v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
OOcup/2017 Ljubljana - Rakitna (5 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

BEGINNERS
1.Jernej Suhadolnik BEGINNERS   21:44 (1) 19:44 (1) 21:24 (2) 13:43 (1) 25:44 (2) 102:19
2.Louna Vialard BEGINNERS OPA AvignonFRA  42:49 (5) 46:29 (4) 44:24 (10) 36:40 (7) 53:46 (6) 224:08 +121:49
3.Léonie Chasselin BEGINNERS Boussole en ForezFRA  53:04 (6) 65:18 (7) 29:54 (4) 73:32 (13) 68:45 (10) 290:33 +188:14
4.Karin Brunner BEGINNERS bussola okSUI  91:33 (7) 87:01 (9) 45:31 (11) 53:26 (10) 71:31 (11) 349:02 +246:43
Domen Primšar BEGINNERS   57:46 (12) 120:05 (14) disq
Denise Kaufmann BEGINNERS OLV BasellandSUI  dns dns dns dns dns disq
Eva Levec BEGINNERS   67:25 (9) disq
Eva Šuštar BEGINNERS   63:55 (8) disq
Marielle Chasselin BEGINNERS Boussole en ForezFRA  56:40 (5) 40:13 (9) 101:51 (14) disq
Lucas Grange BEGINNERS Boussole en ForezFRA  31:09 (3) disq
Denise Hölzer BEGINNERS X-OLSLO  28:14 (2) 44:27 (3) 32:58 (7) disq
Martina Kržič BEGINNERS DROTSLO  34:34 (6) 100:25 (13) disq
Rosina Wackernagel BEGINNERS OLV BasellandSUI  34:15 (4) dns dns dns dns disq
Karin Kradischnig BEGINNERS   68:40 (8) mp 34:11 (5) 86:47 (12) disq
Luka Seljak BEGINNERS Orientacijski klub KomendaSLO  30:16 (5) disq
Klara Levec BEGINNERS   36:53 (8) 61:49 (7) disq
Karin Rogelj BEGINNERS   120:14 (15) disq
Janez Suhadolnik BEGINNERS   61:26 (6) 34:13 (8) 25:34 (3) 41:00 (5) disq
Matevž Pušler BEGINNERS   22:10 (3) disq
Vid Grimšič BEGINNERS   dnf disq
Angelika Brantner BEGINNERS HSV Wiener NeustadtAUT  33:53 (4) disq
Tobias Zollner BEGINNERS SPORTUNION KlagenfurtAUT  29:18 (3) 30:40 (6) 35:41 (4) disq
Boido Stefania BEGINNERS   159:51 (10) 69:24 (11) disq
Paola Barbaro BEGINNERS   159:52 (11) 69:25 (12) disq
Kristina Suhadolnik BEGINNERS   39:53 (9) disq
Janez Suhadolnik BEGINNERS   mp 29:35 (2) 17:51 (1) 15:21 (2) 21:53 (1) disq

M10
1.Jonas Ptacek M10 KOS Tesla BrnoCZE  20:26 (3) 26:47 (2) 10:44 (2) 11:40 (1) 20:45 (1) 90:22
2.Louis Antoine Krüger M10 Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  12:45 (1) 27:32 (3) 10:39 (1) 20:19 (3) 25:18 (2) 96:33 +06:11
3.Gaspard Ruiz M10 balise orientation albigeoiseFRA  19:20 (2) 24:00 (1) 12:53 (3) 30:12 (6) 30:10 (5) 116:35 +26:13
4.Péter Ormay M10 ZempleniHUN  28:07 (4) 42:34 (6) 14:41 (4) 21:50 (4) 26:09 (3) 133:21 +42:59
5.Mae Chatelon M10 ORIENTEXPRESS 42FRA  39:30 (6) 33:07 (4) 18:53 (6) 15:29 (2) 34:47 (6) 141:46 +51:24
6.Nils Okle M10 OLK Piz HasiSUI  36:51 (5) 41:42 (5) 15:30 (5) 25:36 (5) 29:26 (4) 149:05 +58:43
Cristobal Fernandez Liria M10   dns dns dns dns dns disq
Juan Francisco Sanchez M10   dns dns dns dns dns disq

M10-shadowed
1.Voitto Backman M10-shadowed Kangasala SKFIN  17:59 (1) 24:56 (1) 12:29 (1) 21:12 (6) 22:31 (1) 99:07
2.Egor Vasilev M10-shadowed Ufa-unitedRUS  26:59 (4) 33:41 (3) 27:18 (7) 15:32 (2) 32:20 (5) 135:50 +36:43
3.Felix Zollner M10-shadowed SPORTUNION KlagenfurtAUT  25:35 (3) 40:00 (7) 12:29 (1) 16:36 (3) 41:44 (6) 136:24 +37:17
Matthias Pronini M10-shadowed GOLD SavosaSUI  38:06 (5) 18:14 (6) 26:52 (7) 26:20 (3) disq
David Sedej M10-shadowed OK AzimutSLO  28:45 (5) 37:35 (4) mp 17:32 (5) 32:13 (4) disq
Hugo Zetterberg M10-shadowed Västerås SOKSWE  dnf 32:17 (2) 12:38 (4) 14:53 (1) 25:05 (2) disq
Tobias Angermann M10-shadowed SPORTUNION KlagenfurtAUT  25:24 (2) 39:55 (6) 12:35 (3) 16:42 (4) mp disq
Jaka Seljak M10-shadowed Orientacijski klub KomendaSLO  17:33 (5) disq

M12
1.Olivier Champigny M12 ACA Aix ProvenceFRA  20:08 (4) 19:44 (2) 17:18 (2) 14:03 (1) 19:55 (1) 91:08
2.Antoine Lesquer M12 Raidlink's 07FRA  15:34 (1) 20:58 (3) 17:58 (3) 20:18 (8) 22:17 (5) 97:05 +05:57
3.Dominic Hohl M12 OLG WeisslingenSUI  18:12 (2) 26:54 (7) 19:09 (7) 19:12 (6) 21:53 (4) 105:20 +14:12
4.Andrin Hohl M12 OLG WeisslingenSUI  18:45 (3) 25:53 (6) 18:36 (5) 17:49 (5) 24:35 (8) 105:38 +14:30
5.Matteo Bertozzi M12 GOLD SavosaSUI  35:28 (10) 17:53 (1) 20:51 (8) 15:05 (3) 22:35 (6) 111:52 +20:44
6.Márton Veszelszki M12 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  28:50 (5) 23:41 (4) 34:45 (16) 14:29 (2) 20:54 (2) 122:39 +31:31
7.Louis Vuillemard M12 O'ZONE 88FRA  31:50 (7) 29:47 (8) 28:43 (13) 20:07 (7) 30:06 (10) 140:33 +49:25
8.Antonin Chasselin M12 Boussole en ForezFRA  48:31 (15) 32:08 (9) 21:45 (9) 20:21 (9) 22:35 (6) 145:20 +54:12
9.Julian Lüdtke M12 OL NorskaSUI  39:50 (13) 41:04 (10) 28:17 (12) 22:45 (12) 31:53 (11) 163:49 +72:41
10.Nuutti Vennelä M12 Kangasala SKFIN  47:48 (14) 41:31 (11) 19:03 (6) 20:59 (10) 36:58 (12) 166:19 +75:11
11.Noa Fenech M12 balise orientation albigeoiseFRA  33:21 (8) 25:52 (5) 22:54 (10) 24:30 (13) 68:23 (16) 175:00 +83:52
12.Nazar Tomashevskiy M12 SeverUKR  37:46 (12) 48:39 (13) 25:57 (11) 25:43 (16) 38:22 (14) 176:27 +85:19
13.Théo Degand M12 Boussole en ForezFRA  53:45 (16) 78:18 (15) 30:00 (14) 25:14 (15) 41:08 (15) 228:25 +137:17
14.Rostislav Herashchenko M12 PelengUKR  73:07 (17) 47:10 (12) 54:58 (18) 28:36 (17) 38:20 (13) 242:11 +151:03
Titouan Chatelon M12 ORIENTEXPRESS 42FRA  34:21 (9) mp 18:26 (4) 17:30 (4) 21:37 (3) disq
Lucas Grange M12 Boussole en ForezFRA  37:41 (11) 69:52 (14) 24:49 (14) disq
Márk Bujdosó M12 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq
Tamino Hölzer M12 Orientacijski klub KomendaSLO  30:58 (6) 30:26 (15) disq
Marko Uranjek M12 OK BrežiceSLO  92:10 (18) mp 41:44 (17) 34:09 (18) mp disq
Cyrill Zehnder M12 Swiss O ToursSUI  16:19 (1) 22:21 (11) 27:37 (9) disq

M14
1.Adomas Casas M14 Perkunas OK - Azuolas OKLTU  26:56 (2) 24:31 (1) 24:07 (1) 22:58 (1) 30:31 (4) 129:03
2.Péter Gönczi M14 Tipo Orienteering ClubHUN  26:03 (1) 31:28 (3) 28:37 (3) 24:22 (3) 26:44 (1) 137:14 +08:11
3.Péter Molnár M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  28:48 (3) 33:06 (4) 38:50 (14) 24:23 (4) 27:35 (2) 152:42 +23:39
4.András Csontos M14 Balatonfüredi Sport ClubHUN  39:08 (8) 33:53 (6) 34:01 (11) 31:27 (13) 30:33 (5) 169:02 +39:59
5.Jonas Jansen M14 OmegaBEL  38:47 (7) 54:53 (24) 42:04 (23) 31:17 (12) 37:52 (16) 204:53 +75:50
6.Ákos Marosi M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  41:13 (9) 40:00 (9) 42:58 (25) 40:55 (24) 41:07 (26) 206:13 +77:10
7.Oliver Calvet M14 OLC WähringAUT  49:50 (15) 56:06 (25) 38:53 (15) 38:52 (21) 36:25 (12) 220:06 +91:03
8.Jakob Steinwender M14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  47:01 (12) 52:27 (22) 52:36 (34) 39:30 (22) 39:32 (22) 231:06 +102:03
9.Csanád Gaál M14 Balatonfüredi Sport ClubHUN  44:36 (10) 40:58 (10) 54:15 (35) 55:17 (32) 38:34 (17) 233:40 +104:37
10.Noe Vuillemard M14 O'ZONE 88FRA  45:33 (11) 53:56 (23) 49:06 (28) 47:35 (30) 41:08 (27) 237:18 +108:15
11.Tomáš Baldrian M14 SK PragaCZE  47:51 (13) 66:09 (29) 49:19 (29) 44:18 (26) 40:30 (24) 248:07 +119:04
12.Febo Corsi M14 GOLD SavosaSUI  63:03 (18) 48:52 (19) 62:10 (37) 35:36 (18) 43:29 (30) 253:10 +124:07
13.Mykhailo Tatarnikov M14 SLAVYTICHUKR  52:37 (16) 49:30 (20) 52:22 (33) 41:26 (25) 63:38 (37) 259:33 +130:30
14.Martin Jevševar M14 OK BrežiceSLO  73:29 (19) 41:20 (11) 41:15 (22) 35:42 (20) 71:16 (38) 263:02 +133:59
Martin Faure Garcia M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  38:19 (7) 40:56 (20) 39:57 (23) 43:54 (31) disq
Maxime Ferrand M14 Association Montpellier Sport d'Orientation HéraultFRA  50:46 (31) 45:46 (28) 50:56 (33) disq
Javier Garcia Jimenez M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  58:51 (27) 29:55 (6) 33:29 (16) 38:43 (21) disq
Aaron Gonzalez Peña M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  33:34 (5) 29:05 (4) mp 34:21 (8) disq
Alberto Garcia Romo M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  42:03 (13) 30:27 (7) 45:00 (27) 34:53 (10) disq
Miguel Sabariego Monge M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  86:44 (33) 55:01 (36) 29:41 (9) 38:37 (18) disq
Marcos Bernabeu Carbonell M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  dns 25:08 (2) 24:05 (2) 52:13 (34) disq
Alexander Rezzonico Blanco M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  50:28 (21) 31:54 (8) 29:21 (8) 36:03 (11) disq
Manuel Martinez Barceló M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  46:41 (17) 40:52 (17) dns dns disq
Eric Loré Amigo M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  dns mp dns 29:33 (3) disq
Carlos Diaz Calatayud M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  45:07 (16) 40:52 (17) 52:36 (31) mp disq
Jose Antonio Villar Gorriz M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  31:14 (2) 29:52 (5) dns 41:33 (28) disq
Samuel Diaz Fernandez M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  75:22 (32) 50:27 (30) 30:02 (10) 39:58 (23) disq
Barnabás Attila Hargitai M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  mp 44:05 (15) 51:47 (32) 32:21 (14) 34:13 (7) disq
Arvid Wittiber M14 Skiclub BonnGER  mp 63:28 (33) 60:11 (36) disq
Tihon Salopek M14 OK AzimutSLO  35:36 (5) disq
Jakob Backer-tellnes M14 Asker SkiklubbNOR  54:00 (17) mp 42:57 (24) 31:11 (11) 38:37 (18) disq
Nejc Zorko M14 OK BrežiceSLO  mp mp mp mp mp disq
Marco Anselmo Di Stefano M14 Polisportiva BesaneseITA  mp 73:04 (31) 32:15 (10) 32:38 (15) 36:37 (13) disq
Louis Berrien M14 Marseille Course OrientationFRA  48:44 (14) mp 45:27 (27) 35:36 (18) 42:25 (29) disq
Márk Kovács M14 Balatonfüredi Sport ClubHUN  34:43 (4) mp 36:19 (13) 34:04 (17) 31:27 (6) disq
Sergio Villanueva Muñoz M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  58:43 (26) 64:20 (38) mp 53:18 (35) disq
Bernat Ledesma Buscart M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  61:52 (28) 32:05 (9) 26:26 (6) dns disq
Manuel Saz Roba M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  39:47 (8) 36:03 (12) 26:02 (5) 37:24 (15) disq
Natan Maj Poženel M14 OK AzimutSLO  37:23 (6) 43:08 (14) 40:12 (16) mp 40:35 (25) disq
Gonzalo Fernandez Ortega M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  47:43 (18) 43:27 (26) dns 34:47 (9) disq
Nicolas Velez Muñoz M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  41:39 (12) 41:13 (21) 27:26 (7) 50:46 (32) disq
Ole Wittiber M14 Skiclub BonnGER  mp 46:47 (29) 37:17 (14) disq
Andreu Grau Olive M14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  67:43 (30) 40:55 (19) dns 38:41 (20) disq

M16
1.Daniel Bentien Schmidt M16 OK PAN AarhusDEN  31:10 (1) 33:09 (1) 37:18 (3) 28:02 (2) 38:58 (2) 168:37
2.Reto Corsi M16 GOLD SavosaSUI  44:24 (3) 44:51 (7) 36:51 (2) 29:04 (3) 45:09 (6) 200:19 +31:42
3.Maxim Gavrilyuk M16 NORD WESTRUS  44:02 (2) 40:57 (6) 43:20 (5) 27:57 (1) 46:28 (8) 202:44 +34:07
4.Severin Hohl M16 OLG WeisslingenSUI  48:31 (5) 49:34 (11) 52:06 (9) 35:07 (7) 43:04 (5) 228:22 +59:45
5.Keve Gönczi M16 Tipo Orienteering ClubHUN  68:22 (12) 40:55 (5) 49:11 (8) 39:18 (10) 41:39 (4) 239:25 +70:48
6.Oleksii Konovalov M16 SeverUKR  51:03 (7) 37:36 (4) 64:47 (20) 47:26 (19) 41:25 (3) 242:17 +73:40
7.Bálint Szele M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:39 (4) 46:25 (9) 59:29 (16) 33:31 (5) 58:38 (15) 242:42 +74:05
8.Zoltán Bognár M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  63:03 (11) 45:28 (8) 53:20 (11) 36:49 (8) 50:08 (12) 248:48 +80:11
9.Lou Durocher M16 OPA MONTIGNYFRA  54:01 (8) 54:49 (17) 48:06 (7) 51:14 (21) 48:03 (9) 256:13 +87:36
10.Maximilian Steinwender M16 SPORTUNION KlagenfurtAUT  62:14 (10) 51:08 (13) 52:28 (10) 39:32 (11) 55:11 (13) 260:33 +91:56
11.András Balogh M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  61:30 (9) 55:48 (18) 59:19 (15) 41:37 (13) 66:43 (17) 284:57 +116:20
12.Tibo Gillet M16 OmegaBEL  77:02 (14) 54:04 (15) 63:52 (18) 45:18 (17) 72:34 (20) 312:50 +144:13
13.Tom Vuillemard M16 O'ZONE 88FRA  93:16 (16) 51:06 (12) 60:16 (17) 50:49 (20) 57:42 (14) 313:09 +144:32
14.Romain Amrouche M16 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  94:57 (17) 69:01 (21) 68:54 (22) 45:47 (18) 49:23 (11) 328:02 +159:25
15.Erik Brysch M16 MS ParmaFIN  72:05 (13) 63:04 (19) 85:08 (24) 41:31 (12) 73:04 (21) 334:52 +166:15
16.Tim Debyser M16 OmegaBEL  87:49 (15) 72:56 (23) 64:31 (19) 43:31 (16) 78:31 (23) 347:18 +178:41
Adrian Tamarit Royo M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  mp 44:51 (6) 42:18 (14) 49:17 (10) disq
Lucas Stangegaard M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  dns 40:47 (4) 30:14 (4) mp disq
Florencio Garcia Gomez M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  34:13 (2) mp mp 33:13 (1) disq
Bendegúz Werner M16 Pécsi Vasutas SKHUN  mp 46:41 (10) 56:16 (12) 34:46 (6) 45:43 (7) disq
Gustav Wiren Gonzalez M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  37:02 (3) 36:05 (1) 51:59 (22) dns disq
Axel Richard M16 Boussole en ForezFRA  129:28 (18) 131:29 (24) 103:40 (25) mp 69:59 (19) disq
Pascual Pardo Cuesta M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  67:19 (20) 59:18 (14) 43:27 (15) 67:34 (18) disq
Robi Bernardoni M16 GOLD SavosaSUI  49:23 (6) 70:47 (22) 77:40 (23) mp dns disq
Javier Saz Basanta M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  54:36 (16) 68:12 (21) mp 64:03 (16) disq
Pablo Moriñigo Alvarez M16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  53:03 (14) 59:11 (13) 37:15 (9) 77:43 (22) disq

M18
1.Denis Lebedev M18 NORD WESTRUS  39:19 (1) 36:51 (1) 42:08 (1) 35:47 (1) 57:47 (9) 211:52
2.Roope Ruuhiala M18 FIN-HiisirastiFIN  43:38 (3) 43:18 (5) 49:49 (5) 41:52 (5) 54:15 (7) 232:52 +21:00
3.Vyacheslav Martinovsky M18 NORD WESTRUS  43:07 (2) 43:06 (4) 50:19 (7) 47:57 (7) 50:42 (3) 235:11 +23:19
4.Clément Amrouche M18 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  54:20 (8) 51:12 (11) 49:01 (3) 39:17 (2) 47:35 (2) 241:25 +29:33
5.Barnabás Veszelszki M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:39 (4) 46:50 (6) 54:49 (8) 42:56 (6) 52:18 (4) 241:32 +29:40
6.Christian Gafner M18 OLK WIGGERTALSUI  51:03 (6) 50:27 (8) 49:25 (4) 41:01 (4) 52:27 (5) 244:23 +32:31
7.Marius Poirson M18 WATAUT  53:06 (7) 52:51 (12) 50:00 (6) 48:06 (9) 54:07 (6) 258:10 +46:18
8.Noé Durocher M18 OPA MONTIGNYFRA  50:07 (5) 63:33 (20) 59:47 (12) 48:02 (8) 60:21 (11) 281:50 +69:58
9.Thierry Odermatt M18 OLG Basel OberwilSUI  61:08 (10) 52:58 (13) 74:43 (18) 61:45 (17) 73:15 (13) 323:49 +111:57
10.Hugo Richard M18 Boussole en ForezFRA  60:24 (9) 56:40 (16) 63:40 (16) 69:27 (18) 79:19 (16) 329:30 +117:38
11.Vincent Peker M18 OPA MONTIGNYFRA  72:59 (11) 55:14 (14) 60:33 (13) 53:23 (13) 88:11 (19) 330:20 +118:28
12.Jan Zanda M18 SK ChoteborCZE  77:57 (13) 57:01 (17) 63:12 (15) 71:16 (19) 76:17 (14) 345:43 +133:51
13.Valentin Kollenbach M18 Ski-Club Helsa e.V.GER  74:43 (12) 55:51 (15) 106:50 (23) 51:25 (10) 106:19 (21) 395:08 +183:16
Jesus Armas Ibañez M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  58:59 (19) 60:41 (14) 54:50 (15) dns disq
Manuel Gonzalo Carvajal M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  50:20 (7) mp 51:34 (11) 59:37 (10) disq
Juan Diego Marin Baraza M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  40:24 (2) 55:35 (9) 51:58 (12) 54:50 (8) disq
Guilhem Elias M18 ACA Aix ProvenceFRA  dns dns dns dns dns disq
Finn Wittiber M18 Skiclub BonnGER  74:17 (17) 54:29 (14) 82:30 (17) disq
Hector Hugo De La Torre Diaz M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  51:03 (9) 78:45 (19) mp 84:40 (18) disq
Jose David Cano Mellinas M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  57:03 (18) 83:36 (21) dns dnf disq
Noe Bermejo Gallego M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  69:36 (21) 79:40 (20) dns 90:13 (20) disq
Tjaž Gantar M18 OK AzimutSLO  dns dns 56:17 (10) dns dns disq
Guillaume Ferrand M18 Association Montpellier Sport d'Orientation HéraultFRA  84:43 (22) 58:44 (16) 72:38 (12) disq
Pedro Stangegaard Pérez M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  41:32 (3) 44:57 (2) 40:53 (3) 46:02 (1) disq
Francisco Cuartero Navarro M18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  51:07 (10) 58:52 (11) mp 78:55 (15) disq

M20
1.Daniil Kashin M20 NORD WESTRUS  35:32 (1) 49:22 (2) 42:53 (2) 34:40 (1) 54:33 (1) 217:00
2.Mark Bogataj M20 DROTSLO  39:37 (2) 50:36 (3) 42:46 (1) 39:58 (4) 62:59 (2) 235:56 +18:56
3.Joris Hochstetter M20 USV JenaGER  43:49 (5) 46:19 (1) 50:45 (4) 36:01 (2) 64:00 (3) 240:54 +23:54
4.Brian Odermatt M20 OLG Basel OberwilSUI  42:50 (4) 52:19 (5) 52:17 (5) 45:45 (6) 64:09 (4) 257:20 +40:20
5.Vitaliy Fedorov M20 NORD WESTRUS  52:58 (6) 51:14 (4) 55:50 (6) 39:41 (3) 74:45 (5) 274:28 +57:28
6.Arved Pfeil M20 Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  97:24 (7) 109:47 (7) 105:45 (7) 84:43 (7) 90:56 (6) 488:35 +271:35
Žan Ravnikar M20 DROTSLO  39:42 (3) 54:34 (6) 45:24 (3) 40:43 (5) dns disq

M21 ULTIMATE
1.Tobia Pezzati M21 ULTIMATE SCOM MendrisioSUI  40:13 (2) 37:39 (1) 46:05 (1) 37:10 (1) 54:41 (1) 215:48
2.Siro Corsi M21 ULTIMATE GOLD SavosaSUI  38:18 (1) 44:42 (2) 55:44 (3) 42:02 (2) 56:24 (2) 237:10 +21:22
3.Gianni Guglielmetti M21 ULTIMATE GOLD SavosaSUI  42:51 (3) 45:49 (3) 53:22 (2) 42:20 (3) 66:25 (4) 250:47 +34:59
4.Levente Szalay M21 ULTIMATE Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  57:43 (5) 64:05 (5) 61:14 (5) 47:43 (6) 59:41 (3) 290:26 +74:38
5.Simon Blum M21 ULTIMATE Animation Sillery OrientationFRA  50:42 (4) 70:08 (8) 58:45 (4) 60:45 (8) 74:40 (6) 315:00 +99:12
6.Zakariás Erősdi M21 ULTIMATE CSM "VSK Csíkszereda" Miercurea CiucROU  68:02 (7) 58:08 (4) 78:31 (8) 43:57 (4) 69:51 (5) 318:29 +102:41
7.Daniel Bichl M21 ULTIMATE WATAUT  69:59 (8) 67:42 (6) 65:07 (6) 46:10 (5) 80:45 (7) 329:43 +113:55
8.Ondrej Hruska M21 ULTIMATE SK OS Nové Město na MoravěCZE  60:52 (6) 67:56 (7) 89:19 (9) 60:36 (7) 106:36 (8) 385:19 +169:31
Michal Pavlik M21 ULTIMATE KOB KysakSVK  68:46 (7) disq
Zoltán Bujdosó M21 ULTIMATE Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq

M21A LONG
1.Michael Naef M21A LONG OLG BernSUI  45:06 (2) 47:28 (2) 47:09 (1) 40:31 (2) 61:48 (3) 242:02
2.Vid Bogovič M21A LONG OK BrežiceSLO  46:15 (3) 49:02 (4) 49:13 (2) 43:44 (4) 61:41 (2) 249:55 +07:53
3.Maksim Skachkov M21A LONG TroyUKR  43:47 (1) 53:23 (7) 54:58 (6) 38:46 (1) 63:14 (6) 254:08 +12:06
4.Lukas Reichmuth M21A LONG OLC WinterthurSUI  51:00 (5) 48:27 (3) 59:03 (8) 43:46 (5) 60:55 (1) 263:11 +21:09
5.Manuel Brogli M21A LONG OLV BasellandSUI  52:11 (6) 52:56 (5) 53:25 (4) 43:42 (3) 65:20 (7) 267:34 +25:32
6.Adrian Brändli M21A LONG OLC WinterthurSUI  55:18 (8) 46:05 (1) 56:38 (7) 44:23 (6) 66:02 (8) 268:26 +26:24
7.Zdenek Mazal M21A LONG Malej a velkej dikoCZE  48:14 (4) 58:23 (10) 53:06 (3) 45:44 (7) 63:08 (5) 268:35 +26:33
8.Tomi Lehtola M21A LONG KooveeFIN  67:49 (12) 58:15 (9) 54:57 (5) 58:51 (12) 62:36 (4) 302:28 +60:26
9.Christoph Egli M21A LONG bussola okSUI  59:57 (9) 56:22 (8) 63:25 (10) 51:24 (8) 84:32 (10) 315:40 +73:38
10.Julien Dumont M21A LONG Animation Sillery OrientationFRA  53:43 (7) 53:06 (6) 59:54 (9) 56:26 (9) 97:08 (14) 320:17 +78:15
11.Dieter Coen M21A LONG TROL BelgiumBEL  61:43 (10) 61:29 (11) 79:09 (12) 57:35 (10) 85:17 (11) 345:13 +103:11
12.Rafael Röösli M21A LONG   85:11 (14) 69:07 (12) 77:28 (11) 68:55 (13) 75:03 (9) 375:44 +133:42
13.David Veleda Díaz M21A LONG Club Orientació CatalunyaESP  65:41 (11) 79:19 (13) 83:36 (13) 74:34 (14) 85:21 (12) 388:31 +146:29
14.Ayoze Infante Conejo M21A LONG Cocan TenerifeESP  73:54 (13) 92:24 (14) 98:08 (14) 57:54 (11) 93:00 (13) 415:20 +173:18
Po-feng Chiang M21A LONG Moxina OKTPE  118:47 (15) mp mp 98:26 (15) mp disq
Aljaž Černe M21A LONG OK TivoliSLO  dns disq

M21A SHORT
1.Oleksandr Sheremet M21A SHORT SLAVYTICHUKR  38:06 (1) 40:39 (1) 46:11 (1) 38:21 (5) 50:17 (3) 213:34
2.Serhii Raievskiy M21A SHORT SeverUKR  49:23 (4) 44:47 (3) 51:31 (4) 35:09 (1) 53:52 (4) 234:42 +21:08
3.Vitalii Pavlenko M21A SHORT SeverUKR  59:37 (11) 45:01 (4) 47:04 (2) 38:22 (6) 49:38 (2) 239:42 +26:08
4.Johan Herbst M21A SHORT Västerås SOKSWE  43:17 (2) 44:45 (2) 61:30 (10) 37:34 (4) 56:10 (5) 243:16 +29:42
5.Roman Stoian M21A SHORT SLAVYTICHUKR  46:19 (3) 51:48 (9) 48:57 (3) 35:57 (2) 63:05 (8) 246:06 +32:32
6.Michael Hohl M21A SHORT OLG WeisslingenSUI  53:07 (7) 56:03 (10) 53:09 (5) 44:19 (9) 63:35 (9) 270:13 +56:39
7.Diego Baratti M21A SHORT GOLD SavosaSUI  56:36 (10) 50:17 (8) 55:53 (8) 39:01 (7) 71:05 (11) 272:52 +59:18
8.Jakub Straszewski M21A SHORT OLG BaselSUI  54:52 (8) 48:57 (7) 55:25 (7) 54:43 (13) 64:08 (10) 278:05 +64:31
9.Clément Hery M21A SHORT Animation Sillery OrientationFRA  55:26 (9) 56:43 (11) 60:31 (9) 46:39 (10) 61:03 (6) 280:22 +66:48
10.Giuliano Balmelli M21A SHORT GOLD SavosaSUI  51:20 (6) 46:38 (5) 96:41 (16) 39:49 (8) 63:02 (7) 297:30 +83:56
11.Tarjei Vollset M21A SHORT Heming OrienteringNOR  49:33 (5) 75:25 (13) 71:09 (12) 60:17 (14) 44:11 (1) 300:35 +87:01
12.Stefan Hohl M21A SHORT OLG WeisslingenSUI  64:25 (12) 58:44 (12) 67:31 (11) 53:58 (11) 77:19 (12) 321:57 +108:23
13.Sandro Corsi M21A SHORT GOLD SavosaSUI  68:47 (13) 82:01 (15) 83:07 (14) 54:37 (12) 89:19 (14) 377:51 +164:17
14.Silvano Bertozzi M21A SHORT GOLD SavosaSUI  86:37 (15) 91:53 (17) 91:15 (15) 61:48 (15) 92:54 (15) 424:27 +210:53
15.Raphael Meier M21A SHORT bussola okSUI  83:17 (14) 88:23 (16) 106:12 (17) 72:59 (16) 126:46 (16) 477:37 +264:03
Dirk Deubel M21A SHORT Naturfreunde WienAUT  dns dns dns dns dns disq
Mathias Lüscher M21A SHORT OLK Argus LüscherSUI  dns 77:27 (14) 81:14 (13) mp dns disq
Luka Plavčak M21A SHORT Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns dns disq
Oscar Hernaiz M21A SHORT PNTD2017 FEDO TEAMESP  48:40 (6) 54:01 (6) 37:07 (3) 81:19 (13) disq

M21B
1.Anton Kupriiets M21B SLAVYTICHUKR  39:35 (1) 43:20 (1) 43:21 (1) 38:32 (2) 44:36 (2) 209:24
2.Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  50:08 (2) 49:15 (2) 50:06 (2) 34:42 (1) 42:06 (1) 226:17 +16:53
3.Patrick Berger M21B Naturfreunde LinzAUT  58:51 (4) 55:40 (5) 55:09 (4) 40:06 (3) 53:38 (3) 263:24 +54:00
4.Vadym Kolesnyk M21B SLAVYTICHUKR  70:18 (5) 51:55 (3) 53:44 (3) 43:37 (5) 71:56 (4) 291:30 +82:06
5.Oleksandr Bekshaiev M21B SLAVYTICHUKR  75:39 (6) 55:38 (4) 67:04 (5) 51:33 (7) 86:44 (9) 336:38 +127:14
6.Stefan Ruch M21B Swiss O ToursSUI  97:37 (9) 60:28 (6) 77:41 (6) 42:21 (4) 87:32 (10) 365:39 +156:15
7.Oleksii Sereda M21B SLAVYTICHUKR  85:32 (7) 82:46 (7) 100:41 (9) 50:40 (6) 74:11 (6) 393:50 +184:26
8.Heinz Feucht M21B OLG SchaffhausenSUI  91:19 (8) 88:42 (8) 83:28 (7) 63:20 (9) 73:48 (5) 400:37 +191:13
Jan Kvaka M21B KOB KysakSVK  dns dns dns dns dns disq
Oleksii Novokshonov M21B OLC GrazAUT  dns 122:11 (9) 88:06 (8) 86:12 (10) 81:41 (8) disq
Jirka Hrazdil M21B SK Zabovresky BrnoCZE  dns dns dns dns dns disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  dns dns disq
Mikko-jussi Backman M21B Mäntän Seudun EräpirkatFIN  105:10 (10) dns dns 58:56 (8) 80:51 (7) disq
Michal Pavlik M21B KOB KysakSVK  50:59 (3) mp mp dns dns disq

M21E
1.Dmitrii Poliakov M21E NORD WESTRUS  34:31 (1) 44:03 (7) 45:31 (2) 36:07 (1) 52:30 (1) 212:42
2.Petr Horvát M21E Severka ŠumperkCZE  35:55 (2) 40:57 (1) 45:37 (3) 36:30 (3) 54:29 (3) 213:28 +00:46
3.Xander Berger M21E Naturfreunde LinzAUT  39:09 (4) 43:53 (6) 49:26 (9) 36:29 (2) 53:20 (2) 222:17 +09:35
4.Nitsan Yasur M21E EMEK IZRAELISR  39:25 (5) 42:01 (2) 47:37 (4) 38:50 (5) 55:18 (4) 223:11 +10:29
5.Lukas Diener M21E OLG BernSUI  40:42 (6) 42:06 (3) 48:33 (6) 39:40 (6) 59:21 (6) 230:22 +17:40
6.Rasmus Svantesson M21E OK PAN KristianstadSWE  42:55 (8) 49:40 (11) 44:42 (1) 36:55 (4) 56:35 (5) 230:47 +18:05
7.Luca Zingg M21E bussola okSUI  38:34 (3) 43:25 (4) 49:12 (8) 41:53 (10) 68:30 (11) 241:34 +28:52
8.Jouni Kujala M21E SK PohjantähtiFIN  42:23 (7) 43:31 (5) 47:40 (5) 44:35 (12) 66:31 (10) 244:40 +31:58
9.Bryan Russell-keely M21E IFK Lidingö SOKSWE  47:51 (10) 44:36 (8) 53:12 (11) 40:13 (7) 69:04 (13) 254:56 +42:14
10.Sergiy Muchidinov M21E Friuli Mtb & Orienteering ASDITA  53:53 (15) 58:00 (18) 52:35 (10) 41:13 (8) 59:54 (7) 265:35 +52:53
11.Thomas Nipen M21E Bækkelagets SKNOR  51:21 (14) 47:48 (9) 48:57 (7) 47:39 (14) 72:32 (14) 268:17 +55:35
12.Timothée Legrand M21E OPA Montigny sur LoingFRA  48:55 (11) 52:42 (14) 59:14 (12) 41:47 (9) 66:11 (9) 268:49 +56:07
13.Mathis Legrand M21E OPA Montigny sur LoingFRA  46:46 (9) 51:25 (12) 63:55 (15) 43:27 (11) 65:53 (8) 271:26 +58:44
14.Jerome Kaeser M21E bussola okSUI  49:23 (12) 57:38 (17) 62:20 (13) 51:19 (18) 77:35 (17) 298:15 +85:33
15.Urtzi Iglesias M21E NonStop AventuraESP  54:52 (17) 58:22 (20) 65:52 (19) 48:44 (16) 73:34 (15) 301:24 +88:42
16.Maxim Simakov M21E BRIGHTNETRUS  54:25 (16) 57:15 (16) 64:13 (16) 50:18 (17) 77:36 (18) 303:47 +91:05
17.Jan Felix Topp M21E TSV WorpswedeGER  54:54 (18) 58:16 (19) 77:12 (20) 54:03 (23) 76:05 (16) 320:30 +107:48
18.Leon Kollenbach M21E Ski-Club Helsa e.V.GER  63:55 (19) 66:37 (23) 65:47 (18) 51:35 (19) 87:20 (21) 335:14 +122:32
19.Paul Leidinger M21E Post SV DresdenGER  70:40 (21) 67:05 (24) 79:17 (21) 52:04 (20) 96:31 (23) 365:37 +152:55
20.Antoine Trottier M21E OPA MONTIGNYFRA  79:05 (24) 86:45 (26) 117:09 (22) 67:02 (25) 99:59 (25) 450:00 +237:18
21.Lucas Legrand M21E OPA Montigny sur LoingFRA  127:52 (26) 106:45 (28) 152:02 (24) 90:00 (28) 92:37 (22) 569:16 +356:34
Vicente Lopez M21E PNTD2017 FEDO TEAMESP  65:33 (21) 62:56 (14) 53:37 (22) 85:09 (20) disq
Josep Morla Vanrell M21E Navaleno-OESP  67:20 (20) 54:19 (15) 65:40 (17) 56:21 (24) mp disq
Peng Hsien Tsai M21E Moxina OKTPE  76:16 (22) 79:55 (25) mp 70:47 (26) mp disq
Fabien Pasquasy M21E Cercle d'Orientation du HainautBEL  dns 47:44 (15) disq
Matija Razum M21E DROTSLO  49:33 (10) disq
Peter Tušar M21E DROTSLO  77:39 (19) disq
Kuan-yu Lin M21E Moxina OKTPE  109:09 (25) 103:39 (27) 128:06 (23) 77:37 (27) mp disq
Kilian Lilje M21E TSV WorpswedeGER  77:48 (23) 66:17 (22) mp 52:28 (21) 96:49 (24) disq
Ákos Tölgyesi M21E AULAHUN  mp disq
Sandro Brogli M21E OLV BasellandSUI  50:39 (13) 51:41 (13) dns 46:34 (13) 68:49 (12) disq

M35
1.Shane Lynch M35 Cork Orienteering ClubIRL  42:07 (2) 42:06 (2) 50:25 (6) 38:20 (2) 54:09 (2) 227:07
2.Renato Winteler M35 OLG WelsikonSUI  48:30 (6) 49:31 (5) 43:14 (1) 37:32 (1) 49:10 (1) 227:57 +00:50
3.Saku Asikainen M35 FIN-HiisirastiFIN  45:40 (3) 40:34 (1) 48:20 (3) 42:12 (5) 58:49 (4) 235:35 +08:28
4.Ludovic Ruiz M35 balise orientation albigeoiseFRA  38:07 (1) 50:09 (6) 47:13 (2) 41:40 (4) 60:31 (5) 237:40 +10:33
5.Lluís Ferrer M35 Badalona OrientacióESP  46:17 (4) 46:51 (4) 49:20 (5) 39:09 (3) 57:13 (3) 238:50 +11:43
6.Alexander Kuryshev M35 Ufa-unitedRUS  49:04 (7) 52:50 (8) 50:27 (7) 48:27 (9) 63:39 (6) 264:27 +37:20
7.Alexey Roztoptannyy M35 Ufa-unitedRUS  49:59 (9) 79:57 (13) 57:02 (9) 44:29 (6) 65:23 (7) 296:50 +69:43
8.Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  46:37 (5) 51:23 (7) 66:17 (11) 50:45 (10) 83:48 (9) 298:50 +71:43
9.Stephan Haenelt M35 SV IHW Alex 78 BerlinGER  73:18 (14) 70:43 (10) 73:52 (12) 62:06 (12) 99:45 (12) 379:44 +152:37
10.Jan Brunner M35 OLG BaselSUI  72:29 (13) 75:54 (12) 79:07 (13) 85:05 (16) 99:59 (13) 412:34 +185:27
11.Leopold Kühschelm M35 Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  115:49 (17) 106:14 (15) 140:26 (16) 103:00 (17) 132:37 (15) 598:06 +370:59
Sylvain Fenech M35 balise orientation albigeoiseFRA  78:51 (15) mp 80:34 (14) 78:34 (15) 95:56 (11) disq
jose luis Garcia rodriguez M35 Cocan TenerifeESP  dns dns dns dns dns disq
Toni Perez M35 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  112:50 (16) mp 96:34 (15) 73:01 (14) 148:56 (16) disq
Frederic Puel M35 Animation Sillery OrientationFRA  67:08 (12) 75:09 (11) 64:03 (10) mp dns disq
Jostein Tellnes M35 Asker SkiklubbNOR  mp 45:16 (3) 48:26 (4) 45:01 (8) dns disq
Guillaume Degand M35 Boussole en ForezFRA  61:34 (10) 83:24 (14) mp 68:51 (13) 93:17 (10) disq
Ronny Krüger M35 Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  62:48 (11) 61:19 (9) dns 61:25 (11) 127:27 (14) disq
Stefano Brambilla M35 CO2ITA  49:05 (8) mp 51:49 (8) 44:37 (7) 69:36 (8) disq

M35 ULTIMATE
1.Stefano Maddalena M35 ULTIMATE O-92 Piano di MagadinoSUI  36:48 (1) 41:01 (1) 43:58 (1) 37:09 (2) 51:19 (2) 210:15
2.Eduard Khrennikov M35 ULTIMATE SOKOL-PERMRUS  40:51 (2) 41:58 (2) 45:07 (2) 37:08 (1) 50:55 (1) 215:59 +05:44
3.Ihor Trimboi M35 ULTIMATE SLAVYTICHUKR  47:21 (3) 45:15 (3) 48:43 (3) 40:42 (4) 64:36 (4) 246:37 +36:22
4.Michael Eglin M35 ULTIMATE bussola okSUI  71:16 (12) 47:33 (4) 52:26 (5) 46:47 (8) 59:50 (3) 277:52 +67:37
5.Hannes Pacher M35 ULTIMATE Outdoor Orienteering GrazAUT  55:51 (7) 53:26 (5) 58:27 (8) 45:36 (7) 68:34 (5) 281:54 +71:39
6.Alex Odermatt M35 ULTIMATE OLG Basel OberwilSUI  54:52 (6) 56:45 (8) 58:38 (9) 47:40 (9) 68:35 (6) 286:30 +76:15
7.Ondrej Ptacek M35 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  54:10 (5) 60:31 (10) 54:25 (7) 44:48 (6) 77:44 (8) 291:38 +81:23
8.Tomasz Pabich M35 ULTIMATE UKS Azymut PabianicePOL  65:01 (8) 54:06 (6) 53:47 (6) 42:40 (5) 78:58 (10) 294:32 +84:17
9.Bojan Jevševar M35 ULTIMATE OK BrežiceSLO  66:00 (10) 54:21 (7) 63:05 (11) 58:56 (14) 83:08 (12) 325:30 +115:15
10.Roman Fiedler M35 ULTIMATE OC FürstenfeldAUT  65:47 (9) 76:06 (14) 60:45 (10) 50:18 (10) 78:09 (9) 331:05 +120:50
11.Thomas Rewig M35 ULTIMATE USV TU DresdenGER  69:23 (11) 68:24 (13) 63:46 (12) 53:08 (12) 88:19 (14) 343:00 +132:45
12.Róbert Gönczi M35 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  49:44 (4) 68:07 (12) 86:07 (16) 52:07 (11) 97:54 (16) 353:59 +143:44
13.Jeremy Vuillemard M35 ULTIMATE O'ZONE 88FRA  80:00 (13) 63:56 (11) 72:01 (14) 56:42 (13) 90:52 (15) 363:31 +153:16
14.Boris Eržen M35 ULTIMATE Škofjeloški orientacijski klubSLO  91:42 (15) 78:07 (15) 70:42 (13) 60:08 (15) 85:07 (13) 385:46 +175:31
15.Anthony Covey-crump M35 ULTIMATE Jesus OKGBR  119:35 (16) 89:42 (16) 99:09 (17) 80:35 (17) 106:18 (17) 495:19 +285:04
Herfried Trummer M35 ULTIMATE OC FürstenfeldAUT  83:19 (14) mp 86:02 (15) 63:51 (16) 117:54 (18) disq
Martin Brantner M35 ULTIMATE HSV Wiener NeustadtAUT  57:57 (9) 51:31 (4) 39:35 (3) 76:43 (7) disq
Dušan Petrovič M35 ULTIMATE Orientacijski klub PolarisSLO  81:15 (11) disq

M40
1.David Chatelon M40 ORIENTEXPRESS 42FRA  44:37 (2) 45:57 (3) 46:53 (2) 38:58 (1) 53:20 (1) 229:45
2.Sami Levijoki M40 HiidenkiertäjätFIN  43:33 (1) 44:00 (1) 43:36 (1) 42:07 (4) 58:05 (2) 231:21 +01:36
3.David Lesquer M40 Raidlink's 07FRA  52:06 (6) 45:18 (2) 46:53 (2) 40:52 (2) 60:47 (3) 245:56 +16:11
4.Laurent Champigny M40 ACA Aix ProvenceFRA  47:03 (4) 52:29 (6) 50:12 (4) 45:34 (5) 68:56 (6) 264:14 +34:29
5.Mikhail Malishev M40 NORD WESTRUS  55:16 (8) 55:31 (7) 51:53 (5) 45:40 (6) 64:06 (4) 272:26 +42:41
6.Kiyoshi Kogure M40 ES Kanto ClubJPN  48:53 (5) 47:12 (4) 58:45 (7) 49:56 (8) 69:31 (7) 274:17 +44:32
7.Oleksandr Murzin M40 SK SIRIUSUKR  60:09 (9) 55:49 (8) 54:33 (6) 41:52 (3) 68:41 (5) 281:04 +51:19
8.Péter Werner M40 Pécsi Vasutas SKHUN  54:36 (7) 49:37 (5) 66:19 (9) 63:39 (14) 84:30 (9) 318:41 +88:56
9.Marek Šesták M40 Slavia Liberec OrienteeringCZE  72:07 (15) 66:27 (11) 66:28 (10) 62:40 (13) 81:33 (8) 349:15 +119:30
10.Lorant Farkas M40   69:41 (13) 74:21 (13) 69:14 (12) 61:39 (11) 109:31 (15) 384:26 +154:41
11.Patrice Lombet M40 Balise 10BEL  69:16 (12) 77:42 (16) 82:00 (14) 75:30 (17) 95:33 (11) 400:01 +170:16
12.Serhii Sobchuk M40 SobchuksUKR  82:38 (16) 97:52 (17) 84:25 (15) 61:40 (12) 97:21 (12) 423:56 +194:11
Tihomir Salopek M40 OK AzimutSLO  46:10 (3) disq
Nicolas Richard M40 Boussole en ForezFRA  mp 76:46 (15) 64:22 (8) 60:03 (10) 97:58 (13) disq
Eric Chasselin M40 Boussole en ForezFRA  71:09 (14) 74:37 (14) mp 72:41 (16) 101:59 (14) disq
Yun Chuan Lai M40 Moxina OKTPE  119:21 (17) 104:38 (18) 102:53 (17) disq
Mazan Christophe M40 Azimut Orientation CastresFRA  61:51 (10) 68:04 (12) 99:55 (16) 53:02 (9) mp disq
Joaquín González Pérez M40 PNTD2017 FEDO TEAMESP  57:29 (10) 77:04 (13) 49:40 (7) 88:40 (10) disq
Jindřich Houska M40 OK DobříšCZE  67:55 (11) 57:26 (9) 68:11 (11) 65:04 (15) disq

M45
1.Petr Baldrian M45 SK PragaCZE  45:43 (1) 45:38 (2) 48:03 (1) 41:17 (1) 52:07 (2) 232:48
2.Johan Sundén M45 Västerås SOKSWE  48:26 (2) 40:05 (1) 49:45 (2) 47:13 (6) 50:23 (1) 235:52 +03:04
3.Darrell High M45 Care-Vevey OrientationSUI  55:04 (6) 48:31 (3) 63:35 (9) 45:02 (3) 52:43 (3) 264:55 +32:07
4.Ramunas Casas M45 Perkunas OK - Azuolas OKLTU  56:54 (7) 51:20 (8) 56:47 (5) 43:46 (2) 58:53 (4) 267:40 +34:52
5.Sergey Cherniavsky M45 OC MünchenGER  52:20 (4) 49:14 (5) 56:33 (4) 45:37 (4) 64:39 (5) 268:23 +35:35
6.Vialard Jérôme M45 OPA AvignonFRA  58:34 (8) 48:37 (4) 58:20 (7) 52:09 (10) 66:43 (8) 284:23 +51:35
7.Oleksandr Ievstafiev M45   53:58 (5) 51:05 (7) 63:32 (8) 67:39 (14) 76:02 (10) 312:16 +79:28
8.Alberto Grilli M45 Punto NordITA  68:39 (13) 54:17 (10) 69:32 (11) 53:34 (11) 66:27 (7) 312:29 +79:41
9.Csaba Vízi M45 Balatonfüredi Sport ClubHUN  63:54 (11) 62:21 (11) 70:28 (13) 51:29 (7) 66:57 (9) 315:09 +82:21
10.Franz Unegg M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  59:34 (9) 67:38 (12) 69:58 (12) 52:04 (9) 84:59 (11) 334:13 +101:25
11.Markus Thoman M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  67:44 (12) 67:51 (13) 74:31 (14) 55:18 (12) 85:01 (12) 350:25 +117:37
12.Kim Birkmose Schmidt M45 Herning O-KlubDEN  83:41 (15) 71:10 (15) 69:28 (10) 56:00 (13) 88:32 (13) 368:51 +136:03
13.Olivier Berrien M45 Marseille Course OrientationFRA  84:52 (16) 68:52 (14) 83:15 (15) 51:43 (8) 94:09 (14) 382:51 +150:03
14.Didier Amrouche M45 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  74:24 (14) 101:29 (16) 106:46 (16) 77:43 (15) 99:04 (15) 459:26 +226:38
15.Geert Debyser M45 OmegaBEL  126:56 (17) 111:10 (17) 107:45 (17) 87:07 (16) 123:52 (16) 556:50 +324:02
Nicolas Greff M45 co amberieuFRA  51:42 (3) disq
Salvador Martinez Canovas M45 PNTD2017 FEDO TEAMESP  49:59 (6) 50:43 (3) dns mp disq
Jean-marc Gillet M45 OmegaBEL  59:37 (10) 53:32 (9) 58:15 (6) mp 66:21 (6) disq
Ivan Millar M45 Lagan Valley OrienteersIRL  dns disq
Dušan Petrovič M45 Orientacijski klub PolarisSLO  46:44 (5) disq

M50
1.Tim Falck Weber M50 Tisvilde Hegn OKDEN  37:37 (4) 39:25 (1) 45:53 (2) 35:54 (3) 49:34 (4) 208:23
2.Martin Schaffner M50 OLK Piz HasiSUI  34:46 (3) 46:09 (8) 47:29 (3) 43:29 (13) 49:30 (3) 221:23 +13:00
3.Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  34:27 (2) 46:04 (7) 53:18 (7) 41:39 (7) 51:02 (5) 226:30 +18:07
4.Matthias Müller M50 Post SV DresdenGER  46:56 (12) 52:08 (11) 48:16 (5) 35:36 (2) 47:24 (2) 230:20 +21:57
5.Wolfgang Kradischnig M50 Naturfreunde LinzAUT  43:06 (8) 47:56 (9) 56:14 (9) 40:41 (6) 54:55 (8) 242:52 +34:29
6.Mats Andersson M50 OK OrionSWE  41:07 (6) 45:53 (6) 60:21 (12) 43:16 (12) 56:24 (9) 247:01 +38:38
7.Martin Okle M50 OLK Piz HasiSUI  47:10 (14) 50:35 (10) 55:58 (8) 39:25 (5) 54:04 (7) 247:12 +38:49
8.Gianluca Di Stefano M50 Polisportiva BesaneseITA  47:02 (13) 59:02 (16) 68:47 (17) 42:15 (8) 57:30 (10) 274:36 +66:13
9.Marco Giovannini M50 OK TrzinSLO  50:13 (16) 63:29 (20) 58:42 (11) 46:14 (16) 63:42 (14) 282:20 +73:57
10.Martin Blattner M50 Borussia MooseggSUI  46:05 (11) 56:36 (14) 66:36 (15) 49:52 (19) 67:29 (16) 286:38 +78:15
11.Martin Egger M50 OLV HindelbankSUI  51:15 (17) 56:18 (13) 64:15 (14) 48:55 (18) 67:17 (15) 288:00 +79:37
12.Erich Göschl M50 OLC WähringAUT  59:57 (22) 60:17 (17) 66:40 (16) 48:11 (17) 75:24 (19) 310:29 +102:06
13.Andrey Razmetov M50 Vesta SPbRUS  58:42 (21) 58:03 (15) 69:09 (19) 58:39 (25) 81:15 (23) 325:48 +117:25
14.Jan Žanda M50 SK ChoteborCZE  58:19 (20) 72:40 (23) 84:58 (24) 60:00 (27) 89:19 (27) 365:16 +156:53
15.Peter Kaeser M50 bussola okSUI  64:18 (27) 62:08 (19) 95:39 (28) 59:32 (26) 84:40 (26) 366:17 +157:54
16.Yves Peker M50 OPA MONTIGNYFRA  66:57 (28) 89:53 (25) 80:08 (23) 60:40 (28) 79:04 (22) 376:42 +168:19
17.Marco Rancan M50 OLG PfäffikonSUI  68:05 (29) 60:21 (18) 93:03 (27) 61:48 (29) 96:01 (29) 379:18 +170:55
18.Peter Kollenbach M50 Ski-Club Helsa e.V.GER  73:58 (30) 64:19 (22) 75:16 (22) 87:22 (33) 110:16 (30) 411:11 +202:48
19.Zsolt Németh M50 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  103:12 (34) 112:45 (29) 133:05 (30) 95:11 (34) 95:35 (28) 539:48 +331:25
István Bujdosó M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns disq
Albert Mingaleev M50 MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Andrea Margiore M50 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  74:27 (31) disq
Jose Antonio Milvaques M50 PNTD2017 FEDO TEAMESP  103:44 (28) 96:22 (29) 62:47 (30) mp disq
Jens Struckmann M50 Braunschweiger MTVGER  42:51 (7) 45:28 (4) 56:18 (10) 65:03 (31) mp disq
Serhii Stoian M50 SLAVYTICHUKR  55:57 (19) 55:37 (12) 63:51 (13) 54:12 (22) mp disq
Lars Svantesson M50 Hjärnarps GHOLSWE  38:56 (5) mp 48:01 (4) 37:08 (4) 60:03 (13) disq
Markus Gründler M50 OLG PfäffikonSUI  60:22 (24) 63:52 (21) 73:38 (20) 55:09 (24) mp disq
Pierre Elias M50 ACA Aix ProvenceFRA  dns dns dns dns dns disq
Boris Bauman M50 Mariborski OKSLO  dns 40:14 (2) 51:04 (6) 42:51 (10) dns disq
Martin Herzog M50 OLG OrtenauGER  49:35 (15) mp 68:47 (17) 43:04 (11) 57:39 (11) disq
Markus Gerber M50 bussola okSUI  32:23 (1) mp 42:28 (1) 30:42 (1) 47:13 (1) disq
Martin Burkhard M50 OLG CordobaSUI  63:50 (26) mp 74:28 (21) 54:39 (23) 69:37 (17) disq
Alexandr Dobritskiy M50 Vesta SPbRUS  60:21 (23) 77:30 (24) dns dns 75:29 (20) disq
Oleksii Kolmychek M50 SeverUKR  75:19 (32) mp 92:34 (26) 68:50 (32) 83:50 (25) disq
Jorge Baltazar M50 Grupo Despportivo União da AzoiaPOR  61:22 (25) mp mp 101:46 (35) 75:21 (18) disq
Stephan Bernhard M50 OLV HindelbankSUI  43:44 (9) 45:49 (5) mp 43:34 (14) 58:13 (12) disq
Helmut Lerchegger M50 LACAUT  44:46 (15) 76:40 (21) disq
Anders Knudsen M50 HerlufsholmDEN  55:08 (18) 94:39 (26) mp 53:52 (21) 81:20 (24) disq
Jussi Ranki M50 skvuoksiFIN  dns dns dns dns dns disq
Martin Stangegaard Bjergby M50 COMAESP  98:41 (33) 94:40 (27) 85:08 (25) 51:23 (20) dnf disq
Thomas Egger M50 OL NorskaSUI  43:45 (10) 43:51 (3) mp 42:43 (9) 52:59 (6) disq

M50 ULTIMATE
1.Jiri Hlavac M50 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  48:40 (1) 46:32 (1) 48:11 (1) 43:11 (2) 55:34 (2) 242:08
2.Stefan Schwarzenberger M50 ULTIMATE LG StettlenSUI  66:34 (4) 52:24 (2) 55:36 (3) 41:24 (1) 52:50 (1) 268:48 +26:40
3.Arto Muhonen M50 ULTIMATE Kalevan RastiFIN  66:26 (3) 62:50 (3) 55:28 (2) 44:22 (3) 62:27 (4) 291:33 +49:25
4.André Wirz M50 ULTIMATE Swiss O ToursSUI  63:27 (2) 64:45 (4) 66:50 (5) 56:41 (5) 72:50 (5) 324:33 +82:25
5.Zbynek Krejcik M50 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  72:54 (5) 85:38 (5) 75:43 (7) 90:07 (9) 86:30 (7) 410:52 +168:44
6.Andras Zempleni M50 ULTIMATE ZempleniHUN  93:13 (6) 97:28 (6) 75:21 (6) 72:24 (7) 92:16 (8) 430:42 +188:34
Ralf Wittiber M50 ULTIMATE Skiclub BonnGER  61:44 (4) 45:17 (4) 58:23 (3) disq
Ivo Kete M50 ULTIMATE PD AjdovščinaSLO  73:21 (8) 97:14 (9) disq
Roman Sladič M50 ULTIMATE Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 113:12 (7) 110:04 (8) dns dns disq
Günther Rosenkranz M50 ULTIMATE OL AndritzAUT  dns dns dns dns dns disq
Stanko Čufer M50 ULTIMATE PD AjdovščinaSLO  64:59 (6) 76:01 (6) disq

M55
1.Jens Olav Kløvrud M55 Lillomarka o-lagNOR  37:21 (1) 47:59 (4) 51:57 (5) 36:33 (5) 54:24 (5) 228:14
2.Mika Ruuhiala M55 FIN-HiisirastiFIN  43:40 (3) 46:20 (3) 49:33 (3) 35:30 (2) 53:47 (2) 228:50 +00:36
3.Thomas Dätwyler M55 OLG PfäffikonSUI  46:17 (5) 42:54 (2) 49:48 (4) 37:48 (6) 54:12 (4) 230:59 +02:45
4.Valerii Herashchenko M55 PelengUKR  45:41 (4) 52:02 (9) 45:53 (1) 35:40 (3) 54:07 (3) 233:23 +05:09
5.René Haas M55 OLG SchaffhausenSUI  38:45 (2) 51:09 (7) 49:30 (2) 43:19 (11) 52:50 (1) 235:33 +07:19
6.Mudarisov Marat M55 Ufa-unitedRUS  54:15 (11) 42:18 (1) 63:06 (13) 33:51 (1) 62:11 (8) 255:41 +27:27
7.Jari Kymäläinen M55 Tampereen PyrintoFIN  51:16 (8) 50:19 (6) 58:55 (8) 42:07 (10) 61:37 (7) 264:14 +36:00
8.Alex Bor M55 TitanRUS  52:09 (9) 52:24 (10) 60:27 (9) 36:26 (4) 70:34 (14) 272:00 +43:46
9.Andreas Luescher M55 OLC KapreoloSUI  52:58 (10) 51:36 (8) 54:45 (6) 45:18 (15) 69:06 (13) 273:43 +45:29
10.Alberto Pura M55 O-92 Piano di MagadinoSUI  61:18 (18) 55:26 (11) 62:16 (12) 48:47 (18) 65:31 (11) 293:18 +65:04
11.Pierre Terzi M55 AS QUETIGNYFRA  54:46 (12) 64:34 (18) 61:27 (11) 45:48 (16) 67:47 (12) 294:22 +66:08
12.Franck Guerin M55 Guyancourt Orientation 78FRA  46:56 (6) 63:53 (17) 71:57 (17) 40:49 (9) 75:55 (15) 299:30 +71:16
13.Esko Jalanto M55 Epilä-Kangasala OCFIN  61:22 (19) 58:54 (14) 60:39 (10) 43:48 (12) 83:28 (19) 308:11 +79:57
14.Yavuz Kurtulus Anil M55 Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  68:32 (22) 58:30 (13) 80:29 (22) 48:57 (19) 62:50 (10) 319:18 +91:04
15.Rolf Wettstein M55 OL ZimmerbergSUI  56:23 (15) 58:14 (12) 73:58 (18) 50:24 (20) 83:10 (18) 322:09 +93:55
16.Martin Gafner M55 OLK WIGGERTALSUI  65:38 (20) 62:41 (16) 80:01 (21) 53:28 (21) 100:30 (22) 362:18 +134:04
17.Filippo Pezzati M55 SCOM MendrisioSUI  103:35 (25) 76:52 (20) 77:31 (20) 60:14 (22) 98:32 (20) 416:44 +188:30
18.Antonio Bisceglia M55 C.O. Aget LuganoSUI  98:52 (24) 94:00 (22) 97:27 (23) 70:17 (24) 75:58 (16) 436:34 +208:20
Mark Collins M55 DartfordGBR  66:45 (21) mp 66:25 (14) 39:07 (7) disq
László Somogyi M55 Balatonfüredi Sport ClubHUN  103:39 (26) 102:56 (23) dnf dns dns disq
Antti Lamminpää M55 Hollolan Urheilijat -46FIN  57:22 (16) mp 69:50 (15) 44:40 (13) 80:02 (17) disq
Ivan Boyadzhiev M55 Mariborski OKSLO  92:10 (23) 75:23 (19) mp disq
Jari Toivonen M55 Epilä-Kangasala OCFIN  58:48 (17) 61:29 (15) 70:25 (16) 45:52 (17) dnf disq
Patrik Mächler M55 OLV LuzernSUI  48:15 (7) 49:15 (5) mp 44:52 (14) 61:04 (6) disq
Josef Polster M55 HSV Spittal/DrauAUT  39:47 (8) 62:16 (9) disq
Don Skantze M55 IL TyrvingNOR  103:50 (27) 78:14 (21) dnf 83:57 (25) 103:32 (23) disq
Davide Ponti M55 GOLD SavosaSUI  dnf 185:14 (24) 178:21 (24) mp 191:20 (24) disq
Robert Mandl M55   55:38 (13) 54:55 (7) disq
Pierre Ferrand M55 Association Montpellier Sport d'Orientation HéraultFRA  74:18 (19) 60:54 (23) 98:56 (21) disq
Christian Legrand M55 OPA Montigny sur LoingFRA  55:50 (14) dnf dnf 96:12 (26) dns disq

M60
1.Per Kristian Ekeberg M60 IL TyrvingNOR  42:00 (5) 35:48 (1) 39:38 (1) 32:49 (1) 39:49 (1) 190:04
2.Francesco Guglielmetti M60 GOLD SavosaSUI  32:53 (1) 36:25 (2) 44:00 (3) 32:51 (2) 50:20 (4) 196:29 +06:25
3.Ted Van Geldermalsen M60 Yarra Valley Orienteering ClubAUS  40:19 (4) 41:23 (4) 43:21 (2) 35:59 (5) 44:03 (3) 205:05 +15:01
4.Alain Juan M60 ANCOSUI  40:01 (3) 38:05 (3) 59:22 (16) 35:41 (4) 42:58 (2) 216:07 +26:03
5.Dénes Kerényi M60 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  37:45 (2) 42:35 (5) 57:23 (14) 35:16 (3) 51:14 (5) 224:13 +34:09
6.Ilkka Ojapalo M60 Rajamäen Rykmentti OFIN  43:33 (6) 42:36 (6) 51:12 (6) 48:21 (17) 57:02 (10) 242:44 +52:40
7.Michel Duboc M60 co colmarFRA  46:26 (7) 49:03 (10) 52:25 (7) 36:52 (6) 59:42 (12) 244:28 +54:24
8.Sergey Movko M60 KaliningradRUS  51:56 (13) 50:00 (12) 47:45 (4) 47:11 (15) 56:31 (9) 253:23 +63:19
9.Peter Andres M60 OLG BonaduzSUI  58:41 (20) 47:51 (7) 48:38 (5) 44:00 (10) 55:42 (8) 254:52 +64:48
10.Stefano Bisoffi M60 CUS TORINO ORIENTEERINGITA  49:30 (9) 48:27 (9) 66:09 (20) 43:26 (8) 69:57 (22) 277:29 +87:25
11.Kari Papinsaari M60 Epilä-Kangasala OCFIN  55:27 (17) 53:47 (14) 69:00 (22) 44:24 (12) 55:01 (7) 277:39 +87:35
12.Paul Alle M60 SCAPA NANCY ORIENTATIONFRA  51:20 (11) 66:15 (23) 55:34 (10) 52:59 (22) 57:18 (11) 283:26 +93:22
13.Nick Campbell M60 Guyancourt Orientation 78FRA  51:28 (12) 53:34 (13) 72:11 (25) 44:17 (11) 67:06 (17) 288:36 +98:32
14.Konrad Tonn M60 SSV Planeta RadebeulGER  57:08 (19) 64:43 (21) 52:28 (8) 43:27 (9) 76:48 (26) 294:34 +104:30
15.Jens Christensen M60 Mariager Fjord OKDEN  55:06 (16) 58:51 (17) 69:54 (24) 50:12 (20) 63:18 (14) 297:21 +107:17
16.Lajos Somogyi M60 Balatonfüredi Sport ClubHUN  52:02 (14) 61:59 (18) 69:09 (23) 49:56 (19) 65:10 (16) 298:16 +108:12
17.Mikhail Solovev M60 KaliningradRUS  59:44 (22) 62:04 (19) 60:12 (17) 46:16 (14) 71:11 (23) 299:27 +109:23
18.Andy Robinson M60 South London OrienteersGBR  58:50 (21) 64:15 (20) 63:19 (18) 54:13 (24) 67:51 (19) 308:28 +118:24
19.Jean-claude Suty M60 AS QUETIGNYFRA  55:32 (18) 74:54 (28) 56:39 (13) 50:15 (21) 94:48 (32) 332:08 +142:04
20.Roberto Poggiati M60 C.O. Aget LuganoSUI  63:57 (23) 58:15 (16) 92:58 (31) 53:05 (23) 71:12 (24) 339:27 +149:23
21.Valentin Brunner M60 bussola okSUI  52:21 (15) 70:13 (25) 79:28 (27) 60:45 (28) 81:13 (30) 344:00 +153:56
22.Jose Font Garcia M60 Valencia OrientaciónESP  81:06 (30) 65:40 (22) 103:42 (33) 48:24 (18) 64:06 (15) 362:58 +172:54
23.Geoff Hudson M60 Nillumbik Emus OCAUS  77:34 (27) 74:11 (27) 92:33 (30) 56:28 (27) 69:21 (21) 370:07 +180:03
24.Ofer Yodfat M60 Modiin O clubISR  106:16 (33) 75:24 (29) 78:48 (26) 61:14 (29) 79:05 (29) 400:47 +210:43
25.Victor Mirochnichenko M60 KaliningradRUS  75:18 (26) 68:22 (24) 114:35 (35) 67:51 (31) 85:20 (31) 411:26 +221:22
26.Keld Oestergaard M60 Mariager Fjord OKDEN  83:49 (31) 78:51 (30) 68:17 (21) 103:30 (34) 97:00 (33) 431:27 +241:23
27.Jean - Luc Boelle M60 CLUB D'ORIENTATION D'OXYGENATION ET DE LOISIRSFRA  110:57 (34) 81:05 (31) 100:31 (32) 67:12 (30) 77:12 (28) 436:57 +246:53
28.Joern Blom M60 Mariager Fjord OKDEN  91:52 (32) 97:22 (34) 107:04 (34) 77:56 (33) 134:20 (35) 508:34 +318:30
Klaus Wolsing M60 Mariager Fjord OKDEN  65:49 (24) 53:55 (15) 56:28 (12) 47:56 (16) mp disq
Ruedi Lais M60 GOLD SavosaSUI  47:03 (8) 49:16 (11) 53:19 (9) mp 54:36 (6) disq
Daniel Seckler M60 Marseille Course OrientationFRA  67:32 (25) mp 64:41 (19) 55:50 (26) 69:13 (20) disq
David Roach M60 Luxembourg Orienteering ClubLUX  dns dns dns dns dns disq
Hannu Kottonen M60 LynxFIN  dns 48:09 (8) 57:23 (14) 44:28 (13) 67:36 (18) disq
Gavin Wyatt-Mair M60 Bay Area Orienteering ClubUSA  78:02 (28) 72:09 (26) 85:38 (29) mp 76:50 (27) disq
Roch Prendergast M60 Eureka OrienteersAUS  50:50 (10) mp 56:17 (11) 42:55 (7) 60:47 (13) disq
Vincenzo Pellegrini M60 C.O. Aget LuganoSUI  mp 84:30 (32) 80:42 (28) 55:36 (25) 75:08 (25) disq
Thomas Brogli M60 OLV BasellandSUI  80:07 (29) 88:24 (33) dns 74:41 (32) 117:22 (34) disq

M65
1.Vesa Tervo M65 Rajamäen RykmenttiFIN  39:54 (1) 49:42 (5) 49:16 (2) 35:54 (4) 37:58 (2) 212:44
2.Juhani Nippala M65 Rasti-JyryFIN  49:16 (5) 42:40 (2) 47:15 (1) 33:18 (3) 49:18 (5) 221:47 +09:03
3.Arne Tiltnes M65 IL TyrvingNOR  46:10 (4) 46:36 (3) 53:26 (4) 37:01 (5) 46:27 (3) 229:40 +16:56
4.Carl Malling M65 Randers OKDEN  82:27 (10) 63:27 (8) 60:22 (6) 37:14 (6) 50:34 (6) 294:04 +81:20
5.Torben Isen M65 Herning O-KlubDEN  65:33 (8) 60:50 (7) 77:18 (10) 42:40 (8) 65:31 (10) 311:52 +99:08
6.Janko Lapajne M65 OK AzimutSLO  74:21 (9) 132:13 (14) 80:55 (11) 44:27 (9) 58:17 (9) 390:13 +177:29
Franz Wyss M65 OLregiooltenSUI  45:28 (3) mp 51:36 (3) 29:21 (1) 37:28 (1) disq
Helge Soegaard M65 Rold Skov OKDEN  dns dns dns dns dns disq
Luc Heuninckx M65 Kempische OrientatielopersBEL  mp 48:11 (4) 57:27 (5) 37:55 (7) 51:14 (7) disq
Ricardo Iñiguez M65 PNTD2017 FEDO TEAMESP  127:19 (13) 130:48 (13) 79:11 (12) 79:35 (12) disq
Warren Green M65 Hasharon O ClubISR  91:02 (11) 92:19 (12) 103:14 (12) dns disq
Günther Prommer M65 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  98:10 (13) 77:04 (10) 71:19 (9) 56:16 (10) mp disq
Charles Nelson M65 OK AzimutSLO  62:10 (7) 66:06 (9) 66:44 (8) disq
Vlado Sedej M65 OK AzimutSLO  95:23 (12) 88:01 (11) mp 60:42 (11) 75:28 (11) disq
Wolfgang Germ M65 Naturfreunde KühnsdorfAUT  50:27 (6) 57:48 (6) 65:42 (7) mp 51:57 (8) disq
Gunnar Grue-sørensen M65 Køge OKDEN  44:02 (2) 40:38 (1) mp 30:49 (2) 47:15 (4) disq

M70
1.Alex Tarr M70 Yarra Valley Orienteering ClubAUS  42:39 (2) 47:24 (1) 54:48 (2) 38:15 (4) 46:30 (7) 229:36
2.Heikki Kyyrönen M70 Kouvolan SuunnistajatFIN  56:27 (10) 48:38 (3) 51:57 (1) 37:48 (3) 42:57 (1) 237:47 +08:11
3.Roland Eggli M70 Fuersten OK EttingenSUI  46:39 (5) 50:31 (5) 58:36 (4) 39:20 (5) 46:23 (6) 241:29 +11:53
4.Hasse Bergstrom M70 IL TyrvingNOR  58:34 (12) 54:57 (8) 60:42 (5) 35:46 (1) 45:56 (5) 255:55 +26:19
5.Willi Streuli M70 OLC SäntisSUI  41:35 (1) 64:54 (13) 74:14 (8) 42:09 (9) 44:06 (3) 266:58 +37:22
6.Ernst Spirgi M70 OLV Zug FreaksSUI  46:04 (4) 57:42 (9) 76:01 (10) 43:19 (10) 44:56 (4) 268:02 +38:26
7.Kjell Stenstadvold M70 IL TyrvingNOR  43:50 (3) 49:32 (4) 71:54 (6) 40:18 (6) 65:15 (15) 270:49 +41:13
8.Konrad Becker M70 Swiss O ToursSUI  53:10 (8) 50:59 (6) 79:40 (11) 40:23 (7) 49:47 (9) 273:59 +44:23
9.Kjell Rokke M70 IL TyrvingNOR  47:12 (6) 47:59 (2) 75:28 (9) 40:26 (8) 71:08 (19) 282:13 +52:37
10.Röbi Grimm M70 bussola okSUI  58:18 (11) 63:07 (11) 72:52 (7) 43:23 (11) 49:18 (8) 286:58 +57:22
11.Christian Studer M70 OLG MurtenSUI  61:16 (14) 82:58 (17) 83:34 (14) 46:44 (14) 60:45 (12) 335:17 +105:41
12.Sergey Myasnikov M70 KaliningradRUS  60:56 (13) 84:19 (18) 103:19 (19) 51:56 (18) 65:26 (16) 365:56 +136:20
13.Klaus Huggler M70 OLG StäfaSUI  66:06 (17) 82:53 (16) 85:28 (15) 80:11 (22) 71:10 (20) 385:48 +156:12
14.Walter Bieri M70 OLV Zug-ImmenseeSUI  61:58 (15) 127:11 (23) 118:09 (21) 46:18 (13) 54:01 (11) 407:37 +178:01
15.Ernst Moos M70 OLV Zug FreaksSUI  93:09 (20) 97:54 (20) 89:19 (17) 72:22 (19) 66:30 (17) 419:14 +189:38
16.Lucio Cereatti M70 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  71:13 (18) 111:23 (22) 119:25 (22) 78:24 (20) 63:32 (14) 443:57 +214:21
17.Peter Dobos M70 Stars Orienteering ClubCAN  91:47 (19) 95:41 (19) 158:53 (23) 79:47 (21) 81:09 (22) 507:17 +277:41
Peter Eglin M70 bussola okSUI  53:47 (9) 63:27 (12) mp 44:16 (12) 50:46 (10) disq
Serge Dery M70 OLV EifelBEL  mp 79:00 (15) 92:24 (18) 50:20 (16) 78:30 (21) disq
Josef Pfulg M70 OLV Zug FreaksSUI  117:02 (21) dnf 113:17 (20) 47:39 (15) 99:25 (23) disq
Edi Baumann M70 Swiss O ToursSUI  52:18 (7) 59:59 (10) 81:32 (13) 91:46 (23) dnf disq
Pierangelo Bellotti M70 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  65:57 (16) 70:00 (14) 86:05 (16) mp 69:16 (18) disq
Jorgen Holmboe M70 IL TyrvingNOR  dns dns dns dns dns disq
Rusanov Pavel M70 PARUS MOSCOWRUS  mp 102:39 (21) 80:47 (12) 50:42 (17) 62:23 (13) disq
Kurt Huber M70 SPOBOSUI  mp 54:26 (7) 56:50 (3) 37:09 (2) 43:14 (2) disq

OPEN A
1.Jonatan Byggmästar OPEN A   61:50 (2) 58:41 (10) 64:00 (5) 52:39 (6) 84:15 (5) 321:25
2.Georgi Dalakov OPEN A Sarnena GoraBUL  71:38 (3) 63:19 (11) 69:57 (6) 56:29 (8) 69:21 (3) 330:44 +09:19
Rasmus Thrane Hansen OPEN A Søllerød OKDEN  32:52 (1) 35:36 (1) disq
Ita Klingenberg OPEN A Faaborg OKDEN  53:06 (7) 49:35 (3) disq
Ajda Flašker OPEN A Orientacijski klub KomendaSLO  57:17 (9) 57:52 (9) disq
Robert Kalcher OPEN A HSV PinkafeldAUT  69:49 (4) disq
Lauri Lamminpää OPEN A Hollolan Urheilijat -46FIN  74:35 (4) mp 80:36 (8) 51:31 (5) 103:26 (7) disq
Tihomir Salopek OPEN A OK AzimutSLO  41:39 (4) 39:33 (2) disq
Klemen Kenda OPEN A OK AzimutSLO  56:28 (8) 54:14 (7) disq
Edi Ocvirk OPEN A OK JapeticCRO  51:46 (6) 44:41 (3) disq
Ivo Kete OPEN A PD AjdovščinaSLO  mp 99:21 (15) 91:41 (10) disq
Jouni Vidquist OPEN A Turun MetsankavijatFIN  mp disq
Neil Dobbs OPEN A WatOIRL  38:53 (3) 50:21 (4) 38:02 (1) 48:59 (1) disq
Stanko Čufer OPEN A PD AjdovščinaSLO  60:33 (1) 69:00 (12) 75:58 (7) disq
Søren Klingenberg OPEN A Faaborg OKDEN  88:18 (14) mp disq
Gregor Pavlič OPEN A SSD-AŠZ GAJAITA  86:48 (5) 78:22 (13) 80:39 (9) mp 93:15 (6) disq
Conor Klingenberg OPEN A Faaborg OKDEN  disq
Erik Bengtsson OPEN A FK ÅsenSWE  45:32 (4) 51:24 (2) disq
Emma Klingenberg OPEN A Faaborg OKDEN  41:42 (5) 43:57 (2) disq
Martin Schaelli OPEN A Bækkelagets SKNOR  38:34 (2) disq

OPEN B
1.Anastasiia Pesegova OPEN B NORD WESTRUS  59:18 (1) 60:35 (2) 69:20 (2) 49:59 (1) 65:03 (1) 304:15
2.Tanja Aittoniemi OPEN B   71:06 (2) 88:40 (5) 93:20 (4) 65:57 (2) 110:58 (7) 430:01 +125:46
3.Anna Luukkonen OPEN B   109:47 (5) 82:47 (4) 123:02 (9) 91:54 (5) 142:24 (11) 549:54 +245:39
4.Marco Garbani OPEN B O-92 Piano di MagadinoSUI  91:05 (4) 112:15 (10) 112:58 (7) 89:46 (4) 147:10 (12) 553:14 +248:59
5.Skaidrite Krastina OPEN B ValmieraLAT  126:54 (7) 103:25 (8) 156:22 (10) 97:56 (6) 140:54 (9) 625:31 +321:16
6.Eszter Vízi OPEN B Balatonfüredi Sport ClubHUN  123:17 (6) 133:35 (12) 159:18 (11) 104:30 (7) 142:06 (10) 662:46 +358:31
Borut Seljak OPEN B Orientacijski klub KomendaSLO  70:47 (3) disq
Thomas Hölzer OPEN B X-OLSLO  66:00 (1) disq
Rebeka Keresztury OPEN B AULAHUN  133:04 (8) disq
Martina Brglez OPEN B   mp disq
Sandrine Fenech OPEN B balise orientation albigeoiseFRA  mp 157:19 (13) 175:10 (12) 82:10 (3) 126:57 (8) disq
Mihkel Reimaa OPEN B seiklusporrEST  dns disq
Marielle Chasselin OPEN B Boussole en ForezFRA  mp disq
Igor Bončina OPEN B OK AzimutSLO  69:28 (3) 98:23 (6) disq
Jernej Suhadolnik OPEN B   74:53 (2) disq
Gunter Kradischnig OPEN B OLC GrazAUT  49:27 (1) disq
Anna Klingenberg OPEN B Faaborg OKDEN  95:30 (6) 99:25 (5) disq
Irena Hacin Kolner OPEN B Orientacijski klub KomendaSLO  114:55 (8) disq
Janez Suhadolnik OPEN B   84:17 (3) disq
Silvo Babič OPEN B Orientacijski klub KomendaSLO  75:58 (3) disq
Leo Creuse OPEN B   96:49 (4) disq
Jesper Bech Tanderup OPEN B Faaborg OKDEN  disq
Marina Dalakova OPEN B Sarnena GoraBUL  mp 120:05 (11) 179:01 (13) 129:39 (8) 195:47 (13) disq
Klara Hruskova OPEN B SK OS Nové Město na MoravěCZE  dns dnf dns disq
Ethna Cavanagh OPEN B Faaborg OKDEN  102:18 (7) 108:32 (6) disq
Leena Heikkinen OPEN B Sotkamon JyryFIN  110:49 (9) disq
Coline Piloquet OPEN B   96:52 (5) disq

OPEN C
1.Noah Berthold OPEN C OLG MurtenSUI  31:51 (1) 46:18 (2) 41:46 (3) 39:06 (4) 27:23 (1) 186:24
2.July Fiori OPEN C O-92 Piano di MagadinoSUI  61:42 (9) 38:31 (1) 35:32 (2) 32:37 (1) 34:31 (2) 202:53 +16:29
3.Thor Vollset OPEN C Heming OrienteringNOR  55:45 (4) 96:43 (15) 81:37 (18) 33:34 (2) 58:47 (10) 326:26 +140:02
4.Doris Ochsner OPEN C OLG SchaffhausenSUI  89:28 (13) 56:31 (3) 59:13 (15) 69:45 (13) 54:31 (9) 329:28 +143:04
5.Jonas Herzog OPEN C OLG OrtenauGER  47:26 (2) 114:19 (17) 33:27 (1) 56:17 (8) 78:13 (13) 329:42 +143:18
6.Zdenko Pavlič OPEN C SSD-AŠZ GAJAITA  57:17 (8) 92:47 (13) 64:17 (16) 66:34 (12) 71:05 (12) 352:00 +165:36
7.Oskar Farkas OPEN C   78:49 (11) 89:20 (12) 49:52 (9) 57:47 (9) 84:18 (15) 360:06 +173:42
Iris Ceulemans OPEN C TROL BelgiumBEL  dns dns dns dns disq
Klara Hruskova OPEN C SK OS Nové Město na MoravěCZE  55:20 (12) 60:42 (10) 40:41 (4) disq
Veronika Dätwyler OPEN C OLG PfäffikonSUI  99:29 (14) 102:51 (16) 107:16 (19) dns 83:25 (14) disq
Irene Schmidt OPEN C Herning O-KlubDEN  65:26 (11) disq
Maegi Meier OPEN C bussola okSUI  dns dns mp dns mp disq
Renske Goossens OPEN C TROL BelgiumBEL  dns dns dns dns disq
Coline Piloquet OPEN C   57:07 (6) 72:25 (10) 48:34 (7) 55:11 (7) disq
Emma Herbst OPEN C Västerås SOKSWE  dns mp 46:00 (4) 51:20 (6) 46:13 (6) disq
Léo Creuse OPEN C   57:07 (6) 72:25 (10) 48:33 (6) 38:48 (3) disq
Jesper Bech Tanderup OPEN C Faaborg OKDEN  69:33 (8) mp disq
Ruslan Mingaleev OPEN C MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Stefania Poggiati OPEN C C.O. Aget LuganoSUI  49:50 (3) dns dns dns dns disq
Boris Dalakov OPEN C Sarnena GoraBUL  dnf 58:29 (5) dns 72:18 (15) 42:27 (5) disq
Monika Housková OPEN C OK DobříšCZE  62:03 (10) 69:32 (7) 56:10 (13) 64:23 (11) disq
Kyhil Duggan OPEN C Eureka OrienteersAUS  56:47 (5) disq
Marie Kalcher OPEN C HSV PinkafeldAUT  mp disq
Bernadette Kalcher OPEN C HSV PinkafeldAUT  mp disq
Maria Berg OPEN C Faaborg OKDEN  47:33 (5) disq
Stefania Boido OPEN C   158:06 (17) disq
Paola Barbaro OPEN C   158:01 (16) disq
Barbora Houskova OPEN C OK DobříšCZE  96:27 (14) disq
Alenka Vuga Seljak OPEN C Orientacijski klub KomendaSLO  50:00 (10) disq
Belinda Bustini OPEN C O-92 Piano di MagadinoSUI  78:51 (12) 60:00 (6) 50:08 (11) mp 49:08 (7) disq
Peter Kissling OPEN C OLG SchaffhausenSUI  mp 58:26 (4) 49:36 (8) 47:30 (5) 49:56 (8) disq
Maksym Labazov OPEN C SeverUKR  mp 69:47 (9) 58:36 (14) 71:59 (14) 38:41 (3) disq
Hui Yu Lin OPEN C Moxina OKTPE  dnf dns 69:33 (17) disq

W10
1.Eva Baldrianová W10 SK PragaCZE  12:20 (1) 20:15 (1) 10:13 (1) 11:31 (1) 19:19 (1) 73:38
2.Sarina Okle W10 OLK Piz HasiSUI  24:36 (2) 33:45 (2) 15:35 (2) 18:05 (2) 39:44 (2) 131:45 +58:07
3.MAZAN Estelle W10 Azimut Orientation CastresFRA  55:40 (3) 59:28 (3) 18:11 (3) 23:50 (3) 41:13 (3) 198:22 +124:44

W10-shadowed
1.Silvia Di Stefano W10-shadowed Polisportiva BesaneseITA  16:10 (1) 23:19 (1) 11:45 (1) 12:33 (1) 23:39 (2) 87:26
2.Sereda Daria W10-shadowed SLAVYTICHUKR  20:43 (2) 28:27 (2) 12:09 (2) 21:19 (4) 22:14 (1) 104:52 +17:26
3.Frida Herbst W10-shadowed Västerås SOKSWE  31:13 (4) 32:59 (3) 17:21 (6) 22:14 (5) 30:24 (4) 134:11 +46:45
4.Jule Streibert W10-shadowed USV TU DresdenGER  32:04 (5) 40:16 (6) 16:54 (5) 18:29 (2) 39:48 (5) 147:31 +60:05
5.Siiri Toiviainen W10-shadowed Rasti-JyryFIN  32:34 (6) 57:54 (8) 25:59 (8) 34:49 (8) 53:08 (6) 204:24 +116:58
Hanna Pabich W10-shadowed UKS Azymut PabianicePOL  28:44 (3) 36:24 (4) 16:32 (4) 40:17 (9) mp disq
Johana Šestáková W10-shadowed Slavia Liberec OrienteeringCZE  dns 53:15 (7) 15:42 (3) 20:10 (3) 29:46 (3) disq
Mazan Clémence W10-shadowed Azimut Orientation CastresFRA  34:10 (7) 39:41 (5) 30:33 (7) dns disq
Adéla Housková W10-shadowed OK DobříšCZE  39:30 (8) 19:47 (7) 28:39 (6) disq

W12
1.Louna Chatelon W12 ORIENTEXPRESS 42FRA  21:03 (3) 28:44 (2) 22:41 (4) 19:22 (2) 22:50 (1) 114:40
2.Zsuzsa Gönczi W12 Tipo Orienteering ClubHUN  17:37 (1) 33:39 (4) 18:50 (1) 27:34 (9) 24:29 (3) 122:09 +07:29
3.Lucie Hlavacova W12 KOS Tesla BrnoCZE  18:19 (2) 35:58 (5) 27:05 (6) 22:36 (5) 30:10 (4) 134:08 +19:28
4.Annika Wirz W12 Swiss O ToursSUI  22:34 (5) 50:13 (8) 22:31 (3) 20:29 (3) 24:05 (2) 139:52 +25:12
5.Heather High W12 Care-Vevey OrientationSUI  38:35 (9) 24:48 (1) 21:47 (2) 18:49 (1) 36:18 (6) 140:17 +25:37
6.Louisa Kollenbach W12 Ski-Club Helsa e.V.GER  22:17 (4) 30:31 (3) 24:28 (5) 22:43 (6) 50:08 (9) 150:07 +35:27
7.Elena Unegg W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  40:07 (10) 49:44 (7) 29:32 (7) 26:20 (8) 34:07 (5) 179:50 +65:10
8.MAZAN Fanni W12 Azimut Orientation CastresFRA  47:04 (11) 47:26 (6) 43:31 (9) 53:44 (10) 45:32 (8) 237:17 +122:37
Barbora Housková W12 OK DobříšCZE  50:12 (12) 45:36 (10) 25:33 (7) disq
Annika Winkler W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  30:33 (7) 57:55 (9) 33:10 (8) mp 50:38 (10) disq
Nicole Winkler W12 SPORTUNION KlagenfurtAUT  34:14 (8) mp 54:35 (11) 22:23 (4) 42:07 (7) disq
Dorja Salopek W12 OK AzimutSLO  30:14 (6) disq

W14
1.Annina Hohl W14 OLG WeisslingenSUI  28:14 (4) 26:46 (1) 26:50 (1) 24:50 (1) 27:39 (4) 134:19
2.Olha Sereda W14 SLAVYTICHUKR  26:33 (2) 34:47 (4) 38:32 (11) 28:24 (2) 26:28 (2) 154:44 +20:25
3.Giulia Maddalena W14 O-92 Piano di MagadinoSUI  25:51 (1) 36:31 (5) 34:09 (7) 30:15 (4) 31:04 (8) 157:50 +23:31
4.Teja Tušar W14 OK AzimutSLO  31:21 (5) 41:05 (8) 30:45 (4) 29:07 (3) 27:03 (3) 159:21 +25:02
5.Katja Babič W14 Orientacijski klub KomendaSLO  31:24 (6) 33:25 (3) 27:35 (2) 36:09 (10) 30:51 (7) 159:24 +25:05
6.Julia Khrennikova W14 SOKOL-PERMRUS  32:20 (7) 41:37 (9) 28:15 (3) 33:29 (5) 25:38 (1) 161:19 +27:00
7.Fabienne Hohl W14 OLG WeisslingenSUI  38:34 (9) 43:57 (10) 39:01 (13) 34:31 (6) 30:07 (6) 186:10 +51:51
8.Nika Ravnikar W14 Orientacijski klub KomendaSLO  40:55 (10) 55:12 (17) 34:01 (6) 39:06 (12) 29:56 (5) 199:10 +64:51
9.Matveiva Irina W14 SLAVYTICHUKR  49:50 (15) 45:36 (12) 45:04 (19) 36:07 (9) 34:02 (11) 210:39 +76:20
10.Vladyslava Syerikova W14 SLAVYTICHUKR  47:20 (13) 32:33 (2) 61:52 (25) 42:11 (15) 36:50 (14) 220:46 +86:27
11.Océane Fenech W14 balise orientation albigeoiseFRA  51:45 (16) 63:29 (19) 42:23 (18) 39:20 (13) 34:21 (12) 231:18 +96:59
12.Katerina Pikhovkina W14 SeverUKR  47:12 (12) 54:30 (15) 39:03 (14) 55:37 (22) 37:02 (15) 233:24 +99:05
13.Anna Angermann W14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  37:23 (8) 72:53 (22) 39:07 (15) 47:11 (18) 44:55 (16) 241:29 +107:10
14.Alina Vecsey W14 O-92 Piano di MagadinoSUI  61:37 (19) 55:03 (16) 38:14 (10) 40:19 (14) 51:58 (20) 247:11 +112:52
15.Kristina Pashсhenko W14 SeverUKR  43:32 (11) 39:46 (7) 59:52 (24) 54:07 (20) 54:15 (21) 251:32 +117:13
16.Kolmychek Daria W14 SeverUKR  66:32 (20) 65:58 (21) 56:15 (23) 56:07 (23) 45:19 (17) 290:11 +155:52
17.Johanna Thoman W14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  58:49 (17) 88:03 (25) 51:22 (22) 48:25 (19) 50:55 (19) 297:34 +163:15
18.Marlene Unegg W14 SPORTUNION KlagenfurtAUT  60:23 (18) 64:03 (20) 48:33 (21) 88:24 (25) 59:21 (22) 320:44 +186:25
Anna Sobchuk W14 SobchuksUKR  mp 72:59 (23) 46:45 (20) 54:41 (21) 72:43 (23) disq
Giulia Bertozzi W14 GOLD SavosaSUI  26:39 (3) 52:07 (14) 41:04 (17) 57:17 (24) dns disq
Marie Šestáková W14 Slavia Liberec OrienteeringCZE  dns 84:48 (24) 36:18 (8) 34:59 (7) 32:52 (9) disq
Julia Peciña Corral W14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  50:19 (13) 40:34 (16) 43:06 (16) 45:46 (18) disq
Teresa Murcia Perez W14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  45:35 (11) 38:53 (12) 35:26 (8) 36:34 (13) disq
Carlota Sempere Ureña W14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  60:08 (18) 37:54 (9) 45:24 (17) 33:29 (10) disq
Marta Martinez Barceló W14 PNTD2017 FEDO TEAMESP  38:41 (6) 31:22 (5) 36:19 (11) dnf disq
Karin Pust W14 Orientacijski klub KomendaSLO  49:16 (14) mp disq

W16
1.Lilla Zempleni W16 ZempleniHUN  29:33 (1) 31:35 (3) 28:18 (1) 26:59 (2) 28:36 (2) 145:01
2.Romane Lesquer W16 Raidlink's 07FRA  46:19 (9) 27:25 (1) 29:19 (2) 25:36 (1) 28:21 (1) 157:00 +11:59
3.Anezka Hlavacova W16 KOS Tesla BrnoCZE  29:44 (3) 32:46 (5) 39:16 (11) 27:04 (3) 31:12 (4) 160:02 +15:01
4.Maria Senina W16 NORD WESTRUS  31:23 (4) 32:29 (4) 30:44 (3) 34:49 (9) 32:55 (6) 162:20 +17:19
5.Boróka Werner W16 Pécsi Vasutas SKHUN  31:26 (5) 36:26 (7) 31:24 (5) 32:33 (6) 34:40 (8) 166:29 +21:28
6.Klara Andersson W16 OK OrionSWE  29:42 (2) 39:16 (8) 40:12 (12) 38:52 (12) 29:43 (3) 177:45 +32:44
7.Sara Bertozzi W16 GOLD SavosaSUI  40:36 (7) 46:46 (12) 39:07 (10) 60:31 (22) 41:37 (14) 228:37 +83:36
8.Mila Valli W16 O-92 Piano di MagadinoSUI  40:20 (6) 49:46 (15) 49:54 (20) 48:25 (18) 46:12 (18) 234:37 +89:36
9.Sofia Calvet W16 OLC WähringAUT  67:52 (14) 53:58 (18) 37:24 (8) 40:04 (13) 37:01 (10) 236:19 +91:18
10.Anna Unegg W16 SPORTUNION KlagenfurtAUT  53:57 (12) 78:06 (23) 69:27 (25) 45:49 (16) 47:19 (19) 294:38 +149:37
Laura Fidalgo Casares W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  40:31 (9) 41:50 (13) 33:17 (7) 41:06 (13) disq
Lidia Gonzalez Mantecon W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  67:02 (22) 47:22 (18) 42:30 (15) 47:32 (20) disq
Anja Hohl W16 OLG WeisslingenSUI  52:43 (11) 51:18 (16) 47:54 (19) dns dns disq
Guadalupe Losada Moreno W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  85:08 (25) 110:12 (27) 56:53 (21) 61:39 (25) disq
Raquel Marquez Martin-tesorero W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  65:01 (21) 60:07 (23) 34:23 (8) 39:39 (12) disq
Hulda Magrethe Tellnes W16 Asker SkiklubbNOR  51:13 (10) mp 43:02 (15) dnf 71:57 (27) disq
Tifenn Greff W16 co amberieuFRA  45:53 (8) disq
Beatriz Gonzalo Carvajal W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  54:43 (19) 44:26 (16) 46:46 (17) 58:49 (24) disq
Nerea Gonzalez Peña W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  31:27 (2) 38:30 (9) 40:16 (14) 36:06 (9) disq
Diana Alonso Ruiz W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  81:15 (24) 59:47 (22) dns 51:41 (22) disq
Sophie Lüscher W16 OLK Argus LüscherSUI  dns dns dns dns dns disq
Ana Defez Cerchinaro W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  35:02 (6) 34:49 (7) 36:57 (11) 34:22 (7) disq
Kateryna Trimboi W16 SLAVYTICHUKR  73:19 (15) mp 89:00 (26) 69:14 (23) 55:34 (23) disq
Ana Caro-paton Perez W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  49:01 (14) 42:50 (14) 30:50 (4) 44:43 (15) disq
Xénia Ledesma Buscart W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  47:28 (13) 46:01 (17) 48:58 (19) 45:25 (17) disq
Camille Grange W16 Boussole en ForezFRA  65:47 (13) 51:57 (17) mp 44:53 (16) disq
Kika Basaran Van Ham W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  45:50 (11) 33:33 (6) 36:24 (10) 38:46 (11) disq
Alicia Claramunt Moraga W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  59:55 (20) 52:50 (21) 53:22 (20) 48:22 (21) disq
Sescún Sevil Martin W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  85:15 (26) 60:14 (24) 92:07 (24) 68:05 (26) disq
Lucia Misas Bernardino W16 PNTD2017 FEDO TEAMESP  44:01 (10) 31:21 (4) 31:11 (5) 31:12 (4) disq

W18
1.Elisa Bertozzi W18 GOLD SavosaSUI  35:29 (1) 38:56 (1) 49:05 (1) 39:31 (1) 49:22 (1) 212:23
2.Olga Vasileva W18 NORD WESTRUS  45:27 (3) 47:44 (3) 56:27 (3) 47:35 (4) 60:31 (3) 257:44 +45:21
3.Vilma Svantesson W18 OK PAN KristianstadSWE  45:13 (2) 51:25 (5) 57:48 (5) 47:30 (3) 57:12 (2) 259:08 +46:45
4.Polona Jezeršek W18 Orientacijski klub KomendaSLO  55:18 (7) 46:21 (2) 58:43 (6) 45:48 (2) 69:55 (8) 276:05 +63:42
5.Polina Zaytseva W18 NORD WESTRUS  49:02 (5) 52:08 (8) 78:16 (12) 47:57 (6) 61:31 (5) 288:54 +76:31
6.Emma Corengia W18 GOLD SavosaSUI  53:05 (6) 54:47 (11) 79:25 (13) 52:50 (9) 74:25 (9) 314:32 +102:09
7.Franziska Hochstetter W18 USV JenaGER  48:30 (4) 61:27 (15) 82:33 (15) 64:24 (12) 67:33 (6) 324:27 +112:04
8.Janina Blattner W18 Borussia MooseggSUI  68:47 (11) 58:30 (13) 76:21 (11) 50:18 (7) 87:55 (16) 341:51 +129:28
9.Olga Ludanova W18 NORD WESTRUS  63:12 (10) 51:41 (6) 90:36 (19) 57:56 (11) 79:08 (11) 342:33 +130:10
10.Patricija Primožič W18 Orientacijski klub KomendaSLO  61:38 (9) 68:59 (18) 83:48 (17) 56:25 (10) 75:34 (10) 346:24 +134:01
Marta Garnacho Velazco W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  57:09 (12) 91:39 (20) 81:23 (17) 82:39 (13) disq
Ainara Flores-estrada Ferrero W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  mp 125:41 (24) 122:08 (19) mp disq
Anna Illa Camps W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  51:46 (7) 57:40 (4) dns 60:54 (4) disq
Ana Isabel Toledo Navarro W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  53:25 (9) 83:06 (16) 77:28 (16) 82:49 (14) disq
Laura Andres Arnaiz W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  76:18 (20) 72:17 (9) 51:27 (8) 69:25 (7) disq
Alba Martinez Ibañez W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  66:43 (17) 103:31 (22) 68:03 (13) 80:35 (12) disq
Ana Rodriguez Diaz W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  66:27 (16) 54:39 (2) 47:54 (5) mp disq
Claudia Gomez Rodriguez W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  82:27 (21) 92:13 (21) dns mp disq
Zala Zavrl W18 Orientacijski klub KomendaSLO  55:52 (8) 49:28 (4) 63:51 (8) disq
Alicia Lorenzo Calvo W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  86:50 (24) 80:57 (14) 73:18 (15) 83:42 (15) disq
Magalie Gillet W18 OmegaBEL  73:36 (13) 59:48 (14) 74:29 (10) mp 91:28 (17) disq
Nerea Madoz De Vidal W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  83:09 (22) 124:12 (23) 70:18 (14) mp disq
Alba Serra Reyes W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  83:28 (23) 85:25 (18) 86:19 (18) dns disq
Hedvig Vollset W18 Heming OrienteringNOR  71:17 (12) mp mp dns dns disq
Alexandra Solis Miranda W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  74:53 (19) dnf dns 130:57 (19) disq
Angeles Lopez Ruiz W18 PNTD2017 FEDO TEAMESP  54:45 (10) 62:58 (7) dns 94:05 (18) disq

W20
1.Zlata Malysheva W20 NORD WESTRUS  38:00 (1) 36:45 (1) 47:58 (2) 36:38 (1) 53:53 (1) 213:14
2.Daria Panchenko W20 NORD WESTRUS  48:36 (2) 40:14 (2) 47:04 (1) 53:20 (3) 61:04 (4) 250:18 +37:04
3.Hana Horvátová W20 Severka ŠumperkCZE  50:47 (3) 46:49 (3) 62:15 (4) 46:17 (2) 59:51 (2) 265:59 +52:45
4.Marion Valette W20 Toulouse Olympique Aérospatiale ClubFRA  55:28 (5) 69:02 (6) 73:03 (6) 63:00 (4) 89:49 (5) 350:22 +137:08
Olena Vorchylo W20 SLAVYTICHUKR  71:49 (6) 61:25 (5) 72:38 (5) 63:32 (5) mp disq
Sara Debyser W20 OmegaBEL  96:31 (7) mp 132:11 (7) 88:17 (6) 140:32 (6) disq
Anna Volkova W20 NORD WESTRUS  52:58 (4) 56:11 (4) 59:17 (3) mp 60:57 (3) disq

W21 ULTIMATE
1.Marie Krejcikova W21 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  68:55 (2) 64:45 (2) 65:10 (1) 48:36 (2) 62:47 (1) 310:13
2.Pia Ocvirk W21 ULTIMATE OK JapeticCRO  68:19 (1) 58:07 (1) 72:28 (2) 45:56 (1) 65:30 (2) 310:20 +00:07

W21A LONG
1.Barbora Baldrianová W21A LONG SK PragaCZE  50:25 (1) 41:41 (1) 49:22 (1) 39:53 (1) 60:20 (1) 241:41
2.Amanda Pons Perez W21A LONG CORZOESP  55:30 (2) 56:39 (2) 65:40 (2) 57:45 (3) 82:36 (5) 318:10 +76:29
3.Marisa Mengotti W21A LONG GOLD SavosaSUI  70:33 (4) 65:10 (3) 76:00 (4) 59:11 (5) 66:14 (2) 337:08 +95:27
4.Jelena Topp W21A LONG TSV WorpswedeGER  77:52 (7) 84:15 (8) 68:29 (3) 56:06 (2) 76:26 (3) 363:08 +121:27
5.Vanessa Van Breedam W21A LONG TROL BelgiumBEL  69:44 (3) 69:21 (4) 96:40 (9) 62:23 (7) 92:48 (6) 390:56 +149:15
6.Ariane Schilliger W21A LONG OLV LuzernSUI  76:37 (6) 75:23 (6) 91:37 (8) 59:38 (6) 99:34 (8) 402:49 +161:08
7.Peichi Chuang W21A LONG Moxina OKTPE  76:10 (5) 79:36 (7) 85:52 (6) 71:49 (9) 121:46 (9) 435:13 +193:32
Wan-jyun Sie W21A LONG Moxina OKTPE  79:14 (8) mp 89:25 (7) 68:55 (8) 96:46 (7) disq
Yiching Huang W21A LONG Moxina OKTPE  mp 74:57 (5) 82:13 (5) 57:46 (4) 81:30 (4) disq
Chu-hsien Wang W21A LONG Moxina OKTPE  dnf dnf dnf 104:44 (10) 124:01 (10) disq
Line Wotquenne W21A LONG Animation Sillery OrientationFRA  dns dnf dns dns disq

W21A SHORT
1.Mariya Polishchuk W21A SHORT SLAVYTICHUKR  38:22 (1) 33:55 (1) 37:58 (1) 32:08 (1) 33:51 (1) 176:14
2.Olena Dotsenko W21A SHORT SeverUKR  39:12 (2) 42:40 (2) 48:01 (3) 37:04 (3) 41:18 (3) 208:15 +32:01
3.Maura Pronini W21A SHORT GOLD SavosaSUI  46:54 (3) 46:52 (4) 51:47 (4) 38:14 (4) 39:42 (2) 223:29 +47:15
4.Louise Oram W21A SHORT Bækkelagets SKNOR  59:30 (6) 45:06 (3) 45:24 (2) 36:43 (2) 44:10 (4) 230:53 +54:39
5.Oleksandra Novokshonova W21A SHORT OLC GrazAUT  50:36 (4) 52:21 (6) 52:13 (5) 39:19 (5) 50:38 (8) 245:07 +68:53
6.Noa Noiman W21A SHORT Lev Hasharon Menashe O'clubISR  61:34 (8) 61:41 (9) 55:30 (6) 49:31 (10) 44:55 (5) 273:11 +96:57
7.Katarzyna Straszewska W21A SHORT OLG BaselSUI  54:21 (5) 47:48 (5) 57:42 (8) 53:22 (13) 64:41 (18) 277:54 +101:40
8.Nina Nembrini W21A SHORT C.O. Aget LuganoSUI  67:25 (12) 55:08 (8) 63:28 (10) 43:29 (7) 49:54 (7) 279:24 +103:10
9.Elena Bertozzi W21A SHORT GOLD SavosaSUI  61:59 (10) 73:12 (14) 56:58 (7) 43:19 (6) 45:59 (6) 281:27 +105:13
10.Liubov Sergeeva W21A SHORT NORD WESTRUS  62:47 (11) 65:15 (10) 65:06 (11) 47:47 (9) 55:27 (10) 296:22 +120:08
11.Anicó Kulow W21A SHORT Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  61:34 (8) 54:08 (7) 60:15 (9) 67:41 (18) 56:02 (12) 299:40 +123:26
12.Iuliia Nogovitsyna W21A SHORT SK SIRIUSUKR  74:31 (15) 79:43 (17) 71:01 (15) 47:28 (8) 51:45 (9) 324:28 +148:14
13.Alexandra Studer W21A SHORT OLG MurtenSUI  60:43 (7) 80:58 (18) 76:29 (17) 50:35 (11) 60:51 (16) 329:36 +153:22
14.Eloïse Louvet W21A SHORT OPA MONTIGNYFRA  70:28 (13) 85:29 (20) 65:25 (12) 57:37 (14) 57:45 (13) 336:44 +160:30
15.Andrea Gerber W21A SHORT bussola okSUI  90:33 (21) 70:18 (12) 65:38 (13) 60:19 (15) 60:05 (15) 346:53 +170:39
16.Martina Inderst W21A SHORT GOLD SavosaSUI  75:35 (16) 78:49 (16) 75:20 (16) 65:22 (17) 59:45 (14) 354:51 +178:37
17.Maurizia Corsi W21A SHORT GOLD SavosaSUI  73:41 (14) 71:53 (13) 83:04 (18) 68:42 (19) 64:17 (17) 361:37 +185:23
18.Juliana Venema W21A SHORT bussola okSUI  82:09 (18) 84:26 (19) 69:58 (14) 76:05 (23) 71:20 (19) 383:58 +207:44
19.Laura Streibert W21A SHORT USV TU DresdenGER  83:57 (19) 85:34 (21) 99:43 (21) 61:31 (16) 55:29 (11) 386:14 +210:00
20.Wan-ru Sie W21A SHORT Moxina OKTPE  104:06 (22) 127:55 (23) 99:43 (21) 70:21 (20) 76:15 (21) 478:20 +302:06
Giorgia Guglielmetti W21A SHORT GOLD SavosaSUI  78:58 (17) 77:14 (15) mp dns dns disq
Barbara Angermann W21A SHORT SPORTUNION KlagenfurtAUT  mp 93:37 (22) 87:58 (20) 70:47 (21) mp disq
Sandra Palmer W21A SHORT ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  mp mp 134:32 (24) 93:10 (24) 86:42 (23) disq
Cornelia Okle W21A SHORT OLK Piz HasiSUI  87:45 (20) mp 107:09 (23) 75:36 (22) 74:31 (20) disq
Anna Naef W21A SHORT OLG BernSUI  disq
Carmen Martinez Villanueva W21A SHORT PNTD2017 FEDO TEAMESP  67:21 (11) 84:23 (19) 51:56 (12) 77:32 (22) disq

W21B
1.Monika Pekárková W21B Malej a velkej dikoCZE  26:39 (1) 29:37 (1) 32:01 (2) 29:35 (1) 28:55 (2) 146:47
2.Sanni Ruuhiala W21B FIN-HiisirastiFIN  32:11 (2) 39:35 (2) 31:20 (1) 32:11 (2) 29:21 (3) 164:38 +17:51
3.Ingela Andersson W21B OK OrionSWE  41:22 (4) 53:17 (6) 42:18 (5) 41:47 (5) 36:01 (5) 214:45 +67:58
4.Laura Matitz W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  57:22 (9) 58:56 (7) 43:28 (6) 37:41 (3) 33:06 (4) 230:33 +83:46
5.Tiina Ala-Nissilä W21B MS ParmaFIN  53:38 (8) 50:16 (5) 48:57 (7) 44:51 (7) 52:31 (10) 250:13 +103:26
6.Maria Zollner W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  64:13 (10) 62:24 (8) 60:36 (9) 58:29 (9) 51:48 (9) 297:30 +150:43
7.Christine Unegg W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  46:54 (7) 65:39 (9) 82:04 (11) 46:06 (8) 57:29 (11) 298:12 +151:25
8.Danni Zhen W21B YCONE SENSFRA  100:22 (13) 104:09 (10) 85:46 (12) 43:52 (6) 79:21 (12) 413:30 +266:43
Gerhild Pacher W21B Outdoor Orienteering GrazAUT  dns dns dns 40:36 (4) 38:53 (7) disq
Marina Sikerina W21B Friuli Mtb & Orienteering ASDITA  dns dns 59:42 (8) 75:54 (11) dns disq
Tora Vollset W21B Heming OrienteringNOR  36:30 (3) 45:47 (3) 36:36 (3) mp 27:20 (1) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  dns dns 37:11 (4) dns 37:18 (6) disq
Anastasiia Pushkina W21B SeverUKR  46:02 (6) dns dns dns dns disq
Ganna Sereda W21B SLAVYTICHUKR  44:00 (5) 46:09 (4) dnf dns dns disq
Martina Feucht W21B OLG SchaffhausenSUI  68:02 (11) 105:49 (11) 62:05 (10) 88:26 (12) dnf disq
Helga M. Backer W21B Asker SkiklubbNOR  mp mp dnf 49:18 (8) disq
Laura Lüscher W21B OLK Argus LüscherSUI  94:28 (12) 147:23 (12) 128:48 (13) 74:55 (10) mp disq

W21E
1.Paula Gross W21E OL ZimmerbergSUI  35:57 (1) 41:02 (1) 47:31 (3) 39:06 (1) 52:22 (1) 215:58
2.Miia Niittynen W21E KooveeFIN  39:58 (2) 41:16 (3) 44:51 (1) 40:43 (2) 60:49 (2) 227:37 +11:39
3.Anina Brunner W21E bussola okSUI  40:51 (3) 41:06 (2) 49:47 (4) 43:55 (3) 69:38 (4) 245:17 +29:19
4.Tatiana Bevza W21E NORD WESTRUS  41:08 (4) 51:38 (7) 45:30 (2) 47:00 (7) 78:08 (6) 263:24 +47:26
5.Rahela Brunner W21E bussola okSUI  47:32 (5) 44:16 (4) 51:38 (6) 46:07 (4) 78:52 (7) 268:25 +52:27
6.Nadja Beeler W21E OLG BaselSUI  48:34 (7) 57:32 (11) 58:47 (11) 46:49 (6) 66:18 (3) 278:00 +62:02
7.Aislinn Prendergast W21E Eureka OrienteersAUS  57:08 (10) 51:43 (8) 51:37 (5) 53:09 (10) 69:47 (5) 283:24 +67:26
8.Laura Diener W21E OLG BernSUI  48:37 (8) 44:42 (5) 55:41 (8) 46:33 (5) 91:12 (12) 286:45 +70:47
9.Dianora Herashchenko W21E   47:46 (6) 58:42 (12) 55:15 (7) 47:39 (8) 89:34 (11) 298:56 +82:58
10.Maria Pabich W21E UKS Azymut PabianicePOL  58:52 (12) 50:07 (6) 57:07 (9) 54:17 (11) 79:17 (8) 299:40 +83:42
11.Réka Zempléni W21E ZempleniHUN  57:28 (11) 55:58 (9) 58:27 (10) 49:12 (9) 79:27 (9) 300:32 +84:34
12.Rebeka Vincze W21E Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  70:28 (13) 91:29 (13) 62:54 (12) 55:13 (12) 86:03 (10) 366:07 +150:09
Regula Müller W21E bussola okSUI  53:19 (9) 56:57 (10) mp mp 93:12 (13) disq

W35
1.Lucile Chatelon W35 ORIENTEXPRESS 42FRA  53:07 (2) 48:26 (1) 58:24 (1) 44:52 (1) 68:08 (1) 272:57
2.Ieva Krastina W35 ValmieraLAT  52:32 (1) 62:00 (4) 74:42 (5) 57:16 (5) 69:36 (2) 316:06 +43:09
3.Céline Ruiz W35 balise orientation albigeoiseFRA  64:41 (7) 60:30 (3) 66:30 (2) 58:41 (6) 71:59 (4) 322:21 +49:24
4.Olha Sobchuk W35 SobchuksUKR  63:40 (6) 63:57 (5) 77:09 (6) 69:21 (8) 107:41 (8) 381:48 +108:51
5.Barbara Giuganino W35 CO2ITA  81:20 (8) 69:13 (6) 84:01 (7) 69:55 (9) 81:33 (6) 386:02 +113:05
6.Ana Plavčak W35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  62:54 (5) 60:26 (2) 94:40 (9) 53:05 (3) 116:53 (9) 387:58 +115:01
7.Krisztina Árné Molnár W35 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  81:58 (9) 77:36 (8) 116:46 (12) 79:37 (10) 104:49 (7) 460:46 +187:49
8.Cécile Degand W35 Boussole en ForezFRA  103:16 (11) 94:11 (9) 100:49 (10) 93:42 (11) 126:24 (10) 518:22 +245:25
Inessa Cherniavsky W35 OC MünchenGER  59:11 (3) mp 110:28 (11) mp dnf disq
Friedrich Andrea W35 OLG WelsikonSUI  59:50 (4) 69:58 (7) 72:53 (4) 52:21 (2) mp disq
Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  dns mp 70:29 (3) 54:55 (4) 70:36 (3) disq
Cristina Rico W35 NonStop AventuraESP  85:39 (10) mp 89:51 (8) 61:17 (7) 79:11 (5) disq

W35 ULTIMATE
1.Tatyana Khrenikova W35 ULTIMATE SOKOL-PERMRUS  58:17 (1) 59:54 (3) 55:43 (2) 48:19 (2) 65:48 (2) 288:01
2.Veronika Ptackova W35 ULTIMATE KOS Tesla BrnoCZE  87:00 (7) 51:37 (1) 54:28 (1) 47:08 (1) 64:51 (1) 305:04 +17:03
3.Marie Vuillemard W35 ULTIMATE O'ZONE 88FRA  68:18 (4) 69:03 (7) 61:04 (3) 49:58 (3) 66:15 (3) 314:38 +26:37
4.Kateryna Kolesnyk W35 ULTIMATE SLAVYTICHUKR  71:53 (5) 64:18 (5) 63:36 (4) 56:54 (7) 71:00 (6) 327:41 +39:40
5.Irene Eglin W35 ULTIMATE bussola okSUI  67:58 (3) 59:01 (2) 86:40 (7) 53:04 (5) 70:09 (5) 336:52 +48:51
6.Barbara Winkler W35 ULTIMATE SPORTUNION KlagenfurtAUT  61:08 (2) 60:49 (4) 76:17 (6) 51:08 (4) 88:38 (7) 338:00 +49:59
7.Zsoltné Németh W35 ULTIMATE Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  76:01 (6) 68:45 (6) 75:58 (5) 54:51 (6) 69:45 (4) 345:20 +57:19

W40
1.Silvia Schneider-Schiess W40 LG StettlenSUI  50:40 (2) 53:35 (1) 62:26 (3) 51:56 (2) 64:35 (3) 283:12
2.Miia Hovi W40 Rasti-JyryFIN  53:30 (3) 65:03 (4) 61:53 (2) 55:46 (4) 56:44 (2) 292:56 +09:44
3.Alison High W40 Care-Vevey OrientationSUI  54:03 (5) 57:12 (2) 67:01 (4) 52:43 (3) 67:36 (6) 298:35 +15:23
4.Octobre Valerie W40 Raidlink's 07FRA  53:51 (4) 71:02 (6) 85:45 (7) 56:12 (5) 66:37 (4) 333:27 +50:15
5.Madoka Kogure W40 ES Kanto ClubJPN  58:16 (6) 65:21 (5) 75:00 (5) 60:09 (7) 76:17 (7) 335:03 +51:51
6.Eva Ocvirk W40 OK JapeticCRO  67:31 (7) 64:29 (3) 81:12 (6) 56:17 (6) 67:29 (5) 336:58 +53:46
7.Mazan Céline W40 Azimut Orientation CastresFRA  75:44 (9) 89:47 (7) 90:28 (8) 81:53 (10) 93:18 (8) 431:10 +147:58
8.Marianne Richard W40 Boussole en ForezFRA  92:24 (10) 98:12 (8) 117:39 (9) 81:21 (9) 124:43 (10) 514:19 +231:07
Claire Grange W40 Boussole en ForezFRA  74:39 (8) mp 75:19 (8) 110:22 (9) disq
Annabelle Liegeois W40 Balise 10BEL  mp mp dns dns mp disq
Caia Maddalena W40 O-92 Piano di MagadinoSUI  43:31 (1) mp 51:37 (1) 38:35 (1) 53:47 (1) disq

W45
1.Sandra Olivier W45 Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  53:56 (2) 47:42 (3) 58:32 (6) 39:32 (3) 50:31 (4) 250:13
2.Anna Zetterberg W45 Västerås SOKSWE  66:28 (8) 49:23 (5) 56:39 (5) 39:08 (2) 55:25 (7) 267:03 +16:50
3.Tzvetanka Vassileva W45 A.S.D. Arco di cartaITA  62:56 (5) 47:43 (4) 54:36 (3) 41:46 (6) 66:51 (13) 273:52 +23:39
4.Rahel Pfister Hohl W45 OLG WeisslingenSUI  63:44 (6) 56:23 (6) 62:37 (9) 46:08 (9) 57:38 (9) 286:30 +36:17
5.Ursula Odermatt W45 OLG Basel OberwilSUI  68:23 (9) 61:11 (7) 61:48 (8) 43:27 (7) 58:31 (10) 293:20 +43:07
6.Jatta Haapamäki W45 Mäntän Seudun EräpirkatFIN  68:58 (10) 68:15 (9) 66:52 (10) 45:06 (8) 57:00 (8) 306:11 +55:58
7.Pascale Miailhe W45 OPA AvignonFRA  91:17 (19) 64:23 (8) 54:50 (4) 51:52 (13) 51:49 (5) 314:11 +63:58
8.Sarka Hlavacova W45 KOS Tesla BrnoCZE  60:55 (4) 74:38 (13) 74:39 (13) 49:17 (12) 61:31 (11) 321:00 +70:47
9.Elena Dobritskaya W45 Vesta SPbRUS  76:45 (12) 71:41 (10) 74:50 (14) 58:15 (19) 64:02 (12) 345:33 +95:20
10.Mirka Pfister Hohl W45 OLG WeisslingenSUI  73:51 (11) 76:59 (15) 72:15 (12) 54:13 (16) 70:56 (16) 348:14 +98:01
11.Natalia Kunitskaya W45 TitanRUS  84:38 (16) 71:47 (11) 77:30 (15) 56:59 (18) 75:52 (18) 366:46 +116:33
12.Teresa Angeles Pérez Redondo W45 COMAESP  88:23 (18) 82:35 (16) 78:36 (16) 70:55 (22) 67:49 (14) 388:18 +138:05
13.Isabelle Berrien W45 Marseille Course OrientationFRA  80:41 (13) 87:20 (18) 89:10 (19) 53:43 (15) 78:29 (19) 389:23 +139:10
14.Sandrine Amrouche W45 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  86:27 (17) 93:51 (19) 96:59 (22) 65:01 (21) 69:31 (15) 411:49 +161:36
15.Eleonora Herashchenko W45 PelengUKR  105:02 (22) 73:09 (12) 89:35 (20) 46:09 (10) 101:39 (23) 415:34 +165:21
16.Natalie Beenaerts W45 OmegaBEL  82:14 (15) 86:49 (17) 85:00 (18) 89:17 (24) 73:41 (17) 417:01 +166:48
17.Orsolya Magyari W45 Tipo Orienteering ClubHUN  102:58 (21) 104:38 (20) 84:08 (17) 60:02 (20) 86:21 (21) 438:07 +187:54
18.Brigitte Dersch-Kollenbach W45 Ski-Club Helsa e.V.GER  95:58 (20) 75:01 (14) 94:31 (21) 101:31 (25) 83:51 (20) 450:52 +200:39
Eva Lüscher W45 OLK Argus LüscherSUI  47:14 (1) mp 48:21 (1) 39:55 (4) 43:18 (1) disq
Laurence Elias W45 ACA Aix ProvenceFRA  dns dns dns dns dns disq
Priska Mathys W45 OLV HindelbankSUI  54:56 (3) mp mp 49:11 (11) mp disq
Júlia Juhász W45 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  63:52 (7) 47:08 (2) 70:50 (11) mp 50:02 (3) disq
Christine Ferrand W45 Association Montpellier Sport d'Orientation HéraultFRA  115:54 (23) 84:47 (23) 108:34 (24) disq
Mirjam Gründler W45 OLG PfäffikonSUI  dns 45:43 (1) 53:49 (2) 36:36 (1) 48:44 (2) disq
Christine Calvet W45 OLC WähringAUT  81:49 (14) mp mp 56:22 (17) 86:59 (22) disq
Mojca Foški W45 Orientacijski klub PolarisSLO  52:00 (14) disq
Eva Zehnder-Gilgen W45 Swiss O ToursSUI  59:38 (7) 40:29 (5) 52:15 (6) disq

W50
1.Priska Ringli W50 OLG SchaffhausenSUI  46:21 (1) 42:41 (1) 45:58 (1) 37:45 (1) 39:30 (1) 212:15
2.Anke Mueller W50 Post SV DresdenGER  53:02 (4) 49:08 (2) 49:44 (3) 39:05 (2) 44:11 (2) 235:10 +22:55
3.Maritta Kymäläinen W50 Tampereen PyrintoFIN  50:37 (2) 52:40 (3) 54:49 (4) 46:17 (5) 46:52 (3) 251:15 +39:00
4.Iben Maag W50 Søllerød OKDEN  61:34 (6) 55:01 (5) 49:03 (2) 44:50 (4) 51:18 (5) 261:46 +49:31
5.Joli Wehrli W50 Swiss O ToursSUI  55:06 (5) 58:05 (6) 58:56 (6) 39:23 (3) 51:27 (6) 262:57 +50:42
6.Liisa Rihko-Struckmann W50 Braunschweiger MTVGER  63:14 (7) 53:12 (4) 58:14 (5) 53:41 (8) 50:50 (4) 279:11 +66:56
7.Ruth Ruch W50 Swiss O ToursSUI  67:08 (9) 64:14 (7) 64:06 (7) 53:38 (7) 53:36 (7) 302:42 +90:27
8.Anne Svantesson W50 Hjärnarps GHOLSWE  65:41 (8) 72:17 (8) 71:33 (8) 48:41 (6) 58:37 (8) 316:49 +104:34
9.Heidi Gafner W50 OLK WIGGERTALSUI  73:41 (11) 73:00 (10) 87:23 (11) 77:37 (17) 66:08 (10) 377:49 +165:34
10.Tine Meyhoff Petersen W50 HerlufsholmDEN  82:16 (13) 85:55 (15) 75:07 (10) 76:17 (16) 96:17 (18) 415:52 +203:37
11.Valerie Peker W50 OPA MONTIGNYFRA  103:33 (15) 79:18 (11) 99:22 (15) 75:20 (15) 62:54 (9) 420:27 +208:12
12.Lilian Kissling W50 OLG SchaffhausenSUI  94:38 (14) 80:26 (12) 98:54 (14) 74:12 (13) 72:59 (14) 421:09 +208:54
13.Kaethi Burkhard W50 OLG CordobaSUI  117:07 (18) 93:17 (17) 92:19 (13) 60:20 (10) 70:07 (13) 433:10 +220:55
14.Claudia Wirz W50 Swiss O ToursSUI  152:02 (19) 81:12 (13) 73:39 (9) 73:47 (12) 80:00 (15) 460:40 +248:25
15.Barbara Rancan W50 OLG PfäffikonSUI  106:51 (17) 84:44 (14) 109:08 (17) 74:22 (14) 93:33 (17) 468:38 +256:23
16.Laurence Champigny W50 ACA Aix ProvenceFRA  105:44 (16) 118:38 (19) 133:18 (18) 67:31 (11) 82:27 (16) 507:38 +295:23
17.Kolmychek Irina W50 SeverUKR  165:37 (20) 109:34 (18) 158:33 (20) 91:13 (18) 109:33 (20) 634:30 +422:15
Catarina Félix W50 Grupo Despportivo União da AzoiaPOR  mp 123:02 (20) 104:06 (16) 102:42 (20) 99:30 (19) disq
Sandra Mächler W50 OLV LuzernSUI  mp mp mp 96:36 (19) dns disq
Kristel Palmans W50 OmegaBEL  69:49 (10) 91:22 (16) mp 54:39 (9) 68:51 (12) disq
Regina Habenicht W50   50:37 (2) mp disq
Barbara Egger W50 OLV HindelbankSUI  78:24 (12) 72:49 (9) 89:04 (12) dns 66:31 (11) disq
Rosa Casado W50 PNTD2017 FEDO TEAMESP  mp 136:11 (19) 131:25 (21) dnf disq

W50 ULTIMATE
1.Monika Krejcikova W50 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  79:50 (1) 76:39 (1) 75:37 (1) 51:55 (1) 74:09 (1) 358:10
2.Csilla Hajas W50 ULTIMATE ZempleniHUN  135:48 (2) 125:34 (2) 129:54 (2) 83:10 (2) 93:29 (2) 567:55 +209:45

W55
1.Toril Hallan W55 Lillomarka o-lagNOR  45:55 (2) 45:25 (1) 45:26 (1) 39:26 (6) 44:27 (3) 220:39
2.Susanna Lamminpää W55 Hollolan Urheilijat -46FIN  52:35 (4) 52:21 (4) 53:25 (2) 36:51 (5) 51:58 (11) 247:10 +26:31
3.Dagrun Melkild W55 Heming OrienteringNOR  43:07 (1) 68:10 (16) 57:10 (4) 36:44 (4) 42:38 (2) 247:49 +27:10
4.Berit Danielsen W55 IL TyrvingNOR  65:01 (9) 48:05 (3) 57:48 (5) 35:22 (2) 42:19 (1) 248:35 +27:56
5.Barbara Lüscher W55 OLC KapreoloSUI  46:43 (3) 59:43 (8) 61:35 (6) 42:43 (8) 48:03 (7) 258:47 +38:08
6.Marina Movko W55 KaliningradRUS  61:20 (8) 60:29 (9) 55:08 (3) 39:42 (7) 44:59 (5) 261:38 +40:59
7.Daria Lepori W55 GOLD SavosaSUI  65:59 (10) 65:34 (13) 62:10 (7) 35:28 (3) 45:13 (6) 274:24 +53:45
8.Kjersti Skantze W55 IL TyrvingNOR  56:02 (6) 54:29 (5) 65:39 (9) 63:04 (19) 50:44 (9) 289:58 +69:19
9.Elena Soloveva W55 KaliningradRUS  55:11 (5) 58:33 (7) 71:26 (12) 43:47 (9) 61:45 (14) 290:42 +70:03
10.Doris Haas W55 OLG SchaffhausenSUI  73:24 (14) 65:49 (15) 64:19 (8) 44:59 (11) 48:55 (8) 297:26 +76:47
11.Gitte Isen W55 Herning O-KlubDEN  71:06 (12) 62:01 (10) 66:40 (10) 57:51 (17) 56:03 (12) 313:41 +93:02
12.Maria-elena Liverani W55 CUS TORINO ORIENTEERINGITA  72:08 (13) 65:43 (14) 84:54 (18) 45:06 (12) 51:02 (10) 318:53 +98:14
13.Terttu Jalanto W55 Epilä-Kangasala OCFIN  78:25 (18) 63:49 (11) 69:29 (11) 47:29 (14) 62:59 (15) 322:11 +101:32
14.Elena Mirochnichenko W55 KaliningradRUS  76:35 (17) 58:28 (6) 76:01 (15) 53:09 (16) 58:17 (13) 322:30 +101:51
15.Daniela Guglielmetti W55 GOLD SavosaSUI  76:26 (15) 72:35 (18) 77:49 (16) 49:46 (15) 64:40 (16) 341:16 +120:37
16.Päivi Aarikka-Ruuhiala W55 FIN-HiisirastiFIN  78:43 (19) 73:41 (19) 79:07 (17) 60:04 (18) 67:35 (19) 359:10 +138:31
17.Anna Bisceglia W55 C.O. Aget LuganoSUI  60:00 (7) 120:03 (23) 102:56 (19) 45:49 (13) 67:33 (18) 396:21 +175:42
18.Susi Duppenthaler W55 OLV HindelbankSUI  76:30 (16) 78:21 (20) 109:40 (21) 74:38 (22) 70:02 (20) 409:11 +188:32
19.Sue Kuestner W55 Cascade OCUSA  101:19 (21) 83:17 (21) 112:56 (23) 67:48 (21) 70:26 (21) 435:46 +215:07
20.Ruth Nativ W55 Modiin O clubISR  111:45 (22) 119:41 (22) 105:09 (20) 96:44 (23) 112:10 (22) 545:29 +324:50
Julie Collins W55 DartfordGBR  116:16 (23) 128:18 (24) 111:04 (22) 66:37 (20) disq
Ulrike Gabriella Wagner W55 OL AndritzAUT  dns dns dns dns disq
Annariitta Kottonen W55 LynxFIN  dns 45:54 (2) mp 34:26 (1) 44:39 (4) disq
Merja Toivonen W55 Epilä-Kangasala OCFIN  66:36 (11) 69:22 (17) 75:34 (14) 44:48 (10) mp disq
Vroni Akeret W55 ThurgorientaSUI  96:30 (20) 63:52 (12) 74:02 (13) 67:06 (17) disq

W60
1.Irene Müller-bucher W60 bussola okSUI  49:44 (2) 47:36 (1) 60:35 (2) 37:19 (1) 44:10 (1) 239:24
2.Ágota Muzsnai W60 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  45:42 (1) 56:33 (3) 62:25 (3) 37:50 (2) 45:23 (2) 247:53 +08:29
3.Iris Andres W60 OLG BonaduzSUI  64:25 (10) 51:14 (2) 59:13 (1) 38:37 (3) 46:02 (3) 259:31 +20:07
4.Bea Arn W60 SCOM MendrisioSUI  58:33 (8) 63:26 (5) 83:28 (6) 48:04 (6) 54:30 (5) 308:01 +68:37
5.Catherine Boelle W60 CLUB D'ORIENTATION D'OXYGENATION ET DE LOISIRSFRA  55:04 (4) 68:12 (8) 79:25 (5) 64:27 (14) 46:20 (4) 313:28 +74:04
6.Jane Campbell W60 Guyancourt Orientation 78FRA  57:12 (7) 71:55 (12) 86:19 (8) 45:14 (5) 59:50 (8) 320:30 +81:06
7.Christine Robinson W60 South London OrienteersGBR  53:24 (3) 60:57 (4) 97:14 (13) 54:17 (11) 60:16 (10) 326:08 +86:44
8.Margi Freemantle W60 Yarra Valley Orienteering ClubAUS  68:57 (12) 64:35 (6) 84:47 (7) 49:18 (7) 59:12 (7) 326:49 +87:25
9.Gisela Tonn W60 SSV Planeta RadebeulGER  62:57 (9) 69:57 (11) 73:33 (4) 53:04 (9) 68:40 (12) 328:11 +88:47
10.Anita Laaksonen W60 Rasti-JyryFIN  55:35 (5) 85:13 (14) 91:13 (9) 44:40 (4) 57:08 (6) 333:49 +94:25
11.Rita Pellegrini W60 C.O. Aget LuganoSUI  55:37 (6) 68:22 (9) 95:05 (10) 57:28 (12) 69:57 (13) 346:29 +107:05
12.Sirpa Papinsaari W60 Epilä-Kangasala OCFIN  78:31 (14) 75:58 (13) 97:05 (12) 59:18 (13) 96:23 (17) 407:15 +167:51
13.Anneli Ojapalo W60 Rajamäen Rykmentti OFIN  98:48 (17) 88:00 (15) 95:45 (11) 69:15 (16) 67:12 (11) 419:00 +179:36
14.Ruth Wüest W60 OLC SäntisSUI  96:31 (16) 66:26 (7) 109:27 (14) 79:56 (17) 84:02 (15) 436:22 +196:58
Bente Oestergaard W60 Mariager Fjord OKDEN  100:00 (19) mp 133:47 (16) 65:31 (15) dns disq
Natalia Lazareva W60 KaliningradRUS  68:12 (11) 68:57 (10) mp 51:26 (8) 60:13 (9) disq
Esther Bohrer Brogli W60 OLV BasellandSUI  99:19 (18) mp dns dns 93:31 (16) disq
Maggie Roach W60 Luxembourg Orienteering ClubLUX  dns dns dns dns dns disq
Judy Prendergast W60 Eureka OrienteersAUS  88:54 (15) 115:00 (17) 127:52 (15) 101:33 (18) mp disq
Tetiana Solomicheva W60 SLAVYTICHUKR  73:57 (13) 90:22 (16) mp 53:36 (10) 79:27 (14) disq
Mireille Barnier W60 Marseille Course OrientationFRA  mp mp mp mp mp disq

W65
1.Inger Tiltnes W65 IL TyrvingNOR  57:51 (2) 78:47 (5) 79:04 (2) 35:01 (1) 43:24 (1) 294:07
2.Elena Rusanova W65 PARUS MOSCOWRUS  68:04 (3) 65:13 (1) 73:37 (1) 48:59 (3) 53:38 (2) 309:31 +15:24
3.Lidia Nembrini W65 C.O. Aget LuganoSUI  76:00 (4) 80:13 (7) 82:44 (3) 51:43 (5) 57:49 (3) 348:29 +54:22
4.Martha Prommer W65 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  57:34 (1) 77:27 (3) 113:15 (6) 49:00 (4) 67:24 (5) 364:40 +70:33
5.Gerda E. Christiansen W65 Køge OKDEN  88:08 (6) 73:30 (2) 87:24 (4) 45:32 (2) 73:24 (6) 367:58 +73:51
6.Margrit Eggli W65 Fuersten OK EttingenSUI  78:32 (5) 78:05 (4) 89:57 (5) 62:20 (6) 63:42 (4) 372:36 +78:29
7.Edith Schaffert W65 bussola okSUI  99:10 (8) 79:09 (6) 115:11 (7) 67:06 (7) 80:43 (7) 441:19 +147:12
Carmen Perona Morales W65 Valencia OrientaciónESP  98:32 (7) mp 115:18 (8) 83:00 (8) mp disq
Marischon Hudson W65 Nillumbik Emus OCAUS  mp mp mp 128:23 (9) 192:17 (8) disq
Elizabeth Borchorst W65 Rold Skov OKDEN  dns dns dns dns dns disq

W70
1.Erica Huggler W70 OLG StäfaSUI  66:08 (2) 73:51 (1) 84:31 (2) 59:48 (1) 58:37 (1) 342:55
2.Paula Kyyrönen W70 Kouvolan SuunnistajatFIN  63:59 (1) 89:08 (2) 93:57 (3) 63:35 (3) 74:50 (3) 385:29 +42:34
3.Ludmila Myasnikova W70 KaliningradRUS  88:16 (5) 91:13 (3) 105:39 (6) 61:35 (2) 89:11 (5) 435:54 +92:59
4.Ilona Dobos W70 Stars Orienteering ClubCAN  98:13 (6) 94:50 (4) 103:40 (5) 73:32 (5) 89:58 (6) 460:13 +117:18
5.Maria Laj - Bellotti W70 Orientalp - Società Romana di Orientisti DilettantiITA  100:16 (7) 154:00 (6) 124:25 (7) 77:56 (6) 115:50 (7) 572:27 +229:32
Ruth Bieri W70 OLV Zug-ImmenseeSUI  68:50 (3) mp 84:11 (1) 64:06 (4) 62:13 (2) disq
Annemarie Eglin W70 bussola okSUI  72:59 (4) mp 93:59 (4) 87:05 (8) 74:52 (4) disq
Janet Tarr W70 Yarra Valley Orienteering ClubAUS  dns 127:46 (5) dns 80:35 (7) mp disq