v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
2nd Cyprus International Orienteering Festival->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

M/W10
Kristaps Krūmiņš M/W10 JNSC AlnisLAT  22:38 (1) 10:55 (1) 33:54 (1) disq

M/W12
1.Hadar Haleva M/W12 Tel AvivISR  32:36 (2) 26:31 (2) 70:54 (1) 81:21 (1) 23:20 (1) 234:42
Niklavs Stana M/W12 AuseklisLAT  43:03 (3) 62:26 (3) mp disq
Henriete Priedite M/W12 AuseklisLAT  31:30 (1) 17:24 (1) disq

M14
1.Yoav Bar-Gad M14 Tel AvivISR  34:09 (1) 24:10 (1) 53:11 (2) 26:10 (1) 17:35 (1) 155:15
Idan Verbin M14 asa tel avivISR  dns dns 24:13 (1) 31:20 (2) 20:38 (2) disq

M16
1.Yuval Kalkstein M16 Hasharon O ClubISR  31:14 (1) 29:38 (1) 39:56 (1) 30:18 (1) 21:47 (1) 152:53
2.Allon Schechory M16 Modiin O ClubISR  69:30 (2) 39:50 (2) 55:14 (2) 40:12 (2) 34:17 (2) 239:03 +86:10

M18
Ieva Freimane M18   52:38 (1) dns disq

M21
1.Jura Kukec M21 OK VihorCRO  60:32 (1) 52:07 (1) 50:28 (2) 56:19 (2) 30:41 (2) 250:07
2.Jan Gobec M21 OK VihorCRO  66:40 (2) 53:11 (2) 48:54 (1) 52:24 (1) 30:29 (1) 251:38 +01:31
3.Tom Weatherby M21 DrongOGBR  112:36 (3) 101:40 (4) 56:55 (3) 81:54 (3) 39:02 (3) 392:07 +142:00
Pavel Markovnin M21 OrientactionCYP  dns dns dns dns dnf disq
Declan Burton M21 BAOCGBR  179:17 (4) 99:49 (3) 59:35 (4) mp dns disq

M21E
1.Phil Vokes M21E DrongOGBR  42:07 (1) 36:21 (1) 34:30 (2) 40:12 (2) 24:00 (1) 177:10
2.Ben Windsor M21E DrongOGBR  42:13 (2) 46:47 (5) 32:29 (1) 38:29 (1) 25:17 (3) 185:15 +08:05
3.Ben Stevens M21E DrongOGBR  50:43 (6) 43:37 (2) 38:19 (3) 43:00 (3) 28:35 (5) 204:14 +27:04
4.Robert Johansson M21E Taby OKSWE  47:36 (3) 43:50 (4) 41:33 (5) 46:44 (4) 27:28 (4) 207:11 +30:01
5.James Hoad M21E DrongOGBR  62:16 (12) 52:27 (7) 48:23 (11) 60:40 (8) 25:00 (2) 248:46 +71:36
6.Matthew Pickering M21E DrongOGBR  57:58 (10) 60:58 (10) 48:06 (10) 63:43 (9) 30:51 (6) 261:36 +84:26
7.Rowan Lee M21E DrongOGBR  57:11 (9) 74:09 (11) 55:13 (12) 56:58 (6) 30:56 (7) 274:27 +97:17
8.Richard Watkins M21E DrongOGBR  82:47 (13) 89:40 (13) 95:58 (14) 98:53 (10) 39:13 (9) 406:31 +229:21
Fricis Spektors M21E Turun MetsänkävijätFIN  dns dns 43:25 (7) disq
Jānis Krūmiņš M21E Briksnis SKLAT  49:56 (4) 43:47 (3) 39:40 (4) disq
Emile Saulite M21E AuseklisLAT  50:18 (5) 57:02 (8) 43:41 (8) disq
John Ockenden M21E DrongOGBR  59:28 (11) mp 43:18 (6) 53:17 (5) 32:09 (8) disq
Dan Safka M21E DrongOGBR  106:41 (14) 88:50 (12) 60:11 (13) 58:03 (7) dns disq
Edvards Zvirgzdins M21E AuseklisLAT  55:29 (8) 52:21 (6) 44:08 (9) disq
Ulrik Magnusson M21E Halmstad OKSWE  53:30 (7) 60:53 (9) dns dns dnf disq

M35
1.Rolandas Griksas M35 Takas OSKLTU  45:54 (1) 44:26 (1) 39:35 (1) 43:09 (1) 28:14 (1) 201:18
2.Audrius Smilgius M35 Takas OSKLTU  55:27 (3) 45:48 (2) 48:25 (2) 49:20 (2) 33:04 (5) 232:04 +30:46
3.Aras Petrevičius M35 Fortuna OSKLTU  52:06 (2) 57:03 (4) 50:44 (4) 58:32 (3) 30:46 (2) 249:11 +47:53
4.Tomislav Vuk M35 OK VihorCRO  70:57 (5) 53:13 (3) 51:03 (5) 58:54 (4) 31:08 (3) 265:15 +63:57
5.John Dasey M35 Southdowns OrienteersGBR  65:08 (4) 61:40 (5) 50:33 (3) 61:05 (5) 33:03 (4) 271:29 +70:11
6.Richard Dixon M35   72:39 (6) 92:32 (7) 67:29 (6) 86:16 (6) 42:23 (6) 361:19 +160:01
7.Victor Manoel Arruda Do Nascimento M35 OrientactionCYP  99:49 (7) 78:45 (6) 83:13 (8) 120:16 (9) 54:18 (9) 436:21 +235:03
8.Robin Harrison M35 BAOCGBR  117:13 (9) 93:32 (8) 121:42 (10) 113:02 (8) 43:20 (7) 488:49 +287:31
Mariusz Wesserling M35 BAOCGBR  107:43 (8) mp 99:45 (9) 93:07 (7) 47:46 (8) disq
Adam Ravenscroft M35   mp 112:24 (9) mp dns dns disq
Allan Stewart M35 BAOCGBR  152:21 (10) 174:04 (10) 71:58 (7) mp 55:03 (10) disq

M40
1.Jeff Powell Davies M40 BorderLinersGBR  46:20 (2) 44:25 (1) 41:00 (1) 47:01 (1) 30:37 (1) 209:23
2.Marcus Schmidt M40 TSG 1885 Wiesloch e.V.GER  62:34 (4) 47:34 (3) 50:52 (3) 61:33 (3) 32:07 (2) 254:40 +45:17
Mark Shercliff M40 BAOCGBR  dns dns disq
Jesús Hervás Lucas M40 C.D.C.E.B.E.ESP  73:17 (5) mp 65:07 (4) 67:52 (4) 34:31 (3) disq
Karlis Prieditis M40 AuseklisLAT  52:50 (3) 56:19 (4) disq
Fredrik Persson M40 Wing OKNOR  42:51 (1) 44:59 (2) 44:07 (2) 52:41 (2) dns disq

M45
1.Arunas Saunorius M45 IGTISALTU  48:00 (2) 44:35 (2) 43:08 (5) 42:08 (1) 26:04 (1) 203:55
2.Patrik Gunnarsson M45 Big Foot OrienteersAUS  43:22 (1) 44:24 (1) 40:45 (3) 49:19 (4) 29:04 (2) 206:54 +02:59
3.Quentin Gillet M45 C.O. LiegeBEL  57:12 (5) 57:07 (3) 53:38 (6) 59:01 (6) 31:15 (5) 258:13 +54:18
4.Emir Haleva M45 Tel AvivISR  55:53 (3) 58:17 (4) 53:44 (7) 63:48 (7) 30:59 (4) 262:41 +58:46
5.Alen Vodopijevec M45 OK VihorCRO  107:22 (8) 114:12 (6) 88:47 (9) 82:33 (9) 49:54 (7) 442:48 +238:53
Andrey Vokhmin M45 OrientactionCYP  dns dnf dns mp dns disq
George Andreou M45 OrientactionCYP  100:47 (7) dnf dns dns disq
Philipp Haider M45 OJE WapplerAUT  42:52 (4) 52:33 (5) 29:31 (3) disq
Bernhard Fink M45 OJE WapplerAUT  40:15 (2) 47:07 (2) disq
Matthias Mahr M45 OJE WapplerAUT  40:07 (1) 48:42 (3) disq
Juuso Repo M45 Espoon SuuntaFIN  57:27 (6) 64:07 (5) dns 68:50 (8) 33:22 (6) disq
Kaspars Stana M45 Briksnis SKLAT  56:48 (4) mp 58:43 (8) disq

M50
1.Rolandas Backys M50 IGTISALTU  40:17 (1) 34:50 (1) 34:48 (1) 41:56 (1) 23:10 (1) 175:01
2.Heiti Hallikma M50 MyracarudEST  43:03 (2) 44:09 (2) 46:54 (3) 52:07 (6) 25:57 (2) 212:10 +37:09
3.Damir Gobec M50 OK VihorCRO  50:02 (3) 48:53 (4) 47:26 (4) 45:19 (2) 29:45 (3) 221:25 +46:24
4.Kurt Smet M50 TROL BelgiumBEL  60:54 (9) 44:55 (3) 42:58 (2) 49:38 (3) 30:11 (4) 228:36 +53:35
5.Dag Terje Roen M50 Samnanger ILNOR  57:21 (6) 66:25 (10) 54:10 (8) 51:48 (5) 33:06 (6) 262:50 +87:49
6.Nir Kalkstein M50 Hasharon O ClubISR  56:08 (5) 60:28 (7) 57:59 (10) 62:29 (9) 34:26 (8) 271:30 +96:29
7.Yves Gomrée M50 H.O.C. - Cercle d'Orientation du HainautBEL  64:55 (10) 58:46 (5) 58:39 (11) 72:11 (12) 36:55 (10) 291:26 +116:25
8.Eero Joonas M50 MyracarudEST  69:29 (11) 78:15 (12) 53:06 (7) 65:27 (11) 33:54 (7) 300:11 +125:10
9.David Taylor M50 OrientactionCYP  70:09 (13) 75:40 (11) 65:47 (12) 58:33 (7) 32:20 (5) 302:29 +127:28
10.Kostya Bar M50 Hasharon O ClubISR  58:53 (7) 89:26 (14) 81:46 (15) 63:32 (10) 40:44 (12) 334:21 +159:20
11.Izhar Bar-Gad M50 Tel AvivISR  77:07 (14) 66:16 (9) 79:16 (13) 80:10 (13) 35:42 (9) 338:31 +163:30
12.Mark Davis M50 BAOCGBR  88:56 (15) 94:18 (15) 80:28 (14) 100:55 (14) 48:38 (13) 413:15 +238:14
13.Miki Greenberg M50 GalilISR  156:56 (18) 149:18 (17) 159:37 (17) 168:40 (15) 74:47 (14) 709:18 +534:17
Shay Misch M50 Tel AvivISR  69:59 (12) 63:55 (8) 55:36 (9) mp dns disq
Tony Dalebrand M50 Hammarby IF OKSWE  55:48 (4) mp 49:28 (5) 50:49 (4) 37:02 (11) disq
Donald Van Boven M50 TROL BelgiumBEL  59:27 (8) 60:04 (6) 49:50 (6) 60:05 (8) mp disq
Kyriakos Michaelides M50 OrientactionCYP  103:23 (16) 83:56 (13) 91:04 (16) dns dns disq
Zdravko Tonković M50 OK KapelaCRO  140:49 (17) 105:20 (16) dnf dns dns disq

M55
1.Marcel Ruppenthal M55 OLG ChurSUI  56:25 (2) 41:24 (1) 39:44 (1) 45:06 (1) 26:42 (1) 209:21
2.Girts Ziliskis M55 OK MonaLAT  58:11 (3) 50:34 (4) 48:21 (3) 48:42 (4) 32:11 (4) 237:59 +28:38
3.Franz Schmidt M55 TSG 1885 Wiesloch e.V.GER  58:51 (6) 69:34 (11) 45:11 (2) 51:10 (5) 31:53 (3) 256:39 +47:18
4.Steve Jarvis M55 Southdowns OrienteersGBR  63:08 (8) 52:52 (5) 59:40 (7) 55:26 (7) 32:46 (5) 263:52 +54:31
5.Hendrik Van Hoey M55 TROL BelgiumBEL  63:14 (10) 58:10 (7) 55:44 (5) 54:04 (6) 34:02 (6) 265:14 +55:53
6.Andrejs Gaumigs M55 BebriLAT  58:49 (5) 59:00 (8) 61:20 (9) 59:54 (9) 34:34 (7) 273:37 +64:16
7.André Wirz M55 Swiss O ToursSUI  76:41 (12) 59:04 (9) 62:52 (10) 68:33 (10) 39:55 (9) 307:05 +97:44
8.Mordechai Buchbinder M55 Nivut ISOAISR  60:07 (7) 81:35 (12) 79:19 (11) 72:57 (11) 43:02 (10) 337:00 +127:39
Andre De Veirman M55 TROL BelgiumBEL  63:13 (9) 43:40 (2) mp 47:07 (3) 28:52 (2) disq
Avi Bar M55 Modiin O ClubISR  mp 86:14 (13) disq
Michael Grill M55 Naturfreunde WienAUT  58:44 (4) 55:25 (6) 58:26 (6) 56:11 (8) mp disq
Mike Brett M55 BAOCGBR  dns dns dns dns dns disq
Mátyás Paskuj M55 OFFLINE Sport ORIENTEERINGHUN  86:41 (12) 78:53 (12) disq
Derick Mercer M55 Berkshire OrienteersGBR  73:36 (11) 60:49 (10) 60:38 (8) dnf 35:06 (8) disq
Øyvind Schjelderup M55 Wing OKNOR  52:38 (1) 50:07 (3) 49:10 (4) 45:18 (2) dns disq

M60
1.Evgenijus Miksys M60 RE LithuaniaLTU  42:27 (1) 39:29 (1) 45:07 (1) 48:05 (3) 30:25 (1) 205:33
2.Girts Mamis M60 OK MonaLAT  53:27 (5) 43:20 (4) 54:25 (5) 44:44 (1) 31:24 (2) 227:20 +21:47
3.Robertas Mikalauskas M60 Saule Rudamina OSKLTU  51:59 (4) 40:15 (2) 60:04 (10) 46:37 (2) 32:31 (4) 231:26 +25:53
4.Jurgis Valiunas M60 Saule OKLTU  49:01 (2) 47:31 (6) 55:10 (6) 54:26 (7) 31:45 (3) 237:53 +32:20
5.Dmitry Perchonok M60 Emek Hefer OCISR  50:45 (3) 49:05 (9) 53:18 (4) 54:55 (8) 33:04 (5) 241:07 +35:34
6.Edmunds Krastin M60   61:08 (12) 46:31 (5) 55:54 (7) 54:58 (9) 36:13 (11) 254:44 +49:11
7.Ivanas Ziaziulia M60 OK SauleLTU  59:07 (8) 54:33 (10) 48:32 (3) 54:19 (6) 43:26 (16) 259:57 +54:24
8.Helge Magnus Erdal M60 Equinor BILNOR  59:32 (10) 43:12 (3) 63:59 (14) 51:35 (4) 43:34 (17) 261:52 +56:19
9.Itai Schechory M60 Modiin O ClubISR  59:11 (9) 61:35 (17) 58:45 (8) 51:50 (5) 33:39 (7) 265:00 +59:27
10.Egils Purins M60 OK MonaLAT  62:34 (14) 48:16 (7) 60:46 (11) 58:03 (11) 36:12 (10) 265:51 +60:18
11.Maris Zalaiskalns M60 OK MonaLAT  55:53 (6) 48:30 (8) 63:03 (12) 62:12 (13) 36:56 (12) 266:34 +61:01
12.Rune Erdal M60 Samnanger ILNOR  60:32 (11) 60:30 (16) 59:36 (9) 58:43 (12) 33:26 (6) 272:47 +67:14
13.Romualdas Kniuksta M60 Saule Rudamina OSKLTU  66:09 (15) 63:27 (19) 63:42 (13) 73:10 (16) 35:00 (9) 301:28 +95:55
14.Viesturs Tamuzs M60 OK MonaLAT  62:26 (13) 57:58 (14) 75:01 (18) 67:33 (14) 40:39 (14) 303:37 +98:04
15.Ofer Yodfat M60 Modiin O ClubISR  77:22 (19) 58:17 (15) 68:11 (16) 69:08 (15) 42:20 (15) 315:18 +109:45
16.Tim Hulley M60 Southdowns OrienteersGBR  73:42 (16) 54:54 (11) 68:04 (15) 91:00 (18) 39:35 (13) 327:15 +121:42
17.Juris Cebulis M60 OK MonaLAT  94:34 (21) 79:20 (20) 93:18 (19) 97:41 (19) 50:50 (19) 415:43 +210:10
18.Dimitris Cacoyiannis M60 Sky Runners CyprusCYP  90:29 (20) 146:42 (21) 97:04 (20) 109:47 (20) 57:10 (20) 501:12 +295:39
Martti Parve M60 MyracarudEST  56:49 (7) 56:21 (12) 45:44 (2) 55:06 (10) dnf disq
Hugo Barker M60 Forth Valley OrienteersGBR  74:32 (17) 57:26 (13) mp 74:41 (17) 34:36 (8) disq
Peteris Zarins M60 OK MonaLAT  75:25 (18) 61:56 (18) 69:26 (17) mp 46:39 (18) disq

M65
1.Varis Peisenieks M65 OK KapaLAT  61:27 (2) 53:06 (7) 38:48 (1) 45:53 (1) 26:38 (1) 225:52
2.Ivars Muzikants M65 OK MonaLAT  50:07 (1) 44:07 (2) 49:42 (5) 57:51 (3) 35:12 (6) 236:59 +11:07
3.John Cook M65 Wessex OCGBR  66:09 (6) 41:26 (1) 42:35 (3) 60:54 (4) 29:42 (2) 240:46 +14:54
4.Beat Wiget M65 Swiss O ToursSUI  67:14 (7) 44:29 (3) 46:40 (4) 64:50 (6) 31:33 (3) 254:46 +28:54
5.Rimantus Krasuckis M65 Labirintas OKLTU  62:46 (5) 50:05 (5) 53:06 (7) 68:29 (7) 42:50 (10) 277:16 +51:24
6.Juris Petersons M65 OK MonaLAT  61:36 (3) 64:52 (10) 53:18 (8) 61:37 (5) 39:48 (9) 281:11 +55:19
7.Doron Kaynar Kissinger M65 Tel AvivISR  79:29 (9) 50:47 (6) 57:58 (9) 80:44 (12) 36:04 (7) 305:02 +79:10
8.Gintaras Gavenas M65 Labirintas OKLTU  76:27 (8) 70:39 (12) 51:16 (6) 75:43 (9) 36:37 (8) 310:42 +84:50
9.Patrick Murphy M65 Bishopstown Orienteering ClubIRL  101:37 (11) 66:10 (11) 68:50 (10) 79:15 (11) 33:06 (5) 348:58 +123:06
10.Ian Hines M65 OrientactionCYP  98:36 (10) 62:38 (8) 80:53 (12) 77:43 (10) 32:43 (4) 352:33 +126:41
11.Meir Ben Sitrit M65 IzraelISR  116:00 (12) 99:43 (13) 81:38 (13) 82:57 (13) 44:03 (11) 424:21 +198:29
Peter Haines M65 Aire GBGBR  61:54 (4) 45:19 (4) 39:19 (2) 48:50 (2) disq
Raimonds Kreslins M65 OK MonaLAT  dnf 63:56 (9) 80:41 (11) 74:33 (8) 45:33 (12) disq
Dmitriy Vilents M65 VDPRUS  dns dns dns dns dns disq
Paul Bolsens M65 TROL BelgiumBEL  mp 115:55 (14) mp dns 56:37 (13) disq
Andreis Kosmacevs M65   dnf disq

M70
1.Rick Roberts M70 Harlequins OCGBR  78:42 (1) 51:20 (1) 64:05 (1) 56:57 (2) 43:50 (2) 294:54
2.Darren Baker M70 Deeside OCGBR  79:58 (2) 83:43 (2) 68:10 (2) 54:11 (1) 37:31 (1) 323:33 +28:39

M75
1.Robert Verity M75   46:39 (2) 38:06 (3) 37:31 (2) 52:43 (4) 33:32 (2) 208:31
2.Franz Waser M75 Swiss O ToursSUI  55:06 (3) 34:21 (1) 52:18 (4) 41:42 (2) 30:03 (1) 213:30 +04:59
3.Zvi Dudelzak M75 Hasharon O ClubISR  63:47 (4) 47:04 (5) 49:38 (3) 51:44 (3) 36:38 (3) 248:51 +40:20
4.Lennart Gustavsson M75 OrientactionCYP  79:42 (5) 45:37 (4) 60:04 (5) 69:07 (5) 46:17 (4) 300:47 +92:16
Peep Koppel M75 TammedEST  42:08 (1) 37:21 (2) 27:50 (1) 33:43 (1) dns disq

M80
1.Semion Gofchstein M80 Galilee O ClubISR  72:03 (1) 50:34 (1) 39:27 (1) 38:48 (1) 40:52 (1) 241:44
Paul Bolsens M80 TROL BelgiumBEL  55:14 (2) disq
Rodrigo Slavins M80 OZONS OKLAT  dns dns dns dns dns disq

Open Short
1.Mariusz Daruk Open Short OK! SPORTPOL  72:22 (3) 54:33 (5) 68:48 (2) 56:11 (1) 42:17 (2) 294:11
2.Jurgita Prakapiene Open Short Big Foot OrienteersAUS  67:59 (2) 45:59 (2) 86:59 (4) 58:00 (2) 39:47 (1) 298:44 +04:33
3.Yuval Mishli Open Short Modiin O ClubISR  100:29 (9) 69:15 (9) 91:42 (6) 76:15 (4) 62:14 (5) 399:55 +105:44
4.Aistė Petrevičienė Open Short Fortuna OSKLTU  96:19 (8) 83:00 (10) 84:08 (3) 99:51 (5) 49:40 (4) 412:58 +118:47
Tom Williamson Open Short BAOCGBR  77:42 (5) 55:59 (7) disq
Connor Roe Open Short BAOCGBR  mp 95:38 (11) disq
Kim Kristensen Open Short Holbaek OrienteringsklubDEN  125:05 (10) dnf 87:52 (5) 58:36 (3) 47:37 (3) disq
Aaron Fell Open Short BAOCGBR  mp 53:25 (4) disq
Martins Knipsis Open Short OrientactionCYP  40:18 (1) disq
Lee Ashworth Open Short BAOCGBR  83:59 (6) 64:59 (8) disq
Oliver Pluntket Open Short BAOCGBR  49:21 (1) 32:47 (1) disq
Janis Eglitis Open Short   mp mp disq
Tristan Wall Open Short BAOCGBR  92:40 (7) 49:47 (3) disq
Nava +1 Buchbinder Open Short Nivut ISOAISR  86:27 (6) disq
Lee Petinger Open Short BAOCGBR  74:45 (4) 55:58 (6) disq
Nathan Smith Open Short BAOCGBR  mp 97:35 (12) disq

U10
Felicita Priedite U10 AuseklisLAT  39:53 (1) 19:46 (1) disq

W14
Eleonora Priedite W14 AuseklisLAT  27:00 (1) 31:30 (1) disq

W16
1.Monika Pavić W16 OK VihorCRO  56:31 (3) 32:02 (2) 34:34 (2) 26:53 (1) 31:20 (2) 181:20
2.Tamar Haleva W16 Tel AvivISR  37:21 (1) 40:35 (3) 58:35 (3) 35:14 (2) 22:49 (1) 194:34 +13:14
Laura Krūmiņa W16 JNSC AlnisLAT  46:56 (2) 27:06 (1) 26:34 (1) disq

W18
1.Majda Vidaković W18 OK KapelaCRO  73:59 (3) 33:29 (2) 43:35 (2) 38:40 (1) 25:39 (1) 215:22
Laure Berke W18 AuseklisLAT  34:28 (1) 25:37 (1) 36:52 (1) disq
Mara Krūmiņa W18 JNSC AlnisLAT  62:50 (2) 48:13 (3) 54:23 (3) disq

W20
1.Kerttu Peura W20 Espoon SuuntaFIN  69:31 (2) 57:16 (2) 52:07 (2) 60:33 (1) 31:16 (1) 270:43
Kristine Berke W20 AuseklisLAT  45:34 (1) 33:26 (1) 43:37 (1) disq
Lauren Black W20 BAOCGBR  162:50 (3) 120:27 (3) mp dnf dns disq

W21
1.Kinga Górska W21 OK! SPORTPOL  56:14 (1) 39:32 (1) 46:56 (1) 51:59 (1) 26:20 (1) 221:01
2.Amy Hulley W21 Southdowns OrienteersGBR  64:55 (2) 53:11 (2) 52:14 (2) 71:31 (2) 45:26 (3) 287:17 +66:16
3.Nkemta Zemoh Zemoh W21 BAOCGBR  213:50 (4) 160:38 (3) 123:31 (4) 96:12 (3) 81:13 (4) 675:24 +454:23
Chrysi Avgousti W21 OrientactionCYP  86:51 (3) mp 85:17 (3) 97:52 (4) 36:11 (2) disq
Jade Harewood W21 BAOCGBR  dns dns dnf dnf dns disq

W21E
1.Goda Ziaziulyte W21E OK SauleLTU  71:07 (5) 47:25 (1) 44:43 (1) 48:53 (1) 27:15 (1) 239:23
2.Rona Lindsay W21E DrongOGBR  50:27 (1) 50:57 (2) 54:59 (2) 51:16 (2) 33:04 (2) 240:43 +01:20
3.Miranda Leaf W21E DrongOGBR  70:15 (4) 55:55 (3) 59:04 (4) 71:14 (4) 34:39 (3) 291:07 +51:44
4.Zuzka Windsor W21E DrongOGBR  58:09 (2) 68:33 (5) 55:35 (3) 65:51 (3) 51:21 (6) 299:29 +60:06
5.Linda Lonneberg W21E Taby OKSWE  69:56 (3) 63:01 (4) 59:21 (5) 73:21 (5) 35:48 (4) 301:27 +62:04
Harriet Burdett W21E DrongOGBR  dns 142:53 (6) 84:16 (6) 85:20 (6) 54:32 (7) disq
Natalie Holroyd W21E DrongOGBR  87:15 (7) 36:59 (5) disq

W35
1.Agnieszka Daruk W35 OK! SPORTPOL  59:26 (2) 54:44 (2) 44:20 (2) 49:36 (1) 31:11 (1) 239:17
Jo Page W35 BAOCGBR  66:30 (3) 69:10 (3) disq
Agne Grigaliunaite W35 OK SauleLTU  54:37 (1) 50:47 (1) 41:17 (1) 54:14 (2) dns disq

W40
1.Reda Velde W40 RE LithuaniaLTU  60:36 (2) 36:21 (1) 44:48 (1) 43:53 (1) 25:10 (1) 210:48
2.Astrid Riis W40 Holbaek OrienteringsklubDEN  63:22 (3) 40:04 (2) 48:18 (2) 46:03 (2) 29:13 (3) 227:00 +16:12
3.Isabel Berry W40 BorderLinersGBR  66:02 (4) 46:06 (4) 59:35 (4) 57:35 (3) 28:04 (2) 257:22 +46:34
4.Violeta Čalić W40 OK VihorCRO  82:54 (7) 57:42 (6) 77:54 (7) 77:03 (5) 38:21 (4) 333:54 +123:06
5.Vlatka Stupalo W40 OK VihorCRO  91:41 (10) 71:14 (7) 77:26 (6) 83:48 (7) 40:47 (5) 364:56 +154:08
6.Maja Kušt W40 OK VihorCRO  85:46 (8) 94:17 (10) 70:15 (5) 82:18 (6) 46:04 (8) 378:40 +167:52
7.Niva Lev El W40 Tel AvivISR  121:15 (11) 105:32 (11) 142:45 (8) 185:30 (9) 69:56 (9) 624:58 +414:10
Linda Krūmiņa W40 Briksnis SKLAT  51:30 (1) 42:16 (3) 49:33 (3) disq
Sandra Priedite W40 AuseklisLAT  66:21 (5) 55:18 (5) disq
Tereza Todorovic W40 OrientactionCYP  mp disq
Lovorka Čaja W40 OK VihorCRO  82:20 (6) 75:47 (8) mp 71:57 (4) 44:54 (6) disq
Bernardica Stipić W40 OK VihorCRO  88:25 (9) 77:46 (9) mp 98:51 (8) 45:45 (7) disq

W45
1.Ivana Gobec W45 OK VihorCRO  72:42 (3) 56:33 (4) 56:01 (2) 75:35 (1) 41:49 (2) 302:40
2.Karin Koppel W45 TammedEST  80:50 (5) 51:39 (2) 60:57 (3) 78:07 (2) 37:09 (1) 308:42 +06:02
Anita Saulite W45 AuseklisLAT  65:27 (2) 53:38 (3) 49:42 (1) disq
Ieva Maulina W45 Briksnis SKLAT  58:46 (1) disq
Ilze Vilks W45 AuseklisLAT  78:42 (4) 49:08 (1) 65:36 (4) disq
Erzsebet Matyasne Paskuj W45 OFFLINE Sport ORIENTEERINGHUN  81:07 (5) 86:19 (3) disq

W50
1.Ursula Ruppenthal W50 OLG ChurSUI  40:28 (1) 30:00 (1) 39:11 (2) 35:16 (3) 21:13 (1) 166:08
2.Julia Jarvis W50 Southdowns OrienteersGBR  49:31 (2) 32:23 (2) 36:48 (1) 34:56 (2) 25:32 (2) 179:10 +13:02
3.Ilze Zagare W50 OZONS OKLAT  68:27 (8) 39:36 (7) 43:32 (6) 32:46 (1) 31:30 (5) 215:51 +49:43
4.Rima Bačkienė W50 IGTISALTU  53:24 (4) 39:35 (6) 50:51 (7) 47:56 (6) 30:28 (4) 222:14 +56:06
5.Valérie Aughuet W50 ThORBEL  59:48 (6) 41:46 (8) 55:31 (8) 51:40 (7) 29:18 (3) 238:03 +71:55
6.Sanja Penc W50 OK VihorCRO  99:56 (9) 58:10 (10) 97:09 (9) 78:17 (9) 38:19 (6) 371:51 +205:43
7.Marija Gradečak Galović W50 OK KapelaCRO  101:37 (10) 52:59 (9) 117:15 (10) 70:35 (8) 49:10 (7) 391:36 +225:28
8.Teresa Díaz-Toledo Fernández W50 C.D.C.E.B.E.ESP  120:00 (11) 80:39 (11) 167:51 (11) 138:02 (10) 57:33 (8) 564:05 +397:57
Mare Parve W50 MyracarudEST  58:03 (5) 35:02 (3) 42:45 (5) 37:54 (4) dnf disq
Baiba Smila W50 OK MonaLAT  64:12 (7) 36:54 (5) 40:44 (3) disq
Erika Joonas W50 MyracarudEST  49:50 (3) 35:21 (4) 41:58 (4) 41:40 (5) dns disq

W55
1.Joli Wehrli W55 Swiss O ToursSUI  43:40 (1) 34:25 (1) 42:54 (2) 36:32 (1) 30:07 (1) 187:38
2.Baiba Ozola W55 OK MonaLAT  63:37 (3) 40:12 (2) 52:11 (3) 47:00 (3) 32:27 (2) 235:27 +47:49
3.Inga Grende W55 OZONS OKLAT  74:31 (4) 42:15 (3) 41:48 (1) 38:50 (2) 45:33 (7) 242:57 +55:19
4.Iveta Mikelsone W55 OK MonaLAT  77:33 (6) 49:56 (6) 53:14 (4) 49:41 (4) 48:28 (9) 278:52 +91:14
5.Elaine Baker W55 Deeside OCGBR  93:24 (8) 46:14 (4) 66:53 (6) 55:42 (6) 33:22 (3) 295:35 +107:57
6.Pia Hendberg W55 IK UvenSWE  95:39 (9) 51:39 (7) 68:49 (7) 53:08 (5) 39:15 (4) 308:30 +120:52
7.Antra Gaumiga W55 BebriLAT  88:21 (7) 59:25 (8) 79:59 (8) 67:04 (8) 39:47 (6) 334:36 +146:58
8.Maja Cvitković W55 OK VihorCRO  76:03 (5) 80:38 (9) 90:05 (9) 91:32 (9) 46:26 (8) 384:44 +197:06
Velga Zalaiskalna W55 OK MonaLAT  62:36 (2) 46:22 (5) 64:41 (5) dns 39:24 (5) disq
Kirsi Mantovani W55 OrientactionCYP  58:46 (7) disq
Rota Snuka W55 BebriLAT  dns dns dns dns dns disq
Alla Govorova W55   dns dns dns dns dns disq

W60
1.Edit Daniel W60 Swiss O ToursSUI  47:21 (2) 34:18 (2) 27:38 (1) 35:45 (2) 24:33 (1) 169:35
2.Baiba Purina W60 OK MonaLAT  54:11 (7) 37:21 (4) 34:43 (3) 36:34 (3) 27:03 (2) 189:52 +20:17
3.Maria Pia Virgolini W60 Polisportiva BesaneseITA  49:59 (4) 46:14 (11) 34:51 (4) 40:49 (5) 32:10 (6) 204:03 +34:28
4.Fiona Clough W60 Berkshire OrienteersGBR  50:35 (5) 47:37 (12) 43:38 (11) 38:49 (4) 31:36 (5) 212:15 +42:40
5.Ilze Laure W60 BebriLAT  48:45 (3) 39:22 (5) 40:04 (8) 44:53 (6) 40:19 (9) 213:23 +43:48
6.Elita Pirktina W60 OK MonaLAT  59:42 (9) 39:45 (6) 44:00 (12) 47:49 (7) 35:27 (8) 226:43 +57:08
7.Brigita Tamuza W60 OK MonaLAT  54:05 (6) 49:02 (13) 38:13 (7) 49:07 (10) 47:12 (10) 237:39 +68:04
Ineta Aulika W60 OK MonaLAT  55:20 (8) 35:54 (3) 43:21 (10) dns 30:40 (4) disq
Daiva Mikalauskiene W60 Saule Rudamina OSKLTU  64:52 (11) 41:17 (7) 37:53 (6) mp 35:21 (7) disq
Anita Kehre W60 OK MonaLAT  81:23 (13) 45:48 (10) 53:55 (13) 47:57 (8) dns disq
Helen Barker W60 Forth Valley OrienteersGBR  59:53 (10) 44:16 (9) 37:09 (5) mp 29:26 (3) disq
Carina Sundbue W60 Strängnäs-Malmby OLSWE  32:36 (1) 28:27 (1) 28:06 (2) 33:15 (1) disq
Leianne Upton W60 Mole Valley OCGBR  70:42 (12) 42:32 (8) 40:15 (9) 49:05 (9) mp disq

W65
1.Ruta Staneviciene W65 Labirintas OKLTU  51:01 (1) 33:05 (1) 38:30 (1) 36:42 (1) 27:53 (1) 187:11
2.Halina Biziuk W65 UMKS Orkan OstródaPOL  53:43 (2) 39:20 (2) 40:13 (2) 44:55 (2) 37:43 (2) 215:54 +28:43
3.Vita Polkovnikova W65 OK MonaLAT  78:21 (4) 51:28 (5) 56:43 (4) 53:15 (3) 43:28 (4) 283:15 +96:04
4.Lily-Anne Cole W65 TROL BelgiumBEL  91:25 (6) 72:09 (6) 61:45 (5) 65:25 (4) 41:25 (3) 332:09 +144:58
Lisa Mishli W65 Modiin O ClubISR  66:29 (3) 41:53 (3) 44:00 (3) 66:01 (5) dns disq
Linda Hulley W65 Southdowns OrienteersGBR  79:05 (5) 50:44 (4) 75:26 (6) mp 47:59 (5) disq

W70
1.Egle Krasuckiene W70 Labirintas OKLTU  55:56 (1) 39:08 (1) 34:09 (1) 44:01 (1) 31:26 (1) 204:40
2.Renate Waser W70 Swiss O ToursSUI  90:17 (3) 55:54 (3) 62:46 (2) 73:33 (2) 46:07 (3) 328:37 +123:57
3.Sue Roberts W70 Harlequins OCGBR  114:58 (4) 58:22 (4) 71:35 (3) 115:21 (3) 47:10 (4) 407:26 +202:46
Barbara Verity W70 Deeside OCGBR  83:39 (2) 44:02 (2) 77:35 (4) mp 40:36 (2) disq

W75
1.Inga Gustavsson W75 OrientactionCYP  48:41 (1) 42:15 (1) 42:10 (1) 40:34 (1) 38:02 (1) 211:42

W80
Ruth Nativ W80 Modiin O ClubISR  67:32 (1) 48:19 (1) 89:08 (1) 58:41 (1) dnf disq
Anna Slavina W80 OK MonaLAT  dns dns dns dns dns disq

W85
1.Anda Plukse W85 OK MonaLAT  139:07 (1) 64:21 (1) 71:52 (1) 61:39 (1) 44:52 (1) 381:51