v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica open 2024->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Máté Mauer Beginners Gerecse Tájfutó ClubHUN  29:53 (9) 35:52 (10) 39:42 (6) 26:15 (2) 24:12 (2) 155:54
2.Liv Torbjørg Solberg Andersen Beginners Aller Travel OrienteringNOR  27:22 (6) 50:22 (21) 33:55 (2) 27:07 (3) 36:12 (5) 174:58 +19:04
3.Vera Waschnig Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  40:47 (19) 59:56 (26) 42:14 (8) 33:09 (4) 22:48 (1) 198:54 +43:00
4.Mauro Spano Beginners Punto K Orienteering ASDITA  82:40 (35) 71:37 (29) 47:11 (9) 80:44 (7) 33:33 (4) 315:45 +159:51
Mamoudou Traore Beginners UWC AdriaticITA  mp disq
Anja Tomažič Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns disq
Elisa Zhang Beginners UWC AdriaticITA  mp disq
Benjamin Henriksson Beginners UWC AdriaticITA  24:23 (1) disq
Darja Čufer Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  42:00 (20) 48:58 (19) disq
Peter Erian Beginners HSV OL VillachAUT  37:53 (16) disq
Teja Šuc Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  26:12 (3) 39:18 (12) disq
Isabella Erian Beginners HSV OL VillachAUT  37:47 (15) disq
Birgit Erian Beginners HSV OL VillachAUT  37:44 (13) disq
Gabi Kapeller Beginners Orienteering KlosterneuburgAUT  mp 48:02 (18) disq
Leonardo Mangiola Beginners UWC AdriaticITA  dns disq
Katerina Sumpikova Beginners OK Slavia Hradec KraloveCZE  19:02 (1) 27:59 (4) disq
Iris Martins Beginners Trainingszentrum WienAUT  dns dns disq
Eva Paglia Beginners UWC AdriaticITA  dns disq
Veronika Bieliková Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  35:03 (12) 31:55 (7) 34:32 (3) disq
Hannah Fink Beginners ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  30:02 (10) 29:03 (6) disq
Helena Matoušková Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  31:32 (11) 45:43 (16) disq
Daniela Fink Beginners ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  dns 46:07 (17) disq
Lejla Ramirez Beginners OK BrežiceSLO  32:36 (8) disq
Giraldo Ramirez Beginners OK BrežiceSLO  120:41 (33) 36:58 (5) disq
Monika Vanova Beginners Orientační sporty PísekCZE  74:02 (34) dns disq
Hana Buráňová Beginners BzBCZE  26:55 (5) 28:03 (5) 41:19 (7) disq
Manuel Cadrobbi Beginners Orienteering Piné A.S.D.ITA  38:59 (17) 55:56 (24) disq
Martina Casagranda Beginners Orienteering Piné A.S.D.ITA  39:11 (18) 56:12 (25) disq
Dušan Licardo Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  38:11 (11) disq
Mattia Broseghini Beginners Orienteering Piné A.S.D.ITA  56:34 (28) 111:58 (31) disq
Vladimir Miovec Beginners OK JelenCRO  57:23 (31) 49:06 (20) disq
Isabell Edelhäuser Beginners Team StartuhrGER  dns 54:25 (23) 56:29 (10) 36:46 (5) 41:25 (6) disq
Agostina Conci Beginners Orienteering Piné A.S.D.ITA  56:35 (29) 112:02 (32) disq
Györgyi Dalos Beginners Tipo Orienteering ClubHUN  dns 45:40 (15) 36:49 (4) 25:02 (1) disq
Tanja Stevanović Perme Beginners   dns disq
Montra Glussi Bambrungkig Beginners   26:44 (4) 82:44 (30) disq
Tommaso Corona Beginners G.S. PavioneITA  43:12 (23) 40:18 (13) disq
Karin Dormann Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  42:52 (22) 45:22 (14) disq
Hans Jörg Berr-Boros Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  23:02 (2) 25:43 (2) disq
Simone Asseg Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  42:17 (21) 50:42 (22) disq
Lenka Sobotkova Beginners   62:21 (32) disq
Teja Šuc Beginners   26:59 (1) disq
Mezes Hunor Keve Beginners   24:12 (2) disq
Uldis Veliks Beginners   disq
Tanja Stevanović Perme Beginners   61:56 (27) disq
Hannah Reiserer Beginners   33:44 (9) disq
Magdalena Vanova Beginners   74:54 (13) disq
Annalisa De Donatis Beginners Punto K Orienteering ASDITA  72:04 (33) disq
Viktoria Erian Beginners HSV OL VillachAUT  37:44 (13) disq
Evelin Ulcigrai Beginners Punto K Orienteering ASDITA  53:12 (25) disq
Emanuele Scaltri Beginners Punto K Orienteering ASDITA  28:40 (8) disq
Živka Emilova Beginners Rouen 92 - KyustendilBUL  dns 71:01 (28) 73:34 (12) 44:42 (6) 41:38 (7) disq
Anett Dobroka Beginners MOM BudapestHUN  54:02 (26) 67:40 (11) disq
Theo Torggler Beginners SU Schöckl GrazAUT  28:24 (7) 27:44 (3) disq
Teresa Robich Beginners Punto K Orienteering ASDITA  56:55 (30) disq
Laura Vasselli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  51:16 (24) disq
Giulia Milocco Beginners Punto K Orienteering ASDITA  55:54 (27) disq
Nastja Preradovic Beginners Punto K Orienteering ASDITA  dns disq

M10
1.Kende Szieberth M10 PVM PécsHUN  12:37 (2) 16:26 (2) 16:34 (3) 10:52 (1) 08:48 (1) 65:17
2.Milan Urban M10 Expres Czech TeamCZE  12:58 (3) 14:28 (1) 19:27 (4) 12:21 (2) 09:03 (2) 68:17 +03:00
3.František Baldrian M10 SK PragaCZE  17:32 (9) 42:21 (7) 48:12 (5) 46:40 (3) 11:11 (3) 165:56 +100:39
Lorenz Binder M10 KOLV TeamAUT  14:19 (5) 39:03 (6) disq
Filip Chromy M10 KOS Tesla BrnoCZE  13:51 (4) 24:59 (4) 15:04 (2) disq
Ondřej Stachoň M10 Expres Czech TeamCZE  15:17 (7) 16:49 (3) 13:33 (1) disq
Tadej Ravnikar M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  17:05 (8) disq
Giulio Dainese M10 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  14:52 (6) dnf disq
Lan Levpušček M10 OK AzimutSLO  11:23 (1) disq
Giraldo Ramirez Millan M10   dns dns dns dns dns disq
Nace Bačnar Tušar M10 OK AzimutSLO  29:01 (10) 32:36 (5) disq
Tine Ravnikar M10 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq

M10 Shadowed
Vidar Lingfors M10 Shadowed OK LinnéSWE  32:34 (2) disq
Jona Pötsch M10 Shadowed OLC GrazAUT  dns 44:24 (2) disq
Tano Leonhardt M10 Shadowed OC FürstenfeldAUT  46:59 (3) 40:41 (1) 21:16 (1) disq
Henrik Hudax M10 Shadowed OC FürstenfeldAUT  mp 24:36 (1) disq

M12
1.Val Jarc M12 Orientacijski klub KomendaSLO  14:23 (1) 18:15 (5) 29:16 (4) 15:03 (1) 13:59 (3) 90:56
2.Filip Velát M12 Orientační sporty PísekCZE  17:14 (2) 35:28 (21) 21:09 (2) 21:19 (2) 13:18 (2) 108:28 +17:32
3.Jan Urban Jr. M12 Expres Czech TeamCZE  19:17 (7) 25:46 (16) 25:11 (3) 25:20 (3) 13:08 (1) 108:42 +17:46
4.Vojtech Blazek jr. M12 Orientační sporty PísekCZE  25:31 (17) 43:06 (23) 39:35 (6) 33:09 (4) 26:41 (4) 168:02 +77:06
Jurij Bratuša M12 Mariborski OKSLO  19:46 (8) disq
František Skrivanek M12 KOS Tesla BrnoCZE  23:25 (14) 25:24 (15) mp disq
Lorenz Fink M12 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  23:10 (13) 22:09 (12) disq
Žiga Sedej M12 OK AzimutSLO  42:33 (26) 45:48 (24) disq
Mateo Veitsberger M12 OC FürstenfeldAUT  17:44 (4) 17:34 (4) disq
Timo Schnepf M12 OC FürstenfeldAUT  25:08 (16) 19:32 (7) disq
Alexander Baur M12 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  25:04 (15) 26:29 (17) disq
Martin Sedlacek M12 KOS Tesla BrnoCZE  17:38 (3) 15:15 (2) 19:27 (1) disq
Tommaso Gombach M12 Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Jure Rako M12 OK VihorCRO  dnf 83:20 (28) disq
Felix Germani M12 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  30:40 (19) 46:36 (25) disq
Federico Gnech M12 Punto K Orienteering ASDITA  20:07 (9) dns disq
Simone Chervatin M12 Punto K Orienteering ASDITA  140:44 (29) disq
Aleksandar Visic M12 Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Giraldo Ramirez M12 OK BrežiceSLO  31:11 (5) disq
Lan Kurtanjek M12 OK AzimutSLO  17:25 (3) disq
Samuel Rajnošek M12 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  21:10 (10) 28:05 (19) disq
Maximilian Ratswohl M12 SU Schöckl GrazAUT  34:46 (22) 19:13 (6) disq
Jakob Sandrisser M12 KOLV TeamAUT  19:46 (8) 22:52 (13) disq
Emanuele Roberto M12 OricuneoITA  19:15 (6) 27:12 (18) disq
Manuel Broseghini M12 Orienteering Piné A.S.D.ITA  18:40 (5) 19:46 (8) disq
Jonas Kofler M12 KOLV TeamAUT  42:26 (25) 63:31 (27) disq
Andrea Carlet M12 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  22:06 (11) disq
Ben Reindl M12 KOLV TeamAUT  33:10 (21) 30:49 (20) disq
Vojtech Vitek M12 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  21:50 (12) 14:12 (1) disq
Jonah Hudax M12 OC FürstenfeldAUT  30:02 (18) 21:08 (10) disq
Štěpán Stachoň M12 Expres Czech TeamCZE  35:09 (23) 38:37 (22) 42:39 (7) disq
Marcell Gyalog M12 MOM BudapestHUN  40:30 (24) 32:27 (5) disq
Lorenzo Celato M12 Orienteering Treviso asdITA  30:45 (20) 49:34 (26) disq
Aljoša Bačnar Tušar M12 OK AzimutSLO  21:13 (11) 25:20 (14) disq

M14
1.Gabriele Giudici M14 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  20:55 (1) 37:34 (9) 23:51 (1) 19:26 (1) 25:42 (3) 127:28
2.Csegő Horváth M14 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  21:51 (2) 36:05 (8) 30:01 (4) 21:05 (2) 25:10 (2) 134:12 +06:44
3.Vladimír Kutlvašr M14 OOS VrchlabiCZE  21:54 (3) 33:17 (3) 30:05 (5) 22:06 (3) 28:07 (4) 135:29 +08:01
4.František Minařík M14 Orientační sporty PísekCZE  24:56 (6) 38:20 (10) 28:51 (3) 22:31 (4) 24:34 (1) 139:12 +11:44
5.Botond Maráz M14 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  28:31 (11) 41:20 (14) 43:19 (13) 25:19 (5) 34:19 (6) 172:48 +45:20
6.Josef Baldrian M14 SK PragaCZE  37:41 (25) 45:25 (19) 34:39 (6) 31:18 (7) 31:24 (5) 180:27 +52:59
7.Jakub Kaláb M14 Orientační sporty PísekCZE  37:59 (27) 56:50 (28) 38:19 (7) 32:18 (9) 37:19 (9) 202:45 +75:17
8.Roko Vukić M14 OK MaksimirCRO  59:51 (49) 59:37 (29) 47:45 (17) 32:39 (10) 36:37 (8) 236:29 +109:01
9.Filip Janda M14 Orientační sporty PísekCZE  45:33 (37) 62:07 (34) 38:58 (8) 64:43 (19) 35:31 (7) 246:52 +119:24
10.Berci Biro M14 BimahevHUN  59:36 (48) 64:42 (37) 43:42 (15) 47:25 (17) 48:49 (11) 264:14 +136:46
11.Jakub Široký M14 BETA URSUS RosiceCZE  35:14 (24) 72:50 (43) 57:12 (21) 44:55 (15) 64:34 (15) 274:45 +147:17
12.Matic Kerševan M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  59:02 (47) 83:10 (50) 54:36 (20) 37:11 (13) 45:36 (10) 279:35 +152:07
13.Leon Jankowski M14 UKS Orientus LodzPOL  63:29 (50) 61:22 (33) 57:56 (23) 55:44 (18) 69:25 (16) 307:56 +180:28
14.Anže Tomažič M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  55:24 (43) 87:47 (51) 57:34 (22) 45:42 (16) 63:20 (14) 309:47 +182:19
15.Matija Kerševan M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  67:25 (51) 91:14 (55) 72:04 (28) 36:15 (12) 59:47 (13) 326:45 +199:17
Elias Kofler M14 KOLV TeamAUT  mp dns disq
Jakov Bijelić M14 OK JelenCRO  40:43 (35) 91:18 (56) disq
Valentin Angermann M14 KOLV TeamAUT  80:29 (52) dnf disq
Max Jonas Obczovsky M14 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  39:47 (31) 71:56 (42) disq
Bastian Ritter M14 NOLV TeamAUT  58:43 (45) 52:28 (25) disq
Leo Reindl M14 KOLV TeamAUT  88:21 (53) 112:04 (59) disq
Marco Fignon M14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  77:01 (46) disq
Samuel Michenthaler M14 KOLV TeamAUT  59:00 (46) disq
Giacomo Zagonel M14 Unione Sportiva PrimieroITA  51:05 (41) 45:24 (18) disq
Angelo Fontan M14 Unione Sportiva PrimieroITA  46:28 (38) 75:59 (45) disq
Anze Obid M14 OK AzimutSLO  mp 77:28 (47) 49:40 (18) 30:01 (6) mp disq
Benjamin Kaljikovic M14 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  53:28 (42) 99:09 (58) disq
Rok Sedej M14 OK AzimutSLO  32:59 (21) 39:54 (13) disq
Robi Mlakar M14 OK AzimutSLO  40:09 (33) 60:41 (31) disq
Matija Bratuša M14 Mariborski OKSLO  91:05 (54) disq
Molnár Borisz M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  45:01 (36) 79:53 (48) dnf disq
Varsányi Ádám M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  25:53 (8) 39:53 (12) 42:12 (9) disq
Kryštof Novotný M14 OK99 Hradec KrálovéCZE  22:24 (4) 34:10 (5) disq
Cristiano Pagliari M14 G.S. PavioneITA  30:12 (15) 33:47 (4) disq
Luca Bonato M14 CSI SASSO MARCONIITA  mp 89:35 (53) disq
Serle Ábel Tas M14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  mp 88:45 (52) 43:31 (14) disq
Emiliano Bettega M14 G.S. PavioneITA  39:54 (32) 46:19 (21) disq
Jonas Weitlaner M14 Haunold Orienteering TeamITA  dns dns disq
Vít Štábl M14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  31:30 (19) 43:23 (16) 43:11 (11) disq
Šimon Váně M14 Orientační sporty PísekCZE  49:32 (40) 82:23 (49) 60:52 (26) 33:23 (11) disq
Maximilian Oswald M14 HSV PinkafeldAUT  32:53 (20) 45:51 (20) disq
Tomas Pospisil M14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  38:12 (28) 53:14 (26) 42:18 (10) disq
Karlo Trinajstić M14 OK VihorCRO  57:56 (44) 63:40 (36) disq
Alois Vaclavek M14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  33:09 (22) 75:38 (44) 50:08 (19) disq
Filip Cerovsky M14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  26:26 (9) 62:20 (35) 59:08 (25) disq
Jonas Ochenbauer M14 NOLV TeamAUT  38:44 (30) 60:35 (30) disq
Matyas Fiala M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  30:26 (16) 46:20 (22) disq
Michal Lesko M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  23:36 (5) 32:25 (2) disq
Filip Sumpik M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  40:31 (34) 61:17 (32) disq
Lovro Nagy M14 DROTSLO  dns dns dns dns dns disq
Adam Svoboda M14 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  46:40 (39) mp disq
Martin Bana M14 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  mp mp disq
Lion Pötsch M14 OLC GrazAUT  dns 71:01 (41) disq
Max Vlach M14 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  38:35 (29) 65:48 (39) disq
Patrik Kuban M14 KOS Tesla BrnoCZE  29:21 (12) 34:26 (6) 46:48 (16) disq
Vojtěch Kozák M14 KOS Tesla BrnoCZE  25:02 (7) 35:34 (7) 25:25 (2) disq
András Lakatos M14 Nyíregyházi SportcentrumHUN  mp 54:27 (27) 43:12 (12) 31:50 (8) 57:37 (12) disq
Samuel Svirak M14 KOS Tesla BrnoCZE  29:55 (14) 65:40 (38) 58:48 (24) disq
Josef Lukes M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  30:32 (17) 44:25 (17) disq
Matej Pouchly M14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  27:41 (10) 31:15 (1) disq
Giulio Coletti M14 Punto K Orienteering ASDITA  116:07 (60) disq
Vendel Husz M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  37:58 (26) 94:12 (57) mp 38:13 (14) disq
Kaj Huba M14 Gerecse Tájfutó ClubHUN  29:24 (13) 48:18 (24) 61:30 (27) disq
Jakob Haller M14 Sportclub MeranITA  dns dns disq
Carlo Granzotto M14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  34:59 (23) 46:34 (23) disq
Tobia Viel M14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  39:46 (11) disq
Elia Castelli M14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  68:01 (40) disq
Oskar Hinterplattner M14 Trainingszentrum WienAUT  30:40 (18) 42:53 (15) disq

M16
1.Tomasz Rzenca M16 UKS Orientus LodzPOL  30:27 (1) 43:27 (1) 31:10 (1) 33:15 (1) 35:40 (3) 173:59
2.Béla Barnabás Sugta M16 Gerecse Tájfutó ClubHUN  31:42 (2) 47:07 (3) 33:14 (2) 38:25 (2) 31:48 (1) 182:16 +08:17
3.Anže Kölner M16 Orientacijski klub KomendaSLO  35:40 (3) 59:29 (14) 40:01 (5) 42:11 (3) 40:23 (5) 217:44 +43:45
4.Bálint Bata M16 Gerecse Tájfutó ClubHUN  47:30 (23) 58:34 (12) 39:29 (4) 43:51 (4) 39:09 (4) 228:33 +54:34
5.Antoni Trzeciak M16 UKS Orientus LodzPOL  42:37 (16) 69:21 (27) 37:37 (3) 49:17 (7) 35:34 (2) 234:26 +60:27
6.Levente Maráz M16 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  43:48 (17) 55:33 (10) 46:55 (7) 60:15 (13) 40:42 (6) 247:13 +73:14
7.Vojtěch Hlaváček M16 KOB Tretra PrahaCZE  47:46 (24) 60:42 (16) 56:15 (14) 46:04 (5) 45:39 (8) 256:26 +82:27
8.Josef Minařík M16 Orientační sporty PísekCZE  53:24 (29) 63:37 (21) 41:45 (6) 56:42 (11) 54:08 (13) 269:36 +95:37
9.Štěpán Tejkl M16 KOB Tretra PrahaCZE  43:49 (18) 75:30 (31) 63:18 (17) 56:42 (11) 49:09 (9) 288:28 +114:29
10.Jan Ciupa M16 UKS Orientus LodzPOL  56:19 (35) 80:04 (32) 50:57 (11) 55:42 (10) 51:45 (10) 294:47 +120:48
11.Eduard Pazák M16 KOB Tretra PrahaCZE  54:20 (31) 89:01 (40) 66:51 (19) 65:14 (14) 55:14 (14) 330:40 +156:41
12.Lorinc Biro M16 BimahevHUN  66:05 (42) 93:44 (42) 63:08 (16) 72:50 (16) 53:10 (11) 348:57 +174:58
13.Zsolt Gárdonyi M16 MOM BudapestHUN  81:42 (49) 105:57 (46) 64:23 (18) 53:34 (8) 54:04 (12) 359:40 +185:41
14.Ryszard Bartos M16 UKS Orientus LodzPOL  57:07 (37) 98:11 (45) 57:50 (15) 93:01 (19) 63:03 (16) 369:12 +195:13
15.Krzysztof Siudek M16 UKS Orientus LodzPOL  53:07 (28) 111:06 (48) 73:43 (23) 78:19 (18) 81:38 (18) 397:53 +223:54
16.Felix Klingenberg M16 SU Schöckl GrazAUT  81:09 (48) 129:26 (52) 56:12 (13) 77:34 (17) 62:17 (15) 406:38 +232:39
17.Anton Greiner M16 SU Schöckl GrazAUT  131:42 (51) 158:11 (55) 92:15 (24) 131:15 (20) 111:57 (19) 625:20 +451:21
Max Denemarek M16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  44:55 (20) 54:12 (8) disq
Karlo Lesjak M16 OK JapetićCRO  mp dnf disq
Molnár Iván M16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  67:32 (44) mp 49:27 (9) disq
Vít Novotný M16 TSM KralovehradeckoCZE  37:34 (6) 62:56 (19) disq
Zoltán Sámuel Papp M16 Nyíregyházi SportcentrumHUN  40:35 (12) 83:47 (34) mp 46:51 (6) 42:29 (7) disq
Gabriele Fontana M16 Italian National TeamITA  47:11 (22) 64:46 (24) disq
Martin Zridkavesely M16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  44:40 (19) mp disq
Lóránt Balogh M16 Göcsej KTFEHUN  mp 134:05 (53) 93:48 (25) mp 76:20 (17) disq
Fabian Kolar M16 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  65:17 (41) 85:56 (36) disq
Martin Ferenc M16 OK TivoliSLO  55:41 (33) 86:01 (37) disq
Oliver Schnepf M16 OC FürstenfeldAUT  48:01 (25) 57:00 (11) disq
Vid Bratuša M16 Mariborski OKSLO  mp disq
Matěj Čečka M16 TSM KralovehradeckoCZE  dns 45:01 (2) disq
Matteo Vedoato M16 Punto K Orienteering ASDITA  dns 112:04 (49) disq
Tomáš Macháček M16 TSM KralovehradeckoCZE  39:19 (10) 59:52 (15) disq
Tomáš Metelka M16 TSM KralovehradeckoCZE  dns dns disq
Tobias Angermann M16 KOLV TeamAUT  55:55 (34) 88:31 (39) disq
Matthias Schmalhardt M16 OC FürstenfeldAUT  60:27 (39) 68:01 (26) disq
Julian Begh M16 OC FürstenfeldAUT  73:05 (45) 96:34 (44) disq
Jannik Meizer M16 KOLV TeamAUT  dns dns disq
Bátor Polgár M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:51 (26) 64:34 (23) 47:37 (8) 54:06 (9) dns disq
Ihor Kyrylyshyn M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  42:11 (15) 60:59 (17) disq
Jakub Svoboda M16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  54:49 (32) mp disq
Alessandro Moser M16 Unione Sportiva PrimieroITA  40:56 (13) 62:28 (18) disq
Filip Kvasovsky M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  46:29 (21) 50:29 (5) disq
Krystof Slambora M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  53:28 (30) 70:48 (28) disq
Marek Zastava M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  78:25 (47) 85:47 (35) disq
Jakub Cihak M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  39:58 (11) 54:57 (9) disq
Lauri Urbanek M16 Trainingszentrum WienAUT  dns dns disq
James Davitt M16 Trainingszentrum WienAUT  dns dns disq
Lovro Kurtanjek M16 OK AzimutSLO  64:28 (22) disq
Luca Mazza M16 Unione Sportiva PrimieroITA  mp mp disq
Federico Locatelli M16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  93:48 (43) disq
Matěj Růžička M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  76:50 (46) 117:00 (51) 69:51 (20) disq
Kolcsár Nimród M16 Gerecse Tájfutó ClubHUN  59:16 (38) 115:40 (50) 70:27 (21) disq
Ian Tomasin M16 Friuli MTB & OrienteeringITA  mp disq
Artúr Biro M16 BimahevHUN  41:52 (14) 52:22 (6) disq
Marek Juřina M16 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  64:41 (40) 106:42 (47) 72:23 (22) disq
David Sedej M16 OK AzimutSLO  52:11 (27) 86:44 (38) disq
Marco Gianelle M16 Italian National TeamITA  36:23 (5) 53:57 (7) disq
Francesco Scalzotto M16 Italian National TeamITA  37:48 (7) 90:44 (41) disq
Lumír Sedlář M16 KOB Tretra PrahaCZE  66:58 (43) 71:17 (29) 54:07 (12) 69:25 (15) mp disq
Stepan Remis M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  38:12 (8) 50:03 (4) disq
Niklas Weitlaner M16 Haunold Orienteering TeamITA  39:05 (9) 58:50 (13) disq
Vojtech Cecka M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  mp 81:39 (33) disq
Simon Remis M16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  35:53 (4) 67:21 (25) disq
Josef Turek M16 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  56:39 (36) 73:24 (30) 50:05 (10) disq
Aaron Tomasin M16 Friuli MTB & OrienteeringITA  mp disq
Ettore Collodel M16 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  62:57 (20) disq
Michele Succi M16 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  85:28 (50) 138:19 (54) disq

M18
1.Mihály Csoboth M18 SPA BudapestHUN  41:22 (9) 57:14 (1) 30:50 (1) 40:40 (1) 40:02 (1) 210:08
2.Márk Bujdosó M18 SPA BudapestHUN  37:56 (7) 63:47 (8) 35:39 (3) 43:16 (2) 40:24 (2) 221:02 +10:54
3.Gergő Pintér M18 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  36:40 (3) 65:39 (10) 50:18 (17) 47:53 (3) 42:09 (3) 242:39 +32:31
4.Eduard Vojvodik M18 SKOB OstravaCZE  52:13 (22) 76:26 (16) 42:24 (8) 58:28 (8) 52:35 (8) 282:06 +71:58
5.Máté Balogh M18 SPA BudapestHUN  44:07 (12) 77:04 (17) 36:56 (4) 79:06 (15) 47:07 (4) 284:20 +74:12
6.Dávid Veres M18 SPA BudapestHUN  55:51 (27) 84:29 (25) 40:51 (6) 63:57 (10) 49:40 (5) 294:48 +84:40
7.Ondřej Otto Hrodek M18 Orientační sporty PísekCZE  54:14 (24) 83:49 (24) 41:51 (7) 60:07 (9) 62:56 (14) 302:57 +92:49
8.Moritz Greiner M18 SU Schöckl GrazAUT  64:02 (34) 98:26 (37) 40:03 (5) 51:37 (4) 52:10 (7) 306:18 +96:10
9.Tamas Lucas M18 CS NORD Baia MareROU  73:05 (39) 82:40 (22) 50:09 (16) 52:38 (5) 50:07 (6) 308:39 +98:31
10.Mátyás Czigány M18 Göcsej KTFEHUN  63:45 (33) 94:46 (34) 47:26 (12) 58:19 (7) 60:08 (12) 324:24 +114:16
11.Borut Gantar M18 OK AzimutSLO  60:30 (31) 92:44 (32) 48:34 (15) 78:55 (14) 58:40 (11) 339:23 +129:15
12.Klaus Scheidl M18 SU Schöckl GrazAUT  75:25 (41) 94:09 (33) 53:52 (21) 71:45 (12) 56:46 (9) 351:57 +141:49
13.Šimon Hrdlička M18 Orientační sporty PísekCZE  71:51 (37) 134:42 (46) 56:23 (22) 91:22 (17) 74:03 (17) 428:21 +218:13
14.Jakub Strnad M18 Expres Czech TeamCZE  84:32 (43) 148:29 (48) 62:17 (23) 111:46 (18) 76:03 (18) 483:07 +272:59
Gergő Bálint M18 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  42:04 (10) 63:46 (7) 33:53 (2) disq
Soma Szalontai M18 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  mp 112:31 (44) 52:05 (19) disq
Vojtech Beneda M18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  67:37 (36) 108:22 (41) disq
Andrea Grillo M18 Italian National TeamITA  55:14 (26) 78:30 (18) disq
Gabriele Borinato M18 AD Trento OrienteeringITA  51:18 (20) 80:33 (20) disq
Theo Dobler M18 MTV-HernalsAUT  47:07 (15) 86:57 (27) disq
Domenico Armanini M18 Italian National TeamITA  54:38 (25) 88:20 (29) disq
Francesco De Molli M18 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  67:03 (35) 112:05 (43) disq
Jonas Meizer M18 KOLV TeamAUT  60:43 (32) 87:48 (28) disq
Valentin Narosy M18 NOLV TeamAUT  119:53 (45) 143:14 (47) disq
Patrik Štábl M18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  43:03 (11) 67:30 (14) 44:21 (9) disq
Matyáš Kopecký M18 TSM KralovehradeckoCZE  dns dns disq
Jan Miča M18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  52:32 (23) 65:55 (11) 51:52 (18) disq
Olivér Héra M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:04 (16) 80:38 (21) 44:50 (10) dns dns disq
Šimon Vyhnis M18 KOB Tretra PrahaCZE  mp 104:01 (39) 47:51 (13) 72:05 (13) 58:07 (10) disq
Jan Erben M18 OK JelenCRO  75:06 (40) 107:05 (40) disq
Jošt Hadalin M18 OK AzimutSLO  58:56 (30) mp 45:11 (11) 64:41 (11) 60:32 (13) disq
Jakub Ticháček M18 TSM KralovehradeckoCZE  37:38 (5) 62:05 (5) disq
Rok Bogataj M18 OK AzimutSLO  49:44 (19) 79:42 (19) disq
Luka Gojmerac M18 OK Ivan MerzCRO  92:02 (31) disq
Matěj Třešňák M18 TSM KralovehradeckoCZE  39:38 (8) 66:21 (12) disq
Jan Vaníček M18 TSM KralovehradeckoCZE  33:26 (1) 57:42 (2) disq
Ondrej Brosch M18 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  36:33 (2) 58:32 (3) disq
Antonín Kurka M18 TSM KralovehradeckoCZE  45:39 (14) 73:45 (15) disq
Botond Csegő Mézes M18 Göcsej KTFEHUN  78:36 (42) 82:50 (23) 52:13 (20) 83:11 (16) mp disq
Jakub Komenda M18 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  49:26 (18) 66:29 (13) disq
Martin Tóth M18 Tipo Orienteering ClubHUN  56:52 (28) 88:21 (30) disq
Ivo Sobotka M18 Orientační sporty PísekCZE  52:11 (21) 97:49 (36) 75:46 (26) dnf 73:54 (16) disq
Noa Kelc M18 OK JelenCRO  100:44 (44) 102:37 (38) disq
Samuele Acler M18 Italian National TeamITA  48:22 (17) 62:57 (6) disq
Gabrijel Solenički M18 OK JelenCRO  57:43 (29) 96:48 (35) disq
Jaka Seljak M18 Orientacijski klub KomendaSLO  72:43 (38) 111:55 (42) 71:39 (25) mp 68:14 (15) disq
Filip Hanuš M18 TSM KralovehradeckoCZE  37:38 (5) 64:47 (9) disq
Jan Čihák M18 TSM KralovehradeckoCZE  37:25 (4) 61:31 (4) disq
Mátyás Maráz M18 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  44:52 (13) 113:58 (45) 65:28 (24) dns dns disq
Božo Bizjak M18 OK AzimutSLO  dns 84:40 (26) 48:15 (14) 55:18 (6) dns disq

M20
1.Nejc Turk M20 Orientacijski klub KomendaSLO  47:24 (4) 88:30 (8) 50:50 (1) 57:39 (1) 51:33 (1) 295:56
Marek Novak M20 OK Slavia Hradec KraloveCZE  86:04 (10) 113:30 (15) disq
Leonardo Grisenti M20 Orienteering Piné A.S.D.ITA  dnf 63:42 (2) disq
Luca Grillo M20 OricuneoITA  76:58 (9) 107:12 (14) disq
Petr Podolsky M20 OK Slavia Hradec KraloveCZE  45:13 (2) 88:39 (9) disq
Jaroslav Kurka M20 OK Slavia Hradec KraloveCZE  54:43 (5) 99:34 (12) disq
Paul Reicher M20 OLC GrazAUT  68:59 (8) 88:26 (7) disq
Anton Buschek M20 Trainingszentrum WienAUT  36:54 (1) 64:55 (3) disq
Filip Houzvicka M20 OK Slavia Hradec KraloveCZE  68:57 (7) 94:58 (11) disq
Gabriel Siljevinac M20 OK JelenCRO  90:15 (11) 106:32 (13) disq
Jakov Lesjak M20 OK JapetićCRO  76:43 (5) disq
Tihon Salopek M20 OK Ris DelniceCRO  58:35 (1) disq
Krisztian Bordacs M20 SPA BudapestHUN  132:33 (12) mp disq
Martin Jevševar M20 OK BrežiceSLO  mp 92:18 (10) disq
Thomas Michelin M20 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  dns dns disq
Adam Trepac M20 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  56:07 (6) 79:04 (6) disq
Joel Prutsch M20 OC FürstenfeldAUT  45:42 (3) 71:05 (4) disq

M21A
1.Michal Henek M21A Expres Czech TeamCZE  37:14 (1) 77:41 (5) 40:24 (3) 43:22 (3) 40:31 (1) 239:12
2.Radim Hošek M21A KOB Tretra PrahaCZE  46:00 (8) 77:13 (4) 40:28 (4) 42:08 (1) 48:58 (4) 254:47 +15:35
3.Radim Sobotka M21A Orientační sporty PísekCZE  42:39 (3) 80:40 (9) 39:55 (1) 48:32 (7) 49:01 (5) 260:47 +21:35
4.Márk Porgányi M21A Kanizsa OrienteeringHUN  48:18 (14) 65:58 (1) 67:33 (22) 42:40 (2) 41:07 (2) 265:36 +26:24
5.Martin Černý M21A KOB Tretra PrahaCZE  44:45 (7) 84:58 (10) 43:57 (7) 44:57 (4) 50:55 (6) 269:32 +30:20
6.Filip Hulec M21A Expres Czech TeamCZE  47:34 (11) 80:38 (8) 43:07 (6) 48:10 (6) 57:00 (12) 276:29 +37:17
7.Marek Spilka M21A Czech deaf teamCZE  50:03 (19) 93:35 (19) 42:59 (5) 47:47 (5) 52:19 (8) 286:43 +47:31
8.Jan Semerád M21A Czech deaf teamCZE  49:22 (15) 90:27 (16) 50:54 (13) 51:56 (10) 48:46 (3) 291:25 +52:13
9.Jakub Vlášek M21A KOB Tretra PrahaCZE  47:28 (10) 88:57 (15) 50:26 (11) 56:16 (11) 54:10 (9) 297:17 +58:05
10.Martin Hejna M21A KOB Tretra PrahaCZE  51:28 (25) 91:34 (17) 55:30 (17) 51:34 (9) 51:51 (7) 301:57 +62:45
11.Vojta Blazek M21A Orientační sporty PísekCZE  49:43 (17) 95:00 (20) 46:32 (8) 57:36 (13) 56:25 (11) 305:16 +66:04
12.Adam Vaněk M21A Orientační sporty PísekCZE  61:39 (33) 85:15 (11) 57:42 (18) 48:55 (8) 57:58 (15) 311:29 +72:17
13.Hannes Pacher M21A SU Schöckl GrazAUT  61:23 (31) 102:43 (29) 53:24 (14) 57:05 (12) 55:58 (10) 330:33 +91:21
14.Petr Bečvář M21A Orientační sporty PísekCZE  67:09 (38) 99:45 (25) 50:49 (12) 65:46 (18) 57:41 (14) 341:10 +101:58
15.Vojtěch Velát M21A Orientační sporty PísekCZE  90:46 (48) 100:07 (26) 53:50 (15) 65:42 (17) 57:32 (13) 367:57 +128:45
16.Markus Greiner M21A SU Schöckl GrazAUT  66:32 (37) 127:34 (45) 71:38 (23) 70:39 (19) 71:25 (17) 407:48 +168:36
17.Kamil Klíma M21A Czech deaf teamCZE  87:08 (46) 110:07 (36) 67:04 (20) 64:15 (16) 79:24 (19) 407:58 +168:46
18.Helmut Steiner M21A SU Schöckl GrazAUT  95:08 (49) 143:21 (48) 67:13 (21) 89:56 (23) 96:37 (20) 492:15 +253:03
Emanuel Braun Jun M21A HSV OL Wiener NeustadtAUT  44:09 (5) 73:41 (2) disq
Ivo Krajcar M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  79:30 (45) 150:24 (49) 64:21 (19) disq
Fulvio Fabris M21A Punto K Orienteering ASDITA  73:02 (41) 116:40 (39) 77:44 (21) disq
Jakub Vaník M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  89:47 (47) 126:36 (44) 72:42 (24) disq
Jan Gobec M21A OK VihorCRO  50:14 (20) 85:18 (12) disq
Dušan Smole M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  dns mp disq
Junya Kume M21A Orienteering Miane 87ITA  51:11 (24) dns disq
František Hecl M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  62:11 (34) 104:01 (30) disq
Paolo Gaio M21A G.S. PavioneITA  50:17 (21) 106:36 (33) disq
Luca Rosato M21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  59:08 (28) 97:30 (23) disq
Dragan Klapčić M21A Dobra KapljicaCRO  142:49 (47) disq
Zdeněk Janů J. M21A Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  41:48 (2) 76:14 (3) 39:55 (1) disq
Aleš Zobavnik M21A 0-Slovenian Military TeamSLO  75:46 (42) 126:26 (43) 63:44 (15) disq
Jakov Šuran M21A Dobra KapljicaCRO  110:48 (37) disq
Matija Kučinac M21A OK VihorCRO  69:09 (39) 108:35 (34) disq
Dominik Gedeon M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  44:11 (6) 117:00 (40) 47:35 (9) disq
Riccardo Marson M21A Orienteering Miane 87ITA  65:14 (36) 96:25 (22) disq
Nicolò Venuti M21A Punto K Orienteering ASDITA  121:11 (50) dns 87:26 (22) disq
Denis Bajic M21A Dobra KapljicaCRO  dns disq
Péter Györgyi M21A MOM BudapestHUN  49:54 (18) 91:51 (18) disq
Ádám Lengyel M21A SPA BudapestHUN  50:50 (22) 100:38 (28) disq
Jan Urban M21A Expres Czech TeamCZE  72:54 (40) 165:18 (50) dnf 76:36 (20) 71:25 (17) disq
Tomáš Samek M21A TSM KralovehradeckoCZE  51:10 (23) dns disq
Ebster Peter M21A ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  61:36 (32) 95:03 (21) disq
Tobias Teichmann M21A SU Schöckl GrazAUT  47:44 (12) 100:18 (27) disq
Fabio Ronzani M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  105:47 (32) disq
Sebastian Romano M21A ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  75:58 (43) 109:02 (35) disq
Daniel Gotthardt M21A HSV Spittal/DrauAUT  59:39 (29) dns disq
Ruben Tič M21A SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  60:11 (30) 104:36 (31) disq
Antti Paasikoski M21A 0-Military team FinlandFIN  65:13 (35) mp 53:54 (16) 62:28 (14) 61:08 (16) disq
Edoardo Tona M21A Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  136:41 (46) disq
Štěpán Stryk M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:00 (9) 111:19 (38) disq
Ivan Boyadzhiev ml. M21A Mariborski OKSLO  43:16 (4) 78:20 (6) disq
Mitchell Thomas M21A   78:21 (44) 125:57 (42) disq
Maurizio Castellaz M21A G.S. PavioneITA  78:32 (7) disq
Ondřej Šrámek M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  49:37 (16) 88:09 (14) 49:22 (10) disq
Giulio Pegorer M21A Orienteering Treviso asdITA  58:15 (27) 122:16 (41) disq
Thomas Striednig M21A AC Moosburg OLAUT  dnf disq
Thomas Aigmueller M21A SU Schöckl GrazAUT  53:19 (26) 98:51 (24) disq
Martin Brantner M21A SU Schöckl GrazAUT  47:55 (13) mp disq
Vid Bogovič M21A OK BrežiceSLO  dns 86:49 (13) disq

M21B
1.Jan Skoupý M21B SKI-OB SternberkCZE  42:26 (3) 60:32 (3) 44:31 (1) 48:25 (1) 40:15 (1) 236:09
2.Anatoly Zelenin M21B USV TU DresdenGER  40:12 (1) 63:09 (5) 49:09 (3) 48:44 (2) 41:53 (2) 243:07 +06:58
3.Herwig Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  43:01 (4) 75:26 (7) 48:10 (2) 52:04 (3) 45:32 (4) 264:13 +28:04
4.Tobias Bunk M21B 0-CISM GERGER  66:27 (15) 108:04 (17) 63:46 (4) 81:24 (6) 42:58 (3) 362:39 +126:30
5.Vedran Juričan M21B OK VaraždinCRO  71:34 (17) 93:52 (11) 71:39 (5) 76:12 (4) 74:35 (6) 387:52 +151:43
6.Sándor Nyári M21B Homokbucka Orienteering ClubHUN  90:46 (26) 123:30 (21) 84:09 (8) 92:01 (7) 86:56 (7) 477:22 +241:13
7.Mátyás Paskuj M21B Homokbucka Orienteering ClubHUN  105:56 (29) 132:35 (24) 90:37 (9) 92:08 (8) 91:07 (8) 512:23 +276:14
Luka Kurtanjek M21B OK AzimutSLO  113:40 (19) disq
Rudolf Richter M21B OOB Spartak AdamovCZE  dns dns dns mp mp disq
Dietmar Simonitsch M21B HSV OL VillachAUT  mp disq
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  63:23 (12) 94:00 (12) disq
Jakob Aus Der Schmitten M21B LZ OMAHAAUT  79:26 (21) 105:23 (15) disq
Boštjan Bizjak M21B OK AzimutSLO  mp 130:04 (23) dns 103:31 (9) 91:26 (9) disq
Herwig Jun. Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  58:51 (9) 97:06 (13) disq
František Trtílek M21B Expres Czech TeamCZE  136:26 (32) mp 102:16 (11) dns dns disq
Peter Levpušček M21B OK AzimutSLO  89:35 (24) disq
Ezio Caso M21B Orienteering Piné A.S.D.ITA  1376:24 (33) 169:39 (28) disq
Goran Nagy M21B DROTSLO  106:52 (10) disq
Paul Aus Der Schmitten M21B LZ OMAHAAUT  59:27 (10) 97:27 (14) disq
Libor Zridkavesely M21B TJ Spartak prvni brnenskaCZE  40:59 (2) 57:20 (1) disq
Márk Gárdonyi M21B MOM BudapestHUN  52:24 (8) 73:49 (6) dns 79:04 (5) 49:47 (5) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  dns dns dns disq
Dejan Juranić M21B OK JelenCRO  94:39 (27) 138:39 (25) disq
Tomaž Kupnik M21B OK AzimutSLO  75:16 (20) disq
Leonardo Fedel M21B Orienteering Piné A.S.D.ITA  86:04 (23) 107:17 (16) disq
Roberto Pellegrini M21B Orienteering Piné A.S.D.ITA  90:33 (25) 157:39 (27) disq
Petr Prikryl M21B TJ Spartak prvni brnenskaCZE  50:56 (7) 62:54 (4) disq
Rene Eckhart M21B SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Matteo Toffolatti M21B Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  dns disq
Thomas Wiessler M21B SU Schöckl GrazAUT  127:18 (31) dns disq
Julian Torggler M21B SU Schöckl GrazAUT  74:59 (19) dns disq
Diego Milani M21B Orient-Express VeronaITA  69:57 (16) 93:31 (10) 83:13 (7) disq
Roberto Gelmini M21B Orient-Express VeronaITA  62:18 (11) 127:28 (22) 75:01 (6) disq
Federico Bruni M21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  117:24 (30) 169:53 (29) disq
Nicola Stella M21B Orienteering Miane 87ITA  dnf dns disq
Stefano Sossi M21B Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  dns disq
Richard Patek M21B TJ Spartak prvni brnenskaCZE  73:44 (18) mp disq
Thomas Kröll M21B SU Schöckl GrazAUT  103:33 (28) 85:43 (8) disq
Leos Vaclavek M21B Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  84:15 (22) 120:25 (20) 90:39 (10) disq
Kamil Komenda M21B TJ Spartak prvni brnenskaCZE  43:27 (5) 59:42 (2) disq
Roman Schuh M21B Orienteering KlosterneuburgAUT  48:33 (6) 111:20 (18) disq
Ivan Šantek M21B OK VaraždinCRO  63:43 (13) 138:56 (26) disq
Ivan Novosel M21B OK JapetićCRO  66:21 (14) 91:50 (9) disq

M21E
1.Wojciech Kowalski M21E 0-Polish Military TeamPOL  37:36 (16) 79:16 (1) 34:43 (4) 41:33 (2) 44:14 (3) 237:22
2.Bartosz Pawlak M21E 0-Polish Military TeamPOL  35:55 (5) 85:33 (12) 35:46 (7) 43:29 (4) 42:17 (1) 243:00 +05:38
3.Ambrus Demeter M21E HUN-O TEAMHUN  41:13 (44) 82:56 (8) 38:13 (18) 47:31 (9) 46:20 (13) 256:13 +18:51
4.Csaba Gösswein M21E Salgótarjáni Dornyay SEHUN  39:25 (30) 90:06 (25) 36:40 (9) 47:10 (8) 44:37 (5) 257:58 +20:36
5.David Lingfors M21E OK LinnéSWE  37:05 (13) 89:53 (24) 38:15 (19) 47:46 (10) 45:43 (10) 258:42 +21:20
6.Algirdas Bartkevičius M21E 0-Lithuanian military teamLTU  38:47 (27) 90:34 (29) 34:38 (3) 50:37 (22) 44:16 (4) 258:52 +21:30
7.Arnaud Perrin M21E 0-French military teamFRA  37:46 (18) 86:35 (14) 37:28 (13) 48:15 (13) 48:49 (21) 258:53 +21:31
8.Márton Csoboth M21E SPA BudapestHUN  38:29 (24) 90:33 (28) 31:52 (1) 52:48 (27) 45:25 (8) 259:07 +21:45
9.Alexandre Vergnaud M21E 0-French military teamFRA  40:39 (43) 85:36 (13) 40:11 (29) 42:47 (3) 51:44 (35) 260:57 +23:35
10.Peter Nagy M21E SPA BudapestHUN  37:49 (19) 86:39 (16) 36:35 (8) 55:38 (35) 49:25 (23) 266:06 +28:44
11.Philipp Schiel M21E OLC GrazAUT  38:33 (25) 95:16 (45) 37:55 (15) 47:08 (7) 48:04 (19) 266:56 +29:34
12.Enrico Mannocci M21E Polisportiva G.MasiITA  44:43 (73) 92:33 (38) 35:22 (6) 50:36 (21) 45:16 (7) 268:30 +31:08
13.István Zsebeházy M21E Pannon SuperSonicsHUN  37:55 (20) 91:51 (34) 37:32 (14) 49:16 (16) 52:16 (37) 268:50 +31:28
14.Ville Pasanen M21E 0-Military team FinlandFIN  41:13 (44) 83:08 (9) 37:23 (11) 54:17 (31) 53:17 (41) 269:18 +31:56
15.Albin Andersson M21E 0-Swedish Armed ForcesSWE  39:39 (32) 89:06 (22) 41:06 (36) 49:24 (17) 50:52 (29) 270:07 +32:45
16.Lasse Falck Weber M21E 0-Danish national military teamDEN  41:55 (55) 93:14 (41) 39:19 (24) 48:00 (12) 47:52 (18) 270:20 +32:58
17.Tamas Bogya M21E CS Unirea Alba IuliaROU  40:16 (38) 91:15 (30) 41:14 (37) 50:13 (18) 47:26 (16) 270:24 +33:02
18.Jan Melišík M21E KOB Tretra PrahaCZE  36:18 (8) 100:33 (69) 37:24 (12) 48:52 (14) 49:20 (22) 272:27 +35:05
19.Mihály Ormay M21E SPA BudapestHUN  42:37 (60) 91:15 (30) 38:03 (16) 51:08 (24) 49:34 (25) 272:37 +35:15
20.Bjarne Friedrichs M21E ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  40:32 (42) 92:11 (36) 39:34 (25) 53:47 (29) 51:31 (32) 277:35 +40:13
21.Matjaž Štanfel M21E SRD Alpe Adria trek i trailCRO  37:17 (15) 98:43 (61) 38:09 (17) 50:31 (20) 54:14 (44) 278:54 +41:32
22.Jonas Falck Weber M21E 0-Danish national military teamDEN  45:18 (79) 103:34 (74) 39:08 (23) 46:55 (6) 45:58 (11) 280:53 +43:31
23.Ville Rehn M21E 0-Military team FinlandFIN  38:05 (21) 99:53 (66) 44:15 (56) 53:22 (28) 47:37 (17) 283:12 +45:50
24.Benedek Bálint M21E HUN-O TEAMHUN  40:19 (39) 95:55 (47) 40:41 (32) 62:50 (55) 47:16 (15) 287:01 +49:39
25.Philipp Müller M21E Post SV DresdenGER  41:22 (50) 101:08 (70) 41:18 (38) 58:54 (42) 46:27 (14) 289:09 +51:47
26.Elias Monsberger M21E 0-Austrian Military TeamAUT  43:11 (66) 92:28 (37) 40:56 (34) 65:16 (57) 50:57 (30) 292:48 +55:26
27.Lukas Wieser M21E 0-Austrian Military TeamAUT  44:47 (75) 90:23 (27) 44:53 (61) 59:33 (45) 53:18 (42) 292:54 +55:32
28.Alec Le Helloco M21E 0-French military teamFRA  42:48 (61) 102:34 (72) 41:52 (42) 56:46 (37) 53:29 (43) 297:29 +60:07
29.Piotr Paszynski M21E UKS Orientus LodzPOL  44:34 (71) 107:02 (81) 40:10 (28) 55:23 (34) 51:24 (31) 298:33 +61:11
30.Elias Hinge Krogsgaard M21E 0-Danish national military teamDEN  44:05 (68) 113:19 (100) 44:45 (60) 50:23 (19) 46:06 (12) 298:38 +61:16
31.Geert Simkens M21E 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  55:01 (117) 96:06 (48) 38:46 (21) 60:06 (49) 50:00 (27) 299:59 +62:37
32.Peter Divin M21E SPA BudapestHUN  48:28 (96) 112:38 (97) 40:15 (30) 49:09 (15) 49:36 (26) 300:06 +62:44
33.Szabolcs György M21E C.S. TranSilva ClujROU  54:29 (116) 95:18 (46) 43:47 (55) 52:34 (26) 54:17 (45) 300:25 +63:03
34.Antonín Černý M21E KOB Tretra PrahaCZE  42:54 (63) 104:09 (75) 43:43 (53) 58:10 (41) 55:19 (46) 304:15 +66:53
35.Matouš Černý M21E KOB Tretra PrahaCZE  49:33 (100) 109:08 (88) 43:03 (48) 53:48 (30) 51:40 (34) 307:12 +69:50
36.Simon Tobler M21E 0-Austrian Military TeamAUT  40:00 (35) 107:31 (84) 47:30 (72) 55:40 (36) 57:48 (53) 308:29 +71:07
37.Perttu Hietala M21E 0-Military team FinlandFIN  37:06 (14) 112:07 (94) 44:26 (58) 66:40 (61) 50:45 (28) 311:04 +73:42
38.Ákos Kisvölcsey M21E MOM BudapestHUN  45:37 (81) 107:28 (82) 43:22 (49) 58:56 (43) 57:09 (52) 312:32 +75:10
39.Alessandro Rivetta M21E Semiperdo Orienteering ManiagoITA  42:10 (57) 110:56 (92) 48:08 (73) 60:05 (48) 51:34 (33) 312:53 +75:31
40.Aivis Šiliņš M21E 0-Latvia NAFLAT  44:42 (72) 118:03 (108) 49:10 (76) 54:54 (33) 48:31 (20) 315:20 +77:58
41.Ioan Iacob M21E C.S. TranSilva ClujROU  41:53 (54) 122:09 (113) 42:03 (44) 57:58 (39) 56:51 (51) 320:54 +83:32
42.Alexandru Biro M21E Stiinta Electro Sistem Baia MareROU  52:37 (109) 106:04 (76) 43:43 (53) 65:03 (56) 65:46 (65) 333:13 +95:51
43.Ondřej Měšťan M21E KOB Tretra PrahaCZE  55:22 (118) 106:39 (79) 45:30 (65) 62:01 (52) 64:05 (63) 333:37 +96:15
44.Milán Sztojka M21E Nyíregyházi SportcentrumHUN  52:51 (111) 117:13 (106) 46:23 (68) 59:54 (47) 60:28 (60) 336:49 +99:27
45.Thomas Greve Jensen M21E 0-Danish national military teamDEN  53:23 (113) 115:41 (103) 56:03 (88) 62:42 (54) 52:24 (39) 340:13 +102:51
46.Nerijus Šulčys M21E 0-Lithuanian military teamLTU  52:02 (104) 132:13 (119) 41:49 (41) 59:12 (44) 58:23 (55) 343:39 +106:17
47.Ronny Natho M21E Das B-TeamGER  59:25 (125) 113:38 (101) 51:20 (83) 69:46 (65) 65:43 (64) 359:52 +122:30
48.Pierre Quiniet M21E 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  58:26 (124) 126:19 (115) 49:57 (80) 73:54 (67) 60:13 (59) 368:49 +131:27
49.Rajko Kračun M21E 0-Slovenian Military TeamSLO  60:28 (127) 131:33 (118) 48:21 (74) 96:18 (76) 71:21 (68) 408:01 +170:39
50.Mathias Nyvang M21E 0-Danish national military teamDEN  57:55 (122) 148:58 (122) 66:29 (93) 76:14 (70) 58:31 (56) 408:07 +170:45
51.Anthony Clerton M21E 0-French military teamFRA  57:21 (120) 159:48 (126) 46:43 (69) 81:59 (73) 68:53 (67) 414:44 +177:22
52.Primož Gantar M21E OK AzimutSLO  73:57 (137) 153:39 (124) 49:31 (79) 71:40 (66) 67:06 (66) 415:53 +178:31
53.Peter Weinig M21E Das B-TeamGER  62:18 (130) 156:15 (125) 54:33 (86) 84:51 (74) 73:30 (69) 431:27 +194:05
54.Davor Pobega M21E OK TivoliSLO  95:47 (140) 163:36 (127) 74:04 (94) 93:30 (75) 86:56 (71) 513:53 +276:31
55.Matthias Poell M21E OLC WienerwaldAUT  97:44 (141) 181:22 (128) 66:05 (92) 101:12 (77) 90:43 (72) 537:06 +299:44
56.Andras Zilahy M21E MontezilaAUT  128:19 (144) 208:55 (129) 85:33 (96) 109:06 (79) 107:31 (74) 639:24 +402:02
Felix Meizer M21E KOLV TeamAUT  45:37 (81) 112:39 (98) disq
Fabio Ronzani M21E ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  65:56 (133) disq
Michele Franco M21E ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  47:23 (91) 106:34 (78) 43:29 (52) disq
Petr Turczer M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  44:11 (69) 133:26 (120) disq
Henrik Sulz M21E OLC WienerwaldAUT  48:28 (96) 108:58 (86) 45:19 (64) disq
Nicolas Kastner M21E 0-Austrian Military TeamAUT  43:07 (65) 82:54 (6) dns 58:05 (40) dns disq
Riccardo Granzotto M21E Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  60:19 (126) 117:33 (107) disq
Paride Gaio M21E Unione Sportiva PrimieroITA  42:16 (58) 107:28 (82) disq
Jakub Jílek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  43:34 (67) 96:09 (49) 55:45 (87) disq
Casper Thygesen M21E 0-Danish national military teamDEN  77:04 (138) 114:42 (102) 45:06 (62) mp 63:23 (62) disq
Osvald Kozak M21E KOS Tesla BrnoCZE  38:13 (22) 87:01 (17) disq
Leo Holper M21E OC FürstenfeldAUT  dns dns disq
Michał Olejnik M21E 0-Polish Military TeamPOL  36:20 (9) 80:11 (2) disq
Pietro Sergas M21E Punto K Orienteering ASDITA  46:12 (86) 97:20 (54) disq
Roelof Posthouwer M21E 0-Military Orienteering Team NLNED  63:00 (131) 144:31 (121) 53:17 (84) 79:16 (72) mp disq
Urban Žnidaršič M21E Orientacijski Klub PolarisSLO  60:54 (128) 151:17 (123) disq
Roberto Dallavalle M21E Gronlait Orienteering TeamITA  37:04 (12) 84:26 (11) disq
Davide Canetti M21E Semiperdo Orienteering ManiagoITA  97:53 (142) dns disq
Piotr Parfianowicz M21E 0-Polish Military TeamPOL  dns dns disq
Gábor Józsa M21E Törekvés SEHUN  42:48 (61) 106:52 (80) 42:55 (46) disq
Ivano Bettega M21E Italian National TeamITA  mp dns disq
Marc Serrallonga Arqués M21E Grions OrientacióESP  38:33 (25) 93:06 (40) 37:11 (10) 47:58 (11) dns disq
Mark Bogataj M21E OK AzimutSLO  37:38 (17) 83:56 (10) disq
Gregor Hvala M21E OK AzimutSLO  45:17 (77) 99:44 (64) disq
Davy Heesakkers M21E 0-Military Orienteering Team NLNED  81:06 (139) mp 56:12 (89) 79:10 (71) 78:46 (70) disq
Gergely Bugár M21E BÖFHUN  61:44 (129) mp disq
Matias Sankari M21E 0-Military team FinlandFIN  dns mp 43:24 (51) 59:51 (46) 52:40 (40) disq
Peter Brabek M21E OC FürstenfeldAUT  dns mp disq
Marc Kerckhofs M21E 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  dns dns dns dns dns disq
Mathias Peter M21E 0-Austrian Military TeamAUT  34:37 (1) 80:32 (3) 42:49 (45) 46:16 (5) dns disq
Kilian Zapf M21E OC FürstenfeldAUT  43:06 (64) 89:38 (23) disq
Zdeněk Rajnošek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  39:25 (30) 112:32 (96) disq
Leon Ebster M21E ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  46:38 (89) 110:16 (91) disq
Tomy Janssens M21E 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  45:17 (77) mp 45:42 (66) 62:11 (53) 56:30 (49) disq
Benjamin Anciaux M21E 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  36:09 (6) 88:00 (18) dns dns dns disq
Lukas Novak M21E 0-Austrian Military TeamAUT  47:35 (92) 109:06 (87) disq
Matthias Groell M21E OLC GrazAUT  38:13 (22) dns disq
Radek Novotny M21E Orienteering Austria ElitekaderAUT  52:12 (107) disq
Stefan Kubelka M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  52:08 (106) 111:24 (93) disq
Tamás Balatoni M21E Nyíregyházi SportcentrumHUN  42:08 (56) 98:13 (59) 44:18 (57) mp 52:21 (38) disq
Jiří Valenta M21E DROTSLO  48:17 (94) mp 44:28 (59) 56:47 (38) 58:55 (57) disq
Martin Binder M21E 0-Austrian Military TeamAUT  40:21 (41) 88:17 (20) disq
Erik Nilsson Simkovics M21E OLC WienerwaldAUT  41:38 (52) 100:31 (68) 40:07 (26) disq
Tomáš Dohnálek M21E TSM KralovehradeckoCZE  41:13 (44) 97:07 (52) disq
Moritz Czech M21E 0-Austrian Military TeamAUT  45:27 (80) 99:27 (63) disq
Atte Etula M21E 0-Military team FinlandFIN  44:44 (74) 123:21 (114) 49:18 (78) 69:26 (64) dnf disq
Georg Gröll M21E 0-Austrian Military TeamAUT  39:01 (28) 91:47 (33) disq
Peter Tušar M21E OK AzimutSLO  40:20 (40) 97:25 (55) disq
Kende Kovács M21E Tipo Orienteering ClubHUN  45:11 (76) 116:40 (105) disq
David Rapotz M21E 0-Austrian Military TeamAUT  48:54 (98) 96:11 (50) 45:46 (67) dns 56:47 (50) disq
Ondřej Jílek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  57:18 (119) 101:48 (71) 47:06 (70) disq
Ondřej Valenta M21E TSM KralovehradeckoCZE  45:56 (83) 100:03 (67) disq
Helmut Gremmel M21E HSV PinkafeldAUT  36:33 (10) 88:05 (19) disq
Roope Koskinen M21E 0-Military team FinlandFIN  dns 96:27 (51) mp 51:09 (25) mp disq
Dan Salaba M21E TSM KralovehradeckoCZE  66:54 (135) 119:48 (110) disq
Tomas Kasza M21E TJ Spartak prvni brnenskaCZE  50:10 (102) 112:15 (95) disq
Samuele Curzio M21E Polisportiva G.MasiITA  40:40 (31) 54:48 (32) 49:33 (24) disq
Nejc Makarovič M21E 0-Slovenian Military TeamSLO  dns dns dns dns dns disq
Marton Mets M21E MOM BudapestHUN  49:06 (99) 45:10 (63) disq
Edvin Nilsson M21E 0-Swedish Armed ForcesSWE  47:21 (90) mp 50:52 (82) 60:57 (51) 62:25 (61) disq
Gustav Hindér M21E 0-Swedish Armed ForcesSWE  dns dns dns dns dns disq
Daniel Tomanek M21E Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  52:41 (110) 120:09 (111) disq
Josip Vujanić M21E OK JapetićCRO  103:29 (73) disq
Filip Vujanić M21E OK JapetićCRO  115:54 (104) disq
Johan Ek-larsson M21E 0-Swedish Armed ForcesSWE  35:48 (4) dns 34:12 (2) 41:13 (1) 44:52 (6) disq
Ervin Vígh M21E C.S. TranSilva ClujROU  49:54 (101) 99:49 (65) 41:32 (39) dns mp disq
Zsigmond Jámbor M21E Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  41:52 (53) 93:16 (43) 47:06 (70) dnf dns disq
Péter Molnár M21E Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:12 (93) 121:09 (112) 48:32 (75) 68:53 (63) dns disq
Levente Szalay M21E Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  44:28 (70) 97:09 (53) 40:09 (27) dnf dns disq
Mihai Andrei Tintar M21E Universitatea CraiovaROU  42:31 (59) 97:25 (55) 41:37 (40) mp dns disq
Andrea Bruno M21E OricuneoITA  65:09 (132) mp disq
Michele Caraglio M21E OricuneoITA  39:58 (34) 92:08 (35) disq
Jan Strycek M21E TJ Spartak prvni brnenskaCZE  35:34 (3) 82:54 (6) disq
Boris Eržen M21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  78:35 (95) 105:29 (78) 102:09 (73) disq
Filip Bukovac M21E TJ Spartak prvni brnenskaCZE  41:21 (49) 91:26 (32) disq
Vilem Bednarik M21E TJ Spartak prvni brnenskaCZE  35:15 (2) 88:43 (21) disq
Adam Zridkavesely M21E TJ Spartak prvni brnenskaCZE  41:27 (51) 97:32 (57) disq
Vilius Aleliūnas M21E 0-Lithuanian military teamLTU  39:04 (29) 98:36 (60) 38:59 (22) mp 45:25 (8) disq
Jonas Vytautas Gvildys M21E 0-Lithuanian military teamLTU  53:23 (113) 113:07 (99) 41:59 (43) 75:55 (69) mp disq
Kasparas Šulčys M21E 0-Lithuanian military teamLTU  71:19 (136) 126:42 (117) 58:04 (90) 66:30 (59) mp disq
Ales Ferenc M21E OK TivoliSLO  108:55 (143) 217:41 (130) disq
Mikes Tamás Kiss M21E HUN-O TEAMHUN  dns dns dns dns dns disq
Alvise Rumor M21E A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  57:28 (121) mp disq
Duncan Robertson M21E 0-Swedish Armed ForcesSWE  50:57 (103) mp 40:56 (34) 51:06 (23) 52:05 (36) disq
Samuele Tait M21E Gronlait Orienteering TeamITA  40:15 (37) 94:10 (44) disq
Áron Bakó M21E SPA BudapestHUN  36:36 (11) 80:32 (3) 35:11 (5) mp 42:33 (2) disq
Ilgvars Caune M21E 0-Latvia NAFLAT  40:05 (36) 86:36 (15) 43:23 (50) mp 55:50 (47) disq
Markus Plohn M21E HSV OL Wiener NeustadtAUT  46:05 (85) 109:19 (89) disq
Guenael Oliviero M21E 0-French military teamFRA  46:01 (84) 92:38 (39) 50:36 (81) 60:34 (50) dns disq
Ignacy Slomczynski M21E UKS Orientus LodzPOL  46:30 (88) dns 40:47 (33) 74:55 (68) mp disq
Damiano Bettega M21E G.S. PavioneITA  39:49 (33) 93:15 (42) disq
Stefan Falk M21E Naturfreunde LinzAUT  53:17 (112) 108:54 (85) disq
Christoph Wendner M21E SU Schöckl GrazAUT  58:24 (123) 126:28 (116) disq
Valters Reneslācis M21E 0-Latvia NAFLAT  41:20 (48) 98:56 (62) 42:56 (47) dns 59:50 (58) disq
Maurizio Castellaz M21E G.S. PavioneITA  52:24 (108) disq
Gustav Greiner M21E SU Schöckl GrazAUT  46:29 (87) 98:03 (58) disq
Andris Jubelis M21E 0-Latvia NAFLAT  48:20 (95) 110:04 (90) 49:15 (77) 65:42 (58) mp disq
Marvin Boot M21E 0-Military Orienteering Team NLNED  dns mp 59:17 (91) 67:37 (62) 56:11 (48) disq
Dániel Fehérvári M21E HUN-O TEAMHUN  52:02 (104) 38:45 (20) 66:33 (60) disq
Mátyás Egri M21E SPA BudapestHUN  66:43 (134) 118:40 (109) disq
Ollipekka Heikkilä M21E Helsingin SuunnistajatFIN  41:19 (47) 90:11 (26) disq
Zoltán Bujdosó M21E SPA BudapestHUN  36:09 (6) 81:45 (5) disq
Kevin Thuriot M21E 0-French military teamFRA  54:01 (115) 106:23 (77) 53:18 (85) mp 57:48 (53) disq

M35
1.Tihomir Despetovic M35 OC MünchenGER  48:39 (3) 83:47 (5) 40:05 (1) 51:38 (1) 49:18 (1) 273:27
2.Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  54:04 (4) 98:29 (9) 50:00 (2) 74:38 (3) 68:12 (2) 345:23 +71:56
3.Raphael Keller M35 0-CISM GERGER  72:16 (10) 96:13 (8) 50:14 (4) 73:16 (2) 70:00 (3) 361:59 +88:32
4.Maurizio Ficur M35 Orientacijski klub KomendaSLO  99:04 (19) 109:53 (15) 60:04 (7) 75:09 (4) 80:37 (4) 424:47 +151:20
5.Emil Emilov M35 Rouen 92 - KyustendilBUL  90:52 (17) 103:54 (13) 66:39 (9) 99:04 (6) 81:07 (5) 441:36 +168:09
Uroš Cankar M35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  79:09 (5) disq
Andraž Ravnikar M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  81:48 (13) disq
Václav Sebera M35 O-RUNNAŘI Beskydy, z.s.CZE  58:19 (5) 79:02 (3) 50:00 (2) disq
Martin Satanek M35 O-RUNNAŘI Beskydy, z.s.CZE  48:12 (2) 83:18 (4) 52:17 (5) disq
Emiliano Corona M35 Italian National TeamITA  66:52 (8) 73:27 (2) disq
Danko Pleše M35 OK VihorCRO  65:52 (7) 108:29 (14) disq
Elio Golja M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  84:34 (14) disq
Dominik Lapornik M35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  dns dns disq
Silvano Daves M35 Orienteering PergineITA  100:23 (10) 60:21 (8) disq
Roland Fesselhofer M35 OC FürstenfeldAUT  39:52 (1) 68:01 (1) disq
Janko Bačnar M35 OK AzimutSLO  62:20 (6) 94:18 (7) disq
Nejc Močnik M35 OK AzimutSLO  112:22 (20) 118:46 (18) disq
Kristjan Gantar M35 OK AzimutSLO  74:23 (11) 112:17 (16) disq
Bojan Lebar M35 0-Slovenian Military TeamSLO  85:14 (15) 126:51 (19) 59:34 (6) disq
Branimir Pongrac M35 OK JapetićCRO  90:15 (6) disq
Stefano Tomasino M35 Friuli Mtb & Orienteering ASDITA  dnf disq
Fabio Dalla Riva M35 G.S. PavioneITA  96:04 (18) 134:38 (20) disq
Leon Kropivšek M35 0-Slovenian Military TeamSLO  75:36 (12) 118:40 (17) disq
Bernhard Koiser M35 HSV OL Wiener NeustadtAUT  70:51 (9) 102:39 (11) disq
Miran Kolman M35 0-Slovenian Military TeamSLO  89:07 (16) 102:56 (12) disq

M40
1.Attila Tóth M40 Pannon SuperSonicsHUN  43:27 (2) 71:20 (3) 41:08 (1) 56:33 (1) 53:02 (1) 265:30
2.Stefan Schwarzenberger M40 LG StettlenSUI  59:35 (12) 93:26 (10) 49:29 (4) 65:26 (2) 62:13 (5) 330:09 +64:39
3.Mickael Molle M40 0-French military teamFRA  56:09 (9) 97:32 (15) 44:51 (2) 76:26 (4) 57:57 (2) 332:55 +67:25
4.Martin Vojvodik M40 SKOB OstravaCZE  62:44 (17) 98:27 (17) 59:12 (8) 83:43 (8) 61:39 (4) 365:45 +100:15
5.Kornél Szőri M40 Homokbucka Orienteering ClubHUN  61:51 (16) 102:24 (18) 62:37 (11) 75:58 (3) 80:44 (11) 383:34 +118:04
6.Roberto Larotella M40 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  87:08 (22) 104:39 (20) 60:15 (9) 80:27 (6) 58:57 (3) 391:26 +125:56
7.Jan Fiala M40 Orientační sporty PísekCZE  60:38 (14) 105:36 (21) 62:11 (10) 111:04 (11) 72:02 (7) 411:31 +146:01
8.Karsten Roessler M40 SSV Planeta RadebeulGER  74:26 (20) 111:20 (23) 85:02 (14) 109:57 (10) 76:19 (10) 457:04 +191:34
9.Norbert Ágoston M40 Hód-mentor SEHUN  115:44 (25) 119:47 (24) 74:59 (13) 85:52 (9) 75:31 (9) 471:53 +206:23
Thomas Hudax M40 OC FürstenfeldAUT  56:36 (10) 82:49 (8) disq
Alexander Kroboth M40 0-Austrian Military TeamAUT  dns 94:02 (12) 49:59 (5) 80:18 (5) 62:22 (6) disq
Matej Sedej M40 OK AzimutSLO  55:45 (8) 96:34 (13) disq
Eddy Sandri M40 Gronlait Orienteering TeamITA  58:46 (11) 97:15 (14) disq
Tomaž Pust M40 Orientacijski klub KomendaSLO  106:11 (22) 83:31 (7) disq
Andrej Jarc M40 Orientacijski klub KomendaSLO  60:38 (14) 123:56 (25) disq
Ralph Körner M40 OLV LandshutGER  49:54 (4) 93:39 (11) disq
Matthias Leonhardt M40 OC FürstenfeldAUT  33:26 (1) 64:52 (1) disq
Tomaž Kremžar M40 Orientacijski klub KomendaSLO  dns dns dns dns dns disq
Timotej Šuc M40 Orientacijski klub KomendaSLO  82:15 (21) dns 71:22 (12) dns 72:54 (8) disq
Zdeněk Stachoň M40 Expres Czech TeamCZE  50:31 (5) 80:25 (6) 46:18 (3) disq
Radek Novotny M40 Orienteering Austria ElitekaderAUT  81:51 (7) disq
Roman Daněk M40 Expres Czech TeamCZE  53:28 (6) 77:49 (4) 52:04 (6) disq
Vedran Bijelić M40 OK JelenCRO  65:40 (18) 98:15 (16) disq
Duje Rako M40 OK VihorCRO  101:43 (24) 138:10 (26) disq
Andrea Cipriani M40 Panda Orienteering ValsuganaITA  54:58 (7) 70:11 (2) disq
Matteo Dainese M40 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  91:49 (23) disq
Daniel Fabijanić M40 OK JelenCRO  74:11 (19) 104:11 (19) disq
Petr Henych M40 Slavia Liberec OrienteeringCZE  59:47 (13) 87:19 (9) disq
Petr Miča M40 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  45:36 (3) 79:41 (5) 52:40 (7) disq

M45
1.Raymond Beutler M45 swissotours.chSUI  36:42 (2) 62:31 (3) 38:26 (2) 44:58 (2) 39:56 (2) 222:33
2.Duncan Archer M45 Lakeland Orienteering ClubGBR  56:36 (22) 77:56 (8) 38:02 (1) 41:49 (1) 37:41 (1) 252:04 +29:31
3.Blaž Kölner M45 Orientacijski klub KomendaSLO  49:04 (11) 77:43 (7) 45:49 (6) 47:36 (4) 46:23 (5) 266:35 +44:02
4.Björn Frieling M45 0-CISM GERGER  54:58 (19) 86:48 (11) 48:22 (7) 63:39 (10) 52:28 (8) 306:15 +83:42
5.Petr Blazek M45 SOS Jindřichův HradecCZE  50:34 (13) 88:08 (13) 55:22 (14) 62:19 (9) 52:55 (10) 309:18 +86:45
6.Tibor Kőszegvári M45 KiFutKI KTEHUN  50:24 (12) 98:44 (27) 51:00 (8) 58:29 (7) 58:47 (12) 317:24 +94:51
7.Serge Dusza M45 0-Belgian Military Orienteering TeamBEL  48:19 (10) 90:33 (16) 53:22 (10) 53:20 (6) 72:01 (20) 317:35 +95:02
8.Marcel Göhler M45 0-CISM GERGER  60:04 (30) 89:57 (15) 52:10 (9) 71:24 (16) 50:05 (6) 323:40 +101:07
9.Philip Sorrell M45 Quantock OrienteersGBR  46:08 (9) 112:37 (38) 56:51 (16) 65:25 (12) 52:45 (9) 333:46 +111:13
10.Aron Biro M45 BimahevHUN  56:13 (20) 102:17 (29) 54:04 (11) 59:26 (8) 65:19 (16) 337:19 +114:46
11.Radostin Grigorov M45 Rouen 92 - KyustendilBUL  58:54 (25) 93:19 (18) 66:17 (25) 49:14 (5) 73:50 (23) 341:34 +119:01
12.Mika Venho M45 Maarian MahtiFIN  56:19 (21) 110:39 (34) 58:43 (21) 67:01 (14) 52:02 (7) 344:44 +122:11
13.Marko Obid M45 OK AzimutSLO  63:37 (32) 104:53 (31) 57:23 (17) 66:16 (13) 56:52 (11) 349:01 +126:28
14.Ruda Kutlvašr M45 OOS VrchlabiCZE  58:38 (24) 94:55 (21) 62:51 (23) 74:05 (17) 60:28 (13) 350:57 +128:24
15.Georgi Burgov M45 Rouen 92 - KyustendilBUL  71:37 (39) 102:43 (30) 58:14 (19) 67:35 (15) 68:21 (17) 368:30 +145:57
16.Jiří Svoboda M45 Oddíl OB Kotlářka, z.s.CZE  59:01 (26) 108:18 (32) 66:02 (24) 75:36 (19) 62:54 (15) 371:51 +149:18
17.Herfried Trummer M45 OC FürstenfeldAUT  69:53 (37) 108:59 (33) 61:59 (22) 79:22 (20) 68:45 (18) 388:58 +166:25
18.Pete Shirvington M45 Quantock OrienteersGBR  65:39 (33) 116:11 (39) 57:34 (18) 87:28 (24) 71:27 (19) 398:19 +175:46
19.Jens Müller M45 0-CISM GERGER  73:05 (40) 98:51 (28) 66:29 (26) 80:14 (21) 84:25 (25) 403:04 +180:31
20.Pawel Nowak M45 UKS Orientus LodzPOL  74:36 (41) 124:19 (44) 67:07 (27) 75:26 (18) 72:02 (21) 413:30 +190:57
21.Domagoj Šantić M45 OK BjelovarCRO  91:41 (45) 119:15 (42) 68:29 (28) 86:41 (23) 73:38 (22) 439:44 +217:11
Andreas Weitlaner M45 Haunold Orienteering TeamITA  52:49 (18) 85:51 (10) disq
Daniele Pagliari M45 IKP PratoITA  32:49 (1) 59:38 (1) disq
Massimo Bianchi M45 IKP PratoITA  dns dns disq
Martin Angermann M45 KOLV TeamAUT  89:29 (44) 112:28 (36) disq
Jaakko Leppänen M45 Joen SuuntaFIN  44:27 (8) 70:53 (6) 45:14 (5) mp 43:49 (4) disq
Tomas Chrast M45 TSM KralovehradeckoCZE  51:18 (15) 95:14 (22) disq
Uwe Sandrisser M45 KOLV TeamAUT  69:31 (36) 117:28 (40) disq
Andreas Goritschnig M45 OLC GrazAUT  dns 117:29 (41) disq
Andrea Roberto M45 OricuneoITA  143:45 (49) dns disq
Hannes Kolar M45 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  57:19 (23) 94:46 (20) disq
Omar Causin M45 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  51:23 (16) 127:21 (45) disq
Jaromír Šrámek M45 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  dns dns dns disq
Jan Beheda M45 OK Slavia Hradec KraloveCZE  93:42 (46) 167:09 (51) disq
Jiri Cecka M45 OK Slavia Hradec KraloveCZE  60:01 (29) 111:28 (35) disq
Gianfranco Locatelli M45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dnf disq
Tomas Burda M45 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  74:59 (42) 119:44 (43) 72:30 (29) disq
Lukáš Růžička M45 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  70:26 (38) 137:35 (49) mp disq
Sergey Churkin M45 Orientacijski klub KomendaSLO  43:34 (7) 94:39 (19) disq
Bence Bálint M45 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  63:05 (31) 87:03 (12) 54:47 (13) disq
Gheorghe Cionoiu M45 TV Coburg-NeusesGER  98:20 (48) dns 87:49 (30) 107:45 (26) 80:36 (24) disq
Miloš Hecl M45 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  51:01 (14) 81:44 (9) 54:43 (12) disq
Milan Matoušek M45 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  59:21 (27) 97:28 (26) disq
Gregor Zupan M45 Orientacijski klub KomendaSLO  96:10 (24) 88:59 (25) disq
Hannes Wenzel M45 OLC Union ViktringAUT  51:35 (17) 88:44 (14) disq
Mauro De Nadai M45 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  96:18 (25) disq
Gregor Pavlič M45 OK AzimutSLO  69:15 (35) dns 65:04 (11) disq
Oldřich Tomíček M45 KOS Tesla BrnoCZE  66:02 (34) 112:28 (36) 58:28 (20) disq
Beat Bergmann M45 swissotours.chSUI  39:48 (5) dns dns 46:52 (3) 42:43 (3) disq
Jiri Ehl M45 KOS Tesla BrnoCZE  38:22 (3) 59:47 (2) 39:50 (3) disq
Bernhard Fink M45 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  39:08 (4) 66:14 (5) disq
Marcel Skrivanek M45 KOS Tesla BrnoCZE  42:18 (6) 64:31 (4) 40:00 (4) disq
Simone Celato M45 Orienteering Treviso asdITA  96:35 (47) 127:36 (46) disq
Rok Pestotnik M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  134:34 (48) disq
Fausto Carlet M45 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  143:17 (50) disq
Michal Novak M45 OK Slavia Hradec KraloveCZE  mp 131:45 (47) disq
Christian Rietze M45 TV 1881 AltdorfGER  78:02 (43) 91:54 (17) mp 86:00 (22) 60:52 (14) disq
Attila Bader M45 Tipo Orienteering ClubHUN  59:46 (28) 95:28 (23) 55:22 (14) disq
Mikhail Mikhailov M45   dns disq

M50
1.Remigiusz Nowak M50 0-Polish Military TeamPOL  43:30 (8) 70:19 (5) 39:47 (1) 43:51 (2) 43:03 (3) 240:30
2.Igor Gavrilov M50 Orientacijski klub KomendaSLO  37:31 (2) 77:26 (10) 45:36 (6) 42:11 (1) 40:47 (1) 243:31 +03:01
3.Petr Baldrian M50 SK PragaCZE  39:35 (4) 70:28 (6) 44:42 (5) 45:11 (4) 45:20 (4) 245:16 +04:46
4.Tomáš Janovský M50 SK PragaCZE  44:29 (9) 72:46 (7) 41:37 (2) 46:30 (5) 42:39 (2) 248:01 +07:31
5.Tamas Relu M50 Clubul Sportiv" SPRIA" BAIA SPRIEROU  44:38 (10) 64:33 (2) 43:18 (4) 52:58 (9) 45:47 (6) 251:14 +10:44
6.Martin Kunz M50 BETA URSUS RosiceCZE  45:15 (12) 75:36 (9) 48:56 (14) 50:11 (7) 45:55 (7) 265:53 +25:23
7.Vítězslav Švestka M50 Koala Uherský BrodCZE  48:01 (18) 88:12 (21) 47:06 (10) 49:25 (6) 45:45 (5) 278:29 +37:59
8.Clemens Roos M50 0-Military Orienteering Team NLNED  46:14 (14) 85:39 (16) 46:25 (8) 59:30 (14) 48:53 (8) 286:41 +46:11
9.Olaf Binsch M50 0-Military Orienteering Team NLNED  47:21 (16) 86:45 (18) 46:28 (9) 57:05 (12) 51:02 (9) 288:41 +48:11
10.Gunther Deferme M50 hamokBEL  46:51 (15) 86:15 (17) 48:01 (11) 53:34 (10) 54:51 (11) 289:32 +49:02
11.Evaldas Jadenkus M50 AzuolasLTU  55:40 (30) 87:12 (20) 48:51 (13) 52:04 (8) 61:20 (16) 305:07 +64:37
12.Petr Sobotka M50 Orientační sporty PísekCZE  53:24 (25) 95:06 (31) 61:10 (21) 61:38 (16) 55:40 (12) 326:58 +86:28
13.Klaus Rehner M50 0-CISM GERGER  55:23 (29) 93:56 (29) 57:02 (17) 65:59 (20) 59:39 (14) 331:59 +91:29
14.Marek Filičko M50 OK Lokomotiva PardubiceCZE  58:37 (36) 99:58 (35) 54:11 (15) 63:45 (18) 57:39 (13) 334:10 +93:40
15.Aleš Poljanšek M50 OK AzimutSLO  71:41 (46) 93:11 (28) 57:10 (18) 62:15 (17) 62:48 (19) 347:05 +106:35
16.Lajos Mauer M50 Gerecse Tájfutó ClubHUN  57:18 (34) 102:50 (39) 57:26 (19) 64:37 (19) 68:36 (23) 350:47 +110:17
17.Tibor Sólyom Mézes M50 Göcsej KTFEHUN  60:49 (40) 94:45 (30) 61:51 (23) 77:06 (24) 62:06 (17) 356:37 +116:07
18.Lajos Berencsi M50 Gerecse Tájfutó ClubHUN  55:53 (31) 96:58 (33) 61:20 (22) 82:10 (27) 62:23 (18) 358:44 +118:14
19.Alastair Mackenzie M50 Darlington OrienteersGBR  54:34 (27) 116:47 (47) 61:01 (20) 67:49 (21) 59:52 (15) 360:03 +119:33
20.Uwe Röhner M50 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  63:23 (42) 104:38 (40) 64:52 (24) 87:48 (29) 68:34 (22) 389:15 +148:45
21.Tamás Lakatos M50 Nyíregyházi SportcentrumHUN  73:10 (48) 111:53 (46) 75:33 (30) 75:55 (23) 65:10 (20) 401:41 +161:11
22.Rudolf Laták M50 BÖFHUN  71:50 (47) 131:11 (49) 73:02 (29) 78:40 (26) 76:32 (25) 431:15 +190:45
23.László Iván M50 Pannon SuperSonicsHUN  77:55 (52) 169:09 (53) 76:10 (32) 78:32 (25) 77:34 (26) 479:20 +238:50
24.Josef Velát M50 Orientační sporty PísekCZE  71:33 (45) 179:36 (54) 75:54 (31) 82:31 (28) 78:41 (27) 488:15 +247:45
25.Thomas Döhler M50 Das B-TeamGER  101:18 (57) 146:05 (50) 84:50 (34) 121:38 (31) 76:20 (24) 530:11 +289:41
Kaj Csaba M50 Gerecse Tájfutó ClubHUN  91:37 (55) 104:58 (41) 65:33 (26) disq
Oleksandr Ievstafiev M50   64:36 (44) 88:26 (24) disq
Remo Madella M50 Polisportiva G.MasiITA  48:44 (12) 54:49 (11) 52:01 (10) disq
Pavel Metelka M50 TSM KralovehradeckoCZE  58:52 (37) mp disq
Nicola Bonato M50 CSI SASSO MARCONIITA  63:48 (43) 105:15 (42) disq
Johan Håkansson M50 0-Swedish Armed ForcesSWE  mp mp 42:28 (3) 44:59 (3) dns disq
Damir Gobec M50 OK VihorCRO  47:37 (17) mp disq
Wolfgang Waldhäusl M50 Trainingszentrum WienAUT  40:01 (6) 69:47 (4) disq
Marco Ponteri M50 Nirvana VerdeITA  74:53 (50) 127:48 (48) 70:08 (28) disq
Peter Molnar M50 Veszpremi Tajfuto ClubHUN  60:54 (41) 106:07 (43) mp disq
Pierantonio Pretto M50 Park World Tour Italia S.S.D.ITA  57:10 (33) 88:12 (21) disq
Gábor Maráz M50 Alba Regia Atlétikai KlubHUN  mp 97:22 (34) 65:31 (25) 61:36 (15) 66:40 (21) disq
Martin Hajdu M50 Tipo Orienteering ClubHUN  39:59 (5) 73:00 (8) disq
Marko Dudić M50 OK Slovenj GradecSLO  55:19 (28) 88:38 (25) disq
Volker Aus Der Schmitten M50 LZ OMAHAAUT  50:50 (22) 86:46 (19) disq
Martin Veitsberger M50 OLT TransdanubienAUT  50:00 (21) 83:04 (12) disq
Helmuth Sölva M50 Sportclub MeranITA  53:42 (26) 96:14 (32) disq
Vittorio Ramponi M50 A.S.D. Orienteering Club appenninoITA  dns dns dns disq
Jan Netuka M50 OK Slavia Hradec KraloveCZE  59:05 (38) 92:24 (27) disq
Nicolas Greff M50 Jura Alpes OrientationFRA  41:02 (7) 81:24 (11) 46:13 (7) 57:44 (13) mp disq
Andrea Rivetta M50 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  51:01 (23) 85:03 (15) disq
Jiri Prikryl M50 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  dns mp 83:04 (33) 92:26 (30) 83:14 (28) disq
Martin Bogensperger M50 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  52:30 (24) 84:21 (14) disq
Alessandro Santuari M50 Orienteering Piné A.S.D.ITA  78:23 (53) 102:33 (38) disq
Michal Jedlicka M50 OK Slavia Hradec KraloveCZE  32:56 (1) 61:09 (1) disq
Stefan Röhl M50 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  60:47 (39) dns dns dns dns disq
Gergely Kovács M50 Tipo Orienteering ClubHUN  48:52 (20) 84:09 (13) disq
Bernhard Venhauer M50 OLC Union ViktringAUT  38:26 (3) 65:56 (3) disq
Piero Giudici M50 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  93:47 (56) mp disq
Damir Miljković M50 OK JelenCRO  56:45 (32) 106:52 (44) disq
Boris Eržen M50 Škofjeloški orientacijski klubSLO  146:18 (51) disq
Martin Schönberger M50 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  127:08 (58) 161:22 (52) disq
Robert Banach M50 0-Polish Military TeamPOL  45:20 (13) mp disq
Hartmut Schneider M50 MTV-HernalsAUT  48:04 (19) 88:14 (23) disq
Petr Skyva M50 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  44:54 (11) mp disq
Hans Borsitzky M50 HSV OL Wiener NeustadtAUT  73:28 (49) 89:29 (26) disq
Andrej Cimerman M50 0-Slovenian Military TeamSLO  86:08 (54) 110:58 (45) 54:15 (16) 70:10 (22) dnf disq
Georg Dobler M50 MTV-HernalsAUT  57:43 (35) 101:41 (36) disq
Jiri Kubicek M50 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  76:36 (51) 101:58 (37) 67:24 (27) disq

M55
1.Stefano Maddalena M55 O-92 Piano di MagadinoSUI  37:02 (1) 55:32 (1) 34:43 (1) 39:48 (1) 37:24 (1) 204:29
2.Res Dubach M55 swissotours.chSUI  42:42 (3) 61:34 (2) 39:30 (2) 43:56 (3) 44:05 (2) 231:47 +27:18
3.Peter Gehriger M55 ol.biel.seelandSUI  47:12 (7) 63:46 (4) 42:56 (4) 52:09 (9) 46:25 (4) 252:28 +47:59
4.Boris Kastner-Jirka M55 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  53:42 (14) 78:10 (16) 46:01 (6) 50:27 (5) 48:12 (6) 276:32 +72:03
5.Martin Málek M55 Orientační sporty PísekCZE  51:36 (12) 72:48 (10) 52:40 (10) 55:22 (11) 50:23 (7) 282:49 +78:20
6.Dalos Attila M55 Tipo Orienteering ClubHUN  54:15 (16) 76:53 (14) 51:23 (8) 53:17 (10) 51:03 (8) 286:51 +82:22
7.Giuseppe Magenes M55 Polisportiva BesaneseITA  61:29 (31) 76:18 (12) 56:50 (14) 50:49 (7) 55:26 (13) 300:52 +96:23
8.Jørn Myrland M55 Aller Travel OrienteringNOR  47:16 (8) 78:16 (17) 61:00 (20) 55:23 (12) 63:25 (20) 305:20 +100:51
9.Ainārs Šiliņš M55 0-Latvia NAFLAT  60:57 (30) 87:23 (25) 55:25 (12) 51:04 (8) 52:14 (9) 307:03 +102:34
10.Miha Škarabot M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  54:42 (18) 91:25 (30) 53:08 (11) 62:16 (18) 54:09 (11) 315:40 +111:11
11.Zoltán Miháczi M55 Tipo Orienteering ClubHUN  51:58 (13) 85:19 (22) 68:00 (24) 55:40 (13) 56:51 (14) 317:48 +113:19
12.Otto Hartvich M55 Orientační sporty PísekCZE  56:39 (24) 85:24 (23) 58:44 (16) 59:04 (15) 58:40 (15) 318:31 +114:02
13.Alberto Grilli M55 Punto NordITA  61:50 (32) 85:01 (21) 56:00 (13) 65:54 (22) 62:47 (19) 331:32 +127:03
14.Roland Reisenberger M55 Orienteering KlosterneuburgAUT  54:03 (15) 89:36 (27) 74:32 (29) 61:04 (16) 55:00 (12) 334:15 +129:46
15.Phil Slingsby M55 DrongOGBR  57:10 (25) 87:15 (24) 58:21 (15) 81:29 (27) 59:08 (16) 343:23 +138:54
16.Petr Kunz M55 BETA URSUS RosiceCZE  63:55 (33) 95:24 (34) 64:01 (22) 68:40 (24) 60:30 (17) 352:30 +148:01
17.Erich Göschl M55 OLC WähringAUT  60:28 (28) 90:43 (28) 59:38 (17) 79:34 (26) 64:19 (21) 354:42 +150:13
18.Jose Bernardo M55 COC - Clube Orientação do CentroPOR  76:48 (39) 93:06 (33) 69:06 (25) 64:59 (20) 54:05 (10) 358:04 +153:35
19.Stanislav Kustec M55 0-Slovenian Military TeamSLO  65:28 (34) 105:17 (40) 60:34 (19) 68:27 (23) 60:46 (18) 360:32 +156:03
20.Harald Lipphart-Kirchmeir M55 HSV OL Wiener NeustadtAUT  57:38 (26) 98:45 (37) 67:37 (23) 65:16 (21) 72:39 (24) 361:55 +157:26
21.Anders Knudsen M55 HerlufsholmDEN  67:31 (36) 98:07 (35) 63:09 (21) 85:49 (29) 70:50 (23) 385:26 +180:57
22.Paolo Dissette M55 Orienteering DolomitiITA  81:06 (43) 102:07 (38) 106:17 (34) 92:00 (30) 77:00 (25) 458:30 +254:01
23.Robert Benko M55 0-Slovenian Military TeamSLO  93:24 (46) 143:37 (50) 72:31 (28) 83:01 (28) 66:34 (22) 459:07 +254:38
24.András Bogdanovits M55 Gerecse Tájfutó ClubHUN  77:30 (40) 125:19 (46) 69:56 (26) 97:24 (31) 93:15 (26) 463:24 +258:55
25.Martin Lewis M55 Quantock OrienteersGBR  111:53 (50) 164:47 (51) 98:16 (32) 120:32 (32) 96:17 (28) 591:45 +387:16
Wolfgang Pietsch M55 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  55:32 (23) 71:56 (9) disq
Igor Bončina M55 OK SKSLO  104:32 (39) 75:44 (25) disq
Markus Sterba M55 Orienteering KlosterneuburgAUT  75:10 (38) 130:35 (47) disq
Gabor Pataky M55   44:05 (5) disq
Ewald Glatz M55 OLC GrazAUT  103:05 (49) 107:18 (42) disq
Helmut Lerchegger M55 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  54:55 (19) 91:49 (31) 60:21 (18) 61:08 (17) mp disq
Josef Zapletal M55 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  79:17 (41) 75:21 (11) disq
Bjørnar Olsrud M55 Aller Travel OrienteringNOR  47:24 (9) 67:36 (7) mp 50:37 (6) 44:57 (3) disq
Ferri Gassner M55 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  dns dns disq
Roland Kohlbacher M55 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  55:30 (21) 81:39 (19) disq
Marco Giovannini M55 OK TrzinSLO  54:18 (17) 77:20 (15) 51:50 (9) 59:00 (14) dns disq
Robert Kalcher M55 HSV PinkafeldAUT  48:22 (10) 92:37 (32) disq
Nikolaus Adenstedt M55 Orienteering KlosterneuburgAUT  59:12 (27) 115:54 (45) disq
Peter Ebster Sen. M55 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  46:16 (5) 82:49 (20) disq
Thomas Johannesson M55 0-Swedish Armed ForcesSWE  41:44 (2) 67:22 (6) 40:23 (3) 43:06 (2) dns disq
Roland Berner M55 SSV Hallein-NeualmAUT  92:42 (45) 113:50 (44) 72:19 (27) disq
Valter Foški M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  80:08 (42) 90:45 (29) disq
Janez Pretnar M55 0-Slovenian Military TeamSLO  66:17 (5) 48:41 (7) 46:41 (4) disq
Varsányi Attila M55 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  86:44 (44) 132:54 (49) 80:59 (30) disq
Thomas Täuber M55 OLT TransdanubienAUT  54:57 (20) 89:12 (26) disq
Emanuel Braun M55 HSV OL Wiener NeustadtAUT  49:31 (11) 69:32 (8) disq
Dennis Dalla Santa M55 G.S. PavioneITA  dns dns disq
Milivoj Uroić M55 OK MaksimirCRO  102:00 (33) 123:37 (33) 95:39 (27) disq
Michael Stockmayer M55 HSV OL Wiener NeustadtAUT  46:35 (6) 61:55 (3) disq
Dušan Smolè M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  67:17 (35) disq
Stephan Hillebrand M55 Orienteering Piné A.S.D.ITA  mp 132:29 (48) disq
Andrea Fedel M55 Orienteering Piné A.S.D.ITA  73:57 (37) 112:37 (43) disq
Zsolt Németh M55 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  94:48 (47) 182:14 (52) 93:34 (31) disq
Sergio Nicolao M55 Unione Sportiva PrimieroITA  102:21 (48) 105:55 (41) disq
Norberth Zölde M55 OLV LandshutGER  55:31 (22) 98:15 (36) disq
Dušan Petrovič M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  43:20 (4) 78:32 (18) 63:09 (19) 47:51 (5) disq
Vilhelm Lukacs M55 OLV LandshutGER  60:48 (29) 76:40 (13) disq

M60
1.Bjørn Solbergseter M60 Aller Travel OrienteringNOR  32:23 (1) 44:44 (5) 38:19 (7) 32:35 (1) 32:40 (2) 180:41
2.Petter Løe M60 Aller Travel OrienteringNOR  35:09 (9) 43:03 (2) 33:23 (3) 34:42 (3) 35:47 (4) 182:04 +01:23
3.Siegfried Opetnik M60 HSV Spittal/DrauAUT  34:23 (8) 44:55 (6) 33:34 (4) 40:25 (6) 37:20 (6) 190:37 +09:56
4.Péter Szieberth M60 PVM PécsHUN  33:18 (2) 46:09 (8) 41:39 (9) 47:07 (12) 31:17 (1) 199:30 +18:49
5.Josef Polster M60 HSV Spittal/DrauAUT  37:46 (10) 45:13 (7) 33:17 (2) 43:48 (8) 45:00 (14) 205:04 +24:23
6.Markus Truttmann M60 swissotours.chSUI  34:15 (6) 51:52 (13) 33:16 (1) 34:24 (2) 51:25 (19) 205:12 +24:31
7.Tibor Tölgyesi M60 Nyíregyházi SportcentrumHUN  49:50 (28) 52:21 (15) 41:19 (8) 38:23 (5) 42:36 (8) 224:29 +43:48
8.Mike Arnold M60 swissotours.chSUI  34:15 (6) 53:31 (16) 35:58 (5) 59:40 (22) 44:00 (12) 227:24 +46:43
9.Jes Mose Jensen M60 0-Danish national military teamDEN  47:16 (20) 52:19 (14) 45:58 (16) 40:45 (7) 49:44 (18) 236:02 +55:21
10.Jaroslav Zeman M60 OK JihlavaCZE  43:06 (15) 59:26 (20) 46:59 (19) 43:58 (9) 44:59 (13) 238:28 +57:47
11.Árpád Tőkés M60 C.S. TranSilva ClujROU  50:26 (29) 57:45 (17) 43:38 (11) 47:53 (13) 40:25 (7) 240:07 +59:26
12.Sven Øivind Ohrvik M60 Aller Travel OrienteringNOR  49:30 (27) 62:32 (22) 45:09 (13) 48:48 (14) 43:20 (10) 249:19 +68:38
13.Mark Collins M60 DartfordGBR  45:59 (17) 68:30 (28) 46:40 (18) 51:01 (17) 42:56 (9) 255:06 +74:25
14.Veikko Baath M60 Das B-TeamGER  51:23 (30) 48:01 (9) 53:23 (27) 49:28 (15) 52:56 (20) 255:11 +74:30
15.Jaroslav Sedláček M60 OB HolešovCZE  39:00 (13) 59:02 (18) 48:04 (20) 52:14 (18) 60:57 (23) 259:17 +78:36
16.Axel Biel M60 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  48:43 (26) 60:20 (21) 45:34 (15) 58:50 (21) 59:33 (22) 273:00 +92:19
17.Mauro Clemente M60 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  48:05 (22) 70:01 (31) 51:22 (24) 58:26 (20) 46:40 (16) 274:34 +93:53
18.Andy Rimes M60 Quantock OrienteersGBR  48:40 (25) 66:46 (27) 45:32 (14) 62:42 (24) 75:33 (26) 299:13 +118:32
19.Bernd Graumann M60 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  63:24 (34) 66:00 (26) 48:57 (22) 62:40 (23) 67:32 (25) 308:33 +127:52
20.Vladimír Buřt M60 Expres Czech TeamCZE  67:09 (38) 97:28 (43) 63:30 (30) 50:22 (16) 53:23 (21) 331:52 +151:11
21.Erik Slettum M60 Aller Travel OrienteringNOR  64:02 (36) 81:40 (38) 57:02 (28) 82:24 (28) 62:51 (24) 347:59 +167:18
Zoltan Fazakas M60 Gronlait Orienteering TeamITA  34:12 (5) 41:39 (1) disq
Herwig Proske M60 OC FürstenfeldAUT  46:31 (18) 65:04 (24) 51:31 (26) 71:53 (27) dns disq
Georg Pregartner M60 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  57:35 (33) 80:18 (36) disq
Enrico Casagrande M60 Orienteering PergineITA  dns dns disq
Roberto Pradel M60 Unione Sportiva PrimieroITA  33:55 (3) mp disq
Ivan Boyadzhiev M60 Mariborski OKSLO  dnf 85:47 (41) disq
Miro Šalamun M60 0-Slovenian Military TeamSLO  dns 59:09 (19) 44:44 (12) 45:18 (10) 43:40 (11) disq
József Varga M60 Kanizsa OrienteeringHUN  38:30 (12) 43:07 (3) 46:08 (17) mp 48:52 (17) disq
Zdeněk Buráň M60 BzBCZE  63:38 (35) 82:35 (39) 58:33 (29) disq
István Bujdosó M60 SPA BudapestHUN  dns 83:40 (40) 77:22 (33) 70:31 (26) 46:33 (15) disq
Gottfried Scheikl M60 OC FürstenfeldAUT  34:00 (4) 51:09 (12) disq
Massimo Mosca M60 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  50:18 (23) 52:48 (19) disq
Rudolf Lohnauer M60 HSV OL VillachAUT  72:47 (40) mp disq
Adriano Bettega M60 G.S. PavioneITA  53:16 (31) 79:09 (35) disq
Reinhard Kasper M60 LZ OMAHAAUT  65:32 (37) 63:30 (23) disq
Miklós Mets M60 Orvosegyetem SCHUN  54:11 (32) 76:06 (34) disq
Karlo Gobec M60 OK VihorCRO  46:53 (19) 68:36 (29) disq
Aleš Borštnik M60 OK TivoliSLO  72:24 (39) 81:22 (37) disq
Zoltan Makai M60 BimahevHUN  76:35 (41) 90:41 (42) 68:46 (32) 63:03 (25) dns disq
Thomas Egger M60 swissotours.chSUI  38:08 (11) 44:23 (4) 36:14 (6) 45:22 (11) mp disq
Christian Gotthardt M60 HSV Spittal/DrauAUT  40:16 (14) 49:04 (10) disq
Rafael Sandalj M60 OK JapetićCRO  78:38 (42) mp disq
Petr Kanak M60 OK JihlavaCZE  44:57 (16) 49:14 (11) 63:31 (31) mp 34:29 (3) disq
Andreas Cart M60 OLC WienerwaldAUT  mp 71:20 (33) disq
Franz Bruckner M60 HSV PinkafeldAUT  84:24 (43) 103:22 (44) disq
Csaba Nemeth M60 MAFC BudapestHUN  91:58 (44) 69:10 (30) 48:46 (21) disq
Horst Mayer M60 SSV Hallein-NeualmAUT  47:55 (21) 65:15 (25) 51:27 (25) disq
Raimund Scheiber M60 HSV Spittal/DrauAUT  48:25 (23) 70:17 (32) disq
Zsolt Weiler M60 MAFC BudapestHUN  48:28 (24) mp 42:52 (10) 37:30 (4) 36:54 (5) disq

M65
1.Pierre Willems M65 ASUB OrientationBEL  33:52 (1) 37:32 (1) 31:43 (1) 35:19 (2) 31:20 (2) 169:46
2.Martin Sacher M65 kilroySUI  36:06 (3) 38:20 (2) 34:45 (3) 34:28 (1) 30:34 (1) 174:13 +04:27
3.Christian Biland M65 CORDOBA OLC/OLV BASELLANDSUI  44:48 (12) 43:14 (7) 44:17 (11) 36:24 (3) 32:35 (3) 201:18 +31:32
4.Gila Poltera M65 Quack OKSUI  41:11 (8) 52:27 (15) 37:44 (5) 37:13 (4) 34:24 (5) 202:59 +33:13
5.Gerrit Riet, van de M65 OLifantNED  49:29 (18) 47:37 (11) 50:23 (19) 37:13 (4) 33:29 (4) 218:11 +48:25
5.Arnfinn Pedersen M65 Aller Travel OrienteringNOR  45:20 (14) 47:22 (10) 40:58 (6) 43:57 (10) 40:34 (10) 218:11 +48:25
7.Hans Frode Hjorth M65 Aller Travel OrienteringNOR  42:55 (10) 43:10 (6) 41:25 (7) 52:04 (20) 40:09 (7) 219:43 +49:57
8.Richard Zeiner-gundersen M65 Aller Travel OrienteringNOR  35:47 (2) 42:50 (4) 37:04 (4) 66:50 (23) 40:15 (9) 222:46 +53:00
9.Pavel Behoun M65 OK99 Hradec KrálovéCZE  42:14 (9) 51:52 (14) 48:08 (16) 42:49 (9) 42:53 (12) 227:56 +58:10
10.Stefano Zonato M65 OLG RegensburgGER  44:10 (11) 55:09 (18) 48:34 (17) 40:31 (6) 39:58 (6) 228:22 +58:36
11.Otti Bisang M65 OLG BaselSUI  51:40 (22) 56:50 (20) 44:45 (12) 41:55 (8) 40:12 (8) 235:22 +65:36
12.Stanko Čufer M65 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  61:55 (33) 51:25 (13) 43:56 (9) 47:32 (16) 42:41 (11) 247:29 +77:43
13.Rudolf Hochwarter M65 HSV PinkafeldAUT  59:48 (30) 50:12 (12) 45:42 (14) 44:54 (11) 47:01 (15) 247:37 +77:51
14.Harald Volden M65 Aller Travel OrienteringNOR  56:39 (27) 52:51 (16) 49:46 (18) 46:06 (14) 44:13 (13) 249:35 +79:49
15.Ivo Kete M65 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  53:18 (24) 63:33 (32) 46:43 (15) 46:05 (13) 49:33 (18) 259:12 +89:26
16.Johann Scheibenreif M65 HSV-LINZAUT  48:44 (17) 57:30 (23) 51:07 (20) 50:48 (19) 51:51 (20) 260:00 +90:14
17.Erik Haugen M65 Aller Travel OrienteringNOR  50:34 (20) 62:00 (28) 54:12 (24) 50:28 (17) 48:03 (16) 265:17 +95:31
18.Vladimir John M65 Expres Czech TeamCZE  51:51 (23) 67:13 (35) 56:05 (26) 47:27 (15) 44:14 (14) 266:50 +97:04
19.Kristian Leonhardt M65 OC FürstenfeldAUT  50:19 (19) 64:51 (33) 51:52 (21) 53:02 (21) 48:51 (17) 268:55 +99:09
20.Zdeněk Blabla M65 Expres Czech TeamCZE  50:56 (21) 61:13 (27) 62:28 (28) 50:30 (18) 50:44 (19) 275:51 +106:05
21.Andrew Evans M65 DartfordGBR  71:19 (37) 56:51 (21) 53:43 (23) 60:49 (22) 58:35 (22) 301:17 +131:31
22.Grigor Costan M65 CS NORD Baia MareROU  60:07 (31) 59:12 (25) 55:28 (25) 74:33 (24) 52:00 (21) 301:20 +131:34
23.Frederic Genevois M65 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  64:18 (35) 59:56 (26) 44:13 (10) 82:56 (25) 74:48 (24) 326:11 +156:25
Zdeněk Janů s. M65 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:46 (16) 57:00 (22) dns disq
Georg Gittmaier M65 HSV Ried im InnkreisAUT  39:01 (5) 44:07 (8) 42:18 (8) dns dns disq
Massimo Balboni M65 A.S.D. Orienteering Club AppenninoITA  41:00 (7) 46:07 (9) 34:00 (2) 45:28 (12) mp disq
Melchiorre Lino Orler M65 Unione Sportiva PrimieroITA  69:14 (36) 62:11 (29) disq
Piero Taufer M65 Unione Sportiva PrimieroITA  98:20 (44) 54:44 (17) disq
Gianni Biroli M65 Orient-Express VeronaITA  46:59 (15) 57:36 (24) 45:20 (13) disq
Lucio Pozzerle M65 Orient-Express VeronaITA  mp mp disq
Mauro Nardi M65 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns disq
Sönke Bandixen M65 OLG PfäffikonSUI  37:06 (4) 42:56 (5) 52:51 (22) 40:34 (7) disq
Dario Štambuk M65 OK Ivan MerzCRO  44:59 (13) 55:47 (19) disq
Francesco Catarin M65 Orienteering Treviso asdITA  75:06 (39) 83:08 (39) disq
Bernard Peissard M65 OLC SKOG FRIBOURGSUI  79:32 (41) dns mp dns 63:59 (23) disq
Francesco Bazan M65 Orienteering Treviso asdITA  62:23 (34) 67:25 (36) disq
Enzo Pegorer M65 Orienteering Treviso asdITA  55:39 (25) 66:16 (34) disq
Franz Mages M65 SSV Hallein-NeualmAUT  77:27 (40) 130:24 (41) 116:06 (30) disq
Valentin Pidner M65 HSV OL Wiener NeustadtAUT  60:47 (32) 62:58 (31) disq
Antonio Tabanelli M65 A.S.D. Orienteering Club appenninoITA  dns dns dns disq
Conci Alessandro M65 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  57:35 (29) 62:48 (30) disq
Giorgio Ghersi M65 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  85:03 (43) mp disq
Josef Wimmer M65 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  55:50 (26) 75:12 (38) disq
Konrad Graber M65 OLG Nidwalden+ObwaldenSUI  81:28 (42) mp 61:44 (27) 123:04 (27) 131:40 (25) disq
Silvij Močnik M65 OK AzimutSLO  dns dns disq
Joachim Friessnig M65 OC FürstenfeldAUT  40:01 (6) 41:52 (3) disq
Jan Sveen M65 Aller Travel OrienteringNOR  74:41 (38) 70:03 (37) 63:11 (29) 83:09 (26) mp disq
Umberto Fellin M65 Orienteering Piné A.S.D.ITA  mp 91:13 (40) disq
Erik Grøndalen M65 Aller Travel OrienteringNOR  57:21 (28) dnf dns dns dns disq

M70
1.Are Eriksen M70 Aller Travel OrienteringNOR  24:14 (1) 33:37 (2) 23:03 (1) 31:15 (4) 22:40 (1) 134:49
2.Manuel Dias M70 Lisboa OKPOR  29:40 (4) 29:43 (1) 23:53 (2) 26:17 (1) 29:24 (5) 138:57 +04:08
3.Ola Brox M70 Aller Travel OrienteringNOR  28:11 (2) 35:08 (4) 25:15 (3) 29:28 (3) 28:47 (4) 146:49 +12:00
4.Tor Solbergseter M70 Aller Travel OrienteringNOR  31:13 (5) 38:02 (5) 28:19 (5) 28:45 (2) 25:19 (2) 151:38 +16:49
5.Alain Juan M70 SCOM-ANCOSUI  29:23 (3) 34:13 (3) 26:46 (4) 34:49 (7) 28:29 (3) 153:40 +18:51
6.Robert Mayrhofer M70 ORIENTEERING INNSBRUCK IMSTAUT  35:03 (7) 41:17 (7) 38:43 (12) 34:47 (6) 32:33 (6) 182:23 +47:34
7.József Bugar M70 BÖFHUN  40:05 (13) 51:19 (14) 37:05 (9) 40:17 (9) 38:01 (8) 206:47 +71:58
8.Wolfgang Germ M70 Naturfreunde KühnsdorfAUT  39:17 (11) 51:51 (15) 33:13 (7) 47:13 (11) 35:27 (7) 207:01 +72:12
9.Sjur Gjestvang M70 Aller Travel OrienteringNOR  41:48 (15) 50:21 (11) 38:32 (11) 33:44 (5) 46:23 (12) 210:48 +75:59
10.Juergen Ziesche M70 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  48:56 (19) 55:25 (19) 34:53 (8) 43:07 (10) 42:05 (10) 224:26 +89:37
11.Vlado Sedej M70 OK AzimutSLO  74:16 (23) 61:32 (20) 48:19 (15) 52:20 (12) 53:27 (14) 289:54 +155:05
12.Günther Prommer M70 NF St. Veit/GlanAUT  54:59 (21) 53:30 (18) 71:04 (17) 62:07 (14) 48:24 (13) 290:04 +155:15
Karl Pongratz M70 HSV PinkafeldAUT  36:14 (10) 63:01 (21) disq
Charles Nelson M70 OK AzimutSLO  42:46 (16) 51:17 (12) 42:10 (13) disq
Michael Frenzel M70 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  53:38 (20) 72:32 (22) dnf 38:40 (8) 38:54 (9) disq
Peter Andres M70 OLG DachsenSUI  35:13 (8) 52:10 (16) dns dns dns disq
Ludwig Genderjahn M70 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  45:20 (18) 51:18 (13) 37:11 (10) dns 42:38 (11) disq
Josef Graf M70 LZ OMAHAAUT  43:20 (17) 53:02 (17) disq
Gianfranco Siega M70 Team Friuli Venezia GiuliaITA  55:12 (22) 50:12 (10) 42:20 (14) 81:09 (15) dns disq
Arne Tiltnes M70 TyrvingILNOR  dns dns dns dns dns disq
Josef Hartinger M70 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  33:03 (6) mp disq
Vlado Piják M70 KOB Sokol PezinokSVK  mp 79:16 (24) 50:50 (16) 60:23 (13) 54:28 (15) disq
Franz Hartinger M70 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  35:36 (9) 38:35 (6) disq
Anton Guertchev M70 UWC AdriaticITA  dnf disq
Giorgio Bernasconi M70 SCOM-ANCOSUI  39:23 (12) 41:37 (8) 32:25 (6) dns dns disq
Valerio Leso M70 Lessinia OrienteeringITA  41:43 (14) 47:55 (9) disq
Mark Sylvester M70 UWC AdriaticITA  77:43 (23) disq

M75
1.Franz Wyss M75 OLregiooltenSUI  32:46 (1) 35:41 (1) 27:55 (2) 35:01 (3) 32:37 (2) 164:00
2.Einar Lund M75 Aller Travel OrienteringNOR  36:28 (2) 41:10 (2) 27:32 (1) 30:54 (1) 33:10 (3) 169:14 +05:14
3.Leif Billingsø M75 Aller Travel OrienteringNOR  37:08 (3) 54:40 (4) 36:11 (4) 34:03 (2) 31:31 (1) 193:33 +29:33
Beniamino Brazzoli M75 Orient-Express VeronaITA  47:12 (7) 59:16 (6) 59:15 (7) disq
Robert Benedek M75 LZ OMAHAAUT  51:17 (8) 80:03 (8) disq
Corrado Miniotti M75 CRAL TRASPORTI TORINESIITA  dns dns 56:04 (6) 60:23 (5) 75:39 (5) disq
Terje Malm M75 Aller Travel OrienteringNOR  dns dns dns dns dns disq
Wilhelm Grabenhofer M75 LZ OMAHAAUT  mp 62:18 (7) disq
Otto Venhauer M75 OLC Union ViktringAUT  42:36 (6) 57:51 (5) disq
Erich Schaffner M75 OLG CordobaSUI  40:40 (4) dns 40:17 (5) dns 38:54 (4) disq
Max Moosberger M75 OLregiooltenSUI  dns dns dns dns dns disq
Karl Kolmanics M75 HSV OL VillachAUT  94:18 (9) dns disq
Knut Skjeset M75 Aller Travel OrienteringNOR  41:14 (5) 48:16 (3) 31:11 (3) 42:56 (4) dns disq

OPEN
1.Zsolt Varga OPEN Kanizsa OrienteeringHUN  33:31 (8) 45:55 (6) 44:41 (2) 43:01 (1) 40:26 (2) 207:34
2.Korinna Tóth OPEN Salgótarjáni Dornyay SEHUN  42:25 (9) 59:43 (10) 45:53 (3) 47:19 (2) 41:43 (3) 237:03 +29:29
3.Alessia Albano OPEN Punto K Orienteering ASDITA  44:40 (12) 77:42 (17) 69:54 (7) 65:09 (4) 61:57 (7) 319:22 +111:48
4.Enrico Pascatti OPEN Punto K Orienteering ASDITA  53:07 (19) 87:22 (23) 77:15 (9) 66:32 (5) 54:25 (6) 338:41 +131:07
5.Carsten Fink OPEN SU Schöckl GrazAUT  59:22 (21) 81:08 (19) 64:08 (5) 74:44 (8) 80:18 (13) 359:40 +152:06
6.Javier Flores OPEN Punto K Orienteering ASDITA  49:10 (16) 77:02 (16) 81:06 (11) 115:13 (14) 52:18 (5) 374:49 +167:15
7.Frank Edelhäuser OPEN Team StartuhrGER  63:33 (24) 89:04 (25) 72:50 (8) 71:08 (7) 79:47 (12) 376:22 +168:48
8.Antónia Holper OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  68:27 (26) 103:52 (32) 97:14 (14) 101:22 (13) 76:02 (9) 446:57 +239:23
9.Kata Laurinyecz OPEN KiFutKI KTEHUN  76:52 (30) 119:06 (37) 106:21 (16) 89:13 (9) 79:39 (10) 471:11 +263:37
10.Doris Nesitka OPEN SU Schöckl GrazAUT  91:47 (40) 120:33 (39) 110:00 (17) 93:24 (10) 81:27 (14) 497:11 +289:37
11.Eszter Nagy OPEN BÖFHUN  105:04 (45) 104:44 (33) 95:24 (13) 99:42 (12) 101:32 (16) 506:26 +298:52
12.Zdenko Pavlič OPEN OK AzimutSLO  83:55 (33) 134:50 (46) 101:06 (15) 95:19 (11) 91:18 (15) 506:28 +298:54
13.Roman Široký OPEN BETA URSUS RosiceCZE  87:53 (38) 114:31 (34) 113:56 (18) 128:05 (17) 79:44 (11) 524:09 +316:35
Isabel Romano OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  147:12 (49) disq
Giustina Carta OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  70:02 (27) disq
Zsuzsanna Riczel OPEN Postás TeamHUN  52:05 (18) 70:37 (14) disq
Alessandro Marchesan OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  dns disq
Chiara Sepin OPEN SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  45:22 (13) 82:20 (20) disq
Arianna Tonsa OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  147:09 (48) disq
Edit Laczka OPEN KiFutKI KTEHUN  78:15 (31) 120:17 (38) 130:03 (19) mp mp disq
Domenico Marchesan OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  dns disq
Péter Szűcs OPEN KiFutKI KTEHUN  mp mp 61:27 (4) 67:43 (6) 52:05 (4) disq
Matteo Stefenato OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  mp disq
Herwig Stütz OPEN OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  63:06 (23) dns disq
Aurora Minetto OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  102:57 (44) disq
Peter Ferluga OPEN SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  47:04 (15) 66:20 (13) disq
Nelli Hajdu OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  33:01 (6) 46:06 (7) disq
Jan Dressler OPEN Expres Czech TeamCZE  dns dns dns dns dns disq
Paolo Mondo OPEN Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Tim Niklas Kettunen OPEN UWC AdriaticITA  77:46 (18) disq
Pim Nouwelant, Van Den OPEN 0-Military Orienteering Team NLNED  42:52 (11) dnf 68:51 (6) 51:48 (3) 40:00 (1) disq
Susanna Meizer OPEN KOLV TeamAUT  dns mp disq
Kristina Spisiakova OPEN UWC AdriaticITA  89:16 (26) disq
Ronald Poulissen OPEN 0-Military Orienteering Team NLNED  76:06 (29) mp 80:21 (10) 120:28 (16) 67:09 (8) disq
Aisha Jacqueline Ormerod OPEN UWC AdriaticITA  132:38 (43) disq
Manfred Zapf OPEN OC FürstenfeldAUT  84:33 (34) 134:22 (44) disq
Monika Varova OPEN Orientační sporty PísekCZE  mp disq
Ursula Fesselhofer OPEN OC FürstenfeldAUT  28:15 (3) 38:20 (4) disq
Vinh Bao Tin Nguyen OPEN UWC AdriaticITA  dnf disq
Augustin Tremblay OPEN UWC AdriaticITA  87:50 (24) disq
Marko Germani OPEN SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  64:37 (25) 92:17 (28) disq
Tihomir Salopek OPEN OK Ris DelniceCRO  48:18 (8) disq
Nikolina Gvozdenovic OPEN UWC AdriaticITA  mp disq
František Daněk OPEN Expres Czech TeamCZE  mp 127:20 (42) mp disq
Christa Zapf OPEN OC FürstenfeldAUT  84:37 (35) 134:22 (44) disq
Jacob Bjora OPEN UWC AdriaticITA  mp disq
Elena Reindl OPEN KOLV TeamAUT  112:17 (46) mp disq
Elena Margiore OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  101:54 (43) 91:18 (27) disq
Cherif Braham OPEN UWC AdriaticITA  97:47 (30) disq
Erik Hajdu OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  26:05 (2) 38:05 (3) disq
Artúr Biro OPEN BimahevHUN  30:46 (1) disq
Daniel Tomasin OPEN Friuli MTB & OrienteeringITA  dnf disq
Martin Teichmann OPEN SU Schöckl GrazAUT  83:31 (32) 124:49 (40) disq
Aleksei Skripko OPEN   32:53 (5) dns dns dns dns disq
Júlia Néda OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  dns dns disq
Gerhild Pacher OPEN SU Schöckl GrazAUT  dns 60:39 (11) disq
Marco Ficili OPEN A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  91:19 (39) 115:08 (35) disq
Christina Teichmann OPEN SU Schöckl GrazAUT  84:43 (36) 125:55 (41) disq
Alenka Bratuša OPEN Mariborski OKSLO  144:26 (47) disq
Sebastian Palme OPEN   63:30 (12) disq
Jaromir Remis OPEN OK Slavia Hradec KraloveCZE  72:56 (28) 97:08 (29) disq
Gudrun Pregartner OPEN OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  42:30 (10) 85:45 (22) disq
Maddalena Zupin OPEN   dns disq
Martina Opálková OPEN TMB0056CZE  30:09 (4) 44:34 (5) disq
Adrián Tóth OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  22:47 (1) 36:02 (2) disq
Kristijan Bratuša OPEN Mariborski OKSLO  115:23 (36) disq
Angela Bhend OPEN   131:32 (21) disq
Lenka Sobotkova OPEN   150:05 (48) 130:08 (20) 118:10 (15) disq
Tiziano Pretto OPEN Punto K Orienteering ASDITA  50:46 (17) 84:38 (21) 82:44 (12) disq
Jure Uštar OPEN   62:42 (22) disq
Player 1 OPEN DROTSLO  32:15 (1) dns dns dns disq
Petra Kanakova OPEN OK JihlavaCZE  121:20 (47) mp mp mp mp disq
Anna Palmieri OPEN Punto K Orienteering ASDITA  46:42 (14) 74:38 (15) disq
Fulvia Ferri OPEN Punto K Orienteering ASDITA  59:16 (20) 103:35 (31) dns disq
Gabriele Sustersic OPEN Punto K Orienteering ASDITA  86:19 (37) disq
Abigael Vanessa Boncina OPEN   mp disq
Bernhard Lieber OPEN HSV OL VillachAUT  mp disq
Györgyi Dalos OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  mp disq
Iris Aurora Pecorari OPEN Semiperdo Orienteering ManiagoITA  33:07 (7) 52:05 (9) disq
Nicola Seriani OPEN ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  100:50 (42) disq
Katja Kalan Uštar OPEN   96:55 (41) disq

W10
1.Marta Kutlvašrová W10 OOS VrchlabiCZE  10:59 (1) 13:36 (1) 10:46 (1) 11:13 (1) 10:35 (1) 57:09
Neža Jarc W10 Orientacijski klub KomendaSLO  15:29 (3) 26:22 (4) disq
Agata Bonato W10 CSI SASSO MARCONIITA  17:17 (4) 17:17 (3) disq
Michaela Kozáková W10 KOS Tesla BrnoCZE  12:09 (2) 17:09 (2) disq
Alma Pötsch W10 OLC GrazAUT  dns 35:13 (5) disq
Izabela Eržen W10 Škofjeloški orientacijski klubSLO  56:36 (6) disq

W10 Shadowed
Jara Leonhardt W10 Shadowed OC FürstenfeldAUT  18:14 (1) 24:35 (1) disq
Lucia Ujvari W10 Shadowed Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  dns dns disq
Anna Bianchi W10 Shadowed IKP PratoITA  dns dns disq
Ida Reindl W10 Shadowed KOLV TeamAUT  dns 56:21 (2) disq
Ronja Binder W10 Shadowed KOLV TeamAUT  dns 59:41 (3) disq
Vicky Ujvari W10 Shadowed Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  dns dns disq

W12
1.Veronika Šantić W12 OK BjelovarCRO  18:00 (5) 16:35 (1) 21:59 (2) 17:35 (2) 12:33 (1) 86:42
2.Viktoria Šantić W12 OK BjelovarCRO  16:59 (3) 17:31 (3) 25:34 (4) 14:31 (1) 14:46 (2) 89:21 +02:39
3.Alžběta Jandová W12 Orientační sporty PísekCZE  21:04 (9) 24:04 (10) 32:55 (8) 23:57 (3) 15:17 (3) 117:17 +30:35
4.Katerina Smolikova W12 Orientační sporty PísekCZE  25:40 (13) 31:39 (15) 29:15 (7) 40:47 (4) 20:29 (4) 147:50 +61:08
Vendula Stastna W12 KOS Tesla BrnoCZE  dns dns dns disq
Lucie Ptackova W12 KOS Tesla BrnoCZE  18:38 (6) 22:25 (7) 26:40 (5) disq
Zuzana Kozáková W12 KOS Tesla BrnoCZE  26:37 (14) 32:01 (16) disq
Katarina Kremžar W12 Orientacijski klub KomendaSLO  dns dns dns dns dns disq
Daniela Douskova W12 KOS Tesla BrnoCZE  21:07 (10) 22:45 (9) 37:27 (10) disq
Noemi Leipold W12 SU Schöckl GrazAUT  21:09 (11) 28:05 (14) disq
Ana Pestotnik Stres W12 Orientacijski Klub PolarisSLO  78:23 (23) disq
Eliska Cerovska W12 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  15:11 (1) 39:57 (17) 33:23 (9) disq
Zuzana Kureckova W12 KOS Tesla BrnoCZE  26:40 (15) 27:08 (13) 26:47 (6) disq
Anika Vedrova W12 KOS Tesla BrnoCZE  17:44 (4) 25:50 (12) 23:37 (3) disq
Irene Caso W12 Orienteering Piné A.S.D.ITA  60:49 (21) 112:05 (24) disq
Anna Eckhart W12 SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Ivanka Tomíčková W12 KOS Tesla BrnoCZE  16:19 (2) 17:23 (2) 20:39 (1) disq
Veronika Otrubova W12 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  mp 20:43 (4) 51:22 (12) disq
Lara Coletti W12 Punto K Orienteering ASDITA  63:46 (20) disq
Gaia Vedoato W12 Punto K Orienteering ASDITA  32:03 (18) disq
Viktorie Daňková W12 Expres Czech TeamCZE  60:10 (20) 64:04 (21) 48:49 (11) disq
Špela Mlakar W12 OK AzimutSLO  20:45 (8) 21:07 (6) disq
Lucia Meizer W12 KOLV TeamAUT  28:59 (17) 56:26 (19) disq
Annika Binder W12 KOLV TeamAUT  27:12 (16) 22:32 (8) disq
Paula Angermann W12 KOLV TeamAUT  35:13 (19) 64:29 (22) disq
Vianez Bončina W12 OK SKSLO  40:23 (18) disq
Beatrice Sessi W12 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  25:10 (12) 24:51 (11) disq
Michaela Jedličková W12 OK Slavia Hradec KraloveCZE  20:40 (7) 20:51 (5) disq

W14
1.Gloria Šantić W14 OK BjelovarCRO  32:56 (10) 45:28 (5) 37:46 (5) 31:41 (3) 34:19 (1) 182:10
2.Brina Gantar W14 OK AzimutSLO  38:38 (19) 48:54 (8) 36:38 (4) 27:12 (1) 40:55 (3) 192:17 +10:07
3.Julija Bizjak W14 OK AzimutSLO  34:40 (15) 64:31 (23) 31:29 (1) 30:09 (2) 38:46 (2) 199:35 +17:25
4.Kateřina Kalábová W14 Orientační sporty PísekCZE  37:31 (17) 58:30 (18) 40:39 (9) 34:34 (5) 41:23 (4) 212:37 +30:27
5.Kristyna Fialova W14 Orientační sporty PísekCZE  40:00 (21) 59:00 (19) 40:00 (6) 32:44 (4) 43:01 (5) 214:45 +32:35
6.Kata Berencsi W14 Gerecse Tájfutó ClubHUN  41:03 (23) 57:06 (17) 48:15 (12) 43:43 (9) 54:41 (7) 244:48 +62:38
7.Adela Smolikova W14 Orientační sporty PísekCZE  51:38 (31) 68:08 (26) 52:00 (14) 34:37 (6) 58:36 (9) 264:59 +82:49
8.Jolana Kadlecova W14 BETA URSUS RosiceCZE  72:11 (40) 56:34 (15) 57:42 (16) 40:24 (7) 68:35 (10) 295:26 +113:16
9.Emese Csenge Mézes W14 Göcsej KTFEHUN  68:36 (38) 93:36 (40) 84:22 (17) 42:16 (8) 57:08 (8) 345:58 +163:48
Benedetta Giuliani W14 Punto K Orienteering ASDITA  dnf disq
Giada Ambrosio W14 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  61:59 (36) 99:06 (42) disq
Valentina Albanese W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  54:34 (32) 50:46 (10) disq
Magdalena Kubickova W14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  25:51 (3) 36:08 (2) 32:09 (2) disq
Jana Marie Lipenska W14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  30:39 (7) 72:34 (30) 49:09 (13) disq
Elisa Candotti W14 AD Trento OrienteeringITA  31:40 (8) 53:13 (12) disq
Barbora Schwabova W14 KOS Tesla BrnoCZE  32:05 (9) 87:38 (39) 40:05 (7) disq
Anna Siskova W14   52:48 (6) disq
Nóra Napsugár Bálint W14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  33:30 (12) 59:01 (20) 44:19 (10) disq
Vadalà Anna W14 AD Trento OrienteeringITA  38:51 (20) 69:34 (28) disq
Gioia Corona W14 Unione Sportiva PrimieroITA  33:36 (14) 44:28 (4) disq
Anna Skern W14 Trainingszentrum WienAUT  33:34 (13) 78:14 (35) disq
Marie Kralova W14 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  46:51 (27) 64:33 (24) disq
Katerina Vitkova W14 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  69:53 (39) 87:06 (38) disq
Amalie Vaclavkova W14 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  59:27 (34) 80:33 (37) 56:21 (15) disq
Eva Šantek W14 OK VaraždinCRO  75:59 (41) 68:46 (27) disq
Gaschler Janka W14 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  35:37 (16) 38:35 (3) 35:29 (3) disq
Alice Dainese W14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  25:01 (2) disq
Brina Nagy W14 DROTSLO  139:33 (18) disq
Annina Urbanek W14 Trainingszentrum WienAUT  dns dns disq
Beata Ryglova W14 KOS Tesla BrnoCZE  mp 50:37 (9) 40:28 (8) disq
Noemi La Carbonara W14 KOS Tesla BrnoCZE  30:17 (6) 52:06 (11) 46:32 (11) disq
Lucie Machackova W14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  21:42 (1) 35:53 (1) disq
Anna Carlet W14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  73:16 (31) disq
Marion Schönberger W14 ASKÖ Henndorf OrienteeringAUT  44:20 (24) 78:58 (36) disq
Helena Reiner W14 KOLV TeamAUT  56:47 (33) 73:55 (32) disq
Anna Hackl W14 OC FürstenfeldAUT  47:57 (29) 66:16 (25) disq
Viktoria Gigler W14 OC FürstenfeldAUT  29:23 (5) 56:21 (13) disq
Karolina Malkova W14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  40:45 (22) 71:37 (29) disq
Agnese Pellegrini W14 Orienteering Piné A.S.D.ITA  33:13 (11) 47:27 (7) disq
Pia Houdek W14 OC FürstenfeldAUT  dns dns disq
Luisa Grangl W14 OC FürstenfeldAUT  44:27 (25) 60:57 (21) disq
Alvina Venhauer W14 KOLV TeamAUT  82:28 (42) 74:55 (33) disq
Elena Anzola W14 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  44:39 (26) 56:23 (14) disq
Hannah Dormann W14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  47:33 (28) 56:57 (16) disq
Lucie Jedličková W14 OK Slavia Hradec KraloveCZE  25:55 (4) 45:44 (6) disq
Sophia Asseg W14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  38:08 (18) 61:49 (22) disq
Lidia Tonicello Garcia W14 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  61:23 (35) 96:28 (41) disq
Alina Lauer W14 KOLV TeamAUT  88:17 (43) 118:06 (44) disq
Hannah Sandrisser W14 KOLV TeamAUT  66:20 (37) mp disq
Giorgia Sessi W14 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  51:00 (30) 76:59 (34) disq
Anna De Pin W14 Orienteering Tarzo a.s.d.ITA  102:16 (43) disq

W16
1.Luca Mauer W16 Gerecse Tájfutó ClubHUN  28:13 (4) 39:05 (3) 33:15 (1) 38:02 (2) 31:18 (2) 169:53
2.Sara Szakal-biro W16 BimahevHUN  32:06 (10) 45:56 (7) 36:30 (3) 38:13 (3) 29:48 (1) 182:33 +12:40
3.Pavla Kutlvašrová W16 OOS VrchlabiCZE  30:50 (8) 47:30 (11) 35:07 (2) 37:22 (1) 34:56 (4) 185:45 +15:52
4.Michaela Šimůnková W16 KOB Tretra PrahaCZE  27:32 (3) 48:37 (12) 39:16 (5) 40:17 (5) 36:50 (5) 192:32 +22:39
5.Boróka Dankó W16 SPA BudapestHUN  37:44 (22) 46:48 (10) 38:31 (4) 38:27 (4) 32:41 (3) 194:11 +24:18
6.Lada Sobotková W16 Orientační sporty PísekCZE  33:49 (12) 55:36 (20) 40:51 (6) 54:56 (10) 37:13 (6) 222:25 +52:32
7.Lilla Hengsperger W16 Nyíregyházi SportcentrumHUN  45:42 (33) 50:20 (14) 41:56 (8) 48:19 (7) 45:08 (10) 231:25 +61:32
8.Chiara Magenes W16 Polisportiva BesaneseITA  41:51 (28) 53:27 (16) 51:35 (15) 45:13 (6) 41:37 (9) 233:43 +63:50
9.Fanni Varga W16 SPA BudapestHUN  40:16 (23) 55:21 (18) 51:00 (14) 49:57 (8) 45:53 (12) 242:27 +72:34
10.Edita Volešová W16 KOB Tretra PrahaCZE  44:50 (31) 58:37 (22) 62:39 (20) 56:08 (12) 51:15 (13) 273:29 +103:36
11.Ajda Jarc W16 Orientacijski klub KomendaSLO  43:12 (30) 67:26 (29) 56:22 (16) 67:50 (15) 54:34 (14) 289:24 +119:31
12.Lucie Hlaváčková W16 KOB Tretra PrahaCZE  83:54 (47) 55:34 (19) 45:49 (10) 59:32 (14) 45:41 (11) 290:30 +120:37
13.Ema Juričan W16 OK VaraždinCRO  36:45 (18) 113:27 (47) 50:25 (13) 52:42 (9) 40:20 (8) 293:39 +123:46
14.Anna Ryppelová W16 KOB Tretra PrahaCZE  41:38 (27) 78:39 (35) 61:33 (19) 55:51 (11) 58:05 (16) 295:46 +125:53
15.Eva Monsberger W16 SU Schöckl GrazAUT  52:14 (38) 112:34 (46) 56:29 (17) 70:45 (16) 66:02 (17) 358:04 +188:11
16.Zofia Wojczyk W16 UKS Orientus LodzPOL  88:51 (49) 93:08 (41) 71:52 (22) 73:57 (17) 57:04 (15) 384:52 +214:59
17.Agata Witkowska W16 UKS Orientus LodzPOL  60:47 (42) 85:31 (38) 88:51 (24) 86:39 (18) 69:49 (18) 391:37 +221:44
Viktorie Vyziblová W16 TSM KralovehradeckoCZE  27:17 (2) dns disq
Celeste Nike Pretto W16 Park World Tour Italia S.S.D.ITA  59:21 (40) 101:18 (45) disq
Barbora Stryckova W16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  25:36 (1) 38:18 (2) disq
Nicole Pagliari W16 G.S. PavioneITA  47:50 (35) 99:10 (43) disq
Sofie Staskova W16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  46:39 (34) 68:49 (30) disq
Micaela De Zorzi W16 G.S. PavioneITA  92:15 (50) mp disq
Veronika Jedlickova W16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  33:49 (12) 48:39 (13) disq
Mika Asenbauer W16 Trainingszentrum WienAUT  33:17 (11) 63:10 (27) disq
Anna Veress W16 Gerecse Tájfutó ClubHUN  35:03 (14) mp 41:30 (7) 56:49 (13) 37:52 (7) disq
Tereza Hlavsova W16 OK Slavia Hradec KraloveCZE  40:58 (25) 60:43 (23) disq
Markéta Čapková W16 TSM KralovehradeckoCZE  28:51 (6) 40:47 (4) disq
Markéta Hanušová W16 TSM KralovehradeckoCZE  28:38 (5) 37:46 (1) disq
Anna Kynčlová W16 TSM KralovehradeckoCZE  40:53 (24) 41:23 (5) disq
Margherita Iagher W16 Unione Sportiva PrimieroITA  105:20 (53) dns disq
Karolína Hančová W16 TSM KralovehradeckoCZE  37:41 (21) 55:07 (17) disq
Barbora Chrástová W16 TSM KralovehradeckoCZE  mp dns disq
Anezka Fedrova W16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  31:06 (9) 46:31 (8) disq
Aneta Jagrova W16 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  30:10 (7) 61:40 (26) disq
Selina Havrdová W16 TSM KralovehradeckoCZE  42:48 (29) mp disq
Pavlína Salabová W16 TSM KralovehradeckoCZE  36:40 (17) 42:26 (6) disq
Dora Delić W16 OK JapetićCRO  57:30 (21) disq
Sara Delić W16 OK JapetićCRO  50:30 (15) disq
Giada Bonato W16 CSI SASSO MARCONIITA  68:14 (44) 72:54 (32) disq
Ylenia Bettega W16 Italian National TeamITA  37:13 (20) 65:56 (28) disq
Elisa Arcari W16 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  106:11 (54) 129:51 (49) disq
Nikol Emilova W16 Rouen 92 - KyustendilBUL  dns 97:21 (42) 88:23 (23) mp dns disq
Alessia D'incau W16 Italian National TeamITA  35:42 (16) 69:18 (31) disq
Tara Eibel-Lenane W16 OC FürstenfeldAUT  72:05 (46) dns disq
Alma Storti W16 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  104:17 (52) 126:02 (48) disq
Irene Baga W16 ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  100:16 (51) 133:57 (50) disq
Amalie Gottwaldova W16 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  41:33 (26) mp 60:32 (18) disq
Pavla Reichlová W16 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  35:26 (15) 81:28 (36) 47:57 (12) disq
Sofia Dainese W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  45:25 (32) 72:54 (32) disq
Angelina Ochenbauer W16 NOLV TeamAUT  57:53 (39) 91:54 (39) disq
Kovács Borbála W16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  48:55 (37) 61:04 (24) 47:44 (11) disq
Katja Berger W16 NOLV TeamAUT  88:02 (48) 99:55 (44) disq
Tanja Elin Sölva W16 Sportclub MeranITA  70:16 (45) 74:37 (34) disq
Natálie Kočandrlová W16 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  48:06 (36) 92:24 (40) 64:58 (21) disq
Viviana Anesin W16 Orienteering Piné A.S.D.ITA  60:09 (41) 84:50 (37) disq
Alíz Heizer W16 Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  36:48 (19) 46:46 (9) 43:40 (9) disq
Nora Fliri W16 Sportclub MeranITA  65:48 (43) 61:12 (25) disq

W18
1.Barbora Housková W18 KOB Tretra PrahaCZE  29:35 (3) 51:39 (4) 32:22 (1) 42:47 (3) 36:45 (2) 193:08
2.Brina Kölner W18 Orientacijski klub KomendaSLO  29:26 (2) 59:39 (12) 35:57 (4) 37:06 (1) 35:11 (1) 197:19 +04:11
3.Eva Baldrianová W18 SK PragaCZE  41:57 (26) 52:46 (5) 33:58 (2) 44:45 (4) 40:06 (5) 213:32 +20:24
4.Tereza Měšťanová W18 KOB Tretra PrahaCZE  33:38 (14) 58:17 (11) 45:08 (8) 40:53 (2) 37:13 (3) 215:09 +22:01
5.Camilla Aigmueller W18 SU Schöckl GrazAUT  31:52 (7) 56:06 (8) 42:29 (7) 51:40 (10) 38:51 (4) 220:58 +27:50
6.Neža Obid W18 OK AzimutSLO  31:59 (9) 69:11 (22) 35:54 (3) 46:32 (6) 42:53 (7) 226:29 +33:21
7.Róza Lakatos W18 Nyíregyházi SportcentrumHUN  41:25 (23) 63:04 (16) 48:43 (15) 46:21 (5) 43:56 (8) 243:29 +50:21
8.Zofia Rawecka W18 UKS Orientus LodzPOL  48:34 (33) 61:20 (14) 49:24 (16) 51:16 (9) 48:08 (11) 258:42 +65:34
9.Diana Veres W18 SPA BudapestHUN  39:22 (22) 67:03 (19) 60:36 (23) 50:06 (8) 44:27 (9) 261:34 +68:26
10.Sofia Cozzi W18 Punto NordITA  51:51 (35) 72:47 (28) 45:25 (9) 48:41 (7) 44:29 (10) 263:13 +70:05
11.Emma Czigány W18 Göcsej KTFEHUN  38:59 (21) 71:32 (26) 46:12 (11) 56:16 (13) 52:25 (14) 265:24 +72:16
12.Panna Orosz W18 Nyíregyházi SportcentrumHUN  48:30 (32) 75:41 (31) 54:23 (19) 64:30 (14) 49:12 (12) 292:16 +99:08
13.Kitti Schmal W18 Göcsej KTFEHUN  41:27 (24) 86:24 (35) 46:09 (10) 73:44 (17) 50:56 (13) 298:40 +105:32
14.Hanna Nowak W18 UKS Orientus LodzPOL  56:58 (38) 91:20 (37) 54:06 (18) 54:58 (11) 55:40 (15) 313:02 +119:54
15.Ivana Prikrylova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  44:30 (31) 87:36 (36) 57:31 (22) 66:32 (15) 63:47 (17) 319:56 +126:48
16.Jana Prikrylova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  52:24 (37) 100:01 (38) 56:52 (21) 66:55 (16) 57:08 (16) 333:20 +140:12
Karolina Ceckova W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  36:20 (17) 68:24 (21) disq
Sheila Havrdová W18 TSM KralovehradeckoCZE  30:31 (5) 55:34 (7) disq
Dóra Csepke W18 OLC GrazAUT  52:17 (36) mp 37:18 (5) disq
Boglárka Dankó W18 SPA BudapestHUN  36:15 (16) dnf 50:43 (17) 55:01 (12) 41:52 (6) disq
Dorja Salopek W18 OK Ris DelniceCRO  44:05 (1) disq
Laura Venhauer W18 OLC Union ViktringAUT  35:48 (15) 81:55 (32) disq
Eva Friedl W18 HSV PinkafeldAUT  36:35 (18) 57:43 (10) disq
Anezka Netukova W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  29:53 (4) 59:52 (13) disq
Martina Koskova W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  33:11 (13) 84:57 (34) disq
Vendula Novotná W18 TSM KralovehradeckoCZE  dns 51:11 (3) disq
Barbora Sumpikova W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  41:56 (25) 83:28 (33) disq
Monika Podlešáková W18 TSM KralovehradeckoCZE  31:55 (8) 54:27 (6) disq
Giorgia Causin W18 Italian National TeamITA  43:09 (28) mp disq
Giulia Vedana W18 Italian National TeamITA  32:39 (10) 65:48 (18) disq
Charlotte Brischnik W18 SU Schöckl GrazAUT  38:10 (20) 62:03 (15) disq
Barbora Dracova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  61:03 (39) 102:58 (39) 56:19 (20) disq
Adéla Juřinová W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  30:46 (6) 75:18 (29) 48:17 (13) disq
Paola Rako W18 OK VihorCRO  42:39 (27) 67:41 (20) disq
Doubravka Prochazkova W18 TJ Spartak prvni brnenskaCZE  25:30 (1) 47:20 (2) disq
Chiara Ognibeni W18 Italian National TeamITA  43:26 (29) 71:14 (25) disq
Lisa Rivetta W18 Italian National TeamITA  33:00 (12) 56:48 (9) disq
Luna Pestotnik Stres W18 Orientacijski Klub PolarisSLO  dnf disq
Linda Solarova W18 OK Slavia Hradec KraloveCZE  44:16 (30) 75:28 (30) disq
Eliska Zaoralova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  32:56 (11) 72:22 (27) 47:12 (12) disq
Marie Sanakova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  dns 70:33 (24) 41:49 (6) disq
Helena Burdova W18 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  37:31 (19) 69:31 (23) 48:26 (14) disq
Lucia Rigoni W18 Italian National TeamITA  50:18 (34) 65:03 (17) disq

W20
1.Anna Kosobudová W20 KOB Tretra PrahaCZE  44:24 (5) 63:56 (2) 50:35 (4) 50:21 (1) 43:40 (1) 252:56
2.Marta Wojczyk W20 UKS Orientus LodzPOL  50:42 (12) 74:03 (8) 46:50 (1) 60:24 (3) 47:42 (3) 279:41 +26:45
3.Klára Počtová W20 Orientační sporty PísekCZE  47:38 (9) 88:36 (14) 52:19 (5) 51:47 (2) 45:34 (2) 285:54 +32:58
4.Corinna Biel W20 Trainingszentrum WienAUT  56:07 (15) 77:52 (10) 49:42 (2) 86:28 (5) 48:36 (4) 318:45 +65:49
5.Verca Blazkova W20 SOS Jindřichův HradecCZE  79:02 (18) 90:21 (15) 64:32 (6) 75:53 (4) 66:05 (5) 375:53 +122:57
Giada Corso W20 A.S.D. FONZASOITA  58:14 (16) 76:36 (9) disq
Alessia Rigoni W20 G.S. PavioneITA  41:12 (4) 65:21 (4) disq
Zdenka Petra Štambuk W20 OK Ivan MerzCRO  44:49 (6) 66:54 (5) disq
Katharina Perl W20 OC FürstenfeldAUT  46:43 (8) 64:15 (3) disq
Stella Cignini W20 Punto K Orienteering ASDITA  52:14 (13) 71:47 (7) disq
Lea Andrlova W20 OK Slavia Hradec KraloveCZE  36:26 (2) 80:27 (11) disq
Tsvetelina Emilova Milkova W20 UWC AdriaticITA  150:25 (17) disq
Nastja Ferluga W20 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  53:05 (14) dns disq
Kolcsár Panna W20 Gerecse Tájfutó ClubHUN  49:28 (11) 85:23 (13) dns disq
Anna Otrubova W20 Olomoucký krajský svaz ČSOSCZE  48:12 (10) 71:42 (6) 49:44 (3) disq
Michaela Metelková W20 TSM KralovehradeckoCZE  33:06 (1) dns disq
Sara Basteris W20 OricuneoITA  dns dns disq
Guendalina Ciarlitto W20 OricuneoITA  45:36 (7) 82:46 (12) disq
Francesca Solaro W20 OricuneoITA  58:53 (17) 94:53 (16) disq
Giulia Fignon W20 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  36:36 (3) 58:30 (1) disq

W21A
1.Lenka Kovarova W21A OLC GrazAUT  40:29 (2) 63:01 (2) 45:18 (3) 47:57 (1) 45:23 (5) 242:08
2.Dianora Herashchenko W21A OC MünchenGER  39:45 (1) 68:17 (5) 43:24 (2) 53:22 (3) 39:34 (1) 244:22 +02:14
3.Anna Wartewig W21A USV TU DresdenGER  48:05 (8) 73:47 (10) 43:17 (1) 49:59 (2) 42:03 (2) 257:11 +15:03
4.Soňa Beržinská W21A Expres Czech TeamCZE  47:32 (6) 64:56 (3) 56:10 (8) 53:28 (4) 42:49 (3) 264:55 +22:47
5.Helene Schubert W21A Post SV DresdenGER  44:47 (4) 72:56 (9) 50:29 (5) 63:57 (7) 43:06 (4) 275:15 +33:07
6.Anna Pangrácová W21A Czech deaf teamCZE  47:33 (7) 78:41 (14) 47:04 (4) 56:05 (5) 59:50 (7) 289:13 +47:05
7.Marie Pangrácová W21A Czech deaf teamCZE  61:08 (16) 79:11 (16) 52:26 (6) 59:20 (6) 54:32 (6) 306:37 +64:29
8.Julie Richterová W21A OOB Spartak AdamovCZE  65:11 (21) 96:39 (24) 60:35 (9) 71:20 (8) 62:43 (8) 356:28 +114:20
9.Lenka Hornová W21A Czech deaf teamCZE  84:54 (27) 118:33 (29) 70:52 (11) 106:37 (10) 77:46 (9) 458:42 +216:34
10.Ingrid Mutter W21A C.S. TranSilva ClujROU  98:38 (29) 132:35 (31) 90:36 (12) 83:28 (9) 90:01 (10) 495:18 +253:10
Brina Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  61:34 (18) disq
Agnes Scheikl W21A OC FürstenfeldAUT  53:55 (11) 72:37 (8) disq
Helene Scheikl W21A OC FürstenfeldAUT  45:05 (5) 90:30 (21) disq
Verena Glatz W21A OLC GrazAUT  62:10 (19) 77:04 (13) disq
Marta Scapin W21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  80:02 (24) 117:47 (28) disq
Laura Vigni W21A Polisportiva BesaneseITA  63:31 (20) 86:13 (20) disq
Judit Kézdy W21A MOM BudapestHUN  56:39 (13) 78:47 (15) disq
Katja Guštin W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Saho Kume W21A Orienteering Miane 87ITA  52:07 (9) 67:48 (4) disq
Alice Talignani W21A ATLETICA INTERFLUMINA E'PIU'-POMI'ITA  105:14 (25) disq
Ines Zettl W21A OLT TransdanubienAUT  42:11 (3) 71:59 (6) disq
Hannah Hoffmann W21A LZ OMAHAAUT  mp 72:06 (7) disq
Ida-Karolina Kasper W21A LZ OMAHAAUT  58:31 (14) 85:56 (19) disq
Hanna Kalcher W21A HSV PinkafeldAUT  60:22 (15) 74:07 (11) disq
Veronika Cart W21A OLC WienerwaldAUT  86:29 (28) 93:48 (23) disq
Nikolett Szűcs W21A Pannon SuperSonicsHUN  61:22 (17) 77:03 (12) disq
Dora Musola W21A Lessinia OrienteeringITA  mp 122:33 (30) disq
Marion Kaltenböck W21A Naturfreunde LinzAUT  83:16 (25) 91:23 (22) disq
Sára Szalontai W21A Veszpremi Honved SportegyesuletHUN  66:54 (22) 84:55 (18) 60:54 (10) disq
Jelena Lesjak W21A OK JapetićCRO  83:18 (26) 105:24 (26) disq
Angela Trentin W21A PANDA VALSUGANAITA  69:53 (23) 105:41 (27) disq
Tajda Golja W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  55:48 (12) disq
Magdalena Kalcher W21A HSV PinkafeldAUT  53:14 (10) 79:42 (17) disq
Lovisa Lingfors W21A OK LinnéSWE  dns 62:47 (1) 54:40 (7) mp dns disq

W21B
1.Alice Kozumplíková W21B Expres Czech TeamCZE  40:04 (10) 61:25 (9) 39:16 (1) 26:34 (1) 30:14 (1) 197:33
2.Urša Štanfel W21B SRD Alpe Adria trek i trailCRO  34:04 (4) 48:38 (3) 40:23 (2) 35:33 (2) 39:58 (2) 198:36 +01:03
3.Elizabet Sápi W21B Homokbucka Orienteering ClubHUN  55:45 (17) 104:31 (27) 64:40 (6) 86:24 (6) 86:13 (5) 397:33 +200:00
4.Andrea Nyáriné Sápi W21B Homokbucka Orienteering ClubHUN  109:45 (27) 86:22 (21) 87:45 (9) 76:10 (5) 100:48 (6) 460:50 +263:17
Ana Plavčak W21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  91:09 (23) disq
Valentina Pino W21B Punto K Orienteering ASDITA  157:18 (33) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  dns dns dns disq
Hazel Grant W21B DrongOGBR  36:29 (6) mp 68:50 (7) 66:57 (4) mp disq
Maja Leskovec W21B OK AzimutSLO  46:15 (12) disq
Anna Rita Bertolazzo W21B Punto K Orienteering ASDITA  128:26 (31) disq
Anja Škarabot W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Nadia Montibeller W21B Panda Orienteering ValsuganaITA  dnf 73:49 (18) disq
Tina Tušar W21B OK AzimutSLO  62:06 (23) 109:35 (29) disq
Katarina Sedej W21B OK AzimutSLO  91:27 (24) disq
Simone Ritter W21B NOLV TeamAUT  59:43 (20) 100:24 (26) disq
Monica Casalini W21B IKP PratoITA  dns disq
Martina Corona W21B IKP PratoITA  55:11 (6) disq
Maja Ugrin W21B OK TivoliSLO  56:07 (18) 117:52 (30) 97:47 (10) dns 63:28 (4) disq
Sandra Ujvari W21B Trainingszentrum WienAUT  65:44 (24) 106:10 (28) disq
Andrea Cserjes W21B OFFLINE Sport ORIENTEERINGHUN  53:34 (16) 65:30 (13) disq
Laura Corti W21B ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  61:01 (22) 135:15 (32) mp disq
Radka Habigerová W21B Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  31:21 (2) 49:09 (4) 40:52 (3)