v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
OOcup/2022 5 days->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Vincent Gulin Beginners NOKFIN  27:11 (4) 22:06 (3) 12:17 (1) 19:30 (3) 15:56 (1) 97:00
2.Prieur Theo Beginners ECHO73 CHAMBERYFRA  23:48 (1) 19:38 (1) 16:29 (3) 16:50 (1) 21:15 (5) 98:00 +01:00
3.Felix Smeds Beginners Närpes OKFIN  25:06 (3) 22:06 (3) 16:31 (4) 19:15 (2) 18:31 (2) 101:29 +04:29
4.Leo Smeds Beginners Närpes OKFIN  24:50 (2) 21:04 (2) 15:08 (2) 20:04 (4) 20:40 (4) 101:46 +04:46
5.Joëlle Theunckens Beginners ASUB OrientationBEL  71:41 (6) 42:38 (5) 28:43 (5) 43:45 (6) 35:45 (6) 222:32 +125:32
Noel Hemmyr Beginners Järla OrienteringSWE  21:49 (5) 18:42 (3) disq
Alexandra Krook Beginners Närpes OKFIN  45:22 (5) 30:37 (6) disq

M10
1.Axel Aggeryd M10 Umeå OrienteringsklubbSWE  15:54 (4) 13:01 (2) 10:26 (2) 12:13 (1) 11:02 (1) 62:36
2.Thibaut Roux Corbic M10 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  16:26 (5) 12:51 (1) 10:26 (2) 12:24 (3) 14:09 (5) 66:16 +03:40
3.Holger Kruusmaa M10 Rakvere OrienteeringclubEST  15:47 (2) 14:59 (4) 11:25 (4) 12:38 (4) 14:31 (6) 69:20 +06:44
4.Frans Andersson M10 Umedalens IdrottsföreningSWE  16:37 (6) 14:50 (3) 11:59 (5) 14:37 (8) 13:28 (3) 71:31 +08:55
5.Antonin Variot M10 Club Orientation AmbérieuFRA  15:47 (2) 15:14 (5) 15:03 (8) 13:39 (5) 13:24 (2) 73:07 +10:31
6.Liam Gulin M10 Närpes OKFIN  29:05 (11) 16:56 (7) 15:55 (10) 14:23 (6) 14:31 (6) 90:50 +28:14
7.Jack Boström M10 Konnerud ILNOR  20:46 (7) 18:51 (8) 14:08 (7) 14:29 (7) 48:03 (15) 116:17 +53:41
8.Matas Šalna M10 Fortuna OSKLTU  35:55 (14) 45:33 (14) 34:04 (12) 32:06 (14) 32:08 (14) 179:46 +117:10
Lena Nilsson M10 OK ÖsteråkerSWE  disq
Ryhiner Timo M10 OLG WeisslingenSUI  disq
Nolan Bialou M10 NIEVRE ORIENTATION RAID DECOUVERTE 58FRA  36:14 (15) 19:19 (9) mp 25:41 (13) 26:47 (13) disq
Cyprien Lion M10 VERVINS ORIENTATIONFRA  21:31 (8) 30:05 (13) mp 18:26 (11) disq
Conor O' Boyle M10 Curragh Naas Orienteering ClubIRL  31:13 (12) 21:05 (11) mp 21:03 (10) 15:42 (10) disq
Evert Tunis M10 IF FemmanFIN  23:29 (9) 16:06 (6) 20:43 (11) 14:42 (9) disq
Fionn Hassett M10 setanta orienteersIRL  24:13 (10) mp 13:44 (6) 22:39 (12) 14:34 (8) disq
Curdin Hotz M10 OL ZimmerbergSUI  14:51 (1) mp 10:16 (1) 12:15 (2) 13:54 (4) disq
Otto Frendelius M10 IFK LidingöSWE  22:18 (12) 15:22 (9) 16:25 (9) disq
Kristaps Dzerve M10 OK KapaLAT  31:25 (13) 19:53 (10) mp 21:14 (11) 18:30 (12) disq

M10 SHADOWED
1.Elliot Hemmyr M10 SHADOWED Järla OrienteringSWE  19:10 (2) 14:04 (1) 13:23 (1) 14:57 (1) 13:39 (3) 75:13
2.Lughan Locatelli M10 SHADOWED Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  19:40 (4) 16:40 (3) 13:26 (2) 17:56 (3) 13:21 (2) 81:03 +05:50
3.Cornelis Granlund M10 SHADOWED Närpes OKFIN  19:23 (3) 18:02 (4) 14:17 (3) 17:01 (2) 16:48 (4) 85:31 +10:18
4.Maxime Léonardon M10 SHADOWED ORIENT'ALPFRA  17:46 (1) 15:59 (2) 15:08 (4) 24:39 (5) 13:17 (1) 86:49 +11:36
Alve Otterbjörk M10 SHADOWED Umeå OrienteringsklubbSWE  17:14 (5) dnf 18:07 (7) disq
Atle Nasholm M10 SHADOWED IL-KollNOR  35:15 (9) 36:59 (6) disq
Noah Sved M10 SHADOWED Närpes OKFIN  disq
Folke Lindström M10 SHADOWED Umeå OrienteringsklubbSWE  26:02 (8) 22:02 (8) disq
Gustav Valinger M10 SHADOWED Umeå OrienteringsklubbSWE  29:09 (5) 18:43 (7) 18:49 (4) 17:39 (5) disq
Luis Wittsberger M10 SHADOWED FSPV Erste BankAUT  17:23 (6) 18:03 (6) disq
Harry Nasholm M10 SHADOWED SkogslöparnaSWE  37:26 (10) 40:28 (7) disq
Einar Tunis M10 SHADOWED IF FemmanFIN  35:48 (6) 28:54 (5) mp 59:06 (9) disq

M12
1.Nils Sandström M12 Umeå OrienteringsklubbSWE  15:12 (1) 25:13 (3) 18:45 (1) 15:29 (1) 17:21 (6) 92:00
2.Lars Niggli M12 ol norskaSUI  18:02 (3) 22:33 (2) 19:51 (3) 16:25 (3) 16:42 (3) 93:33 +01:33
3.Vivien Legrand M12 Club Orientation AmbérieuFRA  16:55 (2) 21:05 (1) 20:41 (4) 17:41 (5) 22:34 (19) 98:56 +06:56
4.Thor Wolles M12 HamokBEL  18:09 (4) 26:50 (7) 19:21 (2) 16:12 (2) 19:13 (14) 99:45 +07:45
5.Jules Zenevre M12 Terres d'OFRA  20:19 (8) 29:16 (9) 25:41 (13) 21:14 (10) 17:31 (7) 114:01 +22:01
6.Nils Okle M12 OLK Piz HasiSUI  21:03 (10) 26:35 (5) 22:33 (5) 26:12 (13) 18:19 (10) 114:42 +22:42
7.Linus Smeds M12 Närpes OKFIN  25:40 (16) 32:39 (12) 23:36 (10) 19:16 (6) 16:38 (2) 117:49 +25:49
8.Pontus Yrjans M12 Närpes OKFIN  23:54 (14) 33:21 (13) 23:03 (8) 20:32 (8) 17:11 (5) 118:01 +26:01
9.Mārtiņš Pužulis M12 Auseklis IKLAT  19:50 (7) 26:27 (4) 31:43 (19) 22:25 (11) 17:38 (8) 118:03 +26:03
10.Arthur Roux Corbic M12 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  19:09 (5) 35:00 (16) 23:07 (9) 17:16 (4) 27:02 (22) 121:34 +29:34
11.Oscar Hemmyr M12 IFK UmeåSWE  22:26 (12) 35:06 (17) 25:10 (12) 21:00 (9) 18:37 (13) 122:19 +30:19
12.Rasmus Dalgaard M12 Kolding Orienterings KlubDEN  20:31 (9) 37:41 (20) 22:53 (7) 27:14 (14) 15:22 (1) 123:41 +31:41
13.Miro Wagner M12 OLG ThunSUI  33:51 (23) 29:48 (10) 22:47 (6) 19:19 (7) 18:19 (10) 124:04 +32:04
14.Ted Boström M12 Konnerud ILNOR  24:53 (15) 41:18 (22) 24:17 (11) 22:44 (12) 19:58 (15) 133:10 +41:10
15.Casper Granlund M12 Närpes OKFIN  22:38 (13) 34:27 (15) 26:13 (14) 31:12 (16) 20:40 (17) 135:10 +43:10
16.Eoin Simpson M12 Leicestershire Orienteering ClubGBR  28:22 (19) 29:50 (11) 26:32 (15) 37:24 (24) 16:58 (4) 139:06 +47:06
17.Thomas Kruusmaa M12 Rakvere OrienteeringclubEST  27:11 (17) 34:23 (14) 30:16 (16) 36:49 (23) 21:35 (18) 150:14 +58:14
18.Patrik Kuban M12 KOS Tesla BrnoCZE  21:06 (11) 37:30 (19) 31:02 (17) 45:20 (25) 18:20 (12) 153:18 +61:18
19.Toms Lubans M12 Auseklis IKLAT  28:09 (18) 41:40 (23) 41:37 (23) 31:35 (18) 20:35 (16) 163:36 +71:36
20.Mārtiņš Čablis M12 Auseklis IKLAT  34:34 (24) 39:52 (21) 33:15 (20) 33:20 (20) 25:46 (21) 166:47 +74:47
21.Elliot Krook M12 Närpes OKFIN  36:29 (25) 44:09 (24) 43:12 (24) 35:23 (21) 30:29 (23) 189:42 +97:42
22.Lovro Nagy M12 DROTSLO  32:47 (22) 75:02 (26) 40:07 (22) 31:30 (17) 24:58 (20) 204:24 +112:24
Aron Antfolk M12 Närpes OKFIN  28:33 (20) 36:58 (18) 35:44 (22) disq
Ludvig Björk M12 Östersunds OKSWE  27:58 (15) disq
Wilmer Ek M12 Östersunds OKSWE  31:54 (19) disq
Melker Larsson M12 Kungälvs OKSWE  19:40 (6) 26:38 (6) 36:50 (21) disq
Espen Wennberg M12 Umeå OrienteringsklubbSWE  28:34 (8) mp mp disq
Axel Ahnlund M12 Umeå OrienteringsklubbSWE  38:44 (26) mp mp mp disq
Elias Bengtsson M12 Umeå OrienteringsklubbSWE  31:27 (21) 65:52 (25) 31:38 (18) mp 17:51 (9) disq

M14
1.Ondřej Štěpánek M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:36 (2) 29:40 (1) 27:32 (1) 29:32 (1) 34:07 (4) 156:27
2.Oskar Jonsson M14 Robertsfors IKSWE  34:34 (1) 33:46 (3) 36:50 (11) 30:18 (2) 27:29 (1) 162:57 +06:30
3.Jules Hamel M14 ANCOSUI  42:10 (6) 32:54 (2) 34:41 (9) 31:34 (3) 30:25 (2) 171:44 +15:17
4.Titouan Andrieux M14 ECHO73 CHAMBERYFRA  39:46 (4) 39:39 (7) 28:59 (2) 31:43 (4) 43:39 (12) 183:46 +27:19
5.David Gidlund M14 Umeå OrienteringsklubbSWE  48:58 (10) 42:08 (8) 30:20 (4) 40:00 (6) 32:14 (3) 193:40 +37:13
6.Ted Lindmark M14 Robertsfors IKSWE  58:14 (14) 43:36 (10) 29:07 (3) 35:05 (5) 42:22 (10) 208:24 +51:57
7.Yannick Widler M14 OLG WeisslingenSUI  50:43 (11) 34:26 (4) 46:05 (13) 40:18 (7) 38:54 (6) 210:26 +53:59
8.Isak Bengtsson M14 Umeå OrienteringsklubbSWE  45:20 (8) 59:03 (17) 34:29 (8) 41:14 (8) 41:43 (8) 221:49 +65:22
9.Johan Yrjans M14 Närpes OKFIN  58:52 (15) 59:55 (18) 34:52 (10) 42:15 (9) 36:36 (5) 232:30 +76:03
10.Nathael Trochut M14 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  48:09 (9) 39:04 (6) 34:18 (7) 67:15 (22) 44:49 (14) 233:35 +77:08
11.Isak Hertsbacka M14 Närpes OKFIN  70:19 (17) 43:19 (9) 41:07 (12) 46:05 (13) 46:17 (15) 247:07 +90:40
12.Gustavs Dubovs M14 Auseklis IKLAT  50:52 (12) 63:39 (21) 48:23 (16) 45:50 (11) 52:28 (18) 261:12 +104:45
13.Romain Legrand M14 Club Orientation AmbérieuFRA  54:02 (13) 62:20 (20) 53:26 (22) 47:06 (14) 52:47 (19) 269:41 +113:14
14.Lauri Urbanek M14 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  72:59 (19) 57:45 (16) 53:11 (21) 49:38 (16) 44:15 (13) 277:48 +121:21
15.Max Straube-Roth M14 SV LengefeldGER  87:10 (21) 48:49 (11) 57:41 (24) 49:50 (17) 41:10 (7) 284:40 +128:13
16.Johan Dalgaard M14 Kolding Orienterings KlubDEN  80:19 (20) 60:21 (19) 49:28 (18) 54:09 (21) 42:38 (11) 286:55 +130:28
17.Oskars Gills M14 Auseklis IKLAT  71:43 (18) 49:41 (12) 54:56 (23) 69:34 (24) 63:55 (21) 309:49 +153:22
18.Ben Todhunter M14 SROCGBR  99:38 (28) 65:50 (22) 49:56 (19) 53:43 (20) 48:42 (17) 317:49 +161:22
19.Enzo Dombrovsky M14 SAGC CestasFRA  90:36 (23) 75:19 (24) 71:05 (25) 51:44 (18) 115:24 (25) 404:08 +247:41
20.Fabian Kolar M14 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  93:49 (25) 110:45 (26) 78:48 (26) 67:58 (23) 93:58 (24) 445:18 +288:51
21.Rasmus Neumann M14 SV LengefeldGER  93:28 (24) 100:04 (25) 97:44 (27) 104:36 (27) 57:30 (20) 453:22 +296:55
22.Mathéo Lion M14 VERVINS ORIENTATIONFRA  99:26 (27) 130:31 (27) 130:32 (28) 97:31 (26) 82:02 (23) 540:02 +383:35
Onni Fränti M14 Rasti-JussitFIN  43:02 (7) 49:42 (13) 48:49 (17) disq
Mae Chatelon M14 ORIENTEXPRESS 42-2FRA  37:58 (3) 51:02 (14) mp 44:15 (10) 46:39 (16) disq
Pierre Nitschke M14 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  64:01 (16) 37:32 (5) 30:25 (5) 49:13 (15) mp disq
Ture Forsberg M14 SkogslöparnaSWE  mp mp disq
Andrin Baumberger M14 OLG ZürichSUI  87:44 (22) 70:35 (23) 47:07 (14) 52:54 (19) mp disq
Emil Dalgaard M14 Kolding Orienterings KlubDEN  40:52 (5) 47:40 (15) 41:50 (9) disq
Jules Mavet M14 VERVINS ORIENTATIONFRA  98:38 (26) mp 52:13 (20) 70:32 (25) 65:38 (22) disq
Hjalmar Rutqvist M14 IFK UmeåSWE  53:08 (15) 33:34 (6) 45:54 (12) disq

M16
1.Jiri Racansky M16 KOS Tesla BrnoCZE  34:57 (2) 43:01 (2) 30:49 (1) 41:46 (1) 40:02 (2) 190:35
2.Célian Blondeau M16 Sports Orientation LunévilleFRA  40:22 (3) 46:25 (3) 39:37 (5) 45:06 (3) 39:38 (1) 211:08 +20:33
3.Filip Schwab M16 KOS Tesla BrnoCZE  41:06 (4) 56:44 (10) 35:07 (3) 49:14 (5) 46:31 (3) 228:42 +38:07
4.Axel Örnhagen Jørgensen M16 OK SNABDEN  43:35 (5) 54:55 (9) 39:11 (4) 49:41 (6) 63:03 (11) 250:25 +59:50
5.Lavio Müller M16 OLG GalgenenSUI  57:00 (13) 52:04 (5) 43:12 (6) 51:50 (7) 50:53 (5) 254:59 +64:24
6.Gerry Browne M16 GENIRL  44:44 (6) 52:08 (6) 49:24 (11) 65:51 (16) 60:15 (9) 272:22 +81:47
7.Paul Cocchio Journet M16 4705 NORD, Nerac, FranceFRA  51:56 (10) 52:59 (7) 44:50 (8) 49:10 (4) 78:39 (21) 277:34 +86:59
8.Arnaud Mazy M16 C.O.LiègeBEL  62:48 (17) 54:11 (8) 50:18 (13) 59:05 (11) 57:52 (8) 284:14 +93:39
9.Tuomas Ankelo M16 MS ParmaFIN  51:30 (9) 66:40 (15) 56:41 (21) 65:05 (15) 52:42 (6) 292:38 +102:03
10.Maksym Ignatiev M16 OK DenselnSWE  48:06 (8) 69:51 (18) 47:44 (10) 69:34 (19) 71:25 (15) 306:40 +116:05
11.Viktor Andersson M16 Umeå OrienteringsklubbSWE  56:15 (12) 58:46 (12) 45:47 (9) 73:35 (23) 74:17 (19) 308:40 +118:05
12.Alfred Gidlund M16 Umeå OrienteringsklubbSWE  74:17 (27) 62:26 (13) 44:19 (7) 66:51 (17) 72:08 (16) 320:01 +129:26
13.Eduard Vojvodik M16 SKOB OstravaCZE  72:44 (25) 58:31 (11) 54:03 (19) 75:15 (25) 64:04 (12) 324:37 +134:02
14.Titouan Barge M16 O'JuraFRA  81:05 (28) 67:32 (16) 71:17 (26) 55:36 (9) 57:37 (7) 333:07 +142:32
15.Roberts Šampiņš M16 Auseklis IKLAT  62:12 (15) 92:48 (23) 49:38 (12) 59:05 (11) 74:58 (20) 338:41 +148:06
16.Gustavs Kristians Ribaks M16 Auseklis IKLAT  62:42 (16) 89:58 (20) 52:42 (17) 71:37 (20) 70:59 (14) 347:58 +157:23
17.Celestin Dufour M16 LOISIR ORIENTATION UNION PIERRELATTINEFRA  63:04 (18) 93:16 (24) 51:57 (16) 67:20 (18) 73:32 (17) 349:09 +158:34
18.Manuel Gasser M16 OL ZimmerbergSUI  71:05 (21) 102:21 (27) 50:54 (14) 58:36 (10) 86:12 (24) 369:08 +178:33
19.Emil Jacobsson M16 OK OrionSWE  72:10 (23) 102:28 (28) 55:59 (20) 64:59 (14) 73:53 (18) 369:29 +178:54
20.Oscar Rowe M16 GENIRL  68:47 (20) 99:29 (26) 51:18 (15) 72:06 (21) 83:19 (22) 374:59 +184:24
21.Mahé Lebreton M16 ORIENTEXPRESS 42FRA  71:15 (22) 96:39 (25) 57:27 (22) 75:17 (26) 87:49 (25) 388:27 +197:52
22.Louis Gil Silveira M16 Association Sportive de l'IGNFRA  73:59 (26) 88:01 (19) 83:58 (28) 78:45 (28) 96:42 (28) 421:25 +230:50
23.Edgar Grebel M16 ECHO73 CHAMBERYFRA  85:54 (29) 106:58 (29) 61:38 (24) 78:37 (27) 99:59 (29) 433:06 +242:31
Edvin Johansson Liljegren M16 Väsby OKSWE  50:29 (4) disq
Jonas Ptacek M16 KOS Tesla BrnoCZE  34:12 (1) 41:32 (1) 33:29 (2) 43:51 (2) mp disq
Liam Hälldal M16 SkogslöparnaSWE  45:44 (7) 48:12 (4) disq
Odin Groeneveld M16 The Hague Orienteering RunnersNED  72:32 (24) 91:53 (21) 143:25 (29) 114:20 (32) mp disq
Basile Villar M16 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  143:01 (34) 134:45 (31) mp 107:58 (31) 84:34 (23) disq
Frans Persson M16 Skellefteå OKSWE  disq
Virgile Grebel M16 ECHO73 CHAMBERYFRA  mp 174:18 (32) mp 79:09 (29) 91:49 (27) disq
Nathanaël Brasme M16 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  131:10 (33) mp mp mp mp disq
Gian Rettich M16 OL ZimmerbergSUI  88:35 (30) 69:14 (17) 53:24 (18) 59:25 (13) mp disq
Flurin Rettich M16 OL ZimmerbergSUI  63:05 (19) 64:56 (14) 62:29 (10) disq
Ethan Cuperus M16 GCO GruyèreSUI  124:47 (32) mp 73:37 (27) 72:51 (22) 87:49 (25) disq
Antoine Larose M16 ORIENT'ALPFRA  105:23 (31) mp 60:13 (23) 107:34 (30) 66:32 (13) disq
Rūdolfs Gills M16 Auseklis IKLAT  61:11 (14) 117:42 (30) 70:12 (25) 74:44 (24) mp disq
Célestin Dupuy M16 BriveCorrèzeCOFRA  55:57 (11) 92:43 (22) mp 54:36 (8) dnf disq

M18
1.Topias Muukkonen M18 MS ParmaFIN  41:56 (1) 65:21 (3) 62:03 (4) 55:40 (5) 42:31 (2) 267:31
2.Elia Gartmann M18 OLG ChurSUI  47:00 (7) 66:47 (5) 58:28 (2) 61:58 (14) 42:06 (1) 276:19 +08:48
3.Jussi Ankelo M18 MS ParmaFIN  49:49 (11) 72:16 (7) 62:02 (3) 52:52 (2) 44:37 (4) 281:36 +14:05
4.Lukas Gasser M18 OL ZimmerbergSUI  54:01 (17) 66:16 (4) 56:49 (1) 51:47 (1) 54:56 (15) 283:49 +16:18
5.David Baumberger M18 OLG ZürichSUI  43:33 (4) 67:15 (6) 67:17 (9) 55:26 (4) 50:23 (12) 283:54 +16:23
6.Ondrej Gryc M18 KOS Tesla BrnoCZE  43:19 (3) 75:21 (10) 63:39 (5) 59:25 (9) 50:13 (11) 291:57 +24:26
7.Ossi-Rasmus Priks M18 Rakvere OrienteeringclubEST  47:04 (8) 74:58 (9) 71:58 (12) 55:40 (5) 47:21 (8) 297:01 +29:30
8.Jan Štěpánek M18 KOS Tesla BrnoCZE  53:35 (16) 64:53 (2) 63:47 (6) 58:43 (8) 57:55 (16) 298:53 +31:22
9.Antoine Derlot M18 OPA MONTIGNYFRA  44:11 (5) 89:17 (22) 70:29 (10) 53:56 (3) 54:18 (13) 312:11 +44:40
10.Corsin Müller M18 OLG GalgenenSUI  48:09 (10) 76:06 (11) 80:46 (16) 58:28 (7) 49:45 (10) 313:14 +45:43
11.Niels Dalgaard M18 Eksjö SOKSWE  59:25 (23) 73:03 (8) 74:43 (13) 60:22 (10) 45:56 (5) 313:29 +45:58
12.Olivier Champigny M18 ACA Aix ProvenceFRA  43:13 (2) 77:10 (12) 86:08 (18) 61:51 (12) 46:20 (6) 314:42 +47:11
13.Nicolo Infanger M18 OLG ChurSUI  52:10 (14) 80:26 (18) 71:23 (11) 61:57 (13) 49:07 (9) 315:03 +47:32
14.Lauri Aalto M18 MS ParmaFIN  47:06 (9) 77:24 (13) 76:45 (14) 66:10 (18) 60:46 (18) 328:11 +60:40
15.Jakub Racansky M18 KOS Tesla BrnoCZE  60:12 (24) 79:44 (17) 102:20 (24) 61:21 (11) 44:20 (3) 347:57 +80:26
16.Axel Hejdenberg M18 Gävle OkSWE  53:18 (15) 77:53 (14) 101:45 (23) 65:28 (17) 66:02 (21) 364:26 +96:55
17.Bernat Ledesma Buscart M18 Xinoxano OrientacióESP  67:19 (28) 90:46 (23) 82:15 (17) 70:02 (20) 63:07 (19) 373:29 +105:58
18.Titouan Chatelon M18 ORIENTEXPRESS 42-2FRA  66:06 (26) 83:58 (19) 94:46 (21) 63:14 (15) 69:29 (24) 377:33 +110:02
19.Arvīds Gills M18 Auseklis IKLAT  57:01 (20) 107:47 (25) 76:58 (15) 73:51 (23) 65:14 (20) 380:51 +113:20
20.Elias Lehtonen M18 MS ParmaFIN  50:45 (12) 104:15 (24) 94:57 (22) 71:04 (22) 66:51 (22) 387:52 +120:21
21.Alessandro Rivetta M18 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  81:29 (30) 85:35 (20) 89:41 (19) 83:54 (24) 54:45 (14) 395:24 +127:53
22.Alex Matthew M18 SROCGBR  80:16 (29) 119:08 (27) 94:15 (20) 84:02 (25) 60:06 (17) 437:47 +170:16
23.Dáire O'Brien M18 Kerry OrienteersIRL  66:29 (27) 156:09 (28) 107:04 (25) 70:32 (21) 70:36 (25) 470:50 +203:19
24.Marc Nizet M18 VERVINS ORIENTATIONFRA  106:38 (32) 117:41 (26) 118:53 (26) 106:30 (26) 83:39 (28) 533:21 +265:50
James Hammond M18 Forth Valley OrienteersGBR  55:48 (18) mp 63:26 (16) 67:58 (23) disq
Tim Lundberg M18 OK RenenSWE  44:19 (6) mp disq
Emils Ummers M18 Southdowns OrienteersGBR  disq
Matéo Chevalier M18 orientation 87FRA  63:42 (25) mp 122:07 (27) 67:58 (19) 75:53 (26) disq
Jan Leisinger M18 OLG SäuliamtSUI  56:13 (19) 65:36 (7) mp 46:31 (7) disq
Otto Timby M18 Umeå OrienteringsklubbSWE  51:20 (13) 61:52 (1) 66:47 (8) disq
Erik Månsson M18 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  59:07 (22) 78:31 (15) disq
Jakob Andersson M18 Umeå OrienteringsklubbSWE  78:53 (16) disq
Linus Nilsson M18 Täby OKSWE  57:05 (21) 87:52 (21) mp disq
Viktor Öhman M18 SkogslöparnaSWE  mp mp disq
Nolan Ogier M18 ORIENTEXPRESS 42FRA  90:49 (31) 176:47 (29) 133:32 (28) 77:05 (27) disq

M20
1.Simon Rüegg M20 OLG ChurSUI  48:24 (3) 72:15 (3) 57:50 (1) 65:03 (3) 50:30 (2) 294:02
2.Oskar Ådahl M20 Umeå OrienteringsklubbSWE  50:53 (5) 77:49 (5) 62:01 (2) 64:53 (2) 48:11 (1) 303:47 +09:45
3.Viktor Löfgren M20 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  49:21 (4) 79:37 (6) 63:53 (3) 65:53 (4) 54:01 (4) 312:45 +18:43
4.Viktor Holmgren M20 Umeå OrienteringsklubbSWE  57:05 (8) 81:16 (8) 74:29 (7) 66:32 (6) 54:47 (5) 334:09 +40:07
5.Gian-andri Müller M20 OLG GalgenenSUI  46:21 (2) 76:09 (4) 78:31 (8) 67:17 (7) 69:50 (7) 338:08 +44:06
6.Alex Wetherill M20 West Anglian OrienteeringGBR  64:16 (11) 83:00 (9) 101:33 (11) 66:23 (5) 50:41 (3) 365:53 +71:51
7.David Gery M20 ORIENTEXPRESS 42FRA  72:57 (13) 94:57 (11) 102:31 (12) 99:21 (9) 67:39 (6) 437:25 +143:23
Christian Scherrer M20 proOLSUI  mp mp mp mp mp disq
Rasmus Eriksson M20 Umeå OrienteringsklubbSWE  53:39 (7) 79:45 (7) 71:41 (4) 71:21 (8) disq
Antoine Parigot M20 ASQuétigny'OrientationFRA  69:48 (12) 136:05 (14) dnf mp dnf disq
Toby Lang M20 BushflyersAUS  63:33 (10) 93:53 (10) 80:58 (9) 90:15 (8) disq
Isak Lundholm M20 Umeå OrienteringsklubbSWE  42:04 (1) 66:15 (1) 71:45 (5) disq
Flavio Ehrler M20 OLV LuzernSUI  61:42 (9) 102:21 (12) 93:21 (10) mp disq
Valentin Skowronek M20 ASQuétigny'OrientationFRA  74:20 (14) 129:17 (13) dnf disq
Virgile Skowronek M20 ASQuétigny'OrientationFRA  mp disq
Jakob Nilsson M20 Umeå OrienteringsklubbSWE  52:24 (6) 69:09 (2) 74:00 (6) 62:57 (1) disq
David Stocks M20   disq

M21A LONG
1.Christian Foley M21A LONG Sigtuna OKSWE  50:26 (1) 70:55 (1) 65:33 (1) 67:06 (1) 56:17 (3) 310:17
2.Henrik Persson M21A LONG OK NolaskogsarnaSWE  55:03 (3) 86:29 (2) 78:32 (6) 87:56 (12) 65:45 (8) 373:45 +63:28
3.Adam Hajek M21A LONG OK KameniceCZE  59:44 (5) 90:49 (3) 90:49 (10) 69:07 (3) 66:09 (9) 376:38 +66:21
4.Daniel Rohr M21A LONG OL ZimmerbergSUI  53:47 (2) 96:12 (4) 101:59 (15) 75:09 (5) 54:28 (1) 381:35 +71:18
5.Michael Naef M21A LONG Flumi OLSUI  66:20 (8) 106:21 (10) 76:31 (5) 76:35 (6) 64:57 (6) 390:44 +80:27
6.Marcel Würsten M21A LONG OLG KTV AltdorfSUI  57:51 (4) 98:32 (5) 87:31 (8) 86:33 (11) 70:24 (11) 400:51 +90:34
7.Flurin Hirzel M21A LONG Flumi OLSUI  76:20 (12) 99:20 (6) 84:33 (7) 85:24 (10) 78:33 (16) 424:10 +113:53
8.Pavel Klaška M21A LONG Oddíl OB Kotlářka, z.s.CZE  72:17 (10) 103:43 (8) 94:21 (13) 103:22 (19) 71:29 (12) 445:12 +134:55
9.Samuel New M21A LONG North Wiltshire OrienteersGBR  70:25 (9) 114:58 (12) 111:33 (18) 89:27 (13) 64:27 (5) 450:50 +140:33
10.Péter Györgyi M21A LONG MOM BudapestHUN  80:27 (14) 123:28 (13) 99:46 (14) 90:26 (14) 73:23 (13) 467:30 +157:13
11.Lucas Thouvenin M21A LONG Tout Azimut FameckFRA  74:38 (11) 140:36 (19) 90:56 (11) 96:04 (17) 65:39 (7) 467:53 +157:36
12.Olof Lethagen M21A LONG Centrum OKSWE  114:51 (20) 99:32 (7) 106:49 (17) 81:47 (9) 67:45 (10) 470:44 +160:27
13.Rui Batista M21A LONG Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  81:16 (15) 139:00 (18) 91:49 (12) 90:51 (15) 82:53 (18) 485:49 +175:32
14.Aymerick Dupont M21A LONG VERVINS ORIENTATIONFRA  85:11 (17) 134:25 (17) 103:21 (16) 100:57 (18) 80:20 (17) 504:14 +193:57
15.Florian Demblon M21A LONG C.O.LiègeBEL  116:18 (21) 142:44 (20) 155:39 (20) 118:35 (22) 97:43 (20) 630:59 +320:42
Michael Gasser M21A LONG OL ZimmerbergSUI  76:24 (13) 114:53 (11) mp 92:47 (16) 77:31 (15) disq
Arnault Bestel M21A LONG Club orientation Loisirs EtrechyFRA  64:06 (6) 106:03 (9) mp 81:28 (8) 61:57 (4) disq
Jere Sipponen M21A LONG Paimion RastiFIN  70:47 (3) disq
Fredrik Norell M21A LONG Frolunda OLSWE  75:38 (4) 70:38 (4) 55:14 (2) disq
Boyuan Huang M21A LONG Moxina OKTPE  84:57 (16) 127:44 (15) 145:42 (19) 84:05 (19) disq
Juno Kim M21A LONG OLG ChurSUI  66:16 (7) 132:05 (16) 89:19 (9) 77:31 (7) disq
Yachen Tsai M21A LONG Moxina OKTPE  89:01 (19) 147:47 (21) mp 107:48 (21) 119:39 (21) disq
Timo Ryhiner M21A LONG proOLSUI  87:10 (18) 123:40 (14) mp 103:25 (20) 76:13 (14) disq
Rasmus Arfwedson M21A LONG Frolunda OLSWE  68:49 (2) 68:21 (2) mp disq

M21A SHORT
1.Erik Lind M21A SHORT OK LinnéSWE  37:36 (1) 60:34 (2) 54:36 (3) 52:51 (1) 38:56 (1) 244:33
2.Johannes Iten M21A SHORT OLC WinterthurSUI  61:42 (3) 86:56 (3) 67:20 (4) 70:14 (3) 58:13 (4) 344:25 +99:52
3.Hugo Walch M21A SHORT Sports Orientation LunévilleFRA  64:54 (4) 103:39 (6) 76:26 (5) 75:09 (5) 62:40 (6) 382:48 +138:15
4.Reimund Houska M21A SHORT OLC WinterthurSUI  76:56 (5) 88:53 (4) 83:31 (7) 75:05 (4) 62:03 (5) 386:28 +141:55
5.Maxime Meignaud M21A SHORT ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  101:04 (10) 122:28 (7) 119:05 (9) 80:42 (6) 63:39 (8) 486:58 +242:25
6.Julien Gardeur M21A SHORT Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  92:53 (7) 145:30 (8) 160:00 (11) 125:10 (12) 104:36 (11) 628:09 +383:36
Bugár Gergely M21A SHORT BÖFHUN  87:14 (6) mp 97:41 (8) 99:56 (10) 77:38 (10) disq
Stefan Ruch M21A SHORT OLG SkandiaSUI  93:21 (8) mp 127:52 (10) 123:11 (11) 113:49 (12) disq
Dominik Frýba M21A SHORT OK JihlavaCZE  mp 93:16 (5) 78:22 (6) 86:33 (8) 67:24 (9) disq
Simon Eriksson M21A SHORT Umeå OrienteringsklubbSWE  mp disq
Olof Sundin M21A SHORT SkogslöparnaSWE  disq
Henri Jääskeläinen M21A SHORT RastihaukatFIN  60:00 (1) 48:28 (1) 55:02 (2) 51:44 (3) disq
Patrick Würsten M21A SHORT OLG KTV AltdorfSUI  50:53 (2) mp 54:26 (2) 85:16 (7) 45:08 (2) disq
Titouan Savart M21A SHORT Tout Azimut FameckFRA  93:23 (9) mp mp 88:48 (9) 63:17 (7) disq

M21B
1.Alexander Ena M21B IK FalkenFIN  60:41 (1) 65:27 (1) 48:13 (1) 68:29 (4) 57:51 (2) 300:41
2.Kasper Ena M21B IK FalkenFIN  74:21 (2) 66:53 (2) 60:18 (2) 50:54 (1) 58:24 (3) 310:50 +10:09
3.Stefan Rellstab M21B OLG WeisslingenSUI  78:43 (3) 73:45 (4) 70:01 (3) 51:58 (2) 53:16 (1) 327:43 +27:02
4.Zigmars Rasscevskis M21B OL ZimmerbergSUI  95:41 (4) 72:57 (3) 70:25 (4) 64:09 (3) 75:52 (4) 379:04 +78:23
Rico Huber M21B OL ZimmerbergSUI  108:25 (5) 184:35 (5) disq

M21E
1.Quentin Andrieux M21E ECHO73 CHAMBERYFRA  43:04 (2) 86:57 (8) 70:09 (7) 56:25 (2) 42:21 (2) 298:56
2.Csaba Gösswein M21E OK LinnéSWE  47:24 (7) 82:33 (3) 65:26 (2) 63:04 (10) 45:27 (4) 303:54 +04:58
3.Olivier Blanc-Tranchant M21E O'JuraFRA  44:56 (3) 83:15 (4) 72:00 (11) 60:45 (5) 48:17 (7) 309:13 +10:17
4.Remo Ruch M21E OK Kåre FalunSUI  46:13 (5) 83:16 (5) 71:36 (10) 59:26 (4) 52:23 (15) 312:54 +13:58
5.Petr Horvát M21E KOS Tesla BrnoCZE  45:13 (4) 89:30 (9) 70:04 (6) 62:37 (8) 48:10 (6) 315:34 +16:38
6.Flavio Poltéra M21E Quack OKSUI  58:14 (27) 94:36 (17) 65:54 (3) 62:10 (6) 44:13 (3) 325:07 +26:11
7.Mathias Hallmén M21E OK DenselnSWE  50:52 (11) 92:24 (14) 70:38 (8) 64:30 (13) 49:59 (11) 328:23 +29:27
8.Luc Sandevoir M21E Orientation caennaiseFRA  51:13 (13) 95:40 (18) 70:59 (9) 65:18 (14) 51:52 (14) 335:02 +36:06
9.Antti Parjanne M21E LynxFIN  54:55 (20) 91:59 (12) 73:35 (13) 66:46 (15) 48:34 (8) 335:49 +36:53
10.Moritz Döllgast M21E Post SV DresdenGER  53:09 (17) 90:54 (10) 78:22 (20) 63:52 (11) 52:32 (16) 338:49 +39:53
11.Nicola Müller M21E OLG GalgenenSUI  56:50 (24) 85:34 (7) 78:07 (19) 62:28 (7) 56:55 (25) 339:54 +40:58
12.Gustaf Sparrevik M21E IFK UmeåSWE  52:25 (14) 94:26 (16) 76:44 (15) 68:32 (18) 50:36 (13) 342:43 +43:47
13.Itsuki Ito M21E ES Kanto ClubJPN  53:25 (18) 104:43 (22) 72:15 (12) 62:50 (9) 49:44 (10) 342:57 +44:01
14.Hans Persson M21E IFK UmeåSWE  59:37 (28) 92:46 (15) 76:52 (17) 73:18 (23) 46:26 (5) 348:59 +50:03
15.Gilles De Neyer M21E ThORBEL  56:40 (23) 92:18 (13) 82:59 (25) 71:25 (20) 53:26 (18) 356:48 +57:52
16.Jan Flasar M21E SK PragaCZE  52:45 (16) 102:21 (21) 85:12 (29) 67:19 (16) 54:17 (21) 361:54 +62:58
17.Kylian Wymer M21E Balise 25FRA  50:51 (10) 119:56 (35) 85:03 (27) 68:26 (17) 49:31 (9) 373:47 +74:51
18.Lukas Schubnell M21E OLC WinterthurSUI  53:34 (19) 113:47 (29) 83:44 (26) 73:43 (24) 55:20 (22) 380:08 +81:12
19.Wieland Kundisch M21E USV TU DresdenGER  56:53 (25) 107:12 (23) 80:46 (23) 72:26 (21) 65:08 (37) 382:25 +83:29
20.Brais Piñeiro Fraga M21E Snättringe SKSWE  58:11 (26) 108:45 (25) 86:33 (31) 69:47 (19) 59:27 (28) 382:43 +83:47
21.Christophe Bernard M21E O'Team BesançonFRA  55:08 (21) 111:36 (27) 85:21 (30) 79:28 (31) 55:34 (23) 387:07 +88:11
22.Raphael Schalbetter M21E OLG Nidwalden+ObwaldenSUI  61:34 (30) 116:22 (33) 77:33 (18) 72:59 (22) 66:14 (40) 394:42 +95:46
23.Erik Johansson M21E OK TrananSWE  52:29 (15) 127:43 (39) 76:17 (14) 75:50 (28) 63:39 (35) 395:58 +97:02
24.Jaromír Mielec M21E Orienteering FiZA team OstravaCZE  60:48 (29) 124:36 (37) 95:48 (39) 73:48 (25) 53:41 (19) 408:41 +109:45
25.Pierre Schamberger M21E ACA Aix ProvenceFRA  68:20 (41) 114:24 (30) 87:51 (33) 77:50 (30) 67:07 (42) 415:32 +116:36
26.Corentin Tonneau M21E OLV EifelBEL  61:47 (31) 119:59 (36) 94:31 (38) 92:10 (43) 57:33 (26) 426:00 +127:04
27.Joel Börjesson Eriksson M21E Snättringe SKSWE  65:35 (36) 114:27 (31) 91:23 (35) 88:41 (40) 71:10 (44) 431:16 +132:20
28.Timon Lorenz M21E OLG RegensburgGER  66:56 (38) 157:36 (51) 97:51 (40) 74:43 (27) 59:11 (27) 456:17 +157:21
29.Thomas Bachel M21E Tout Azimut FameckFRA  82:45 (53) 133:24 (40) 112:02 (49) 76:41 (29) 59:45 (29) 464:37 +165:41
30.Xoel Chamorro Garcia M21E AROMON PontevedraESP  74:00 (44) 118:36 (34) 121:42 (52) 87:04 (37) 63:36 (34) 464:58 +166:02
31.Romain Figuière M21E OK LinnéSWE  67:29 (39) 145:54 (46) 98:15 (41) 92:51 (45) 62:21 (32) 466:50 +167:54
32.Gaspard Astrade M21E ECHO73 CHAMBERYFRA  63:37 (33) 142:37 (43) 102:48 (43) 86:14 (35) 72:09 (45) 467:25 +168:29
33.Ville Vierimaa M21E Espoon AkillesFIN  65:50 (37) 126:39 (38) 108:49 (46) 91:51 (42) 75:43 (50) 468:52 +169:56
34.Tobias Kamenicky M21E SK OS Nové Město na MoravěCZE  62:45 (32) 156:50 (50) 101:02 (42) 86:42 (36) 61:39 (31) 468:58 +170:02
35.Quentin De Neyer M21E ThORBEL  67:40 (40) 145:13 (45) 104:37 (45) 82:46 (33) 78:54 (53) 479:10 +180:14
36.Daniel Weaver M21E University of Bristol Orienteering ClubGBR  64:29 (35) 140:01 (42) 121:00 (51) 96:16 (46) 76:12 (51) 497:58 +199:02
37.Yuki Nitami M21E Nerima Orienteering ClubJPN  83:42 (54) 135:41 (41) 119:38 (50) 100:14 (51) 65:14 (38) 504:29 +205:33
38.Thomas Brédo M21E OLV EifelBEL  74:22 (45) 143:19 (44) 136:19 (57) 104:11 (53) 77:20 (52) 535:31 +236:35
39.Arnaud Dumas M21E Guyancourt Orientation 78FRA  78:04 (48) 146:47 (48) 138:20 (58) 96:53 (47) 87:11 (57) 547:15 +248:19
40.François Tonneau M21E OLV EifelBEL  82:14 (52) 170:19 (55) 151:14 (59) 91:32 (41) 72:20 (46) 567:39 +268:43
41.Adrian Brändli M21E OLC WinterthurSUI  94:18 (56) 169:58 (54) 123:36 (53) 98:21 (48) 86:47 (56) 573:00 +274:04
42.Lukas Reichmuth M21E OLC WinterthurSUI  96:09 (57) 164:36 (53) 159:32 (60) 102:59 (52) 72:24 (47) 595:40 +296:44
Antoine Vullioud M21E   151:46 (49) 130:27 (55) 67:20 (43) disq
Carlo Wengler M21E Berliner Turnerschaft Korp. Turn- und Sportverein e.V.GER  69:42 (43) mp 109:58 (48) 83:56 (34) 53:53 (20) disq
James Turton M21E Östersunds OKSWE  84:28 (55) 204:31 (56) mp 107:43 (54) 82:47 (54) disq
Harald Larsson M21E Tullinge SKSWE  108:17 (24) 94:23 (37) disq
Martin De La Herran M21E GOCANESP  172:41 (58) mp disq
Vojtech Gryc M21E KOS Tesla BrnoCZE  disq
Magnus Yngvesson M21E Centrum OKSWE  114:37 (32) disq
Ladislav Semrad M21E K.O.B. ChocenCZE  56:06 (22) mp 78:24 (21) 64:04 (12) 50:30 (12) disq
Ryoma Nagayama M21E University of TsukubaJPN  69:38 (42) mp 130:04 (54) 79:30 (32) 56:50 (24) disq
Jakub Glonek M21E OK KameniceCZE  48:24 (8) mp 91:08 (34) 57:55 (3) 62:58 (33) disq
Filip Ossiansson M21E IFK Göteborg OrienteringSWE  40:01 (1) 77:53 (1) disq
Enzo Ratti M21E ACA Aix ProvenceFRA  mp mp 98:23 (49) 86:33 (55) disq
Lorenz Brandl M21E OLG RegensburgGER  mp mp mp mp mp disq
Edvin Ljungberg M21E Sjövalla FKSWE  51:08 (12) disq
Stefan Sjölund M21E SkogslöparnaSWE  97:55 (19) 76:44 (15) disq
Anders Sundin M21E SkogslöparnaSWE  111:36 (27) 91:32 (36) disq
Cedrik Klein M21E USV TU DresdenGER  76:18 (46) 162:45 (52) dnf 92:12 (44) 60:06 (30) disq
Oskar Malmberg M21E IFK UmeåSWE  50:18 (9) 91:43 (11) 78:25 (22) disq
Martin Hoset M21E Nydalens SkiklubNOR  86:50 (32) 74:28 (26) dnf disq
Nick Jarvis M21E Southdowns OrienteersGBR  79:28 (50) 146:02 (47) 132:18 (56) disq
Jakob Odeblad M21E IFK UmeåSWE  110:23 (26) 85:06 (28) disq
Andrew Stemp M21E Palatinate Lost Orienteers of DurhamGBR  64:15 (34) dnf 88:30 (39) 66:59 (41) disq
Simon Jakob M21E OLK Rafzerfeld-BülachSUI  80:21 (51) mp 109:18 (47) 87:34 (38) 64:24 (36) disq
Joel Sjölander M21E IFK UmeåSWE  99:53 (20) 80:49 (24) 52:48 (17) disq
Börje Pauler M21E SkogslöparnaSWE  82:04 (2) disq
Riccardo Casanova M21E OLG RegensburgGER  mp mp dnf 109:07 (55) 74:20 (49) disq
Ludvig Åhlund M21E Malungs OK SkogsmårdarnaSWE  57:14 (1) disq
Simon Eriksson M21E Umeå OrienteringsklubbSWE  76:46 (47) disq
Andris Gailis M21E Auseklis IKLAT  78:59 (49) mp 103:03 (44) 99:44 (50) 73:01 (48) disq
Wing Chung Tam M21E Pro-Active Orienteering ClubHKG  mp 182:28 (61) 158:29 (56) 139:33 (58) disq
Andreas Hall M21E IF FemmanFIN  46:27 (6) 83:51 (6) 67:59 (5) 65:39 (39) disq
Andreas Sølberg M21E NAVIFIN  67:03 (4) 54:05 (1) 42:19 (1) disq

M35
1.Jens Jern M35 IF FemmanFIN  49:34 (1) 71:39 (1) 65:47 (1) 68:04 (1) 53:40 (1) 308:44
2.Jiri Ehl M35 KOS Tesla BrnoCZE  53:03 (2) 85:59 (2) 81:45 (3) 69:50 (2) 58:23 (3) 349:00 +40:16
3.Christian Holm M35 IF FemmanFIN  63:25 (3) 100:57 (3) 94:29 (4) 88:07 (4) 68:42 (4) 415:40 +106:56
4.Joachim Wansölin M35 OK Ravinen - NackaSWE  64:44 (4) 108:33 (4) 110:38 (5) 97:56 (7) 82:41 (5) 464:32 +155:48
5.Gwendal Poedras M35 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  78:52 (6) 136:59 (7) 118:58 (6) 106:45 (8) 93:35 (6) 535:09 +226:25
6.Antonio Hernández Fernández M35 Frontela-OESP  76:58 (5) 127:54 (6) 131:48 (7) 91:47 (5) 112:19 (8) 540:46 +232:02
7.William Tonneau M35 OLV EifelBEL  103:21 (8) 144:21 (8) 145:57 (8) 167:29 (9) 123:07 (10) 684:15 +375:31
Martin De La Herran M35 GOCANESP  mp 196:18 (10) 122:28 (9) disq
Yau Chung Chiu M35 Pro-Active Orienteering ClubHKG  148:51 (9) dnf mp 110:03 (7) disq
Roger Larsson M35 Skillingaryds FKSWE  80:20 (7) 121:47 (5) mp 97:45 (6) mp disq
Martin Ivarsson M35 Göteborg-Majorna OKSWE  81:14 (2) 72:18 (3) 55:31 (2) disq

M40
1.Roger Casal i Fernàndez M40 CEColivencESP  42:06 (1) 68:07 (1) 62:07 (1) 59:07 (1) 46:57 (2) 278:24
2.Staffan Tunis M40 IF FemmanFIN  45:56 (2) 76:02 (2) 66:18 (2) 61:05 (2) 48:31 (3) 297:52 +19:28
3.Benoit Peyvel M40 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  47:15 (3) 78:03 (3) 67:29 (3) 63:01 (3) 46:42 (1) 302:30 +24:06
4.Julien Guyot M40 ANCOSUI  61:04 (12) 87:03 (6) 68:35 (4) 67:29 (5) 51:58 (4) 336:09 +57:45
5.Yann Locatelli M40 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  56:24 (7) 91:39 (8) 70:51 (5) 72:36 (12) 58:08 (9) 349:38 +71:14
6.Martin Brantner M40 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  64:18 (15) 90:58 (7) 72:22 (7) 69:15 (8) 58:16 (10) 355:09 +76:45
7.Kenneth Smeds M40 Närpes OKFIN  59:32 (9) 92:58 (9) 78:14 (9) 76:54 (14) 58:01 (8) 365:39 +87:15
8.Joachim Léonardon M40 ORIENT'ALPFRA  68:36 (17) 98:24 (12) 84:23 (13) 67:39 (6) 54:24 (7) 373:26 +95:02
9.Ákos Kisvölcsey M40 MOM BudapestHUN  60:08 (10) 86:13 (5) 88:00 (15) 70:49 (10) 69:59 (16) 375:09 +96:45
10.Christoffer Smeds M40 Närpes OKFIN  58:05 (8) 103:27 (13) 82:48 (12) 71:26 (11) 60:47 (11) 376:33 +98:09
11.Henrik Lindström M40 Umeå OrienteringsklubbSWE  60:42 (11) 93:05 (10) 95:24 (16) 78:20 (15) 61:07 (12) 388:38 +110:14
12.Johan Svedelius M40 Högåkers OKSWE  55:31 (6) 108:33 (15) 76:05 (8) 76:44 (13) 75:02 (20) 391:55 +113:31
13.Stefan Schwarzenberger M40 LG StettlenSUI  61:04 (12) 108:05 (14) 86:05 (14) 83:00 (17) 65:34 (14) 403:48 +125:24
14.Raphael Dufour M40 LOISIR ORIENTATION UNION PIERRELATTINEFRA  64:39 (16) 95:40 (11) 128:42 (22) 88:18 (22) 71:41 (18) 449:00 +170:36
15.Marc Kerckhofs M40 OmegaBEL  83:11 (23) 119:37 (19) 102:28 (20) 85:04 (19) 75:12 (21) 465:32 +187:08
16.Markus Henriksson M40 Linköpings OrienteringsklubbSWE  72:21 (18) 118:14 (18) 102:25 (19) 97:51 (25) 79:55 (23) 470:46 +192:22
17.Benjamin Variot M40 Club Orientation AmbérieuFRA  61:12 (14) 111:57 (17) 132:30 (24) 84:29 (18) 93:58 (26) 484:06 +205:42
18.Ingus Grasis M40 Auseklis IKLAT  74:17 (19) 129:15 (22) 102:06 (18) 97:05 (24) 91:44 (25) 494:27 +216:03
19.Georg Wittberger M40 FSPV Erste BankAUT  79:13 (20) 131:13 (23) 126:37 (21) 86:36 (20) 72:44 (19) 496:23 +217:59
20.Virginijus Purvys M40 OK KlajūnasLTU  84:03 (24) 120:28 (20) 145:37 (27) 99:35 (26) 68:48 (15) 518:31 +240:07
21.Martin Vojvodik M40 SKOB OstravaCZE  86:23 (25) 135:44 (25) 132:05 (23) 102:04 (27) 79:09 (22) 535:25 +257:01
22.Cédric Chevalier M40 orientation 87FRA  95:43 (27) 142:05 (26) 149:38 (28) 122:43 (31) 116:25 (30) 626:34 +348:10
23.Sebastien Legrand M40 Club Orientation AmbérieuFRA  87:48 (26) 164:32 (28) 144:32 (26) 126:22 (32) 105:11 (29) 628:25 +350:01
24.Eric Dorveaux M40   115:31 (29) 176:14 (29) 170:06 (29) 119:19 (30) 95:46 (27) 676:56 +398:32
Neil Dobbs M40 South East Viking OrienteersIRL  54:34 (4) mp 79:52 (10) 68:41 (7) 52:56 (5) disq
Edvardas Ščerbavičius M40 Fortuna OSKLTU  54:35 (5) mp 81:02 (11) 69:39 (9) 53:51 (6) disq
Ulf Rudälv M40 Långvikens OKSWE  93:26 (23) 64:18 (13) disq
Jesper Kristiansen M40 OK MELFARDEN  mp 124:36 (21) mp disq
Severin Trochut M40 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  114:01 (28) 160:21 (27) mp 116:00 (29) 132:00 (31) disq
Koen Wilssens M40 TROL BelgiumBEL  disq
Mårten Frendelius M40 IFK LidingöSWE  83:40 (4) 71:11 (6) 65:46 (4) disq
Pierre Mahieu M40 Tous Azimuts DouaiFRA  111:18 (16) 99:21 (17) 82:12 (16) 69:59 (16) disq
Tomas Björk M40 Östersunds OKSWE  86:46 (21) disq
Julien Bialou M40 NIEVRE ORIENTATION RAID DECOUVERTE 58FRA  79:47 (21) 131:29 (24) 137:38 (25) 102:21 (28) mp disq
Killian Brennan M40 Curragh Naas Orienteering ClubIRL  81:36 (22) mp mp 90:53 (24) disq
James Todhunter M40 SROCGBR  134:27 (30) mp 142:39 (33) 101:41 (28) disq

M45
1.Peter Hemmyr M45 Järla OrienteringSWE  41:01 (1) 56:21 (1) 54:29 (1) 49:32 (1) 42:05 (1) 243:28
2.Matthias Niggli M45 ol norskaSUI  41:13 (2) 58:38 (2) 55:13 (3) 52:09 (2) 44:29 (2) 251:42 +08:14
3.Toni Pikkarainen M45 Helsingin SuunnistajatFIN  41:42 (3) 62:32 (3) 60:29 (7) 54:26 (3) 45:38 (3) 264:47 +21:19
4.Miika Hernelahti M45 Kalevan RastiFIN  43:04 (4) 67:07 (5) 56:26 (4) 60:27 (7) 47:53 (4) 274:57 +31:29
5.Duncan Archer M45 Cleveland Orienteering KlubGBR  44:54 (5) 69:37 (7) 61:56 (8) 59:32 (5) 50:15 (6) 286:14 +42:46
6.Marcus Pinker M45 Cork Orienteering ClubIRL  49:05 (10) 66:54 (4) 64:29 (10) 58:51 (4) 52:56 (9) 292:15 +48:47
7.Tomas Henriksson M45 Freidig Spk.NOR  46:45 (6) 70:12 (9) 65:43 (11) 60:44 (8) 51:52 (8) 295:16 +51:48
8.Oleksii Ignatiev M45 OK DenselnSWE  51:01 (14) 79:19 (19) 54:50 (2) 62:15 (11) 48:57 (5) 296:22 +52:54
9.Lars Nilsson M45 Umedalens IdrottsföreningSWE  47:44 (8) 68:43 (6) 70:10 (15) 59:35 (6) 50:50 (7) 297:02 +53:34
10.Audrius Smilgius M45 Takas OSKLTU  55:01 (17) 77:43 (16) 68:53 (13) 64:10 (12) 60:26 (14) 326:13 +82:45
11.Abel Ledesma Piedra M45 Xinoxano OrientacióESP  53:46 (15) 83:59 (23) 77:03 (20) 66:44 (13) 57:04 (11) 338:36 +95:08
12.David Chatelon M45 ORIENTEXPRESS 42-2FRA  49:12 (11) 86:17 (27) 88:30 (27) 61:12 (9) 54:16 (10) 339:27 +95:59
13.Xavier Andrieux M45 ECHO73 CHAMBERYFRA  55:20 (19) 77:41 (15) 71:15 (16) 71:29 (19) 66:28 (19) 342:13 +98:45
14.Laurent Champigny M45 ACA Aix ProvenceFRA  49:37 (12) 80:48 (21) 77:06 (21) 70:26 (15) 69:22 (24) 347:19 +103:51
15.Alain Mazy M45 C.O.LiègeBEL  65:30 (29) 79:25 (20) 71:16 (17) 72:32 (20) 74:15 (27) 362:58 +119:30
16.Eero Lehtonen M45 Ulvilan UraFIN  47:40 (7) 84:15 (26) 102:57 (36) 70:53 (17) 62:55 (17) 368:40 +125:12
17.Olivier Estela M45 ACA Aix ProvenceFRA  55:43 (21) 87:33 (29) 86:02 (23) 70:18 (14) 69:16 (23) 368:52 +125:24
18.Tõnis Kruusmaa M45 Rakvere OrienteeringclubEST  66:26 (30) 87:10 (28) 75:27 (19) 76:47 (23) 68:30 (21) 374:20 +130:52
19.Klaus Krischan M45 EnnstalAUT  59:14 (25) 99:35 (33) 86:11 (24) 70:45 (16) 62:41 (16) 378:26 +134:58
20.Anders Dalgaard M45 Kolding Orienterings KlubDEN  55:06 (18) 95:24 (30) 87:38 (26) 71:13 (18) 72:36 (26) 381:57 +138:29
21.Ramon Aubets M45 Club Orientació BerguedàESP  63:08 (27) 84:12 (25) 70:01 (14) 78:21 (25) 89:14 (36) 384:56 +141:28
22.Gatis Dzērve M45 OK KapaLAT  59:01 (24) 83:46 (22) 89:22 (28) 78:05 (24) 79:06 (31) 389:20 +145:52
23.Jolyon Medlock M45 Wessex OCGBR  65:17 (28) 119:01 (39) 94:57 (31) 90:01 (30) 84:05 (32) 453:21 +209:53
24.Stefan Bleidorn M45 OLV OstGER  81:32 (42) 99:21 (32) 122:04 (41) 85:58 (27) 66:25 (18) 455:20 +211:52
25.David Hamel M45 ANCOSUI  71:06 (33) 113:57 (37) 98:23 (33) 87:02 (28) 89:36 (37) 460:04 +216:36
26.Paul Hammond M45 Forth Valley OrienteersGBR  81:12 (41) 104:20 (34) 107:36 (37) 98:46 (34) 77:10 (29) 469:04 +225:36
27.Hannes Kolar M45 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  69:26 (31) 135:58 (45) 101:52 (35) 93:18 (31) 71:08 (25) 471:42 +228:14
28.Alexis Vadrot M45 Marseille Course OrientationFRA  76:46 (37) 106:22 (35) 127:01 (42) 93:31 (32) 68:50 (22) 472:30 +229:02
29.Nicolas Roche M45 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  84:11 (43) 126:33 (41) 99:19 (34) 102:48 (36) 79:02 (30) 491:53 +248:25
30.Laurent Fiorina M45 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  99:02 (50) 118:47 (38) 87:13 (25) 116:12 (39) 74:30 (28) 495:44 +252:16
31.Jérôme Czerniak M45 Opale OrientationFRA  80:53 (40) 112:52 (36) 93:15 (29) 120:12 (40) 90:20 (38) 497:32 +254:04
32.Ondřej Střelba M45 SK PragaCZE  104:40 (53) 152:44 (49) 111:47 (38) 101:09 (35) 86:14 (35) 556:34 +313:06
33.Xavi Colom Pich M45 Xinoxano OrientacióESP  85:30 (44) 168:53 (51) 116:45 (39) 108:37 (37) 112:04 (42) 591:49 +348:21
34.Eoin Browne M45 GENIRL  89:09 (46) 149:55 (48) 138:31 (45) 122:19 (43) 102:45 (39) 602:39 +359:11
35.Grégory Pelletier M45 Guyancourt Orientation 78FRA  96:00 (49) 153:49 (50) 135:07 (43) 133:52 (45) 104:47 (40) 623:35 +380:07
36.Vincent Bourmault M45 7205PL - Le Mans Athlétisme 72FRA  99:04 (51) 191:13 (53) 158:32 (46) 120:47 (41) 85:21 (34) 654:57 +411:29
37.Carlos Gil Silveira M45 Association Sportive de l'IGNFRA  100:26 (52) 169:17 (52) 137:04 (44) 133:00 (44) 129:45 (43) 669:32 +426:04
Jim Boström M45 Konnerud ILNOR  disq
Olof Malmberg M45 IFK UmeåSWE  84:09 (24) 77:22 (22) disq
Niklas Timby M45 Umeå OrienteringsklubbSWE  80:30 (39) 130:47 (43) 109:57 (38) disq
Mattias Berggrund M45 Umeå OrienteringsklubbSWE  74:22 (35) 122:50 (40) disq
David Schwab M45 KOS Tesla BrnoCZE  70:43 (32) mp mp 84:03 (26) mp disq
Anders Hemmyr M45 IFK UmeåSWE  53:59 (16) disq
Rünno Sulg M45 LSF Pronoking TeamEST  86:10 (45) 138:23 (46) dnf 120:56 (42) disq
Oskar Forsberg M45 SkogslöparnaSWE  71:47 (12) 65:56 (12) disq
Johan Sjödin M45 Umeå OrienteringsklubbSWE  mp mp dnf dnf disq
Simon Nilsson M45 Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
William Ghibaudo M45 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  disq
Janis Brokers M45 SK BjörnenSWE  76:54 (38) disq
Olivier Parigot M45 ASQuétigny'OrientationFRA  90:26 (47) 132:32 (44) 121:52 (40) mp mp disq
Christoph Baumberger M45 OLG ZürichSUI  mp 129:49 (42) mp 98:17 (33) 85:09 (33) disq
Andrew Simpson M45 Leicestershire Orienteering ClubGBR  73:18 (34) 77:37 (14) 63:28 (9) 73:04 (21) disq
Juha Fränti M45 Rasti-KurikkaFIN  55:36 (20) 71:17 (10) 95:53 (32) disq
Jonas Hälldal M45 SkogslöparnaSWE  48:58 (9) 69:37 (7) 56:50 (5) disq
Paulius Markovas M45 OK "Perkunas"LTU  57:43 (23) 94:06 (30) 76:40 (22) 61:40 (15) disq
Anthony Covey-crump M45 Jesus OKGBR  92:54 (48) 143:59 (47) 176:15 (47) 107:27 (41) disq
Eric Larose M45 ORIENT'ALPFRA  75:04 (36) 96:33 (31) mp 87:36 (29) 67:16 (20) disq
Mattias Lindmark M45 Robertsfors IKSWE  55:49 (22) 76:30 (13) dnf 61:37 (10) 58:32 (13) disq
Jan Johansson M45 IFK UmeåSWE  71:30 (11) 57:39 (6) disq
Dupuy Francis M45 BriveCorrèzeCOFRA  61:03 (26) 78:51 (18) 74:07 (18) mp 58:30 (12) disq
Andreas Lundholm M45 Umeå OrienteringsklubbSWE  50:33 (13) 78:01 (17) disq

M50
1.Beat Okle M50 OLG PfäffikonSUI  45:10 (1) 74:00 (3) 50:39 (1) 59:48 (2) 51:37 (2) 281:14
2.Wolfgang Waldhäusl M50 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  52:23 (6) 70:54 (2) 54:41 (2) 64:46 (4) 54:20 (4) 297:04 +15:50
3.Magnus Lindmark M50 IFK KirunaSWE  50:54 (4) 75:16 (5) 55:47 (3) 58:56 (1) 57:59 (6) 298:52 +17:38
4.Mats Luspa M50 IFK KirunaSWE  54:59 (9) 74:39 (4) 59:39 (5) 64:31 (3) 64:02 (10) 317:50 +36:36
5.Thomas Frei M50 SommartiderSUI  53:31 (7) 76:36 (7) 76:00 (14) 65:13 (5) 47:54 (1) 319:14 +38:00
6.Jörgen Nylén M50 OK NolaskogsarnaSWE  51:21 (5) 86:42 (10) 60:08 (6) 68:35 (8) 52:29 (3) 319:15 +38:01
7.Reto Müller M50 OLG GalgenenSUI  59:08 (13) 75:22 (6) 59:04 (4) 67:28 (6) 61:49 (8) 322:51 +41:37
8.Ondrej Ptacek M50 KOS Tesla BrnoCZE  56:36 (11) 81:05 (8) 74:50 (13) 73:38 (10) 56:05 (5) 342:14 +61:00
9.Justas Budriunas M50 O!KlaipėdaLTU  54:42 (8) 83:12 (9) 72:54 (11) 84:43 (16) 81:31 (19) 377:02 +95:48
10.Thierry Bestel M50 Club orientation Loisirs EtrechyFRA  58:55 (12) 101:30 (15) 92:19 (22) 76:53 (12) 76:35 (16) 406:12 +124:58
11.Adrian Puntschart M50 OLG ChurSUI  82:22 (28) 111:28 (20) 71:10 (10) 84:19 (15) 59:22 (7) 408:41 +127:27
12.François Janod M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  63:03 (17) 108:34 (18) 73:35 (12) 85:24 (17) 80:14 (17) 410:50 +129:36
13.Olaf Binsch M50 The Hague Orienteering RunnersNED  75:59 (25) 88:50 (11) 91:57 (21) 93:00 (22) 62:25 (9) 412:11 +130:57
14.Chris Kim M50 OLG ChurSUI  72:52 (24) 124:03 (28) 87:42 (19) 70:55 (9) 69:37 (13) 425:09 +143:55
15.Boris Kastner M50 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  71:58 (22) 95:36 (13) 84:22 (17) 96:13 (24) 80:45 (18) 428:54 +147:40
16.Jan Gryc M50 KOS Tesla BrnoCZE  77:10 (26) 116:01 (24) 83:46 (16) 92:08 (21) 64:23 (11) 433:28 +152:14
17.Uwe Röhner M50 OLV OstGER  65:30 (18) 115:53 (23) 79:13 (15) 94:13 (23) 85:36 (20) 440:25 +159:11
18.Manuel Zenevre M50 Terres d'OFRA  61:55 (14) 112:50 (21) 92:35 (23) 91:14 (20) 90:16 (23) 448:50 +167:36
19.Jérôme Vialard M50 OP AvignonFRA  85:06 (30) 117:20 (25) 102:33 (25) 76:38 (11) 67:57 (12) 449:34 +168:20
20.Ludovic Antresangle M50 Villeneuve d'Ascq Lille Métropole OrientationFRA  102:46 (32) 102:29 (16) 88:00 (20) 101:26 (25) 74:23 (15) 469:04 +187:50
21.Bruno Barge M50 O'JuraFRA  69:18 (21) 110:21 (19) 93:35 (24) 106:37 (26) 97:19 (24) 477:10 +195:56
22.Laurent Astrade M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  65:56 (19) 126:11 (30) 103:20 (26) 83:51 (14) 108:33 (28) 487:51 +206:37
23.Tomas Gryc M50 KOS Tesla BrnoCZE  111:53 (34) 104:47 (17) 103:37 (27) 83:12 (13) 85:40 (22) 489:09 +207:55
24.Olivier Berrien M50 Marseille Course OrientationFRA  84:41 (29) 125:36 (29) 103:38 (28) 87:51 (18) 112:19 (29) 514:05 +232:51
25.Johan Cuperus M50 GCO GruyèreSUI  93:34 (31) 123:40 (27) 120:43 (30) 108:02 (27) 112:45 (30) 558:44 +277:30
26.Tom Matthew M50 SROCGBR  110:59 (33) 120:29 (26) 132:59 (31) 115:23 (28) 106:06 (25) 585:56 +304:42
27.Steven Tiesters M50 OmegaBEL  112:34 (35) 149:36 (32) 150:34 (33) 123:52 (30) 108:12 (27) 644:48 +363:34
Stefan Röhl M50 OLV OstGER  79:40 (27) 130:13 (31) 111:50 (29) 119:21 (29) disq
Nicolas Greff M50 Club Orientation AmbérieuFRA  56:20 (10) mp dnf 89:53 (19) 85:36 (20) disq
Patrik Wennberg M50 Skellefteå OKSWE  93:57 (12) 67:12 (9) disq
Per Rönnlund M50 IFK UmeåSWE  47:34 (3) 68:11 (1) 65:10 (8) dnf disq
Roger Ek M50 Östersunds OKSWE  disq
Markus Hotz M50 OL ZimmerbergSUI  47:09 (2) mp 61:37 (7) 67:51 (7) 73:29 (14) disq
Stefan Kärrlander M50 Umeå OrienteringsklubbSWE  62:33 (16) mp disq
Kristofer Öhman M50 SkogslöparnaSWE  62:08 (15) 87:10 (18) disq
Håkan Wallberg M50 SkogslöparnaSWE  72:35 (23) 95:51 (14) 106:58 (26) disq
Laurent Skowronek M50 ASQuétigny'OrientationFRA  125:05 (36) 210:59 (33) 146:30 (32) 186:08 (31) mp disq
Per-Johan Josefsson M50 SkogslöparnaSWE  69:14 (20) 113:33 (22) disq
Jozef Kral M50 ARDF team SlovakiaSVK  disq

M55
1.Flemming Jørgensen M55 OK SNABDEN  42:08 (2) 54:22 (1) 43:30 (1) 49:14 (1) 39:06 (1) 228:20
2.Conny Forsberg M55 Långhundra IFSWE  40:04 (1) 55:59 (2) 45:40 (2) 52:05 (2) 43:33 (4) 237:21 +09:01
3.Niklas Rönnbäck M55 OK EkenSWE  43:52 (5) 61:08 (3) 48:44 (3) 52:42 (3) 41:54 (3) 248:20 +20:00
4.Vesa Enroth M55 Tarpian SuuntaFIN  43:08 (3) 62:33 (6) 50:57 (4) 53:22 (4) 41:22 (2) 251:22 +23:02
5.Lars Svantesson M55 Hjärnarps OLSWE  48:20 (8) 68:24 (8) 53:01 (5) 61:59 (10) 48:09 (5) 279:53 +51:33
6.Urs Utzinger M55 OL ZimmerbergSUI  55:21 (12) 61:22 (4) 55:55 (7) 58:54 (8) 51:09 (8) 282:41 +54:21
7.Eero Enroth M55   44:57 (6) 75:27 (11) 54:59 (6) 59:34 (9) 51:01 (7) 285:58 +57:38
8.Christoph Hutzli M55 SommartiderSUI  51:18 (10) 68:48 (9) 65:42 (12) 54:00 (5) 52:37 (9) 292:25 +64:05
9.Peter Gehriger M55 ol.biel.seelandSUI  52:02 (11) 76:17 (14) 57:23 (8) 62:03 (11) 50:32 (6) 298:17 +69:57
10.Christophe Villar M55 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  51:14 (9) 61:31 (5) 78:35 (18) 58:05 (7) 55:49 (12) 305:14 +76:54
11.Wolfgang Kradischnig M55 Naturfreunde LinzAUT  56:57 (14) 74:32 (10) 74:19 (15) 72:57 (16) 54:18 (11) 333:03 +104:43
12.Eddie Wymer M55 Balise 25FRA  43:39 (4) 81:52 (15) 80:24 (21) 72:03 (15) 56:01 (13) 333:59 +105:39
13.Andreas Grote M55 OLC SKOG FRIBOURGSUI  48:19 (7) 76:09 (13) 89:43 (26) 64:32 (12) 57:53 (14) 336:36 +108:16
14.Patrice Bornard M55 ECHO73 CHAMBERYFRA  71:02 (22) 89:48 (19) 64:01 (11) 68:42 (14) 58:33 (16) 352:06 +123:46
15.Martin Okle M55 OLK Piz HasiSUI  64:38 (17) 92:04 (22) 66:26 (13) 75:05 (17) 65:05 (18) 363:18 +134:58
16.Peter Fors M55 Orienteringsklubben GripSWE  57:50 (15) 85:49 (17) 76:38 (16) 85:36 (24) 64:18 (17) 370:11 +141:51
17.Pascal Figuiere M55 GIVRY SPORT ORIENTATIONFRA  64:52 (18) 91:09 (20) 76:57 (17) 84:05 (23) 58:32 (15) 375:35 +147:15
18.François Luthringer M55 Terres d'OFRA  75:46 (24) 96:23 (24) 67:04 (14) 82:15 (20) 65:39 (19) 387:07 +158:47
19.Gregoire Schrago M55 CA RoséSUI  70:49 (20) 99:49 (25) 85:10 (23) 84:04 (22) 79:50 (26) 419:42 +191:22
20.Markus Gründler M55 SommartiderSUI  66:16 (19) 104:08 (29) 91:23 (27) 87:15 (26) 79:48 (25) 428:50 +200:30
21.Dil Wetherill M55 West Anglian OrienteeringGBR  61:11 (16) 121:28 (38) 84:11 (22) 85:51 (25) 77:18 (24) 429:59 +201:39
22.Andrea Rivetta M55 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  70:54 (21) 91:19 (21) 99:12 (29) 91:01 (28) 86:50 (29) 439:16 +210:56
23.Henrik Lindgrén M55 IF FemmanFIN  85:18 (31) 101:11 (27) 88:31 (24) 96:10 (31) 70:13 (21) 441:23 +213:03
24.Herve Clerc M55 balise orientation albigeoiseFRA  82:44 (30) 94:48 (23) 80:00 (20) 101:20 (33) 90:25 (33) 449:17 +220:57
25.Jordi Figarola M55 OrosESP  76:45 (27) 102:43 (28) 92:06 (28) 98:05 (32) 88:15 (30) 457:54 +229:34
26.Andy Reynolds M55 Devon Orienteering ClubGBR  75:39 (23) 118:57 (35) 89:33 (25) 101:43 (34) 96:26 (35) 482:18 +253:58
27.Alain Roulleaux M55 Club orientation Loisirs EtrechyFRA  76:43 (26) 114:50 (34) 112:45 (33) 106:23 (36) 81:41 (28) 492:22 +264:02
28.Honza Holec M55 SKOB OstravaCZE  97:47 (35) 104:11 (30) 99:58 (30) 118:28 (38) 103:12 (37) 523:36 +295:16
29.Steve Jarvis M55 Southdowns OrienteersGBR  97:46 (34) 120:45 (36) 103:14 (32) 111:40 (37) 101:05 (36) 534:30 +306:10
30.Laurent Merat M55 O'JuraFRA  114:43 (41) 135:34 (41) 136:42 (38) 82:48 (21) 72:35 (23) 542:22 +314:02
31.Andy Rimes M55 Quantock OrienteersGBR  92:00 (32) 112:39 (33) 159:54 (40) 91:22 (29) 89:04 (31) 544:59 +316:39
32.Wai Nang Chung M55 Hong Kong Orienteering ClubHKG  114:10 (40) 127:23 (39) 137:25 (39) 130:33 (42) 114:10 (39) 623:41 +395:21
33.Christian Duterage M55 Guyancourt Orientation 78FRA  123:40 (42) 145:15 (42) 130:36 (37) 126:49 (40) 124:15 (41) 650:35 +422:15
34.Jean-pol Brisebois M55 VERVINS ORIENTATIONFRA  107:45 (37) 154:39 (43) 160:37 (41) 126:41 (39) 118:42 (40) 668:24 +440:04
Magnus Sparrevik M55 IL-KollNOR  82:12 (28) mp 80:01 (27) disq
Michel Vuillemin M55 Balise 25FRA  mp 75:54 (12) 59:10 (9) 67:08 (13) 67:27 (20) disq
Jon Darley M55 Guildford OrienteersGBR  mp mp 128:06 (36) 129:38 (41) disq
Ulf Hägglund M55 Skellefteå OKSWE  67:19 (7) 60:16 (10) disq
Jean-luc Glasset M55 Guyancourt Orientation 78FRA  109:44 (38) 121:04 (37) 120:34 (35) mp 93:47 (34) disq
Per-göran Månsson M55 Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  disq
Sean Hassett M55 setanta orienteersIRL  95:04 (33) 133:16 (40) mp 103:34 (35) 89:40 (32) disq
Tomas Persson M55 Skellefteå OKSWE  disq
Johan Skold M55 Järfälla OKSWE  mp 110:20 (31) 87:44 (27) 72:31 (22) disq
Eero Hakala M55 IF FemmanFIN  102:29 (36) 100:57 (26) mp 81:45 (19) mp disq
Per Wadman M55 Västerås SOKSWE  75:51 (25) 111:17 (32) 117:44 (34) disq
Frank Steiner M55 Järfälla OKSWE  56:56 (13) 82:25 (16) 79:14 (18) mp disq
Rune Lindström M55 OK NolaskogsarnaSWE  mp mp 79:47 (19) 54:54 (6) 53:56 (10) disq
Dieter Lützelschwab M55 OLG CordobaSUI  110:42 (39) 162:01 (44) dnf 114:06 (38) disq
Brian Rowe M55 GENIRL  82:34 (29) 89:15 (18) 101:58 (31) 92:16 (30) disq

M60
1.Urs Widler M60 OLG WeisslingenSUI  45:26 (2) 59:24 (3) 48:09 (1) 54:56 (2) 52:35 (5) 260:30
2.Colin Mcintyre M60 OK TYRSWE  45:43 (3) 62:22 (4) 57:07 (3) 54:08 (1) 44:15 (1) 263:35 +03:05
3.Timo Partanen M60 Rasti-HyryFIN  46:55 (4) 56:46 (2) 63:48 (4) 56:06 (3) 45:32 (2) 269:07 +08:37
4.Eero Haapasalmi M60 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  51:24 (5) 68:40 (6) 56:34 (2) 63:19 (6) 49:29 (3) 289:26 +28:56
5.Jens Leibiger M60 Post SV DresdenGER  53:01 (8) 65:17 (5) 74:31 (14) 65:21 (7) 56:36 (7) 314:46 +54:16
6.Heikki Frilander M60 Bastholmens IFFIN  52:47 (6) 69:00 (7) 67:54 (7) 70:12 (10) 57:59 (8) 317:52 +57:22
7.Marc Streit M60 Ylläs ExpressSUI  57:12 (10) 75:45 (12) 66:41 (6) 66:25 (8) 62:55 (11) 328:58 +68:28
8.Matthias Müller M60 Post SV DresdenGER  54:56 (9) 73:48 (9) 73:43 (12) 68:53 (9) 63:01 (12) 334:21 +73:51
9.Mats Lundin M60 Långhundra IFSWE  60:43 (11) 74:16 (10) 76:10 (15) 71:21 (11) 61:01 (9) 343:31 +83:01
10.Joël Poulain M60 CapOnord, Sports d'OrientationFRA  64:57 (15) 91:46 (18) 76:15 (16) 60:47 (4) 61:35 (10) 355:20 +94:50
11.Andreas Luescher M60 Ylläs ExpressSUI  75:13 (22) 88:03 (17) 73:41 (11) 75:32 (14) 70:29 (17) 382:58 +122:28
12.Geza Molnar M60 Mariefors SKFIN  63:57 (14) 82:47 (13) 106:06 (23) 77:22 (15) 68:12 (16) 398:24 +137:54
13.Radan Kamenicky M60 SK OS Nové Město na MoravěCZE  65:26 (16) 85:10 (14) 100:44 (19) 80:30 (17) 67:05 (15) 398:55 +138:25
14.Richard Tiley M60 Lakeland Orienteering ClubGBR  73:52 (21) 97:06 (21) 77:23 (17) 80:35 (18) 72:40 (20) 401:36 +141:06
15.René Godefroy M60 OPA MONTIGNYFRA  83:33 (27) 92:12 (19) 87:37 (18) 89:57 (23) 82:51 (23) 436:10 +175:40
16.Jean-Noël Debehogne M60 ASUB OrientationBEL  73:13 (19) 116:41 (25) 124:56 (26) 84:31 (21) 64:36 (13) 463:57 +203:27
17.Paul Corrodi M60 OLG DachsenSUI  75:44 (23) 101:51 (24) 110:12 (24) 114:51 (26) 71:02 (18) 473:40 +213:10
18.Franck Guerin M60 YCONE SENSFRA  73:30 (20) 141:27 (26) 105:10 (20) 83:37 (20) 76:18 (22) 480:02 +219:32
19.Jean René Nédélec M60 Quimper orientationFRA  82:35 (25) 96:00 (20) 127:34 (27) 73:28 (12) 158:15 (26) 537:52 +277:22
Lennart Strandberg M60 SkogslöparnaSWE  86:58 (16) 74:10 (13) disq
Jens Kastensson M60 Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  mp 73:30 (13) 75:48 (21) disq
Mats Jönsson M60 Korsnäs IF OKSWE  52:59 (7) 74:17 (11) mp disq
Arne Heikoop M60 HOC'93NED  96:55 (30) mp mp disq
Frank Wiedenfeld M60 SSV Planeta RadebeulGER  70:09 (18) 99:59 (22) mp 116:20 (27) 71:07 (19) disq
Mikael Yngvesson M60 Robertsfors IKSWE  86:46 (15) 68:26 (8) disq
Riet Gordon M60 CO EngiadinaSUI  disq
David Saunders M60 Hertfordshire Orienteering ClubGBR  mp 106:00 (21) 88:56 (22) disq
Ainars Gailis M60 Auseklis IKLAT  62:31 (12) mp 106:01 (22) 82:33 (19) 91:52 (25) disq
Brian Corbett M60 CorkOIRL  62:33 (13) mp 71:29 (9) 77:24 (16) 52:22 (4) disq
Matti Sipponen M60 Paimion RastiFIN  mp disq
Vital Peeters M60 Kempische OrientatielopersBEL  83:30 (26) mp mp 99:19 (24) mp disq
Konrad Graber M60 OLG Nidwalden+ObwaldenSUI  101:58 (31) mp mp 126:27 (29) mp disq
Martin Bagnes M60 Warrior OCGBR  41:51 (1) 54:49 (1) disq
Torsten Backteman M60 Lerums SOKSWE  64:39 (5) 61:24 (5) disq
Johan Wikner M60 Högåkers OKSWE  73:27 (8) 53:57 (6) disq
Thomas Norström M60 Skellefteå OKSWE  disq
Hansjoerg Rutz M60 OLG Pfäffikon RutzSUI  90:38 (29) mp 116:46 (28) disq
Günter Kradischnig M60 OLC GrazAUT  68:47 (17) mp disq
Libor Slezak M60 LCECZE  71:47 (10) 66:44 (14) disq
Juerg Ehrler M60 OLV LuzernSUI  87:00 (28) 100:03 (23) 123:18 (25) 103:14 (25) mp disq
Geri Ryhiner M60 proOLSUI  113:20 (32) mp mp 83:50 (24) disq
Graeme Dawson M60 Garingal Orienteers IncAUS  82:28 (24) dnf disq

M65
1.Hans-Olof Fröjd M65 Oslättforspojkarnas IKSWE  44:07 (1) 56:35 (1) 64:56 (9) 52:57 (2) 49:09 (1) 267:44
2.Lennart Karlsson M65 Vittjärvs IkSWE  51:17 (3) 57:09 (3) 53:55 (2) 51:46 (1) 68:26 (10) 282:33 +14:49
3.Ted van Geldermalsen M65 Yarra Valley Orienteering ClubAUS  54:15 (5) 59:44 (4) 65:09 (10) 56:59 (5) 53:32 (3) 289:39 +21:55
4.Christian Biland M65 OLG CORDOBA BASELSUI  73:31 (16) 60:58 (5) 54:25 (3) 55:06 (4) 49:45 (2) 293:45 +26:01
5.Dénes Kerényi M65 HSE SzentendreHUN  55:33 (7) 67:23 (9) 60:51 (7) 64:22 (10) 58:23 (5) 306:32 +38:48
6.Gila Poltéra M65 Quack OKSUI  55:48 (8) 78:33 (10) 56:29 (4) 53:10 (3) 65:22 (8) 309:22 +41:38
7.Bengt Tunis M65 IF FemmanFIN  55:11 (6) 78:51 (11) 58:29 (5) 61:38 (7) 60:51 (6) 315:00 +47:16
8.Konrad Tonn M65 SSV Planeta RadebeulGER  61:43 (13) 65:20 (8) 66:03 (11) 66:39 (11) 56:32 (4) 316:17 +48:33
9.Ingar Solberg M65 Olderskog IdrettslagNOR  59:41 (10) 79:48 (12) 66:10 (12) 70:21 (12) 69:26 (12) 345:26 +77:42
10.Terrin Francis M65 ACA Aix ProvenceFRA  65:55 (14) 83:06 (15) 80:17 (14) 73:13 (15) 71:32 (13) 374:03 +106:19
11.Karl-Erik Lindbäck M65 Älvsby IF OrienteringsklubbSWE  61:31 (12) 85:52 (17) 88:31 (16) 73:09 (14) 87:51 (18) 396:54 +129:10
12.Daniel Faivre M65 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  87:36 (19) 84:14 (16) 87:29 (15) 88:29 (18) 65:52 (9) 413:40 +145:56
13.Kristian Leonhardt M65 OC FürstenfeldAUT  93:44 (20) 107:11 (20) 74:49 (13) 83:57 (17) 68:43 (11) 428:24 +160:40
14.Patrick Terrin M65 ACA Aix ProvenceFRA  75:05 (17) 88:25 (18) 94:10 (18) 108:04 (21) 83:21 (15) 449:05 +181:21
15.Andrew Cumming Thom M65 Parawanga OrienteersAUS  85:16 (18) 93:16 (19) 119:39 (19) 73:06 (13) 81:58 (14) 453:15 +185:31
16.Fredrik Holmgren M65 Bergnäsets AIKSWE  68:55 (15) 107:12 (21) 124:57 (20) 80:59 (16) 107:21 (20) 489:24 +221:40
17.Gavin Wyatt-Mair M65 Bay Area Orienteering ClubUSA  97:43 (21) 81:09 (13) 179:23 (23) 91:48 (19) 87:43 (17) 537:46 +270:02
18.Alain Girardet M65 ANNECY SPORTS ORIENTATIONFRA  159:16 (22) 135:07 (22) 129:26 (21) 166:21 (23) 96:08 (19) 686:18 +418:34
Leif Strandberg M65 SkogslöparnaSWE  62:45 (7) 51:43 (1) disq
Anders Rensgard M65 OK RenenSWE  mp mp mp disq
Jean Dermine M65 dauphiné orientationFRA  53:20 (4) 81:40 (14) 63:57 (9) 65:20 (7) disq
Jacques Hofmans M65 ASUB OrientationBEL  mp mp 140:28 (22) 99:42 (20) 86:38 (16) disq
Ueli Hofstetter M65 ol.biel.seelandSUI  60:53 (11) mp 92:59 (17) 111:41 (22) 119:23 (21) disq
Terho Nevalainen M65 Umeå OrienteringsklubbSWE  49:21 (2) 57:07 (2) 58:59 (6) 62:47 (8) mp disq
Otti Bisang M65 Fuersten OK EttingenSUI  59:18 (9) 62:10 (6) 64:24 (8) 57:34 (6) mp disq

M70
1.Jakob Freuler M70 ol.biel.seelandSUI  31:52 (1) 42:53 (1) 38:57 (2) 37:09 (1) 44:57 (2) 195:48
2.Jan Lindelöf M70 Seskarö IFSWE  39:30 (3) 51:04 (4) 38:25 (1) 42:14 (3) 41:36 (1) 212:49 +17:01
3.Anders Hallmén M70 Attunda OKSWE  36:23 (2) 48:44 (3) 44:42 (5) 47:19 (5) 61:36 (10) 238:44 +42:56
4.Jean-claude Guyot M70 ANCOSUI  41:19 (5) 51:10 (5) 42:37 (4) 51:14 (8) 58:57 (8) 245:17 +49:29
5.Roy Dawson M70 GAFANHORIPOR  56:59 (13) 59:11 (8) 41:03 (3) 45:26 (4) 52:47 (4) 255:26 +59:38
6.Bengt Lövsund M70 OK BotniaFIN  41:44 (6) 57:51 (6) 50:06 (8) 55:37 (10) 55:31 (5) 260:49 +65:01
7.Bjarne Christensen M70 Silkeborg OKDEN  68:08 (16) 59:08 (7) 46:57 (6) 47:49 (6) 50:51 (3) 272:53 +77:05
8.Gunnar Tiger M70 Umeå OrienteringsklubbSWE  51:11 (9) 76:55 (15) 49:34 (7) 57:52 (11) 68:21 (12) 303:53 +108:05
9.David Jukes M70 Berkshire OrienteersGBR  54:38 (10) 85:01 (18) 53:18 (11) 50:34 (7) 62:36 (11) 306:07 +110:19
10.Miroslav Sikora M70 Banik OstravaCZE  63:35 (14) 73:55 (13) 75:11 (18) 63:15 (14) 57:09 (6) 333:05 +137:17
11.Carl Malling M70 Randers OKDEN  55:48 (11) 77:11 (16) 67:09 (16) 101:44 (18) 57:27 (7) 359:19 +163:31
12.Torben Isen M70 Herning OKDEN  56:13 (12) 88:24 (19) 78:12 (19) 70:24 (15) 69:27 (13) 362:40 +166:52
13.Michael Frenzel M70 OLV OstGER  90:29 (17) 68:48 (12) 70:32 (17) 58:37 (12) 93:24 (14) 381:50 +186:02
Thomas Eriksson M70 Umeå OrienteringsklubbSWE  47:46 (8) 65:13 (11) 58:16 (15) 71:06 (16) disq
Robert Gilchrist M70 Edmonton Overlanders Orienteering ClubCAN  45:50 (7) mp 55:55 (13) 55:05 (9) 59:07 (9) disq
Signar Eriksson M70 Stöcksjö ISSWE  45:30 (2) 39:50 (2) disq
Tommy Nilbrink M70 Stöcksjö ISSWE  41:04 (4) 74:08 (14) 57:22 (14) disq
Per Sundin M70 SkogslöparnaSWE  59:39 (9) 52:29 (10) disq
Jim O'donovan M70 Cork Orienteering ClubIRL  mp mp mp 82:42 (17) disq
Juergen Ziesche M70 OLV OstGER  64:31 (15) 81:28 (17) 55:42 (12) 63:14 (13) mp disq
Göran Andersson M70   mp 61:01 (10) 50:41 (9) dnf disq

M75
1.Kurt Andersson M75 Enebybergs IFSWE  44:48 (2) 69:54 (2) 45:08 (1) 56:41 (1) 68:55 (5) 285:26
2.Roland Eggli M75 Fuersten OK EttingenSUI  51:16 (3) 66:49 (1) 52:56 (3) 62:17 (3) 55:18 (1) 288:36 +03:10
3.Errol Pittet M75 OLG BreitseeSUI  72:57 (5) 80:44 (3) 71:55 (5) 82:34 (6) 66:11 (3) 374:21 +88:55
Max Moosberger M75 OLregiooltenSUI  43:30 (1) mp 50:17 (2) 58:35 (2) 61:40 (2) disq
Seppo Korhonen M75 Ounasvaaran HiihtoseuraFIN  76:31 (5) mp disq
Martin Wilson M75 Berkshire OrienteersGBR  51:59 (4) mp 52:59 (4) 69:42 (4) 68:05 (4) disq

OPEN A
1.Anders Hedberg OPEN A Göteborg-Majorna OKSWE  45:47 (2) 67:46 (5) 50:25 (2) 54:52 (1) 43:26 (1) 262:16
2.Gustav Lidén OPEN A OK NolaskogsarnaSWE  50:17 (3) 61:18 (1) 59:34 (8) 63:02 (4) 50:14 (3) 284:25 +22:09
3.Svante Sirvio OPEN A Umeå OrienteringsklubbSWE  59:33 (6) 62:55 (2) 60:24 (9) 64:20 (5) 53:00 (6) 300:12 +37:56
4.Austris Krastins OPEN A Briksnis - LatviaLAT  61:47 (8) 67:54 (6) 63:32 (12) 74:10 (8) 51:54 (4) 319:17 +57:01
5.Mathieu Chesneau OPEN A Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  61:31 (7) 64:30 (4) 62:59 (11) 69:21 (6) 76:57 (14) 335:18 +73:02
6.Johan Hertsbacka OPEN A Närpes OKFIN  66:56 (10) 77:28 (9) 79:51 (17) 87:29 (12) 67:41 (11) 379:25 +117:09
Fredrik Ahman OPEN A IFK UmeåSWE  84:15 (11) 57:53 (8) disq
Antal Guszlev OPEN A olv MINORNED  75:46 (13) disq
Lars Norgren OPEN A Järfälla OKSWE  98:21 (10) disq
Filip Salen OPEN A Skellefteå OKSWE  55:42 (7) disq
Isak Langerak OPEN A Järfälla OKSWE  48:02 (1) disq
Evelina Wickbom OPEN A IFK UmeåSWE  disq disq
Lukas Peterson OPEN A IFK UmeåSWE  41:58 (1) disq
Inger Gunnarsson OPEN A Västerås SOKSWE  mp 84:16 (21) disq
Ola Lindstrom OPEN A Sundsvalls OKSWE  62:24 (9) 71:05 (8) disq
Johan Lidstrom OPEN A IFK Göteborg OrienteringSWE  disq
Cristina Otero OPEN A MalarrutaESP  disq
Kristina Fridman OPEN A Vannas OKSWE  70:45 (12) disq
Per Noren OPEN A Vannas OKSWE  52:21 (5) disq
Roger Kihlberg OPEN A Linköpings OrienteringsklubbSWE  73:07 (7) 54:46 (7) disq
Andras Zempleni OPEN A ZempleniHUN  138:10 (15) 114:11 (25) mp disq
Ulrika Kihlberg OPEN A Linköpings OrienteringsklubbSWE  119:19 (19) disq
Tova Kihlberg OPEN A Linköpings OrienteringsklubbSWE  98:11 (17) disq
Annika Lundstrom OPEN A Sundbybergs IKSWE  96:58 (14) 81:37 (15) disq
Isak Forsberg OPEN A Högåkers OKSWE  83:00 (20) disq
Matthias Grimm OPEN A   94:08 (13) disq
Erik Blomgren OPEN A Stora Tuna OKSWE  53:37 (4) disq
Jonatan Fridolfsson OPEN A OK GransenSWE  63:00 (3) 59:27 (3) disq
Anders Lidman OPEN A OK RenenSWE  80:55 (18) disq
Jan Forsberg OPEN A Högåkers OKSWE  54:11 (5) disq
Mats Walheim OPEN A Robertsfors IKSWE  91:23 (22) disq
Sara Saz Segovia OPEN A Ibon ZaragozaESP  mp disq
Jakub Piatek Rzeznik OPEN A Ibon ZaragozaESP  mp disq
Dan Ohman OPEN A Umeå OrienteringsklubbSWE  disq 106:20 (24) disq
Lukas Deininger OPEN A Umeå OrienteringsklubbSWE  68:39 (7) disq
Mattias Johansson OPEN A Umeå OrienteringsklubbSWE  83:37 (10) disq
Johan Fredriksson OPEN A SK BjörnenSWE  89:17 (11) disq
Csilla Hajas OPEN A ZempleniHUN  mp 172:07 (27) mp 156:27 (20) disq
Marcus Ekman OPEN A Täby OKSWE  71:35 (16) 81:16 (9) disq
Patrik Forsman OPEN A IF BraheSWE  90:08 (12) 105:28 (11) mp disq
Marco Birrer OPEN A OLG GalgenenSUI  59:01 (5) disq
Niclas Nilsson OPEN A OK ÖsteråkerSWE  81:37 (19) disq
Lars Sparrevik OPEN A IL-KollNOR  dnf disq
Charles-edouard Massart OPEN A C.O.LiègeBEL  mp mp mp mp mp disq
Erik Naslund OPEN A UPIFSWE  dnf disq
Laura Parjanne OPEN A HiidenkiertajatFIN  65:59 (13) mp disq
Stephanie Derlot OPEN A Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  100:04 (13) 129:06 (12) 92:05 (23) mp 100:56 (18) disq
Tom Quagle OPEN A OK NolaskogsarnaSWE  58:17 (4) 54:30 (6) disq
Ove Andersson OPEN A OK LinnéSWE  130:59 (26) disq
Thomas Johansson OPEN A IFK UmeåSWE  mp disq
Per Ogren OPEN A Bergnäsets AIKSWE  62:49 (10) disq
Juha Nivukoski OPEN A Lapuan VirkiäFIN  68:23 (14) 65:38 (10) disq
Jan Ahlund OPEN A OK NolaskogsarnaSWE  69:51 (15) 60:15 (9) disq
Kristof Wolles OPEN A HamokBEL  133:27 (14) 140:40 (13) dnf 144:55 (15) 87:47 (16) disq
Petter Jonsson OPEN A Bergnäsets AIKSWE  50:56 (3) 56:12 (2) 43:44 (2) disq

OPEN B
1.Topi Hasu OPEN B Bastholmens IFFIN  44:04 (3) 42:05 (2) 37:01 (6) 40:54 (9) 40:00 (3) 204:04
2.Jyrki Ankelo OPEN B MS ParmaFIN  49:25 (5) 43:47 (4) 36:04 (4) 37:08 (5) 46:38 (5) 213:02 +08:58
3.Dorothea Müller OPEN B Post SV DresdenGER  47:57 (4) 54:14 (18) 38:55 (8) 33:53 (4) 39:34 (2) 214:33 +10:29
4.Patrik Jonsson OPEN B Robertsfors IKSWE  55:45 (7) 48:05 (9) 37:24 (7) 44:44 (13) 64:29 (14) 250:27 +46:23
5.Matti Kattelus OPEN B Lapuan VirkiäFIN  73:11 (17) 52:49 (15) 42:38 (16) 43:13 (11) 53:21 (8) 265:12 +61:08
6.Sanna Rönnlund OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  66:01 (12) 69:53 (30) 50:11 (29) 54:34 (28) 65:48 (18) 306:27 +102:23
7.Agneta Nilsson OPEN B   81:51 (23) 59:45 (22) 46:22 (20) 46:42 (15) 76:31 (29) 311:11 +107:07
8.René Hellmann OPEN B USV TU DresdenGER  109:44 (33) 55:15 (19) 39:10 (9) 46:55 (16) 63:07 (13) 314:11 +110:07
9.Lita Dudele-Krastina OPEN B Briksnis - LatviaLAT  83:55 (27) 64:21 (26) 47:01 (23) 60:01 (33) 66:57 (20) 322:15 +118:11
10.Edgars Lubans OPEN B Auseklis IKLAT  97:08 (29) 78:06 (35) 48:35 (26) 65:21 (38) 58:38 (9) 347:48 +143:44
11.Raili Rooba OPEN B Rakvere OrienteeringclubEST  83:46 (26) 72:16 (33) 48:21 (25) 66:21 (39) 78:33 (31) 349:17 +145:13
12.Dorothee Leisinger OPEN B OLG SäuliamtSUI  73:59 (18) 67:51 (29) 49:28 (27) 77:50 (46) 83:47 (33) 352:55 +148:51
13.Anna-sara Claesson OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  74:54 (19) 96:35 (43) 46:25 (21) 64:01 (36) 81:20 (32) 363:15 +159:11
14.Fanny Poinsotte OPEN B ORIENT'ALPFRA  83:39 (25) 80:45 (36) 58:47 (37) 69:33 (42) 77:01 (30) 369:45 +165:41
15.Urs Leisinger OPEN B OLG SäuliamtSUI  68:32 (13) 105:38 (46) 63:47 (41) 74:59 (45) 73:24 (27) 386:20 +182:16
16.Alexandre Leterme OPEN B ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  121:27 (35) 65:58 (27) 86:15 (49) 66:56 (40) 69:38 (24) 410:14 +206:10
17.Jerome Jacobs OPEN B C.O.LiègeBEL  91:34 (28) 84:59 (37) 69:27 (46) 80:28 (48) 83:56 (34) 410:24 +206:20
18.Ute Kretzschmar OPEN B USV TU DresdenGER  114:18 (34) 99:01 (44) 66:13 (44) 71:29 (44) 92:51 (37) 443:52 +239:48
19.Tania Hendrickx OPEN B HamokBEL  102:08 (31) 92:36 (42) 86:41 (50) 79:29 (47) 110:14 (40) 471:08 +267:04
20.Mägi Meier OPEN B bullenbergSUI  170:56 (38) 89:54 (38) 85:02 (48) 70:08 (43) 127:34 (41) 543:34 +339:30
21.Sue Kuestner OPEN B Bay Area Orienteering ClubUSA  135:34 (36) 99:53 (45) 109:15 (52) 83:58 (50) 131:52 (42) 560:32 +356:28
22.Chinchi Huang OPEN B Moxina OKTPE  104:03 (32) 116:36 (47) 122:45 (53) 93:19 (51) 134:16 (43) 570:59 +366:55
Antal Guszlev OPEN B olv MINORNED  44:02 (17) 48:02 (17) disq
Roger Ek OPEN B Östersunds OKSWE  42:08 (3) disq
Libor Slezak OPEN B LCECZE  40:16 (8) disq
Csilla Hajas OPEN B ZempleniHUN  mp disq
Andras Zempleni OPEN B ZempleniHUN  75:18 (34) 59:23 (32) disq
Irma Fridolfsson OPEN B OK GransenSWE  64:12 (11) 56:59 (20) 44:12 (12) disq
Anders Lofgren OPEN B Umedalens IdrottsföreningSWE  100:15 (52) disq
Marit Wenseth Kure OPEN B Bodø og Omegn IF orienteringNOR  51:28 (31) 51:30 (23) 65:24 (15) disq
Tomas Björk OPEN B Östersunds OKSWE  45:31 (5) 33:47 (3) disq
Sara Nordbrandt OPEN B Stöcksjö ISSWE  48:43 (18) disq
Günter Kradischnig OPEN B OLC GrazAUT  54:03 (33) 52:36 (25) 84:15 (35) disq
Jonas Fridman OPEN B Vannas OKSWE  64:05 (42) disq
Hjalmar Laudon OPEN B Vannas OKSWE  53:12 (26) disq
Annika Lundstrom OPEN B Sundbybergs IKSWE  68:37 (14) 48:36 (11) 40:16 (12) disq
Jenny Öhman OPEN B SkogslöparnaSWE  82:14 (24) 56:50 (35) disq
Karin Arvidsson OPEN B SkogslöparnaSWE  disq
Korinna Toth OPEN B OK LinnéSWE  mp 52:49 (15) 42:35 (15) 51:01 (22) 62:01 (11) disq
Kati Franti OPEN B Rasti-JussitFIN  40:07 (11) disq
Maria Nasholm OPEN B SkogslöparnaSWE  66:48 (45) 82:40 (49) disq
Nils Wallberg OPEN B SkogslöparnaSWE  75:35 (20) 69:00 (22) disq
Jens Westin OPEN B SkogslöparnaSWE  33:21 (2) disq
Catrine Johansson OPEN B Väsby OKSWE  65:32 (16) disq
Tomas Byström OPEN B Väsby OKSWE  63:23 (25) 55:56 (34) disq
Tiina Jääskeläinen OPEN B RastihaukatFIN  60:46 (40) 84:34 (36) disq
Jan Ryden OPEN B Sjövalla FKSWE  77:54 (21) 59:05 (21) 51:38 (32) disq
Roman Schuh OPEN B Orienteering KlosterneuburgAUT  46:06 (19) disq
Tobias Liljegren OPEN B Väsby OKSWE  mp disq
Olli Turakainen OPEN B Helsingin SuunnistajatFIN  91:48 (41) 106:12 (39) disq
Vega Laudon OPEN B Vannas OKSWE  70:51 (26) disq
Alma Laudon OPEN B Vannas OKSWE  66:05 (19) disq
Elisabet Carlborg OPEN B Vannas OKSWE  disq disq
Andreas Ronngren OPEN B Umedalens IdrottsföreningSWE  46:23 (6) disq
Johan Sandstrom OPEN B Mullsjo SOKSWE  51:22 (12) 32:55 (3) disq
Per Noren OPEN B Vannas OKSWE  32:27 (2) disq
Johan Korsman OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  50:59 (6) 36:59 (5) 42:23 (10) 45:13 (4) disq
Damien Derlot OPEN B Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  66:03 (28) 59:05 (31) disq
Lina Thors OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  mp 105:14 (38) disq
Jakub Piatek Rzeznik OPEN B Ibon ZaragozaESP  69:59 (31) 59:27 (39) 63:51 (35) disq
Roland Vikstrom OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  69:42 (25) disq
Anna Quayle OPEN B OK NolaskogsarnaSWE  30:08 (1) disq
Ida Wikstrom OPEN B IFK LidingöSWE  48:21 (10) disq
Mårten Frendelius OPEN B IFK LidingöSWE  34:02 (1) disq
Mats Jonsson OPEN B Korsnäs IF OKSWE  49:31 (21) disq
Lotta Jungaker OPEN B Korsnäs IF OKSWE  49:08 (20) disq
Kristina Peterson OPEN B IFK UmeåSWE  mp disq
Frank Kretzschmar OPEN B USV TU DresdenGER  138:52 (37) 145:14 (48) 88:36 (51) disq
Henrik Nordin OPEN B TBOKSWE  65:17 (43) 62:16 (34) disq
Sara Saz Segovia OPEN B Ibon ZaragozaESP  91:12 (39) 59:15 (38) 58:34 (30) disq
Monika Lövsund OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  45:11 (18) 69:31 (23) disq
Jens Kastensson OPEN B Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  62:15 (23) disq
Asa Backstrand OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  63:21 (9) disq
Lukas Deininger OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  40:02 (1) disq
Ester Laudon OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  74:31 (28) disq
Laura Parjanne OPEN B HiidenkiertajatFIN  43:27 (2) 35:24 (1) 32:11 (1) disq
Ivar Kihlberg OPEN B Linköpings OrienteringsklubbSWE  158:07 (44) disq
Marie-Louise Johansson OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  64:06 (37) disq
Ebba Samuelsson OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  52:08 (14) disq
Linda Sandblad OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  62:36 (24) 46:38 (22) 62:13 (12) disq
Ulrika Kihlberg OPEN B Linköpings OrienteringsklubbSWE  56:28 (29) disq
Tova Kihlberg OPEN B Linköpings OrienteringsklubbSWE  48:43 (18) disq
Anna Hallmen OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  91:36 (40) disq
Karolína Aschermannová OPEN B OK KameniceCZE  69:13 (15) 42:09 (14) 49:46 (6) disq
Peter Lundberg OPEN B OK RenenSWE  72:58 (16) 51:26 (13) disq
Jonas Sundel OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  51:39 (7) disq
Reni Iten OPEN B OLC WinterthurSUI  101:27 (30) 78:01 (47) 67:43 (41) disq
Martin Lindmark OPEN B Robertsfors IKSWE  54:11 (27) disq
Jukka Määttälä OPEN B Kokkolan SuunnistajatFIN  63:40 (10) 46:29 (7) 39:19 (10) 39:54 (7) disq
Lisa Nasholm OPEN B IL-KollNOR  38:04 (6) disq
Berit Ehman OPEN B   58:11 (36) disq
Hakan Svensson OPEN B   mp disq
Lars Nilsson OPEN B Umeå OrienteringsklubbSWE  47:10 (24) disq
Lars Vikström OPEN B   52:09 (24) 67:15 (21) disq
Mattias Hallmans OPEN B   40:54 (13) disq
Niclas Ahlstrom OPEN B Västerås SOKSWE  78:31 (22) 71:40 (32) 49:43 (28) disq
Inger Gunnarsson OPEN B Västerås SOKSWE  53:47 (17) disq
Nick Jarvis OPEN B Southdowns OrienteersGBR  65:34 (17) disq
Niclas Nilsson OPEN B OK ÖsteråkerSWE  47:54 (8) disq
Isak Wadman OPEN B Västerås SOKSWE  51:17 (30) disq
Henrik Löfgren OPEN B Södertälje-Nykvarn OrienteringSWE  61:46 (8) 45:22 (14) 61:12 (10) disq

OPEN C
1.Hans-Erik Antfolk OPEN C Närpes OKFIN  68:48 (12) 42:24 (1) 34:02 (1) 45:17 (2) 43:10 (1) 233:41
2.Vesa Särkioja OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  57:53 (3) 51:24 (5) 46:06 (9) 51:12 (4) 58:06 (5) 264:41 +31:00
3.Ove Persson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  57:33 (2) 49:27 (4) 48:31 (13) 56:08 (5) 60:52 (6) 272:31 +38:50
4.Thomas Ingberg OPEN C Närpes OKFIN  67:33 (10) 53:40 (7) 43:33 (6) 60:16 (7) 79:37 (16) 304:39 +70:58
5.Roux Laetitia OPEN C ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  101:10 (23) 57:15 (9) 44:27 (7) 66:55 (12) 63:32 (8) 333:19 +99:38
6.Charlotte Blomqvist OPEN C OK NolaskogsarnaSWE  61:14 (8) 79:19 (27) 46:15 (10) 81:01 (23) 66:47 (11) 334:36 +100:55
7.Lise Derlot OPEN C Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  87:32 (20) 74:47 (23) 48:42 (14) 86:25 (25) 48:29 (4) 345:55 +112:14
8.Päivi Kattelus OPEN C Lapuan VirkiäFIN  78:31 (17) 75:41 (24) 51:19 (19) 76:41 (19) 66:36 (10) 348:48 +115:07
9.Elise Leterme OPEN C ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  102:05 (25) 94:38 (31) 58:47 (28) 112:03 (31) 68:55 (12) 436:28 +202:47
10.Stephane Bolzer OPEN C Sports Orientation LunévilleFRA  100:47 (22) 123:18 (41) 58:25 (26) 77:37 (22) 81:06 (17) 441:13 +207:32
11.Antoine Lucas OPEN C Club orientation Loisirs EtrechyFRA  110:24 (28) 73:06 (20) 107:14 (43) 118:02 (32) 76:54 (15) 485:40 +251:59
12.Véronique Bolzer OPEN C Sports Orientation LunévilleFRA  101:50 (24) 121:47 (40) 56:52 (23) 76:05 (18) 138:25 (30) 494:59 +261:18
13.Rebecca Medlock OPEN C Wessex OCGBR  134:13 (31) 99:07 (35) 60:16 (31) 100:53 (28) 103:09 (27) 497:38 +263:57
14.Isabelle Skowronek OPEN C ASQuétigny'OrientationFRA  102:59 (26) 81:55 (28) 85:58 (42) 127:47 (34) 100:52 (26) 499:31 +265:50
15.Valerie Meriguet OPEN C Guyancourt Orientation 78FRA  173:53 (34) 116:05 (38) 143:46 (44) 186:48 (35) 148:52 (32) 769:24 +535:43
16.Catherine Duterage OPEN C Guyancourt Orientation 78FRA  173:51 (33) 116:10 (39) 143:47 (45) 186:49 (36) 148:48 (31) 769:25 +535:44
Susanne Bylund OPEN C SkogslöparnaSWE  59:53 (10) 50:43 (18) disq
Anton Carlstrom OPEN C FK BokenSWE  96:58 (33) disq
Linda Nordin OPEN C TBOKSWE  58:38 (27) 73:58 (17) disq
Oscar Holgerson OPEN C Robertsfors IKSWE  mp disq
Daniel Andersson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  88:48 (29) mp disq
Dan Edvardsson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  36:24 (2) 83:20 (19) disq
Pamela Staehli OPEN C ANCOSUI  68:53 (39) 72:39 (15) 65:17 (9) disq
Martin Carlstrom OPEN C FK BokenSWE  97:04 (34) disq
Joakim Linder OPEN C SkogslöparnaSWE  58:06 (25) disq
Ingrid Sundholm OPEN C Närpes OKFIN  95:35 (32) 67:35 (37) 102:48 (29) disq
Emilia Carlstrom OPEN C FK BokenSWE  71:58 (19) disq
Markus Sterba OPEN C Orienteering KlosterneuburgAUT  59:16 (29) disq
Lena Lindmark OPEN C Robertsfors IKSWE  76:41 (19) disq
Johan Snickers OPEN C Närpes OKFIN  51:35 (6) 46:19 (11) mp disq
Karl-Henrik Lindmark OPEN C Robertsfors IKSWE  76:59 (21) disq
Brigitta Johansson OPEN C Kristinehamns OKSWE  67:38 (11) 61:30 (32) disq
Runo Johansson OPEN C Kristinehamns OKSWE  59:10 (6) 42:43 (4) disq
Annica Nylund OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  48:47 (15) disq
Anna Sandstrom OPEN C Mullsjo SOKSWE  99:52 (36) 57:33 (6) disq
Wenfen Yang OPEN C Moxina OKTPE  mp mp disq
Mats Sandewall OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  55:23 (1) 46:34 (12) mp disq
Almar Berggrund OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  78:37 (26) disq
Lars Sparrevik OPEN C IL-KollNOR  68:49 (38) 96:36 (24) disq
Odile Herve-jousse OPEN C Club orientation Loisirs EtrechyFRA  73:06 (20) 65:40 (33) 99:36 (27) 85:52 (20) disq
Fredrik Larsson OPEN C Sundbybergs IKSWE  89:11 (21) disq
Elsa Sundqvist OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  75:13 (15) 49:57 (17) disq
Cecilia Olsson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  51:23 (20) disq
Bert Eriksson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  64:09 (14) 44:52 (8) disq
Georgia Guenzi OPEN C Tous Azimuts DouaiFRA  77:59 (25) 80:15 (41) mp 165:01 (33) disq
Josy ter Beek OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
Konie Chiu OPEN C Pro-Active Orienteering ClubHKG  126:59 (33) 128:08 (28) disq
Edvin Flodell OPEN C Väsby OKSWE  63:19 (13) 57:03 (24) disq
Lena Nilsson OPEN C OK OsterakerSWE  mp 69:06 (18) 67:01 (36) disq
Lina Samuelsson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  56:39 (8) disq
Gunilla Rosen OPEN C Stöcksjö ISSWE  82:22 (18) disq
Marie-Louise Johansson OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  49:47 (16) disq
Josy Ter Beek OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
Bengt Aggeryd OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  dnf disq
Olle Rosen OPEN C Stöcksjö ISSWE  87:24 (22) disq
Britt Marie Johansson OPEN C Stöcksjö ISSWE  mp disq
Lasr Åberg OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
Hakan Hakansson OPEN C OK GransenSWE  82:11 (18) disq
Meiker Ekimme OPEN C OK NolaskogsarnaSWE  65:47 (9) 44:35 (2) disq
Carl-Gunnar Fridolfsson OPEN C OK GransenSWE  mp disq
Henry Oceane OPEN C Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  73:50 (16) disq
Charlotte Saillard OPEN C Tout Azimut FameckFRA  120:20 (30) disq
Sari Hakansson OPEN C OK GransenSWE  64:35 (9) 60:39 (11) 65:49 (10) disq
Reto Wagner OPEN C OLG ThunSUI  75:22 (16) 61:21 (12) 59:42 (30) disq
Kristina Peterson OPEN C IFK UmeåSWE  59:01 (5) 68:21 (17) 43:29 (5) mp disq
Johanna Larsson OPEN C Umedalens IdrottsföreningSWE  66:30 (16) disq
Hansjorg Gasser OPEN C OL ZimmerbergSUI  115:58 (29) 97:22 (25) disq
Barbara Baumberger OPEN C OLG ZürichSUI  107:05 (27) disq
Nina Williams OPEN C The Only Way is Niton OCGBR  disq
Charlotta Kastensson OPEN C Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  65:24 (15) disq
Jenna Williams OPEN C The Only Way is Niton OCGBR  disq
Juliette Mulat OPEN C Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  148:18 (32) 89:47 (30) 72:20 (40) mp 180:04 (34) disq
Yvonne Hansson OPEN C Nassjo OKSWE  58:14 (4) disq
Aapo Fränti OPEN C Rasti-JussitFIN  74:32 (13) disq
Kati Fränti OPEN C Rasti-JussitFIN  74:33 (14) disq
Emil Frilander OPEN C Bastholmens IFFIN  mp 45:46 (2) 53:04 (21) 50:36 (3) mp disq
Ivar Kihlberg OPEN C Linköpings OrienteringsklubbSWE  62:05 (8) disq
Anthony Tutton OPEN C The Only Way is Niton OCGBR  disq
Hedda Kastensson OPEN C Valbonne Sophia Antipolis OrientationFRA  66:19 (34) disq
Eeb Nathan Lovsund OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  90:31 (23) disq
Annika Vikstrom OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  134:36 (29) disq
Ann-Mari Snickars OPEN C Närpes OKFIN  40:43 (3) 67:07 (13) disq
Holger Vikstrom OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  62:17 (7) disq
Christine Lhomme OPEN C balise orientation albigeoiseFRA  70:08 (13) disq
Christian Granlund OPEN C Närpes OKFIN  59:41 (7) 47:46 (3) mp 36:09 (1) 47:18 (3) disq
Christine Lhomme OPEN C balise orientation albigeoiseFRA  84:15 (24) disq
Lucie Lepoivre OPEN C balise orientation albigeoiseFRA  mp 146:39 (42) 55:53 (22) 104:49 (30) 73:51 (14) disq
Rico Huber OPEN C OL ZimmerbergSUI  66:31 (11) 87:03 (21) disq
Yixin Wang OPEN C   disq
Prieur Marie Laure OPEN C ECHO73 CHAMBERYFRA  mp disq
Jan Sundholm OPEN C   100:22 (37) 94:37 (26) disq
Tore Nilsson OPEN C Umedalens IdrottsföreningSWE  73:42 (22) disq
Danni Zhen OPEN C YCONE SENSFRA  66:46 (35) 72:11 (14) disq
Valter Vikstrom OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  mp disq
Boel Sandström OPEN C Umeå OrienteringsklubbSWE  83:57 (19) disq

OPEN D
1.Sara Hertsbacka OPEN D Närpes OKFIN  70:40 (4) 43:57 (1) 35:05 (1) 41:13 (1) 30:55 (4) 221:50
2.Andreas Siemssen OPEN D Närpes OKFIN  76:18 (5) 45:19 (2) 36:44 (2) 72:59 (7) 29:21 (2) 260:41 +38:51
3.Marianne Wydler OPEN D OLG SuhrSUI  128:38 (10) 65:29 (5) 63:11 (9) 102:25 (12) 35:44 (6) 395:27 +173:37
4.François Blondeau OPEN D Sports Orientation LunévilleFRA  108:53 (7) 86:15 (8) 76:22 (11) 85:23 (9) 45:29 (9) 402:22 +180:32
5.Sylvette Fuselier OPEN D Sports Orientation LunévilleFRA  111:31 (8) 88:39 (9) 72:30 (10) 87:37 (10) 46:10 (10) 406:27 +184:37
6.Nicolas Lion OPEN D VERVINS ORIENTATIONFRA  115:02 (9) 90:09 (10) 86:09 (13) 162:22 (17) 40:54 (8) 494:36 +272:46
7.Odile Poulain OPEN D CapOnord, Sports d'OrientationFRA  147:25 (11) 108:44 (12) 96:57 (15) 125:43 (15) 69:56 (13) 548:45 +326:55
Henry Oceane OPEN D Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  79:38 (6) 67:28 (6) 58:46 (7) 52:20 (12) disq
Perrine Seyll OPEN D C.O.LiègeBEL  mp 100:12 (11) 92:36 (14) 153:01 (16) 75:46 (15) disq
Nick Jarvis OPEN D Southdowns OrienteersGBR  59:51 (5) disq
Petra Berggunde OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  72:18 (14) disq
Barbara Baumberger OPEN D OLG ZürichSUI  71:05 (7) 53:46 (5) 69:29 (6) 48:01 (11) disq
Charlotte Saillard OPEN D Tout Azimut FameckFRA  52:31 (3) 59:17 (8) 50:02 (2) 29:35 (3) disq
Jacob Stahacke OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  60:28 (4) disq
Ellen Jacobsson OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  113:48 (13) disq
Per-Ake Rosvall OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  47:01 (2) disq
Dominique Altmann OPEN D OLG GalgenenSUI  59:33 (3) disq
Emma Lundholm OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  56:15 (6) 40:11 (7) disq
Linda Gulin OPEN D Närpes OKFIN  55:04 (4) disq
Isla Calvert OPEN D West Anglian OrienteeringGBR  disq
Sven Erik Nasholm OPEN D SkogslöparnaSWE  77:11 (12) disq
Lena Mjorndal OPEN D SkogslöparnaSWE  31:14 (5) disq
Jil Rosewick OPEN D OLV EifelBEL  96:49 (11) disq
Nemi Grimm OPEN D   110:38 (13) disq
Christina Rönnqvist OPEN D   disq
Jessica Bissheroux OPEN D OLV EifelBEL  119:57 (14) disq
Konie Chiu OPEN D Pro-Active Orienteering ClubHKG  mp 117:59 (16) disq
John Valinger OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  42:56 (1) 38:40 (3) mp 26:38 (1) disq
Jonas Krook OPEN D Närpes OKFIN  mp 43:49 (4) disq
Isabela Krook OPEN D Närpes OKFIN  73:39 (8) disq
Ulrika Valinger OPEN D Umeå OrienteringsklubbSWE  mp 51:47 (3) disq

OPEN E
1.Elisa Fiorina OPEN E ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  38:08 (4) 43:14 (1) 34:58 (1) 35:07 (2) 28:47 (10) 180:14
2.Anni Leppävuori OPEN E Närpes OKFIN  29:56 (1) 48:49 (5) 35:06 (2) 50:30 (11) 20:52 (1) 185:13 +04:59
3.Heidy Corrodi OPEN E OLG DachsenSUI  31:06 (3) 48:42 (4) 45:07 (8) 36:14 (3) 24:07 (6) 185:16 +05:02
4.Carina Leppävuori OPEN E Närpes OKFIN  30:10 (2) 48:55 (6) 35:15 (3) 50:33 (12) 20:58 (2) 185:51 +05:37
5.Heidi Rossen OPEN E   45:22 (5) 55:45 (8) 55:26 (13) 39:20 (4) 22:22 (4) 218:15 +38:01
6.Camille Clerc OPEN E balise orientation albigeoiseFRA  68:33 (11) 46:41 (2) 41:11 (4) 48:25 (10) 22:28 (5) 227:18 +47:04
7.Alice Lepoivre OPEN E balise orientation albigeoiseFRA  70:09 (13) 65:48 (11) 53:24 (10) 59:24 (15) 24:17 (7) 273:02 +92:48
8.Thomas Schmid OPEN E ol.biel.seelandSUI  69:18 (12) 79:41 (15) 54:22 (11) 50:59 (13) 31:34 (13) 285:54 +105:40
9.Nathalie Grandjean OPEN E Terres d'OFRA  86:28 (14) 84:33 (16) 80:38 (18) 51:54 (14) 33:58 (14) 337:31 +157:17
Algot Ronngren OPEN E Umedalens IdrottsföreningSWE  51:54 (8) disq
Berit Ekman OPEN E   33:51 (1) disq
Gabi Kapeller OPEN E Orienteering KlosterneuburgAUT  72:07 (17) disq
Prieur Stephane OPEN E   46:33 (8) 26:08 (9) disq
Hakan Hakansson OPEN E OK GransenSWE  47:23 (9) disq
Konie Chiu OPEN E Pro-Active Orienteering ClubHKG  101:34 (19) disq
Esther Moosberger OPEN E OLregiooltenSUI  mp 89:52 (17) 64:48 (16) 61:31 (16) 29:51 (11) disq
Martina Nagy OPEN E DROTSLO  99:04 (19) 45:53 (18) disq
Colleen Robinson OPEN E setanta orienteersIRL  47:43 (3) 43:34 (5) disq
Victor Rosvall OPEN E Umeå OrienteringsklubbSWE  mp disq
Ludvig Björk OPEN E Östersunds OKSWE  71:35 (14) 44:28 (7) disq
Britt Marie Johansson OPEN E Stöcksjö ISSWE  45:20 (6) disq
Olav Ena OPEN E IK FalkenFIN  54:08 (9) 60:28 (15) disq
Klara Lindberg OPEN E IFK UmeåSWE  21:26 (3) disq
Astrid Sundqvist OPEN E Umeå OrienteringsklubbSWE  54:25 (12) disq
Marie Carlstrom OPEN E FK BokenSWE  106:50 (20) disq
Isabella Emdin OPEN E Umeå OrienteringsklubbSWE  57:12 (10) disq
Elsa Vikstrom OPEN E Umeå OrienteringsklubbSWE  35:46 (15) disq
Esther Gasser OPEN E OL ZimmerbergSUI  55:48 (10) 31:09 (12) disq
Wilmer Ek OPEN E Östersunds OKSWE  71:31 (13) 44:01 (6) disq
Jil Rosewick OPEN E OLV EifelBEL  66:19 (12) 47:55 (9) disq
Jessica Bisscheroux OPEN E OLV EifelBEL  91:05 (18) disq
Mira Ena OPEN E IK FalkenFIN  48:48 (6) 46:28 (7) disq
Vanessa Hernandez Farfan OPEN E OLV OstGER  51:48 (7) 52:32 (7) 58:38 (14) 41:53 (17) disq
Christina Ronnqvist OPEN E OK RenenSWE  44:40 (5) 24:56 (8) disq
Alexander Emdin OPEN E Umeå OrienteringsklubbSWE  57:09 (9) disq
Wenfen Yang OPEN E Moxina OKTPE  125:16 (20) 73:01 (17) 36:45 (16) disq

OPEN F
1.Tage Ahnlund OPEN F Umeå OrienteringsklubbSWE  18:11 (1) 14:46 (1) 09:06 (1) 12:32 (1) 14:06 (2) 68:41
2.Alix Derlot OPEN F Balise 77 Fontainebleau AvonFRA  24:32 (3) 16:25 (2) 11:35 (2) 15:15 (2) 12:16 (1) 80:03 +11:22
3.Isa Ingberg OPEN F Närpes OKFIN  27:10 (5) 17:55 (3) 13:44 (5) 20:46 (3) 18:33 (4) 98:08 +29:27
Kati Franti OPEN F Rasti-JussitFIN  31:58 (9) disq
Hanna Johansson OPEN F Umeå OrienteringsklubbSWE  29:25 (4) disq
Alma Mjorndal OPEN F SkogslöparnaSWE  18:55 (5) disq
Victor Blomqvist OPEN F OK NolaskogsarnaSWE  29:13 (7) 39:03 (9) disq
Hanna Otten OPEN F Umeå OrienteringsklubbSWE  28:20 (6) 30:20 (5) disq
Martina Nagy OPEN F DROTSLO  27:28 (6) 33:08 (11) disq
Emanuel ter Beek Berntsson OPEN F Umeå OrienteringsklubbSWE  32:26 (10) disq
Alicia Emdin OPEN F Umeå OrienteringsklubbSWE  28:28 (7) disq
Branko Kmetec OPEN F   24:37 (7) disq
Alma Ronngren OPEN F Umedalens IdrottsföreningSWE  25:07 (4) disq
Elias Larsson OPEN F Kungälvs OKSWE  23:25 (2) 19:29 (4) 15:01 (7) disq
Rosa Larsson OPEN F Kungälvs OKSWE  37:51 (8) mp 26:46 (8) disq
Axel Lindberg OPEN F IFK UmeåSWE  17:38 (3) disq
Aapo Franti OPEN F Rasti-JussitFIN  31:53 (8) 12:35 (3) disq
Manuela Peneder OPEN F   52:30 (9) disq
Cecilia Johansson OPEN F IFK UmeåSWE  mp disq
Tove Arvidsson OPEN F SkogslöparnaSWE  13:12 (4) disq
Rasmus Mjorndal OPEN F SkogslöparnaSWE  20:01 (6) disq
Randi Linder OPEN F SkogslöparnaSWE  39:11 (10) disq
Lilly Pauler OPEN F SkogslöparnaSWE  32:34 (10) disq
Albin Flodell OPEN F Väsby OKSWE  mp 14:18 (6) disq
Nicholas Krook OPEN F Närpes OKFIN  47:03 (6) disq
Alfred Karman OPEN F Vannas OKSWE  26:58 (8) disq
Jonas Fridman OPEN F Vannas OKSWE  22:12 (5) disq
Viktoria Peneder OPEN F FSPV Erste BankAUT  30:54 (9) disq

W10
1.Dārta Rožukalna W10 Auseklis IKLAT  14:47 (1) 15:01 (3) 10:37 (1) 12:32 (1) 14:31 (4) 67:28
2.Emilie Guyot W10 ANCOSUI  15:36 (2) 12:49 (1) 16:43 (7) 13:09 (2) 12:28 (1) 70:45 +03:17
3.Timea Wagner W10 OLG ThunSUI  17:51 (3) 14:58 (2) 15:49 (5) 16:10 (5) 19:20 (12) 84:08 +16:40
4.Alise Lubane W10 Auseklis IKLAT  19:42 (4) 15:38 (5) 17:21 (9) 19:10 (13) 12:36 (2) 84:27 +16:59
5.Tilda Hemmyr W10 Järla OrienteringSWE  25:43 (12) 15:11 (4) 14:24 (2) 15:16 (3) 14:25 (3) 84:59 +17:31
6.Maja Snickars W10 Närpes OKFIN  20:00 (5) 18:52 (9) 15:38 (4) 16:36 (6) 16:48 (8) 87:54 +20:26
7.Lucie Ptackova W10 KOS Tesla BrnoCZE  21:29 (8) 18:37 (8) 17:10 (8) 17:19 (8) 15:51 (6) 90:26 +22:58
8.Felicita Priedīte W10 Auseklis IKLAT  20:21 (6) 20:30 (12) 15:23 (3) 19:23 (14) 17:44 (9) 93:21 +25:53
9.Klara Smeds W10 Närpes OKFIN  22:23 (9) 20:14 (11) 16:08 (6) 16:52 (7) 18:14 (10) 93:51 +26:23
10.Rosalie Leterme W10 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  23:51 (10) 15:58 (6) 20:55 (12) 18:43 (10) 15:17 (5) 94:44 +27:16
11.Melinda Snickars W10 Närpes OKFIN  20:30 (7) 18:33 (7) 18:50 (11) 19:08 (12) 20:12 (14) 97:13 +29:45
12.Maya Smeds W10 Närpes OKFIN  25:01 (11) 20:12 (10) 18:29 (10) 17:41 (9) 19:21 (13) 100:44 +33:16
13.Maisie Todhunter W10 SROCGBR  27:34 (13) 20:44 (13) 37:30 (15) 15:57 (4) 16:16 (7) 118:01 +50:33
14.Linnea Hertsbacka W10 Närpes OKFIN  32:34 (14) 35:30 (15) 28:12 (13) 28:52 (15) 24:19 (15) 149:27 +81:59
Marja Nagy W10 DROTSLO  mp 29:39 (14) 31:07 (14) 27:04 (16) disq
Vera Rudälv W10 Långvikens OKSWE  18:51 (11) 18:14 (10) disq

W10 SHADOWED
1.Anaïs Guyot W10 SHADOWED ANCOSUI  20:02 (1) 15:48 (1) 16:02 (2) 15:19 (1) 22:49 (6) 90:00
2.Amanda Aggeryd W10 SHADOWED Umeå OrienteringsklubbSWE  26:49 (2) 20:01 (4) 23:11 (5) 17:27 (2) 18:06 (2) 105:34 +15:34
3.Ninthe Wolles W10 SHADOWED HamokBEL  39:48 (8) 16:21 (2) 14:36 (1) 23:32 (5) 21:39 (5) 115:56 +25:56
4.Aamu Pikkarainen W10 SHADOWED Espoon AkillesFIN  28:24 (4) 22:42 (5) 25:48 (6) 23:31 (4) 20:15 (4) 120:40 +30:40
5.Signe Svedelius W10 SHADOWED Högåkers OKSWE  27:12 (3) 32:12 (7) 19:13 (3) 27:49 (9) 15:38 (1) 122:04 +32:04
6.Lotta Hernelahti W10 SHADOWED Kalevan RastiFIN  34:37 (6) 25:35 (6) 19:19 (4) 23:28 (3) 20:04 (3) 123:03 +33:03
7.Malin Iten W10 SHADOWED OLC WinterthurSUI  31:34 (5) 19:43 (3) 26:52 (8) 25:35 (7) 24:21 (7) 128:05 +38:05
8.Livia Iten W10 SHADOWED OLC WinterthurSUI  41:28 (9) 40:21 (9) 26:54 (9) 42:08 (11) 36:18 (11) 187:09 +97:09
Saoirse Foley W10 SHADOWED Sigtuna OKSWE  42:02 (10) mp 26:17 (7) 23:37 (6) 29:39 (10) disq
Prieur Soline W10 SHADOWED ECHO73 CHAMBERYFRA  36:13 (7) mp 36:54 (12) 26:27 (8) 24:34 (8) disq
Kerttu Jääskeläinen W10 SHADOWED RastihaukatFIN  34:23 (11) 29:13 (9) disq
Märta Lindström W10 SHADOWED Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
Coragh Foley W10 SHADOWED Sigtuna OKSWE  42:30 (11) 36:26 (8) disq
Astrid Nasholm W10 SHADOWED IL-KollNOR  29:50 (10) 36:35 (10) disq

W12
1.Aurora Lehtonen W12 Ulvilan UraFIN  22:19 (3) 27:51 (3) 23:42 (2) 24:13 (6) 16:25 (1) 114:30
2.Linn Leppävuori W12 Närpes OKFIN  22:59 (6) 28:46 (4) 28:10 (7) 19:36 (3) 18:35 (8) 118:06 +03:36
3.Elise Dufour W12 LOISIR ORIENTATION UNION PIERRELATTINEFRA  19:51 (1) 26:07 (1) 26:29 (4) 30:07 (12) 17:50 (4) 120:24 +05:54
4.Henriete Priedite W12 Auseklis IKLAT  22:46 (5) 32:21 (6) 27:04 (5) 19:28 (1) 19:22 (10) 121:01 +06:31
5.Seline Widler W12 OLG WeisslingenSUI  23:25 (7) 33:10 (9) 31:31 (12) 23:00 (5) 18:41 (9) 129:47 +15:17
6.Melānija Rožukalna W12 Auseklis IKLAT  37:33 (18) 29:23 (5) 24:21 (3) 21:00 (4) 17:31 (3) 129:48 +15:18
7.Ines Sved W12 Närpes OKFIN  22:37 (4) 32:56 (8) 29:11 (9) 26:49 (8) 18:21 (6) 129:54 +15:24
8.Laia Casal Gil W12 CEColivencESP  21:59 (2) 33:40 (10) 32:02 (13) 27:59 (9) 24:07 (15) 139:47 +25:17
9.Madlēna Freimane W12 Auseklis IKLAT  25:42 (11) 37:28 (11) 27:40 (6) 29:18 (11) 20:42 (11) 140:50 +26:20
10.Maé Vadrot W12 Marseille Course OrientationFRA  27:42 (12) 32:24 (7) 39:54 (17) 31:12 (13) 18:21 (6) 149:33 +35:03
11.Amanta Mikijanska W12 Auseklis IKLAT  23:40 (8) 54:32 (18) 30:38 (10) 25:17 (7) 16:49 (2) 150:56 +36:26
12.Philomene Leterme W12 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  24:51 (10) 41:08 (13) 28:20 (8) 40:38 (17) 22:04 (12) 157:01 +42:31
13.Maëlle Janod W12 ECHO73 CHAMBERYFRA  27:49 (13) 44:55 (15) 32:12 (14) 33:09 (14) 27:04 (19) 165:09 +50:39
14.Pauline Skowronek W12 ASQuétigny'OrientationFRA  28:39 (14) 45:38 (16) 36:29 (15) 29:00 (10) 26:11 (18) 165:57 +51:27
15.Barbora Schwabova W12 KOS Tesla BrnoCZE  24:26 (9) 39:54 (12) 39:30 (16) 49:22 (19) 25:26 (17) 178:38 +64:08
16.Eloïse Bador W12 VERVINS ORIENTATIONFRA  34:49 (15) 56:00 (19) 50:02 (20) 50:58 (20) 37:53 (23) 229:42 +115:12
17.Prieur Eva W12 ECHO73 CHAMBERYFRA  40:20 (20) 73:05 (22) 45:01 (18) 57:09 (21) 33:22 (20) 248:57 +134:27
18.Deirbhile Hassett W12 setanta orienteersIRL  40:43 (21) 56:45 (20) 89:25 (22) 65:22 (22) 36:41 (22) 288:56 +174:26
Tyra Rudälv W12 Långvikens OKSWE  39:13 (15) 24:51 (16) disq
Apolline Lion W12 VERVINS ORIENTATIONFRA  mp 46:01 (17) 30:55 (11) 40:05 (16) 47:47 (24) disq
Annina Urbanek W12 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  39:27 (19) 82:14 (23) 46:40 (19) mp 24:00 (14) disq
Héloïse Bialou W12 NIEVRE ORIENTATION RAID DECOUVERTE 58FRA  35:14 (17) 66:01 (21) mp 47:17 (18) 33:52 (21) disq
Leah Ingberg W12 Närpes OKFIN  35:05 (16) 44:52 (14) 62:01 (21) 22:47 (13) disq
Ida Rutqvist W12 IFK UmeåSWE  mp disq
Anja Niggli W12 ol norskaSUI  mp 26:32 (2) 22:17 (1) 19:29 (2) 18:06 (5) disq

W14
1.Julie Ptackova W14 KOS Tesla BrnoCZE  39:01 (3) 35:19 (2) 32:56 (5) 32:41 (4) 32:33 (1) 172:30
2.Nanna Nivukoski W14 Lapuan VirkiäFIN  36:26 (1) 42:18 (8) 35:49 (9) 34:37 (5) 33:06 (2) 182:16 +09:46
3.Märta Östberg W14 Umeå OrienteringsklubbSWE  44:04 (8) 44:24 (10) 31:15 (4) 30:27 (1) 33:33 (4) 183:43 +11:13
4.Lotta Marit Lüthi W14 OLG Biberist SOSUI  43:22 (7) 56:10 (20) 27:55 (1) 31:52 (2) 34:09 (5) 193:28 +20:58
5.Tereza Ester Kamenicka W14 SK OS Nové Město na MoravěCZE  44:24 (9) 40:55 (5) 33:11 (6) 36:43 (7) 44:45 (13) 199:58 +27:28
6.Amaia Roche W14 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  47:45 (11) 48:06 (13) 28:18 (2) 34:42 (6) 42:02 (12) 200:53 +28:23
7.Andina Wagner W14 OLG ThunSUI  51:41 (15) 38:46 (3) 34:11 (7) 44:32 (13) 33:16 (3) 202:26 +29:56
8.Malin Niggli W14 ol norskaSUI  47:28 (10) 40:55 (5) 45:09 (17) 32:36 (3) 36:58 (7) 203:06 +30:36
9.Inna Ignatieva W14 OK DenselnSWE  41:42 (5) 40:59 (7) 29:49 (3) 56:23 (21) 36:15 (6) 205:08 +32:38
10.Sára Szakál-Biró W14 MOM BudapestHUN  42:35 (6) 47:43 (12) 41:06 (15) 49:32 (15) 37:04 (8) 218:00 +45:30
11.Lea Snickars W14 Närpes OKFIN  56:29 (17) 54:56 (19) 34:53 (8) 37:43 (8) 40:59 (10) 225:00 +52:30
12.Madara Miķelsone W14 Auseklis IKLAT  38:41 (2) 49:41 (15) 51:25 (19) 46:46 (14) 40:42 (9) 227:15 +54:45
13.Bigna Hotz W14 OL ZimmerbergSUI  67:42 (23) 40:04 (4) 37:05 (11) 38:57 (10) 45:16 (14) 229:04 +56:34
14.Fiona Ehrler W14 OLV LuzernSUI  49:05 (13) 49:22 (14) 37:06 (12) 55:40 (19) 49:59 (17) 241:12 +68:42
15.Eleonora Priedite W14 Auseklis IKLAT  48:23 (12) 51:31 (17) 58:10 (23) 41:56 (11) 46:01 (15) 246:01 +73:31
16.Titouane Janod W14 ECHO73 CHAMBERYFRA  61:07 (18) 45:45 (11) 44:07 (16) 43:48 (12) 64:43 (25) 259:30 +87:00
17.Matilda Snickars W14 Närpes OKFIN  68:38 (24) 56:19 (21) 37:44 (13) 55:45 (20) 57:00 (21) 275:26 +102:56
18.Anaïs Mazy W14 C.O.LiègeBEL  64:44 (21) 51:22 (16) 52:51 (20) 59:12 (25) 56:33 (19) 284:42 +112:12
19.Lūcija Epnere W14 Auseklis IKLAT  49:10 (14) 63:35 (26) 70:09 (27) 56:38 (23) 49:44 (16) 289:16 +116:46
20.Louna Vialard W14 OP AvignonFRA  56:00 (16) 59:16 (25) 61:40 (24) 52:33 (16) 62:39 (23) 292:08 +119:38
21.Sofija Sveta Galvanovska W14 Auseklis IKLAT  61:15 (19) 54:27 (18) 77:41 (32) 60:05 (26) 41:43 (11) 295:11 +122:41
22.Habygaël Destrez W14 VERVINS ORIENTATIONFRA  65:38 (22) 81:13 (29) 55:47 (21) 58:40 (24) 53:59 (18) 315:17 +142:47
23.Niamh Browne W14 GENIRL  78:28 (25) 82:48 (31) 61:49 (25) 53:36 (17) 72:18 (29) 348:59 +176:29
24.Kathleen Venet W14 ORIENTEXPRESS 42FRA  89:53 (27) 76:12 (28) 79:02 (33) 70:36 (30) 63:03 (24) 378:46 +206:16
25.Eskarina Medlock W14 Wessex OCGBR  112:58 (33) 68:21 (27) 49:58 (18) 60:30 (28) 88:28 (32) 380:15 +207:45
26.Rebecca Hammond W14 Forth Valley OrienteersGBR  103:25 (29) 82:45 (30) 82:29 (35) 72:27 (31) 56:43 (20) 397:49 +225:19
27.Ellen Simpson W14 Leicestershire Orienteering ClubGBR  104:22 (30) 88:19 (32) 76:29 (31) 60:26 (27) 73:49 (30) 403:25 +230:55
28.Eglė Šalnaitė W14 Fortuna OSKLTU  98:27 (28) 108:53 (34) 67:18 (26) 81:35 (33) 66:49 (26) 423:02 +250:32
29.Sadhbh Hassett W14 setanta orienteersIRL  104:59 (31) 104:57 (33) 79:52 (34) 78:31 (32) 72:14 (28) 440:33 +268:03
30.Eden Chevalier W14 orientation 87FRA  105:18 (32) 114:46 (35) 71:49 (28) 112:29 (35) 58:23 (22) 462:45 +290:15
31.Jeanne Bador W14 VERVINS ORIENTATIONFRA  184:13 (34) 125:27 (36) 74:09 (30) 106:08 (34) 84:13 (31) 574:10 +401:40
Sofia Otten W14 Umeå OrienteringsklubbSWE  mp mp 56:59 (22) 54:21 (18) 101:19 (33) disq
Ellie Todhunter W14 SROCGBR  dnf 56:57 (22) 74:01 (29) 67:51 (29) 68:38 (27) disq
Fionnuala Rowe W14 GENIRL  84:17 (26) 57:00 (23) 40:46 (14) disq
Ida Pauler W14 SkogslöparnaSWE  32:18 (1) disq
Ebba Frendelius W14 IFK LidingöSWE  disq
Torunn Otterbjörk W14 Umeå OrienteringsklubbSWE  41:04 (4) 44:01 (9) 36:43 (10) 38:16 (9) mp disq
Estere Rasscevska W14 OL ZimmerbergSUI  61:42 (20) 57:11 (24) mp 56:33 (22) mp disq

W16
1.Venla Lehtonen W16 MS ParmaFIN  44:20 (3) 44:29 (1) 36:11 (2) 46:07 (4) 43:28 (3) 214:35
2.Janka Mikes W16 MOM BudapestHUN  41:29 (1) 46:27 (2) 50:31 (16) 42:40 (1) 41:12 (1) 222:19 +07:44
3.Coralie Waldner W16 OLG PfäffikonSUI  42:33 (2) 53:48 (7) 38:02 (4) 44:33 (2) 44:34 (4) 223:30 +08:55
4.Melissa Trochut W16 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  44:29 (4) 54:13 (8) 43:41 (10) 47:50 (6) 50:30 (7) 240:43 +26:08
5.Louna Chatelon W16 ORIENTEXPRESS 42-2FRA  56:36 (12) 59:49 (12) 40:49 (6) 45:37 (3) 50:35 (8) 253:26 +38:51
6.Jenna Enroth W16 Tarpian SuuntaFIN  54:22 (11) 59:20 (11) 42:42 (8) 48:51 (7) 51:14 (9) 256:29 +41:54
7.Martina Ehlova W16 KOS Tesla BrnoCZE  51:29 (9) 61:32 (15) 46:23 (14) 47:45 (5) 49:55 (6) 257:04 +42:29
8.Lotta Nivukoski W16 Lapuan VirkiäFIN  50:42 (8) 73:08 (24) 42:07 (7) 49:44 (9) 43:15 (2) 258:56 +44:21
9.Emma Enroth W16 Tarpian SuuntaFIN  50:03 (7) 69:28 (20) 44:27 (11) 53:12 (12) 54:43 (11) 271:53 +57:18
10.Luisa Gartmann W16 OLG ChurSUI  58:41 (13) 52:03 (6) 42:59 (9) 52:59 (11) 71:22 (18) 278:04 +63:29
11.Lisa Rivetta W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  53:47 (10) 72:20 (23) 52:48 (17) 49:28 (8) 53:25 (10) 281:48 +67:13
12.Guinedell Faja Sanjaume W16 ALIGOTSESP  65:46 (15) 72:10 (22) 46:38 (15) 77:05 (18) 55:44 (12) 317:23 +102:48
13.Andrina Hotz W16 OL ZimmerbergSUI  79:29 (21) 62:33 (17) 64:16 (22) 52:09 (10) 63:29 (14) 321:56 +107:21
14.Yaëlle Malard W16 VERVINS ORIENTATIONFRA  75:31 (19) 71:59 (21) 46:07 (13) 80:22 (20) 55:46 (13) 329:45 +115:10
15.Jéromine Janod W16 ECHO73 CHAMBERYFRA  49:34 (6) 62:31 (16) 66:46 (23) 85:47 (23) 69:46 (17) 334:24 +119:49
16.Cate Matthew W16 SROCGBR  83:02 (24) 77:15 (26) 57:30 (18) 69:24 (16) 78:49 (20) 366:00 +151:25
17.Ambre Dufour W16 LOISIR ORIENTATION UNION PIERRELATTINEFRA  79:54 (22) 69:07 (19) 72:52 (25) 85:27 (22) 66:33 (16) 373:53 +159:18
18.Tereza Kubanova W16 KOS Tesla BrnoCZE  78:25 (20) 93:21 (29) 81:38 (26) 75:02 (17) 95:22 (23) 423:48 +209:13
19.Claudia Mulat W16 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  62:58 (14) 118:16 (33) 69:20 (24) 86:36 (24) 93:44 (21) 430:54 +216:19
20.Jeanne Variot W16 Club Orientation AmbérieuFRA  125:17 (28) 106:51 (31) 86:27 (27) 81:44 (21) 120:45 (24) 521:04 +306:29
21.Louise Moulière W16 VERVINS ORIENTATIONFRA  104:35 (27) 84:00 (28) 147:40 (31) 109:11 (25) 78:43 (19) 524:09 +309:34
22.Charlotte Leplat W16 ORIENTEXPRESS 42FRA  93:26 (26) 132:01 (34) 96:06 (28) 125:07 (26) 94:05 (22) 540:45 +326:10
23.Augustine Leterme W16 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  141:21 (29) 114:06 (32) 97:37 (29) 160:00 (27) 150:22 (25) 663:26 +448:51
Patricia Biskop W16 Kokkolan SuunnistajatFIN  66:58 (16) 59:55 (13) 57:57 (19) 62:23 (14) disq
Satine Chevalier W16 orientation 87FRA  80:46 (23) 82:50 (27) 59:35 (20) mp 65:23 (15) disq
Avril Vadrot W16 Marseille Course OrientationFRA  74:52 (18) mp 60:44 (21) 55:22 (13) mp disq
Selma Määttälä W16 Kokkolan SuunnistajatFIN  69:37 (17) 75:52 (25) 44:31 (12) 69:00 (15) disq
Tindra Rytterstedt W16 SkogslöparnaSWE  48:23 (3) 38:49 (5) disq
Selma White W16 Søgne og Songdalen okNOR  mp 63:50 (18) disq
Wilma Lindström W16 Sundsvalls OKSWE  48:14 (5) 60:05 (14) disq
Signe Forsberg W16 SkogslöparnaSWE  48:40 (4) 36:25 (3) disq
Maja Lundholm W16 Umeå OrienteringsklubbSWE  56:38 (9) 34:43 (1) 44:50 (5) disq
Tuva Sirviö W16 Umeå OrienteringsklubbSWE  57:04 (10) disq
Liv Pauler W16 SkogslöparnaSWE  50:04 (5) disq
Meije Valette W16 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  mp mp mp mp mp disq
Lola Moulière W16 VERVINS ORIENTATIONFRA  90:35 (25) 96:13 (30) 135:38 (30) 78:28 (19) mp disq

W18
1.Justine Hamel W18 ANCOSUI  43:28 (1) 60:48 (6) 47:26 (1) 56:33 (1) 44:49 (2) 253:04
2.Alyssia Wymer W18 Balise 25FRA  48:13 (3) 61:24 (7) 53:19 (4) 61:36 (4) 45:36 (3) 270:08 +17:04
3.Veera Turakainen W18 LynxFIN  51:15 (4) 57:49 (2) 48:20 (2) 60:37 (3) 52:23 (6) 270:24 +17:20
4.Bodza Gerzsényi W18 MOM BudapestHUN  44:04 (2) 59:54 (5) 62:25 (9) 59:51 (2) 44:41 (1) 270:55 +17:51
5.Felicita Rasscevska W18 OL ZimmerbergSUI  67:31 (12) 66:19 (9) 69:35 (11) 67:29 (6) 51:53 (5) 322:47 +69:43
6.Lyra Medlock W18 Wessex OCGBR  57:23 (6) 72:08 (11) 75:57 (13) 62:54 (5) 59:27 (7) 327:49 +74:45
7.Yvana Cuperus W18 GCO GruyèreSUI  74:18 (14) 81:31 (14) 70:22 (12) 87:44 (10) 74:42 (11) 388:37 +135:33
8.Liv Grete Olsen W18 USV TU DresdenGER  63:55 (9) 77:27 (12) 89:39 (15) 88:21 (11) 90:53 (14) 410:15 +157:11
9.Emily Rowe W18 GENIRL  65:55 (10) 109:38 (16) 81:32 (14) 93:06 (12) 74:49 (12) 425:00 +171:56
10.Johanna Neumann W18 SV LengefeldGER  68:30 (13) 110:19 (17) 134:11 (18) 82:45 (9) 69:32 (9) 465:17 +212:13
Violette Dupuy W18 BriveCorrèzeCOFRA  55:54 (5) 59:28 (4) 55:29 (5) mp 49:24 (4) disq
Salomé Dubois W18 Villeneuve d'Ascq Lille Métropole OrientationFRA  141:26 (16) mp 161:27 (19) 189:53 (15) 140:01 (15) disq
Alice Rytterstedt W18 SkogslöparnaSWE  59:26 (3) 50:03 (3) disq
Feike Kerckhofs W18 OmegaBEL  mp mp 97:02 (16) 117:50 (13) disq
Sarah Darley W18 Guildford OrienteersGBR  mp 126:14 (18) 119:41 (17) 129:14 (14) disq
Lilou Parigot W18 ASQuétigny'OrientationFRA  mp 71:07 (10) 61:13 (8) mp 82:58 (13) disq
Linn Wennberg W18 Skellefteå OKSWE  79:53 (13) 60:43 (7) disq
Emilie Skov Dalgaard W18 OK Pan AarhusDEN  61:29 (8) 62:43 (8) 66:05 (10) dnf dnf disq
Emmy Kärrlander W18 Umeå OrienteringsklubbSWE  disq
Astrid White W18 Søgne og Songdalen okNOR  59:20 (7) 56:44 (1) disq
Hilja Berggrund W18 Umeå OrienteringsklubbSWE  75:57 (15) 81:47 (15) 81:45 (8) 72:22 (10) disq
Anna Rettich W18 OL ZimmerbergSUI  65:55 (10) mp 58:15 (6) 80:37 (7) 65:43 (8) disq

W20
1.Marion Andrieux W20 ECHO73 CHAMBERYFRA  56:56 (4) 77:43 (4) 60:48 (2) 62:24 (1) 59:42 (2) 317:33
2.Lilla Zempléni W20 MOM BudapestHUN  56:39 (2) 82:13 (5) 62:28 (3) 65:06 (2) 52:27 (1) 318:53 +01:20
3.Lena Gasser W20 OL ZimmerbergSUI  76:01 (5) 75:52 (3) 101:14 (4) 68:41 (3) 69:27 (4) 391:15 +73:42
4.Lena Neumann W20 SV LengefeldGER  102:41 (6) 121:13 (8) 122:25 (7) 96:08 (5) 69:06 (3) 511:33 +194:00
5.Lotte Tiesters W20 OmegaBEL  114:57 (8) 108:07 (6) 111:29 (5) 90:27 (4) 87:25 (6) 512:25 +194:52
6.Marion Larose W20 ORIENT'ALPFRA  113:04 (7) 116:12 (7) 129:18 (8) 122:40 (7) 97:12 (8) 578:26 +260:53
Rachel Carron W20 ECHO73 CHAMBERYFRA  mp 151:01 (10) 129:24 (9) 143:34 (8) 90:36 (7) disq
Aimee Darley W20 Southern NavigatorsGBR  125:00 (9) 122:46 (9) 116:50 (6) 117:40 (6) disq
Eva Örnhagen Jørgensen W20 OK SNABDEN  disq
Mirjam Würsten W20 OLG KTV AltdorfSUI  56:53 (3) mp 80:02 (5) disq
Thea Wennberg W20 Skellefteå OKSWE  68:25 (2) 54:01 (1) disq
Amelie Josefsson W20 SkogslöparnaSWE  45:24 (1) 57:55 (1) disq

W21A LONG
1.Klara Yngvesson W21A LONG Umeå OrienteringsklubbSWE  44:01 (1) 53:03 (1) 52:47 (1) 56:17 (2) 48:03 (2) 254:11
2.Ariane Bättig W21A LONG OLG WeisslingenSUI  49:53 (2) 64:27 (4) 56:42 (4) 59:22 (5) 47:40 (1) 278:04 +23:53
3.Hanne Manderbacka W21A LONG Turun SuunnistajatFIN  52:13 (4) 72:58 (6) 56:47 (5) 69:28 (8) 58:31 (5) 309:57 +55:46
4.Iveta Albrechtova W21A LONG OK KameniceCZE  56:39 (5) 83:02 (13) 62:01 (6) 67:56 (7) 52:01 (3) 321:39 +67:28
5.Julianna Molnar W21A LONG Mariefors SKFIN  57:31 (6) 81:11 (11) 67:14 (8) 67:52 (6) 61:32 (7) 335:20 +81:09
6.Eliska Hajkova W21A LONG OK KameniceCZE  75:00 (15) 68:12 (5) 67:00 (7) 58:44 (3) 69:03 (12) 337:59 +83:48
7.Kateřina Zimmerová W21A LONG OK KameniceCZE  65:31 (10) 80:53 (10) 75:36 (13) 71:47 (12) 55:22 (4) 349:09 +94:58
8.Selma Frieda Hardegger W21A LONG OLC WinterthurSUI  68:13 (12) 79:37 (8) 67:52 (9) 78:54 (15) 58:42 (6) 353:18 +99:07
9.Yiching Huang W21A LONG Moxina OKTPE  69:40 (13) 80:48 (9) 68:18 (10) 71:50 (13) 84:22 (17) 374:58 +120:47
10.Tine Dalgaard W21A LONG Kolding Orienterings KlubDEN  80:52 (18) 81:20 (12) 94:05 (17) 71:30 (11) 72:28 (14) 400:15 +146:04
11.Käthi Burkart W21A LONG OLG Nidwalden+ObwaldenSUI  59:47 (7) 87:59 (16) 93:59 (16) 83:41 (16) 76:38 (16) 402:04 +147:53
12.Janine Eggs W21A LONG OLC WinterthurSUI  89:54 (21) 101:11 (19) 73:22 (12) 70:13 (9) 67:46 (11) 402:26 +148:15
13.Giulia Borner W21A LONG OL ZimmerbergSUI  91:38 (22) 91:32 (17) 102:01 (19) 70:52 (10) 87:11 (19) 443:14 +189:03
14.Sandra Bestel W21A LONG Club orientation Loisirs EtrechyFRA  88:26 (19) 109:47 (20) 105:15 (20) 95:19 (20) 72:20 (13) 471:07 +216:56
15.Ingrid Kurz W21A LONG ol.biel.seelandSUI  78:26 (16) 127:44 (23) 110:24 (21) 88:45 (17) 76:15 (15) 481:34 +227:23
16.Minhuei Huang W21A LONG Moxina OKTPE  109:08 (24) 118:40 (22) 85:40 (14) 103:23 (21) 66:25 (10) 483:16 +229:05
17.Alba Martínez Ibáñez W21A LONG Club Totana OrientacionESP  89:23 (20) 97:04 (18) 136:55 (22) 95:18 (19) 87:03 (18) 505:43 +251:32
18.Magali Rauw W21A LONG OLV EifelBEL  93:50 (23) 113:22 (21) 147:20 (23) 114:46 (22) 106:22 (22) 575:40 +321:29
Joséphine Muller W21A LONG C.O.LiègeBEL  149:09 (26) 153:00 (24) mp 197:41 (24) 95:54 (21) disq
Stina Nilsson W21A LONG Malungs OK SkogsmårdarnaSWE  60:29 (2) 53:47 (2) 51:01 (1) disq
Audrey Foley W21A LONG Sigtuna OKSWE  80:08 (17) 87:39 (15) 72:12 (11) 92:24 (18) dnf disq
Julia Andersson W21A LONG IFK UmeåSWE  74:15 (7) disq
Ellen Williams W21A LONG The Only Way is Niton OCGBR  disq
Helen Hanstock W21A LONG Östersunds OKSWE  65:24 (9) 77:57 (14) 65:28 (9) disq
Nora Tommer W21A LONG OLG WelsikonSUI  disq
Elina Grahn W21A LONG IF FemmanFIN  61:03 (8) mp 101:49 (18) 62:29 (8) disq
Rosemonde Léonard W21A LONG C.O.LiègeBEL  127:46 (25) mp 176:07 (24) 140:38 (23) 95:37 (20) disq
Pauline Vuillemin W21A LONG Balise 25FRA  70:10 (14) mp disq
Anastasia Knyazeva W21A LONG Umeå OrienteringsklubbSWE  67:12 (11) 83:42 (14) 87:02 (15) disq
Mirjam Pfister W21A LONG OLC KapreoloSUI  52:04 (3) 63:10 (3) 56:03 (3) 58:46 (4) mp disq

W21A SHORT
1.Ulrika Lindstam W21A SHORT OK LinnéSWE  40:34 (1) 51:55 (1) 47:47 (1) 49:03 (1) 47:36 (2) 236:55
2.Veronika Grycova W21A SHORT KOS Tesla BrnoCZE  48:09 (2) 57:24 (3) 49:17 (2) 57:36 (4) 56:13 (5) 268:39 +31:44
3.Tiina Uotila W21A SHORT Oriveden PonnistusFIN  51:23 (3) 52:30 (2) 64:35 (9) 55:24 (3) 54:20 (4) 278:12 +41:17
4.Tereza Bialozytova W21A SHORT SK PragaCZE  71:08 (9) 68:15 (6) 58:09 (6) 54:09 (2) 51:34 (3) 303:15 +66:20
5.Julia Wipfli W21A SHORT OLG KTV AltdorfSUI  62:04 (5) 64:25 (5) 59:14 (7) 77:03 (10) 58:24 (6) 321:10 +84:15
6.Ophelie Leperque W21A SHORT Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  64:16 (7) 71:19 (7) 57:31 (4) 71:43 (8) 75:17 (11) 340:06 +103:11
7.Coline Luthringer W21A SHORT Terres d'OFRA  57:51 (4) 78:32 (9) 59:53 (8) 79:10 (11) 74:14 (10) 349:40 +112:45
8.Karolina Rönnbäck W21A SHORT OK EkenSWE  76:19 (12) 75:40 (8) 75:08 (13) 71:29 (7) 80:03 (12) 378:39 +141:44
9.Marie Bolzer W21A SHORT Sports Orientation LunévilleFRA  63:45 (6) 88:51 (14) 58:04 (5) 82:23 (12) 85:54 (15) 378:57 +142:02
10.Madara Rasscevska W21A SHORT OL ZimmerbergSUI  74:49 (11) 96:06 (15) 78:29 (15) 68:32 (5) 66:00 (7) 383:56 +147:01
11.Eva Foltýnová W21A SHORT OK JihlavaCZE  70:51 (8) 79:09 (10) 73:03 (11) 87:07 (16) 83:07 (14) 393:17 +156:22
12.Eva Creusat W21A SHORT Tout Azimut FameckFRA  84:33 (15) 84:53 (12) 77:55 (14) 76:23 (9) 70:28 (8) 394:12 +157:17
13.Sonja Würsten W21A SHORT OLG KTV AltdorfSUI  78:32 (13) 97:32 (17) 79:06 (16) 70:38 (6) 87:44 (16) 413:32 +176:37
14.Anja Scherrer W21A SHORT proOLSUI  81:02 (14) 96:53 (16) 72:12 (10) 85:39 (14) 82:43 (13) 418:29 +181:34
15.Lucile Figuiere W21A SHORT GIVRY SPORT ORIENTATIONFRA  89:12 (16) 86:14 (13) 73:41 (12) 86:46 (15) 100:38 (18) 436:31 +199:36
16.Barbara Kmetec W21A SHORT Kamniški orientacijski klubSLO  90:38 (17) 82:15 (11) 108:47 (19) 85:29 (13) 73:44 (9) 440:53 +203:58
17.Kirsty Mcintyre W21A SHORT OK TYRSWE  95:16 (18) 102:37 (18) 91:20 (17) 101:57 (17) 98:03 (17) 489:13 +252:18
18.Cornelia Okle W21A SHORT OLK Piz HasiSUI  107:56 (19) 128:42 (19) 107:42 (18) 138:33 (18) 103:47 (19) 586:40 +349:45
Danni Zhen W21A SHORT YCONE SENSFRA  116:44 (20) 192:15 (20) 162:44 (20) disq
Nikola Kochova W21A SHORT DROTSLO  59:10 (4) 55:13 (3) dnf disq
Csilla Gárdonyi W21A SHORT MOM BudapestHUN  43:09 (1) disq
Kaisa Rooba W21A SHORT Umeå OrienteringsklubbSWE  73:19 (10) mp disq

W21B
1.Sindija Širaka W21B Auseklis IKLAT  51:46 (1) 47:55 (1) 53:25 (1) 56:13 (1) 44:05 (1) 253:24
2.Sophie Lion W21B VERVINS ORIENTATIONFRA  108:16 (3) 73:57 (2) 63:05 (2) 75:10 (2) 82:42 (3) 403:10 +149:46
3.Ellen Hertegonne W21B ThORBEL  103:59 (2) 98:47 (3) 65:35 (3) 87:55 (3) 83:08 (4) 439:24 +186:00
4.Tanja Kmetec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  140:47 (4) 129:44 (4) 90:17 (4) 100:15 (4) 105:44 (5) 566:47 +313:23
Elodie Duray W21B C.O.LiègeBEL  144:18 (5) 139:01 (5) 95:41 (5) mp 113:29 (6) disq
Miriam Kralova W21B ARDF team SlovakiaSVK  disq
Jil Rosewick W21B OLV EifelBEL  mp disq
Kate Bosher W21B University of Bristol Orienteering ClubGBR  mp 157:20 (6) 100:23 (5) 71:27 (2) disq

W21E
1.Elin Hemmyr Skantze W21E Järla OrienteringSWE  49:36 (4) 70:22 (1) 59:07 (2) 57:57 (1) 45:59 (1) 283:01
2.Katja Von Schoultz W21E Bastholmens IFFIN  49:15 (3) 75:03 (2) 65:16 (4) 63:27 (4) 50:04 (4) 303:05 +20:04
3.Laura Vike W21E OK KapaLAT  52:47 (6) 76:09 (4) 65:25 (6) 64:10 (5) 46:57 (2) 305:28 +22:27
4.Sina Tommer W21E IFK Göteborg OrienteringSWE  59:05 (12) 76:38 (5) 65:55 (7) 63:12 (3) 52:59 (6) 317:49 +34:48
5.Jennie Börjesson Eriksson W21E Malungs OK SkogsmårdarnaSWE  53:46 (7) 83:10 (9) 70:17 (10) 67:32 (7) 51:42 (5) 326:27 +43:26
6.Chloé Haberkorn W21E O'JuraFRA  48:54 (2) 78:14 (6) 77:49 (13) 70:52 (9) 54:21 (8) 330:10 +47:09
7.Jana Semrádová W21E K.O.B. ChocenCZE  54:20 (8) 91:24 (12) 65:23 (5) 79:43 (13) 59:34 (11) 350:24 +67:23
8.Katerina Grycova W21E KOS Tesla BrnoCZE  55:27 (10) 95:35 (13) 73:32 (11) 72:37 (11) 53:35 (7) 350:46 +67:45
9.Klára Nechanická W21E KOS Tesla BrnoCZE  56:50 (11) 88:46 (11) 83:18 (18) 72:19 (10) 58:39 (10) 359:52 +76:51
10.Vilma Svantesson W21E OK Pan-KristianstadSWE  59:35 (13) 87:47 (10) 79:04 (15) 91:55 (17) 73:29 (16) 391:50 +108:49
11.Hélène Champigny W21E ACA Aix ProvenceFRA  62:18 (15) 109:12 (16) 73:58 (12) 88:16 (15) 64:12 (12) 397:56 +114:55
12.Sophie Kraus W21E OLG RegensburgGER  77:25 (21) 121:59 (22) 80:32 (16) 79:05 (12) 72:25 (15) 431:26 +148:25
13.Hanka Straube W21E SV LengefeldGER  71:57 (18) 117:33 (20) 78:25 (14) 86:45 (14) 86:55 (20) 441:35 +158:34
14.Xènia Ledesma Buscart W21E Xinoxano OrientacióESP  72:43 (19) 102:31 (15) 98:36 (21) 100:36 (20) 88:38 (21) 463:04 +180:03
15.Joana Martí W21E ALIGOTSESP  83:50 (22) 110:18 (18) 98:56 (22) 108:51 (22) 71:35 (14) 473:30 +190:29
16.Maria Labarre W21E Opale OrientationFRA  96:35 (24) 109:43 (17) 94:06 (20) 108:34 (21) 69:18 (13) 478:16 +195:15
17.Liesbeth Van De Velde W21E OmegaBEL  74:44 (20) 112:05 (19) 136:03 (25) 98:29 (19) 77:51 (18) 499:12 +216:11
18.Lucía Parga Basanta W21E AROMON PontevedraESP  96:16 (23) 117:57 (21) 123:37 (23) 94:12 (18) 77:11 (17) 509:13 +226:12
19.Fanny Tilkin W21E C.O.LiègeBEL  59:39 (14) 142:18 (23) 135:57 (24) 133:42 (24) 88:59 (22) 560:35 +277:34
20.Laia Medina Olmos W21E UES SabadellESP  139:36 (25) 152:10 (24) 151:29 (26) 127:29 (23) 85:50 (19) 656:34 +373:33
Sofia Börjeskog W21E Orienteringsklubben TorSWE  63:37 (16) 98:14 (14) mp disq
Heini Wennman W21E SK PohjantähtiFIN  48:51 (1) 75:36 (3) 58:32 (1) disq
Venla Turakainen W21E Helsingin SuunnistajatFIN  50:35 (5) 78:27 (7) 62:41 (3) 69:52 (8) disq
Matilda Eriksson W21E OK KåreSWE  68:30 (9) disq
Leah Williams W21E Loughborough University Orienteering ClubGBR  disq
Betty Ann Bjerkreim W21E IL TyrvingNOR  81:42 (17) 60:38 (2) 47:20 (3) disq
Fay Walsh W21E Palatinate Lost Orienteers of DurhamGBR  68:17 (17) 87:22 (19) 89:36 (16) 56:59 (9) disq
Julia Jakob W21E Stora Tuna OKSWE  55:21 (9) 82:48 (8) 67:04 (8) 66:49 (6) mp disq

W35
1.Charlotte Bouchet W35 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  44:09 (2) 59:26 (1) 55:06 (3) 57:34 (2) 41:47 (1) 258:02
2.Salla Vierimaa W35 Espoon AkillesFIN  43:53 (1) 63:06 (2) 55:09 (4) 56:42 (1) 55:00 (5) 273:50 +15:48
3.Niamh O'Boyle W35 Curragh Naas Orienteering ClubIRL  51:02 (6) 65:48 (3) 51:48 (1) 61:57 (5) 46:09 (2) 276:44 +18:42
4.Pernilla Tunis W35 IF FemmanFIN  49:16 (4) 66:38 (4) 52:39 (2) 60:58 (3) 47:22 (3) 276:53 +18:51
5.Anna Holmgren W35 Högåkers OKSWE  49:24 (5) 75:09 (7) 56:39 (5) 67:01 (7) 53:35 (4) 301:48 +43:46
6.Heidi Smeds W35 Närpes OKFIN  55:39 (7) 70:42 (5) 58:16 (6) 65:37 (6) 58:31 (6) 308:45 +50:43
7.Ulrika Bornetun W35 Skillingaryds FKSWE  56:59 (8) 72:35 (6) 65:52 (8) 68:20 (8) 59:19 (7) 323:05 +65:03
8.Kristina Masevičiūtė W35 Fortuna OSKLTU  49:02 (3) 100:13 (8) 63:49 (7) 61:31 (4) 67:23 (8) 341:58 +83:56
9.Jenny Tunis W35 Kauhavan WisaFIN  69:19 (10) 113:26 (10) 87:45 (10) 87:21 (9) 101:48 (11) 459:39 +201:37
10.Vanda Králová W35 SK PragaCZE  79:21 (11) 100:43 (9) 84:28 (9) 139:05 (13) 88:07 (10) 491:44 +233:42
11.Peichi Chuang W35 Moxina OKTPE  103:02 (13) 137:13 (11) 94:19 (11) 120:11 (11) 84:38 (9) 539:23 +281:21
12.Virginie Corbic W35 ALBERTVILLE NATURE ORIENTATIONFRA  169:01 (14) 165:15 (12) 147:14 (12) 138:13 (12) 123:31 (12) 743:14 +485:12
Kirti Rebane W35 SK MercuryEST  disq
Karin Aggeryd W35 Umeå OrienteringsklubbSWE  59:15 (9) mp disq
Helena Pluymers W35 TROL BelgiumBEL  88:35 (12) mp mp 90:32 (10) disq

W40
1.Simone Niggli W40 ol norskaSUI  37:29 (1) 42:03 (1) 37:18 (1) 48:09 (2) 34:17 (1) 199:16
2.Mari Väänänen W40 Kalevan RastiFIN  39:05 (2) 44:01 (2) 40:12 (2) 46:27 (1) 40:53 (2) 210:38 +11:22
3.Åsa Otterbjörk W40 Umeå OrienteringsklubbSWE  42:23 (3) 50:52 (3) 60:57 (9) 57:04 (3) 42:26 (3) 253:42 +54:26
4.Esther Gil Brotons W40 CEColivencESP  45:02 (5) 54:29 (4) 52:59 (6) 59:08 (4) 45:16 (4) 256:54 +57:38
5.Pippa Archer W40 Cleveland Orienteering KlubGBR  44:01 (4) 63:13 (9) 48:18 (3) 68:39 (8) 49:46 (5) 273:57 +74:41
6.Toni O'donovan W40 Leicestershire Orienteering ClubGBR  55:11 (7) 58:31 (5) 53:29 (7) 65:39 (7) 51:00 (7) 283:50 +84:34
7.Lucile Chatelon W40 ORIENTEXPRESS 42-2FRA  58:54 (9) 62:21 (8) 52:17 (5) 64:39 (6) 65:52 (9) 304:03 +104:47
8.Zuzana Jiřištová W40 SK PerimovCZE  56:48 (8) 60:22 (6) 53:45 (8) 71:41 (9) 67:47 (11) 310:23 +111:07
9.Sophie Hamel W40 ANCOSUI  71:06 (12) 73:31 (10) 75:31 (12) 83:37 (14) 50:59 (6) 354:44 +155:28
10.Jone Salniene W40 Fortuna OSKLTU  73:19 (13) 81:54 (12) 66:40 (10) 82:13 (12) 74:22 (15) 378:28 +179:12
11.Vanessa Konieczny W40 Course d'Orientation Coeur de SavoieFRA  66:28 (11) 79:36 (11) 90:18 (17) 89:10 (16) 69:10 (13) 394:42 +195:26
12.Tetiana Priadkina W40 OK DenselnSWE  66:04 (10) 95:17 (15) 68:15 (11) 88:48 (15) 87:54 (18) 406:18 +207:02
13.Muriel Stilllhard W40 OLG ChurSUI  76:05 (14) 94:02 (14) 90:26 (18) 80:30 (11) 67:12 (10) 408:15 +208:59
14.Barbara Luder W40 ol norskaSUI  81:46 (16) 97:53 (17) 88:55 (15) 94:03 (17) 78:30 (16) 441:07 +241:51
15.Noemie Variot W40 Club Orientation AmbérieuFRA  83:24 (17) 121:14 (21) 107:41 (19) 104:16 (18) 74:15 (14) 490:50 +291:34
16.Renée Schwartz W40 Animation Sillery OrientationFRA  91:03 (18) 88:07 (13) 128:05 (20) 105:27 (19) 89:20 (21) 502:02 +302:46
17.Audrone Jakniunaite W40   100:57 (19) 144:35 (23) 90:15 (16) 107:31 (20) 79:50 (17) 523:08 +323:52
18.Kaie Kruusmaa W40 Rakvere OrienteeringclubEST  123:15 (20) 108:17 (19) 84:12 (14) 118:36 (21) 89:05 (20) 523:25 +324:09
Caroline Chevalier W40 orientation 87FRA  80:55 (15) 108:07 (18) mp 122:10 (22) 88:03 (19) disq
Susanne Rutqvist W40 IFK UmeåSWE  62:01 (7) 50:32 (4) 73:28 (10) disq
Lucie Todhunter W40 SROCGBR  48:51 (6) mp 60:23 (5) 68:20 (12) disq
Agnes Mercier W40 Tous Azimuts DouaiFRA  96:45 (16) 84:03 (13) 83:34 (13) 62:42 (8) disq
Maria Larsson W40 Kungälvs OKSWE  mp 117:54 (20) mp disq
Florence Dombrovsky W40 SAGC CestasFRA  mp 279:00 (24) 153:28 (22) 159:51 (23) 100:23 (22) disq
Nolwenn Naudinot W40 NIEVRE ORIENTATION RAID DECOUVERTE 58FRA  124:22 (21) 132:14 (22) 139:39 (21) mp 113:56 (23) disq

W45
1.Käthi Widler W45 OLG WeisslingenSUI  40:34 (1) 48:17 (2) 42:16 (3) 49:28 (1) 45:42 (1) 226:17
2.Kajsa Niemi W45 Emmaboda Verda OKSWE  42:32 (2) 52:06 (4) 45:07 (6) 52:38 (2) 52:10 (4) 244:33 +18:16
3.Katerina Stepankova W45 KOS Tesla BrnoCZE  55:02 (7) 55:51 (5) 47:53 (8) 58:03 (6) 49:58 (3) 266:47 +40:30
4.Veronika Ptackova W45 KOS Tesla BrnoCZE  49:00 (4) 60:39 (7) 39:41 (2) 53:41 (3) 64:51 (16) 267:52 +41:35
5.Aline Hermans W45 C.O.LiègeBEL  71:50 (16) 48:32 (3) 44:18 (5) 54:23 (4) 49:16 (2) 268:19 +42:02
6.Regula Wagner W45 OLG ThunSUI  48:35 (3) 67:45 (13) 46:25 (7) 57:00 (5) 53:05 (5) 272:50 +46:33
7.Annemarie Sieber W45 proOLSUI  53:02 (5) 59:02 (6) 43:35 (4) 65:49 (10) 57:06 (7) 278:34 +52:17
8.Adeline Imbert W45 LOISIR ORIENTATION UNION PIERRELATTINEFRA  55:42 (9) 66:00 (11) 56:24 (12) 64:31 (8) 58:42 (10) 301:19 +75:02
9.Anne Straube W45 SV LengefeldGER  53:25 (6) 64:44 (10) 66:33 (19) 61:10 (7) 60:54 (12) 306:46 +80:29
10.Linda Ena W45 IK FalkenFIN  57:05 (10) 83:24 (18) 55:36 (11) 68:53 (14) 56:51 (6) 321:49 +95:32
11.Katerina Schwabova W45 KOS Tesla BrnoCZE  63:51 (12) 62:07 (8) 58:46 (14) 69:36 (15) 67:39 (18) 321:59 +95:42
12.Maria Ahnlund W45 Umeå OrienteringsklubbSWE  55:31 (8) 74:50 (16) 60:27 (16) 70:57 (16) 62:54 (14) 324:39 +98:22
13.Jana Kubanova W45 KOS Tesla BrnoCZE  58:04 (11) 66:11 (12) 65:37 (18) 76:42 (17) 60:47 (11) 327:21 +101:04
14.Barbara Kastner W45 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  78:37 (19) 64:13 (9) 59:35 (15) 68:19 (12) 58:39 (9) 329:23 +103:06
15.Pamela Hotz-Capeder W45 OL ZimmerbergSUI  71:19 (15) 71:56 (14) 57:56 (13) 68:49 (13) 61:38 (13) 331:38 +105:21
16.Marie-hélène Mouliere W45 VERVINS ORIENTATIONFRA  70:35 (14) 91:15 (24) 65:07 (17) 64:49 (9) 57:38 (8) 349:24 +123:07
17.Petra Grycova W45 KOS Tesla BrnoCZE  81:38 (22) 78:58 (17) 55:08 (10) 67:09 (11) 66:50 (17) 349:43 +123:26
18.Silvia Schneider-Schiess W45 LG StettlenSUI  69:22 (13) 85:31 (22) 77:31 (21) 87:11 (20) 72:23 (19) 391:58 +165:41
19.Katrin Rettich W45 OL ZimmerbergSUI  86:43 (23) 84:14 (20) 86:04 (27) 85:11 (19) 64:24 (15) 406:36 +180:19
20.Camille Mouliere W45 VERVINS ORIENTATIONFRA  78:12 (18) 90:44 (23) 76:03 (20) 87:16 (21) 81:41 (21) 413:56 +187:39
21.Montse Buscart Piñot W45 Xinoxano OrientacióESP  91:32 (24) 83:47 (19) 80:59 (23) 105:50 (24) 77:36 (20) 439:44 +213:27
22.Anita Gasser W45 OL ZimmerbergSUI  92:47 (26) 108:33 (26) 96:09 (29) 78:51 (18) 95:13 (25) 471:33 +245:16
23.Nuria Calvo Segovia W45 Frontela-OESP  107:02 (30) 106:43 (25) 109:05 (33) 96:40 (22) 95:42 (26) 515:12 +288:55
24.Sandra Rabassa Bragulat W45 Xinoxano OrientacióESP  121:05 (33) 119:02 (30) 84:58 (26) 115:43 (26) 108:19 (28) 549:07 +322:50
25.Jo Matthew W45 SROCGBR  101:56 (28) 126:00 (31) 81:30 (24) 157:05 (31) 117:18 (30) 583:49 +357:32
26.Nathalie Cuperus W45 GCO GruyèreSUI  108:08 (31) 138:38 (33) 144:12 (37) 142:48 (30) 161:54 (33) 695:40 +469:23
27.Julie Delebassee W45 Club Orientation AmbérieuFRA  137:17 (34) 154:08 (34) 122:11 (34) 180:40 (32) 110:29 (29) 704:45 +478:28
Julia Otten W45 Umeå OrienteringsklubbSWE  mp 131:36 (35) 137:43 (32) disq
Baiba Nummure W45 Auseklis IKLAT  mp 115:22 (29) 121:59 (28) disq
Emma Lundholm W45 Umeå OrienteringsklubbSWE  mp disq
Helena Forsberg W45 SkogslöparnaSWE  48:00 (1) 38:13 (1) disq
Angela Darley W45 Guildford OrienteersGBR  105:23 (29) 109:55 (27) 100:29 (30) 102:53 (23) disq
Charlotte Bourhis W45 Marseille Course OrientationFRA  81:05 (20) 85:08 (21) 106:55 (32) dnf 94:32 (24) disq
Virginie Parigot W45 ASQuétigny'OrientationFRA  73:01 (17) 73:22 (15) 53:04 (9) mp 85:53 (23) disq
Camilla Dalgaard W45 Kolding Orienterings KlubDEN  81:12 (21) 127:34 (32) 83:30 (25) 116:59 (27) mp disq
Maria Elena Simonelli W45 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  mp mp 102:58 (31) mp mp disq
Jenny Hammond W45 Forth Valley OrienteersGBR  mp mp 144:11 (36) mp 119:11 (31) disq
Sandrine Noble W45 BriveCorrèzeCOFRA  120:42 (32) 110:36 (28) 86:50 (28) 107:06 (25) dnf disq
Camilla Sjöberg W45 IFK UmeåSWE  disq
Marlene Larose W45 ORIENT'ALPFRA  91:40 (25) mp 77:45 (22) mp 97:46 (27) disq
Colleen Robinson W45 setanta orienteersIRL  disq
Bernadette Huber W45 OL ZimmerbergSUI  96:53 (27) mp 139:21 (29) 82:49 (22) disq

W50
1.Ulrika Örnhagen Jørgensen W50 OK SNABDEN  40:26 (1) 48:50 (1) 48:25 (2) 45:55 (1) 57:47 (2) 241:23
2.Mirjam Gründler W50 SommartiderSUI  44:02 (3) 61:22 (3) 46:02 (1) 57:44 (2) 48:45 (1) 257:55 +16:32
3.Eija Blomqvist W50 IF FemmanFIN  58:12 (7) 66:38 (6) 52:06 (3) 59:34 (3) 60:00 (3) 296:30 +55:07
4.Jenny Rönnlund W50 Stöcksjö ISSWE  65:17 (12) 63:28 (4) 55:50 (4) 63:46 (6) 65:00 (7) 313:21 +71:58
5.Andrea Silier W50 Järfälla OKSWE  55:52 (6) 68:15 (8) 70:02 (11) 62:32 (5) 67:00 (8) 323:41 +82:18
6.Isabelle Wymer W50 Balise 25FRA