v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica open 2019 (5 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Katharina Zotter Beginners OC FürstenfeldAUT  19:41 (2) 32:43 (7) 24:31 (1) 44:05 (3) 38:37 (2) 159:37
2.Gyorgyi Dalos Beginners Tipo Orienteering ClubHUN  39:22 (23) 43:25 (26) 28:35 (4) 40:50 (2) 52:42 (5) 204:54 +45:17
3.Dagmar Smolková Beginners SKI-OB SternberkCZE  42:21 (24) 53:29 (38) 45:40 (8) 51:48 (4) 55:40 (6) 248:58 +89:21
Jakob Reisinger Beginners OC FürstenfeldAUT  mp 34:24 (9) disq
Tina Hudax Beginners OC FürstenfeldAUT  31:57 (14) 41:05 (21) disq
Manfred Zapf Beginners OC FürstenfeldAUT  24:46 (7) 61:52 (41) disq
Letizia Stöger Beginners OC FürstenfeldAUT  29:50 (13) 43:10 (25) disq
Ana Maja Anderluh Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 35:16 (10) disq
Helene Scheikl Beginners OC FürstenfeldAUT  21:56 (5) 33:39 (8) disq
Maximilian Koller Beginners OC FürstenfeldAUT  36:01 (19) 40:46 (20) disq
Marlene Anhaus Beginners OC FürstenfeldAUT  21:00 (3) 42:57 (24) disq
Klara Mahkovec Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  37:12 (5) 47:33 (3) disq
Nizzy Bončina Beginners OK AzimutSLO  47:01 (30) disq
Michele Benetti Beginners Lessinia OrienteeringITA  mp 60:30 (40) disq
Svit Rutar Beginners OK TivoliSLO  42:33 (25) disq
Timeja Prezelj Beginners OK AzimutSLO  35:31 (17) disq
Vid Faganel Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  38:54 (7) 119:43 (8) disq
Saraja Samec Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  38:17 (6) disq
Zala Lozar Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  24:32 (2) disq
Žiga Sedej Beginners OK AzimutSLO  69:14 (43) disq
Hana Mamič Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  25:11 (3) disq
Mija Jeraj Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  45:12 (29) disq
Leire Delgado Beginners Ok VariopintosSPA  35:47 (18) 35:27 (11) disq
Lorenz Holzer Beginners SU Schöckl GrazAUT  51:34 (33) disq
Gertraud Holzer Beginners SU Schöckl GrazAUT  51:30 (32) disq
Noa Kolarek Beginners OK VihorCRO  37:24 (21) 39:52 (18) disq
Lovro Karlovšek Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  43:17 (28) disq
Ivett Toth Beginners Szabi SEHUN  37:05 (1) 26:23 (1) disq
Darja Gorjup Poženel Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  37:10 (20) 45:07 (28) disq
Lara Zupan Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  dns disq
Marcella Poggioli Beginners Semiperdo Orienteering ManiagoITA  35:59 (14) disq
Paula Kundörfer Beginners SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Tadej Ravnikar Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  48:20 (32) disq
Gabriele Tobler-egger Beginners SU Schöckl GrazAUT  mp 35:49 (13) disq
Theresa Kapper Beginners OC FürstenfeldAUT  22:44 (6) 41:32 (22) disq
Carina Kapper Beginners OC FürstenfeldAUT  29:03 (12) 56:02 (39) disq
Rosemarie Stracke Beginners SU Schöckl GrazAUT  61:02 (35) 74:12 (47) disq
Annika Stracke Beginners SU Schöckl GrazAUT  61:08 (36) 74:22 (48) disq
Michael Raimann Beginners SU Schöckl GrazAUT  dns disq
Volker Döhrn Beginners SU Schöckl GrazAUT  52:21 (36) disq
Ilvy Döhrn Beginners SU Schöckl GrazAUT  52:16 (35) disq
Pietro Bavcar Beginners Punto K Orienteering ASDITA  68:51 (42) disq
Marco Romanelli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  49:33 (33) 53:09 (37) disq
Jana Vorlickova Beginners OLC GrazAUT  21:33 (4) 21:21 (1) disq
Tanja Solva Beginners Sportclub MeranITA  39:28 (15) disq
Vit Binar Beginners SCM Hanacke oblastiCZE  51:51 (34) 69:38 (44) disq
Massimo Tiberio Beginners Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Elena Karpenkova Beginners customs Sankt-PeterburgRUS  47:36 (31) 79:39 (49) dns dns dns disq
Tito Romanelli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  28:28 (11) 25:38 (3) disq
Sophia Damele Assumpcao Guimaraes Beginners Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Mauro Purini Beginners Punto K Orienteering ASDITA  32:53 (15) 69:47 (45) 84:25 (6) disq
Valerio Bonaccorso Beginners   mp disq
Tobias Angermann Beginners SPORTUNION KlagenfurtAUT  24:57 (8) mp disq
Rudolf Lohnauer Beginners   dnf disq
Mihej Prezelj Beginners OK AzimutSLO  46:21 (30) disq
Maja Ugrin Beginners   43:09 (27) 50:03 (31) disq
Sebaastian Neuhauser Beginners Sportclub MeranITA  39:46 (17) disq
Rafael Solva Beginners Sportclub MeranITA  39:43 (16) disq
Veronika Bieliková Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  38:19 (22) 31:25 (6) disq
Martin Stryk Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  17:43 (1) 21:58 (2) disq
Helena Mrčun Beginners   35:28 (12) disq
Martin Podgoršek Beginners OK TivoliSLO  44:37 (29) disq
Nedvídková Jitka Beginners ZOOB RumburkCZE  71:41 (46) mp 85:09 (7) 60:03 (7) disq
Vera Waschnig Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  35:17 (16) 43:34 (27) disq
Maria Henry Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  mp 40:24 (19) disq
Naja Železnikar Gašperlin Beginners OK TivoliSLO  26:10 (9) disq
Kristina Vuilova Maša Macedoni Beginners OK TivoliSLO  30:46 (5) disq
Alvina Venhauer Beginners OLC Union ViktringAUT  43:02 (26) dns disq
Bernard Lieber Beginners HSV OL VillachAUT  mp disq
Isabel Iurkic Beginners ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  52:15 (34) disq
Emma Kovacs Beginners C.S. TranSilva ClujROU  48:03 (4) disq
Rudolf Lohnauer Beginners HSV OL VillachAUT  dnf disq
Giorgia Sessi Beginners ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  41:43 (23) disq
Claus Hofer Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  26:34 (10) 26:29 (4) disq
Kacberg Mazan Beginners UKS"Traper"ZłocieniecPOL  57:53 (5) disq

M10
1.Martin Ferenc M10 OK TivoliSLO  19:46 (7) 20:47 (5) 15:26 (3) 21:25 (1) 14:51 (1) 92:15
2.Lorinc Biro M10 BimahevHUN  13:12 (1) 18:05 (3) 17:27 (4) 29:51 (3) 15:07 (2) 93:42 +01:27
3.Berci Biro M10 BimahevHUN  26:27 (8) 31:08 (10) 25:28 (5) 28:55 (2) 19:06 (3) 131:04 +38:49
Matěj Růžička M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  33:57 (10) 22:46 (6) 15:16 (2) disq
Adam Mátl M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  35:08 (11) 40:29 (14) 30:25 (7) disq
Jáchym Mátl M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  17:45 (5) 35:40 (12) 27:41 (6) disq
Norbert Nagy M10 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  29:39 (9) 30:45 (9) disq
Gabriele Giudici M10 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  14:47 (2) 25:47 (8) disq
Vilem Dousek M10 KOS Tesla BrnoCZE  14:58 (3) 17:31 (2) 13:17 (1) disq
Rok Sedej M10 OK AzimutSLO  33:15 (11) disq
Enej Šuc M10 Orientacijski klub KomendaSLO  17:34 (4) 20:45 (4) disq
Anže Kölner M10 Orientacijski klub KomendaSLO  19:09 (6) 36:38 (13) disq
Drejc Malus M10 Orientacijski klub KomendaSLO  23:41 (7) disq
Jakob Kurinčič M10 Orientacijski klub KomendaSLO  16:24 (1) disq
Raffaele Boneccher M10 Gronlait Orienteering TeamITA  42:00 (12) 65:10 (15) disq

M12
1.Artur Biro M12 BimahevHUN  20:06 (10) 21:20 (6) 17:52 (4) 31:29 (1) 20:29 (1) 111:16
2.Yurii Bessonov M12 BSE NovgorodRUS  100:15 (20) 32:26 (16) 38:24 (5) 36:05 (2) 42:13 (3) 249:23 +138:07
Jacopo Cernigoj M12 Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Vid Faganel M12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  30:04 (15) disq
Jakob Pečenko M12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns disq
Oliver Schnepf M12 OC FürstenfeldAUT  27:58 (16) 39:45 (21) disq
Jan Mikoska M12 SCM Hanacke oblastiCZE  22:08 (12) 66:09 (24) disq
Jonas Ptacek M12 KOS Tesla BrnoCZE  11:26 (1) 17:43 (1) 13:45 (3) disq
Zsolt Gárdonyi M12 MOM BudapestHUN  18:48 (7) 23:30 (9) disq
Jakob Rinnerberger M12 Orienteering KlosterneuburgAUT  21:29 (11) 29:07 (13) disq
Matyas Pavlovics M12 Pécsi Vasutas SKHUN  19:42 (9) 20:34 (4) disq
Filip Marek M12 SK Zabovresky BrnoCZE  13:58 (2) 25:26 (10) disq
Oskar Foški M12 Orientacijski Klub PolarisSLO  mp 33:18 (18) disq
Filip Schwab M12 KOS Tesla BrnoCZE  14:34 (3) 22:26 (8) 13:24 (1) disq
Jiri Racansky M12 KOS Tesla BrnoCZE  14:36 (4) 18:33 (2) 13:39 (2) disq
Rok Ilovar M12 OK TivoliSLO  19:33 (8) disq
Rado Kalc M12 SSD-AŠZ GAJAITA  22:37 (13) 27:46 (12) disq
Matej Ferluga M12 SSD-AŠZ GAJAITA  18:37 (6) 21:37 (7) 23:29 (2) disq
Moritz Gruber M12 OC FürstenfeldAUT  128:45 (21) 51:48 (23) disq
Rok Bogataj M12 OK AzimutSLO  16:33 (5) 21:12 (5) disq
Božo Bizjak M12 OK AzimutSLO  26:16 (15) 32:53 (17) disq
David Sedej M12 OK AzimutSLO  19:52 (3) disq
Martin Milkovits M12 OC FürstenfeldAUT  28:20 (17) 33:23 (19) disq
Borut Gantar M12 OK AzimutSLO  22:37 (13) 35:43 (20) disq
Florijan Kremžar M12 Orientacijski klub KomendaSLO  33:14 (18) 29:12 (14) disq
Jaka Seljak M12 Orientacijski klub KomendaSLO  74:09 (19) 40:33 (22) disq
Ožbej Malus M12 Orientacijski klub KomendaSLO  26:43 (11) disq

M14
1.Elias Monsberger M14 OC FürstenfeldAUT  26:52 (1) 37:24 (1) 30:51 (1) 33:48 (1) 28:19 (2) 157:14
2.Jan Melišík M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  29:15 (3) 49:36 (9) 33:43 (4) 44:05 (5) 26:10 (1) 182:49 +25:35
3.Nejc Turk M14 Orientacijski klub KomendaSLO  31:33 (4) 43:54 (5) 37:09 (6) 43:30 (3) 31:39 (5) 187:45 +30:31
4.Filip Bukovác M14 Farmaceut BratislavaSVK  27:48 (2) 46:28 (7) 42:16 (10) 43:58 (4) 29:28 (3) 189:58 +32:44
5.Kuba Smolka M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  32:07 (5) 46:43 (8) 67:40 (23) 49:32 (6) 30:18 (4) 226:20 +69:06
6.Luka Seljak M14 Orientacijski klub KomendaSLO  39:53 (22) 59:07 (19) 40:44 (8) 52:09 (7) 35:22 (7) 227:15 +70:01
7.Tomáš Kasza M14 Farmaceut BratislavaSVK  43:31 (27) 56:50 (16) 43:11 (11) 57:28 (10) 42:27 (9) 243:27 +86:13
8.Matouš Černy M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  37:05 (16) 71:14 (30) 47:06 (13) 72:56 (13) 34:34 (6) 262:55 +105:41
9.Andras-Ugor Kovács M14 C.S. TranSilva ClujROU  60:32 (38) 68:28 (29) 44:29 (12) 56:04 (9) 44:49 (11) 274:22 +117:08
10.Ervin Vígh M14 C.S. TranSilva ClujROU  83:26 (44) 89:39 (34) 50:53 (15) 53:19 (8) 58:46 (12) 336:03 +178:49
Primož Gantar M14 OK AzimutSLO  mp 66:04 (27) disq
Patrik Štábl M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  32:30 (7) 41:24 (3) 34:01 (5) disq
Klaus Scheidl M14 SU Schöckl GrazAUT  102:07 (45) 153:50 (42) disq
Lukáš Tomanek M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  45:17 (29) 135:55 (41) 55:45 (18) disq
Iusef Abdelbaky M14 Punto K Orienteering ASDITA  74:50 (42) mp disq
Gabriele Pozza M14 Vicenza Orienteering TeamITA  dns dns disq
Markus Grasis M14 Auseklis IKLAT  51:10 (33) 96:20 (37) 61:57 (21) 69:25 (12) mp disq
Sebastiano Akira Cavagnis M14 A.S.D. FONZASOITA  43:30 (26) 66:19 (28) disq
Thomas Maier M14 OC FürstenfeldAUT  32:14 (6) 43:22 (4) 33:03 (3) 39:45 (2) mp disq
Maximilian Kertesz M14 OC FürstenfeldAUT  81:01 (43) 113:53 (40) disq
Laurenz Egger M14 OC FürstenfeldAUT  63:54 (40) mp 55:13 (17) 93:47 (14) 59:29 (13) disq
Pietro Sergas M14 Punto K Orienteering ASDITA  36:35 (15) 53:29 (14) disq
Jakob Novak M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns mp disq
Kilian Degen M14 HSV PinkafeldAUT  49:42 (31) 57:35 (17) disq
Florian Pfeifer-Wilfinger M14 OC FürstenfeldAUT  72:11 (41) 75:57 (33) 59:15 (20) dns dns disq
Tobiaš Vedra M14 KOS Tesla BrnoCZE  42:36 (25) 60:08 (21) 59:12 (19) disq
Edoardo Boneccher M14 Gronlait Orienteering TeamITA  54:36 (36) 113:36 (39) disq
Alexandr Jordán M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  44:45 (28) 61:20 (22) 84:17 (25) disq
Jakub Racansky M14 KOS Tesla BrnoCZE  37:17 (17) 63:27 (24) 53:32 (16) disq
Radan Cech M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:59 (14) 50:23 (10) 40:38 (7) disq
Márk Bujdosó M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:43 (18) 51:55 (13) disq
Mihály Csoboth M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:36 (11) 50:46 (11) disq
Otto Allwinger M14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  34:14 (9) 50:48 (12) disq
Jakub Dvořák M14 BETA URSUS RosiceCZE  50:38 (32) mp disq
Eduard Vojvodik M14 SKOB OstravaCZE  48:38 (30) 62:37 (23) 74:21 (24) disq
Márton Csoboth M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  39:12 (20) 45:38 (6) disq
Roland Roch M14 OC FürstenfeldAUT  57:48 (37) 91:49 (36) 62:02 (22) mp 41:52 (8) disq
Toby Schmid M14 OC FürstenfeldAUT  mp mp disq
Jakub Berčík M14 Farmaceut BratislavaSVK  38:48 (19) 65:29 (26) mp 64:49 (11) 43:38 (10) disq
Martin Bettega M14 G.S. PavioneITA  51:16 (34) 90:17 (35) disq
Diego Scalet M14 G.S. PavioneITA  52:59 (35) 63:38 (25) disq
Elia Oleotto M14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  40:23 (23) 57:49 (18) disq
Chris Franceschinel M14 G.S. PavioneITA  39:27 (21) 60:05 (20) disq
Jan Štěpánek M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:51 (13) 39:25 (2) 32:03 (2) disq
Jonatan Svirak M14 KOS Tesla BrnoCZE  33:38 (8) mp 48:40 (14) disq
Adam Zridkavesely M14 SK Zabovresky BrnoCZE  dns dns disq
Márton Veszelszki M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:08 (10) 53:55 (15) 41:32 (9) disq
Jonas Leo Sölva M14 Sportclub MeranITA  35:44 (12) 72:39 (32) disq
Noa Kelc M14 OK JelenCRO  63:25 (39) 109:06 (38) disq
Tilen Zupan M14 Orientacijski klub KomendaSLO  42:07 (24) 72:06 (31) disq
Viktor Pavić M14 OK VihorCRO  dns dns disq

M16
1.Martin Šimša M16 TSM PrahaCZE  30:08 (2) 48:01 (2) 30:16 (1) 34:06 (1) 38:02 (1) 180:33
2.Martin Gajda M16 TSM PrahaCZE  40:51 (17) 48:37 (3) 37:06 (4) 47:01 (6) 44:32 (4) 218:07 +37:34
3.Vit Skacha M16 TSM PrahaCZE  38:00 (7) 53:20 (4) 40:51 (9) 46:49 (5) 44:20 (3) 223:20 +42:47
4.Jakub Janda M16 TSM PrahaCZE  39:47 (14) 56:18 (12) 38:01 (6) 44:37 (2) 48:36 (8) 227:19 +46:46
5.Martin Kabát M16 TSM PrahaCZE  47:35 (35) 62:07 (20) 34:40 (3) 46:19 (4) 39:20 (2) 230:01 +49:28
6.Peter Brabek M16 OC FürstenfeldAUT  38:50 (10) 55:18 (9) 37:39 (5) 53:41 (11) 44:45 (5) 230:13 +49:40
7.Joel Prutsch M16 OC FürstenfeldAUT  38:29 (9) 66:26 (26) 40:42 (8) 50:50 (7) 50:24 (9) 246:51 +66:18
8.Natan Maj Poženel M16 Orientacijski klub KomendaSLO  40:54 (19) 54:53 (8) 46:04 (14) 65:22 (14) 54:03 (13) 261:16 +80:43
9.Máté Barta M16 Szegedi Vasutas SEHUN  47:29 (33) 67:40 (31) 43:42 (12) 51:01 (8) 51:58 (10) 261:50 +81:17
10.Martin Jevševar M16 OK BrežiceSLO  42:30 (21) 60:08 (16) 50:22 (20) 51:58 (10) 58:15 (20) 263:13 +82:40
11.Matouš Petrilák M16 TSM PrahaCZE  55:07 (44) 55:25 (10) 59:11 (29) 45:34 (3) 55:58 (18) 271:15 +90:42
12.Nándor Csis M16 C.S. TranSilva ClujROU  43:53 (25) 69:02 (32) 46:28 (15) 58:13 (12) 53:42 (12) 271:18 +90:45
13.Aljaž Čelik M16 OK AzimutSLO  40:03 (15) 70:23 (34) 48:55 (18) 70:11 (19) 55:18 (15) 284:50 +104:17
14.Maximilián Kubík M16 TJ Rapid BratislavaSVK  48:07 (36) 67:36 (30) 52:31 (22) 63:29 (13) 54:22 (14) 286:05 +105:32
15.Antonín Černý M16 TSM PrahaCZE  45:58 (31) 86:30 (47) 59:32 (30) 51:41 (9) 55:34 (17) 299:15 +118:42
16.Márton Székely M16 Tipo Orienteering ClubHUN  45:38 (30) 63:44 (23) 53:25 (24) 88:37 (22) 47:56 (6) 299:20 +118:47
17.Marek Bejvl M16 TSM PrahaCZE  51:33 (38) 60:26 (17) 49:37 (19) 90:21 (24) 52:29 (11) 304:26 +123:53
18.Matěj Hnízdil M16 KOB Kamenický ŠenovCZE  63:51 (51) 63:09 (22) 54:27 (27) 65:59 (15) 64:48 (23) 312:14 +131:41
19.Ádám Vörös M16 C.S. TranSilva ClujROU  52:47 (41) 79:45 (41) 46:46 (16) 76:20 (20) 58:46 (21) 314:24 +133:51
20.Jakob Zrim M16 OC FürstenfeldAUT  56:33 (48) 90:38 (49) 54:10 (25) 67:52 (18) 48:09 (7) 317:22 +136:49
21.Viktor Kotuliak M16 Farmaceut BratislavaSVK  55:51 (47) 75:20 (38) 56:03 (28) 100:05 (26) 55:24 (16) 342:43 +162:10
22.Ambrus Schubert M16 Szegedi Vasutas SEHUN  52:22 (40) 85:45 (44) 61:44 (32) 66:53 (16) 76:42 (27) 343:26 +162:53
23.Rok Kern M16 Orientacijski klub KomendaSLO  67:05 (54) 90:46 (50) 72:43 (33) 93:56 (25) 68:29 (25) 392:59 +212:26
24.Matej Demovič M16   65:23 (53) 118:26 (59) 52:46 (23) 100:17 (27) 62:35 (22) 399:27 +218:54
25.Jakub Hummel M16   78:55 (59) 109:07 (56) 60:02 (31) 116:11 (28) 72:28 (26) 436:43 +256:10
Milán Sztojka M16 NYVSC NyíregyházaHUN  39:39 (13) dns dns 67:40 (17) 56:47 (19) disq
Simon Tobler M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  39:27 (12) 73:38 (36) disq
Matteo Mirolo M16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  92:25 (52) disq
Aljaž Obid M16 OK AzimutSLO  64:46 (52) 97:07 (54) disq
Simone Mancassola M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  69:35 (56) 85:11 (42) disq
Julijan Kavčič M16 OK AzimutSLO  93:28 (53) disq
Alessandro Rivetta M16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  40:53 (18) 64:19 (24) disq
Oliver Calvet M16 Naturfreunde WienAUT  38:18 (8) 75:10 (37) disq
Massimiliano Furlan M16 SSD-AŠZ GAJAITA  mp disq
Ruben Tič M16 SSD-AŠZ GAJAITA  55:49 (46) 85:58 (46) disq
Pavel Novosad M16 TSM ValasskoCZE  36:05 (5) 61:10 (19) disq
Timotej Hribar M16 OK BrežiceSLO  128:51 (62) mp dns dns dns disq
Manuel Benetti M16 Lessinia OrienteeringITA  82:09 (60) 108:27 (55) disq
Tihon Salopek M16 OK AzimutSLO  35:28 (4) 55:51 (11) disq
David Rapotz M16 ÖFOL YouthAUT  51:41 (39) 53:25 (5) disq
Anton Buschek M16 Naturfreunde WienAUT  45:12 (28) 67:12 (29) disq
Matevž Kunc M16 OK TivoliSLO  85:56 (45) disq
Péter Gönczi M16 Tipo Orienteering ClubHUN  30:02 (1) 47:46 (1) 31:41 (2) disq
Vojtech Marek M16 SK Zabovresky BrnoCZE  37:44 (6) 60:43 (18) disq
Josef Racek M16 SK Zabovresky BrnoCZE  44:27 (26) mp disq
Ondrej Gryc M16 KOS Tesla BrnoCZE  42:18 (20) 58:19 (14) 40:02 (7) disq
Štěpán Stryk M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  46:54 (32) 77:47 (39) disq
Ondrej Ehl M16 KOS Tesla BrnoCZE  39:06 (11) 63:05 (21) 43:10 (11) disq
Janoš Krkoč M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  73:04 (57) mp disq
Manuel Alberto Montes M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 110:55 (58) 74:05 (34) 89:39 (23) dns disq
Stepan Kožina M16 TSM PrahaCZE  58:10 (50) 71:55 (35) 51:10 (21) 87:09 (21) mp disq
Florian Voves M16 OC FürstenfeldAUT  73:17 (58) mp 76:35 (35) mp 96:28 (28) disq
Péter Molnár M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:15 (3) 67:00 (28) 44:25 (13) disq
Luka Anderluh M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 125:42 (60) disq
Ákos Marosi M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  45:32 (29) mp 48:04 (17) disq
Lukas Wieser M16 HSV PinkafeldAUT  40:20 (16) 59:13 (15) disq
Eduard Sterbak M16 SK Zabovresky BrnoCZE  43:38 (23) 53:40 (6) disq
Adam Štábl M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  42:45 (22) 66:52 (27) 41:27 (10) disq
Žan Slejko M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns dns 177:54 (30) dns disq
Enrico Sossi M16 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  86:04 (61) 125:49 (61) disq
Davide De Bona M16 Italia National TeamITA  47:34 (34) 69:23 (33) disq
Marco Anselmo Di Stefano M16 Italia National TeamITA  mp 91:21 (51) disq
Rudi Frison M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  55:18 (45) 88:27 (48) disq
Fülöp Jacsev M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:50 (37) 57:39 (13) 54:18 (26) disq
Alessio Jerman M16 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  53:35 (42) disq
Gustav Greiner M16 SU Schöckl GrazAUT  mp 85:14 (43) mp 126:29 (29) 65:54 (24) disq
Jan Šperlich M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  56:55 (49) 109:12 (57) disq
Sebestyén Kovács M16 Pécsi Vasutas SKHUN  43:39 (24) 54:41 (7) disq
Jani Bratož M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  67:08 (55) dns disq
Goran Polojaz M16 Italia National TeamITA  dns 78:58 (40) disq
Francesco Ognibene M16 Italia National TeamITA  44:41 (27) 66:22 (25) disq
Francesco Pozza M16 Vicenza Orienteering TeamITA  54:09 (43) mp disq

M18
1.Marcell Szabó M18 Szegedi Vasutas SEHUN  40:56 (1) 59:57 (2) 43:34 (1) 53:59 (4) 45:35 (1) 244:01
2.Tomáš Janovský M18 TSM PrahaCZE  44:24 (6) 60:09 (3) 43:52 (2) 51:27 (2) 47:47 (2) 247:39 +03:38
3.Sebastian Šafka M18 TSM PrahaCZE  45:19 (10) 64:16 (5) 57:55 (16) 52:56 (3) 51:10 (5) 271:36 +27:35
4.Jakub Bily M18 TJ Lokomotiva TepliceCZE  49:14 (20) 67:23 (10) 46:26 (4) 58:19 (7) 50:35 (4) 271:57 +27:56
5.Milan Malačka M18 TSM PrahaCZE  57:39 (32) 65:55 (9) 47:42 (8) 56:20 (6) 54:12 (6) 281:48 +37:47
6.Petr Janas M18 TSM PrahaCZE  49:22 (21) 69:13 (15) 45:58 (3) 66:30 (11) 55:47 (8) 286:50 +42:49
7.Augusts Velde M18 AzuolasLTU  51:05 (23) 67:55 (12) 46:49 (7) 63:30 (9) 62:18 (9) 291:37 +47:36
8.Martin Melišík M18 TSM PrahaCZE  47:59 (14) 64:26 (7) 46:43 (6) 84:57 (15) 55:20 (7) 299:25 +55:24
9.Ondrej Měšťan M18 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  53:13 (29) 76:13 (28) 63:55 (21) 71:10 (12) 66:53 (11) 331:24 +87:23
10.Csongor Szikszai M18 C.S. TranSilva ClujROU  62:52 (41) 77:33 (29) 57:34 (15) 65:39 (10) 68:47 (12) 332:25 +88:24
11.Antonín Švarc M18 TSM PrahaCZE  60:30 (36) 106:33 (44) 52:21 (12) 60:26 (8) 68:50 (13) 348:40 +104:39
12.Matej Kukurugya M18 ŠK SandbergSVK  58:45 (34) 95:54 (42) 59:43 (18) 90:27 (16) 62:47 (10) 367:36 +123:35
13.Loránd Vígh M18 C.S. TranSilva ClujROU  53:44 (30) 82:14 (33) 58:48 (17) 111:32 (17) 68:58 (14) 375:16 +131:15
Peter Nagy M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:40 (24) 68:27 (13) disq
Zoltán Bognár M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:45 (5) 78:57 (32) mp disq
Ondřej Janda M18 TSM PrahaCZE  51:58 (26) 70:03 (18) 51:34 (11) 54:27 (5) mp disq
Jan Gajda M18 TSM PrahaCZE  dns 74:56 (23) 48:49 (9) 50:50 (1) 48:59 (3) disq
Alberto Bazan M18 Italia National TeamITA  53:05 (28) 65:28 (8) disq
Maximilian Steinwender M18 SPORTUNION KlagenfurtAUT  dns dns disq
Pietro Palumbo M18 Italia National TeamITA  48:25 (18) 78:32 (31) disq
Marco Orler M18 Italia National TeamITA  42:39 (3) 71:31 (19) disq
Francesco Mariani M18 Italia National TeamITA  46:41 (12) 69:14 (16) disq
František Hecl M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  48:03 (15) 83:16 (35) 56:29 (14) disq
Martin Šafář M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  66:40 (43) 76:10 (26) mp disq
Vojtech Gryc M18 KOS Tesla BrnoCZE  45:48 (11) 74:49 (22) 62:24 (20) disq
Matyas Jirka M18 SCM Hanacke oblastiCZE  51:43 (25) 86:24 (38) disq
Antonín Babišta M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  86:39 (47) 141:37 (49) 80:17 (23) disq
Tomas Milan M18 SK Zabovresky BrnoCZE  48:13 (17) 83:19 (36) disq
Leon Ebster M18 ASKÖ HenndorfAUT  45:12 (8) 72:55 (21) disq
Lukas Postulka M18 SCM Hanacke oblastiCZE  59:48 (35) 100:59 (43) disq
Ebster Peter M18 ASKÖ HenndorfAUT  94:11 (48) dns disq
Kelén Klement M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  52:11 (27) 71:59 (20) disq
Elias Dobnik M18 OLC Union ViktringAUT  113:04 (49) 116:03 (47) disq
András Balogh M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  69:50 (45) mp 69:57 (22) dns dns disq
Frantisek Dostal M18 SCM Hanacke oblastiCZE  62:37 (39) 75:38 (25) disq
Tommaso Bari M18 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  86:10 (46) 130:16 (48) disq
Soma Gárdonyi M18 MOM BudapestHUN  58:04 (33) 78:17 (30) disq
Johannes Prast M18 Sportclub MeranITA  115:37 (50) mp disq
Bálint Szele M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  62:39 (40) 83:41 (37) 85:57 (24) disq
Jura Kukec M18 OK VihorCRO  57:30 (31) 93:17 (41) disq
Keve Gönczi M18 Tipo Orienteering ClubHUN  47:06 (13) 68:32 (14) 49:18 (10) disq
Kilian Zapf M18 OC FürstenfeldAUT  49:25 (22) 86:45 (39) 59:58 (19) mp 74:22 (15) disq
Jan Gobec M18 OK VihorCRO  61:35 (38) 87:44 (40) disq
Barnabás Schauermann M18 Pécsi Vasutas SKHUN  44:59 (7) 64:21 (6) disq
Bendegúz Werner M18 Pécsi Vasutas SKHUN  61:01 (37) 108:15 (45) disq
Aljaž Luznar M18 OK AzimutSLO  69:06 (44) 114:51 (46) disq
Samuele Rizzà M18 Gronlait Orienteering TeamITA  65:08 (42) 82:41 (34) disq
Áron Szuromi M18 Pécsi Vasutas SKHUN  48:42 (19) 61:44 (4) disq
Guglielmo Fonda M18 UWC AdriaticITA  mp disq
Zoltán Bujdosó M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  45:14 (9) 57:52 (1) disq
Erik Bonek M18 Naturfreunde WienAUT  41:33 (2) 76:12 (27) disq
Domen Kavčič M18 Orientacijski klub KomendaSLO  48:08 (16) 75:32 (24) 46:39 (5) 79:56 (14) mp disq
Balazs Egei M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:20 (4) 69:14 (16) disq
Ruggero Schiavi Cappello M18 Gronlait Orienteering TeamITA  mp mp disq
Tamás Néda M18 Tipo Orienteering ClubHUN  mp 67:40 (11) 54:26 (13) 77:49 (13) 77:32 (16) disq

M20
1.Levente Szalay M20 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:06 (3) 74:00 (6) 53:34 (5) 69:55 (1) 61:11 (1) 305:46
2.Péter Knobloch-Esztergár M20 C.S. TranSilva ClujROU  49:55 (9) 78:27 (9) 49:59 (2) 81:07 (2) 65:04 (3) 324:32 +18:46
3.Attila Szőcs M20 CS ORIENTER Tg MuresROU  56:42 (11) 75:08 (7) 51:22 (3) 89:04 (3) 61:56 (2) 334:12 +28:26
4.Elias Wachmann M20 OC FürstenfeldAUT  59:11 (14) 93:51 (18) 63:52 (7) 90:22 (4) 79:01 (5) 386:17 +80:31
Tiziano Bettega M20 G.S. PavioneITA  48:01 (5) 84:34 (13) disq
Krystof Panovec M20 TSM ValasskoCZE  48:04 (6) 70:49 (2) disq
Giorgio Tonda M20 Italia National TeamITA  44:31 (1) 73:12 (4) disq
Enrico Mannocci M20 Italia National TeamITA  48:53 (7) 67:42 (1) disq
Jonáš Müller M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  52:18 (10) 73:46 (5) 62:44 (6) disq
Angelo Occhi M20 Polisportiva BesaneseITA  59:35 (15) 84:33 (12) disq
Mátyás Vozár M20 Pécsi Vasutas SKHUN  mp 86:26 (14) disq
Leo Holper M20 OC FürstenfeldAUT  dns dns dns dns dns disq
Georg Gröll M20 OLC GrazAUT  57:53 (12) 87:08 (15) disq
Tjaž Gantar M20 OK AzimutSLO  96:45 (19) 53:09 (4) 95:53 (5) 66:31 (4) disq
Matic Blaž M20 Orientacijski klub KomendaSLO  mp dns dns dns disq
Lukas Patscheider M20 OLC GrazAUT  47:07 (4) 77:40 (8) disq
Luca Libardoni M20 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  mp 81:09 (10) disq
Giacomo Guarda M20 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  63:42 (16) 84:21 (11) disq
Matěj Matoušek M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  49:16 (8) 72:15 (3) 48:05 (1) disq
Ondřej Šrámek M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  58:25 (13) 90:56 (17) disq
Marcello Lambertini M20 Italia National TeamITA  45:27 (2) 88:11 (16) disq

M21A
1.Jiri Martan M21A Slavia Liberec OrienteeringCZE  46:26 (4) 70:04 (7) 43:21 (2) 69:41 (4) 60:28 (3) 290:00
2.Michal Henek M21A Expres Czech TeamCZE  49:40 (10) 66:48 (3) 48:09 (6) 67:22 (2) 60:10 (2) 292:09 +02:09
3.Radim Hošek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  49:23 (8) 68:05 (5) 50:04 (9) 68:17 (3) 62:03 (4) 297:52 +07:52
4.Martin Janda M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  49:35 (9) 82:25 (17) 48:56 (7) 72:50 (5) 59:26 (1) 313:12 +23:12
5.Zdenek Vošta M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  57:39 (17) 72:43 (8) 46:44 (4) 77:22 (7) 68:07 (6) 322:35 +32:35
6.Jiri Zicha M21A TJ Slovan LuhacoviceCZE  52:28 (12) 83:46 (22) 52:39 (11) 77:46 (8) 67:11 (5) 333:50 +43:50
7.Kuba Vlášek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  56:11 (15) 76:18 (10) 47:44 (5) 82:51 (13) 74:02 (9) 337:06 +47:06
8.Bartłomiej Mazan M21A WKS Śląsk WrocławPOL  57:02 (16) 86:28 (25) 53:00 (13) 80:18 (11) 74:55 (10) 351:43 +61:43
9.Dražen Henc M21A OK MedjimurjeCRO  63:07 (25) 99:50 (38) 49:39 (8) 73:54 (6) 72:33 (7) 359:03 +69:03
10.Ante Jović M21A OK MedjimurjeCRO  65:37 (29) 82:27 (18) 56:38 (16) 78:10 (9) 85:09 (13) 368:01 +78:01
11.Pavel Kořán M21A Expres Czech TeamCZE  59:40 (21) 89:49 (27) 50:45 (10) 95:47 (14) 72:37 (8) 368:38 +78:38
12.Fanda Pašek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  61:10 (22) 93:54 (34) 61:54 (17) 78:29 (10) 82:16 (12) 377:43 +87:43
13.Martin Černy M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  63:29 (26) 82:32 (19) 56:23 (15) 80:55 (12) 97:30 (17) 380:49 +90:49
14.Szabolcs Bojtor M21A Hungary Deaf Sport FederationHUN  61:55 (23) 91:32 (30) 54:35 (14) 110:46 (18) 77:39 (11) 396:27 +106:27
15.Silvano Daves M21A AD Trento OrienteeringITA  59:09 (20) 83:31 (21) 70:12 (20) 107:01 (15) 92:48 (16) 412:41 +122:41
16.Imre Boros M21A Hungary Deaf Sport FederationHUN  78:17 (35) 100:32 (40) 62:21 (18) 109:17 (17) 85:34 (14) 436:01 +146:01
17.Jan Urban M21A Expres Czech TeamCZE  80:25 (39) 107:48 (44) 74:48 (21) 127:27 (20) 89:52 (15) 480:20 +190:20
18.Elio Golja M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  75:24 (34) 99:57 (39) 69:22 (19) 126:20 (19) 117:20 (18) 488:23 +198:23
19.Jacek Wieszaczewski M21A Orientop WrocławPOL  99:12 (45) 167:18 (47) 94:15 (22) 133:45 (21) 137:18 (19) 631:48 +341:48
Vit Kasal M21A SK Zabovresky BrnoCZE  68:54 (33) 94:21 (35) disq
Matteo Zoppè M21A Panda Orienteering ValsuganaITA  67:03 (31) 86:26 (24) disq
Piero Zoglia M21A ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  95:03 (43) disq
Šimon Mižúr M21A SK Zabovresky BrnoCZE  49:22 (7) 77:35 (14) disq
Gašper Petrovič M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  91:00 (29) disq
Matej Škarabot M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  64:05 (27) 83:19 (20) disq
Petr Prikryl M21A SK Zabovresky BrnoCZE  47:14 (5) 77:07 (13) disq
Lorenzo Pinna M21A AgorossoITA  54:19 (14) 78:26 (15) disq
Luděk Finstrle M21A SK Zabovresky BrnoCZE  46:24 (3) 68:55 (6) disq
Ivan Šeperić-Grdiša M21A OK JelenCRO  78:41 (37) 124:32 (46) disq
Axel Koppert M21A OLC GrazAUT  64:40 (28) 80:20 (16) disq
Fabio Ronzani M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  67:45 (32) 92:29 (32) disq
Libor Zridkavesely M21A SK Zabovresky BrnoCZE  48:42 (6) 76:19 (11) disq
Edoardo De Vallier M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  78:58 (38) 92:50 (33) disq
Zdeněk Janů J. M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  51:29 (11) 66:55 (4) 45:41 (3) disq
Andrei Bessonov M21A BSE NovgorodRUS  66:02 (30) 107:17 (43) mp 107:28 (16) dns disq
Davide Garufi M21A Polisportiva BesaneseITA  78:39 (36) mp disq
Tomaž Pust M21A Orientacijski klub KomendaSLO  97:56 (36) disq
Lauri Linnainmaa M21A KooveeFIN  41:52 (1) 64:56 (1) 38:23 (1) 67:02 (1) dns disq
Ondřej Jílek M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:17 (13) 73:26 (9) 52:51 (12) disq
Jure Kavčič M21A Orientacijski klub KomendaSLO  103:59 (42) disq
Paolo Gaio M21A G.S. PavioneITA  57:43 (18) 92:06 (31) disq
Aljaž Černe M21A OK TivoliSLO  98:56 (37) disq
Jakob Valič M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  98:07 (44) 174:54 (48) 101:40 (23) mp 145:06 (20) disq
Zdeněk Stachoň M21A Expres Czech TeamCZE  57:53 (19) 76:56 (12) disq
Federico Navarra M21A Polisportiva BesaneseITA  87:52 (42) 90:36 (28) disq
Pavel Ptáček M21A BETA URSUS RosiceCZE  dns dns dns dns dns disq
Luca Rosato M21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  85:50 (23) disq
Nejc Močnik M21A OK AzimutSLO  84:27 (41) 116:51 (45) disq
Wolfgang Gindl M21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  82:05 (40) 103:25 (41) disq
Nikolaus Euler-rolle M21A Naturfreunde WienAUT  61:58 (24) 87:32 (26) disq
Ivan Boyadzhiev ml. M21A Mariborski OKSLO  45:39 (2) 65:03 (2) disq

M21B
1.Herwig Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  42:12 (1) 52:19 (2) 45:07 (2) 57:34 (1) 45:49 (4) 243:01
2.Tobias Teichmann M21B SU Schöckl GrazAUT  54:10 (14) 63:23 (12) 42:32 (1) 67:55 (3) 41:12 (1) 269:12 +26:11
3.Hannes Pacher M21B SU Schöckl GrazAUT  46:18 (3) 66:32 (18) 53:28 (5) 61:42 (2) 45:08 (3) 273:08 +30:07
4.Klemen Kenda M21B OK AzimutSLO  51:53 (12) 65:37 (14) 51:17 (3) 69:14 (4) 53:32 (6) 291:33 +48:32
5.Christoph Wendner M21B SU Schöckl GrazAUT  62:44 (20) 65:23 (13) 60:22 (9) 81:53 (5) 49:19 (5) 319:41 +76:40
6.Marius Anghel M21B CS Unirea Alba IuliaROU  50:28 (8) 68:32 (19) 54:55 (6) 91:19 (6) 58:44 (7) 323:58 +80:57
7.Christopher Immervoll M21B SU Schöckl GrazAUT  69:08 (22) 82:06 (30) 67:15 (11) 103:17 (7) 74:22 (10) 396:08 +153:07
8.Uroš Cankar M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  99:32 (40) 100:11 (45) 79:26 (13) 136:27 (8) 65:44 (8) 481:20 +238:19
9.Carsten Fink M21B SU Schöckl GrazAUT  112:31 (42) 95:16 (39) 76:36 (12) 159:36 (9) 95:32 (11) 539:31 +296:30
10.Gerald Pischinger M21B SU Schöckl GrazAUT  95:47 (38) 94:07 (38) 83:17 (14) 178:39 (10) 103:35 (12) 555:25 +312:24
Miran Koščica M21B OK JelenCRO  84:08 (34) 106:59 (49) disq
Armin Mariacher M21B SU Schöckl GrazAUT  47:12 (4) 53:37 (3) disq
Jan Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  89:05 (36) 71:18 (23) 52:19 (4) mp 44:04 (2) disq
Dalibor Stankovski M21B OK JelenCRO  97:20 (41) disq
Dragutin Mulig M21B OK JelenCRO  129:41 (52) disq
Roman Schuh M21B Orienteering KlosterneuburgAUT  51:13 (10) 62:47 (10) disq
Klemen Zibelnik M21B smucka.comSLO  62:14 (9) disq
Franc Malus M21B Orientacijski klub KomendaSLO  82:08 (31) disq
Jörg Toman M21B HSV-OL Wr.NeustadtAUT  74:57 (25) 97:22 (42) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  50:03 (6) 55:40 (4) 56:05 (7) disq
Akos Szabo M21B PVM PécsHUN  dns dns disq
Tomas Postulka M21B SCM Hanacke oblastiCZE  56:52 (16) 72:01 (24) disq
Timotej Šuc M21B Orientacijski klub KomendaSLO  73:09 (23) 87:39 (35) disq
Flavio Mattioni M21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  117:18 (50) disq
Nils Döhrn M21B SU Schöckl GrazAUT  79:49 (30) 84:28 (34) disq
Reinhold Lueger M21B SU Schöckl GrazAUT  mp disq
Oleksii Novokshonov M21B OLC GrazAUT  81:05 (31) 95:20 (40) disq
Márk Gárdonyi M21B MOM BudapestHUN  53:58 (13) 74:08 (26) disq
Thomas Aigmüller M21B SU Schöckl GrazAUT  75:24 (26) 66:22 (16) disq
Jakub Vaník M21B Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  76:31 (27) 82:47 (32) 97:05 (15) disq
Miha Korenjak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  66:20 (15) disq
Kristóf Győrffy M21B Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:11 (5) 57:55 (5) 56:51 (8) disq
Valentin Eržen M21B OK AzimutSLO  51:07 (9) 69:07 (20) disq
Markus Greiner M21B SU Schöckl GrazAUT  93:34 (37) 105:28 (48) disq
Boštjan Bogataj M21B OK AzimutSLO  62:47 (21) 69:18 (21) disq
Matej Vidič M21B OK AzimutSLO  80:10 (27) disq
Marko Pahor M21B Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Joergen Deubel M21B Naturfreunde WienAUT  50:04 (7) 58:39 (6) disq
Stefano Sossi M21B Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  78:23 (29) 119:43 (51) disq
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  57:53 (17) 80:16 (28) disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  102:14 (47) disq
Fabio Dalla Riva M21B G.S. PavioneITA  73:41 (24) 81:02 (29) disq
Luka Plavčak M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  mp 87:48 (36) disq
Herwig Stütz M21B OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  96:46 (39) 101:47 (46) disq
Simon Kurinčič M21B Orientacijski klub KomendaSLO  61:23 (8) disq
Helmut Steiner M21B SU Schöckl GrazAUT  114:11 (43) mp disq
Giulio Savelli M21B Polisportiva BesaneseITA  84:18 (35) 97:37 (43) disq
Herwig Jun. Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  44:14 (2) 43:05 (1) disq
Rainer Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  111:10 (41) 137:55 (53) disq
Luca Iennaco M21B Polisportiva BesaneseITA  77:29 (28) 89:35 (37) disq
Johannes Renz M21B SU Schöckl GrazAUT  58:47 (18) 69:59 (22) disq
Jirka Hrazdil M21B SK Zabovresky BrnoCZE  54:37 (15) 66:31 (17) 62:38 (10) mp 65:47 (9) disq
Florian Vacek M21B Der Berger-ClanAUT  82:38 (33) 73:45 (25) disq
Emil Kacin M21B OK AzimutSLO  98:30 (44) disq
Rok Močnik M21B OK AzimutSLO  51:14 (11) 60:33 (7) disq
Kristjan Gantar M21B OK AzimutSLO  81:57 (32) 84:06 (33) disq
Matjaž Koprivc M21B OK AzimutSLO  mp disq
Marko Obid M21B OK AzimutSLO  59:48 (19) 63:13 (11) disq

M21E
1.Olexander Kratov M21E KooveeFIN  34:57 (1) 71:56 (1) 37:40 (1) 53:23 (2) 51:25 (1) 249:21
2.Timo Sild M21E KooveeFIN  36:40 (2) 74:08 (2) 39:36 (2) 52:29 (1) 53:57 (2) 256:50 +07:29
3.Arturs Paulins M21E Latvia NAFLAT  39:03 (4) 79:22 (12) 43:40 (6) 57:33 (4) 56:59 (4) 276:37 +27:16
4.Ivan Sirakov M21E Bulgaria O-TeamBUL  47:10 (34) 79:19 (11) 40:01 (3) 58:12 (6) 57:12 (5) 281:54 +32:33
5.Joni Hirvikallio M21E KooveeFIN  41:06 (12) 75:19 (5) 56:46 (26) 55:24 (3) 54:24 (3) 282:59 +33:38
6.Levente Tugyi M21E Hungarian National TeamHUN  43:14 (20) 81:03 (17) 49:50 (16) 60:38 (8) 63:53 (11) 298:38 +49:17
7.Lauri Sild M21E KooveeFIN  39:25 (5) 87:24 (28) 49:33 (13) 59:39 (7) 63:23 (10) 299:24 +50:03
8.Jan Flasar M21E TSM PrahaCZE  46:13 (27) 78:34 (9) 49:11 (11) 62:27 (12) 71:40 (21) 308:05 +58:44
9.Fryderyk Pryjma M21E KooveeFIN  41:26 (13) 80:07 (15) 54:11 (23) 72:29 (23) 60:16 (7) 308:29 +59:08
10.Juho Westerlund M21E KooveeFIN  40:23 (9) 99:31 (60) 43:27 (5) 63:37 (13) 62:02 (8) 309:00 +59:39
11.Artjoms Rekunenko M21E Latvia NAFLAT  48:28 (42) 83:33 (21) 47:42 (8) 57:48 (5) 71:41 (22) 309:12 +59:51
12.Raul Ferra M21E KooveeFIN  42:42 (19) 82:50 (18) 49:37 (14) 62:12 (11) 78:00 (31) 315:21 +66:00
13.Olivier Blanc Tranchant M21E O'JuraFRA  38:39 (3) 86:45 (26) 61:00 (30) 60:47 (9) 71:01 (20) 318:12 +68:51
14.Benjamin Anciaux M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  42:26 (18) 87:51 (31) 49:32 (12) 75:50 (26) 63:04 (9) 318:43 +69:22
15.Kuba Veselý M21E TSM PrahaCZE  52:02 (59) 85:54 (24) 48:05 (10) 66:19 (19) 66:50 (13) 319:10 +69:49
16.Tamas Bogya M21E CS Unirea Alba IuliaROU  51:32 (58) 87:01 (27) 52:32 (20) 70:56 (22) 58:58 (6) 320:59 +71:38
17.Apostol Atanasov M21E Bulgaria O-TeamBUL  52:41 (62) 89:10 (34) 55:20 (25) 61:55 (10) 69:04 (16) 328:10 +78:49
18.Márk Porgányi M21E Hungarian National TeamHUN  45:13 (22) 87:45 (29) 45:36 (7) 77:35 (29) 72:16 (23) 328:25 +79:04
19.Maroš Bukovác M21E Farmaceut BratislavaSVK  48:02 (39) 95:15 (48) 49:59 (17) 65:18 (16) 72:50 (24) 331:24 +82:03
20.Máté Dalos M21E Tipo Orienteering ClubHUN  46:42 (30) 92:35 (43) 61:23 (31) 67:55 (20) 65:09 (12) 333:44 +84:23
21.Dániel Fehérvári M21E Hungarian National TeamHUN  48:06 (40) 96:18 (54) 52:21 (19) 65:36 (17) 75:43 (27) 338:04 +88:43
22.Martins Sirmais M21E Latvia NAFLAT  40:08 (7) 87:48 (30) 47:57 (9) 76:51 (27) 85:47 (36) 338:31 +89:10
23.Dimitar Zhelyazkov M21E Bulgaria O-TeamBUL  49:35 (46) 92:29 (42) 60:44 (29) 69:07 (21) 69:57 (19) 341:52 +92:31
24.Tamás Tölgyesi M21E Hungarian National TeamHUN  49:37 (47) 98:15 (59) 53:14 (22) 73:58 (24) 69:14 (17) 344:18 +94:57
25.Kuba Makovsky M21E KOB Tretra Praha (CZE)CZE  55:08 (69) 89:39 (38) 66:32 (39) 64:30 (14) 69:54 (18) 345:43 +96:22
26.Juraj Bencur M21E Orientacni beh OpavaCZE  56:12 (73) 100:23 (61) 62:40 (34) 66:08 (18) 75:35 (26) 360:58 +111:37
27.Joris Hochstetter M21E USV JenaGER  57:28 (76) 100:41 (62) 62:28 (33) 74:20 (25) 66:59 (14) 361:56 +112:35
28.Tomáš Landovský M21E TSM PrahaCZE  57:35 (77) 98:04 (58) 53:05 (21) 78:12 (32) 77:10 (30) 364:06 +114:45
29.Ferenc Mihályi M21E Hungary Deaf Sport FederationHUN  51:09 (55) 107:51 (71) 65:07 (36) 64:53 (15) 76:40 (29) 365:40 +116:19
30.Zoltán Rácz M21E Hungarian National TeamHUN  51:18 (57) 95:26 (51) 65:07 (36) 77:40 (30) 79:34 (32) 369:05 +119:44
31.Tomy Janssens M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  54:05 (67) 107:57 (72) 61:46 (32) 84:57 (37) 72:50 (24) 381:35 +132:14
32.Jo Linten M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  56:36 (75) 124:32 (83) 59:37 (27) 77:34 (28) 76:03 (28) 394:22 +145:01
33.Serge Dusza M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  59:43 (82) 102:44 (66) 68:37 (42) 77:57 (31) 105:10 (43) 414:11 +164:50
34.Ronny Natho M21E Das B-TeamGER  64:21 (85) 111:27 (75) 67:01 (40) 91:37 (38) 82:57 (35) 417:23 +168:02
35.Peter Weinig M21E Das B-TeamGER  68:20 (91) 118:36 (79) 70:56 (43) 101:03 (40) 90:25 (38) 449:20 +199:59
36.Michel Dongen, Van M21E Military Orienteering Team NLNED  64:52 (86) 122:51 (82) 64:10 (35) 109:30 (42) 89:15 (37) 450:38 +201:17
37.Roelof Posthouwer M21E Military Orienteering Team NLNED  69:45 (92) 126:13 (87) 71:50 (44) 105:47 (41) 99:06 (40) 472:41 +223:20
38.Tom Dobra M21E Bristol Orienteering KlubGBR  65:39 (87) 124:47 (84) 85:51 (51) 122:20 (46) 82:00 (34) 480:37 +231:16
39.Sylvain Sterckx M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  78:45 (98) 156:16 (95) 71:52 (45) 133:59 (47) 107:09 (44) 548:01 +298:40
40.Sébastien Daels M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  82:44 (99) 143:59 (93) 114:42 (53) 118:45 (44) 94:53 (39) 555:03 +305:42
41.Dieter Wolf M21E OLG DavosSUI  78:05 (97) 161:12 (96) 98:20 (52) 121:13 (45) 121:43 (45) 580:33 +331:12
Jan Zháňal M21E SK Zabovresky BrnoCZE  55:47 (71) 101:58 (65) disq
Vit Braveny M21E SK Zabovresky BrnoCZE  46:47 (31) 95:23 (50) disq
Marco Seppi M21E AgorossoITA  44:58 (21) 80:01 (14) 65:46 (38) disq
Stanislav Mokry M21E SK Zabovresky BrnoCZE  45:47 (24) 86:42 (25) disq
Šimon Navrátil M21E TSM PrahaCZE  51:06 (54) dns dns dns dns disq
Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  142:35 (91) disq
Jakub Landovský M21E TSM PrahaCZE  dnf 94:28 (44) mp 81:11 (34) 80:21 (33) disq
Pezzè Giacomo M21E Gronlait Orienteering TeamITA  67:05 (90) 129:44 (88) disq
Stefan Yordanov M21E Bulgaria O-TeamBUL  55:23 (70) dns 51:36 (18) 84:29 (35) 68:35 (15) disq
Lobel Horvat M21E OK MaksimirCRO  66:30 (88) 121:31 (81) disq
Samuele Tait M21E Gronlait Orienteering TeamITA  50:36 (51) 82:51 (19) disq
Tommaso Civera M21E AgorossoITA  59:43 (82) 105:52 (70) disq
Michele Caraglio M21E AgorossoITA  42:02 (17) 83:30 (20) disq
Giacomo Barbone M21E AgorossoITA  50:30 (50) 88:11 (32) 80:18 (33) disq
Philipp Schiel M21E OLC GrazAUT  48:27 (41) 95:29 (52) disq
Stefan Kubelka M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dns dns disq
Edgars Apinis M21E Latvia NAFLAT  dnf dnf mp mp mp disq
Giacomo Zagonel M21E Unione Sportiva PrimieroITA  46:13 (27) dns disq
Felix Hartlieb M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  49:04 (45) 92:21 (41) disq
Marek Cahel M21E TSM ValasskoCZE  47:36 (38) mp disq
Jakob Pauser M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  46:08 (25) 84:43 (23) disq
Niklas Brantner M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  50:29 (49) 103:12 (67) disq
Cesare Mattiroli M21E Polisportiva BesaneseITA  59:22 (81) mp disq
Henrik Eklund M21E OLC GrazAUT  50:36 (51) 101:44 (63) disq
Philipp von Arx M21E OLC GrazAUT  54:19 (68) 83:40 (22) 55:16 (24) disq
Simon Runefors M21E OLC GrazAUT  53:42 (66) 114:10 (77) disq
Ábel Györgyi M21E MOM BudapestHUN  72:01 (93) 145:47 (94) disq
Ákos Kisvölcsey M21E MOM BudapestHUN  47:18 (35) 96:33 (55) disq
Mathias Peter M21E OLC GrazAUT  41:01 (11) 75:14 (4) 41:20 (4) dns dns disq
Peter Divin M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:53 (44) 94:56 (46) disq
Nicolas Kastner M21E Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  40:53 (10) 77:59 (8) disq
Rajko Kračun M21E Kamniški orientacijski klubSLO  dns 120:08 (80) disq
Björn Kramer M21E Das B-TeamGER  76:58 (96) dnf 80:58 (49) dnf dnf disq
Denis Kokelj M21E Kamniški orientacijski klubSLO  66:42 (89) dns 76:11 (46) 100:38 (39) 100:56 (41) disq
Walter Bettega M21E G.S. PavioneITA  58:33 (79) 104:36 (69) disq
Simone Bettega M21E G.S. PavioneITA  52:58 (64) dns disq
Fabiano Bettega M21E G.S. PavioneITA  47:23 (36) 95:32 (53) disq
Szabolcs György M21E C.S. TranSilva ClujROU  52:54 (63) 95:21 (49) 59:38 (28) 84:56 (36) dns disq
Dirk Deubel M21E Naturfreunde WienAUT  74:32 (94) disq
Boris Eržen M21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  142:42 (48) disq
Thomas Polster M21E HSV Spittal/DrauAUT  59:06 (80) 143:45 (92) disq
Florian Kurz M21E Naturfreunde WienAUT  41:56 (16) 77:43 (7) disq
Pim Nouwelant, Van Den M21E Military Orienteering Team NLNED  75:38 (95) mp 77:07 (48) 112:34 (43) 103:43 (42) disq
Matija Razum M21E OK BrežiceSLO  95:11 (47) disq
Aaron Gaio M21E G.S. PavioneITA  52:04 (60) 109:05 (73) disq
Michael Campione M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  mp 116:05 (78) 83:17 (50) dns dns disq
Gert Claes M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  dns dns dns dns dns disq
Žan Ravnikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  113:15 (76) disq
Patrik Egei M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  50:52 (53) 125:46 (86) disq
Áron Bakó M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  46:11 (26) 75:39 (6) disq
Dániel Peregi M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:09 (33) 89:23 (36) disq
Ákos Hortobágyi M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  60:14 (84) 125:23 (85) disq
Viktor Morandini M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:44 (43) 97:34 (56) disq
Piero Turra M21E G.S. PavioneITA  52:20 (61) 104:15 (68) disq
Ivano Bettega M21E G.S. PavioneITA  58:12 (78) dns disq
Rafael Dobnik M21E OLC Union ViktringAUT  51:16 (56) 89:19 (35) disq
Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  97:39 (57) disq
Sandro Grasso M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  dns dns dns dns dns disq
Máté Baumholczer M21E Hungarian National TeamHUN  40:01 (6) 80:18 (16) disq
Michele Bertelle M21E A.S.D. FONZASOITA  55:47 (71) 131:37 (89) disq
Simon Stanonik M21E OK AzimutSLO  49:59 (48) 88:52 (33) disq
Zdeněk Rajnošek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:29 (37) 91:51 (39) 49:39 (15) disq
Gregor Hvala M21E OK AzimutSLO  53:39 (65) 101:51 (64) disq
Daniel Tomanek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  56:35 (74) 109:48 (74) 77:01 (47) disq
Martin Poklop M21E SCM Hanacke oblastiCZE  45:17 (23) mp disq
Robert Merl M21E ASKÖ HenndorfAUT  40:09 (8) 74:23 (3) disq
Petr Turczer M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:06 (32) 94:47 (45) 67:49 (41) disq
Vit Horcicka M21E SCM Hanacke oblastiCZE  41:51 (15) 92:19 (40) disq
Jani Bizjak M21E   94:33 (101) 165:23 (97) disq
Matjaž Štanfel M21E OK AzimutSLO  79:26 (13) disq
Matthias Poell M21E OLC WienerwaldAUT  89:48 (100) 138:18 (90) disq
Erik Nilsson Simkovics M21E OLC WienerwaldAUT  41:30 (14) 79:16 (10) disq
Peter Tušar M21E OK AzimutSLO  46:23 (29) 89:26 (37) dns dns dns disq

M35
1.Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  51:10 (6) 73:55 (6) 52:30 (3) 88:22 (3) 65:58 (1) 331:55
2.Igor Gavrilov M35 Orientacijski klub KomendaSLO  52:12 (9) 83:54 (9) 53:35 (4) 90:37 (5) 72:18 (3) 352:36 +20:41
3.Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  57:23 (12) 86:13 (10) 56:46 (7) 76:35 (1) 77:50 (5) 354:47 +22:52
4.Tomaž Kremžar M35 Orientacijski klub KomendaSLO  53:30 (10) 87:48 (12) 56:55 (8) 89:10 (4) 82:47 (8) 370:10 +38:15
5.Geir Myhr Øien M35 Ringsaker OKNOR  57:55 (14) 93:49 (17) 56:13 (6) 95:58 (7) 82:03 (7) 385:58 +54:03
6.Guenther Kroupa M35 Naturfreunde WienAUT  63:42 (19) 102:26 (22) 66:08 (10) 102:32 (9) 81:14 (6) 416:02 +84:07
Petar Delić M35 OK MaksimirCRO  45:45 (4) 74:24 (8) disq
Marco Della Vedova M35 AgorossoITA  58:01 (15) 87:55 (13) disq
Dražen Gadžić M35 OK KapelaCRO  92:48 (6) 72:11 (2) disq
Radovan Cech M35 KOS Tesla BrnoCZE  40:54 (1) 65:29 (2) 37:16 (1) disq
Vladimir Spasić M35 OK KapelaCRO  85:00 (2) 85:57 (9) disq
Jiri Ehl M35 KOS Tesla BrnoCZE  44:51 (3) 71:32 (4) 42:45 (2) disq
David Smekal M35 SCM Hanacke oblastiCZE  77:52 (25) 108:50 (24) disq
Andrej Cimerman M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  77:48 (24) 100:53 (19) disq
Dušan Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  56:12 (11) 89:00 (14) disq
Daniel Fabijanić M35 OK JelenCRO  69:24 (22) 111:55 (25) disq
Vedran Kaldi M35 OK KapelaCRO  113:35 (10) mp disq
Janko Bačnar M35 OK AzimutSLO  57:28 (13) 102:25 (21) disq
Primož Savinšek M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Luka Filetin M35 OK KapelaCRO  97:45 (8) 74:27 (4) disq
Alexey Afanasyev M35 MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Markus Plohn M35 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  44:01 (2) 60:03 (1) disq
Daniele Martignago M35 OK Montello ASDITA  64:06 (21) 86:26 (11) disq
Matej Sedej M35 OK AzimutSLO  117:08 (26) disq
Pavel Dittrich M35 TSM ValasskoCZE  51:39 (7) 69:32 (3) disq
Dietmar Hofer M35 SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Miran Kolman M35 Kamniški orientacijski klubSLO  73:02 (23) 101:49 (20) disq
Gregor Pavlič M35 SSD-AŠZ GAJAITA  80:45 (26) 103:39 (23) 116:24 (10) disq
Zdravko Novosel M35 OK JelenCRO  136:29 (27) disq
Michele Franco M35 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  51:52 (8) 74:13 (7) disq
Thomas Hudax M35 OC FürstenfeldAUT  61:55 (18) 100:38 (18) disq
Michael Hofer M35 OLG AeschSUI  63:50 (20) dns mp mp mp disq
Davide Martignago M35 OK Montello ASDITA  49:01 (5) 73:48 (5) disq
Ondrej Ptacek M35 KOS Tesla BrnoCZE  61:31 (17) 91:58 (15) 55:46 (5) disq
Robert Dousek M35 KOS Tesla BrnoCZE  59:16 (16) 92:11 (16) 64:55 (9) disq

M40
1.Roman Daněk M40 Expres Czech TeamCZE  68:45 (18) 90:38 (9) 60:13 (2) 71:23 (1) 62:18 (1) 353:17
2.Pavel Janda M40 TSM PrahaCZE  75:43 (20) 93:21 (10) 56:25 (1) 83:58 (3) 70:41 (2) 380:08 +26:51
3.Ingus Grasis M40 Auseklis IKLAT  60:45 (11) 94:05 (12) 63:21 (4) 83:15 (2) 78:44 (4) 380:10 +26:53
4.Vladimir Tkalec M40 OK MedjimurjeCRO  67:56 (16) 94:58 (13) 78:31 (7) 92:24 (5) 82:56 (6) 416:45 +63:28
5.Željko Koščak M40 OK MedjimurjeCRO  67:39 (15) 125:30 (21) 71:56 (6) 91:01 (4) 77:51 (3) 433:57 +80:40
6.Jiří Svoboda M40 OK RoztokyCZE  82:35 (21) 93:46 (11) 80:19 (8) 103:00 (6) 82:44 (5) 442:24 +89:07
7.Mihaly Kovacs M40 C.S. TranSilva ClujROU  113:32 (24) 169:31 (24) 110:38 (12) 160:40 (7) 128:47 (9) 683:08 +329:51
Tomislav Varnica M40 OK VihorCRO  60:02 (9) 96:36 (14) disq
Miloš Hecl M40 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:05 (7) 83:08 (8) 62:41 (3) disq
Lukáš Růžička M40 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  67:58 (17) 107:10 (18) 66:34 (5) disq
Alessio Rozzi M40 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  117:44 (26) 174:59 (25) 147:48 (10) disq
Miklós Koren M40 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns dns dns dns disq
Aron Biro M40 BimahevHUN  89:09 (23) 111:59 (19) 88:02 (10) dns 107:15 (8) disq
Ingemar Neuhauser M40 Sportclub MeranITA  52:22 (6) 80:02 (7) disq
Hannes Wenzel M40 OLC Union ViktringAUT  60:36 (10) 102:01 (15) disq
Norbert Bozsó M40 Tipo Orienteering ClubHUN  51:24 (4) 79:00 (6) disq
Roberto Larotella M40 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  67:17 (13) dns 94:49 (7) disq
Diego Milani M40 Orient-Express VeronaITA  83:16 (22) 127:28 (22) 88:41 (11) disq
Martin Vojvodik M40   117:22 (25) 150:50 (23) 86:50 (9) disq
Radek Bednarik M40 TSM ValasskoCZE  68:55 (19) 104:44 (17) disq
Michael Stockmayer M40 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  47:00 (3) 63:40 (1) disq
Markus König M40 ASKÖ HenndorfAUT  43:19 (1) 69:16 (3) disq
Bernhard Fink M40 ASKÖ HenndorfAUT  44:41 (2) 68:01 (2) disq
Herfried Trummer M40 OC FürstenfeldAUT  66:13 (12) 102:54 (16) disq
Kristian Bosisio M40 OK TrzinSLO  67:24 (14) 116:50 (20) disq
Klaus Degen M40 HSV PinkafeldAUT  51:46 (5) 76:47 (5) disq
Jürgen Egger M40 SU Schöckl GrazAUT  54:15 (8) 74:34 (4) disq

M45
1.Ivaylo Ivanov M45 Bulgaria O-TeamBUL  42:46 (2) 58:19 (2) 35:53 (1) 48:40 (1) 46:49 (1) 232:27
2.Audrius Smilgius M45   50:22 (8) 63:21 (4) 45:24 (3) 56:46 (2) 54:43 (3) 270:36 +38:09
3.Alain Beguinot M45 co amberieuFRA  50:42 (9) 73:29 (13) 45:04 (2) 59:43 (3) 56:01 (4) 284:59 +52:32
4.Nicolas Greff M45 co amberieuFRA  50:10 (7) 69:21 (8) 47:43 (4) 61:12 (4) 66:48 (8) 295:14 +62:47
5.Sergey Cherniavsky M45 OC MünchenGER  53:46 (13) 70:50 (10) 48:48 (7) 65:47 (8) 59:16 (6) 298:27 +66:00
6.Stefan Schwarzenberger M45 LG StettlenSUI  54:31 (16) 76:50 (16) 48:46 (6) 67:15 (9) 66:58 (9) 314:20 +81:53
7.Jan Hnizdil M45 KOB Kamenický ŠenovCZE  58:11 (19) 77:05 (18) 53:43 (11) 61:53 (5) 69:13 (10) 320:05 +87:38
8.Alexander Lebedev M45 Belye NochiRUS  61:29 (22) 76:51 (17) 59:18 (13) 68:09 (10) 62:14 (7) 328:01 +95:34
9.Uwe Röhner M45 OLV OstGER  58:05 (18) 90:42 (25) 61:59 (14) 84:21 (13) 58:19 (5) 353:26 +120:59
10.Petr Kunz M45 BETA URSUS RosiceCZE  64:23 (25) 87:28 (21) 57:45 (12) 81:37 (12) 79:21 (11) 370:34 +138:07
11.Martin Smolka M45 SKI-OB SternberkCZE  62:56 (23) 95:37 (31) 65:44 (16) 73:04 (11) 82:23 (12) 379:44 +147:17
12.Daniel Černy M45 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  110:56 (36) 121:50 (37) 71:01 (17) 130:17 (14) 90:56 (13) 525:00 +292:33
13.Ladislav Kasza M45 Farmaceut BratislavaSVK  101:07 (35) 123:49 (38) 95:25 (18) 157:06 (15) 100:32 (14) 577:59 +345:32
Franz Unegg M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  59:33 (21) 91:55 (27) disq
Markus Thoman M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  mp mp disq
Stefano Cavagnis M45 A.S.D. FONZASOITA  mp 108:15 (34) disq
Jan Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  54:24 (14) 79:50 (19) 63:05 (15) disq
Andrea Cipriani M45 Panda Orienteering ValsuganaITA  46:46 (5) 60:20 (3) disq
Martin Marksteiner M45 SU Schöckl GrazAUT  70:15 (28) 94:31 (30) disq
Boris Eržen M45 Škofjeloški orientacijski klubSLO  99:04 (32) disq
Gunther Deferme M45 hamokBEL  51:40 (10) 74:53 (15) 49:56 (8) 65:15 (6) dns disq
Gábor Klement M45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  79:42 (33) 88:21 (23) disq
Róbert Gönczi M45 Tipo Orienteering ClubHUN  41:46 (1) 55:34 (1) 48:12 (5) disq
Aleš Poljanšek M45 OK AzimutSLO  65:36 (27) 73:48 (14) 52:29 (10) disq
Gerhard Lang M45 HSV PinkafeldAUT  dns dns disq
Martin Kunz M45 BETA URSUS RosiceCZE  53:20 (11) dns dns dns dns disq
Janez Pretnar M45 Kamniški orientacijski klubSLO  53:32 (12) 70:56 (12) disq
Szabolcs Tornai M45 Szabi SEHUN  54:30 (15) 68:56 (7) 51:12 (9) 65:42 (7) mp disq
Piero Giudici M45 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  85:43 (34) 91:21 (26) disq
Jožko Jazbar M45 OK AzimutSLO  88:06 (22) disq
Gregor Zupan M45 Orientacijski klub KomendaSLO  58:32 (20) 70:53 (11) disq
Tihomir Salopek M45 OK AzimutSLO  44:44 (3) 66:28 (6) 50:46 (2) disq
Helmuth Sölva M45 Sportclub MeranITA  64:01 (24) 92:53 (28) disq
Eman Mikoska M45 SCM Hanacke oblastiCZE  75:13 (30) 108:42 (35) disq
Damir Gobec M45 OK VihorCRO  55:38 (17) 89:37 (24) disq
Fabrizio Boneccher M45 Gronlait Orienteering TeamITA  mp 65:54 (5) disq
Petr Skyva M45 SCM Hanacke oblastiCZE  46:43 (4) mp disq
Robert Kunc M45 OK TivoliSLO  93:12 (29) disq
Davor Pobega M45 OK TivoliSLO  76:35 (32) 133:45 (39) disq
Zdenek Postulka M45 SCM Hanacke oblastiCZE  71:42 (29) 102:39 (33) disq
Gregor Anderluh M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:53 (6) 69:28 (9) disq
Valter Foški M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  64:43 (26) 87:19 (20) disq
József Nagy M45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  76:12 (31) 115:27 (36) disq

M50
1.Matti Yliluikki M50 Suomusjärven SisuFIN  41:54 (2) 64:58 (6) 39:19 (2) 44:47 (1) 44:24 (1) 235:22
2.Stefano Maddalena M50 O-92 Piano di MagadinoSUI  41:02 (1) 60:55 (3) 35:32 (1) 52:32 (2) 45:57 (2) 235:58 +00:36
3.Jurg Niggli M50 O'JuraFRA  44:51 (3) 61:12 (4) 42:28 (3) 54:18 (3) 51:06 (3) 253:55 +18:33
4.Andreas Grote M50 OLC SKOG FRIBOURGSUI  48:10 (6) 64:41 (5) 45:07 (6) 56:11 (4) 53:08 (5) 267:17 +31:55
5.Tomáš Janovský M50 TSM PrahaCZE  49:21 (9) 58:59 (2) 43:39 (4) 63:01 (7) 52:35 (4) 267:35 +32:13
6.Stefano Brambilla M50 CO2ITA  52:15 (13) 65:55 (8) 44:00 (5) 64:23 (9) 57:46 (7) 284:19 +48:57
7.Laurent Astrade M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  49:14 (8) 71:32 (14) 47:18 (8) 63:00 (6) 57:15 (6) 288:19 +52:57
8.Christophe Le Gland M50 ANNECY SPORTS ORIENTATIONFRA  51:39 (11) 70:36 (10) 45:33 (7) 66:26 (12) 61:51 (12) 296:05 +60:43
9.Andrej Zelenin M50 USG ChemnitzGER  53:07 (16) 70:42 (11) 48:03 (9) 65:47 (11) 58:40 (9) 296:19 +60:57
10.Jyrki Nieminen M50 Lounais-Hämeen RastiFIN  52:14 (12) 77:34 (24) 51:19 (12) 59:50 (5) 60:45 (11) 301:42 +66:20
11.Marek Słoński M50 WKS Wawel KrakówPOL  54:39 (21) 75:50 (19) 56:52 (15) 69:28 (13) 58:09 (8) 314:58 +79:36
12.Zoltán Miháczi M50 Tipo Orienteering ClubHUN  56:52 (24) 76:01 (20) 52:40 (13) 65:44 (10) 64:02 (15) 315:19 +79:57
13.Dalos Attila M50 Tipo Orienteering ClubHUN  53:17 (17) 82:05 (30) 50:38 (11) 64:19 (8) 65:01 (16) 315:20 +79:58
14.Attila Szencz M50 Szegedi Vasutas SEHUN  55:17 (22) 78:32 (25) 59:43 (18) 69:53 (14) 65:47 (18) 329:12 +93:50
15.Zsolt Weiler M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  57:54 (26) 77:26 (22) 57:43 (16) 88:02 (21) 67:14 (19) 348:19 +112:57
16.Silvestre Eric M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  74:03 (41) 98:22 (38) 54:10 (14) 80:02 (17) 62:47 (14) 369:24 +134:02
17.Olivier Basset M50 ASUL Sports NatureFRA  81:55 (47) 93:44 (36) 60:15 (19) 71:07 (15) 65:42 (17) 372:43 +137:21
18.Gerhard Jöbstl M50 OLC GrazAUT  67:45 (37) 83:45 (33) 59:34 (17) 102:28 (25) 71:28 (23) 385:00 +149:38
19.Marijan Bogović M50 OK JelenCRO  58:03 (27) 126:14 (52) 75:26 (24) 72:17 (16) 74:12 (26) 406:12 +170:50
20.Fabrizio Donadini M50 VAOITA  85:44 (50) 88:57 (34) 89:49 (28) 82:31 (18) 61:52 (13) 408:53 +173:31
21.Alastair Mackenzie M50 Darlington OrienteersGBR  67:25 (36) 98:04 (37) 72:10 (22) 108:51 (26) 70:34 (21) 417:04 +181:42
22.Robert Lines M50 Southdowns OrienteersGBR  79:19 (44) 113:23 (49) 74:26 (23) 83:42 (20) 79:00 (27) 429:50 +194:28
23.Sergey Bessonov M50 BSE NovgorodRUS  69:19 (39) 112:21 (47) 85:05 (26) 111:50 (27) 73:32 (25) 452:07 +216:45
24.Josef Hilbert M50 Naturfreunde WienAUT  86:39 (51) 115:22 (50) 79:22 (25) 93:47 (24) 96:31 (29) 471:41 +236:19
25.Robert Benko M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  77:38 (43) 111:27 (45) 121:29 (29) 89:00 (22) 83:33 (28) 483:07 +247:45
Gábor Pavlovics M50 Pécsi Vasutas SKHUN  45:16 (4) 57:46 (1) disq
Nikolaus Adenstedt M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  65:08 (34) 102:13 (39) disq
Rainer Eschlboeck M50 Naturfreunde LinzAUT  81:57 (48) 92:15 (35) mp 83:26 (19) 70:05 (20) disq
Ferenc Viniczai M50 Pécsi Vasutas SKHUN  53:00 (14) 80:15 (28) disq
Zdeněk Janů S. M50 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  80:12 (45) 108:11 (43) 69:09 (21) disq
Aleš Zupan M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Helmut Lerchegger M50 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  64:51 (33) 72:22 (16) disq
Miha Škarabot M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  53:44 (19) 65:25 (7) disq
Ivo Tišljar M50 OK OrionCRO  82:34 (49) mp disq
Pavel Ptáček M50 BETA URSUS RosiceCZE  61:56 (30) 77:32 (23) disq
Andrea Rivetta M50 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  53:04 (15) 80:36 (29) disq
Robert Kalcher M50 HSV PinkafeldAUT  63:56 (32) 79:57 (27) disq
Emanuel Braun M50 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  51:30 (10) 73:16 (17) disq
Roland Reisenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  59:51 (29) 82:43 (31) disq
Markus Sterba M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  87:29 (52) 112:05 (46) disq
Denis Collomb M50 co amberieuFRA  111:20 (55) 131:24 (54) mp 132:49 (28) dnf disq
Roland Berner M50 SSV Hallein-NeualmAUT  100:30 (53) 108:27 (44) disq
Henrik Mathiesen M50 HerlufsholmDEN  mp 126:16 (53) 121:48 (30) 176:03 (29) 108:11 (30) disq
Anders Knudsen M50 HerlufsholmDEN  80:23 (46) 105:15 (40) mp 92:43 (23) 71:46 (24) disq
Harald Lipphart-kirchmeir M50 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  67:56 (38) 105:33 (41) disq
Igor Bončina M50 OK AzimutSLO  69:33 (40) 106:52 (42) dns disq
Jan Kabát M50 TSM PrahaCZE  75:29 (42) dns 68:03 (20) dnf 70:54 (22) disq
Vojko Kacin M50 OK AzimutSLO  112:30 (48) disq
Peter Ebster Sen. M50 ASKÖ HenndorfAUT  63:49 (31) 83:43 (32) disq
Paolo Jerman M50 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  mp disq
Michal Elias M50   104:53 (54) 125:07 (51) disq
Andrej Korelc M50 Orientacijski klub KomendaSLO  146:09 (55) disq
Pataki Gabor M50 Pécsi Vasutas SKHUN  45:19 (5) 67:58 (9) disq
Werner Pietsch M50 ÖFOL YouthAUT  49:05 (7) 70:45 (12) disq
Phill Batts M50 Darlington OrienteersGBR  dns dns dns dns dns disq
Pavel Mátl M50 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  53:36 (18) 71:12 (13) 50:15 (10) disq
Roland Kohlbacher M50 ASKÖ HenndorfAUT  54:02 (20) 71:39 (15) disq
Thomas Täuber M50 OLT TransdanubienAUT  58:41 (28) 76:52 (21) disq
Albert Mingaleev M50 MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Marco Giovannini M50 OK TrzinSLO  55:37 (23) 78:49 (26) 87:34 (27) mp 59:35 (10) disq
Martin Gruenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  57:52 (25) 75:35 (18) disq
Pierantonio Pretto M50 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  65:44 (35) mp disq

M55
1.Árpád Tőkés M55 C.S. TranSilva ClujROU  47:47 (9) 49:35 (6) 30:09 (1) 59:39 (2) 42:51 (3) 230:01
2.Eugenijus Miksys M55 AzuolasLTU  43:59 (4) 47:51 (4) 37:20 (6) 65:49 (5) 42:00 (1) 236:59 +06:58
3.Jürg Wälchli M55 OLG SkandiaSUI  48:40 (10) 54:46 (10) 37:44 (7) 61:13 (3) 50:38 (6) 253:01 +23:00
4.Miro Šalamun M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  46:55 (8) 55:33 (12) 38:31 (9) 67:30 (6) 47:34 (4) 256:03 +26:02
5.Włodzimierz Dyzio M55 WKS Wawel KrakówPOL  48:50 (11) 61:41 (19) 36:08 (4) 57:04 (1) 52:33 (8) 256:16 +26:15
6.Jim Trueman M55   55:01 (15) 60:30 (17) 35:49 (3) 62:30 (4) 42:47 (2) 256:37 +26:36
7.Herwig Proske M55 OC FürstenfeldAUT  50:36 (12) 55:23 (11) 36:17 (5) 76:01 (7) 48:48 (5) 267:05 +37:04
8.Piotr Niessner M55 WKS Wawel KrakówPOL  46:26 (6) 60:33 (18) 33:34 (2) 81:44 (11) 51:28 (7) 273:45 +43:44
9.Stanko Čufer M55 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  66:03 (24) 59:58 (16) 39:36 (11) 83:03 (12) 54:07 (9) 302:47 +72:46
10.Mauro Clemente M55 SSD-AŠZ GAJAITA  63:15 (22) 66:17 (24) 37:50 (8) 76:20 (8) 59:54 (14) 303:36 +73:35
11.Jaroslav Korpas M55 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  62:07 (20) 72:45 (32) 41:44 (13) 77:43 (9) 55:24 (11) 309:43 +79:42
12.Erik Blake M55 Yukon Orienteering AssociationCAN  61:22 (18) 64:59 (20) 39:03 (10) 95:47 (14) 58:56 (13) 320:07 +90:06
13.Bernd Graumann M55 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  72:35 (31) 65:34 (22) 44:38 (14) 85:44 (13) 55:00 (10) 323:31 +93:30
14.Armin Friessnig M55 OC FürstenfeldAUT  83:29 (35) 65:24 (21) 41:43 (12) 79:08 (10) 64:23 (15) 334:07 +104:06
15.Miroslav Buřt M55 Expres Czech TeamCZE  66:08 (25) 71:07 (30) 45:14 (15) 114:43 (18) 57:41 (12) 354:53 +124:52
16.Jukka Nurmi M55 Vaasan SuunnistajatFIN  69:47 (29) 71:15 (31) 56:53 (16) 100:06 (16) 65:51 (16) 363:52 +133:51
17.Mike Edwards M55 Darlington OrienteersGBR  85:34 (37) 90:12 (40) 57:12 (17) 102:35 (17) 69:01 (17) 404:34 +174:33
18.Silvo Babič M55 Orientacijski klub KomendaSLO  85:33 (36) 84:45 (38) 77:13 (18) 99:41 (15) 71:05 (18) 418:17 +188:16
Silvij Močnik M55 OK AzimutSLO  53:18 (14) 55:58 (14) disq
Marijan Leban M55 OK AzimutSLO  76:41 (34) disq
Günter Kradischnig M55 OLC GrazAUT  51:46 (13) 50:00 (7) disq
Erwin Koeck M55 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  45:20 (5) 49:20 (5) disq
Andreas Cart M55 OLC WienerwaldAUT  63:39 (23) 67:09 (26) disq
Gianluca Di Stefano M55 Polisportiva BesaneseITA  61:52 (19) 53:35 (9) disq
Paolo Pizzamus M55 SSD-AŠZ GAJAITA  60:32 (17) 66:55 (25) disq
Roman Sladič M55 Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 93:12 (41) 119:36 (19) disq
Georg Pregartner M55 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  68:34 (26) 68:40 (28) disq
Horst Mayer M55 SSV Hallein-NeualmAUT  62:38 (21) 79:36 (36) disq
Gottfried Scheikl M55 OC FürstenfeldAUT  59:02 (16) 52:10 (8) disq
István Bujdosó M55 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  mp 93:27 (42) disq
Andrea Maccà M55 Vicenza Orienteering TeamITA  82:21 (34) 109:14 (44) disq
Darko Merunka M55 OK MaksimirCRO  70:10 (30) 65:36 (23) disq
Mauro Vecellio M55 Vicenza Orienteering TeamITA  105:47 (39) 85:00 (39) disq
Danilo Trentin M55 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq
Alex Bor M55 TitanRUS  dns dns dns dns dns disq
Siegfried Opetnik M55 HSV KLAGENFURTAUT  42:20 (2) 46:20 (3) disq
Luca Patini M55 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  82:55 (37) disq
Aleš Čerin M55 OK TivoliSLO  76:50 (35) disq
Wolfgang Pietsch M55 Naturfreunde WienAUT  43:57 (3) 44:32 (2) disq
Peter Bonek M55 Naturfreunde WienAUT  38:05 (1) 39:02 (1) disq
Josef Polster M55 HSV Spittal/DrauAUT  46:40 (7) 55:37 (13) disq
Reinhard Kasper M55 HSV PinkafeldAUT  68:56 (27) 67:12 (27) disq
Franz Chiusole M55 Sportclub MeranITA  100:33 (38) 74:20 (33) disq
Aleš Borštnik M55 OK TivoliSLO  73:25 (32) 58:21 (15) disq
Helmut Tanner M55 OLC Union ViktringAUT  75:33 (33) 97:29 (43) disq
Roman Volčič M55 OK TivoliSLO  69:35 (28) 70:37 (29) disq

M60
1.Martin Sacher M60 kilroySUI  33:08 (1) 38:47 (2) 34:06 (3) 41:25 (1) 31:49 (1) 179:15
2.Ian Ditchfield M60 Mole Valley OCGBR  41:28 (4) 51:02 (9) 36:06 (5) 49:47 (2) 33:10 (2) 211:33 +32:18
3.Arnfinn Pedersen M60 Active Travel Norway ASNOR  48:37 (12) 43:03 (4) 31:27 (1) 55:32 (4) 33:12 (3) 211:51 +32:36
4.Joachim Friessnig M60 OC FürstenfeldAUT  38:35 (3) 47:16 (7) 41:25 (9) 55:05 (3) 34:40 (4) 217:01 +37:46
5.Patrick Capbern M60 Toulouse Olympique Aérospatiale ClubFRA  42:21 (6) 48:09 (8) 33:37 (2) 63:24 (8) 35:37 (5) 223:08 +43:53
6.Christian Biland M60 OLG CORDOBA BASELSUI  47:18 (10) 42:09 (3) 35:29 (4) 59:07 (5) 39:11 (9) 223:14 +43:59
7.Bernard Peissard M60 OLC SKOG FRIBOURGSUI  44:44 (8) 43:21 (5) 43:37 (11) 65:57 (11) 37:31 (6) 235:10 +55:55
8.Knut Engen M60 Active Travel Norway ASNOR  41:32 (5) 46:55 (6) 43:04 (10) 65:38 (9) 38:18 (7) 235:27 +56:12
9.Roland Gyssler M60 kilroySUI  44:42 (7) 52:11 (13) 38:40 (7) 67:41 (12) 38:45 (8) 241:59 +62:44
10.Stephan Schliebener M60 OLV UslarGER  48:43 (13) 51:47 (12) 47:54 (15) 62:53 (7) 44:06 (13) 255:23 +76:08
11.Vladimir John M60 Expres Czech TeamCZE  51:41 (21) 55:05 (18) 48:40 (16) 65:52 (10) 44:05 (12) 265:23 +86:08
12.Kristian Leonhardt M60 OC FürstenfeldAUT  50:22 (19) 55:41 (19) 45:12 (13) 70:43 (14) 43:43 (11) 265:41 +86:26
13.Bård Natvig M60 Active Travel Norway ASNOR  49:54 (17) 51:23 (11) 40:43 (8) 77:22 (19) 47:02 (17) 266:24 +87:09
14.Günther Dobnik M60 OLC Union ViktringAUT  49:31 (15) 53:29 (15) 46:01 (14) 73:58 (17) 43:28 (10) 266:27 +87:12
15.Stefano Zonato M60 Puolangan RyhtiFIN  51:54 (22) 71:37 (28) 36:31 (6) 60:36 (6) 46:46 (16) 267:24 +88:09
16.Rudolf Hochwarter M60 HSV PinkafeldAUT  49:08 (14) 56:36 (20) 44:59 (12) 69:41 (13) 47:07 (18) 267:31 +88:16
17.Gregers Jorgensen M60 Ballerup OKDEN  50:10 (18) 51:10 (10) 63:18 (19) 92:24 (20) 49:49 (19) 306:51 +127:36
18.Zdeněk Blabla M60 Expres Czech TeamCZE  61:29 (30) 58:31 (21) 59:46 (18) 75:31 (18) 51:51 (20) 307:08 +127:53
19.Erik Haugen M60 Active Travel Norway ASNOR  58:42 (28) 70:55 (27) 52:13 (17) 73:22 (16) 58:27 (21) 313:39 +134:24
20.Jan Sveen M60 Active Travel Norway ASNOR  58:24 (27) 83:05 (31) 73:35 (21) 97:59 (21) 59:34 (22) 372:37 +193:22
Dieter Sacher M60 kilroySUI  dns dns dns dns dns disq
Franz Hartinger M60 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  53:13 (23) 54:54 (16) disq
Mark Sylvester M60 UWC AdriaticITA  61:48 (24) disq
Ivan Boyadzhiev M60 Mariborski OKSLO  68:00 (31) 74:36 (29) disq
Frederic Genevois M60 Naturfreunde WienAUT  56:38 (26) 66:25 (25) disq
Eugen Kainrath M60 HSV PinkafeldAUT  55:39 (25) 58:45 (23) disq
Jaromír Šrámek M60 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  36:04 (2) 38:31 (1) disq
Valentin Pidner M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  58:46 (29) 70:26 (26) disq
Josef Zapletal M60 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  47:29 (11) 53:18 (14) disq
Jiri Gawel M60 Expres Czech TeamCZE  75:27 (32) 81:46 (30) 67:10 (20) mp dns disq
Davide Chiocca M60 GO-Cai MonfalconeITA  94:48 (34) disq
Adriano Bettega M60 G.S. PavioneITA  51:23 (20) 58:37 (22) disq
Conci Alessandro M60 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  79:49 (22) mp 45:32 (15) disq
Cesare Tarabocchia M60 OK AzimutSLO  47:10 (9) dns dns 72:22 (15) 44:46 (14) disq
Gyula Kóger M60 PVM PécsHUN  49:44 (16) 83:13 (32) disq
Albertino Parnigotto M60 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  93:40 (33) 89:06 (33) disq
Franz Mages M60 SSV Hallein-NeualmAUT  mp 90:13 (34) disq
Fulvio Pacor M60 SSD-AŠZ GAJAITA  55:25 (24) 54:54 (16) disq

M65
1.Alain Juan M65 ANCOSUI  39:10 (2) 30:37 (1) 32:29 (1) 43:52 (2) 29:33 (1) 175:41
2.Tor Solberghseter M65 Active Travel Norway ASNOR  51:20 (5) 39:04 (2) 45:19 (5) 53:15 (3) 33:29 (2) 222:27 +46:46
3.Mark Glaisher M65 Saxons OCGBR  51:18 (4) 44:44 (4) 36:07 (2) 54:52 (5) 36:26 (3) 223:27 +47:46
4.Yurii Vekshin M65 BSE NovgorodRUS  50:42 (3) 42:22 (3) 41:23 (3) 53:35 (4) 42:47 (5) 230:49 +55:08
5.Manuel Dias M65 ANCOSUI  39:06 (1) 86:56 (26) 45:06 (4) 41:13 (1) 42:20 (4) 254:41 +79:00
6.Robert Mayrhofer M65 ORIENTEERING INNSBRUCK IMSTAUT  56:49 (7) 55:44 (9) 48:25 (8) 64:02 (8) 43:53 (6) 268:53 +93:12
7.Tapani Huovila M65 Suunta JyväskyläFIN  57:38 (8) 49:11 (6) 69:28 (19) 55:25 (6) 44:07 (7) 275:49 +100:08
8.Juergen Ziesche M65 OLV OstGER  72:31 (19) 60:25 (11) 50:59 (10) 68:48 (13) 49:21 (10) 302:04 +126:23
9.Andrei Enyedi M65 C.S. TranSilva ClujROU  69:30 (17) 67:22 (19) 45:40 (6) 70:14 (16) 56:13 (15) 308:59 +133:18
10.István Ludvig M65 BÖFHUN  75:38 (20) 63:42 (13) 56:13 (13) 66:06 (10) 47:32 (9) 309:11 +133:30
11.Ladislav Ptáček M65 BETA URSUS RosiceCZE  67:17 (14) 67:25 (20) 53:25 (11) 84:37 (19) 54:16 (13) 327:00 +151:19
12.Karl Pongratz M65 HSV PinkafeldAUT  58:25 (10) 69:34 (21) 56:14 (14) 86:37 (20) 57:18 (17) 328:08 +152:27
13.Wolfgang Germ M65 Naturfreunde KühnsdorfAUT  61:28 (12) 50:44 (8) 77:05 (22) 83:10 (17) 59:59 (18) 332:26 +156:45
14.Анатолий Чудаков M65 LytkarinoRUS  77:39 (22) 60:52 (12) 74:51 (20) 68:53 (14) 57:10 (16) 339:25 +163:44
15.Christian Kremer M65 OLV OstGER  68:24 (16) 90:37 (27) 64:14 (16) 83:37 (18) 66:18 (21) 373:10 +197:29
16.Vlado Sedej M65 OK AzimutSLO  93:50 (26) 66:42 (16) 65:18 (17) 89:33 (21) 60:54 (19) 376:17 +200:36
Josip Matijašić M65 OK VihorCRO  81:43 (23) 117:46 (29) disq
László Herter M65 BÖFHUN  82:36 (24) 66:40 (15) 66:53 (18) disq
Ivica Mesić M65 OK VihorCRO  97:50 (27) 94:06 (28) disq
Sergio Caveggion M65 Vicenza Orienteering TeamITA  91:39 (25) 79:08 (24) disq
Valerio Leso M65 Lessinia OrienteeringITA  58:23 (9) 47:45 (5) disq
Janko Lapajne M65 OK AzimutSLO  68:06 (15) 78:16 (23) 62:14 (15) 67:26 (12) disq
Charles Nelson M65 OK AzimutSLO  59:46 (11) 58:01 (10) 47:09 (7) disq
Gábor Molnár M65 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  77:20 (21) 67:16 (18) mp 93:07 (22) 54:24 (14) disq
Babicky Tomas M65 ZOOB RumburkCZE  50:03 (7) 50:06 (9) 64:32 (9) 45:50 (8) disq
Victor Titov M65 BSE NovgorodRUS  54:56 (6) 64:25 (14) mp 62:10 (7) 49:40 (11) disq
István Fluck M65 PVM PécsHUN  61:38 (13) 72:18 (22) disq
Günther Prommer M65 NF BrücklAUT  mp 66:56 (17) 74:56 (21) 66:22 (11) 64:14 (20) disq
Bugar Jozsef M65 BÖFHUN  70:53 (18) mp 55:23 (12) 69:43 (15) 49:58 (12) disq
Črtomir Knap M65 OK AzimutSLO  mp 84:38 (25) 110:25 (23) 105:21 (23) dns disq

M70
1.Franz Wyss M70 OLregiooltenSUI  49:06 (6) 32:03 (2) 29:21 (2) 43:52 (2) 25:07 (1) 179:29
2.Roy Dawson M70 GAFANHORIPOR  43:51 (2) 33:27 (3) 37:07 (6) 41:33 (1) 29:37 (5) 185:35 +06:06
3.Jean-claude Guyot M70 ANCOSUI  42:17 (1) 38:52 (5) 29:39 (3) 49:36 (4) 28:02 (3) 188:26 +08:57
4.Max Moosberger M70 OLregiooltenSUI  48:57 (5) 38:55 (6) 28:23 (1) 45:51 (3) 26:52 (2) 188:58 +09:29
5.Knut Skjeset M70 Active Travel Norway ASNOR  44:19 (3) 30:55 (1) 35:05 (4) 50:47 (5) 34:17 (11) 195:23 +15:54
6.Achim Bader M70 OLV OstGER  52:18 (10) 40:01 (8) 37:10 (7) 57:14 (8) 34:00 (10) 220:43 +41:14
7.Ludwig Genderjahn M70 OLV OstGER  50:32 (7) 49:24 (16) 35:40 (5) 58:39 (10) 31:30 (7) 225:45 +46:16
8.Otto Venhauer M70 OLC Union ViktringAUT  51:02 (9) 44:46 (13) 44:25 (10) 57:24 (9) 31:26 (6) 229:03 +49:34
9.Ivan Lux M70 B-AcesHUN  59:02 (14) 42:37 (9) 40:27 (8) 63:39 (13) 35:09 (13) 240:54 +61:25
10.Helge Revhaug M70 Active Travel Norway ASNOR  45:31 (4) 43:38 (12) 63:46 (14) 55:45 (7) 34:22 (12) 243:02 +63:33
11.Michael Frenzel M70 OLV OstGER  53:47 (11) 39:56 (7) 56:32 (13) 66:38 (14) 32:31 (8) 249:24 +69:55
12.Ivan Kazantsev M70 BSE NovgorodRUS  57:24 (12) 42:42 (10) 53:22 (12) 61:20 (12) 40:05 (14) 254:53 +75:24
13.Terje Malm M70 Active Travel Norway ASNOR  69:33 (16) 46:54 (14) 51:48 (11) 69:24 (15) 53:03 (15) 290:42 +111:13
14.Corrado Miniotti M70 CRAL TRASPORTI TORINESIITA  88:49 (18) 90:04 (23) 73:40 (16) 99:31 (16) 56:19 (16) 408:23 +228:54
Wilhelm Grabenhofer M70 HSV PinkafeldAUT  50:50 (8) 61:59 (20) disq
Paul Ziermann M70 HSV PinkafeldAUT  91:07 (19) 71:06 (21) disq
Harald Bertoldi M70 orienteering MezzocoronaITA  58:33 (13) 56:08 (18) disq
Franz Käfer M70 OC FürstenfeldAUT  mp 53:40 (17) disq
Robert Benedek M70 HSV PinkafeldAUT  76:46 (17) 48:43 (15) disq
Josef Graf M70 HSV PinkafeldAUT  67:44 (15) 59:30 (19) disq
Endre Kiss Dr. M70 PVM PécsHUN  mp mp disq
Nicolò Zuffi M70 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns dns disq
Ole Kristian Steinbekken M70 Active Travel Norway ASNOR  mp 38:30 (4) dns 60:46 (11) 32:49 (9) disq
Leif Billingsø M70 Active Travel Norway ASNOR  mp 42:53 (11) 42:42 (9) 52:31 (6) 29:35 (4) disq
Sigi Gieldanowski M70 Forest FriendsSUI  dns 73:57 (22) 68:30 (15) mp dns disq

OPEN
1.Hajdu Erik OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  32:39 (1) 51:13 (1) 37:20 (1) 43:33 (1) 41:46 (1) 206:31
2.Ivo Kete OPEN Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  65:59 (17) 101:54 (13) 74:16 (4) 97:19 (8) 77:10 (9) 416:38 +210:07
3.Adam Filip Niton OPEN   83:24 (26) 115:21 (23) 109:25 (16) 92:56 (6) 72:48 (7) 473:54 +267:23
4.Jurjen Blokzijl OPEN Military Orienteering Team NLNED  70:44 (21) 145:52 (32) 104:36 (13) 105:14 (11) 92:26 (15) 518:52 +312:21
5.Gianfranco Siega OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  70:20 (20) 117:36 (25) 99:12 (11) 141:28 (19) 119:54 (22) 548:30 +341:59
6.Antónia Holper OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  83:12 (25) 130:08 (29) 115:32 (19) 103:50 (10) 120:01 (23) 552:43 +346:12
7.Ronald Poulissen OPEN Military Orienteering Team NLNED  89:19 (28) 115:54 (24) 84:53 (8) 141:04 (18) 121:49 (24) 552:59 +346:28
8.Zdenko Pavlič OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  98:13 (34) 136:34 (30) 107:18 (14) 125:16 (15) 112:38 (20) 579:59 +373:28
9.Aletta Biró OPEN BimahevHUN  93:30 (31) 144:05 (31) 103:01 (12) 129:51 (16) 110:40 (19) 581:07 +374:36
Suzana Flerin Drevenšek OPEN Kamniški orientacijski klubSLO  77:09 (6) 95:33 (7) 95:48 (17) disq
Emanuele Rebuli OPEN   121:38 (28) disq
Raimo Arvola OPEN KooveeFIN  82:54 (4) disq
Timotej Šuc OPEN Orientacijski klub KomendaSLO  92:02 (5) disq
Robert Lorencon OPEN   98:09 (11) disq
Irene Greiner OPEN SU Schöckl GrazAUT  157:57 dns dns dns disq
Julian Torggler OPEN SU Schöckl GrazAUT  109:41 (39) mp disq
Andraž Ravnikar OPEN Orientacijski Klub PolarisSLO  54:23 (8) disq
Dirk Deubel OPEN Naturfreunde WienAUT  mp disq
Lourdes Benavente OPEN   138:22 (44) disq
Lisa-Marie Schrey OPEN   mp dnf disq
Hanna Talvioja OPEN   138:23 (45) 118:57 (27) disq
Dejan Rogelj OPEN   mp disq
Franco Vaccari OPEN OTIS TriesteITA  60:44 (13) 58:22 (3) disq
Ales Ferenc OPEN OK TivoliSLO  84:24 (7) mp 94:06 (16) disq
Paco Delgado OPEN Ok VariopintosSPA  60:26 (12) 98:37 (12) disq
Barbara Angermann OPEN SPORTUNION KlagenfurtAUT  100:15 (36) dnf disq
Carlo Lamonato OPEN Orienteering Miane 87ITA  165:37 (35) disq
Sandra Bergant Vidaković OPEN OK KapelaCRO  124:43 (42) dnf disq
Jarmila Makovska OPEN KOB Tretra Praha (CZE)CZE  108:42 (16) 95:17 (10) 124:39 (13) 115:35 (21) disq
Andrea Dalla Torre OPEN A.S.D. Padova OrienteeringITA  91:56 (14) disq
Tanya Dimitrova OPEN Sarnena GoraBUL  114:09 (20) 75:53 (5) 101:29 (9) dns disq
Rudolf Lohnauer OPEN HSV OL VillachAUT  160:39 (46) mp disq
Ivett Tóth OPEN Szabi SEHUN  79:47 (24) 159:15 (34) 115:13 (18) dnf disq
Martin Schellander OPEN HSV OL VillachAUT  dns disq
David Matti OPEN HSV OL VillachAUT  97:09 (33) disq
Dimitar Dimitrov OPEN Sarnena GoraBUL  92:04 (8) 66:00 (2) 79:26 (3) dns disq
Sonia Santarossa OPEN Semiperdo Orienteering ManiagoITA  91:51 (30) disq
Massimo Mosca OPEN OTIS TriesteITA  53:38 (6) 69:38 (6) disq
Livio Predonzani OPEN OTIS TriesteITA  62:07 (15) 61:37 (4) disq
Judit Gösswein OPEN BÖFHUN  135:48 (43) mp mp mp mp disq
Tibor Tölgyesi OPEN NYVSC NyíregyházaHUN  48:12 (4) 81:51 (6) 68:49 (3) mp dns disq
Paolo Scarpa OPEN GO-Cai MonfalconeITA  dnf disq
Fiammetta Bertoli OPEN Punto K Orienteering ASDITA  118:26 (40) disq
Agnes Toth OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  108:52 (15) 114:21 (12) 80:47 (11) disq
Barbora Stachoňová OPEN Expres Czech TeamCZE  99:48 (35) 106:00 (15) disq
Veronika Daňková OPEN Expres Czech TeamCZE  58:09 (10) dns 117:12 (20) 73:39 (2) 77:44 (10) disq
Bernhard Venhauer OPEN OLC Union ViktringAUT  38:11 (2) 57:04 (2) disq
Zdeněk Olexa OPEN Expres Czech TeamCZE  73:36 (22) 114:21 (21) disq
Jan Dressler OPEN Expres Czech TeamCZE  dns dns dns dns dns disq
Karin Cescon OPEN Punto K Orienteering ASDITA  57:35 (9) 118:37 (26) disq
Lea Biasutti OPEN Punto K Orienteering ASDITA  91:01 (29) disq
Sara Lunardis OPEN Punto K Orienteering ASDITA  118:52 (41) disq
Mauro Sergas OPEN Punto K Orienteering ASDITA  53:48 (7) 80:02 (4) 62:33 (5) disq
Michela Degrassi OPEN Punto K Orienteering ASDITA  95:16 (32) dnf 114:14 (17) 124:40 (14) dns disq
Paola Rovis OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns 154:28 (33) disq
Michael Tremul OPEN Punto K Orienteering ASDITA  81:00 (5) disq
Marco Dorigo OPEN Punto K Orienteering ASDITA  59:43 (11) 92:12 (9) disq
Serena Canova OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dnf disq
Lea Biasutti OPEN Punto K Orienteering ASDITA  136:52 (17) 90:08 (13) disq
Eddy Sandri OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  40:49 (3) 73:41 (3) disq
Antonella Sinigaglia OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Diego Ruzzier OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Xavier Henry OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  113:09 (18) disq
Marko Germani OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Chiara Sepin OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  61:00 (14) 102:50 (14) 76:39 (8) disq
Gernot Vabic OPEN SPORTUNION KlagenfurtAUT  100:41 (37) dnf disq
Peter Ferluga OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  50:39 (5) 82:33 (7) 57:10 (2) disq
Maurizio Ficur OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  69:28 (18) mp 124:27 (21) 155:36 (20) 98:26 (18) disq
Margareta Pavlič OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  88:38 (27) 109:47 (17) disq
Elena Snidero OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  65:22 (16) 114:25 (22) disq
Ildiko Hentes OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  102:10 (38) mp disq
Inessa Cherniavsky OPEN OC MünchenGER  69:41 (19) 95:46 (10) 88:54 (9) mp 87:59 (12) disq
Giuliana Zoppè OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  75:43 (23) 113:35 (19) dns disq

W10
1.Vaiva Velde W10 AzuolasLTU  24:39 (5) 33:59 (9) 19:37 (2) 48:41 (1) 19:59 (1) 146:55
Nika Eržen W10 OK AzimutSLO  37:38 (8) 33:17 (8) disq
Brina Gantar W10 OK AzimutSLO  37:25 (7) 49:48 (11) disq
Dora Delić W10 OK JelenCRO  24:22 (4) 23:10 (2) disq
Celeste Pretto W10 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  14:43 (1) 23:41 (3) disq
Sara Delić W10 OK JelenCRO  29:34 (6) 32:30 (7) disq
Klara Kremžar W10 Orientacijski klub KomendaSLO  19:35 (3) 29:32 (6) disq
Ajda Jeraj W10 Orientacijski klub KomendaSLO  22:29 (1) disq
Ajda Jarc W10 Orientacijski klub KomendaSLO  36:22 (10) disq
Jerca Kurinčič W10 Orientacijski klub KomendaSLO  25:43 (5) disq
Thea Dimitrova W10 Sarnena GoraBUL  67:13 (12) 45:42 (3) 73:21 (2) dns disq
Julie Ptackova W10 KOS Tesla BrnoCZE  14:59 (2) 25:37 (4) 14:20 (1) disq

W12
1.Sara Szakal-biro W12 BimahevHUN  21:50 (11) 31:04 (13) 20:04 (3) 26:21 (1) 16:34 (1) 115:53
2.Tanja Peinsith W12 SU Schöckl GrazAUT  24:08 (13) 29:29 (11) 27:34 (4) 37:36 (2) 42:01 (2) 160:48 +44:55
3.Eva Monsberger W12 SU Schöckl GrazAUT  32:01 (17) 29:35 (12) 35:09 (5) 45:50 (3) 52:23 (3) 194:58 +79:05
Lucia Rigoni W12 G.S. PavioneITA  30:21 (16) 21:59 (6) disq
Neža Obid W12 OK AzimutSLO  14:14 (3) 23:27 (8) disq
Nea Eržen W12 OK AzimutSLO  13:19 (2) 21:36 (4) disq
Brina Kölner W12 Orientacijski klub KomendaSLO  16:22 (7) 24:43 (10) disq
Patricija Kern W12 Orientacijski klub KomendaSLO  50:24 (20) disq
Anna Dobrovolna W12 KOS Tesla BrnoCZE  15:38 (5) 21:36 (4) 17:42 (2) disq
Johana Čechová W12 KOS Tesla BrnoCZE  17:44 (8) 23:12 (7) 16:57 (1) disq
Špela Majdič W12 OK AzimutSLO  21:10 (10) 31:18 (14) disq
Monika Pavić W12 OK VihorCRO  38:46 (18) 40:10 (17) disq
Kristyna Finstrlova W12 SK Zabovresky BrnoCZE  13:10 (1) 23:29 (9) disq
Tereza Kubanova W12 KOS Tesla BrnoCZE  15:11 (4) 18:33 (2) dns disq
Melissa Drobić W12 OK KapelaCRO  24:37 (14) 32:57 (15) disq
Brina Hernec W12 OK TivoliSLO  34:36 (16) disq
Klara Mahkovec W12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  29:42 (15) 49:53 (19) disq
Mojca Kunc W12 OK TivoliSLO  53:48 (21) disq
Nikolina Ugrin W12 OK TivoliSLO  21:50 (11) 48:13 (18) disq
Julia Biskupska W12 WKS Wawel KrakówPOL  dns dns dns dns dns disq
Silvia Di Stefano W12 Polisportiva BesaneseITA  15:52 (6) 18:01 (1) disq
Lucie Dvořáková W12 BETA URSUS RosiceCZE  17:59 (9) 21:06 (3) disq

W14
1.Antonina Słońska W14 WKS Wawel KrakówPOL  21:51 (5) 43:58 (7) 26:54 (1) 39:25 (8) 29:18 (2) 161:26
2.Rebecca Herna W14 Farmaceut BratislavaSVK  25:51 (10) 51:28 (19) 31:55 (2) 33:20 (2) 32:11 (5) 174:45 +13:19
3.Theresa Monsberger W14 SU Schöckl GrazAUT  25:58 (11) 49:09 (16) 38:25 (8) 33:53 (3) 30:29 (4) 177:54 +16:28
4.Paskucz-Szathmáry Henrietta W14 Tipo Orienteering ClubHUN  26:12 (12) 52:54 (21) 38:13 (7) 33:08 (1) 28:00 (1) 178:27 +17:01
5.Marie Bisping W14 SU Schöckl GrazAUT  29:41 (20) 50:20 (17) 46:47 (13) 37:59 (6) 32:14 (6) 197:01 +35:35
6.Camilla Aigmüller W14 SU Schöckl GrazAUT  31:23 (23) 49:00 (15) 45:15 (12) 39:03 (7) 32:49 (7) 197:30 +36:04
7.Daria Mikula W14 KOS BnO SzczecinPOL  33:04 (27) 69:19 (28) 37:08 (5) 35:41 (4) 38:58 (10) 214:10 +52:44
8.Iga Mikula W14 KOS BnO SzczecinPOL  31:16 (22) 74:19 (31) 32:03 (3) 40:32 (9) 40:46 (12) 218:56 +57:30
9.Aileen Johnson W14 OC FürstenfeldAUT  28:54 (17) 50:40 (18) 55:37 (17) 44:17 (10) 40:01 (11) 219:29 +58:03
10.Réka Ráduly W14 C.S. TranSilva ClujROU  59:46 (36) 72:36 (30) 41:26 (9) 45:21 (11) 34:30 (8) 253:39 +92:13
11.Amelie Stracke W14 SU Schöckl GrazAUT  36:34 (29) 79:04 (34) 42:43 (11) 54:47 (14) 65:14 (15) 278:22 +116:56
12.Kerstin Holzer W14 SU Schöckl GrazAUT  42:34 (34) 107:24 (36) 52:42 (15) 59:46 (15) 58:09 (14) 320:35 +159:09
Nastja Ferluga W14 SSD-AŠZ GAJAITA  30:14 (3) disq
Tinkara Stres W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns mp dns dns disq
Saraja Samec W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns disq
Julie Zatloukalova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  31:33 (24) mp disq
Helena Burdova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  27:10 (14) mp disq
Marie Mikoskova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  30:09 (21) 60:36 (26) disq
Karolína Stryková W14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  mp 82:39 (35) disq
Gaia Henry W14 SSD-AŠZ GAJAITA  38:02 (31) 78:52 (33) disq
Lilli Rinnerberger W14 Orienteering KlosterneuburgAUT  33:11 (28) mp disq
Emily Adenstedt W14 Orienteering KlosterneuburgAUT  24:12 (8) 44:01 (8) disq
Lena Lueger W14 SU Schöckl GrazAUT  29:12 (18) 59:23 (24) dns 54:33 (13) mp disq
Vita Malus W14 Orientacijski klub KomendaSLO  75:15 (32) disq
Majda Vidaković W14 OK KapelaCRO  40:16 (32) mp disq
Nastja Ferluga W14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  20:37 (3) 47:23 (14) disq
Lucija Kremžar W14 Orientacijski klub KomendaSLO  47:52 (35) 60:19 (25) disq
Julie Finstrlova W14 SK Zabovresky BrnoCZE  19:56 (2) 37:27 (2) disq
Lisa Rivetta W14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  24:03 (7) 46:29 (13) disq
Ema Fuchsova W14 KOS Tesla BrnoCZE  29:15 (19) 45:43 (11) 36:59 (4) disq
Katerina Douskova W14 KOS Tesla BrnoCZE  21:50 (4) 44:27 (9) 37:58 (6) disq
Martina Ehlova W14 KOS Tesla BrnoCZE  27:20 (15) 43:26 (6) 50:08 (14) disq
Pola Niessner W14 WKS Wawel KrakówPOL  28:02 (16) 41:06 (5) mp 36:42 (5) 35:38 (9) disq
Klara Mikulova W14 KOS Tesla BrnoCZE  36:46 (30) 63:59 (27) 56:18 (19) disq
Lucie Hlavacova W14 KOS Tesla BrnoCZE  23:32 (6) 45:45 (12) 54:04 (16) disq
Zala Lozar W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp disq
Natalie Balacova W14 KOS Tesla BrnoCZE  61:09 (37) 52:07 (20) 41:30 (10) disq
Hana Mamič W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp disq
Ema Gregorčič W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns 81:38 (21) dns dns disq
Giulia Gobber W14 G.S. PavioneITA  26:29 (13) 45:30 (10) disq
Elena Simion W14 G.S. PavioneITA  32:19 (26) 56:28 (22) disq
Alessia Rigoni W14 G.S. PavioneITA  24:23 (9) 38:23 (3) disq
Dorja Salopek W14 OK AzimutSLO  40:06 (4) disq
Pia Ilovar W14 OK TivoliSLO  74:20 (38) disq
Laura Venhauer W14 OLC Union ViktringAUT  32:12 (25) 70:26 (29) disq
Lucie Dittrichova W14 TSM ValasskoCZE  18:47 (1) 33:28 (1) disq
Zsuzsa Gönczi W14 Tipo Orienteering ClubHUN  40:46 (33) 57:45 (23) 56:17 (18) disq
Tinka Ferenc W14 OK TivoliSLO  66:18 (20) 46:40 (12) 52:22 (13) disq

W16
1.Lea Martanova W16 Slavia Liberec OrienteeringCZE  28:41 (3) 42:58 (4) 29:12 (1) 41:38 (2) 24:37 (1) 167:06
2.Teja Tušar W16 OK AzimutSLO  32:38 (8) 48:48 (7) 31:45 (2) 44:32 (3) 28:51 (4) 186:34 +19:28
3.Barbora Smolková W16 TSM PrahaCZE  36:14 (14) 46:01 (5) 37:03 (5) 49:48 (4) 28:12 (3) 197:18 +30:12
4.Ema Bulirova W16 TSM PrahaCZE  38:43 (26) 52:53 (13) 41:33 (8) 36:40 (1) 27:37 (2) 197:26 +30:20
5.Anikó Koren W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:07 (23) 49:06 (8) 36:11 (4) 58:57 (10) 34:59 (7) 217:20 +50:14
6.Tina Kern W16 Orientacijski klub KomendaSLO  38:41 (25) 48:04 (6) 56:39 (12) 52:41 (6) 37:21 (8) 233:26 +66:20
7.Ema Pračková W16 TSM PrahaCZE  46:33 (33) 54:04 (15) 39:33 (6) 63:38 (12) 33:11 (5) 236:59 +69:53
8.Hannah Winkler W16 SU Schöckl GrazAUT  38:02 (22) 63:32 (26) 40:04 (7) 64:13 (13) 34:45 (6) 240:36 +73:30
9.Fanni Kocsis W16 Tipo Orienteering ClubHUN  36:58 (17) 68:14 (33) 43:19 (9) 54:27 (7) 43:05 (12) 246:03 +78:57
10.Réka Dalos W16 Tipo Orienteering ClubHUN  44:34 (31) 64:12 (28) 51:00 (10) 50:03 (5) 38:20 (10) 248:09 +81:03
11.Flora Aigmüller W16 SU Schöckl GrazAUT  36:55 (16) 56:15 (17) 51:22 (11) 56:20 (8) 47:29 (15) 248:21 +81:15
12.Dóra Berkecz W16 Szegedi Vasutas SEHUN  37:28 (20) 53:38 (14) 116:17 (15) 59:16 (11) 44:01 (13) 310:40 +143:34
13.Patricia Stöger W16 OC FürstenfeldAUT  56:26 (40) 73:25 (36) 59:15 (13) 107:41 (16) 61:22 (16) 358:09 +191:03
Giulia Fignon W16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  38:21 (24) 67:10 (32) disq
Iris Pecorari W16 Italia National TeamITA  31:43 (7) 63:33 (27) disq
Stella Cignini W16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  31:30 (6) 51:28 (10) disq
Laura König W16 SU Schöckl GrazAUT  51:50 (38) 63:21 (24) mp 107:00 (15) 39:30 (11) disq
Karin Pust W16 Orientacijski klub KomendaSLO  41:46 (28) 72:12 (35) dns 56:22 (9) 37:40 (9) disq
Giulia Gambini W16 Italia National TeamITA  33:50 (10) 52:35 (12) disq
Marlene Hoffmann W16 LZ OMAHAAUT  dns dns disq
Francesca Busato W16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  47:14 (34) 59:27 (18) disq
Lenka Miková W16 KOS Tesla BrnoCZE  34:45 (12) 62:11 (21) 35:25 (3) disq
Boróka Werner W16 Pécsi Vasutas SKHUN  29:50 (5) 50:23 (9) disq
Marketa Rotkova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  42:22 (29) 83:36 (42) disq
Eliska Mudrakova W16 TSM ValasskoCZE  48:52 (35) 55:47 (16) disq
Nika Ravnikar W16 Orientacijski klub KomendaSLO  37:37 (21) 76:17 (38) disq
Martina Scheidl W16 SU Schöckl GrazAUT  138:31 (45) 151:54 (46) disq
Emma Bednarikova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  28:04 (2) 41:12 (3) disq
Klara Barnatova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  36:21 (15) 60:27 (20) disq
Ester Simion W16 G.S. PavioneITA  33:30 (9) 59:41 (19) disq
Karolína Hovořáková W16 SK Zabovresky BrnoCZE  34:11 (11) mp disq
Valéria Musza W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  56:33 (41) 74:04 (37) disq
Zala Ferenc W16 OK TivoliSLO  68:52 (14) 68:48 (14) 46:44 (14) disq
Markéta Mulíčková W16 SK Zabovresky BrnoCZE  23:53 (1) 40:45 (2) disq
Manja Leban W16 OK AzimutSLO  77:24 (39) disq
Camilla Leone W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  80:24 (40) disq
Katarina Eva Anderluh W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  75:05 (43) 86:33 (43) disq
Anja Škarabot W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  52:00 (39) 82:57 (41) disq
Rachele Gaio W16 Italia National TeamITA  34:50 (13) 64:25 (29) disq
Tajda Razpet W16 OK AzimutSLO  60:03 (42) 132:50 (44) disq
Ema Černá W16 TSM PrahaCZE  dns dns dns dns dns disq
Marketa Bidova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  44:47 (32) 63:16 (23) disq
Luna Henry W16 SSD-AŠZ GAJAITA  37:25 (19) 51:56 (11) disq
Viktorie Smekalova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  41:16 (27) 63:29 (25) disq
Karolina Smekalova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  37:21 (18) 71:00 (34) disq
Rita Sárközy W16 MOM BudapestHUN  29:06 (4) 40:23 (1) disq
Christina Deutsch W16 OC FürstenfeldAUT  77:09 (44) 149:20 (45) dns 151:54 (17) dns disq
Anna Angermann W16 SPORTUNION KlagenfurtAUT  mp 65:54 (30) disq
Giada Corso W16 A.S.D. FONZASOITA  50:46 (37) dns disq
Adela Binarova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  42:25 (30) 66:31 (31) disq
Judit Kézdy W16 MOM BudapestHUN  50:45 (36) 62:32 (22) disq

W18
1.Nelli Hajdu W18 Tipo Orienteering ClubHUN  42:47 (7) 48:04 (4) 37:46 (1) 56:55 (3) 45:37 (3) 231:09
2.Elin Martanova W18 Slavia Liberec OrienteeringCZE  40:56 (4) 52:00 (9) 42:19 (4) 56:00 (1) 44:06 (2) 235:21 +04:12
3.Júlia Néda W18 Tipo Orienteering ClubHUN  38:30 (1) 59:29 (18) 43:41 (6) 56:23 (2) 43:18 (1) 241:21 +10:12
4.Magdalena Skachova W18 TSM PrahaCZE  48:22 (13) 51:50 (7) 38:41 (2) 76:31 (8) 45:40 (4) 261:04 +29:55
5.Lucie Korpasová W18 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  48:22 (13) 52:41 (10) 40:24 (3) 81:54 (10) 45:55 (5) 269:16 +38:07
6.Ana Pia Pogačar W18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:58 (10) 61:12 (21) 51:11 (9) 67:40 (4) 53:16 (8) 278:17 +47:08
7.Magdalena Topór W18 WKS Wawel KrakówPOL  49:46 (16) 52:41 (10) 43:44 (7) 72:06 (5) 61:16 (14) 279:33 +48:24
8.Tamara Miklušová W18 TJ Rapid BratislavaSVK  42:10 (5) 49:52 (6) 51:36 (10) 84:04 (11) 53:50 (9) 281:32 +50:23
9.Ema Marková W18 SKI-OB SternberkCZE  50:57 (19) 62:05 (22) 49:06 (8) 74:07 (6) 58:49 (13) 295:04 +63:55
10.Zofia Słońska W18 WKS Wawel KrakówPOL  53:37 (23) 55:35 (14) 60:42 (14) 75:29 (7) 56:13 (11) 301:36 +70:27
11.Hanna Riesing W18 Szegedi Vasutas SEHUN  59:54 (30) 69:51 (29) 59:15 (12) 80:27 (9) 56:07 (10) 325:34 +94:25
12.Zala Serženta Seljak W18 OK AzimutSLO  71:07 (42) 66:55 (26) 57:29 (11) 87:30 (12) 68:14 (15) 351:15 +120:06
13.Krisztina Lengyel W18 Tipo Orienteering ClubHUN  67:31 (39) 75:26 (39) 71:59 (16) 90:03 (13) 84:38 (17) 389:37 +158:28
14.Michaela Patassiová W18 Farmaceut BratislavaSVK  96:59 (46) 71:21 (31) 43:32 (5) 136:15 (16) 57:17 (12) 405:24 +174:15
15.Éva Sigmond W18 Szegedi Vasutas SEHUN  65:41 (36) 90:48 (46) 69:33 (15) 132:41 (15) 82:45 (16) 441:28 +210:19
Dorota Smelikova W18 TSM ValasskoCZE  50:13 (17) 49:51 (5) disq
Barbara Čibej W18 OK AzimutSLO  dnf 106:11 (47) disq
Pia Gruenberger W18 Orienteering KlosterneuburgAUT  66:18 (37) 76:10 (40) disq
Caterina De Nardis W18 Italia National TeamITA  51:49 (20) 76:14 (41) disq
Arianna Patini W18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  52:49 (21) 58:48 (16) disq
Nilla Bogensperger W18 ASKÖ HenndorfAUT  54:37 (26) 58:49 (17) disq
Karmen Pivk W18 OK AzimutSLO  86:11 (43) 88:11 (45) 96:14 (19) dnf 91:29 (19) disq
Deja Razpet W18 OK AzimutSLO  dns 71:52 (33) dns dns 51:54 (7) disq
Zala Zavrl W18 Orientacijski klub KomendaSLO  263:18 (47) 66:59 (27) disq
Katja Babič W18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:15 (8) dns dns dns dns disq
Julia Gilardi W18 Sportclub MeranITA  87:32 (44) 86:51 (44) disq
Debora Dalfollo W18 Gronlait Orienteering TeamITA  66:55 (38) 70:40 (30) disq
Zsófia Nagy W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:21 (25) 68:06 (28) disq
Emese Ősz W18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  90:12 (45) mp 83:30 (18) disq
Karolína Bejvlová W18 TSM PrahaCZE  54:04 (24) 54:39 (13) mp dns dns disq
Sofie Safkova W18 TSM PrahaCZE  dns dns dns dns dns disq
Nicol Canova W18 G.S. PavioneITA  53:16 (22) 60:54 (20) disq
Maya Kastner W18 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  44:48 (9) 46:25 (1) disq
Lilla Zempléni W18 MOM BudapestHUN  45:14 (11) 51:50 (7) disq
Marie Maier W18 OLC GrazAUT  dns dns disq
Michaela Dittrichova W18 TSM ValasskoCZE  39:18 (3) 47:19 (3) disq
Sara Bednarikova W18 TSM ValasskoCZE  mp 73:00 (35) disq
Vera Chiusole W18 Italia National TeamITA  42:31 (6) 65:19 (25) disq
Caterina Dallera W18 Italia National TeamITA  48:46 (15) 73:09 (36) disq
Katerina Neverilova W18 TSM ValasskoCZE  68:46 (40) 78:19 (42) disq
Boglárka Czakó W18 MOM BudapestHUN  39:06 (2) 47:18 (2) disq
Dora Zeiner W18 OLC GrazAUT  64:43 (34) 53:00 (12) disq
Pataki Virag Lara W18 Pécsi Vasutas SKHUN  45:50 (12) 58:17 (15) disq
Szilvia Takacs W18 Siralyok Se.HUN  disq
Eszter Iván W18 MOM BudapestHUN  58:53 (29) 73:21 (37) disq
Olga Jerković Perić W18 OK KapelaCRO  60:56 (32) 83:38 (43) disq
Sabina Smolková W18 SKI-OB SternberkCZE  65:04 (35) mp 59:59 (13) 93:41 (14) 85:23 (18) disq
Guenda Zaffanella W18 Italia National TeamITA  mp 71:34 (32) disq
Annarita Scalzotto W18 Italia National TeamITA  58:43 (28) 72:14 (34) disq
Giulia Rigoni W18 Italia National TeamITA  60:11 (31) 62:42 (23) disq
Theresa Berghofer W18 OC FürstenfeldAUT  68:55 (41) 113:56 (48) 73:18 (17) mp 47:49 (6) disq
Giiulia Disette W18 Orienteering club AppenninoITA  50:30 (18) 60:29 (19) disq
Dorottya László W18 MOM BudapestHUN  58:26 (27) 64:32 (24) disq
Tamara Kálmán W18 MOM BudapestHUN  62:39 (33) 74:53 (38) disq
Angela Trentin W18 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq

W20
1.Yasna Petrova W20 Bulgaria O-TeamBUL  46:21 (1) 56:14 (1) 33:57 (1) 79:30 (2) 49:14 (1) 265:16
2.Eliška Sieglová W20 TSM PrahaCZE  48:16 (3) 61:16 (2) 39:22 (2) 62:21 (1) 54:05 (2) 265:20 +00:04
3.Alena Voltrova W20 OK RoztokyCZE  53:19 (6) 85:32 (9) 49:25 (4) 94:09 (3) 65:01 (5) 347:26 +82:10
4.Tímea Virág W20 C.S. TranSilva ClujROU  52:14 (5) 96:07 (12) 48:51 (3) 101:04 (4) 59:24 (3) 357:40 +92:24
5.Zsófia Mayer W20 Szegedi Vasutas SEHUN  81:29 (16) 106:45 (14) 81:32 (7) 119:11 (6) 88:00 (6) 476:57 +211:41
Zsófia Takács W20 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  74:01 (15) 114:59 (15) 78:02 (6) disq
Silvia Favia W20 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp disq
Magdalena Kalcher W20 HSV PinkafeldAUT  61:00 (13) 93:01 (10) disq
Martina Opálková W20 BETA URSUS RosiceCZE  58:54 (10) dns disq
Erica Ceresa W20 Italia National TeamITA  57:29 (8) 93:13 (11) disq
Nika Poljanšek W20 OK AzimutSLO  55:55 (5) 110:18 (5) 63:19 (4) disq
Serena Raus W20 Italia National TeamITA  dns dns disq
Valentina Trentin W20 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq
Anni Berger W20 Der Berger-ClanAUT  59:07 (11) 63:49 (3) disq
Tina Tiefenboeck W20 Naturfreunde WienAUT  54:09 (7) 65:23 (5) disq
Alice Selem W20 Italia National TeamITA  57:32 (9) 72:45 (7) disq
Ylvi Kastner W20 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  48:42 (4) 64:04 (4) disq
Ana Tišljar W20 OK OrionCRO  59:15 (12) 97:40 (13) disq
Tereza Ressova W20 TSM ValasskoCZE  dns dns disq
Bianca Chiusi W20 Polisportiva BesaneseITA  61:14 (14) 84:14 (8) disq
Jasmina Gassner W20 Naturfreunde WienAUT  46:23 (2) 67:31 (6) disq

W21A
1.Henna Yliluikki W21A Angelniemen AnkkuriFIN  49:20 (1) 72:00 (2) 55:49 (6) 85:05 (2) 57:13 (1) 319:27
2.Anna Hermannova W21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  60:50 (11) 81:57 (8) 49:01 (2) 84:46 (1) 60:19 (3) 336:53 +17:26
3.Soňa Beržinská W21A Expres Czech TeamCZE  55:43 (7) 78:20 (6) 56:53 (8) 87:04 (3) 63:49 (4) 341:49 +22:22
4.Zsófia Ratinland W21A Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:46 (3) 88:49 (15) 53:52 (3) 90:11 (4) 57:58 (2) 342:36 +23:09
5.Tereza Hošková W21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  66:16 (19) 87:34 (13) 54:20 (4) 104:19 (5) 68:48 (7) 381:17 +61:50
6.Linda Engen W21A Active Travel Norway ASNOR  62:33 (12) 93:06 (17) 55:12 (5) 111:22 (7) 67:21 (5) 389:34 +70:07
7.Joanna Puternicka W21A Orientop WrocławPOL  86:03 (28) 124:12 (31) 68:59 (12) 151:57 (9) 112:25 (11) 543:36 +224:09
8.Monika Martina Sipina Halper W21A OK JelenCRO  80:05 (27) 120:15 (29) 73:18 (13) 185:31 (10) 94:07 (10) 553:16 +233:49
Malena Hesping W21A Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  67:17 (20) 98:30 (22) disq
Rugiada De Vallier W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  62:33 (12) 106:12 (25) disq
Alice Dal Bello W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  63:48 (15) 84:37 (11) disq
Nevija Frajzman W21A OK JelenCRO  63:55 (16) 95:45 (18) disq
Delilah Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  115:09 (29) 121:28 (30) disq
Aleksandra Mazan W21A UKS"Traper"ZłocieniecPOL  57:09 (8) 87:44 (14) 57:44 (9) dns dns disq
Gudrun Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  74:40 (26) 109:26 (27) disq
Alice Kozumplíková W21A Expres Czech TeamCZE  68:52 (22) 92:42 (16) mp 150:34 (8) 68:26 (6) disq
Maren Herrgesell W21A OLC GrazAUT  50:24 (2) 73:43 (3) disq
Gisa Wartbichler W21A HSV-OL Wr.NeustadtAUT  68:44 (21) 97:17 (19) disq
Federica Negri W21A Polisportiva BesaneseITA  72:09 (24) 81:12 (7) disq
Melania Tinelli W21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  150:42 (33) disq
Tina Zagorc W21A Kamniški orientacijski klubSLO  64:58 (11) 105:47 (6) 72:36 (8) disq
Jerca Bernik W21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  53:43 (5) 71:57 (1) disq
Hana Janů W21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  53:24 (4) 74:31 (4) 55:55 (7) disq
Marlene Berger W21A Der Berger-ClanAUT  60:38 (10) 78:12 (5) disq
Urša Štanfel W21A OK AzimutSLO  97:23 (20) disq
Barbara Kmetec W21A Kamniški orientacijski klubSLO  74:10 (25) 105:01 (24) 61:46 (10) mp 73:26 (9) disq
Marlies Berger W21A Der Berger-ClanAUT  57:20 (9) 83:57 (10) disq
Brina Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  70:38 (23) 107:59 (26) disq
Hannah Hoffmann W21A LZ OMAHAAUT  65:00 (17) 97:26 (21) disq
Maria Zebele W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  62:41 (14) 83:01 (9) disq
Hannah Kalcher W21A HSV PinkafeldAUT  66:03 (18) 103:23 (23) disq
Lana Štrumbelj W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  127:13 (32) disq
Tajda Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  54:55 (6) 85:35 (12) 47:57 (1) disq
Ana Šalamun W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  119:26 (28) disq

W21B
1.Jana Sitte W21B SU Schöckl GrazAUT  27:58 (8) 45:15 (3) 40:35 (3) 52:22 (6) 28:25 (2) 194:35
2.Virág Nagy W21B Hungarian National TeamHUN  26:16 (3) 69:57 (19) 36:30 (2) 46:21 (4) 32:19 (4) 211:23 +16:48
3.Elena Shchagina W21B BSE NovgorodRUS  38:50 (20) 101:12 (32) 70:55 (6) 49:09 (5) 49:12 (5) 309:18 +114:43
Tina Močnik W21B Orientacijski klub KomendaSLO  56:33 (8) disq
Damjana Gantar W21B OK AzimutSLO  61:24 (30) 61:09 (11) disq
Zsuzsanna Domján W21B Hungarian National TeamHUN  29:37 (1) 28:33 (2) disq
Julija Ferenc W21B OK TivoliSLO  27:20 (7) 41:54 (1) disq
Spela Bogataj W21B Orientacijski klub KomendaSLO  76:42 (24) disq
Laura Sladek W21B SU Schöckl GrazAUT  33:15 (15) 64:27 (17) disq
Magdalena Standhartinger W21B SU Schöckl GrazAUT  dns 62:01 (13) 41:24 (4) 32:03 (3) 27:52 (1) disq
Maja Istenič W21B OK AzimutSLO  42:14 (23) 98:44 (31) disq
Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  28:38 (9) 71:16 (20) disq
Damjana Jerše W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Marta Malus W21B Orientacijski klub KomendaSLO  143:34 (36) disq
Vedrana Radić W21B OK VihorCRO  89:08 (38) 112:12 (34) disq
Nataša Kolarek W21B OK VihorCRO  77:40 (35) 71:35 (21) disq
Helena Dukić W21B OK VihorCRO  69:07 (33) 92:59 (28) disq
Sanja Penc W21B OK VihorCRO  54:50 (28) 126:06 (35) disq
Aleksandra Miličević W21B OK VihorCRO  82:44 (37) dnf disq
Paula Prpić W21B OK VihorCRO  34:11 (16) 91:33 (27) disq
Barbora Večeřová W21B Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  38:46 (19) 75:35 (23) mp disq
Monika Molnárová W21B SK Zabovresky BrnoCZE  26:52 (5) 46:01 (4) disq
Kerstin Thoman W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  63:15 (31) 106:05 (33) disq
Ana-Marija Pavić W21B OK VihorCRO  mp dnf disq
Johanna Thoman W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  53:10 (27) 95:55 (30) disq
Martina Aigmüller W21B SU Schöckl GrazAUT  37:05 (17) 51:00 (6) disq
Eliska Vlachova W21B SCM Hanacke oblastiCZE  21:26 (2) 64:11 (16) disq
Sára Kóger W21B PVM PécsHUN  29:21 (10) 53:34 (7) disq
Viktoria Größ W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  50:25 (26) 60:42 (10) disq
Viktoria Knauder W21B SU Schöckl GrazAUT  20:10 (1) dns 46:08 (5) 27:52 (1) 28:44 (3) disq
Jarmila Makovská W21B KOB Tretra Praha (CZE)CZE  31:35 (13) disq
Nika Močnik W21B OK AzimutSLO  29:51 (12) 88:21 (25) disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  dns dns dns disq
Oleksandra Novokshonova W21B OLC GrazAUT  27:13 (6) 46:52 (5) disq
Lisa-sophie Fischer W21B Orienteering KlosterneuburgAUT  32:52 (14) 63:32 (15) disq
Agnes Lux W21B B-AcesHUN  67:43 (7) disq
Nataša Bogataj W21B OK AzimutSLO  42:13 (22) 89:45 (26) disq
Ana Delić W21B OK JelenCRO  41:34 (21) 72:30 (22) disq
Franca Scardoni W21B Lessinia OrienteeringITA  68:41 (32) dnf disq
Federica Brugnoli W21B Lessinia OrienteeringITA  73:34 (34) dnf disq
Elena Gombač Šuc W21B Orientacijski klub KomendaSLO  42:44 (25) 62:21 (14) disq
Ingrid Lueger W21B SU Schöckl GrazAUT  95:38 (29) disq
Angelika Renz W21B SU Schöckl GrazAUT  26:45 (4) 44:20 (2) disq
Maja Obid W21B OK AzimutSLO  78:31 (36) mp disq
Gerhild Pacher W21B SU Schöckl GrazAUT  37:35 (18) 61:41 (12) disq
Marina Delise W21B ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  55:00 (29) disq
Bernadette Kalcher W21B HSV PinkafeldAUT  42:23 (24) 64:32 (18) disq
Marie Kalcher W21B HSV PinkafeldAUT  29:30 (11) 59:25 (9) disq

W21E
1.Miia Niittynen W21E KooveeFIN  40:38 (1) 65:52 (5) 47:10 (6) 59:02 (3) 57:33 (1) 270:15
2.Svetlana Mironova W21E KooveeFIN  42:40 (2) 64:18 (3) 51:23 (14) 58:25 (1) 58:37 (3) 275:23 +05:08
3.Zsófia Sárközy W21E Hungarian National TeamHUN  48:23 (8) 62:07 (1) 47:15 (8) 59:00 (2) 61:16 (7) 278:01 +07:46
4.Evely Kaasiku W21E JOKAEST  43:48 (3) 82:15 (27) 39:59 (1) 61:12 (4) 59:26 (5) 286:40 +16:25
5.Ildikó Szerencsi W21E Hungarian National TeamHUN  50:32 (12) 68:22 (10) 44:04 (2) 68:59 (8) 65:30 (9) 297:27 +27:12
6.Hanga Szuromi W21E Hungarian National TeamHUN  49:48 (11) 68:19 (9) 44:19 (3) 70:32 (9) 66:56 (12) 299:54 +29:39
7.Kirsi Nurmi W21E IFK Göteborg OrienteringSWE  45:19 (5) 73:34 (18) 53:47 (18) 70:37 (10) 60:32 (6) 303:49 +33:34
8.Enni Jalava W21E Turun SuunnistajatFIN  62:51 (37) 68:52 (11) 47:03 (5) 65:53 (5) 59:14 (4) 303:53 +33:38
9.Chloé Haberkorn W21E O'JuraFRA  49:01 (9) 69:15 (12) 50:42 (13) 72:33 (13) 65:46 (10) 307:17 +37:02
10.Petra Aschermannova W21E TSM PrahaCZE  54:11 (20) 65:03 (4) 55:30 (21) 71:54 (12) 66:13 (11) 312:51 +42:36
11.Annika Rihma W21E Estonian Military Orienteering TeamEST  54:12 (21) 72:22 (16) 49:40 (11) 67:30 (6) 69:50 (14) 313:34 +43:19
12.Liliana Gotseva W21E Bulgaria O-TeamBUL  53:32 (19) 68:04 (7) 53:15 (17) 79:16 (15) 64:28 (8) 318:35 +48:20
13.Kristina Ivanova W21E Bulgaria O-TeamBUL  53:31 (18) 68:03 (6) 47:11 (7) 85:23 (18) 72:04 (17) 326:12 +55:57
14.Gabriela Šimůnková W21E KOB Tretra Praha (CZE)CZE  56:40 (27) 82:58 (29) 46:55 (4) 78:15 (14) 68:04 (13) 332:52 +62:37
15.Vanda Vékony W21E Hungarian National TeamHUN  52:41 (17) 90:35 (36) 51:36 (15) 68:54 (7) 78:45 (21) 342:31 +72:16
16.Mojca Flerin Drevenšek W21E Kamniški orientacijski klubSLO  61:13 (35) 82:40 (28) 54:05 (19) 80:06 (16) 71:17 (16) 349:21 +79:06
17.Sanna Kauppila W21E Angelniemen AnkkuriFIN  59:19 (32) 76:36 (21) 64:18 (25) 80:12 (17) 70:34 (15) 350:59 +80:44
18.Kristine Bertuka W21E Latvia NAFLAT  60:58 (34) 75:22 (20) 49:12 (10) 90:21 (19) 78:01 (20) 353:54 +83:39
19.Tereza Korpasová W21E Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  56:09 (25) 85:54 (33) 55:19 (20) 93:05 (20) 81:52 (22) 372:19 +102:04
20.Yana Bogya W21E C.S. TranSilva ClujROU  76:27 (50) 85:26 (32) 65:27 (26) 111:06 (23) 84:29 (23) 422:55 +152:40
21.Véronique De Briey W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  70:12 (44) 94:49 (40) 89:46 (31) 101:15 (21) 88:41 (24) 444:43 +174:28
22.Aurélie Deschepper W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  72:00 (45) 105:18 (47) 65:28 (27) 111:36 (24) 117:22 (29) 471:44 +201:29
23.Linda Schrader W21E Military Orienteering Team NLNED  67:37 (41) 101:51 (46) 92:00 (32) 112:38 (25) 101:59 (25) 476:05 +205:50
24.Marijke Klaassen W21E Military Orienteering Team NLNED  89:15 (59) 133:07 (54) 80:32 (30) 113:30 (26) 104:55 (26) 521:19 +251:04
25.Mijke Mallekoote W21E Military Orienteering Team NLNED  82:05 (54) 114:28 (51) 94:00 (33) 146:07 (29) 105:15 (27) 541:55 +271:40
26.Ellen Laporte W21E Military Orienteering Team NLNED  80:32 (52) 110:36 (50) 108:33 (34) 122:06 (27) 123:05 (30) 544:52 +274:37
27.Barbara Giuganino W21E CO2ITA  86:49 (58) 134:33 (55) 116:34 (35) 141:12 (28) 106:59 (28) 586:07 +315:52
28.Christel Cravatte W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  99:31 (60) 135:41 (56) 133:18 (36) 169:17 (30) 130:15 (31) 668:02 +397:47
Eleonora Donadini W21E Polisportiva BesaneseITA  74:35 (48) 78:38 (23) 77:36 (29) 106:59 (22) mp disq
Christine Kirchlechner W21E Sportclub MeranITA  47:44 (7) 68:15 (8) disq
Petra Egei W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  70:01 (43) 95:49 (42) disq
Laura Carluccio W21E Polisportiva G.MasiITA  68:46 (42) disq
Karoliina Ukskoski W21E KooveeFIN  dns dns dns dns dns disq
Anna Nilsson Simkovics W21E OLC WienerwaldAUT  51:45 (14) dnf disq
Ana Beblek W21E OK JelenCRO  84:56 (56) 123:36 (52) disq
Francesca Taufer W21E U.S. Primiero A.S.DITA  57:40 (29) 72:15 (15) disq
Arianna Taufer W21E U.S. Primiero A.S.DITA  75:36 (49) dns disq
Pavla Horova W21E SCM Hanacke oblastiCZE  52:07 (16) 94:14 (38) disq
Elīna Kārkliņa W21E Latvia NAFLAT  54:30 (23) 72:33 (17) 51:48 (16) dnf 75:50 (18) disq
Nika Poljanšek W21E OK AzimutSLO  105:19 (48) disq
Ursula Kadan W21E OC FürstenfeldAUT  44:06 (4) 62:52 (2) disq
Kristína Krajčíková W21E ATU KošiceSVK  65:17 (40) 99:23 (44) disq
Monika Ravnikar W21E Orientacijski klub KomendaSLO  80:34 (53) 126:56 (53) disq
Irene Pozzebon W21E Polisportiva BesaneseITA  55:58 (24) 69:40 (14) disq
Lisa Pacher W21E SU Schöckl GrazAUT  85:58 (57) 106:58 (49) disq
Carlotta Scalet W21E OLC GrazAUT  51:51 (15) 80:36 (25) disq
Amandine Malengreau W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  72:45 (46) 98:02 (43) 66:27 (28) mp 77:44 (19) disq
Lucia Curzio W21E Polisportiva G.MasiITA  59:03 (31) disq
Polona Jezeršek W21E Orientacijski klub KomendaSLO  95:16 (41) disq
Hanga Morandini W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  64:02 (39) 89:54 (35) disq
Laura Ramstein W21E OLC GrazAUT  56:34 (26) 74:21 (19) 48:32 (9) disq
Michela Guizzardi W21E CUS BOLOGNAITA  57:02 (28) 50:37 (12) disq
Filoména Kovács W21E Pécsi Vasutas SKHUN  73:25 (47) 77:28 (22) disq
Pia Blake W21E Yukon Orienteering AssociationCAN  61:23 (36) 84:02 (30) 61:02 (23) mp mp disq
Aneta Vozdová W21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:28 (22) 79:30 (24) 61:17 (24) disq
Luca Szuromi W21E Hungarian National TeamHUN  58:40 (30) 87:25 (34) disq
Chiara Dalla Santa W21E G.S. PavioneITA  78:46 (51) 85:16 (31) disq
Csenge Viniczai W21E Hungarian National TeamHUN  49:40 (10) 69:38 (13) disq
Tina Zagorc W21E Kamniški orientacijski klubSLO  82:13 (55) 100:00 (45) disq
Johanna Hulkkonen W21E KooveeFIN  dns dns dns 71:53 (11) 58:36 (2) disq
Csilla Gárdonyi W21E MOM BudapestHUN  45:48 (6) dns disq
Martina Palumbo W21E AD Trento OrienteeringITA  60:34 (33) 94:29 (39) disq
Šárka Hnilicová W21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  63:31 (38) 90:42 (37) 57:56 (22) disq
Viola Zagonel W21E Polisportiva G.MasiITA  51:18 (13) 81:30 (26) disq

W35
1.Merike Vanjuk W35 Estonian Military Orienteering TeamEST  35:55 (1) 64:49 (2) 40:39 (1) 55:21 (1) 49:24 (1) 246:08
2.Reda Velde W35 AzuolasLTU  41:59 (2) 75:12 (6) 52:52 (2) 76:13 (4) 56:26 (2) 302:42 +56:34
3.Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  48:31 (4) 76:12 (7) 58:24 (3) 64:11 (3) 62:48 (5) 310:06 +63:58
4.Mirjam Rotzler W35 OLG AeschSUI  56:29 (9) 67:47 (3) 61:34 (5) 82:41 (6) 60:51 (4) 329:22 +83:14
5.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  57:29 (10) 73:48 (5) 63:39 (6) 80:44 (5) 59:28 (3) 335:08 +89:00
6.Nikolett Lada W35 BimahevHUN  60:18 (11) 91:04 (11) 68:51 (7) 83:59 (7) 71:24 (6) 375:36 +129:28
7.Irena Hacin Kölner W35 Orientacijski klub KomendaSLO  100:24 (12) 116:33 (14) 101:18 (9) 139:14 (9) 97:00 (7) 554:29 +308:21
Irena Čorko Meštrović W35 OK KapelaCRO  107:39 (8) disq
Helga Bertoldi W35 orienteering MezzocoronaITA  45:56 (3) 79:32 (8) disq
Vlatka Stupalo W35 OK VihorCRO  136:33 (15) 146:27 (18) disq
Bernardica Stipić W35 OK VihorCRO  113:19 (13) dns disq
Michela Guizzardi W35 CUS BOLOGNAITA  53:49 (1) disq
Ana Plavčak W35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  104:16 (12) disq
Ana Pribaković Borštnik W35 OK TivoliSLO  53:34 (6) 82:56 (9) disq
Lidija Benigar W35 Kamniški orientacijski klubSLO  54:44 (7) 83:45 (10) dns disq
Astrid Riis W35 HerlufsholmDEN  48:32 (5) 73:13 (4) 60:52 (4) 62:44 (2) mp disq
Petra Stojan W35 Orientacijski klub KomendaSLO  130:58 (16) </