v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Bubo cup 2021 (4 days)->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time

BEGINNERS
1.Maja Ugrin BEGINNERS OK TivoliSLO  33:18 (1) 51:47 (2) 54:32 (1) 48:18 (2) 187:55
Manuela Peneder BEGINNERS FSPV Erste BankAUT  mp 49:47 (1) 76:39 (2) 37:20 (1) disq

M10
Anže Obid M10 OK AzimutSLO  33:40 (1) 27:41 (1) disq

M10-shadowed
1.Luis Wittberger M10-shadowed FSPV Erste BankAUT  18:23 (1) 17:10 (1) 09:51 (1) 18:56 (1) 64:20
Brin Šegula M10-shadowed Orientacijski klub KomendaSLO  14:20 (2) 55:41 (2) disq

M12
1.Vit Novotny M12 OK99 Hradec KrálovéCZE  14:48 (1) 16:59 (1) 15:35 (1) 12:19 (1) 59:41
2.Nils Okle M12 OLK Piz HasiSUI  15:32 (2) 24:48 (2) 21:48 (2) 31:36 (2) 93:44 +34:03

M14
Aljaž Kerševan M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  100:19 (2) disq
Tine Novak M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  92:24 (1) disq
Odin Groeneveld M14 The Hague Orienteering RunnersNED  42:52 (1) 58:56 (2) 52:38 (1) mp disq
Pablo Pereira Roldan M14 COMAESP  52:57 (2) 40:29 (1) 55:53 (2) mp disq

M16
1.Luka Seljak M16 Orientacijski klub KomendaSLO  30:04 (1) 48:46 (1) 46:05 (1) 39:04 (1) 163:59
2.Iusef Abdelbaky M16 Punto K Orienteering ASDITA  37:31 (2) 74:43 (2) 57:09 (2) 50:14 (2) 219:37 +55:38
3.Jaka Seljak M16 Orientacijski klub KomendaSLO  53:38 (3) 78:44 (3) 105:48 (3) 102:32 (3) 340:42 +176:43

M18
1.Tihon Salopek M18 OK RisCRO  34:52 (1) 54:15 (1) 51:04 (2) 38:16 (2) 178:27
2.Elia Oleotto M18 Friuli MTB & OrienteeringITA  48:20 (5) 58:04 (2) 50:24 (1) 37:43 (1) 194:31 +16:04
3.Alessandro Rivetta M18 Sempierdo Orienteering ManiagoITA  48:00 (4) 60:24 (3) 55:58 (3) 48:30 (3) 212:52 +34:25
4.Pietro Sergas M18 Punto K Orienteering ASDITA  38:24 (2) 64:55 (4) 73:19 (4) 74:01 (6) 250:39 +72:12
5.Ruben Tič M18 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  51:57 (6) 74:12 (5) 97:37 (5) 60:54 (5) 284:40 +106:13
Martin Jevševar M18 OK BrežiceSLO  44:26 (3) 81:46 (6) mp 52:58 (4) disq

M21A LONG
1.Roman Fiedler M21A LONG SU Schöckl GrazAUT  43:44 (1) 65:04 (1) 56:54 (1) 59:11 (1) 224:53

M21A SHORT
Ivan Boyadzhiev ml. M21A SHORT Mariborski OKSLO  45:23 (1) disq

M21B
1.Herwig Jr. Allwinger M21B Mariborski OKSLO  35:33 (2) 52:57 (2) 49:35 (1) 44:24 (1) 182:29
2.Marko Obid M21B OK AzimutSLO  38:40 (3) 58:24 (3) 52:38 (2) 55:17 (2) 204:59 +22:30
3.Ales Ferenc M21B OK TivoliSLO  55:01 (5) 79:06 (5) 75:15 (3) 65:07 (4) 274:29 +92:00
Gregor Leskovšek M21B Orientacijski klub KomendaSLO  151:54 (6) 171:48 (6) mp 129:14 (5) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  31:54 (1) 47:31 (1) dns dns disq
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  41:50 (4) 69:43 (4) mp 56:55 (3) disq

M21E
1.Toby Scott M21E OLV SteinbergGER  35:06 (1) 56:07 (1) 54:06 (1) 37:04 (1) 182:23
2.Cedric Guthier M21E OLV SteinbergGER  44:42 (2) 66:11 (2) 70:57 (3) 54:32 (2) 236:22 +53:59
Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  70:54 (2) 70:44 (3) disq

M35
1.Ivan Bublić M35 OK KapelaCRO  65:07 (1) 87:33 (1) 79:29 (1) 71:34 (1) 303:43

M35 ULTIMATE
1.Tomas Novotny M35 ULTIMATE OK99 Hradec KrálovéCZE  38:02 (1) 49:38 (1) 53:39 (1) 44:05 (1) 185:24
2.José Manuel García Crespo M35 ULTIMATE COMAESP  49:05 (2) 58:21 (2) 65:52 (2) 55:46 (2) 229:04 +43:40
3.Bojan Jevševar M35 ULTIMATE OK BrežiceSLO  49:16 (3) 67:00 (3) 68:22 (3) 64:35 (3) 249:13 +63:49
4.Roberto Larotella M35 ULTIMATE Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  56:04 (4) 81:50 (5) 85:06 (5) 74:40 (5) 297:40 +112:16
Boris Eržen M35 ULTIMATE Škofjeloški orientacijski klubSLO  79:01 (4) 90:05 (7) disq
Herfried Trummer M35 ULTIMATE OC FürstenfeldAUT  84:31 (4) 67:46 (4) disq
Igor Bončina M35 ULTIMATE Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  101:22 (6) 118:39 (6) 80:15 (6) disq

M45
1.Igor Gavrilov M45 Orientacijski klub KomendaSLO  38:08 (4) 51:56 (1) 49:17 (2) 40:47 (1) 180:08
2.Petr Janas M45 SK PragaCZE  39:53 (7) 55:03 (4) 49:27 (3) 44:46 (4) 189:09 +09:01
3.Jordi Domènech Amorós M45 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  37:06 (2) 53:59 (3) 57:45 (5) 41:46 (3) 190:36 +10:28
4.Gunther Deferme M45 hamokBEL  38:34 (5) 60:20 (5) 53:42 (4) 51:04 (5) 203:40 +23:32
5.Tihomir Salopek M45 OK RisCRO  45:35 (8) 66:41 (6) 57:45 (5) 56:07 (6) 226:08 +46:00
Dušan Petrovič M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  34:02 (1) 53:38 (2) 67:20 (7) disq
Davor Pobega M45 OK TivoliSLO  58:03 (9) 83:10 (7) 78:28 (8) mp disq
Janez Pretnar M45 Kamniški orientacijski klubSLO  37:14 (3) dns 46:40 (1) 41:41 (2) disq
Marc Kerckhofs M45 OmegaBEL  39:18 (6) dns disq

M50
1.Edgaras Voveris M50 Devyni OSKLTU  36:05 (1) 56:56 (2) 47:25 (1) 43:25 (1) 183:51
2.Olaf Binsch M50 The Hague Orienteering RunnersNED  38:51 (3) 58:12 (4) 50:20 (2) 44:12 (2) 191:35 +07:44
3.Siegfried Opetnik M50 HSV KLAGENFURTAUT  37:55 (2) 58:02 (3) 51:09 (3) 46:31 (3) 193:37 +09:46
4.Stefano Brambilla M50 CO2ITA  43:09 (6) 53:29 (1) 52:19 (5) 56:16 (7) 205:13 +21:22
5.Herwig Allwinger M50 Mariborski OKSLO  47:17 (8) 66:07 (7) 56:01 (6) 47:40 (4) 217:05 +33:14
6.Miguel Sáez Plaza M50 Club Veleta OrientaciónESP  42:45 (5) 61:54 (6) 62:45 (8) 55:33 (6) 222:57 +39:06
7.Paul Pereira Rivero M50 COMAESP  45:04 (7) 68:12 (8) 56:14 (7) 64:21 (9) 233:51 +50:00
Christian Gotthardt M50 HSV Spittal/DrauAUT  62:45 (8) 60:23 (8) disq
Bruno Scherr M50 HSV Spittal/DrauAUT  63:55 (10) 47:47 (5) disq
Alberto Grilli M50 Punto NordITA  dns dns dns dns disq
Martin Gygax M50 OLG Biberist SOSUI  40:12 (4) 61:25 (5) 51:31 (4) dns disq

M50 ULTIMATE
1.Georg Wittberger M50 ULTIMATE FSPV Erste BankAUT  36:18 (1) 57:50 (3) 47:57 (2) 38:42 (2) 180:47
2.Markus Bieri M50 ULTIMATE OLG PfäffikonSUI  38:28 (2) 51:42 (2) 50:56 (3) 47:25 (3) 188:31 +07:44
Jurg Niggli M50 ULTIMATE O'JuraFRA  mp disq
Raik Zschäckel M50 ULTIMATE SV IHW Alex 78 BerlinGER  mp 47:22 (1) 43:02 (1) 36:42 (1) disq
Gregor Chudoba M50 ULTIMATE OLC Union ViktringAUT  41:42 (3) 59:24 (4) disq

M55
1.Guttorm Egge M55 IL GeoFormNOR  34:29 (1) 49:52 (1) 49:42 (3) 40:25 (1) 174:28
2.Martin Okle M55 OLK Piz HasiSUI  39:43 (2) 53:33 (2) 45:37 (1) 42:36 (2) 181:29 +07:01
3.Herwig Proske M55 OC FürstenfeldAUT  40:31 (3) 55:49 (3) 50:15 (4) 48:14 (4) 194:49 +20:21
4.Jose Angel Ramos Román M55 ADOLESP  47:45 (6) 56:04 (4) 49:13 (2) 43:15 (3) 196:17 +21:49
5.Christian Kosch M55 OLV SteinbergGER  41:49 (4) 59:35 (5) 53:30 (5) 59:58 (5) 214:52 +40:24
6.Anders Knudsen M55 HerlufsholmDEN  42:46 (5) 63:58 (6) 61:40 (6) 68:11 (7) 236:35 +62:07
7.Peter Kollenbach M55 Ski-Club Helsa e.V.GER  54:12 (7) 69:22 (7) 78:43 (7) 65:53 (6) 268:10 +93:42
Noldi Schneider M55 ZèlgSUI  62:53 (8) mp 89:43 (8) 79:47 (8) disq
Nikolaj Wanner M55 OLG SiegerlandGER  dns dns dns dns disq

M60
1.Günter Kradischnig M60 OLC GrazAUT  35:20 (1) 54:44 (2) 49:05 (3) 44:12 (2) 183:21
2.Thomas Dätwyler M60 OLG PfäffikonSUI  39:25 (3) 56:05 (3) 48:28 (2) 43:04 (1) 187:02 +03:41
3.Arne Kristensen M60 HerlufsholmDEN  36:33 (2) 51:15 (1) 49:06 (4) 50:55 (4) 187:49 +04:28
4.François Hueber M60 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  45:27 (4) 57:20 (4) 46:44 (1) 66:56 (7) 216:27 +33:06
5.Roman Sladič M60 Škofjeloški orientacijski klubSLO  62:30 (5) 97:24 (5) 92:33 (6) 76:39 (8) 329:06 +145:45
Alex Bor M60 TitanRUS  dns dns dns dns disq
Martin Bagness M60 Warrior OCGBR  dns dns dns dns disq
Ivan Boyadzhiev M60 Mariborski OKSLO  70:23 (5) 61:37 (6) disq
Stanko Čufer M60 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  44:35 (3) disq
Ivo Kete M60 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  58:57 (5) disq

M65
1.Konrad Tonn M65 SSV Planeta RadebeulGER  33:03 (1) 47:34 (1) 46:03 (1) 61:05 (1) 187:45
2.Vlado Sedej M65 OK AzimutSLO  46:36 (4) 68:56 (4) 78:32 (3) 70:41 (3) 264:45 +77:00
3.Ezio Paris M65 Orienteering Mezzocorona A.S.D.ITA  43:11 (2) 63:58 (3) 103:53 (5) 96:53 (4) 307:55 +120:10
Charles Nelson M65 OK AzimutSLO  43:27 (3) 58:41 (2) 59:26 (2) disq
Janko Lapajne M65 OK AzimutSLO  79:17 (4) 61:51 (2) disq

M70
1.Günther Prommer M70 NF BrücklAUT  41:36 (2) 49:29 (1) 91:44 (1) 74:29 (2) 257:18
Corrado Miniotti M70 CRAL TRASPORTI TORINESIITA  64:00 (3) 106:08 (3) 111:52 (2) dnf disq
Wolfgang Germ M70 NF KühnsdorfAUT  39:10 (1) 52:50 (2) 54:18 (1) disq

OPEN A
David Čufer OPEN A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  64:02 (1) disq
Katja Babič OPEN A Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Zoltán Miháczi OPEN A Tipo Orienteering ClubHUN  79:50 (1) 68:17 (2) disq

OPEN B
1.Milan Seitler OPEN B   43:28 (1) 65:07 (2) 55:15 (1) 49:43 (3) 213:33
Antónia Holper OPEN B Tipo Orienteering ClubHUN  106:27 (3) 128:12 (4) disq
Jan Dovč OPEN B OK TivoliSLO  48:04 (1) mp 45:46 (1) disq
Uroš Petrovič OPEN B Orientacijski Klub PolarisSLO  51:52 (2) 77:36 (2) disq
Elizaveta Reshetnyak OPEN B   45:52 (2) disq
Johannes Chudoba OPEN B OLC Union ViktringAUT  mp disq
Timotej Šuc OPEN B Orientacijski klub KomendaSLO  52:29 (3) disq

OPEN C
1.Andrea Handlová OPEN C   46:01 (1) 45:46 (2) 44:23 (1) 48:20 (1) 184:30
Maja Blejec OPEN C OK TivoliSLO  64:00 (3) 86:04 (3) 96:03 (2) disq
Martina Petrovič OPEN C Orientacijski Klub PolarisSLO  dns dns disq
Katja Dovč OPEN C OK TivoliSLO  38:21 (1) 50:45 (2) dns disq

OPEN D
Enej Šuc OPEN D Orientacijski klub KomendaSLO  19:06 (1) disq
Maja Blejec OPEN D OK TivoliSLO  49:06 (2) disq

W12
1.Margarita Zhuravleva W12 Devyni OSKLTU  17:38 (1) 26:56 (1) 25:20 (1) 21:02 (2) 90:56
2.Cristina García Gómez W12 COMAESP  21:22 (2) 29:40 (2) 28:38 (2) 20:21 (1) 100:01 +09:05

W14
1.Vendula Novotna W14 OK99 Hradec KrálovéCZE  33:39 (3) 28:36 (1) 30:47 (1) 36:00 (1) 129:02
2.Neža Obid W14 OK AzimutSLO  29:57 (1) 29:30 (2) 47:11 (2) 42:31 (2) 149:09 +20:07
3.Sarina Okle W14 OLK Piz HasiSUI  33:09 (2) 33:20 (3) 51:48 (3) 49:00 (3) 167:17 +38:15
4.Nikolina Ugrin W14 OK TivoliSLO  46:19 (4) 41:58 (4) 79:36 (4) 86:29 (4) 254:22 +125:20

W16
1.Dorja Salopek W16 OK RisCRO  30:33 (1) 35:52 (2) 39:31 (1) 31:43 (1) 137:39
2.Nastja Ferluga W16 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  34:29 (2) 34:14 (1) 48:31 (2) 42:36 (2) 159:50 +22:11
3.Isabel Ramos Serrano W16 ADOLESP  45:23 (4) 52:10 (3) 66:01 (5) 53:00 (3) 216:34 +78:55
4.Feike Kerckhofs W16 OmegaBEL  41:57 (3) 59:44 (7) 59:49 (4) 65:04 (4) 226:34 +88:55
5.Lejla Cunja W16 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  56:45 (5) 59:18 (4) 59:15 (3) 89:21 (7) 264:39 +127:00
6.Louisa Kollenbach W16 Ski-Club Helsa e.V.GER  61:58 (7) 59:28 (5) 87:28 (6) 76:13 (6) 285:07 +147:28
Majda Vidaković W16 OK KapelaCRO  61:06 (6) 59:38 (6) mp 74:24 (5) disq

W18
1.Stella Cignini W18 Punto K Orienteering ASDITA  44:16 (1) 61:45 (1) 56:07 (1) 47:38 (1) 209:46

W21A SHORT
1.Sabeth Kosch W21A SHORT OLV SteinbergGER  39:55 (1) 62:23 (1) 51:01 (1) 42:23 (1) 195:42
2.Elisabeth Schintgen W21A SHORT Luxembourg Orienteering ClubLUX  45:41 (2) 69:42 (2) 61:17 (2) 64:33 (4) 241:13 +45:31
3.Barbara Kmetec W21A SHORT Kamniški orientacijski klubSLO  53:29 (3) 73:50 (4) 84:53 (3) 51:18 (3) 263:30 +67:48
4.Cornelia Okle W21A SHORT OLK Piz HasiSUI  56:57 (4) 73:26 (3) 111:10 (4) 71:07 (5) 312:40 +116:58
Clarissa Kradischnig W21A SHORT OLC GrazAUT  44:05 (2) disq

W21B
1.Jedert Jevševar W21B OK BrežiceSLO  44:59 (3) 32:31 (1) 42:17 (1) 48:53 (1) 168:40
2.Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  39:15 (1) 40:41 (2) 68:07 (3) 71:56 (2) 219:59 +51:19
3.Sandra Bergant Vidaković W21B OK KapelaCRO  43:33 (2) 44:01 (3) 62:36 (2) 96:24 (4) 246:34 +77:54
4.Tanja Kmetec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  75:23 (4) 55:49 (5) 74:58 (4) 87:40 (3) 293:50 +125:10
Barbara Čibej W21B OK AzimutSLO  44:19 (4) mp disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  mp dns dns dns disq
Neža Sluga W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  105:01 (5) disq
Maja Obid W21B OK AzimutSLO  77:24 (5) 85:07 (5) dnf disq

W21E
1.Tatsiana Voveriene W21E Devyni OSKLTU  48:37 (1) 66:44 (1) 55:37 (1) 47:59 (1) 218:57
2.Liesbeth Van De Velde W21E OmegaBEL  59:41 (2) 75:12 (2) 63:45 (2) 61:33 (2) 260:11 +41:14
3.Polona Jezeršek W21E Orientacijski klub KomendaSLO  70:57 (3) 92:50 (4) 84:11 (3) 70:33 (4) 318:31 +99:34
4.Zala Serženta Seljak W21E OK AzimutSLO  80:30 (4) 92:31 (3) 89:41 (4) 100:19 (5) 363:01 +144:04
5.Karin Cescon W21E Punto K Orienteering ASDITA  81:10 (5) 119:17 (5) 100:30 (5) 69:36 (3) 370:33 +151:36
Alina Niggli W21E O'JuraFRA  dns dns mp dns disq

W35
1.Nancy Wenderickx W35 hamokBEL  46:07 (3) 62:09 (1) 71:29 (2) 48:41 (1) 228:26
2.Martina Novotna W35 OK99 Hradec KrálovéCZE  44:35 (2) 63:59 (2) 71:40 (3) 50:16 (2) 230:30 +02:04
3.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  50:25 (4) 68:02 (3) 69:32 (1) 62:35 (3) 250:34 +22:08
4.Helena Pluymers W35 TROL BelgiumBEL  42:47 (1) 78:57 (4) 78:46 (4) 66:22 (4) 266:52 +38:26
5.Kaisa Karawatski W35 SU Schöckl GrazAUT  63:35 (5) 132:30 (5) 157:46 (5) 114:40 (6) 468:31 +240:05
Cristina Otero W35 SURCO-CLUBESP  dns dns dns dns disq
Ana Plavčak W35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  109:32 (5) disq

W35 ULTIMATE
1.Daria Niggli W35 ULTIMATE O'JuraFRA  54:02 (1) 74:24 (1) 87:20 (1) 55:17 (1) 271:03

W45
1.Daniela Zschäckel W45 SV IHW Alex 78 BerlinGER  35:44 (1) 48:39 (1) 49:25 (3) 39:16 (1) 173:04
2.Tzvetanka Vassileva W45 A.S.D. Arco di cartaITA  37:36 (3) 58:55 (3) 45:14 (1) 44:10 (3) 185:55 +12:51
3.Audrun Utskarpen W45 IL GeoFormNOR  39:38 (5) 61:09 (4) 48:24 (2) 42:38 (2) 191:49 +18:45
4.Sophie Antoine-delaume W45 OPA MONTIGNYFRA  37:10 (2) 61:54 (5) 51:49 (4) 53:51 (5) 204:44 +31:40
5.Ursina Mathys W45 ZèlgSUI  39:17 (4) 57:44 (2) 60:27 (5) 50:02 (4) 207:30 +34:26
6.Tünde Allwinger W45 Mariborski OKSLO  56:09 (7) 79:41 (6) 68:15 (6) 62:10 (7) 266:15 +93:11
7.Marian Roldán Pareja W45 COMAESP  46:01 (6) 86:05 (7) 82:45 (7) 55:30 (6) 270:21 +97:17
Irma Pretnar W45 Kamniški orientacijski klubSLO  68:09 (8) 123:26 (8) dnf 86:34 (8) disq

W50
1.Mietta Groeneveld W50 The Hague Orienteering RunnersNED  59:22 (3) 66:49 (2) 67:09 (2) 53:35 (1) 246:55
2.Sibylle Bieri W50 OLG PfäffikonSUI  51:06 (2) 72:55 (4) 69:06 (3) 55:37 (2) 248:44 +01:49
3.Iris Kosch W50 OLV SteinbergGER  65:27 (6) 69:49 (3) 70:13 (4) 83:19 (4) 288:48 +41:53
4.Brigitte Dersch-Kollenbach W50 Ski-Club Helsa e.V.GER  64:10 (5) 90:03 (6) 94:01 (5) 71:24 (3) 319:38 +72:43
5.Toninaina Santamaria Villalonga W50 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  63:29 (4) 118:38 (7) 113:44 (6) 98:47 (6) 394:38 +147:43
Isabel Serrano Rico W50 ADOLESP  67:55 (7) 82:20 (5) mp 88:24 (5) disq
Gygax Regula W50 OLG Biberist SOSUI  38:25 (1) 55:17 (1) 48:29 (1) dns disq

W55
1.Tine Meyhoff Petersen W55 HerlufsholmDEN  46:28 (1) 91:57 (1) 73:54 (1) 62:19 (1) 274:38
Hildegard Scherr W55 HSV Spittal/DrauAUT  97:38 (2) 66:18 (2) disq

W60
Elisabeth Steinlechner W60 OC FürstenfeldAUT  50:24 (1) 66:29 (1) mp disq
Alexandra Wanner W60 OLG SiegerlandGER  dns dns dns dns disq

W65
1.Gisela Tonn W65 SSV Planeta RadebeulGER  42:47 (1) 57:40 (1) 59:36 (1) 54:09 (1) 214:12
Lucia Bragagna W65 Orienteering Mezzocorona A.S.D.ITA  92:32 (2) 104:54 (2) dnf dns disq

W70
1.Martha Prommer W70 NF BrücklAUT  46:11 (1) 63:02 (1) 114:07 (1) 63:38 (1) 286:58
Rita Margaira W70 CUS TORINO ORIENTEERINGITA  71:09 (2) 102:43 (2) mp 109:24 (2) disq