v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica Open 2013->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time

Beginners
1.Jack Weinig Beginners TSV GrünwaldGER  26:11 (2) 23:24 (2) 49:35
2.Domen Kavčič Beginners OK AzimutSLO  28:31 (3) 22:30 (1) 51:01 +01:26
3.Riki Tiefenböck Beginners Naturfreunde WienAUT  24:54 (1) 31:07 (3) 56:01 +06:26
4.Jelena Jovanović Babić Beginners PD PobedaSRB  36:37 (5) 32:07 (4) 68:44 +19:09
5.Jernej Vidali Beginners SSD GAJAITA  39:40 (7) 39:42 (9) 79:22 +29:47
6.Diego Coren Beginners SSD GAJAITA  50:00 (9) 33:36 (5) 83:36 +34:01
7.Veronika Koiser Beginners HSV OL Wiener NeustadtAUT  62:02 (11) 37:16 (7) 99:18 +49:43
8.Simone Dono Beginners A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  44:04 (8) 81:06 (12) 125:10 +75:35
9.Peter Berger Beginners Naturfreunde KühnsdorfAUT  167:15 (13) 82:23 (13) 249:38 +200:03
Francesco Gulic Beginners SSD GAJAITA  disq
Jazbec Jakob Beginners SSD GAJAITA  mp disq
Andrea Sponza Beginners SSD GAJAITA  65:54 (12) disq
Sara Stojan Beginners OK TivoliSLO  34:19 (4) disq
Gabriele Giudici Beginners ORIENTEERING TRIESTEITA  disq
Filip Grad Beginners OK TivoliSLO  41:13 (10) disq
Matija Deržek Beginners OK TrzinSLO  disq
Tjaša De Luisa Beginners SSD GAJAITA  36:56 (6) disq
Lara Deržek Beginners OK TrzinSLO  disq
Gašper Zgonec Beginners OK TivoliSLO  39:05 (8) disq
Michela Dini Beginners Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  disq
Lukas Henriksson Beginners Attunda OKSWE  75:39 (11) disq
Emily Adenstedt Beginners OK KlosterneuburgAUT  53:39 (10) mp disq
Tinka Ferenc Beginners OK TivoliSLO  38:13 (6) disq
Fedja Močnik Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  disq

M10
1.Jonas Deubel M10 Naturfreunde WienAUT  10:03 (1) 10:36 (1) 20:39
2.Max Pietsch M10 Naturfreunde WienAUT  11:59 (2) 11:31 (2) 23:30 +02:51
3.Luka Anderluh M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  23:41 (4) 15:32 (3) 39:13 +18:34
4.Leonardo Casagrande M10 Orienteering PergineITA  27:41 (6) 18:42 (5) 46:23 +25:44
5.Martin Jevševar M10 OK BrežiceSLO  51:41 (8) 28:52 (6) 80:33 +59:54
Cinzia Vidonis M10   dns dnf disq
Rok Hernec M10 OK TivoliSLO  16:55 (3) mp disq
Luca Fontanot M10 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  18:23 (4) disq
Luka Seljak M10 Orientacijski klub KomendaSLO  27:20 (5) disq
Matic Bohinc M10 Orientacijski klub KomendaSLO  45:37 (7) disq
Matevž Kunc M10 OK TivoliSLO  50:43 (7) disq
Domen Petrovič M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq

M12
1.Erik Bonek M12 Naturfreunde WienAUT  17:42 (1) 16:47 (1) 34:29
2.Sebastian Fabian M12 OC FürstenfeldAUT  25:09 (3) 20:04 (2) 45:13 +10:44
3.Florian Jandl M12 Naturfreunde WienAUT  30:37 (5) 20:04 (2) 50:41 +16:12
4.Jan Gobec M12 OK VihorCRO  32:01 (7) 24:08 (5) 56:09 +21:40
5.Joergen Deubel M12 Naturfreunde WienAUT  35:21 (8) 23:06 (4) 58:27 +23:58
6.Pietro Palumbo M12 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  18:29 (2) 42:13 (6) 60:42 +26:13
7.Leonardo Detassis M12 Trent-O OrienteeringITA  38:03 (9) 44:43 (8) 82:46 +48:17
8.Marko Mayer M12 LESOVIKSLO  78:04 (13) 44:52 (9) 122:56 +88:27
Ruggero Schiavi Cappello M12 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  29:10 (4) dns disq
Anže Mirtič M12 Orientacijski klub KomendaSLO  60:46 (12) dns disq
Matjaz Kavcic M12 Orientacijski klub KomendaSLO  30:53 (6) dns disq
Francesco Coren M12 SSD GAJAITA  55:28 (10) disq
Jaider Alexander Hueller M12 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  42:36 (10) mp disq
Moritz Kofler M12 OK Gittis KlosterneuburgAUT  45:50 (11) disq
Filip Petrovič M12 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Urban Slokar M12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns disq
Gregor Kunc M12 OK TivoliSLO  42:26 (7) disq

M14
1.Jannis Bonek M14 WiN TeamAUT  23:40 (1) 23:21 (1) 47:01
2.Turschl Bence M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  24:09 (2) 26:15 (3) 50:24 +03:23
3.Ondrej Sramek M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  24:59 (3) 25:33 (2) 50:32 +03:31
4.Georg Groell M14 SU Schöckl GrazAUT  25:10 (4) 26:25 (4) 51:35 +04:34
5.Gabbrielle Bizzarri M14 US Primiero AsdITA  34:37 (9) 28:16 (6) 62:53 +15:52
6.Herwig Jun. Allwinger M14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  35:25 (10) 27:52 (5) 63:17 +16:16
7.Clemens Wolfram M14 WiN TeamAUT  32:25 (7) 34:57 (9) 67:22 +20:21
8.Tobias Micko M14 WiN TeamAUT  29:16 (6) 39:34 (13) 68:50 +21:49
9.Matej Matousek M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  27:11 (5) 47:25 (21) 74:36 +27:35
10.Matej Škarabot M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  41:34 (12) 36:21 (10) 77:55 +30:54
11.Nico Weiß M14 OC FürstenfeldAUT  33:09 (8) 45:43 (20) 78:52 +31:51
12.Maurizio Castellaz M14 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  40:47 (11) 43:09 (16) 83:56 +36:55
13.Jan Ritter M14 OC FürstenfeldAUT  41:58 (13) 44:42 (18) 86:40 +39:39
14.Andro Vladimir Štambuk M14 Ivan MerzCRO  57:29 (19) 33:34 (8) 91:03 +44:02
15.Florian Nestelberger M14 OC FürstenfeldAUT  44:12 (14) 49:50 (23) 94:02 +47:01
16.Niccolò Schiavi Cappello M14 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  57:51 (20) 43:45 (17) 101:36 +54:35
17.Ondrej Jilek M14 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  58:14 (21) 45:21 (19) 103:35 +56:34
18.Žan Ravnikar M14 Orientacijski klub KomendaSLO  63:11 (25) 41:38 (15) 104:49 +57:48
19.Fabio Brunet M14 US Primiero AsdITA  59:30 (22) 48:25 (22) 107:55 +60:54
20.Luca Libardoni M14 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  80:52 (27) 39:17 (12) 120:09 +73:08
21.Erik Nicolao M14 US Primiero AsdITA  62:48 (23) 76:48 (25) 139:36 +92:35
22.Karlo Težak M14 OK VihorCRO  46:21 (16) 111:22 (28) 157:43 +110:42
23.Andreas Seidl M14 OC FürstenfeldAUT  72:05 (26) 93:42 (27) 165:47 +118:46
Peter Zupan M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 40:25 (14) disq
Matic Blaž M14 Orientacijski klub KomendaSLO  dns dns disq
Silvio Gaio M14 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  62:53 (24) mp disq
Gašper Petrovič M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  32:12 (7) disq
Anže Štremfelj M14 OK AzimutSLO  dns dns disq
Nikita Muhr M14 OC FürstenfeldAUT  mp dnf disq
Paul Brabek M14 OC FürstenfeldAUT  55:32 (18) mp disq
Leo Holper M14 OC FürstenfeldAUT  dnf 79:08 (26) disq
Saš Močnik M14 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Matic Soban M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  84:22 (28) mp disq
Matic Sever M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns disq
Luka Mayer M14 LESOVIKSLO  dns mp disq
Aljoša Pogačar M14 Orientacijski klub KomendaSLO  dns 37:48 (11) disq
Daniel Campestrin M14 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  mp mp disq
Samuel Kremshofer M14 OC FürstenfeldAUT  mp 53:01 (24) disq
Carlo Felicetti M14 US Primiero AsdITA  45:17 (15) dns disq
Raphael Stadlober M14 OC FürstenfeldAUT  48:11 (17) mp disq

M16
1.Egei Patrik M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  37:02 (2) 33:50 (2) 70:52
2.Szuromi Mátyás M16 Pécsi Vasutas SKHUN  37:06 (3) 33:59 (3) 71:05 +00:13
3.Zacher Marton M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  41:44 (4) 30:07 (1) 71:51 +00:59
4.Peregi Dániel M16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  36:56 (1) 39:21 (8) 76:17 +05:25
5.Nicolas Kastner M16 WiN TeamAUT  45:12 (6) 36:27 (5) 81:39 +10:47
6.Patrik Ptáček M16 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  48:18 (9) 34:27 (4) 82:45 +11:53
7.Emanuel Braun M16 WiN TeamAUT  45:27 (7) 37:49 (6) 83:16 +12:24
8.Richard Gremmel M16 HSV PinkafeldAUT  42:37 (5) 41:57 (14) 84:34 +13:42
9.Paolo Gaio M16 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  47:31 (8) 40:38 (12) 88:09 +17:17
10.Simone Bettega M16 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  49:48 (11) 40:07 (10) 89:55 +19:03
11.Samuele Tait M16 Junior Team TrentinoITA  52:21 (14) 38:53 (7) 91:14 +20:22
12.Dominik Jandl M16 WiN TeamAUT  51:46 (12) 41:54 (13) 93:40 +22:48
13.Bernhard Lerchegger M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  48:40 (10) 45:03 (16) 93:43 +22:51
14.Roman Schuh M16 WiN TeamAUT  55:24 (15) 42:04 (15) 97:28 +26:36
15.Andreas Zechner M16 OC FürstenfeldAUT  60:04 (16) 51:46 (17) 111:50 +40:58
16.Benjamin Palme M16 OK Gittis KlosterneuburgAUT  67:49 (17) 61:22 (20) 129:11 +58:19
17.Gašper Rejec M16 OK AzimutSLO  70:23 (18) 62:31 (21) 132:54 +62:02
18.Riccardo Zardin M16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  77:31 (22) 65:54 (22) 143:25 +72:33
19.Daniel Gotthardt M16 HSV Spittal/DrauAUT  81:31 (24) 78:08 (23) 159:39 +88:47
20.Alessio Dalfollo M16 Junior Team TrentinoITA  79:42 (23) 80:11 (24) 159:53 +89:01
21.Jan Šalamun M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  74:47 (21) 96:30 (30) 171:17 +100:25
22.Aljaž Pavšič M16 OK AzimutSLO  91:47 (25) 85:44 (27) 177:31 +106:39
23.Gal Petkovšek M16 OK AzimutSLO  97:13 (26) 90:34 (29) 187:47 +116:55
24.Martin Krenn M16 OC FürstenfeldAUT  104:37 (28) 83:45 (25) 188:22 +117:30
25.Denis Krhlikar M16 OK AzimutSLO  102:33 (27) 88:18 (28) 190:51 +119:59
26.Matic Močnik M16 OK AzimutSLO  110:54 (29) 110:45 (31) 221:39 +150:47
27.Simon Stanonik M16 OK AzimutSLO  135:14 (30) 110:55 (32) 246:09 +175:17
Maximilian Lerchegger M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:17 (13) mp disq
Niccolo' Del Missier M16 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  39:27 (9) disq
Erik Nielsen M16 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  40:23 (11) disq
Dan Konečný M16 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  72:46 (19) dns disq
Maj Hrovat M16 OK TrzinSLO  56:39 (19) disq
Martin Špendl M16 OK TrzinSLO  54:32 (18) disq
Filip Jakob Špendl M16 OK TrzinSLO  84:33 (26) disq
Gašper Petrovič M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  74:11 (20) disq
Antun Tisljar M16 OK OrionCRO  dns dns disq
Mattia Rosin M16 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  dns dns disq

M18
1.Mathias Peter M18 SU Schöckl GrazAUT  48:47 (1) 28:55 (1) 77:42
2.Bertalan Kovács M18 Pécsi Vasutas SKHUN  49:12 (2) 31:43 (2) 80:55 +03:13
3.Pavel Ptáček M18 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  52:13 (3) 35:25 (8) 87:38 +09:56
4.Felix Hartlieb M18 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:22 (4) 36:20 (10) 88:42 +11:00
5.Stefan Falk M18 Naturfreunde LinzAUT  55:54 (8) 34:16 (6) 90:10 +12:28
6.Balázs Miavecz M18 MOM BudapestHUN  57:23 (10) 34:13 (5) 91:36 +13:54
7.Samuele Cannella M18 Junior Team TrentinoITA  56:45 (9) 35:04 (7) 91:49 +14:07
8.Adrián Tóth M18 Tipo Orienteering ClubHUN  53:17 (5) 38:45 (12) 92:02 +14:20
9.Stefan Kubelka M18 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  61:31 (12) 35:50 (9) 97:21 +19:39
10.Gábor Prezensky M18 C.S. TranSilva ClujROM  64:07 (13) 33:58 (3) 98:05 +20:23
11.Blaž Petrovič M18 Orientacijski Klub PolarisSLO  54:08 (6) 44:11 (22) 98:19 +20:37
12.Matej Štambuk M18 Ivan MerzCRO  59:39 (11) 40:21 (17) 100:00 +22:18
13.Tóth Péter M18 Pécsi Vasutas SKHUN  68:03 (16) 37:45 (11) 105:48 +28:06
14.Dušan Krnjaić M18 PD PobedaSRB  55:01 (7) 52:40 (28) 107:41 +29:59
15.Michael Tanzer M18 WiN TeamAUT  68:34 (17) 39:28 (13) 108:02 +30:20
16.Žan Luka Šumečki M18 Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  66:40 (14) 44:39 (23) 111:19 +33:37
17.Gregor Hvala M18 OK AzimutSLO  67:21 (15) 44:06 (21) 111:27 +33:45
18.Alexandr Jordanov M18 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  69:27 (18) 48:23 (26) 117:50 +40:08
19.Valentin Hellmayr M18 OC FürstenfeldAUT  79:38 (22) 39:51 (15) 119:29 +41:47
20.Giacomo Pezze' M18 Junior Team TrentinoITA  89:18 (26) 43:29 (18) 132:47 +55:05
21.Walter Bettega M18 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  77:53 (21) 56:03 (29) 133:56 +56:14
22.Alex Bernardin M18 US Primiero AsdITA  81:54 (24) 52:16 (27) 134:10 +56:28
23.Mathias Stadlober M18 OC FürstenfeldAUT  89:23 (27) 47:41 (25) 137:04 +59:22
24.Luca Rosato M18 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  81:40 (23) 67:38 (33) 149:18 +71:36
25.Giulio Zucal M18 Trent-O OrienteeringITA  109:57 (30) 39:31 (14) 149:28 +71:46
26.Andraž Rupnik M18 OK AzimutSLO  87:16 (25) 62:27 (32) 149:43 +72:01
27.Nejc Lazar M18 OK AzimutSLO  96:38 (29) 75:36 (35) 172:14 +94:32
28.Markus Babin M18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  113:58 (32) 59:38 (31) 173:36 +95:54
29.Michael Sittlinger M18 HSV Spittal/DrauAUT  111:32 (31) 76:13 (36) 187:45 +110:03
Johannes Frohnwieser M18 HSV PinkafeldAUT  dns dns disq
Boštjan Čerin M18 OK TivoliSLO  56:35 (30) disq
Marc-lennart Fabian M18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Martin Scheiber M18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  mp 73:35 (34) disq
Francesco Mazzer M18 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  47:36 (24) disq
Matthias Griener M18 WiN TeamAUT  mp 40:04 (16) disq
Peter Tušar M18 OK AzimutSLO  mp 34:00 (4) disq
Zsombor Varga M18 Nagykanizsai Zalaerdo SEHUN  72:11 (20) dns disq
Philipp Steininger M18 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Emanuele Frison M18 US Primiero AsdITA  69:48 (19) mp disq
Thomas Peroutka M18 WiN TeamAUT  mp dns disq
Andreas Mayer M18 OLC WienerwaldAUT  89:24 (28) mp disq
Alessandro De Noni M18 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  43:29 (18) disq
Mattia Cudicio M18 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  43:46 (20) disq

M20
1.Adam Chloupek M20 Team Czech RepublicCZE  46:01 (1) 28:41 (2) 74:42
2.Filip Hadač M20 Team Czech RepublicCZE  47:41 (2) 27:34 (1) 75:15 +00:33
3.Michal Hubáček M20 Team Czech RepublicCZE  47:54 (3) 29:27 (3) 77:21 +02:39
4.Tomáš Kubelka M20 Team Czech RepublicCZE  48:16 (4) 32:15 (13) 80:31 +05:49
5.Andreas Sølberg M20 Norwegian Orienteering federationNOR  52:09 (7) 30:42 (5) 82:51 +08:09
6.Jonas Bakken Madslien M20 Norwegian Orienteering federationNOR  49:24 (5) 33:37 (19) 83:01 +08:19
7.Xander Berger M20 WiN TeamAUT  52:14 (9) 31:08 (6) 83:22 +08:40
8.Giacomo Zagonel M20 Italy-national teamITA  50:30 (6) 33:25 (17) 83:55 +09:13
9.Samuele Curzio M20 Italy-national teamITA  52:50 (10) 31:42 (9) 84:32 +09:50
10.Sebastian Torgersen M20 Norwegian Orienteering federationNOR  52:13 (8) 32:56 (14) 85:09 +10:27
11.Ricardo Scalet M20 Italy-national teamITA  53:18 (11) 33:35 (18) 86:53 +12:11
12.Fabiano Bettega M20 Italy-national teamITA  55:43 (13) 32:03 (12) 87:46 +13:04
13.Håvard Irgens M20 Norwegian Orienteering federationNOR  54:46 (12) 33:10 (16) 87:56 +13:14
14.Trond Einar Moen Pedersli M20 Norwegian Orienteering federationNOR  57:32 (17) 31:08 (6) 88:40 +13:58
15.Elias Mølnvik M20 Norwegian Orienteering federationNOR  58:47 (19) 31:34 (8) 90:21 +15:39
16.Michael Siemmeister M20 OC FürstenfeldAUT  56:25 (15) 34:11 (20) 90:36 +15:54
17.Magne Jutulstad M20 Norwegian Orienteering federationNOR  58:47 (19) 31:55 (10) 90:42 +16:00
18.Steinar Kollerud M20 Norwegian Orienteering federationNOR  56:18 (14) 35:02 (23) 91:20 +16:38
19.Erland Kvisle M20 Norwegian Orienteering federationNOR  57:08 (16) 36:17 (24) 93:25 +18:43
20.Olai Stensland Lillevold M20 Norwegian Orienteering federationNOR  62:57 (26) 31:55 (10) 94:52 +20:10
21.Håkon Christiansen M20 Norwegian Orienteering federationNOR  62:41 (25) 33:04 (15) 95:45 +21:03
22.Matija Razum M20 OK JapeticCRO  61:47 (22) 34:41 (21) 96:28 +21:46
23.Matthias Reiner M20 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  62:00 (23) 34:58 (22) 96:58 +22:16
24.Filip Stevanovic M20 OK JasenicaSRB  58:43 (18) 39:51 (29) 98:34 +23:52
25.Jakob Pauser M20 WiN TeamAUT  63:00 (27) 38:36 (28) 101:36 +26:54
26.Johannes Zechner M20 OC FürstenfeldAUT  64:27 (28) 38:32 (27) 102:59 +28:17
27.Ivano Bettega M20 Italy-national teamITA  61:18 (21) 42:02 (32) 103:20 +28:38
28.Erik Olsvik Dengerud M20 Norwegian Orienteering federationNOR  67:19 (30) 36:34 (25) 103:53 +29:11
29.Stefano Raus M20 Italy-national teamITA  62:40 (24) 42:14 (33) 104:54 +30:12
30.Thomas Polster M20 HSV Spittal/DrauAUT  65:09 (29) 43:04 (34) 108:13 +33:31
31.Øyvind Wiggen M20 Norwegian Orienteering federationNOR  70:51 (33) 38:07 (26) 108:58 +34:16
32.Mattia Debertolis M20 Italy-national teamITA  69:03 (32) 40:54 (31) 109:57 +35:15
33.Francesco Comuzzi M20 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  79:05 (34) 43:33 (35) 122:38 +47:56
34.Andrea Orler M20 US Primiero AsdITA  83:23 (36) 45:43 (36) 129:06 +54:24
35.Fabio Daves M20 Trent-O OrienteeringITA  83:07 (35) 53:03 (38) 136:10 +61:28
36.Aljaž Borštnik M20 OK TivoliSLO  96:42 (37) 65:40 (39) 162:22 +87:40
37.Edoardo Tona M20 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  111:50 (39) 72:43 (40) 184:33 +109:51
Enrico De Noni M20 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  dns disq
Ove Baardsgaard M20 Norwegian Orienteering federationNOR  68:15 (31) dns disq
Marek Schuster M20 Team Czech RepublicCZE  mp 30:18 (4) disq
Alessandro Cecon M20 Friuli MTB & OrienteeringITA  100:31 (38) dns disq
Jošt Lapajne M20 OK AzimutSLO  dns 49:33 (37) disq
Oscar Størmer M20 Norwegian Orienteering federationNOR  dns dns disq
Loris D'errico M20 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  40:01 (30) disq

M21A
1.Ondrej Kazda M21A Sportcentrum JicinCZE  55:34 (1) 33:31 (1) 89:05
2.Zdenek Mazal M21A Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  60:29 (3) 34:27 (2) 94:56 +05:51
3.Ferenc Mihályi M21A Siketek Sport ClubHUN  59:59 (2) 36:43 (3) 96:42 +07:37
4.Daniel Sistek M21A OK Sparta PrahaCZE  66:13 (5) 37:17 (5) 103:30 +14:25
5.Ivan Boyadzhiev ml. M21A Mariborski OKSLO  62:02 (4) 42:07 (11) 104:09 +15:04
6.David Lafer M21A OC FürstenfeldAUT  70:02 (7) 37:04 (4) 107:06 +18:01
7.Petr Turczer M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  69:25 (6) 39:04 (7) 108:29 +19:24
8.Jaromir Sramek M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  72:12 (8) 39:29 (8) 111:41 +22:36
9.Vedran Bijelić M21A OK BjelovarCRO  77:24 (11) 38:02 (6) 115:26 +26:21
10.Jiri Martan M21A Slavia Liberec OrienteeringCZE  75:41 (10) 43:00 (13) 118:41 +29:36
11.Florian Exler M21A WiN TeamAUT  78:38 (12) 40:33 (10) 119:11 +30:06
12.Zdenek Janu J. M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  82:23 (14) 39:42 (9) 122:05 +33:00
13.Michel Van Dongen M21A NMOLTNED  84:02 (17) 44:20 (14) 128:22 +39:17
14.Federico Bacci M21A Polisportiva G.MasiITA  83:16 (15) 45:16 (16) 128:32 +39:27
15.Bruno Parmentier M21A ASUB BruxellesBEL  80:43 (13) 48:26 (19) 129:09 +40:04
16.Milos Hecl M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  86:25 (19) 44:40 (15) 131:05 +42:00
17.Edward Stott M21A South London OrienteersGBR  90:18 (24) 42:39 (12) 132:57 +43:52
18.Massimo Brida M21A CUS BOLOGNAITA  84:38 (18) 50:45 (22) 135:23 +46:18
19.Tony Musone M21A NMOLTNED  86:55 (20) 49:49 (21) 136:44 +47:39
19.Matjaž Kerčmar M21A OK AzimutSLO  83:40 (16) 53:04 (25) 136:44 +47:39
21.Pim Van De Nouwelant M21A NMOLTNED  87:45 (21) 49:00 (20) 136:45 +47:40
22.Branimir Pongrac M21A OK JapeticCRO  90:41 (25) 46:58 (18) 137:39 +48:34
23.Marco Bezzi M21A Junior Team TrentinoITA  88:42 (23) 51:08 (23) 139:50 +50:45
24.Milan Matousek M21A Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  98:38 (29) 45:31 (17) 144:09 +55:04
25.Leonardo Scapin M21A ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  88:27 (22) 56:04 (29) 144:31 +55:26
26.Silvano Daves M21A Trent-O OrienteeringITA  91:22 (26) 53:31 (27) 144:53 +55:48
27.Herfried Trummer M21A OC FürstenfeldAUT  97:51 (27) 52:09 (24) 150:00 +60:55
28.Aljoša Pečar M21A   101:49 (31) 58:21 (30) 160:10 +71:05
29.Giovani Sonna M21A Junior Team TrentinoITA  97:57 (28) 62:59 (32) 160:56 +71:51
30.Pieter Geldere Van M21A NMOLTNED  109:19 (32) 58:52 (31) 168:11 +79:06
31.Matteo Zoppc M21A Junior Team TrentinoITA  115:38 (34) 55:20 (28) 170:58 +81:53
32.Zoran Furman M21A Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  109:40 (33) 64:49 (33) 174:29 +85:24
33.Stefano Bertamini M21A Trent-O OrienteeringITA  119:55 (35) 71:01 (35) 190:56 +101:51
34.Nejc Močnik M21A OK AzimutSLO  139:28 (36) 70:48 (34) 210:16 +121:11
35.Zlatan Kadragić M21A PD PobedaSRB  162:08 (38) 97:51 (36) 259:59 +170:54
36.Stefan Ranitovic M21A PD PobedaSRB  145:45 (37) 118:55 (37) 264:40 +175:35
Thomas Radon M21A Naturfreunde WienAUT  dns dns disq
Franc Knap M21A OK AzimutSLO  53:22 (26) disq
Vladimir Spasić M21A OK KapelaCRO  99:50 (30) disq
Tobija Cukjati M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Andraž Ravnikar M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Miljan Mimić M21A PD PobedaSRB  dns dns disq
Aaron Gaio M21A A.S.D. G.S. PAVIONEITA  74:02 (9) disq
Andrea Rinaldi M21A Trent-O OrienteeringITA  dns dns disq
Dane Omersa M21A OK AzimutSLO  dns disq
Mario Štambuk M21A Ivan MerzCRO  dns dns disq

M21B
1.Petr Losman M21B OK 99 HKCZE  33:57 (1) 23:41 (1) 57:38
2.Johannes Friessnig M21B OC FürstenfeldAUT  39:03 (2) 28:39 (2) 67:42 +10:04
3.Thomas Hudax M21B OC FürstenfeldAUT  44:13 (3) 31:42 (4) 75:55 +18:17
4.Lukas Ruzicka M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  45:37 (4) 31:32 (3) 77:09 +19:31
5.Pavel Matl M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  48:59 (6) 32:54 (5) 81:53 +24:15
6.Marin Štefanac M21B OK TorpedoCRO  48:23 (5) 36:26 (9) 84:49 +27:11
7.Zoltan Kovacs M21B SiralyokHUN  51:32 (9) 37:44 (11) 89:16 +31:38
8.Pavel Dubec M21B OK Sparta PrahaCZE  50:57 (8) 39:44 (14) 90:41 +33:03
9.Mirko Montibeller M21B Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  54:22 (11) 37:46 (12) 92:08 +34:30
10.Zoltán Hugyecz M21B HUFEZE SK PásztóHUN  57:37 (15) 35:24 (8) 93:01 +35:23
11.Valentin Eržen M21B OK AzimutSLO  58:22 (16) 34:42 (7) 93:04 +35:26
12.Imre Boros M21B SiralyokHUN  57:28 (14) 36:34 (10) 94:02 +36:24
13.Francisco Delgado M21B OK VihorCRO  54:16 (10) 40:53 (16) 95:09 +37:31
14.Zsolt Reviczki M21B HUFEZE SK PásztóHUN  58:32 (17) 39:02 (13) 97:34 +39:56
15.Markus Seppele M21B Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  56:04 (12) 45:34 (21) 101:38 +44:00
16.Pavel Paloncy S. M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  56:40 (13) 47:41 (24) 104:21 +46:43
17.Gert Wallas M21B Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  64:00 (20) 40:48 (15) 104:48 +47:10
18.Jaromir Komarek M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  59:40 (18) 45:39 (22) 105:19 +47:41
19.Herwig Allwinger M21B Mariborski OKSLO  63:23 (19) 43:38 (17) 107:01 +49:23
20.Attila Molnár M21B Tipo Orienteering ClubHUN  72:44 (23) 48:15 (25) 120:59 +63:21
21.Franz Prach M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  77:34 (25) 43:52 (18) 121:26 +63:48
22.Zdenek Janu S. M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  70:47 (22) 55:30 (28) 126:17 +68:39
23.Luca Gerardi M21B A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  69:07 (21) 59:40 (32) 128:47 +71:09
24.Petr Habiger M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  77:45 (26) 53:44 (26) 131:29 +73:51
25.Mátyás Paskuj M21B Maccabi VAC - HungaryHUN  83:47 (29) 56:01 (29) 139:48 +82:10
26.Radovan Markovic M21B OK JasenicaSRB  72:57 (24) 69:25 (35) 142:22 +84:44
27.Aleksey Novokshonov M21B Friuli MTB & OrienteeringITA  105:02 (34) 54:04 (27) 159:06 +101:28
28.David Tajnšek M21B Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  103:04 (33) 56:22 (30) 159:26 +101:48
29.Nikola Anić M21B OK TorpedoCRO  99:10 (32) 60:32 (33) 159:42 +102:04
30.Alessio Rozzi M21B SSD GAJAITA  98:57 (31) 92:01 (39) 190:58 +133:20
31.Konrad Baumann M21B SU Schöckl GrazAUT  117:44 (36) 84:19 (37) 202:03 +144:25
Matjaž Draksler M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns dns disq
Krešo Keresteš M21B OK TrzinSLO  44:00 (19) disq
Blaž Kovačič M21B OK AzimutSLO  58:18 (31) disq
Griša Močnik M21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Daniel Ekhlas M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  83:16 (28) mp disq
Edi Grbac M21B OK TorpedoCRO  50:26 (7) dnf disq
Szabolcs Bojtor M21B SiralyokHUN  mp 34:07 (6) disq
Paolo Detassis M21B Trent-O OrienteeringITA  mp 84:02 (36) disq
Pavel Rejec M21B OK AzimutSLO  68:21 (34) disq
Emil Kacin M21B OK AzimutSLO  44:18 (20) disq
Rinaldo Luin M21B SSD GAJAITA  107:06 (35) dns disq
Michele Cafagna M21B ORIENTEERING TRIESTEITA  126:02 (37) disq
Jakub Jilek M21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  mp 45:54 (23) disq
Piero Giudici M21B ORIENTEERING TRIESTEITA  dns dns disq
Marko Germani M21B SSD GAJAITA  77:50 (27) dns disq
Hannes Jandl M21B Naturfreunde WienAUT  mp 84:50 (38) disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  dnf mp disq
Vladan Vukajlovič M21B OK AzimutSLO  103:30 (40) disq
Jarek Peroutka M21B HSV OL Wiener NeustadtAUT  92:24 (30) mp disq

M21E
1.Tomáš Dlabaja M21E Team Czech RepublicCZE  60:17 (1) 30:32 (2) 90:49
2.Magne Dæhli M21E Team Czech RepublicCZE  61:22 (3) 29:57 (1) 91:19 +00:30
3.Jan Procházka M21E Team Czech RepublicCZE  60:31 (2) 32:13 (5) 92:44 +01:55
4.Miloš Nykodým M21E Team Czech RepublicCZE  61:28 (4) 31:39 (4) 93:07 +02:18
5.Pavel Kubát M21E Team Czech RepublicCZE  62:39 (6) 30:52 (3) 93:31 +02:42
6.Kiril Nikolov M21E Variant 5BUL  63:47 (8) 32:26 (6) 96:13 +05:24
7.Jan Petržela M21E Team Czech RepublicCZE  63:33 (7) 32:52 (7) 96:25 +05:36
8.Alessio Tenani M21E Italy-national teamITA  62:29 (5) 35:57 (20) 98:26 +07:37
9.Štěpán Kodeda M21E Team Czech RepublicCZE  65:20 (12) 33:17 (8) 98:37 +07:48
10.Jan Šedivý M21E Team Czech RepublicCZE  64:59 (11) 34:04 (13) 99:03 +08:14
11.Michele Caraglio M21E Italy-national teamITA  64:03 (10) 35:03 (15) 99:06 +08:17
12.Roberto Dallavalle M21E Italy-national teamITA  66:11 (15) 33:21 (9) 99:32 +08:43
13.Mikhail Mamleev M21E Italy-national teamITA  66:00 (14) 33:57 (11) 99:57 +09:08
14.Emiliano Corona M21E Italy-national teamITA  66:18 (16) 34:27 (14) 100:45 +09:56
15.Klaus Schgaguler M21E Italy-national teamITA  65:25 (13) 35:54 (19) 101:19 +10:30
16.Helmut Gremmel M21E HSV PinkafeldAUT  68:30 (19) 33:46 (10) 102:16 +11:27
17.Erik Nilsson-Simkovics M21E Ulricehamns OKSWE  67:35 (18) 35:48 (18) 103:23 +12:34
18.Radek Nožka M21E Team Czech RepublicCZE  70:09 (22) 34:01 (12) 104:10 +13:21
19.Liutauras Bilevicius M21E OK LinnéSWE  69:57 (21) 36:15 (25) 106:12 +15:23
20.Christoph Brandt M21E Naturfreunde WienAUT  71:40 (28) 35:35 (17) 107:15 +16:26
21.Romualdas Stupelis M21E   69:43 (20) 37:39 (31) 107:22 +16:33
22.Honza Flašar M21E Vyspely jih ČechCZE  71:04 (23) 37:01 (28) 108:05 +17:16
23.Daniele Pagliari M21E Gruppo Sportivo ForestaleITA  72:32 (30) 36:01 (21) 108:33 +17:44
24.Nils Spetz M21E Ulricehamns OKSWE  67:32 (17) 41:36 (44) 109:08 +18:19
25.Franz Glaner M21E WATAUT  71:47 (29) 37:24 (30) 109:11 +18:22
26.Leonas Mockunas M21E Fotrūnos versmė po ąžuoluLTU  72:32 (30) 36:46 (27) 109:18 +18:29
27.Markus Lang M21E HSV PinkafeldAUT  73:11 (32) 36:12 (24) 109:23 +18:34
28.Máté Baumholczer M21E Pécsi Vasutas SKHUN  73:41 (35) 36:04 (22) 109:45 +18:56
29.Roman Zbranek M21E Czech rational teamCZE  73:38 (34) 36:15 (25) 109:53 +19:04
30.Henrik Sulz M21E OLC WienerwaldAUT  71:18 (24) 39:08 (33) 110:26 +19:37
31.Jarno Kallio-Könnö M21E Rasti-KurikkaFIN  75:06 (41) 35:29 (16) 110:35 +19:46
32.Alexander Lubina M21E DJK Adler 07 BottropGER  74:32 (39) 37:14 (29) 111:46 +20:57
33.Pavel Kosarek M21E SK JamniceCZE  71:27 (26) 40:29 (40) 111:56 +21:07
34.Philipp Schiel M21E Ulricehamns OKSWE  74:23 (37) 37:55 (32) 112:18 +21:29
35.Teodor Yordanov M21E TSV GrünwaldGER  71:30 (27) 41:18 (42) 112:48 +21:59
36.Terje Maroni M21E Norwegian Orienteering federationNOR  77:13 (44) 36:11 (23) 113:24 +22:35
37.Bogya Tamas M21E CS Unirea Alba IuliaROM  74:29 (38) 39:39 (38) 114:08 +23:19
38.Markus Plohn M21E HSV OL Wiener NeustadtAUT  75:31 (43) 39:36 (37) 115:07 +24:18
39.François Borner M21E OLG PfirsichSUI  75:22 (42) 41:41 (45) 117:03 +26:14
40.Esko Ylikangas M21E Rasti-KurikkaFIN  79:32 (49) 39:19 (35) 118:51 +28:02
41.Lukas Scharnagl M21E ASKÖ HenndorfAUT  73:19 (33) 45:59 (58) 119:18 +28:29
42.Blažo Maksimović M21E OT RTANJSRB  81:25 (51) 39:16 (34) 120:41 +29:52
43.Nicola Manzoni M21E Italy-national teamITA  79:29 (48) 41:17 (41) 120:46 +29:57
44.Suciu Simion M21E CSM "VSK Csíkszereda" Miercurea CiucROM  81:51 (54) 39:26 (36) 121:17 +30:28
45.Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  79:13 (47) 42:07 (48) 121:20 +30:31
46.Bart Belobel M21E BMTBEL  77:59 (46) 43:59 (52) 121:58 +31:09
47.Martin Janda M21E Vyspely jih ČechCZE  81:26 (52) 42:38 (49) 124:04 +33:15
48.Michal Henek M21E Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  84:22 (58) 41:23 (43) 125:45 +34:56
49.Benet Totusaus M21E BADALONA ORIENTACIOESP  83:53 (57) 43:18 (50) 127:11 +36:22
49.Turcsán Gábor M21E Pécsi Vasutas SKHUN  85:22 (61) 41:49 (46) 127:11 +36:22
51.Nikola Maksimovic M21E OT RTANJSRB  73:43 (36) 53:41 (85) 127:24 +36:35
52.Ralph Körner M21E OLV LandshutGER  80:28 (50) 47:45 (69) 128:13 +37:24
53.Györgyi Ábel M21E MOM BudapestHUN  77:15 (45) 51:30 (80) 128:45 +37:56
54.Gert Claes M21E BMTBEL  83:32 (55) 46:34 (60) 130:06 +39:17
55.Francois Van Der Ouderaa M21E BMTBEL  85:45 (62) 44:23 (54) 130:08 +39:19
56.Martin Klicha M21E Czech rational teamCZE  91:23 (73) 40:07 (39) 131:30 +40:41
57.Andreas Wibmer M21E OLT TransdanubienAUT  85:19 (60) 46:36 (61) 131:55 +41:06
58.Gilles Deneyer M21E ASUB BruxellesBEL  87:08 (63) 45:51 (57) 132:59 +42:10
59.Tapio Perä M21E TLTFIN  81:42 (53) 51:51 (81) 133:33 +42:44
60.David Rihtarič M21E Mariborski OKSLO  83:51 (56) 50:11 (76) 134:02 +43:13
61.Radim Hošek M21E Vyspely jih ČechCZE  87:59 (64) 47:07 (64) 135:06 +44:17
62.Petr Suchy M21E Vyspely jih ČechCZE  91:21 (72) 45:00 (55) 136:21 +45:32
63.Samuel Wüthrich M21E ol.biel.seelandSUI  88:50 (68) 48:03 (71) 136:53 +46:04
64.Jernej Zorman M21E Orientacijski klub KomendaSLO  90:09 (69) 46:51 (62) 137:00 +46:11
65.Marton Mets M21E MOM BudapestHUN  90:21 (70) 47:01 (63) 137:22 +46:33
66.Eduard Vizcaya M21E Montsant OrientacióESP  88:40 (67) 50:28 (78) 139:08 +48:19
67.Tibor Mrak M21E OK AzimutSLO  92:18 (74) 47:33 (67) 139:51 +49:02
68.Sergiy Muchidinov M21E Friuli MTB & OrienteeringITA  92:38 (75) 47:18 (66) 139:56 +49:07
69.Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  90:54 (71) 49:39 (75) 140:33 +49:44
70.Dejan Popović M21E OT RTANJSRB  94:09 (76) 47:33 (67) 141:42 +50:53
71.Daniel Castellà M21E Club Orientació BerguedàESP  95:47 (78) 47:08 (65) 142:55 +52:06
72.Jaroslav Tomeš M21E Vyspely jih ČechCZE  97:20 (80) 48:26 (72) 145:46 +54:57
73.Rajko Kračun M21E Orientacijski Klub PolarisSLO  102:41 (86) 43:19 (51) 146:00 +55:11
74.Thomas Schöps M21E OLV LandshutGER  88:32 (66) 57:41 (92) 146:13 +55:24
75.Denis Kokelj M21E Orientacijski klub KomendaSLO  97:26 (81) 51:06 (79) 148:32 +57:43
76.Alvise Rumor M21E A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  96:34 (79) 52:20 (82) 148:54 +58:05
77.Petr Klimeš M21E Vyspely jih ČechCZE  100:00 (84) 49:05 (73) 149:05 +58:16
78.Serge Dusza M21E BMTBEL  107:29 (90) 42:05 (47) 149:34 +58:45
79.Péter Györgyi M21E MOM BudapestHUN  94:13 (77) 55:22 (88) 149:35 +58:46
80.Lorenzo Pinna M21E AGOROSSO BERGAMOITA  100:49 (85) 50:19 (77) 151:08 +60:19
81.François Clapuyt M21E ASUB BruxellesBEL  98:31 (83) 52:39 (84) 151:10 +60:21
82.Ramon Aubets M21E Club Orientació BerguedàESP  97:54 (82) 54:06 (86) 152:00 +61:11
83.Werner Péter M21E Pécsi Vasutas SKHUN  105:38 (89) 52:33 (83) 158:11 +67:22
84.Sziládi Zoltán M21E Pécsi Vasutas SKHUN  103:41 (88) 54:41 (87) 158:22 +67:33
85.Tommaso Civera M21E AGOROSSO BERGAMOITA  110:52 (91) 49:09 (74) 160:01 +69:12
86.Matthias Poell M21E OLC WienerwaldAUT  103:09 (87) 57:24 (90) 160:33 +69:44
87.Benjamin Hofmans M21E ASUB BruxellesBEL  115:37 (93) 45:28 (56) 161:05 +70:16
88.Uroš Burič M21E Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  112:39 (92) 60:58 (94) 173:37 +82:48
89.Vladimir Radinović M21E PD PobedaSRB  127:22 (94) 71:15 (95) 198:37 +107:48
Aaron Gaio M21E A.S.D. G.S. PAVIONEITA  47:55 (70) disq
Borger Melsom M21E Norwegian Orienteering federationNOR  63:47 (8) dns disq
Kenneth Buch M21E Norwegian Orienteering federationNOR  74:45 (40) mp disq
Jan Dovč M21E OK TivoliSLO  57:34 (91) disq
Dominik Lapornik M21E HSV BadenAUT  88:29 (65) mp disq
Oskar Eklöf M21E Ulricehamns OKSWE  mp dns disq
Olav Lundanes M21E Team Czech RepublicCZE  dns dns disq
Vojtěch Král M21E Team Czech RepublicCZE  dns dns disq
Primož Mikložič M21E Mariborski OKSLO  56:15 (89) disq
Jesper Nilsson M21E Ulricehamns OKSWE  mp 46:17 (59) disq
Martin Poklop M21E Team Czech RepublicCZE  dns dns disq
David Procházka M21E Team Czech RepublicCZE  dns dns disq
Davide Miori M21E Trent-O OrienteeringITA  mp 44:22 (53) disq
David Čufer M21E Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  60:27 (93) disq
Bugár Gergely M21E BÖFHUN  84:36 (59) dns disq
Lukas Diener M21E OLG PfirsichSUI  71:18 (24) disq
Mihailo Radinović M21E PD PobedaSRB  dns dns disq
Stanko Čufer M21E Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  152:24 (95) mp disq

M35
1.Jan Šidla M35 Team Czech RepublicCZE  52:01 (1) 33:05 (2) 85:06
2.Michael Stockmayer M35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  55:41 (3) 34:29 (3) 90:10 +05:04
3.Paolo Mario Grassi M35 Sport Club MeranITA  60:19 (6) 32:49 (1) 93:08 +08:02
4.Tomas Henriksson M35 Attunda OKSWE  58:09 (4) 35:28 (6) 93:37 +08:31
5.Iztok Rojc M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  53:49 (2) 43:40 (15) 97:29 +12:23
6.Tadas Kazlauskas M35 Fotrūnos versmė po ąžuoluLTU  63:07 (8) 34:38 (4) 97:45 +12:39
7.Simone Grassi M35 Sport Club MeranITA  62:30 (7) 36:14 (7) 98:44 +13:38
8.Andrea Cipriani M35 Junior Team TrentinoITA  59:53 (5) 40:09 (9) 100:02 +14:56
9.Ingemar Neuhauser M35 Sport Club MeranITA  65:50 (12) 38:53 (8) 104:43 +19:37
10.Dario Pedrotti M35 Junior Team TrentinoITA  64:16 (10) 41:03 (10) 105:19 +20:13
11.Gregor Anderluh M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  64:31 (11) 41:31 (11) 106:02 +20:56
12.Bernhard Venhauer M35 OLC Union ViktringAUT  64:04 (9) 43:02 (14) 107:06 +22:00
13.Stoyan Gospodinov M35 BrownteamBUL  72:14 (17) 41:53 (12) 114:07 +29:01
14.Slobodan Veljovic M35 OK MAGIC MAPSRB  71:47 (16) 47:12 (19) 118:59 +33:53
15.Tihomir Salopek M35 OK "Ris" DelniceCRO  71:35 (15) 47:52 (21) 119:27 +34:21
16.Matej Kostanjevec M35 Mariborski OKSLO  82:33 (22) 42:20 (13) 124:53 +39:47
17.Aleš Poljanšek M35 OK AzimutSLO  75:46 (19) 50:55 (24) 126:41 +41:35
18.Klemen Kenda M35 OK AzimutSLO  80:10 (20) 47:19 (20) 127:29 +42:23
19.Miha Škarabot M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  68:38 (13) 61:22 (30) 130:00 +44:54
20.Kőszegvári Tibor M35 KFKI Petőfi SKHUN  85:31 (24) 45:10 (17) 130:41 +45:35
21.Jožko Jazbar M35 OK AzimutSLO  84:44 (23) 48:13 (22) 132:57 +47:51
22.Jörg Schaumann M35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  71:17 (14) 64:02 (31) 135:19 +50:13
23.Miran Kolman M35 OK AzimutSLO  89:45 (30) 46:31 (18) 136:16 +51:10
24.Dušan Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  81:28 (21) 55:41 (27) 137:09 +52:03
25.Kristian Bosisio M35 OK TrzinSLO  88:55 (28) 52:55 (25) 141:50 +56:44
26.Andrea Rivetta M35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  93:08 (31) 49:40 (23) 142:48 +57:42
27.Norbert Bozsó M35 Maccabi VAC - HungaryHUN  75:36 (18) 67:40 (33) 143:16 +58:10
28.Janez Cimerman M35 OK AzimutSLO  87:39 (26) 56:35 (28) 144:14 +59:08
29.Peter Weinig M35 TSV GrünwaldGER  87:40 (27) 56:55 (29) 144:35 +59:29
30.Miro Šalamun M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  101:03 (34) 44:54 (16) 145:57 +60:51
31.Sandri Eddy M35 Junior Team TrentinoITA  96:15 (32) 53:39 (26) 149:54 +64:48
32.Valter Foški M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  89:34 (29) 66:58 (32) 156:32 +71:26
33.Peter Ferluga M35 SSD GAJAITA  97:23 (33) 67:45 (34) 165:08 +80:02
34.Robert Benko M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  113:32 (35) 73:08 (36) 186:40 +101:34
35.Enrico Cignini M35 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  134:30 (36) 82:32 (39) 217:02 +131:56
36.Rico Landefeld M35 TSV GrünwaldGER  143:15 (37) 74:28 (37) 217:43 +132:37
37.Robert Erber M35 OK Gittis KlosterneuburgAUT  154:01 (38) 78:30 (38) 232:31 +147:25
Uroš Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Boštjan Bohinc M35 Orientacijski klub KomendaSLO  dns disq
Roland Pin M35 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  35:06 (5) disq
Dejan Nikolić M35 PD PobedaSRB  86:52 (25) dns disq
Stanislav Kustec M35 Mariborski OKSLO  mp 68:34 (35) disq
Boris Eržen M35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  mp 106:13 (40) disq
Radek Novotný M35 Team Czech RepublicCZE  dns dns disq
Andrej Cimerman M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Daniele Fontanot M35 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  132:03 (41) disq
Aljoša Primožič M35 OK AzimutSLO  dns dns disq
Filippo Kovacic M35 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  132:24 (42) disq

M40
1.Jurg Niggli M40 Orientation Haut-JuraFRA  58:51 (2) 37:29 (2) 96:20
2.Igor Gavrilov M40 Pro-Sport OKRUS  64:33 (7) 32:02 (1) 96:35 +00:15
3.Martin Schmid M40 NF SteiermarkAUT  63:40 (6) 37:35 (3) 101:15 +04:55
4.Damir Gobec M40 OK VihorCRO  62:25 (4) 40:22 (5) 102:47 +06:27
5.Lorenzo Frizzera M40 Trent-O OrienteeringITA  61:14 (3) 43:14 (7) 104:28 +08:08
6.Fabio Hueller M40 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  64:42 (8) 40:15 (4) 104:57 +08:37
7.Remo Madella M40 REM MAPSITA  65:15 (10) 40:25 (6) 105:40 +09:20
8.Tamas Toth M40 Tipo Orienteering ClubHUN  64:46 (9) 44:28 (8) 109:14 +12:54
9.Robert Orehoci M40 OK BjelovarCRO  62:52 (5) 49:40 (12) 112:32 +16:12
10.Günther Kroupa M40 Naturfreunde WienAUT  67:40 (11) 47:04 (10) 114:44 +18:24
11.Miháczi Zoltán M40 Tipo Orienteering ClubHUN  70:10 (12) 45:06 (9) 115:16 +18:56
12.Valery Tereshchenkov M40   74:40 (13) 50:21 (13) 125:01 +28:41
13.Marco Giovannini M40 OK TrzinSLO  78:36 (15) 48:28 (11) 127:04 +30:44
14.Michal Gross M40 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  77:32 (14) 55:41 (17) 133:13 +36:53
15.Hans Borsitzky M40 HSV OL Wiener NeustadtAUT  81:59 (16) 55:24 (16) 137:23 +41:03
16.Boris Kastner-jirka M40 Naturfreunde WienAUT  90:37 (18) 51:47 (14) 142:24 +46:04
17.Robert Kalcher M40 HSV PinkafeldAUT  103:58 (21) 53:53 (15) 157:51 +61:31
18.Günther Rosenkranz M40 OL AndritzAUT  87:08 (17) 72:18 (20) 159:26 +63:06
19.Helmut Wöllik M40 SPORTUNION KlagenfurtAUT  117:43 (22) 64:10 (19) 181:53 +85:33
20.Feridun Takis M40 Istanbul Orienteering Spor KulubuTUR  93:40 (19) 93:20 (22) 187:00 +90:40
21.Turschl Attila M40 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  103:22 (20) 83:43 (21) 187:05 +90:45
Mladen Vukmanović M40 OK KapelaCRO  dns disq
Günther Klöckl M40 OK Gittis KlosterneuburgAUT  dns dns disq
Tomislav Kaniški M40 OK MaksimirCRO  54:50 (1) disq
Vasja Jercic M40 DurasportSLO  mp 63:54 (18) disq

M45
1.Timo Nurmela M45 Rasti-KurikkaFIN  42:42 (1) 33:25 (1) 76:07
2.Peter Bonek M45 Naturfreunde WienAUT  44:02 (2) 33:25 (1) 77:27 +01:20
3.Gabor Pavlovics M45 Pécsi Vasutas SKHUN  46:10 (3) 35:49 (3) 81:59 +05:52
4.Klaus Kramer M45 GO HarzbergAUT  48:06 (5) 36:19 (4) 84:25 +08:18
5.Ferenc Viniczai M45 Pécsi Vasutas SKHUN  47:46 (4) 39:05 (8) 86:51 +10:44
6.Emanuel Braun M45 HSV OL Wiener NeustadtAUT  51:28 (8) 36:52 (5) 88:20 +12:13
7.Reinhard Groell M45 SU Schöckl GrazAUT  50:49 (7) 39:35 (9) 90:24 +14:17
8.Pavel Ptáček M45 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  52:47 (10) 39:53 (10) 92:40 +16:33
9.Klaus Krischan M45 EnnstalAUT  55:12 (13) 38:50 (6) 94:02 +17:55
10.Boris Bauman M45 Mariborski OKSLO  55:33 (14) 38:53 (7) 94:26 +18:19
11.Roberto Pradel M45 US Primiero AsdITA  54:33 (12) 40:05 (11) 94:38 +18:31
12.Bojan Jevševar M45 OK BrežiceSLO  52:45 (9) 42:42 (15) 95:27 +19:20
13.Werner Pietsch M45 Naturfreunde WienAUT  50:06 (6) 45:44 (19) 95:50 +19:43
14.Wolfgang Pietsch M45 Naturfreunde WienAUT  55:37 (15) 42:01 (14) 97:38 +21:31
15.Martin Gruenberger M45 WiN TeamAUT  55:53 (16) 45:15 (17) 101:08 +25:01
16.Enrico Casagrande M45 Orienteering PergineITA  60:55 (20) 40:39 (12) 101:34 +25:27
17.Antonín Procházka M45 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  61:17 (22) 41:14 (13) 102:31 +26:24
18.Pataki Gabor M45 Pécsi Vasutas SKHUN  59:01 (18) 45:22 (18) 104:23 +28:16
19.Renato Bettin M45 OR SWALLOWSITA  57:07 (17) 48:22 (21) 105:29 +29:22
20.Stefan Röhl M45 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  59:56 (19) 51:55 (25) 111:51 +35:44
21.Christoph Schaffer M45 HSV Ried im InnkreisAUT  61:03 (21) 52:12 (26) 113:15 +37:08
22.Felix Hofstätter M45 Naturfreunde WienAUT  69:43 (28) 44:24 (16) 114:07 +38:00
23.Siegfried Liebl M45 OL-Team BayernGER  64:28 (23) 49:47 (23) 114:15 +38:08
24.Nikolaus Adenstedt M45 OK KlosterneuburgAUT  66:27 (24) 48:06 (20) 114:33 +38:26
25.Helmut Lerchegger M45 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  67:44 (27) 50:46 (24) 118:30 +42:23
26.Roland Reisenberger M45 OK Gittis KlosterneuburgAUT  67:19 (25) 53:07 (27) 120:26 +44:19
27.Attila Varsányi M45 Veszprémi Tájfutó ClubHUN  67:26 (26) 57:01 (29) 124:27 +48:20
28.Roland Kohlbacher M45 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  76:40 (32) 48:26 (22) 125:06 +48:59
29.Paolo Pizzamus M45 SSD GAJAITA  71:40 (29) 55:48 (28) 127:28 +51:21
30.Felix Diwok M45 OK Gittis KlosterneuburgAUT  72:23 (30) 59:27 (31) 131:50 +55:43
31.Ivo Tisljar M45 OK OrionCRO  80:22 (35) 58:45 (30) 139:07 +63:00
32.Livio Predonzani M45 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  77:15 (33) 62:20 (33) 139:35 +63:28
33.Marko De Luisa M45 SSD GAJAITA  97:17 (38) 70:39 (36) 167:56 +91:49
34.Reinhard Kasper M45 LZ OMAHAAUT  104:34 (39) 67:35 (34) 172:09 +96:02
35.Dieter Lützelschwab M45 OLG CordobaSUI  110:19 (40) 77:51 (38) 188:10 +112:03
36.Markus Sterba M45 OK Gittis KlosterneuburgAUT  162:36 (41) 93:40 (39) 256:16 +180:09
37.Janez Šumečki M45 Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  200:40 (42) 126:15 (40) 326:55 +250:48
Roland Vogl M45 SV MietrachingGER  54:14 (11) dns disq
Aleš Zupan M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  87:04 (37) dnf disq
Ivan Mrak M45 OK AzimutSLO  71:33 (37) disq
Igor Boncina M45 OK AzimutSLO  dns dns disq
Vojko Kacin M45 OK AzimutSLO  61:31 (32) disq
Udo Roessler M45 OL-Team BayernGER  dns dns disq
Gianluca Leoni M45 SSD GAJAITA  80:24 (36) disq
Massimo Mosca M45 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  68:31 (35) disq
Slobodan Radovanovic M45 OK MAGIC MAPSRB  dns dns disq
Gottfried Scheikl M45 OC FürstenfeldAUT  72:33 (31) mp disq
Willi Tiefenböck M45 Naturfreunde WienAUT  80:15 (34) mp disq

M50
1.Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  46:06 (1) 36:56 (1) 83:02
2.Thomas Dätwyler M50 OLG PfäffikonSUI  53:17 (3) 37:09 (2) 90:26 +07:24
3.Zsolt Weiler M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:33 (2) 41:52 (4) 93:25 +10:23
4.Erwin Köck M50 HSV OL Wiener NeustadtAUT  55:43 (4) 42:09 (6) 97:52 +14:50
5.Günter Kradischnig M50 OLC GrazAUT  55:46 (5) 42:07 (5) 97:53 +14:51
6.Jan Arild Johnsen M50 Norwegian Orienteering federationNOR  59:11 (10) 40:27 (3) 99:38 +16:36
7.Manuel Dias M50 Lisboa OKPOR  56:38 (7) 45:20 (7) 101:58 +18:56
8.Manu Verpoorten M50 BMTBEL  57:17 (8) 45:43 (8) 103:00 +19:58
9.Martin Greiner M50 TSV GrünwaldGER  58:32 (9) 45:45 (9) 104:17 +21:15
10.Dario Štambuk M50 Ivan MerzCRO  62:44 (12) 51:22 (13) 114:06 +31:04
11.Miklos Mets M50 MOM BudapestHUN  64:38 (13) 50:19 (10) 114:57 +31:55
12.Zdeněk Blabla M50 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  70:53 (16) 50:32 (11) 121:25 +38:23
13.Andreas Cart M50 OLC WienerwaldAUT  70:49 (15) 63:10 (19) 133:59 +50:57
14.Aleš Borštnik M50 OK TivoliSLO  83:21 (19) 58:34 (16) 141:55 +58:53
15.Rudolf Koeller M50 SPORTUNION KlagenfurtAUT  90:23 (21) 54:58 (14) 145:21 +62:19
16.Philippe Sinaeve M50 BMTBEL  87:00 (20) 59:21 (17) 146:21 +63:19
17.Roman Sladič M50 OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  78:58 (18) 73:27 (24) 152:25 +69:23
18.Kolbjørn Kasin M50 Kongsberg O-lagNOR  97:43 (24) 57:30 (15) 155:13 +72:11
19.Josef Tanzer M50 WiN TeamAUT  101:05 (25) 62:07 (18) 163:12 +80:10
20.Georg Pregartner M50 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  95:00 (22) 68:25 (21) 163:25 +80:23
21.Harald Friedl M50 TSV BrockumGER  96:34 (23) 69:51 (22) 166:25 +83:23
22.Roman Volčič M50 OK TivoliSLO  105:26 (27) 63:36 (20) 169:02 +86:00
23.Armin Friessnig M50 OC FürstenfeldAUT  108:22 (28) 73:53 (25) 182:15 +99:13
24.Mauro Clemente M50 SSD GAJAITA  110:25 (29) 71:58 (23) 182:23 +99:21
25.Fiorenzo Ruzzier M50 SSD GAJAITA  102:23 (26) 102:22 (27) 204:45 +121:43
Gerald Mayrhofer M50 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Ian Prosser M50 Abominable OrienteersAUS  56:15 (6) mp disq
Josef Polster M50 HSV Spittal/DrauAUT  65:24 (14) disq
Aleš Čerin M50 OK TivoliSLO  101:39 (26) disq
Peter Bauer M50 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Jozsef Varga M50 Nagykanizsai Zalaerdo SEHUN  61:29 (11) dns disq
Gerhard Koiser M50 HSV OL Wiener NeustadtAUT  mp mp disq
Christian Gotthardt M50 HSV Spittal/DrauAUT  71:26 (17) dns disq
Vinko Pernek M50 Mariborski OKSLO  51:18 (12) disq

M55
1.Joachim Friessnig M55 OC FürstenfeldAUT  42:00 (1) 36:06 (5) 78:06
2.Peter Jones M55 Southern NavigatorsGBR  46:40 (2) 33:58 (3) 80:38 +02:32
3.Vladimír John M55 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  47:28 (3) 33:34 (2) 81:02 +02:56
4.Silvij Močnik M55 OK AzimutSLO  54:35 (6) 35:21 (4) 89:56 +11:50
5.Arne Heikoop M55 NMOLTNED  51:20 (4) 38:49 (9) 90:09 +12:03
6.Jaroslav Kacmarcik M55 Italy-national teamITA  51:24 (5) 38:53 (10) 90:17 +12:11
7.Gyula Kóger M55 PVM PécsHUN  55:37 (7) 37:17 (6) 92:54 +14:48
8.Ivan Pongrac M55 OK JapeticCRO  61:31 (12) 38:20 (7) 99:51 +21:45
9.Eugen Kainrath M55 HSV PinkafeldAUT  60:40 (10) 39:30 (11) 100:10 +22:04
10.Gottfried Lang M55 NF SteiermarkAUT  60:43 (11) 40:48 (13) 101:31 +23:25
11.Stefano Zonato M55 Lessinia OrienteeringITA  56:40 (8) 45:01 (17) 101:41 +23:35
12.Srečo Pirman M55 Škofjeloški orientacijski klubSLO  58:29 (9) 43:20 (15) 101:49 +23:43
13.Kristian Leonhardt M55 OC FürstenfeldAUT  62:10 (13) 41:21 (14) 103:31 +25:25
14.Fulvio Pacor M55 SSD GAJAITA  65:20 (16) 39:52 (12) 105:12 +27:06
15.Lino Orler M55 US Primiero AsdITA  63:04 (14) 44:29 (16) 107:33 +29:27
16.Andrew Graham M55 Berkshire OrienteersGBR  70:28 (18) 38:28 (8) 108:56 +30:50
17.Marco Ongaro M55 US Primiero AsdITA  67:39 (17) 45:18 (18) 112:57 +34:51
18.Ivan Boyadzhiev M55 Mariborski OKSLO  70:54 (19) 49:35 (20) 120:29 +42:23
19.Res Wüthrich M55 ol.biel.seelandSUI  64:37 (15) 57:54 (27) 122:31 +44:25
20.Valentin Pidner M55 WiN TeamAUT  72:37 (20) 54:37 (25) 127:14 +49:08
21.Piero Taufer M55 US Primiero AsdITA  79:48 (22) 49:35 (20) 129:23 +51:17
22.Manfred Huemer M55 SPORTUNION KlagenfurtAUT  77:23 (21) 52:18 (24) 129:41 +51:35
23.Conci Alessandro M55 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  84:09 (24) 47:39 (19) 131:48 +53:42
24.Janko Lapajne M55 OK AzimutSLO  84:42 (25) 49:56 (22) 134:38 +56:32
25.Roberto Cereatti M55 Friuli MTB & OrienteeringITA  90:51 (28) 57:47 (26) 148:38 +70:32
26.Ivo Kete M55 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  89:23 (27) 67:56 (28) 157:19 +79:13
27.Črtomir Knap M55 OK AzimutSLO  85:10 (26) 75:57 (30) 161:07 +83:01
28.Damir Jasprica M55 OK TorpedoCRO  144:41 (29) 69:43 (29) 214:24 +136:18
29.Rudolf Wernig M55 Naturfreunde KühnsdorfAUT  153:21 (30) 78:58 (31) 232:19 +154:13
30.Josip Matijašić M55 OK VihorCRO  163:13 (31) 95:55 (32) 259:08 +181:02
Jiří Gawel M55 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  mp dns disq
Adriano Bettega M55 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  dns dns disq
Gianfranco Siega M55 SSD GAJAITA  51:55 (23) disq
Luciano Zagonel M55 US Primiero AsdITA  dns disq
Iain Rochford M55 OC FürstenfeldAUT  dns dns disq
Robert Schwarz M55 OLC WienerwaldAUT  dns dns disq
Bruno Scherr M55 HSV VillachAUT  mp 32:29 (1) disq
Vlado Sedej M55 OK AzimutSLO  81:05 (23) disq
Rudolf Hochwarter M55   dns dns disq

M60
1.Bjørn Grinde M60 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  36:01 (1) 26:17 (1) 62:18
2.Moosberger Max M60 OLregiooltenSUI  40:12 (2) 27:33 (2) 67:45 +05:27
3.Are Eriksen M60 Oslostudentenes Idrettsklubb OrienteringNOR  40:49 (3) 30:14 (3) 71:03 +08:45
4.Juergen Ziesche M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  47:03 (6) 33:42 (4) 80:45 +18:27
5.Lorenzo Depaoli M60 US Primiero AsdITA  45:48 (5) 35:31 (8) 81:19 +19:01
6.Franz Ponweiser M60 HSV OL Wiener NeustadtAUT  45:02 (4) 36:24 (10) 81:26 +19:08
7.Hubert Lukaseder M60 WiN TeamAUT  50:42 (7) 35:00 (7) 85:42 +23:24
8.Valerio Leso M60 Lessinia OrienteeringITA  56:59 (13) 33:56 (5) 90:55 +28:37
9.Roy Dawson M60 GafanGBR  52:25 (8) 39:27 (16) 91:52 +29:34
10.Wolfgang Germ M60 Naturfreunde KühnsdorfAUT  56:57 (12) 37:31 (12) 94:28 +32:10
11.Otto Venhauer M60 OLC Union ViktringAUT  58:53 (14) 36:05 (9) 94:58 +32:40
12.Gino Vivian M60 Orienteering PergineITA  60:37 (18) 36:35 (11) 97:12 +34:54
13.Ludwig Genderjahn M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  59:52 (15) 38:40 (13) 98:32 +36:14
14.Bugar Jozsef M60 BÖFHUN  60:09 (16) 39:11 (15) 99:20 +37:02
15.Ernst Bonek M60 Naturfreunde WienAUT  65:54 (20) 34:19 (6) 100:13 +37:55
16.Sandor Toth M60 Egri Testedzo ClubHUN  60:16 (17) 40:32 (17) 100:48 +38:30
17.Renzo Bernabè M60 Orienteering PergineITA  55:37 (10) 46:54 (21) 102:31 +40:13
18.Helmut Murer M60 Orienteering PergineITA  55:56 (11) 46:45 (20) 102:41 +40:23
19.Franz Käfer M60 OC FürstenfeldAUT  55:23 (9) 47:52 (22) 103:15 +40:57
20.Milan Henek M60 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  62:30 (19) 45:30 (19) 108:00 +45:42
21.Karl Pongratz M60 HSV PinkafeldAUT  69:24 (24) 48:44 (23) 118:08 +55:50
22.Rudolf Hudax M60 OC FürstenfeldAUT  81:15 (28) 39:05 (14) 120:20 +58:02
23.Magyar János M60 BÖFHUN  69:10 (23) 51:58 (24) 121:08 +58:50
24.Walter Bergner M60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  81:10 (27) 42:05 (18) 123:15 +60:57
25.Ladislav Ptáček M60 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  68:11 (22) 55:47 (27) 123:58 +61:40
26.Walter Peraro M60 Lessinia OrienteeringITA  66:53 (21) 64:47 (30) 131:40 +69:22
27.Wolf Eberle M60 HSV AigenAUT  72:23 (25) 61:21 (28) 133:44 +71:26
28.Giancarlo Gozzer M60 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  95:51 (29) 54:06 (25) 149:57 +87:39
29.Günther Prommer M60 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  101:43 (32) 61:57 (29) 163:40 +101:22
30.Istvan Mathe M60 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  96:07 (31) 67:36 (31) 163:43 +101:25
31.Tomislav Paravić M60 OK TorpedoCRO  95:52 (30) 78:58 (32) 174:50 +112:32
Erwin Schweifer M60 HSV OL Wiener NeustadtAUT  dns dns disq
Gerfried Hoch M60 NF SteiermarkAUT  mp 54:09 (26) disq
Heinrich Czembirek M60 MTV HernalsAUT  78:40 (26) mp disq
Mazzeni Gian Pietro M60 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp dns disq

OPEN
1.Fabian Paar OPEN OC FürstenfeldAUT  48:36 (1) 69:23 (6) 117:59
2.Clemens Loidolt OPEN OC FürstenfeldAUT  119:07 (4) 44:06 (1) 163:13 +45:14
3.Barbara Kastner OPEN Naturfreunde WienAUT  94:01 (2) 71:30 (7) 165:31 +47:32
4.Dragan Krivičić OPEN OK Perkmandeljc TrbovljeSLO  113:22 (3) 67:05 (5) 180:27 +62:28
5.Moritz Buchner OPEN OC FürstenfeldAUT  179:54 (5) 123:51 (12) 303:45 +185:46
Diego Ruzzier OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  61:38 (4) disq
Monica Perissinoto OPEN A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  101:34 (10) disq
Giulio Ceccone OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  88:38 (8) disq
Marija Kovač OPEN Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  disq
Mauro Sergas OPEN Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  disq
Tanja Vukovljak OPEN OK MAGIC MAPSRB  disq
Sandro Favia OPEN A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp 100:23 (9) disq
Lukas Henriksson OPEN Attunda OKSWE  mp disq
Tibor Fedelin OPEN HUFEZE SK PásztóHUN  mp 60:48 (3) disq
Dirk Deubel OPEN Naturfreunde WienAUT  mp 55:28 (2) disq
Katja Jurca OPEN OK TivoliSLO  112:21 (11) disq
Günter Schweiger OPEN Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  disq
Philipp Annerer OPEN OC FürstenfeldAUT  disq
Hanni Kienast OPEN ASKÖ HenndorfAUT  131:08 (14) disq
Ingrid Simader OPEN   124:45 (13) disq
Gerit Koeller OPEN SPORTUNION KlagenfurtAUT  disq

W10
1.Zala Ferenc W10 OK TivoliSLO  16:08 (1) 17:35 (2) 33:43
2.Nea Eržen W10 OK AzimutSLO  17:08 (2) 17:40 (3) 34:48 +01:05
3.Katarina Eva Anderluh W10 Orientacijski Klub PolarisSLO  18:14 (3) 21:13 (5) 39:27 +05:44
4.Nina Mcquarrie W10 Orientacijski klub KomendaSLO  22:10 (6) 18:50 (4) 41:00 +07:17
5.Nika Ravnikar W10 Orientacijski klub KomendaSLO  18:53 (4) 24:17 (6) 43:10 +09:27
6.Lea Martanova W10 Slavia Liberec OrienteeringCZE  20:57 (5) 27:20 (7) 48:17 +14:34
Stella Cignini W10 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dnf 17:23 (1) disq
Neža Mirtič W10 Orientacijski klub KomendaSLO  29:34 (8) dns disq
Neža Zupan W10 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Livia Radon W10 Naturfreunde WienAUT  dns dns disq
Katja Zgonec W10 OK TivoliSLO  31:40 (8) disq
Alvina Venhauer W10 OLC Union ViktringAUT  dns dns disq
Laura Venhauer W10 OLC Union ViktringAUT  40:12 (9) dns disq
Anja Škarabot W10 Orientacijski Klub PolarisSLO  23:30 (7) dns disq
Brina Kerčmar W10 OK AzimutSLO  dns disq

W12
1.Rita Tiefenböck W12 Naturfreunde WienAUT  22:44 (1) 20:19 (2) 43:03
2.Elin Martanova W12 Slavia Liberec OrienteeringCZE  24:37 (2) 19:50 (1) 44:27 +01:24
3.Pia Gruenberger W12 WiN TeamAUT  27:20 (5) 20:45 (3) 48:05 +05:02
4.Anna Pietsch W12 Naturfreunde WienAUT  28:01 (6) 24:00 (4) 52:01 +08:58
5.Pataki Virag Lara W12 Pécsi Vasutas SKHUN  33:53 (8) 24:26 (5) 58:19 +15:16
6.Maya Kastner W12 Naturfreunde WienAUT  25:47 (4) 37:21 (8) 63:08 +20:05
7.Lielti Pommer W12 OC FürstenfeldAUT  29:26 (7) 35:07 (7) 64:33 +21:30
8.Ana Pia Pogačar W12 Orientacijski klub KomendaSLO  25:24 (3) 40:25 (10) 65:49 +22:46
9.Jedert Jevševar W12 OK BrežiceSLO  46:40 (12) 33:54 (6) 80:34 +37:31
10.Teresa Pezze' W12 Junior Team TrentinoITA  42:06 (11) 42:09 (11) 84:15 +41:12
11.Joshna Pipolo W12 SSD GAJAITA  34:40 (9) 52:27 (13) 87:07 +44:04
12.Zala Zavrl W12 Orientacijski klub KomendaSLO  51:22 (14) 48:06 (12) 99:28 +56:25
13.Marie-theres Perl W12 OC FürstenfeldAUT  40:54 (10) 73:48 (14) 114:42 +71:39
Vesna Bohinc W12 Orientacijski klub KomendaSLO  69:33 (15) disq
Elena Bieda W12 OC FürstenfeldAUT  48:59 (13) mp disq
Matilda Kasper W12 LZ OMAHAAUT  dns 38:09 (9) disq

W14
1.Szuromi Hanga W14 Pécsi Vasutas SKHUN  23:40 (1) 21:42 (1) 45:22
2.Jasmina Gassner W14 WiN TeamAUT  24:07 (2) 24:46 (3) 48:53 +03:31
3.Réka Dalida Pataki W14 Pécsi Vasutas SKHUN  27:35 (3) 24:22 (2) 51:57 +06:35
4.Tina Tiefenboeck W14 WiN TeamAUT  28:09 (4) 29:09 (5) 57:18 +11:56
5.Lora Hlistova W14 Naturfreunde LinzAUT  35:51 (5) 35:48 (7) 71:39 +26:17
6.Julija Ferenc W14 OK TivoliSLO  36:49 (6) 41:50 (10) 78:39 +33:17
7.Magdalena Kalcher W14 HSV PinkafeldAUT  48:57 (9) 33:02 (6) 81:59 +36:37
8.Serena Raus W14 Trent-O OrienteeringITA  41:06 (7) 45:51 (12) 86:57 +41:35
9.Agnes Scheikl W14 OC FürstenfeldAUT  46:07 (8) 40:55 (9) 87:02 +41:40
10.Anni Berger W14 WiN TeamAUT  60:00 (11) 29:05 (4) 89:05 +43:43
11.Anna Casagrande W14 Orienteering PergineITA  60:55 (12) 39:56 (8) 100:51 +55:29
12.Mia Lovrec W14 OK VihorCRO  64:40 (14) 44:34 (11) 109:14 +63:52
13.Giulia Maschio W14 US Primiero AsdITA  64:20 (13) 48:20 (13) 112:40 +67:18
14.Sophie Kofler W14 OK Gittis KlosterneuburgAUT  57:20 (10) 61:52 (15) 119:12 +73:50
15.Nika Poljanšek W14 OK AzimutSLO  109:50 (20) 54:32 (14) 164:22 +119:00
16.Margherita Simionato W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  89:27 (15) 76:49 (18) 166:16 +120:54
17.Filesi Clelia W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  97:37 (18) 71:07 (16) 168:44 +123:22
18.Silvia Favia W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  95:35 (17) 78:45 (19) 174:20 +128:58
19.Silvia Buoso W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  99:24 (19) 75:01 (17) 174:25 +129:03
20.Lorenzon Ilaria W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  91:35 (16) 108:11 (22) 199:46 +154:24
Melanie Ott W14 WiN TeamAUT  dns dns disq
Ana Tisljar W14 OK OrionCRO  dns dns disq
Beatrice Savio W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp 83:05 (20) disq
Alice Maschera W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  dnf dns disq
Damin Lisa W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp 102:07 (21) disq

W16
1.Csenge Viniczai W16 Pécsi Vasutas SKHUN  24:26 (1) 24:43 (1) 49:09
2.Ines Schaffer W16 HSV Ried im InnkreisAUT  30:18 (4) 27:24 (2) 57:42 +08:33
3.Hannah Kalcher W16 HSV PinkafeldAUT  28:35 (2) 29:14 (3) 57:49 +08:40
4.Ida Pauser W16 WiN TeamAUT  33:27 (6) 29:49 (4) 63:16 +14:07
5.Chiara Dalla Santa W16 A.S.D. G.S. PAVIONEITA  36:54 (10) 34:12 (5) 71:06 +21:57
6.Antonia Erhart W16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  36:29 (9) 40:01 (9) 76:30 +27:21
7.Monika Ravnikar W16 Orientacijski klub KomendaSLO  33:00 (5) 46:14 (15) 79:14 +30:05
8.Melody Volgyesi W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:06 (15) 36:38 (6) 79:44 +30:35
9.Irene Cibin W16 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  41:16 (13) 39:31 (8) 80:47 +31:38
10.Doris Prach W16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  41:50 (14) 41:37 (11) 83:27 +34:18
11.Katjuša Poljanšek W16 OK AzimutSLO  46:19 (18) 37:58 (7) 84:17 +35:08
12.Hamburger Ágnes W16 Pécsi Vasutas SKHUN  43:44 (16) 42:03 (13) 85:47 +36:38
13.Iva Lovrec W16 OK VihorCRO  34:12 (7) 52:33 (18) 86:45 +37:36
14.Brina Foški W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  40:32 (12) 46:17 (16) 86:49 +37:40
15.Magdalena Fassl W16 HSV PinkafeldAUT  46:34 (19) 40:42 (10) 87:16 +38:07
16.Sabrina Raus W16 Trent-O OrienteeringITA  44:57 (17) 59:01 (19) 103:58 +54:49
17.Dora Težak W16 OK VihorCRO  65:00 (27) 44:28 (14) 109:28 +60:19
18.Jana Habigerova W16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  51:05 (21) 66:40 (22) 117:45 +68:36
19.Alessia Sanavia W16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  53:24 (22) 72:32 (23) 125:56 +76:47
20.Beguš Urša W16 OK AzimutSLO  53:51 (23) 78:56 (25) 132:47 +83:38
21.Emy Michelin W16 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  81:07 (28) 60:13 (20) 141:20 +92:11
22.Valeria Spudić W16 OK BjelovarCRO  56:02 (24) 89:48 (27) 145:50 +96:41
23.Iva Košuljandić W16 OK TorpedoCRO  64:14 (26) 91:05 (28) 155:19 +106:10
24.Annalisa Gadler W16 Trent-O OrienteeringITA  93:33 (29) 62:27 (21) 156:00 +106:51
25.Julia Kohlbacher W16 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  58:47 (25) 97:26 (29) 156:13 +107:04
26.Augustina Frate W16 Trent-O OrienteeringITA  97:27 (30) 76:26 (24) 173:53 +124:44
Ajda Frankovič W16 Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  79:18 (26) disq
Nina Černigoj W16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  47:39 (17) disq
Elena Bernardi W16 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  41:47 (12) disq
Comina Erika W16 Junior Team TrentinoITA  mp dns disq
Veronika Svancarova W16 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  38:30 (11) mp disq
Marjeta Lipužič W16 Orientacijski klub KomendaSLO  dns disq
Gerda Prach W16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dns dns disq
Antonella Fantoni W16 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Sophie Peroutka W16 WiN TeamAUT  34:24 (8) dns disq
Hannah Hoffmann W16 LZ OMAHAAUT  30:12 (3) mp disq
Ida-Karolina Kasper W16 LZ OMAHAAUT  48:56 (20) mp disq
Irene Varponi W16 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  mp disq

W18
1.Luca Szuromi W18 Pécsi Vasutas SKHUN  39:07 (1) 31:57 (1) 71:04
2.Virág Weiler W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  41:48 (2) 35:29 (4) 77:17 +06:13
3.Denise Hlosta W18 WiN TeamAUT  45:41 (4) 35:05 (3) 80:46 +09:42
4.Carina Polzer W18 SPORTUNION KlagenfurtAUT  46:45 (7) 34:35 (2) 81:20 +10:16
5.Isabel Schaffer W18 HSV Ried im InnkreisAUT  43:31 (3) 39:56 (7) 83:27 +12:23
6.Ines Zettl W18 WiN TeamAUT  47:15 (8) 37:47 (5) 85:02 +13:58
7.Becze Rita W18 Pécsi Vasutas SKHUN  46:18 (5) 42:49 (10) 89:07 +18:03
8.Elisa Lucian W18 US Primiero AsdITA  46:34 (6) 43:03 (11) 89:37 +18:33
9.Martina Walch W18 SU Schöckl GrazAUT  48:45 (10) 41:42 (8) 90:27 +19:23
10.Francesca Taufer W18 US Primiero AsdITA  49:21 (11) 43:30 (12) 92:51 +21:47
11.Manca Cvek W18 OK AzimutSLO  55:34 (14) 42:26 (9) 98:00 +26:56
12.Zuzana Petrasova W18 Czech rational teamCZE  55:30 (13) 43:42 (13) 99:12 +28:08
13.Tajda Foški W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  53:48 (12) 46:53 (15) 100:41 +29:37
14.Lena Stromberger W18 WiN TeamAUT  57:06 (16) 47:00 (16) 104:06 +33:02
15.Clara Mannfolk W18 Ulricehamns OKSWE  56:26 (15) 47:45 (17) 104:11 +33:07
16.Martina Palumbo W18 Trent-O OrienteeringITA  62:57 (17) 46:30 (14) 109:27 +38:23
17.Reka Schwendtner W18 SiralyokHUN  48:34 (9) 63:53 (25) 112:27 +41:23
18.Roberta Orehoci W18 OK BjelovarCRO  65:39 (18) 51:32 (20) 117:11 +46:07
19.Marta Scapin W18 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  80:04 (23) 50:09 (19) 130:13 +59:09
20.Radka Habigerova W18 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  74:05 (20) 58:30 (24) 132:35 +61:31
21.Eva Casagrande W18 OK TivoliSLO  77:09 (21) 58:12 (23) 135:21 +64:17
22.Simona Chladkova W18 Czech rational teamCZE  82:14 (24) 55:43 (22) 137:57 +66:53
23.Maja Zajc W18 OK AzimutSLO  73:59 (19) 74:27 (28) 148:26 +77:22
24.Francesca Bettega W18 US Primiero AsdITA  77:47 (22) 88:16 (29) 166:03 +94:59
25.Ema Radovan W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  109:07 (25) 65:57 (27) 175:04 +104:00
26.Veronika Burger W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  110:51 (26) 65:07 (26) 175:58 +104:54
Tina Arh W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Lena Pietsch W18 Naturfreunde WienAUT  mp mp disq
Suzana Poljanec W18 OK AzimutSLO  mp 110:53 (30) disq
Arianna Taufer W18 US Primiero AsdITA  mp 37:54 (6) disq
Saskia Hofer W18 WiN TeamAUT  mp 53:06 (21) disq
Nuša Jeram W18 OK AzimutSLO  mp 49:52 (18) disq

W20
1.Gunvor Hov Høydal W20 Norwegian Orienteering federationNOR  48:31 (1) 32:40 (1) 81:11
2.Anna Nilsson-Simkovics W20 Ulricehamns OKSWE  53:27 (2) 33:29 (2) 86:56 +05:45
3.Andrine Benjaminsen W20 Norwegian Orienteering federationNOR  54:55 (3) 33:43 (3) 88:38 +07:27
4.Anine Ahlsand W20 Norwegian Orienteering federationNOR  56:17 (5) 35:28 (4) 91:45 +10:34
5.Aneta Vozdova W20 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  57:53 (6) 37:17 (6) 95:10 +13:59
6.Siri Kolleud W20 Norwegian Orienteering federationNOR  55:39 (4) 39:56 (9) 95:35 +14:24
7.Kaja Bråten Løvald W20 Norwegian Orienteering federationNOR  59:04 (9) 39:11 (8) 98:15 +17:04
8.Viola Zagonel W20 Italy-national teamITA  59:34 (10) 40:53 (11) 100:27 +19:16
9.Ragnhild Hjermstad W20 Norwegian Orienteering federationNOR  58:22 (7) 43:16 (13) 101:38 +20:27
10.Marianne Opsahl Bredesen W20 Norwegian Orienteering federationNOR  65:19 (12) 37:16 (5) 102:35 +21:24
11.Tonje Vassend W20 Norwegian Orienteering federationNOR  64:19 (11) 43:14 (12) 107:33 +26:22
12.Julie Hjortland W20 Norwegian Orienteering federationNOR  58:42 (8) 49:05 (22) 107:47 +26:36
13.Kinga Varsanyi W20 SiralyokHUN  67:18 (14) 44:43 (15) 112:01 +30:50
14.Gina Mølnvik W20 Norwegian Orienteering federationNOR  67:33 (15) 45:51 (16) 113:24 +32:13
15.Eleonora Donadini W20 Italy-national teamITA  68:34 (17) 46:32 (18) 115:06 +33:55
16.Anna Caglio W20 Italy-national teamITA  74:46 (21) 40:44 (10) 115:30 +34:19
17.Petra Koporova W20 Czech rational teamCZE  70:01 (19) 46:08 (17) 116:09 +34:58
18.Anna Benigni W20 Italy-national teamITA  69:39 (18) 47:04 (20) 116:43 +35:32
19.Vanda Kinde W20 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  78:44 (23) 38:46 (7) 117:30 +36:19
20.Hana Janu W20 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  73:28 (20) 44:40 (14) 118:08 +36:57
21.Beatrice Baldi W20 Italy-national teamITA  66:46 (13) 57:41 (25) 124:27 +43:16
22.Kajsa Spetz W20 Ulricehamns OKSWE  77:55 (22) 47:32 (21) 125:27 +44:16
23.Sarka Hnilicova W20 Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  78:49 (24) 54:24 (24) 133:13 +52:02
24.Lia Patscheider W20 Italy-national teamITA  87:31 (25) 50:25 (23) 137:56 +56:45
25.Veronika Cart W20 WiN TeamAUT  92:52 (26) 59:30 (26) 152:22 +71:11
Denise Baggio W20 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  46:35 (19) disq
Karoline Sønsterudbråten W20 Norwegian Orienteering federationNOR  67:49 (16) mp disq
Lovisa Mannfolk W20 Ulricehamns OKSWE  dns dns disq

W21A
1.Mojca Flerin W21A Orientacijski klub KomendaSLO  58:14 (1) 34:58 (2) 93:12
2.Josephine Greiner W21A Naturfreunde WienAUT  62:34 (3) 34:15 (1) 96:49 +03:37
3.Zuzana Hermanová W21A OK Lokomotiva PardubiceCZE  65:56 (5) 37:59 (3) 103:55 +10:43
4.Signe Dambe W21A Paimion RastiLAT  60:25 (2) 44:34 (11) 104:59 +11:47
5.Nausica Paris W21A Junior Team TrentinoITA  68:24 (6) 40:53 (5) 109:17 +16:05
6.Geke Bakker W21A NMOLTNED  65:17 (4) 44:39 (12) 109:56 +16:44
7.Ana Pribaković Borštnik W21A OK TivoliSLO  69:47 (9) 42:10 (6) 111:57 +18:45
8.Maria Chiara Crippa W21A AGOROSSO BERGAMOITA  68:50 (7) 44:09 (9) 112:59 +19:47
9.Sabrina Rinaldi W21A Trent-O OrienteeringITA  69:44 (8) 43:27 (8) 113:11 +19:59
10.Mira Scheir W21A BMTBEL  75:25 (11) 39:49 (4) 115:14 +22:02
11.Vladislava Museliková W21A Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  76:04 (13) 42:37 (7) 118:41 +25:29
12.Aleksandra Novokshonova W21A Friuli MTB & OrienteeringITA  70:48 (10) 48:49 (14) 119:37 +26:25
13.Liesbeth Vandevelde W21A BMTBEL  80:12 (16) 45:30 (13) 125:42 +32:30
14.Jerca Bernik W21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  76:01 (12) 51:41 (17) 127:42 +34:30
15.Metka Udovic W21A OK TrzinSLO  83:54 (18) 44:31 (10) 128:25 +35:13
16.Sara Liparesi W21A CUS BOLOGNAITA  84:20 (19) 51:12 (15) 135:32 +42:20
17.Federica Anedda W21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  79:40 (15) 57:36 (20) 137:16 +44:04
18.Camilla Scolini W21A Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  80:41 (17) 59:29 (21) 140:10 +46:58
19.Tanja Pretnar W21A OK AzimutSLO  86:55 (21) 57:31 (19) 144:26 +51:14
20.Verena Aschacher W21A HSV OL Wiener NeustadtAUT  84:28 (20) 60:08 (22) 144:36 +51:24
21.Núria Badia Comas W21A TSV GrünwaldGER  90:02 (23) 54:43 (18) 144:45 +51:33
22.Aurelie Deschepper W21A BMTBEL  97:41 (24) 51:19 (16) 149:00 +55:48
23.Urša Tomažin W21A OK AzimutSLO  89:14 (22) 60:34 (23) 149:48 +56:36
24.Pamela Gaiger W21A Junior Team TrentinoITA  77:31 (14) 73:35 (31) 151:06 +57:54
25.Suzana Drevenšek W21A Orientacijski klub KomendaSLO  100:46 (25) 60:42 (24) 161:28 +68:16
26.Sophie Mossoux W21A ASUB BruxellesBEL  107:13 (28) 62:42 (26) 169:55 +76:43
27.Nina Rudolf W21A Mariborski OKSLO  104:27 (27) 65:37 (28) 170:04 +76:52
28.Gudrun Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  110:13 (29) 67:18 (29) 177:31 +84:19
29.Sabine Stähr W21A DJK Adler 07 BottropGER  119:26 (32) 65:27 (27) 184:53 +91:41
30.Martina Erber W21A OK Gittis KlosterneuburgAUT  103:37 (26) 83:30 (32) 187:07 +93:55
31.Monika Pekárková W21A Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  126:00 (33) 61:28 (25) 187:28 +94:16
32.Giulia Benigni W21A Trent-O OrienteeringITA  113:21 (30) 86:43 (33) 200:04 +106:52
33.Mojca Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  136:13 (34) 68:36 (30) 204:49 +111:37
Jona Mirnik W21A Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Ajda Flašker W21A Orientacijski klub KomendaSLO  dns mp disq
Bernadett Elmont W21A Zalaegerszegi Tájékozódási Futó ClubHUN  dns dns disq
Cornelia Radon W21A Naturfreunde WienAUT  dns dns disq
Regula Hodler W21A OLG KTV AltdorfSUI  mp dns disq
Delilah Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  114:37 (31) mp disq
Ana Marija Kolar W21A Rod Jezerski zmaj VelenjeSLO  127:59 (34) disq

W21B
1.Lenka Kazdova W21B Sportcentrum JicinCZE  46:52 (1) 33:35 (1) 80:27
2.Martina Perani W21B CUS BOLOGNAITA  63:27 (6) 36:08 (2) 99:35 +19:08
3.Petra Germ W21B Naturfreunde KühnsdorfAUT  60:51 (4) 39:26 (4) 100:17 +19:50
4.Serena Zacchigna W21B ORIENTEERING TRIESTEITA  64:37 (8) 38:52 (3) 103:29 +23:02
5.Matea Sršen W21B OK VihorCRO  62:48 (5) 41:26 (6) 104:14 +23:47
6.Lucia Turcanu W21B Attunda OKSWE  59:26 (2) 48:00 (11) 107:26 +26:59
7.Zuzana Jonackova W21B OLT TransdanubienAUT  64:10 (7) 47:00 (10) 111:10 +30:43
8.Vladika Muselíková W21B Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  67:50 (10) 46:31 (9) 114:21 +33:54
9.Ines Peroutka W21B HSV OL Wiener NeustadtAUT  65:03 (9) 52:52 (17) 117:55 +37:28
10.Ana Plavčak W21B OK AzimutSLO  79:03 (14) 40:55 (5) 119:58 +39:31
11.Eva Primus W21B Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  74:34 (11) 48:35 (13) 123:09 +42:42
12.Nicole Anedda W21B A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  84:04 (17) 43:18 (7) 127:22 +46:55
13.Helena Svancarova W21B Klub vytrvalostnich sportu SumperkCZE  77:48 (13) 50:46 (14) 128:34 +48:07
14.Giuliana Zoppc W21B Junior Team TrentinoITA  75:40 (12) 56:57 (21) 132:37 +52:10
15.Hanna Pietsch W21B Naturfreunde WienAUT  80:30 (16) 53:03 (18) 133:33 +53:06
16.Ivana Babić W21B PD PobedaSRB  85:02 (18) 48:32 (12) 133:34 +53:07
17.Alice Kozumpliková W21B Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  79:17 (15) 56:03 (20) 135:20 +54:53
18.Marjanca Poljanšek W21B OK AzimutSLO  88:08 (20) 59:25 (22) 147:33 +67:06
19.Chiara Dandrea W21B Junior Team TrentinoITA  102:08 (23) 54:29 (19) 156:37 +76:10
20.Marie-caroline Laurent W21B ASUB BruxellesBEL  107:46 (24) 68:29 (25) 176:15 +95:48
21.Tatjana Ljubisavljevic W21B PU MaslacakSRB  96:41 (22) 82:48 (27) 179:29 +99:02
22.Christine Gruenberger W21B WiN TeamAUT  155:26 (30) 52:45 (16) 208:11 +127:44
23.Erzsebet Kanasz-Nagy W21B Maccabi VAC - HungaryHUN  165:52 (31) 52:24 (15) 218:16 +137:49
Jasminka Cindrić Perković W21B OK MedjimurjeCRO  125:57 (27) disq
Adriana Donini W21B SSD GAJAITA  dns disq
Veronika Dätwyler W21B OLG PfäffikonSUI  mp 71:41 (26) disq
Tinjana Golob Mrak W21B OK AzimutSLO  44:05 (8) disq
Antonella Sinigaglia W21B SSD GAJAITA  113:09 (25) dns disq
Marjana Rejec W21B OK AzimutSLO  66:53 (24) disq
Ivana Težak W21B OK VihorCRO  mp 93:07 (28) disq
Marija Haramija W21B OK KapelaCRO  124:16 (26) disq
Alenka Škarabot W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  129:50 (28) dns disq
Sandra Dornstauder W21B HSV OL Wiener NeustadtAUT  mp 99:50 (29) disq
Špela Draksler W21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns dns disq
Vanja Bohinc W21B Orientacijski klub KomendaSLO  138:10 (29) disq
Sandra Vicentini W21B Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  dnf dns disq
Tamara Vuletic W21B   dns dns disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  60:47 (3) dns disq
Irena Kasaš W21B OK KapelaCRO  87:37 (19) disq
Martina Petrovič W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Sabrina Rostirolla W21B Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  dns dns disq
Silke Koglmann W21B OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Maruša Debeljak W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Alja Ojstrež W21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  dnf dns disq
Petra Šiler W21B   63:32 (23) disq
Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Michaela Bauer W21B OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Natasa Aljančič W21B Orientacijski klub KomendaSLO  95:10 (21) disq
Tanja Petkovič W21B Orientacijski klub KomendaSLO  dns dns disq

W21E
1.Inga Dambe W21E Paimion RastiLAT  56:22 (1) 29:34 (1) 85:56
2.Dana Šafka Brožková W21E Team Czech RepublicCZE  56:32 (2) 33:03 (4) 89:35 +03:39
3.Eva Juřeníková W21E Team Czech RepublicCZE  58:07 (3) 31:36 (2) 89:43 +03:47
4.Ivana Bochenková W21E Team Czech RepublicCZE  62:51 (8) 32:55 (3) 95:46 +09:50
5.Ursula Kadan W21E OC FürstenfeldAUT  61:32 (7) 35:04 (8) 96:36 +10:40
6.Monika Topinková W21E Team Czech RepublicCZE  58:35 (4) 38:12 (14) 96:47 +10:51
7.Eva Kabáthová W21E Team Czech RepublicCZE  61:21 (6) 35:50 (10) 97:11 +11:15
8.Michaela Gomzyk Omová W21E Team Czech RepublicCZE  59:16 (5) 39:20 (15) 98:36 +12:40
9.Christine Kirchlechner W21E Italy-national teamITA  65:20 (14) 33:25 (5) 98:45 +12:49
10.Iveta Duchová W21E Team Czech RepublicCZE  63:48 (9) 35:34 (9) 99:22 +13:26
11.Jana Knapová W21E Team Czech RepublicCZE  66:58 (15) 33:56 (7) 100:54 +14:58
12.Lenka Poklopová W21E Team Czech RepublicCZE  65:15 (13) 36:04 (11) 101:19 +15:23
12.Iva Rufferová W21E OOB TJ TurnovCZE  64:12 (11) 37:07 (12) 101:19 +15:23
14.Inga Kazlauskaite W21E OK LinnéSWE  64:08 (10) 37:16 (13) 101:24 +15:28
15.Indre Valaite W21E Fotrūnos versmė po ąžuoluLTU  67:38 (16) 33:49 (6) 101:27 +15:31
16.Michaela Gigon W21E OLT TransdanubienAUT  70:33 (17) 41:01 (16) 111:34 +25:38
17.Nicole Scalet W21E Italy-national teamITA  70:53 (18) 46:30 (19) 117:23 +31:27
18.Száva Zsigmond W21E MOM BudapestHUN  73:54 (19) 44:51 (18) 118:45 +32:49
19.Iva Kosarkova W21E OK Sparta PrahaCZE  75:00 (20) 47:15 (21) 122:15 +36:19
20.Lucia Curzio W21E Polisportiva G.MasiITA  77:47 (21) 47:50 (22) 125:37 +39:41
21.Christina Maria Casin W21E Pécsi Vasutas SKHUN  80:06 (22) 46:57 (20) 127:03 +41:07
22.Filoména Kovács W21E Pécsi Vasutas SKHUN  83:27 (25) 48:11 (23) 131:38 +45:42
23.Yana Sandieva W21E "NSA-SIVEN"BUL  81:54 (24) 50:14 (26) 132:08 +46:12
24.Lina Nilsson W21E Ulricehamns OKSWE  89:43 (26) 44:23 (17) 134:06 +48:10
25.Heike Torggler W21E Sport Club MeranITA  95:11 (28) 49:15 (24) 144:26 +58:30
26.Dragana Dokmanovic W21E OK MAGIC MAPSRB  94:51 (27) 49:45 (25) 144:36 +58:40
27.Antonija Orlić W21E OK BjelovarCRO  130:10 (29) 70:50 (27) 201:00 +115:04
Adel Varga W21E Nagykanizsai Zalaerdo SEHUN  mp dns disq
Nikolina Stepan W21E OK TorpedoCRO  dns dns disq
Sabine Rottensteiner W21E Sport Club MeranITA  81:44 (23) dnf disq
Julia Bauer W21E OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  dns dns disq
Emma Johansson W21E Norwegian Orienteering federationNOR  64:18 (12) dns disq
Denisa Kosová W21E Team Czech RepublicCZE  dns dns disq

W35
1.Claudia Bonek W35 Naturfreunde WienAUT  47:52 (1) 39:23 (1) 87:15
2.Eva Ponweiser W35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  50:54 (3) 44:08 (2) 95:02 +07:47
3.Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  50:49 (2) 49:14 (4) 100:03 +12:48
4.Ingrid Adenstedt W35 OK KlosterneuburgAUT  52:28 (4) 49:18 (5) 101:46 +14:31
5.Judit Allwinger W35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  55:35 (5) 47:27 (3) 103:02 +15:47
6.Daria Niggli W35 Orientation Haut-JuraFRA  57:39 (6) 50:14 (6) 107:53 +20:38
7.Tünde Allwinger W35 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  57:55 (7) 53:50 (8) 111:45 +24:30
8.Angelika Aschacher W35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  61:16 (8) 55:15 (10) 116:31 +29:16
9.Ebinger Monika W35 KFKI Petőfi SKHUN  65:23 (10) 54:58 (9) 120:21 +33:06
10.Chiara Sepin W35 SSD GAJAITA  70:16 (11) 50:20 (7) 120:36 +33:21
11.Marirosa Hechich W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  63:24 (9) 58:05 (11) 121:29 +34:14
12.Andrea Rass - Venhauer W35 OLC Union ViktringAUT  78:23 (14) 62:54 (12) 141:17 +54:02
13.Marija Anderluh W35 Orientacijski Klub PolarisSLO  84:17 (17) 72:30 (13) 156:47 +69:32
14.Sara Gaion W35 ORIENTEERING TRIESTEITA  74:41 (12) 82:22 (17) 157:03 +69:48
15.Daniela Martanova W35 Slavia Liberec OrienteeringCZE  75:48 (13) 86:01 (18) 161:49 +74:34
16.Pia Schaffner W35 OLG CordobaSUI  84:46 (18) 79:19 (16) 164:05 +76:50
17.Mateja Keresteš W35 OK TrzinSLO  82:36 (15) 93:31 (20) 176:07 +88:52
18.Catherine Slade W35 Saxons OCGBR  83:10 (16) 92:58 (19) 176:08 +88:53
Natasha Petrovic W35 OK MAGIC MAPSRB  dns dns disq
Saša Žižek W35 OK AzimutSLO  77:24 (14) disq
Irma Pretnar W35 OK AzimutSLO  mp 77:41 (15) disq
Natalia Klöckl W35 OK KarnikaUKR  dns dns disq
Arleta Porzner W35 OLV LandshutGER  96:19 (19) disq
Catherine Slade W35   dns dns disq
Polona Zupan W35 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dnf disq

W45
1.Hedi Berger W45 WiN TeamAUT  50:54 (1) 35:05 (1) 85:59
2.Gislind Berger W45 Naturfreunde LinzAUT  61:12 (2) 39:51 (2) 101:03 +15:04
3.Anica Hribar W45 OK BrežiceSLO  64:00 (3) 42:50 (3) 106:50 +20:51
4.Cristina Grabar W45 US Primiero AsdITA  66:06 (4) 45:29 (4) 111:35 +25:36
5.Angela Leonardelli W45 Orienteering PergineITA  67:38 (5) 54:21 (5) 121:59 +36:00
6.Cristina Ruini W45 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  74:39 (6) 67:17 (10) 141:56 +55:57
7.Roswitha Micko W45 GO HarzbergAUT  80:05 (7) 64:45 (9) 144:50 +58:51
8.Antonella Marcantoni W45 US Primiero AsdITA  89:10 (9) 56:33 (6) 145:43 +59:44
9.Ulrike Gabriella Wagner W45 OL AndritzAUT  88:21 (8) 62:28 (7) 150:49 +64:50
10.Mirta Pacher W45 Junior Team TrentinoITA  91:24 (10) 63:52 (8) 155:16 +69:17
11.Maja Cvitković W45 OK VihorCRO  94:12 (12) 69:18 (11) 163:30 +77:31
12.Maria Piffer W45 Trent-O OrienteeringITA  93:58 (11) 73:17 (14) 167:15 +81:16
13.Brigitte Maget W45 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  100:29 (14) 81:36 (16) 182:05 +96:06
14.Maria Pia Virgolini W45 ORIENTEERING TARZO A.S.D.ITA  108:50 (15) 73:28 (15) 182:18 +96:19
15.Antónia Holper W45 Tipo Orienteering ClubHUN  95:43 (13) 86:41 (17) 182:24 +96:25
Vera Kohlbacher W45 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Maria Claudia Doff Sotta W45 US Primiero AsdITA  dns disq
Irene Prach W45 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dns dns disq
Silvia Pietsch W45 Naturfreunde WienAUT  mp 72:51 (12) disq
Maria Kofler W45 OK Gittis KlosterneuburgAUT  mp 73:12 (13) disq
Hildegard Scherr W45 HSV VillachAUT  dns dns disq
Sylvia Hay W45 TSV GrünwaldGER  dns dns disq
Monica Perissinotto W45 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp mp disq

W55
1.Elisabeth Knapp W55 OK Gittis KlosterneuburgAUT  33:57 (1) 41:58 (1) 75:55
2.Agate Murer W55 Orienteering PergineITA  43:39 (3) 44:22 (2) 88:01 +12:06
3.Miluše Procházková W55 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  47:47 (5) 45:41 (4) 93:28 +17:33
4.Tazia Lorenzet W55 US Primiero AsdITA  51:20 (9) 45:20 (3) 96:40 +20:45
5.Paola Viliotti W55 Orienteering PergineITA  51:04 (8) 49:02 (6) 100:06 +24:11
6.Sandra Hoffer W55 Orienteering PergineITA  49:53 (6) 51:06 (7) 100:59 +25:04
7.Catherine Dawson W55 GafanGBR  46:15 (4) 57:11 (8) 103:26 +27:31
8.Gunnel Nilsson W55 OLC WienerwaldAUT  50:40 (7) 57:29 (9) 108:09 +32:14
9.Gertraud Leonhardt W55 OC FürstenfeldAUT  41:57 (2) 71:01 (13) 112:58 +37:03
10.Gerti Schandor W55 OC FürstenfeldAUT  60:37 (13) 58:18 (10) 118:55 +43:00
11.Martha Prommer W55 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  57:40 (11) 66:56 (11) 124:36 +48:41
12.Luisella Turri W55 Trent-O OrienteeringITA  53:37 (10) 72:38 (14) 126:15 +50:20
13.Esther Moosberger W55 OLregiooltenSUI  81:29 (19) 48:52 (5) 130:21 +54:26
14.Dietlinde Venhauer W55 OLC Union ViktringAUT  57:43 (12) 72:50 (15) 130:33 +54:38
15.Elisabeth Primus W55 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  65:48 (14) 79:53 (18) 145:41 +69:46
16.Jenei Margit W55 BÖFHUN  73:50 (17) 74:05 (16) 147:55 +72:00
17.Luise Oswald W55 HSV PinkafeldAUT  84:55 (21) 68:25 (12) 153:20 +77:25
18.Edit Kühn W55 PVM PécsHUN  77:44 (18) 76:37 (17) 154:21 +78:26
19.Annamaria Abram W55 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  71:15 (16) 85:19 (19) 156:34 +80:39
20.Angelisa Spolaor W55 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  66:09 (15) 107:16 (21) 173:25 +97:30
21.Anneliese Bonek W55 Naturfreunde WienAUT  83:57 (20) 93:00 (20) 176:57 +101:02
Ingrid Simader W55 ASKÖ HenndorfAUT  86:50 (22) dns disq
Milica Jovanovic W55 PSD "Kopaonik"SRB  dns disq
Elisabeth Prettner W55 ASKÖ HenndorfAUT  dns dns disq
Hanni Kienast W55 ASKÖ HenndorfAUT  87:03 (23) dns disq
Vanna Dalla Sega W55 US Primiero AsdITA  dns dns disq
Paola Spinelli W55 SSD GAJAITA  dnf dns disq
Karin Irk W55 Naturfreunde Villach OrienteeringAUT  dns dns disq
Svatava Henková W55 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  101:53 (24) dns disq