 +11:15
5.Jens Kaminsky M60 Göteborg-Majorna OKSWE  41:59 (10) 37:33 (3) 38:47 (6) 35:00 (1) 38:57 (5) 192:16 +13:34
6.Seppo Turpeinen M60 Kontiolahden UrheilijatFIN  40:26 (8) 43:03 (9) 36:53 (4) 39:28 (6) 35:05 (3) 194:55 +16:13
7.Vladimir John M60 Expres Czech TeamCZE  43:58 (15) 42:11 (6) 41:37 (8) 42:59 (9) 42:13 (9) 212:58 +34:16
8.Manuel Dias M60 Lisboa OKPOR  42:41 (12) 49:54 (17) 36:06 (3) 38:38 (5) 47:23 (16) 214:42 +36:00
9.Hannu Kottonen M60 LynxFIN  40:24 (7) 42:56 (8) 48:39 (12) 40:57 (8) 44:40 (15) 217:36 +38:54
10.Stefan Aschwanden M60 OLG GoldauSUI  42:56 (13) 50:42 (19) 43:54 (9) 50:12 (15) 39:15 (6) 226:59 +48:17
11.Mikhail Solovev M60 PionerSKRUS  53:37 (24) 48:44 (15) 52:11 (15) 43:54 (11) 44:12 (14) 242:38 +63:56
12.Sergey Movko M60 KaliningradRUS  61:55 (32) 45:09 (11) 55:09 (16) 43:30 (10) 42:38 (10) 248:21 +69:39
13.Tapani Huovila M60 Suunta JyväskyläFIN  59:16 (30) 55:32 (26) 49:42 (13) 48:59 (13) 44:06 (13) 257:35 +78:53
14.Jan Ivansson M60 Orientierungslaufclub StubaiAUT  48:29 (20) 52:30 (20) 55:42 (17) 54:28 (18) 47:33 (17) 258:42 +80:00
15.Kristian Leonhardt M60 OC FürstenfeldAUT  42:11 (11) 56:57 (30) 75:22 (19) 47:34 (12) 43:56 (12) 266:00 +87:18
16.Bernt Johansson M60 Orientierungslaufclub StubaiAUT  57:00 (29) 76:29 (40) 47:17 (10) 52:43 (16) 38:46 (4) 272:15 +93:33
17.László Pap M60 Tipo Orienteering ClubHUN  55:43 (27) 59:49 (31) 78:19 (20) 53:49 (17) 49:19 (18) 296:59 +118:17
18.Jiri Gawel M60 Expres Czech TeamCZE  72:03 (35) 66:17 (35) 59:15 (18) 58:20 (19) 59:53 (21) 315:48 +137:06
Gianfranco Siega M60 SSD-AŠZ GAJAITA  82:10 (36) 73:48 (39) 53:35 (20) disq
Nick Dytlewski M60 Naturfreunde WienAUT  45:52 (18) 56:05 (28) disq
Mazzeni Gian Pietro M60 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp 64:25 (32) disq
Erwin Schweifer M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  44:09 (16) 66:13 (34) disq
Giorgio Ghersi M60 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  dns disq
Roberto Cereatti M60 Friuli MTB & OrienteeringITA  94:08 (41) disq
Frederic Genevois M60 Naturfreunde WienAUT  60:14 (31) 53:43 (23) disq
Franz Ponweiser M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  43:38 (14) 46:59 (14) disq
Ewald Mayer M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  55:48 (28) 55:56 (27) disq
Mark Sylvester M60 UWC AdriaticITA  65:19 (33) 65:45 (33) disq
Adriano Bettega M60 G.S. PavioneITA  50:37 (22) 68:51 (38) disq
Valentin Pidner M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  67:04 (34) 46:16 (12) disq
Mauro Nardi M60 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  54:20 (24) disq
Fulvio Pacor M60 SSD-AŠZ GAJAITA  dns dnf disq
Marco Ongaro M60 U.S. Primiero A.S.DITA  54:43 (25) 53:18 (22) 48:11 (11) disq
Zdenek Janu S. M60 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  54:43 (25) 66:56 (36) disq
Gyula Kóger M60 PVM PécsHUN  45:42 (17) 49:12 (16) disq
Ingemar Persson M60 Gamleby OKSWE  51:37 (14) mp 39:19 (7) disq
Stefano Zonato M60 Puolangan RyhtiFIN  40:03 (6) 41:16 (4) disq
Franz Hartinger M60 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dnf 49:58 (18) disq
Bruno Scherr M60 Naturfreunde Steuerberg OLGAUT  38:16 (5) 52:37 (21) disq
Albertino Parnigotto M60 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  68:24 (37) disq
Eugen Kainrath M60 HSV PinkafeldAUT  40:38 (9) 45:01 (10) disq
Conci Alessandro M60 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  49:47 (21) 46:42 (13) disq
Günther Dobnik M60 OLC Union ViktringAUT  46:41 (19) 55:22 (25) disq
Sergio Caveggion M60 Vicenza Orienteering TeamITA  83:39 (37) 111:56 (42) disq
Robert Mayrhofer M60 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCK IMSTAUT  52:38 (23) 56:49 (29) mp 49:13 (14) 53:21 (19) disq

M65
1.Franz Wyss M65 OLregiooltenSUI  31:23 (1) 33:11 (1) 35:44 (1) 35:58 (1) 32:05 (1) 168:21
2.Juhani Nippala M65 Rasti-JyryFIN  39:51 (5) 43:00 (8) 39:56 (5) 37:04 (2) 34:00 (3) 193:51 +25:30
3.Giorgio Bernasconi M65 ANCOSUI  36:46 (2) 37:36 (2) 37:06 (3) 45:15 (9) 37:22 (5) 194:05 +25:44
4.Max Moosberger M65 OLregiooltenSUI  39:30 (4) 42:24 (6) 35:52 (2) 37:39 (3) 42:27 (15) 197:52 +29:31
5.Gordon Wilson M65 Dartford OKGBR  38:46 (3) 48:35 (14) 39:54 (4) 42:25 (4) 33:53 (2) 203:33 +35:12
6.Achim Bader M65 OLV OstGER  40:43 (7) 42:40 (7) 46:14 (8) 43:48 (6) 41:09 (10) 214:34 +46:13
7.Keijo Hintukainen M65 Turun SuunnistajatFIN  40:59 (8) 42:09 (5) 48:28 (11) 49:11 (12) 36:36 (4) 217:23 +49:02
8.Ludwig Genderjahn M65 OLV OstGER  43:55 (13) 45:24 (10) 43:30 (7) 47:41 (11) 40:51 (9) 221:21 +53:00
9.Otto Venhauer M65 OLC Union ViktringAUT  44:48 (14) 47:48 (12) 43:20 (6) 47:20 (10) 38:08 (6) 221:24 +53:03
10.Wolfgang Germ M65 Naturfreunde KühnsdorfAUT  50:29 (18) 47:53 (13) 47:07 (9) 44:28 (7) 41:25 (11) 231:22 +63:01
11.Juergen Ziesche M65 OLV OstGER  42:12 (10) 60:27 (24) 49:04 (12) 43:41 (5) 38:44 (8) 234:08 +65:47
12.Juha Penttinen M65 MesikämmenetFIN  43:27 (12) 43:03 (9) 56:27 (17) 61:20 (19) 42:14 (14) 246:31 +78:10
13.Srečo Pirman M65 Škofjeloški orientacijski klubSLO  54:16 (21) 49:18 (15) 49:08 (13) 56:09 (17) 41:25 (11) 250:16 +81:55
14.Babicky Tomas M65 ZOOB RumburkCZE  52:15 (19) 50:30 (16) 48:17 (10) 44:33 (8) 66:42 (23) 262:17 +93:56
15.Günther Prommer M65 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  57:34 (24) 58:16 (20) 60:03 (18) 53:35 (16) 53:19 (20) 282:47 +114:26
16.Michael Frenzel M65 OLV OstGER  50:24 (17) 70:41 (27) 72:06 (22) 51:39 (14) 47:47 (17) 292:37 +124:16
17.Andrei Enyedi M65 C.S. TranSilva ClujROU  57:28 (23) 59:04 (21) 67:01 (21) 69:22 (22) 55:13 (21) 308:08 +139:47
18.Janos Toth M65 Tipo Orienteering ClubHUN  73:53 (29) 59:37 (22) 73:07 (23) 66:53 (21) 48:02 (18) 321:32 +153:11
19.Gábor Molnár M65 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  59:18 (25) 97:35 (32) 61:55 (19) 62:28 (20) 45:38 (16) 326:54 +158:33
Paul Ziermann M65 HSV PinkafeldAUT  70:38 (28) 68:49 (26) disq
Jorma Paldanius M65 Turun SuunnistajatFIN  mp 46:30 (11) 53:16 (15) 50:17 (13) 38:09 (7) disq
Giancarlo Gozzer M65 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  68:05 (27) 90:12 (31) disq
Bengt Salomonsson M65 Skåneslättens OLSWE  74:48 (24) 74:58 (23) 67:00 (24) disq
Gert Olsson M65 Skåneslättens OLSWE  56:07 (16) 53:15 (15) 57:06 (22) disq
Harald Bertoldi M65 orienteering MezzocoronaITA  57:23 (22) 53:54 (18) disq
Ivan Lux M65 B-AcesHUN  mp 60:03 (23) 65:49 (20) 58:57 (18) 48:57 (19) disq
Giovanni Bisognin M65 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  40:02 (6) mp disq
Sereno Zorzanello M65 Vicenza Orienteering TeamITA  dnf dnf disq
Valerio Leso M65 Lessinia OrienteeringITA  44:51 (15) 39:44 (4) disq
Wilhelm Grabenhofer M65 HSV PinkafeldAUT  42:59 (11) 37:50 (3) disq
Zdenko Pavlič M65 SSD-AŠZ GAJAITA  92:07 (30) 86:47 (30) 136:15 (24) disq
Franz Käfer M65 OC FürstenfeldAUT  41:08 (9) 51:39 (17) disq
Robert Benedek M65 HSV PinkafeldAUT  53:37 (20) 76:42 (28) disq
Josef Graf M65 HSV PinkafeldAUT  44:59 (16) 54:46 (19) disq
Nicolò Zuffi M65 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  mp 84:47 (29) disq
Karl Pongratz M65 HSV PinkafeldAUT  59:54 (26) 66:41 (25) disq
Håkan Nilsson M65 Malmö OKSWE  50:53 (14) mp 42:11 (13) disq

OPEN
1.Veronica Minoiu OPEN Universitatea CraiovaROU  48:41 (2) 61:04 (3) 45:26 (2) 64:07 (6) 46:26 (5) 265:44
2.Stanisław Ritter OPEN   74:29 (16) 60:56 (2) 60:44 (7) 53:05 (2) 36:05 (2) 285:19 +19:35
3.Barbora Stachoňová OPEN Expres Czech TeamCZE  58:31 (6) 94:16 (12) 60:40 (6) 65:36 (7) 43:45 (4) 322:48 +57:04
4.Agata Błotnicka OPEN   54:45 (4) 93:03 (11) 62:14 (8) 61:52 (5) 66:21 (11) 338:15 +72:31
5.Jozsef Tálas OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  72:41 (15) 97:47 (15) 80:11 (10) 92:04 (9) 49:41 (7) 392:24 +126:40
6.Zdeněk Olexa OPEN Expres Czech TeamCZE  78:38 (20) 108:26 (22) 73:48 (9) 78:35 (8) 62:07 (10) 401:34 +135:50
7.Enikő Kovács OPEN C.S. TranSilva ClujROU  85:51 (24) 101:20 (17) 89:19 (14) 93:36 (11) 69:54 (14) 440:00 +174:16
8.Aletta Biró OPEN Budapest MixHUN  87:17 (25) 127:25 (31) 85:11 (12) 97:17 (14) 72:22 (15) 469:32 +203:48
9.Tóth - Buschmann Ilka OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  131:05 (42) 115:24 (24) 132:42 (18) 131:23 (17) 82:31 (16) 593:05 +327:21
Peter Babin OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  75:37 (18) 64:19 (5) disq
Hanga Szuromi OPEN Pécsi Vasutas SKHUN  38:19 (1) 45:54 (1) 32:10 (1) disq
Malin Skogster OPEN UWC AdriaticITA  dns dns disq
Lorenzo Basso OPEN UWC AdriaticITA  142:24 (43) 154:04 (37) disq
Georg Koffler OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Markus Babin OPEN Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  58:14 (5) 73:14 (7) disq
Kristina Landgren OPEN Malmö OKSWE  mp mp dnf disq
Franco Vaccari OPEN OTIS TriesteITA  48:09 (1) dns disq
Michele Bastione OPEN UWC AdriaticITA  dnf disq
Niccolò Piras OPEN UWC AdriaticITA  144:41 (44) dnf disq
Tigran Abrahamyan OPEN UWC AdriaticITA  146:33 (45) 193:19 (38) disq
Gerhard Jobstl OPEN OLC GrazAUT  67:15 (11) 74:07 (8) disq
Nina Trivedi OPEN UWC AdriaticITA  148:35 (46) dns disq
Pierpaolo Poldrugo OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  235:18 (19) 112:05 (20) disq
Livio Predonzani OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  67:52 (12) disq
Wolfgang Gindl OPEN OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  106:35 (30) 118:40 (28) disq
Herwig Stütz OPEN OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  90:55 (26) 120:20 (29) disq
Martina Paone OPEN Polisportiva G.MasiITA  mp 147:36 (36) disq
Irena Perinkova OPEN BETA URSUS RosiceCZE  117:29 (35) dnf 88:07 (13) 94:58 (12) 67:35 (12) disq
Karl Kolmanics OPEN HSV KLAGENFURTAUT  118:21 (16) disq
Massimo Mosca OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  71:21 (13) disq
Oldrich Denemarek OPEN BETA URSUS RosiceCZE  117:38 (36) dnf 91:15 (15) 94:59 (13) 68:07 (13) disq
Astrid Kolmanics OPEN HSV KLAGENFURTAUT  mp disq
Paolo Mutterle OPEN ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  61:06 (9) 95:32 (14) disq
Bernadette Kalcher OPEN HSV PinkafeldAUT  109:44 (31) 122:38 (30) disq
Giuliana Zoppè OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  71:59 (14) mp disq
Grega E. Voglar OPEN SCOMSUI  107:19 (20) disq
Thomas Hoelzer OPEN X-OLGER  51:55 (8) disq
Stanislav Kazus OPEN   59:31 (8) 68:01 (6) 50:32 (3) 58:15 (4) disq
Herwig Hierzegger OPEN WATVAUT  115:13 (15) disq
Boško Krivičić OPEN OK StražilovoSRB  dnf dnf disq
Bettina Tóth OPEN KFKI Petőfi SKHUN  81:56 (22) 117:53 (27) disq
Antal Zsolt Peics OPEN KFKI Petőfi SKHUN  80:02 (21) 117:46 (26) disq
Silvia Pietsch OPEN NF WienAUT  mp dnf 107:45 (16) mp 97:12 (19) disq
Helmut Tanner OPEN OLC Union ViktringAUT  104:31 (29) 104:55 (19) disq
Andrea Rass - Venhauer OPEN OLC Union ViktringAUT  mp 104:24 (18) disq
Adam Kocsis OPEN Budapest MixHUN  118:12 (37) 131:44 (32) dnf dns dns disq
Victor Purcallas OPEN OK Variopintos ZGESP  151:30 (47) disq
Javi Luri OPEN OK Variopintos ZGESP  85:12 (23) 108:19 (21) disq
Zsolt Werner OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  62:37 (4) 57:35 (5) 53:20 (3) 41:45 (3) disq
Pako Delgado OPEN OK Variopintos ZGESP  58:47 (7) 76:13 (9) disq
Jaime Zelada OPEN OK Variopintos ZGESP  152:29 (48) disq
Jorge Salgado OPEN OK Variopintos ZGESP  126:28 (41) dnf disq
Julian Torggler OPEN SU Schöckl GrazAUT  97:42 (28) 116:04 (25) disq
Christina Teichmann OPEN SU Schöckl GrazAUT  116:42 (34) 141:22 (35) disq
Martin Teichmann OPEN SU Schöckl GrazAUT  116:40 (33) 141:00 (34) disq
Thomas Aigmüller OPEN SU Schöckl GrazAUT  75:17 (17) 113:39 (23) disq
Antonia Teichmann OPEN SU Schöckl GrazAUT  116:39 (32) 140:56 (33) disq
Gunther Windisch OPEN SU Schöckl GrazAUT  mp disq
Irena Kölner OPEN Orientacijski klub KomendaSLO  88:35 (17) disq
Silvo Babič OPEN Orientacijski klub KomendaSLO  123:38 (40) dns 132:45 (18) disq
Roberto Scalchi OPEN Vicenza Orienteering TeamITA  78:23 (19) dns disq
Joan Montes OPEN   mp 97:03 (18) disq
Michal Pobuda OPEN Tolar Jindrichuv HradecCZE  91:55 (27) 95:15 (13) disq
Jona Mirnik OPEN Orientacijski klub KomendaSLO  76:39 (10) disq
Metka Udovič OPEN OK TrzinSLO  62:24 (10) dnf disq
Tanja Pretnar OPEN Kamniški orientacijski klubSLO  122:57 (39) dns disq
Tadej Vengust OPEN Kamniški orientacijski klubSLO  122:54 (38) dns disq
Ildiko Hentes OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  mp 98:34 (16) 82:07 (11) 92:46 (10) 56:48 (9) disq
Miranda Ortar OPEN OK AzimutSLO  112:39 (17) disq
Melody Volgyesi OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  53:59 (3) 58:19 (1) 53:46 (4) mp 49:21 (6) disq
Martina König OPEN SU Schöckl GrazAUT  mp disq

W10
1.Sara Szakal-Biro W10 Budapest MixHUN  23:49 (7) 19:42 (5) 23:54 (1) 23:02 (1) 17:44 (2) 108:11
2.Kate Saliņa W10 OK KapaLAT  41:17 (11) 18:50 (2) 26:30 (2) 26:05 (2) 13:28 (1) 126:10 +17:59
Celeste Pretto W10 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  33:02 (10) 23:27 (7) disq
Zbynka Komarkova W10 Tolar Jindrichuv HradecCZE  18:53 (3) 19:04 (3) disq
Neža Obid W10 OK AzimutSLO  20:28 (5) 22:19 (6) disq
Kristyna Finstrlova W10 SK Zabovresky BrnoCZE  14:03 (1) 19:31 (4) disq
Nea Eržen W10 OK AzimutSLO  17:50 (2) 17:46 (1) disq
Ana Maja Anderluh W10 Orientacijski Klub PolarisSLO  25:28 (8) mp disq
Lucija Kremžar W10 Orientacijski klub KomendaSLO  29:27 (9) 35:58 (11) disq
Mojca Kunc W10 OK TivoliSLO  23:11 (6) 23:30 (8) disq
Brina Kölner W10 Orientacijski klub KomendaSLO  20:09 (4) 30:26 (10) disq
Ema Pika Raj W10 OK Slovenj GradecSLO  72:13 (12) disq
Neža Trunk W10 Orientacijski klub KomendaSLO  26:38 (9) disq

W12
1.Marie Bisping W12 SU Schöckl GrazAUT  25:46 (7) 25:28 (6) 26:19 (3) 29:34 (1) 13:00 (1) 120:07
2.Marta Marija Birzkope W12 OK KapaLAT  27:07 (8) 37:25 (17) 25:56 (1) 39:17 (2) 19:06 (2) 148:51 +28:44
3.Teresa Monsberger W12 SU Schöckl GrazAUT  37:47 (18) 27:39 (8) 34:32 (4) 48:47 (3) 28:44 (4) 177:29 +57:22
Vita Malus W12 Orientacijski klub KomendaSLO  35:49 (16) 28:17 (9) disq
Misa Benesova W12 Tolar Jindrichuv HradecCZE  45:06 (20) 30:06 (11) disq
Nastja Ferluga W12 SSD-AŠZ GAJAITA  20:58 (1) 40:29 (18) disq
Lucija Kavčič W12 Orientacijski klub KomendaSLO  dnf 19:24 (3) disq
Verca Blazkova W12 Tolar Jindrichuv HradecCZE  21:16 (3) 22:54 (3) disq
Lisa Rivetta W12 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  31:04 (13) 29:13 (10) disq
Lucie Hlavacova W12 KOS Tesla BrnoCZE  25:13 (6) 25:18 (5) 26:16 (2) disq
Elena Simion W12 G.S. PavioneITA  22:04 (4) 20:25 (1) disq
Johanna Thoman W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  60:00 (23) mp disq
Annika Winkler W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  30:02 (12) mp disq
Nicole Winkler W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  27:38 (10) mp disq
Pia Ilovar W12 OK TivoliSLO  45:11 (21) 30:47 (14) disq
Giulia Gobber W12 G.S. PavioneITA  34:53 (15) 27:26 (7) disq
Alesia Rigoni W12 G.S. PavioneITA  22:51 (5) 30:15 (12) disq
Tinka Ferenc W12 OK TivoliSLO  29:05 (11) 24:51 (4) disq
Dorja Salopek W12 OK AzimutSLO  27:34 (9) 30:45 (13) disq
Laura Venhauer W12 OLC Union ViktringAUT  31:08 (14) 34:48 (16) disq
Mirta Hodak W12 OK VihorCRO  mp 32:39 (15) disq
Julie Finstrlova W12 SK Zabovresky BrnoCZE  21:14 (2) 22:32 (2) disq
Miriam Veitsberger W12 OJE WapplerAUT  45:50 (22) mp disq
Magdalena Težak W12 OK VihorCRO  37:04 (17) 45:08 (20) disq
Katja Bauman W12 Mariborski OKSLO  41:40 (19) 40:44 (19) disq

W14
1.Barbara Tóth W14 Tipo Orienteering ClubHUN  38:40 (10) 36:49 (1) 25:07 (1) 25:28 (1) 23:50 (4) 149:54
2.Lea Martanova W14 Slavia Liberec OrienteeringCZE  36:55 (7) 41:52 (4) 29:20 (2) 26:43 (3) 21:32 (3) 156:22 +06:28
3.Katja Babič W14 Orientacijski klub KomendaSLO  31:00 (1) 46:51 (6) 39:47 (7) 29:32 (5) 19:18 (2) 166:28 +16:34
4.Karolina Smekalova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  31:49 (2) 39:26 (2) 43:00 (10) 34:34 (9) 19:01 (1) 167:50 +17:56
5.Sara Lukasakova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  31:50 (3) 39:29 (3) 36:27 (5) 33:21 (7) 27:58 (8) 169:05 +19:11
6.Adela Binarova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  34:04 (4) 50:20 (10) 32:14 (3) 27:15 (4) 27:12 (6) 171:05 +21:11
7.Rita Sárközy W14 MOM BudapestHUN  35:04 (5) 49:10 (8) 40:16 (8) 26:37 (2) 37:30 (15) 188:37 +38:43
8.Viktorie Smekalova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  37:18 (8) 51:36 (13) 44:53 (11) 41:18 (12) 33:13 (13) 208:18 +58:24
9.Daniela Sneiderova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  49:38 (18) 79:44 (25) 41:35 (9) 34:14 (8) 31:55 (12) 237:06 +87:12
10.Fanni Kocsis W14 Tipo Orienteering ClubHUN  58:26 (23) 83:57 (26) 32:51 (4) 37:29 (10) 30:49 (11) 243:32 +93:38
11.Karin Pust W14 Orientacijski klub KomendaSLO  49:09 (17) 89:21 (29) 49:02 (12) 47:28 (13) 30:06 (10) 265:06 +115:12
12.Flora Aigmüller W14 SU Schöckl GrazAUT  56:46 (22) 66:37 (19) 69:54 (16) 62:40 (16) 28:31 (9) 284:28 +134:34
13.Hannah Winkler W14 SU Schöckl GrazAUT  71:05 (28) 61:42 (17) 87:28 (17) 50:43 (14) 40:12 (16) 311:10 +161:16
14.Laura König W14 SU Schöckl GrazAUT  55:06 (21) 78:03 (24) 50:59 (14) 102:18 (17) 47:52 (18) 334:18 +184:24
Ema Rodman W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  125:14 (31) disq
Giulia Gambini W14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  37:44 (9) 51:06 (11) disq
Veronica De Eccher W14 Friuli MTB & OrienteeringITA  76:45 (22) disq
Anna Löwenstein W14 SU Schöckl GrazAUT  59:08 (25) dns disq
Francesca Cereser W14 Corivorivo Orienteering ASDITA  136:48 (32) disq
Anna Angermann W14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  42:19 (13) dns disq
Marta Kukec W14 OK VihorCRO  43:31 (14) 60:03 (16) disq
Katarina Eva Anderluh W14 Orientacijski Klub PolarisSLO  65:51 (27) 89:36 (30) disq
Patricia Stöger W14 OC FürstenfeldAUT  59:01 (24) mp 89:20 (18) dnf 51:12 (19) disq
Zala Zabukovec W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  141:35 (33) disq
Anja Škarabot W14 Orientacijski Klub PolarisSLO  47:25 (15) 71:50 (20) disq
Stella Cignini W14 Punto K Orienteering ASDITA  65:32 (18) disq
Paula Pavlin W14 OK VihorCRO  39:08 (12) 87:31 (28) disq
Kerstin Thoman W14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  80:15 dnf disq
Tina Kern W14 Orientacijski klub KomendaSLO  38:07 (6) 38:19 (11) 24:19 (5) disq
Roberta Botina W14 SSD-AŠZ GAJAITA  142:06 (34) disq
Zala Špenko W14 Orientacijski klub KomendaSLO  54:29 (20) 77:08 (23) 57:28 (15) 36:11 (14) disq
Carina Veitsberger W14 OJE WapplerAUT  36:06 (6) 47:27 (7) disq
Zala Ferenc W14 OK TivoliSLO  52:54 (19) 51:20 (12) disq
Nika Ravnikar W14 Orientacijski klub KomendaSLO  52:05 (15) 31:37 (6) 27:33 (7) disq
Réka Dalos W14 Tipo Orienteering ClubHUN  48:26 (16) 75:23 (21) 49:18 (13) dns 41:28 (17) disq
Giulia Fignon W14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  55:28 (15) disq
Francesca Busato W14 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  61:19 (26) 49:56 (9) disq
Jindra Komarkova W14 Tolar Jindrichuv HradecCZE  82:04 (29) 87:04 (27) disq
Teja Tušar W14 OK AzimutSLO  38:56 (11) 44:01 (5) disq
Iris Aurora Pecorari W14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns 54:22 (14) disq

W16
1.Nelli Hajdu W16 Tipo Orienteering ClubHUN  30:14 (3) 36:43 (4) 31:02 (3) 34:13 (7) 23:52 (1) 156:04
2.Petra Kishanti W16 Siralyok Se.HUN  32:33 (9) 38:37 (6) 29:35 (2) 32:11 (5) 27:29 (7) 160:25 +04:21
3.Lilla Zempléni W16 MOM BudapestHUN  28:53 (1) 51:11 (21) 26:14 (1) 29:26 (1) 25:32 (3) 161:16 +05:12
4.Ema Markova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  32:01 (8) 40:47 (9) 32:15 (5) 32:50 (6) 25:33 (4) 163:26 +07:22
5.Boglárka Czakó W16 MOM BudapestHUN  33:59 (10) 35:54 (1) 38:43 (10) 30:34 (3) 27:29 (7) 166:39 +10:35
6.Dorota Šmelíková W16 TJ Slovan LuhačoviceCZE  37:33 (14) 42:43 (11) 35:12 (8) 29:55 (2) 27:18 (6) 172:41 +16:37
7.Blanka Tóth W16 Tipo Orienteering ClubHUN  39:54 (19) 45:07 (14) 32:42 (6) 34:45 (8) 31:19 (10) 183:47 +27:43
8.Eszter Iván W16 MOM BudapestHUN  47:15 (26) 47:20 (18) 41:19 (12) 38:39 (10) 27:34 (9) 202:07 +46:03
9.Dorottya László W16 MOM BudapestHUN  38:23 (17) 47:03 (17) 38:33 (9) 46:37 (13) 32:27 (11) 203:03 +46:59
10.Elin Martanova W16 Slavia Liberec OrienteeringCZE  35:53 (13) 37:03 (5) 39:03 (11) 30:50 (4) 70:06 (16) 212:55 +56:51
11.Pataki Virag Lara W16 Pécsi Vasutas SKHUN  41:19 (21) 52:32 (23) 58:25 (15) 48:48 (14) 24:54 (2) 225:58 +69:54
12.Eliska Vranova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  68:08 (31) 89:51 (33) 67:46 (16) 57:36 (16) 50:18 (14) 333:39 +177:35
Katka Blazkova W16 Tolar Jindrichuv HradecCZE  31:43 (6) 36:30 (2) disq
Gaia Ferrante W16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  76:39 (31) disq
Tamara Miklušová W16 TJ Rapid BratislavaSVK  29:55 (2) 36:34 (3) 31:58 (4) dns dns disq
Annarita Scalzotto W16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  41:30 (22) 57:48 (24) disq
Beatrice Artusi W16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  68:32 (29) disq
Arianna Patini W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  38:08 (16) 48:54 (19) disq
Vera Chiusole W16 SeleSuedtirolITA  31:59 (7) 38:57 (7) disq
Sabina Smolkova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  48:59 (28) 51:03 (20) 44:48 (14) 40:51 (12) mp disq
Aurora Bettega W16 G.S. PavioneITA  57:33 (30) 108:35 (34) disq
Colombo Iris W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns 76:24 (30) disq
Marie Kalcher W16 HSV PinkafeldAUT  47:25 (27) 65:55 (28) disq
Lucie Korpasová W16 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  39:19 (18) mp dns 60:37 (17) 41:29 (13) disq
Pia Gruenberger W16 Orienteering KlosterneuburgAUT  44:21 (24) 62:05 (27) disq
Marie Maier W16 OLC GrazAUT  31:10 (5) 46:41 (16) disq
Nilla Bogensperger W16 ASKÖ HenndorfAUT  53:11 (29) 58:55 (26) disq
Sara Fučka W16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns mp disq
Anezka Hlavacova W16 KOS Tesla BrnoCZE  30:44 (4) 39:32 (8) 34:16 (7) disq
Anna Gröll W16 OLC GrazAUT  41:02 (20) 42:23 (10) disq
Veronika De Luisa W16 SSD-AŠZ GAJAITA  84:11 (32) disq
Anna Hofer W16 OLC GrazAUT  77:57 (32) dnf disq
Ana Pia Pogačar W16 Orientacijski klub KomendaSLO  43:41 (13) 36:36 (9) 33:31 (12) disq
Laura Wiedemayer W16 ASKÖ HenndorfAUT  44:06 (23) 58:43 (25) disq
Dora Zeiner W16 OLC GrazAUT  34:58 (11) 45:50 (15) disq
Zala Zavrl W16 Orientacijski klub KomendaSLO  37:44 (15) 44:25 (12) disq
Tamara Kálmán W16 MOM BudapestHUN  35:33 (12) 45:02 (13) mp 40:40 (11) 26:22 (5) disq
Tijana Leban W16 OK AzimutSLO  82:56 (33) disq
Deja Razpet W16 OK AzimutSLO  46:39 (25) 52:22 (22) dns 51:41 (15) 66:05 (15) disq
Ekaterina Egorova W16 Northern WindRUS  dns dns dns dns dns disq

W18
1.Vanda Vekony W18 Siralyok Se.HUN  46:51 (14) 53:42 (4) 34:44 (1) 45:12 (2) 27:05 (1) 207:34
2.Boróka Király W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:11 (7) 59:09 (9) 46:13 (7) 48:17 (4) 27:37 (2) 224:27 +16:53
3.Anna Lueger W18 SU Schöckl GrazAUT  46:29 (13) 59:12 (10) 47:45 (9) 43:38 (1) 35:33 (8) 232:37 +25:03
4.Noémi Zacher W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:25 (11) 67:41 (18) 35:19 (2) 54:41 (7) 31:48 (6) 233:54 +26:20
5.Imola Kálmán W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:53 (12) 61:30 (12) 49:32 (11) 60:03 (12) 30:52 (4) 246:50 +39:16
6.Porgányi Anna W18 Siralyok Se.HUN  38:14 (4) 73:50 (22) 44:32 (5) 54:59 (8) 40:26 (10) 252:01 +44:27
7.Kaisa Klemettinen W18 Suunta JyväskyläFIN  75:43 (27) 58:13 (8) 40:33 (4) 46:27 (3) 31:08 (5) 252:04 +44:30
8.Anu Kovanen W18 Suunta JyväskyläFIN  49:09 (15) 84:16 (28) 46:46 (8) 49:39 (5) 29:52 (3) 259:42 +52:08
9.Viktoria Knauder W18 SU Schöckl GrazAUT  54:41 (19) 66:26 (15) 53:23 (13) 59:33 (11) 33:48 (7) 267:51 +60:17
10.Alena Voltrova W18 OK RoztokyCZE  59:41 (21) 66:27 (16) 63:59 (15) 53:00 (6) 41:16 (11) 284:23 +76:49
11.Agnes Scheikl W18 OC FürstenfeldAUT  61:29 (23) 66:28 (17) 57:27 (14) 58:58 (10) 42:40 (12) 287:02 +79:28
12.Enikő Zacher W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:23 (18) 88:46 (31) 45:12 (6) 57:37 (9) 46:50 (14) 292:48 +85:14
13.Magdalena Standhartinger W18 SU Schöckl GrazAUT  60:27 (22) 82:29 (26) 48:31 (10) 64:41 (13) 48:36 (15) 304:44 +97:10
14.Jana Sitte W18 SU Schöckl GrazAUT  61:43 (24) 68:28 (19) 82:25 (16) 76:08 (14) 38:31 (9) 327:15 +119:41
Ana Šalamun W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  105:01 (33) disq
Magdalena Kalcher W18 HSV PinkafeldAUT  mp 86:13 (30) disq
Marketa Firesova W18 SK Zabovresky BrnoCZE  40:52 (6) 53:00 (3) disq
Theresa Brunauer W18 ASKÖ HenndorfAUT  73:28 (26) 113:24 (35) disq
Sarka Plhalova W18 SCM Hanacke oblastiCZE  dns dns dns dns dns disq
Laura Sladek W18 SU Schöckl GrazAUT  mp 98:30 (32) 90:26 (17) 77:32 (15) 45:33 (13) disq
Eliska Hojna W18 Tolar Jindrichuv HradecCZE  mp dns disq
Szuromi Hanga W18 Pécsi Vasutas SKHUN  35:33 (2) 50:25 (2) mp disq
Réka Dalida Pataki W18 Pécsi Vasutas SKHUN  43:47 (8) 59:52 (11) disq
Csilla Gárdonyi W18 MOM BudapestHUN  33:10 (1) 46:35 (1) 37:04 (3) dns mp disq
Laura Matitz W18 SPORTUNION KlagenfurtAUT  130:44 (36) disq
Anna Auermullerova W18 SK Zabovresky BrnoCZE  52:26 (17) 57:34 (7) disq
Lana Štrumbelj W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  109:27 (30) 112:19 (34) disq
Alja Tekavc Uršič W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  118:20 (31) mp disq
Nika Poljanšek W18 OK AzimutSLO  69:51 (20) disq
Silvia Favia W18 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  107:17 (29) mp disq
Katerina Grycova W18 KOS Tesla BrnoCZE  44:14 (10) 61:43 (13) 50:19 (12) disq
Patricija Primožič W18 Orientacijski klub KomendaSLO  62:42 (25) 82:53 (27) disq
Katerina Novakova W18 Tolar Jindrichuv HradecCZE  77:31 (28) 77:19 (24) disq
Rosa Trummer W18 OLC GrazAUT  39:22 (5) 62:08 (14) disq
Julija Ferenc W18 OK TivoliSLO  84:43 (29) disq
Anna Casagrande W18 Orienteering PergineITA  58:00 (20) 80:00 (25) disq
Elena Zeiner W18 OLC GrazAUT  38:04 (3) 56:20 (6) disq
Martina Opálková W18 BETA URSUS RosiceCZE  43:59 (9) 56:12 (5) disq
Polona Jezeršek W18 Orientacijski klub KomendaSLO  70:25 (21) disq
Ana Tišljar W18 OK OrionCRO  50:30 (16) 73:54 (23) disq

W20
1.Tereza Korpasová W20 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  59:01 (3) 65:45 (3) 52:50 (1) 76:05 (1) 45:47 (2) 299:28
2.Orsolya Takács W20 Göcsej KTFEHUN  60:57 (4) 71:30 (4) 57:35 (2) 89:16 (3) 42:14 (1) 321:32 +22:04
3.Eszter Mantuano W20 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  67:19 (5) 86:50 (7) 58:04 (3) 79:46 (2) 47:49 (3) 339:48 +40:20
Melania Tinelli W20 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  119:29 (11) 118:14 (9) disq
Emy Michelin W20 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  127:30 (12) 131:14 (12) disq
Jessica Lucchetta W20 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  79:30 (8) 82:32 (5) disq
Csenge Viniczai W20 Pécsi Vasutas SKHUN  50:30 (2) 59:24 (2) disq
Elena Bernardi W20 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  88:15 (9) dnf disq
Irene Cibin W20 Punto K Orienteering ASDITA  122:31 (10) disq
Dora Težak W20 OK VihorCRO  91:39 (10) 128:38 (11) disq
Monika Ravnikar W20 Orientacijski klub KomendaSLO  77:36 (7) 82:42 (6) disq
Johanna Trummer W20 Austrian junior teamAUT  49:31 (1) 58:19 (1) disq
Brina Foški W20 Orientacijski Klub PolarisSLO  76:04 (6) 99:08 (8) disq

W21A
1.Karolina Borankova W21A SCM Hanacke oblastiCZE  52:43 (2) 60:06 (2) 46:36 (2) 72:50 (3) 41:43 (1) 273:58
2.Eveline Husner W21A Swiss O ToursSUI  63:20 (7) 60:53 (3) 47:27 (3) 69:57 (1) 43:38 (3) 285:15 +11:17
3.Tereza Miklušová W21A TJ Rapid BratislavaSVK  53:15 (3) 75:59 (8) 43:12 (1) 80:52 (5) 48:18 (6) 301:36 +27:38
4.Karin Leonhardt W21A OC FürstenfeldAUT  62:35 (6) 71:54 (7) 57:24 (6) 71:20 (2) 45:22 (4) 308:35 +34:37
5.Soňa Beržinská W21A Expres Czech TeamCZE  56:36 (5) 77:25 (9) 57:59 (7) 79:18 (4) 41:56 (2) 313:14 +39:16
6.Zsofia Ratinland W21A Siralyok Se.HUN  83:47 (19) 79:57 (11) 60:57 (9) 92:16 (7) 48:24 (7) 365:21 +91:23
7.Sara Fend W21A SU Schöckl GrazAUT  79:00 (18) 82:39 (13) 58:43 (8) 95:09 (8) 49:54 (8) 365:25 +91:27
8.Katsiaryna Mikhadziuk W21A OK EridanBLR  90:04 (22) 111:44 (22) 92:44 (15) 102:26 (9) 50:35 (9) 447:33 +173:35
9.Baiba Rata-Salina W21A OK KapaLAT  90:45 (23) 131:52 (26) 71:34 (12) 114:57 (10) 55:06 (10) 464:14 +190:16
10.Ayşe Akın W21A Oklubalı SKTUR  85:36 (20) 129:39 (25) 71:13 (11) 118:05 (11) 60:30 (11) 465:03 +191:05
Irene Saggin W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  95:03 (24) dnf disq
Dominika Hojna W21A Tolar Jindrichuv HradecCZE  68:24 (12) dns disq
Sandra Janekalne W21A SU Schöckl GrazAUT  68:31 (13) 90:44 (15) disq
Federica Negri W21A Polisportiva BesaneseITA  77:57 (17) 123:13 (24) disq
Natalie Holroyd W21A DrongOGBR  112:30 (26) 116:43 (23) 67:51 (10) disq
Jana Benesova W21A Tolar Jindrichuv HradecCZE  51:27 (1) 59:42 (1) disq
Krisztina Liskány W21A STEHUN  mp 68:05 (4) 76:05 (14) 85:09 (6) 47:25 (5) disq
Ana Beblek W21A OK JelenCRO  87:03 (21) 107:25 (20) disq
Tessa Müller W21A SU Schöckl GrazAUT  68:49 (14) 81:47 (12) disq
Angelika Renz W21A SU Schöckl GrazAUT  67:28 (11) 93:30 (17) disq
Cristina Bez W21A Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  69:54 (16) 98:46 (19) disq
Marta Canal W21A Friuli MTB & OrienteeringITA  110:36 (21) disq
Gudrun Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  98:39 (25) 98:01 (18) disq
Nicole Graf W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Hana Janu W21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  55:05 (4) 79:10 (10) 55:03 (5) disq
Jerca Bernik W21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  65:26 (10) 69:34 (6) disq
Sarka Hnilicova W21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  65:03 (9) 68:33 (5) 53:43 (4) disq
Gisa Linhart W21A HSV-OL Wr.NeustadtAUT  64:09 (8) 84:45 (14) disq
Andrea Dékány W21A Pannon SuperSonicsHUN  69:20 (15) 93:20 (16) 73:17 (13) disq

W21B
1.Alice Kozumplíková W21B Expres Czech TeamCZE  28:09 (1) 49:28 (4) 31:24 (1) 30:21 (2) 19:03 (1) 158:25
2.Inessa Cherniavsky W21B OC MünchenGER  34:30 (3) 44:18 (2) 48:09 (5) 29:41 (1) 24:59 (2) 181:37 +23:12
3.Barbara Pavlinič W21B Orientacijski klub KomendaSLO  42:31 (7) 47:22 (3) 44:16 (3) 53:39 (4) 26:11 (3) 213:59 +55:34
Jasmine Auer W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  65:19 (22) 75:45 (21) disq
Marina Sikerina W21B Friuli MTB & OrienteeringITA  39:29 (5) 51:04 (5) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  36:14 (4) 51:42 (8) 36:17 (2) disq
Petra Stojan W21B Orientacijski klub KomendaSLO  81:18 (23) disq
Barbara De Santis W21B Vicenza Orienteering TeamITA  62:26 (20) 99:12 (28) disq
Ingrid Lueger W21B SU Schöckl GrazAUT  105:52 (31) disq
Katharina Hinterhofer W21B ASKÖ HenndorfAUT  46:53 (11) 58:57 (11) disq
Cecilia Nardi W21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  57:28 (10) disq
Francesca Rovere W21B SSD-AŠZ GAJAITA  mp disq
Tatjana Ljubisavljevic W21B OK JasenicaSRB  96:11 (28) 113:49 (32) disq
Janja Žnidaršič W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  136:28 (34) disq
Manuela Giannini W21B SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Delilah Pregartner W21B OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  44:41 (9) 51:18 (7) disq
Viktoria Zacharias W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  48:31 (12) 68:32 (15) disq
Monica Valiñas Picallo W21B Club Orientació BerguedàESP  61:36 (19) 82:39 (26) 50:43 (6) 60:14 (6) disq
Damjana Jerše W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  81:48 (24) disq
Maria Zollner W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  58:07 (16) 60:25 (12) disq
Antonella Sinigaglia W21B SSD-AŠZ GAJAITA  119:29 (33) disq
Sonia Santarossa W21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  68:43 (16) disq
Romana Zupan W21B Orientacijski klub KomendaSLO  82:14 (27) 51:16 (6) 43:55 (3) disq
Nataša Bogataj W21B OK AzimutSLO  105:05 (30) disq
Sylvia Stroi W21B GO-Cai MonfalconeITA  68:47 (23) 100:20 (29) disq
Bernardica Stipic W21B OK VihorCRO  49:07 (13) 69:17 (18) disq
Vlatka Stupalo W21B OK VihorCRO  40:53 (6) 83:45 (27) disq
Katiuscia Sibiglia W21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  77:09 (26) 81:09 (22) disq
Ivana Gobec W21B OK VihorCRO  30:40 (2) 40:20 (1) disq
Claudia Centazzo W21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  82:28 (25) disq
Vlasta Jarc W21B GO-Cai MonfalconeITA  119:06 (29) disq
Katjuša Poljanšek W21B OK AzimutSLO  57:06 (15) disq
Giuditta Pagnacco W21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  73:01 (25) mp disq
Kathi Spitaler W21B SU Schöckl GrazAUT  68:56 (24) 68:49 (17) disq
Maria Elena Simonelli W21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  50:43 (14) 73:33 (19) disq
Federica Visintin W21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  58:07 (16) 73:39 (20) disq
Tanya Dimitrova W21B Sarnena GoraBUL  59:37 (18) 60:54 (13) 47:26 (4) 54:04 (5) disq
Maja Kušt W21B OK VihorCRO  45:11 (10) 64:45 (14) disq
Laura Dal Sasso W21B Vicenza Orienteering TeamITA  64:58 (21) dns disq
Nicole Anedda W21B A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  42:32 (8) 54:00 (9) disq

W21E
1.Hanna Wisniewska W21E Polish Military TeamPOL  45:09 (1) 64:02 (2) 42:18 (2) 64:34 (1) 37:04 (2) 253:07
2.Aleksandra Hornik W21E Polish Military TeamPOL  51:06 (5) 78:19 (10) 39:58 (1) 75:26 (10) 36:10 (1) 280:59 +27:52
3.Ewa Gwozdz W21E Polish Military TeamPOL  53:48 (8) 68:14 (3) 47:13 (4) 76:01 (11) 37:55 (3) 283:11 +30:04
4.Liliana Goceva W21E Bulgaria National TeamBUL  57:58 (11) 77:04 (9) 51:35 (6) 69:13 (4) 41:44 (5) 297:34 +44:27
5.Kristina Ivanova W21E Bulgaria National TeamBUL  56:37 (10) 89:07 (20) 51:37 (7) 68:54 (3) 40:20 (4) 306:35 +53:28
6.Andra Anghel W21E Universitatea CraiovaROU  60:16 (14) 78:52 (11) 50:10 (5) 73:16 (6) 45:06 (9) 307:40 +54:33
7.Agata Stankiewicz W21E Polish Military TeamPOL  58:34 (12) 82:51 (15) 60:16 (12) 73:22 (7) 44:18 (8) 319:21 +66:14
8.Liesbeth Van De Velde W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  74:19 (21) 86:13 (17) 62:55 (13) 70:40 (5) 42:52 (7) 336:59 +83:52
9.Mojca Flerin W21E Kamniški orientacijski klubSLO  63:10 (19) 104:43 (24) 57:55 (11) 84:48 (12) 54:15 (13) 364:51 +111:44
10.Elif Gökçe Avcı W21E Oklubalı SKTUR  78:49 (22) 95:37 (23) 55:01 (9) 92:49 (13) 49:55 (12) 372:11 +119:04
11.Véronique De Briey W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  84:52 (25) 118:41 (26) 103:56 (20) 93:32 (14) 70:33 (17) 471:34 +218:27
12.Tina Zagorc W21E Kamniški orientacijski klubSLO  93:37 (27) 128:23 (27) 98:14 (19) 110:58 (18) 66:03 (15) 497:15 +244:08
13.Suzana Drevenšek W21E Kamniški orientacijski klubSLO  99:29 (29) 132:15 (28) 92:20 (17) 136:51 (20) 69:21 (16) 530:16 +277:09
14.Barbara Giuganino W21E CO2ITA  90:48 (26) 188:13 (31) 97:31 (18) 115:10 (19) 93:34 (18) 585:16 +332:09
Virág Weiler W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  79:24 (12) 68:49 (14) 101:38 (16) 47:19 (10) disq
Ella Gilbert W21E Norfolk OCGBR  81:59 (23) dnf 71:39 (15) 95:24 (15) 48:14 (11) disq
Zsófia Sárközy W21E MOM BudapestHUN  mp 69:09 (4) 44:45 (3) 66:33 (2) 41:52 (6) disq
Irene Pozzebon W21E Polisportiva BesaneseITA  61:13 (16) 91:37 (21) disq
Katerina Chroma W21E SK Zabovresky BrnoCZE  52:07 (6) 63:58 (1) disq
Barbara Kmetec W21E Kamniški orientacijski klubSLO  95:52 (28) 148:21 (29) 75:01 (16) dns dns disq
Luca Szuromi W21E Pécsi Vasutas SKHUN  53:02 (7) 71:59 (7) disq
Filoména Kovács W21E Pécsi Vasutas SKHUN  61:59 (17) 88:33 (19) disq
Anna Nilsson Simkovics W21E OLC WienerwaldAUT  49:01 (3) 70:50 (5) disq
Antonija Orlić W21E OK BjelovarCRO  dns dns disq
Elīna Kārkliņa W21E Latvia NAFLAT  55:03 (9) 87:31 (18) 56:57 (10) 74:05 (9) mp disq
Ana Plavčak W21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  149:07 (30) disq
Laura Leiboma W21E OK KapaLAT  62:17 (18) 80:18 (13) 52:35 (8) 73:58 (8) mp disq
Nataly Kondrashova W21E Northern WindRUS  dns dns dns dns dns disq
Nuša Jeram W21E OK AzimutSLO  61:05 (15) 83:48 (16) disq
Tajda Foški W21E Orientacijski Klub PolarisSLO  74:12 (20) 94:30 (22) disq
Anni Toppila W21E PihkaniskatFIN  84:03 (24) 112:42 (25) dns 102:56 (17) 58:29 (14) disq
Mirja Pavić W21E OK JapeticCRO  dns dns disq
Marketa Tesarova W21E SK Zabovresky BrnoCZE  47:48 (2) 70:56 (6) disq
Anna Caglio W21E Polisportiva BesaneseITA  59:00 (13) 82:06 (14) disq
Viola Zagonel W21E U.S. Primiero A.S.DITA  49:37 (4) 75:48 (8) disq

W35
1.Silvia Chupekova W35 Slavia ZU ZilinaSVK  51:07 (6) 61:23 (3) 50:01 (3) 49:39 (2) 38:09 (1) 250:19
2.Silvia Schneider-schiess W35 LG StettlenSUI  50:20 (4) 66:12 (10) 48:24 (1) 49:23 (1) 41:21 (3) 255:40 +05:21
3.Veronika Daňková W35 Expres Czech TeamCZE  56:53 (11) 75:40 (15) 52:56 (5) 58:20 (4) 40:05 (2) 283:54 +33:35
4.Daria Niggli W35 O'JuraFRA  51:54 (8) 61:41 (4) 63:55 (7) 63:18 (6) 44:04 (4) 284:52 +34:33
5.Ivana Korpasová W35 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  55:22 (10) 68:48 (12) 55:49 (6) 60:50 (5) 50:06 (8) 290:55 +40:36
6.Lidija Hribar W35 Kamniški orientacijski klubSLO  57:39 (12) 64:35 (8) 63:56 (8) 66:42 (7) 48:16 (6) 301:08 +50:49
7.Chiara Sepin W35 SSD-AŠZ GAJAITA  79:15 (21) 80:34 (17) 64:09 (9) 69:29 (8) 50:02 (7) 343:29 +93:10
8.Fruzsina Biró W35 Budapest MixHUN  66:53 (18) 80:59 (18) 65:40 (11) 70:14 (10) 61:53 (10) 345:39 +95:20
9.Anikó Madarassy W35 Budapest MixHUN  66:19 (17) 88:09 (19) 76:42 (12) 69:58 (9) 58:41 (9) 359:49 +109:30
10.Daniela Martanova W35 Slavia Liberec OrienteeringCZE  73:33 (19) 95:05 (21) 78:13 (14) 76:17 (12) 66:58 (12) 390:06 +139:47
Judit Allwinger W35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:49 (9) 66:51 (11) disq
Jindriska Milanova W35 KOS Tesla BrnoCZE  51:36 (7) 62:53 (6) 48:40 (2) 72:43 (11) dnf disq
Michela Degrassi W35 Punto K Orienteering ASDITA  183:39 (29) disq
Federica Anedda W35 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  62:53 (15) disq
Mojca Foški W35 Orientacijski Klub PolarisSLO  78:54 (20) 69:56 (13) disq
Eva Ponweiser W35 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  50:47 (5) 65:22 (9) disq
Lorenza Pravato W35 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  133:19 (27) 143:50 (27) disq
Irma Pretnar W35 Kamniški orientacijski klubSLO  110:09 (26) 115:21 (25) disq
Olga Diaz Moruno W35 Club Orientació CatalunyaESP  83:00 (24) 127:22 (26) 97:45 (15) dns 66:44 (11) disq
Blandine Ehrl W35 OL ForsternGER  77:34 (13) 56:07 (3) 46:37 (5) disq
Anka Kuzmin W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  65:54 (16) 96:56 (22) disq
Marketa Blazkova W35 Tolar Jindrichuv HradecCZE  135:56 (28) 152:49 (28) disq
Helga Bertoldi W35 orienteering MezzocoronaITA  47:36 (2) 56:12 (1) disq
Sara Gaion W35 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  79:35 (22) 99:58 (23) disq
Krisztina Nagy W35 KFKI Petőfi SKHUN  45:41 (1) 59:52 (2) disq
Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  58:45 (13) 64:08 (7) disq
Sara Prat Escarré W35 Club Orientació BerguedàESP  59:37 (14) 79:08 (16) 64:48 (10) 109:13 (13) disq
Alena Novakova W35 Tolar Jindrichuv HradecCZE  105:29 (25) 113:35 (24) disq
Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns 75:06 (14) disq
Petra Grycova W35 KOS Tesla BrnoCZE  48:25 (3) 62:26 (5) 50:27 (4) disq
Silke Hochwieser W35 OLT TransdanubienAUT  dns dns disq
Fabiana Cini W35 OK MaksimirCRO  81:31 (23) 90:07 (20) disq

W45
1.Eva Horcickova W45 SCM Hanacke oblastiCZE  50:17 (1) 52:29 (1) 50:54 (3) 44:24 (1) 39:49 (1) 237:53
2.Heidrun Finke W45 OLV UslarGER  56:35 (6) 63:23 (6) 50:52 (2) 44:32 (2) 40:49 (2) 256:11 +18:18
3.Kristyna Skyvova W45 SCM Hanacke oblastiCZE  59:02 (13) 52:45 (2) 55:48 (5) 44:55 (3) 48:01 (8) 260:31 +22:38
4.Sheralee Bailey W45 Dartford OKGBR  56:20 (5) 74:38 (17) 45:53 (1) 48:17 (4) 42:13 (3) 267:21 +29:28
5.Johanna Purrer W45 OLG CORDOBA BASELSUI  56:50 (7) 65:01 (8) 53:33 (4) 65:05 (9) 43:46 (4) 284:15 +46:22
6.Hana Šmelíková W45 Farmaceut BratislavaSVK  57:33 (9) 71:24 (12) 75:45 (15) 53:21 (7) 48:56 (9) 306:59 +69:06
7.Ágnes Németh W45 Tipo Orienteering ClubHUN  67:37 (15) 70:37 (11) 69:24 (9) 52:39 (6) 47:09 (6) 307:26 +69:33
8.Joli Wehrli W45 Swiss O ToursSUI  69:47 (16) 75:24 (18) 72:40 (13) 49:41 (5) 47:22 (7) 314:54 +77:01
9.Judit Fuzy W45 Orvosegyetem SCHUN  70:23 (17) 68:00 (10) 70:49 (11) 64:18 (8) 46:59 (5) 320:29 +82:36
10.Iva Kunzová W45 BETA URSUS RosiceCZE  83:38 (24) 83:16 (22) 70:34 (10) 70:19 (11) 57:12 (10) 364:59 +127:06
11.Caroline Mackenzie W45 Darlington OrienteersGBR  73:40 (18) 76:19 (19) 74:29 (14) 83:54 (15) 66:09 (14) 374:31 +136:38
12.Therese Hohl W45 ol.biel.seelandSUI  73:55 (19) 98:36 (27) 83:09 (18) 65:05 (9) 63:09 (13) 383:54 +146:01
13.Ágnes Cseresnyés W45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  77:50 (22) 104:32 (31) 71:08 (12) 72:43 (12) 69:53 (15) 396:06 +158:13
14.Barbora Šmelíková W45 TJ Slovan LuhačoviceCZE  88:31 (26) 99:37 (28) 79:44 (17) 73:04 (13) 61:45 (11) 402:41 +164:48
15.Hana Burian W45 MOM BudapestHUN  110:53 (33) 96:11 (25) 78:37 (16) 81:53 (14) 61:48 (12) 429:22 +191:29
16.Clare Lines W45 Southdowns OrienteersGBR  101:31 (30) 115:27 (35) 137:54 (19) 93:46 (16) 73:28 (16) 522:06 +284:13
Júlia Juhász W45 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  52:11 (2) 59:48 (5) 60:33 (7) disq
Monika Ebinger W45 KFKI Petőfi SKHUN  75:11 (20) 77:04 (21) disq
Barbara Winkler W45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  55:33 (4) 56:29 (4) disq
Claudia Bonek W45 Naturfreunde WienAUT  53:57 (3) 53:08 (3) disq
Natalija Kunc Rešek W45 OK TivoliSLO  dns dns disq
Barbara Angermann W45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  87:50 (25) dns disq
Alenka Škarabot W45 Orientacijski Klub PolarisSLO  106:54 (31) 114:12 (34) disq
Angela Leonardelli W45 Orienteering PergineITA  75:15 (21) 72:51 (15) disq
Brigitte Maget W45 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  107:48 (32) 105:47 (33) disq
Eva Kailbauer W45 OC FürstenfeldAUT  58:43 (12) 71:34 (14) disq
Donatella Vecchies W45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  102:26 (29) disq
Marjanca Poljanšek W45 OK AzimutSLO  91:29 (27) 115:46 (36) disq
Marjana Rejec W45 OK AzimutSLO  127:44 (37) disq
Sarka Hlavacova W45 KOS Tesla BrnoCZE  mp 76:31 (20) mp disq
Guni Palme W45 Orienteering KlosterneuburgAUT  57:17 (8) 63:56 (7) disq
Sylvia Glatz W45 OLC GrazAUT  92:41 (28) 86:12 (23) disq
Jana Grycova W45 KOS Tesla BrnoCZE  64:45 (14) 66:37 (9) 59:46 (6) disq
Elisabeth Zeiner W45 OLC GrazAUT  111:59 (34) 103:13 (30) disq
Maria Claudia Doff Sotta W45 U.S. Primiero A.S.DITA  dns dns disq
Cristina Ruini W45 Punto K Orienteering ASDITA  96:51 (26) disq
Cristina Grabar W45 U.S. Primiero A.S.DITA  58:40 (11) 71:33 (13) 62:50 (8) disq
Gerhild Pacher W45 SU Schöckl GrazAUT  97:26 (29) 105:36 (32) disq
Susi Veitsberger W45 OJE WapplerAUT  81:02 (23) 95:45 (24) disq
Miranda Ortar W45 OK AzimutSLO  dns disq
Angelika Aschacher W45 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  58:39 (10) 73:52 (16) disq

W55
1.Annariitta Kottonen W55 LynxFIN  48:24 (1) 42:14 (1) 52:52 (3) 42:02 (1) 41:49 (1) 227:21
2.Marina Movko W55 KaliningradRUS  50:10 (2) 60:18 (3) 52:37 (1) 51:48 (3) 46:47 (3) 261:40 +34:19
3.Gabriella Jenövári W55 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  62:14 (4) 60:25 (4) 52:51 (2) 50:58 (2) 46:44 (2) 273:12 +45:51
4.Elena Soloveva W55 PionerSKRUS  59:31 (3) 49:43 (2) 60:03 (5) 55:34 (4) 53:09 (4) 278:00 +50:39
5.Monika Braatz W55 SV IHW Alex 78 BerlinGER  79:47 (7) 95:19 (8) 88:28 (8) 97:36 (8) 64:45 (6) 425:55 +198:34
6.Julie Collins W55 Dartford OKGBR  90:33 (9) 105:22 (9) 79:37 (7) 83:01 (6) 67:44 (7) 426:17 +198:56
7.Gertraud Leonhardt W55 OC FürstenfeldAUT  79:08 (6) 105:33 (10) 79:25 (6) 94:25 (7) 92:32 (8) 451:03 +223:42
8.Franca Crevatin W55 Punto K Orienteering ASDITA  119:45 (12) 123:57 (12) 109:46 (9) 112:56 (9) 95:26 (9) 561:50 +334:29
Marirosa Hechich W55 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns 63:03 (5) disq
Anna Garriga Sala W55 Club Orientació BerguedàESP  82:38 (8) 162:23 (14) 118:02 (10) mp disq
Lory Meri Savorgnano W55 Vicenza Orienteering TeamITA  90:38 (10) 64:55 (6) disq
Federica Brugnoli W55 Lessinia OrienteeringITA  129:43 (13) 133:57 (13) disq
Sabine Hilbert W55 Naturfreunde WienAUT  98:33 (11) 107:07 (11) disq
Christina Olsson W55 Skåneslättens OLSWE  59:41 (4) 58:09 (5) 53:45 (5) disq
Luise Oswald W55 HSV PinkafeldAUT  68:07 (5) 80:28 (7) disq

W60
1.Anita Laaksonen W60 Rasti-JyryFIN  57:54 (6) 43:50 (1) 62:08 (5) 57:09 (2) 41:41 (1) 262:42
2.Jenei Margit W60 BÖFHUN  50:57 (2) 63:45 (7) 61:52 (4) 58:51 (4) 57:41 (8) 293:06 +30:24
3.Bea Arn W60 ANCOSUI  64:06 (12) 58:13 (3) 60:58 (3) 67:33 (9) 50:01 (3) 300:51 +38:09
4.Hilde Bader W60 OLV OstGER  58:39 (7) 67:43 (8) 56:33 (2) 66:08 (6) 57:49 (9) 306:52 +44:10
5.Natalia Lazareva W60 KaliningradRUS  68:11 (14) 58:46 (4) 67:35 (6) 67:07 (8) 59:24 (10) 321:03 +58:21
6.Tamara Kosmaceva W60 OK KapaLAT  67:44 (13) 74:09 (13) 73:12 (8) 58:47 (3) 52:18 (4) 326:10 +63:28
7.Anne Brearley W60 ItaliaITA  56:07 (3) 61:47 (6) 87:38 (15) 68:02 (10) 61:32 (12) 335:06 +72:24
8.Martha Prommer W60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  61:36 (9) 75:36 (14) 71:58 (7) 62:35 (5) 64:41 (14) 336:26 +73:44
9.Dietlinde Venhauer W60 OLC Union ViktringAUT  71:03 (15) 72:25 (12) 78:10 (9) 78:57 (12) 60:22 (11) 360:57 +98:15
10.Ines Mayrhofer W60 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCK IMSTAUT  61:38 (10) 68:54 (9) 91:33 (16) 90:26 (14) 67:18 (17) 379:49 +117:07
11.Leena Metsämäki W60 Turun SuunnistajatFIN  72:00 (16) 76:26 (15) 84:42 (13) 84:38 (13) 65:19 (15) 383:05 +120:23
12.Kalcich Licia W60 Polisportiva BesaneseITA  92:18 (25) 95:38 (21) 78:35 (10) 72:50 (11) 52:37 (5) 391:58 +129:16
Annamaria Abram W60 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  83:03 (19) 71:43 (11) disq
Judit Gösswein W60 BÖFHUN  72:56 (17) mp 86:34 (14) 110:03 (16) 112:56 (19) disq
Gerti Schandor W60 OC FürstenfeldAUT  63:48 (11) 71:17 (10) disq
Fiorella Lin W60 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  83:45 (20) mp disq
Karin Irk W60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  49:36 (1) 60:50 (5) disq
Elisabeth Primus W60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  91:33 (24) 111:39 (25) disq
Edit Kühn W60 PVM PécsHUN  89:06 (22) 82:36 (17) disq
Giuseppina Zarantonello W60 Vicenza Orienteering TeamITA  99:56 (27) 90:00 (19) disq
Ingrid Salomonsson W60 Skåneslättens OLSWE  81:20 (11) 92:12 (15) 57:02 (7) disq
Esther Moosberger W60 OLregiooltenSUI  56:28 (4) 107:20 (23) 82:56 (12) mp 62:05 (13) disq
Lena Persson W60 Gamleby OKSWE  52:19 (1) 47:59 (1) 41:52 (2) disq
Paola Spinelli W60 SSD-AŠZ GAJAITA  106:56 (22) disq
Maria Hartinger W60 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  57:47 (5) 91:40 (20) disq
Terttu Hintukainen W60 Turun SuunnistajatFIN  60:19 (8) 51:41 (2) mp 67:02 (7) 55:16 (6) disq
Cristina Chiettini W60 orienteering MezzocoronaITA  87:13 (21) 86:53 (18) disq
Giovanna De Masellis W60 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  129:35 (26) disq
Aira Davidsson W60 MesikämmenetFIN  101:15 (28) 108:51 (24) 107:34 (17) mp 66:35 (16) disq
Donatella Gratton W60 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  93:42 (26) dnf disq
Lorraine Batts W60 Darlington OrienteersGBR  90:12 (23) dnf dns 114:50 (17) 88:45 (18) disq
Marija Kovač W60 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp 77:23 (16) disq
Gunnel Nilsson W60 OLC WienerwaldAUT  79:45 (18) dnf disq